Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
570 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 570 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Evie12

Evie12
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Έχω δύο κορούλες 6 ετών και 3,5. Το θέμα του ύπνου είναι από τα πιο δύσκολα αλλά και σημαντικά. Ακόμα και τώρα ακούω μαμάδες που έχουν παιδιά στην ηλικία της μεγάλης μου κόρης να λένε ότι το παιδί κοιμάται στο δωμάτιό τους. Φοβάμαι ότι ειναι θέμα των γονιών και μόνο.
Βάλτε μια πολυθρονιτσα στο δωμάτιό του και κάντε αυτά που λεέι η Αφρούλα: χαμηλός φωτισμός, νανουρισμα, η δική σας φωνη και αφήστε το παιδί να αφουγκραστεί αυτή την ηρεμία. Από 40 ημερών το εφάρμοζα. Θα υπάρξουν πισωγυρίσματα αραιά και πού, αλλά δεν πρέπει να υποκύψετε. Θα πάτε στο δωμάτιο, θα το ηρεμησετε χωρίς να το βγάλετε από το κρεβάτι του (εκτός κι αν θελει άλλαγμα ή τάισμα) και μετά από λίγο θα φύγετε. Δεν γίνεται χωρίς να κλάψει. Πρέπει να το αντέξετε, αλλά έτσι βοηθάτε ουσιαστικά το παιδί.
Κάθε βράδυ πρέπει να το προετοιμάζετε για τον ύπνο με τον ίδιο τρόπο, τις ίδιες μυρωδιές και τους ίδιους ήχους. Αυτό που οι ειδικοί λένε ρουτίνα. Από εμάς ξεκινάει. Ξαναλέω ότι μπορεί θα χρειαστεί να παμε και να έρθουμε πολλές φορές στο δωμάτιό του μέχρι να το πάρει απόφαση, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Καλή δύναμη σε όλους μας και χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζετε σήμερα!

http://www.parentbook.gr

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σίγουρα δεν υπάρχει πιο βολικό κ ωραίο πράγμα απο ένα μωρο που κοιμάται στο κρεββατι του συνεχόμενα κτλ κτλ
Δεν είναι όμως όλα τα μωρα ίδια κ προσωπικά οι μέθοδοι ελεγχόμενου κλαματος δεν μου αρέσουν καθόλου κ σου μιλάει μια Μαμα μου έχει πολυ δύσκολο κ απαιτητικό μωρο!
Για να το κάνει αυτο τώρα ξαφνικά άρα για κάποιο λόγω νιώθει ανασφάλεια κατα συνέπεια ασφάλεια στο κρεββατι με σας ίσως είναι δοντακια επίσης είναι σε μια ηλικία που παθαίνει προσκοληση.
Μην το αφήνεις να κλαίει αυτός είναι ο μόνος τρόπος να σου ζητήσει κάτι κ είναι κρίμα να μην βρίσκει ανταπόκριση.
Εγω κοιμάμαι μαζι με το μωρο την νύχτα απο επιλογη λόγω θηλασμου αλλα την μερα κοιμόταν μονη της απο 4 μηνών άρχισε να με θέλει κοντά της κ την μερα, κ το κάνω ξαπλωνω μαζι της μέχρι να αισθανθεί εκείνη έτοιμη να κοιμάται κ πάλι μονη κ ήδη κάποιες ώρες την αφήνω κ κοιμάται μονη.
Ελπίζω να είναι φάση κ να την ξεπερασετε γρήγορα χωρίς ταλαιπωρία!

marianna7milena

marianna7milena
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια ειλικρινα προσππαθω με τα διδυμα κοριτσια μου να τις βαζω απο τωρα στο κρεβατακι τους και να αποκοιμουνται μονες τους.Ειναι δυσκολο γιατι κλαινε και θελουν αγκαλια αλλα θελει υπομονη και επιμονη ..πρεπει να μαθουν απο μικρα.Εγω εχω διπλη δυσκολια διοτι η μεγαλη κοιμαται αλλα μικρη μου βγαζει την πιστη και οταν κοιμαται η μεγαλη η μικρη χαζευη και ετσι δν εχω χρονο για μενα.. δεν κοιμαται στο  κρεββατι του - Σελίδα 2 534787

marianna7milena

marianna7milena
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ελενα ζωη έγραψε:καλησπερα σας!εχω ενα αγορακι 10,5μηνων!τους τελευταιους 3 μηνες για να κοιμηθει πρεπει να ειναι στο κρεββατι μου και μολις αποκοιμηθει να τον παω στο δικο του!αν τον βαλω πριν κοιμηθει στο κρεββατι του σηκωνεται η καθιστος η ορθιος στα καγκελα ουρλιαζει και κλαιει!τι μπορω να κανω να μαθει να χαλαρωνει μονος του στο κρεββατι του και να κοιμαται μονο στο κρεββατι του?
ΕΛΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ

athinoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια γεια σας.

Εγω εχω ενα κοριτσι 6 χρονων και αλλο ενα 10 μηνων
Στην μεγαλη μου εκανα το λαθος να την πάρω στο κρεββατι μου γιατι ξυπναγε και εκλαιγε τα βραδια, καταλαβαινεται κουραση....ετσι υπεκυψα!! Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να κοιμομαστε μαζι μεχρι που γεννησα την μπεμπα.....απο εκεινη την ημερα πηγε στο κρεββατι της για να προσεχει και την μικρή οπως ειπε. Με το μωρο λοιπον ειχα μαθει απο το λαθος μου και απο την πρωτη μερα το εβαλα στην κουνια του (στο ιδιο δωματιο με την μεγαλη δεν εχω αλλο) και τωρα εχει μαθει οτι το βραδυ κανουμε το μπανακι μας πεινουμε γαλα και βουρ στην κουνια για υπνο. Υπαρχουν μερες που θα γυρισω πισω πολλες φορες για να της δωσω την πιπιλα ή να την ησυχασω αλλα μεχρι εκει.....ειναι θεμα ρουτινας και επιμονης. Στο πρωτο παιδι υπαρχει μεγαλυτερη ανασφαλεια γιατι νομιζουμε οτι αν το αφησουμε να κλαψει λιγο θα παθει κατι οταν ομως δουμε απο την πραξη οτι δεν ειναι ετσι ειμαστε και εμεις πιο σιγουρες για αυτο που κανουμε και πιστεψτε με το νιωθουν αυτο τα μωρα.....

ελενα ζωη

ελενα ζωη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σαs ευχαριστώ πολύ το έκανα για κάποιες μέρες να επιμένω δηλαδή για το κρεβάτι του άλλα δεν κάθονταν με τίποτα .από το κλάμα πήγε να του κοπεί η αναπνοή μπορεί να είναι και δόντια.στο δωμάτιο του κάνει πολύ ζεστή γιατί δεν έχουμε κλιματιστικό και ξυπνάει ιδρωμενοs ενώ στο δωμάτιο μαs έχουμε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις