Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
297 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 297 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
athina24 έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:ο καθένας με ότι νιώθει άνετα πιστεύω. Εγώ λατρευω την δουλειά μου δεν θα άντεχα με τίποτα να είμαι σπίτι όλη μέρα.

ειμαστε ακριβως στην ιδια κατασταση!!!


Επίσης δεν θα μπορούσα να ζητάω λεφτά συνεχώς. Ενώ τώρα κάνω ότι θέλω. Ακόμα και ο καλός μου λέει πως του αρέσει που δουλεύω. Αλλά ξαναλέω. Ο καθένας με ότι είναι ευτυχισμένος!

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω αναρωτιεμαι τι δουλεια ειναι αυτη που μπορει καποιος να τη λατρεψει??δεν λατρεψα ποτε καμια δουλεια,μονο ταχρηματα που μου απεφεραν...ισως δεν εκανα ποτε αυτο που ηθελα..που σπουδασα.. παντως κι εγω τη μικρη μου δεν την αφηνω πουθενα για καμια παλιοδουλεια, για κανενα ψωρομισθο...για κανενα βρωμοαφεντικο...τα οικονομικα ειναι οπως ολων δεν το κανω γιατι ειμαι ανετη..εχω να ψωνισω δικο μου ρουχο 4 χρονια...

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγώ είμαι δασκάλα Αγγλικών και την δουλεία μου την λατρευω στην κυριολεξία. Οταν είμαι στην τάξη είμαι ο εαυτός μου!
Η δουλειά μπορεί και να είναι δημιουργία και προσφορά. Ανάλογα με το τι κάνει ο καθένας και αν του αρέσει!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλλάζουν τα πράγματα κορίστια!!

και εγώ κάποτε λάτρευα την δουλειά μου, δουλευα ατελειωτες ωρες, ειχα φιλοδοξίες και τα πηγαινα καλά...

θα ειχα καλή θεση αν συνεχιζα με το ίδιο ενφιαφερον...

αλλά απο τον καιρό που έκανα τα παιδακια μου άλλαξεν όλα...
στο πρωτο όχι τοσο...οσο ειναι και μιρκό δεν εχεις ιδέα τι πραγματικά σημαινεια να είσαι μαμα!!

αλλά από το 2 και μετα αναρωτιέμαι πως ασχολιομουν με τοσο ανούσια πράγματα...γιατι δουλευα τοσες ωρες και τι προσφέρει αυτό???

τιποτα...αυτό που θα αφήσουμε πισω μας αυριο ειναι τα παιδιά μας και όχι οι καριερες και τα λεφτα..

εκει κατεληξα εγώ..αλλα εχω βέβαια πολλες φιλες που πιστευουν το αντιθετο ..και όπως λέτε καποιες δεν μπορούν να φανταστούν τον εαυτό τους να μην δουλεύει!!

πάντως οσες εχετε 1 μονο παιδάκι και μαλιστα μωρο..κρατατε μικρό καλάθι...

αλλάζουν τα πράγματα αργότερα...

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
moroulou έγραψε:εγω αναρωτιεμαι τι δουλεια ειναι αυτη που μπορει καποιος να τη λατρεψει??δεν λατρεψα ποτε καμια δουλεια,μονο ταχρηματα που μου απεφεραν...ισως δεν εκανα ποτε αυτο που ηθελα..που σπουδασα.. παντως κι εγω τη μικρη μου δεν την αφηνω πουθενα για καμια παλιοδουλεια, για κανενα ψωρομισθο...για κανενα βρωμοαφεντικο...τα οικονομικα ειναι οπως ολων δεν το κανω γιατι ειμαι ανετη..εχω να ψωνισω δικο μου ρουχο 4 χρονια...

Κυριως ειναι οι δουλεις με εμψυχο υλικο δηλαδη παιδια!
Εγω παραδειγμα ειμαι ειδικη παιδαγωγος και δεν θα το αλλαζα με τιποτα! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηθικη ικανοποιηση να βλεπεις το παιδι να προοδευει, να σε αγκαλιαζει ,να σου δινει φιλακια αγαπης! Να εισαι η καλη του η δασκαλα!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elenathens έγραψε:
moroulou έγραψε:εγω αναρωτιεμαι τι δουλεια ειναι αυτη που μπορει καποιος να τη λατρεψει??δεν λατρεψα ποτε καμια δουλεια,μονο ταχρηματα που μου απεφεραν...ισως δεν εκανα ποτε αυτο που ηθελα..που σπουδασα.. παντως κι εγω τη μικρη μου δεν την αφηνω πουθενα για καμια παλιοδουλεια, για κανενα ψωρομισθο...για κανενα βρωμοαφεντικο...τα οικονομικα ειναι οπως ολων δεν το κανω γιατι ειμαι ανετη..εχω να ψωνισω δικο μου ρουχο 4 χρονια...

Κυριως ειναι οι δουλεις με εμψυχο υλικο δηλαδη παιδια!
Εγω παραδειγμα ειμαι ειδικη παιδαγωγος και δεν θα το αλλαζα με τιποτα! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηθικη ικανοποιηση να βλεπεις το παιδι να προοδευει, να σε αγκαλιαζει ,να σου δινει φιλακια αγαπης! Να εισαι η καλη του η δασκαλα!

Εχεις δικά σου παιδάκια?? Γιατι πριν κάνεις δενεσαι πιο πολύ με την δουλειά σου...

μετα αλλάζουν τα πράγματα..

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elenathens έγραψε:
moroulou έγραψε:εγω αναρωτιεμαι τι δουλεια ειναι αυτη που μπορει καποιος να τη λατρεψει??δεν λατρεψα ποτε καμια δουλεια,μονο ταχρηματα που μου απεφεραν...ισως δεν εκανα ποτε αυτο που ηθελα..που σπουδασα.. παντως κι εγω τη μικρη μου δεν την αφηνω πουθενα για καμια παλιοδουλεια, για κανενα ψωρομισθο...για κανενα βρωμοαφεντικο...τα οικονομικα ειναι οπως ολων δεν το κανω γιατι ειμαι ανετη..εχω να ψωνισω δικο μου ρουχο 4 χρονια...

Κυριως ειναι οι δουλεις με εμψυχο υλικο δηλαδη παιδια!
Εγω παραδειγμα ειμαι ειδικη παιδαγωγος και δεν θα το αλλαζα με τιποτα! Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηθικη ικανοποιηση να βλεπεις το παιδι να προοδευει, να σε αγκαλιαζει ,να σου δινει φιλακια αγαπης! Να εισαι η καλη του η δασκαλα!


Αυτό ακριβώς...να πηγαίνεις το βράδυ για ύπνο και να ξέρεις πως ίσως εκανες καλό σε ένα παιδάκι σήμερα, ίσως προσέφερες. Να είσαι γεμάτη,

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι βρε κοριτσια ομως ποσες κανουν μια τετοια δουλεια?με παιδακια εννοω?ετσι και μενα θα μου αρεσε..η αν ειχα δικη μου δουλεια...τωρα να ειμαι πωλητρια η υπαλληλος καπου και να μου τη λενε ολη μερα μια το αφεντικο, μια η συναδελφος μια οι πελατες και να παιρνω και 400 ευρω ε οχι..

34Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τρι Αυγ 28, 2012 10:24 am

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Bou boukitsa γεννησα πριν 4 μηνες και σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο...
Απλα ειναι διαφορετικο το δεσιμο με το παιδακι μου και διαφορετικο το δεσιμο με τα παιδια μου( ετσι τα λεω και αυτα!) ειδικα οταν δουλευω μαζι τους καποια χρονια!
ειναι σιγουρα διαφορετικο!
Δεν το αρνουμαι οτι μετα τη γεννηση του γιου μου νοιωθω πιο γεματη συναισθηματικα, αλλα παντα υπαρχει χωρος!

Moroulou πραγματι με τετοιες συνθηκες εργασιας - και οι περισσοτερες τετοιες ειναι, ειναι δυσκολα τα πραγματα...

35Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τρι Αυγ 28, 2012 12:24 pm

psipsini

psipsini
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Χμμ.. ενδιαφέρουσες απόψεις. Κατ' αρχήν σωστά γίνεται κουβέντα περί 'δουλειάς', γιατί δεν είναι μόνο το αν θα επιστρέψει κανείς στη δουλειά το θέμα, αλλά και σε τι δουλειά επιστρέφει.

Και δεν χρειάζεται να είσαι δασκάλα ή γιατρός για να αγαπάς τη δουλειά σου, χρειάζεται απλά να σου ταιριάζει και τότε και την κάνεις καλά και την αγαπάς (με όλα τα στραβά και τα ανάποδα στον εργασιακό χώρο στην Ελλάδα).

Εγώ ασχολούμαι με το μάρκετινγκ και παρ'όλο που και πριν το παιδί η δουλειά ποτέ δεν είχε πρωταφωνιστικό ρόλο στη ζωή μου (προσωπική επιλογή), δεν μπορώ να πω ότι δεν έπαιρνα ικανοποίηση. Και το εργασιακό περιβάλλον είναι αρκετά καλό κλπ. Τώρα που θα επιστρέψω όμως ως 'μαμά' πια, δεν ξέρω πώς θα καταφέρω να παίρνω ικανοποιηση από τη δουλειά μου ενώ την ίδια ώρα το παιδί μου μπορεί να κάνει τα πρώτα του βήματα, να λέει τις πρώτες του λέξεις κι εγώ να χάνω στιγμές μοναδικές και να μου τις διηγούνται μετά. Δεν ξέρω τι μπορεί να αντισταθμίσει όλα αυτά.

Ποτέ δεν σκέφτηκα σοβαρά να εκαταλείψω τη δουλειά μου. Κι αν το έκανα πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το μετάνοιωνα. Απλά θα ήθελα μια πίστωση χρόνου. Να μπορούσα να χαρώ τον Οδυσσέα λίγο ακόμα, να μπορούσαμε να είμαστε αυτοκολλητάκια και τον δεύτερο χρόνο της ζωής του. Από τώρα ζηλεύω τον άντρα που που θα περνάει τόσο χρόνο μαζί του. Τουλάχιστον τον αφήνω στα καλύτερα χέρια που θα μπορούσα. Smile

36Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τρι Αυγ 28, 2012 12:40 pm

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσια εγω πιστευω οτι στις μερες που ζουμε δεν εχουμε την πολυτελεια να κανουμε την δουλεια των ονειρων μας..εγω δουλευω ως λογιστρια σε μια εταιρεια πριν αποκτησω το παιδι,οι συνθηκες ειναι αριστες,το αφεντικο μου ειναι ενα κομματι μαλαμα αλλα αν δεν υπηρχε θεμα οικονομικο ανετα θα τα αφηνα ολα για να ειμαι με το μωρο οοολη μερα..δεν θα με πειραζε καθολου...ελα ομως που με εναν μισθο δεν βγαινει τιποτα...παρολα αυτα οι εργαζομενες γυναικες θεωρω οτι νιωθουν πιο ΄΄γεματες΄΄ γιατι ασχολουνται και με αλλα πραγματα εκτος απο το παιδι και το σπιτι..οπως και να το κανουμε,αν εισαι 24 ωρες κλεισμενη σε ενα σπιτι,να μαγειρευεις,να σιδερωνεις,να πλενεις,να καθαριζεις,να εχεις και το μωρο με τα δικα του..εεε οσο να΄ναι σου την δινει και λιγο..ολα χρειαζονται με μετρο...ουτε η εξαρτηση απο την εργασια ειναι σωστο αλλα ουτε και η εξαρτηση απο το παιδι..γιατι κατα βαθος πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες ειμαστε πιο εξαρτημενες απο τα μωρα μας απ΄οτι αυτα..

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΓΩ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ,ΠΑΤΑΙΤΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΝΕΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.ΟΠΟΤΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΑΝ ΘΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΟΩΜΑ ΠΙΑ ΠΧ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 7 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ,ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΗΣΤΡΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΖΑΝΙ.ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ΚΟΚ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΗΛΑΖΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΜΑΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ.

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΙΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ Η ΔΟΥΛΕΙΑ.

38Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τετ Αυγ 29, 2012 12:04 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="aggeliki5579" ...παρολα αυτα οι εργαζομενες γυναικες θεωρω οτι νιωθουν πιο ΄΄γεματες΄΄ γιατι ασχολουνται και με αλλα πραγματα εκτος απο το παιδι και το σπιτι..οπως και να το κανουμε,αν εισαι 24 ωρες κλεισμενη σε ενα σπιτι,να μαγειρευεις,να σιδερωνεις,να πλενεις,να καθαριζεις,να εχεις και το μωρο με τα δικα του..εεε οσο να΄ναι σου την δινει και λιγο..ολα χρειαζονται με μετρο...ουτε η εξαρτηση απο την εργασια ειναι σωστο αλλα ουτε και η εξαρτηση απο το παιδι..γιατι κατα βαθος πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες ειμαστε πιο εξαρτημενες απο τα μωρα μας απ΄οτι αυτα..[/quote]


Κοριτσάκι αυτό πάλι είναι σχετικό!

εγώ αισθάνομαι τελειως άδεια οταν δουλεύω (μετα παιδιων αυτο)..
αντίθετα με γεμιζει απόλυτα να μαγειρεύω, σιδερώνω κλπ..και ολα τα αλλα που σε καποιες ΄΄την δινει΄΄΄..


Οσο για την εξάρτηση θα συμφωνήσω ..εμεις οι μαμαδες ειμαστε πιο εξαρτημένες,,,αλλά αυτο συμβαίνει κυρίως με το πρωτο παιδι..

Μετά αυτό αλλάζει...αλλά το πρωτο ..κολλάμε και το εξιδανικεύουμε λιγο..ειναι φυσικο..το περνάνε όλες!!

από τη στιγμη που αποκτας και αλλο η αλλα παιδια ..δεν εχεις κολλημα πια με τα παιδια, αλλα μπαινεις σε αλλη νοοτροποια..
οπως λενε τρώγοντας ερχεται η ορεξη ..ε κανοντας παιδια παυουν τα μαγειρεματα σιδερωματα και η ωρες στο σπιτι να σου φαινονται κουραστηκες και να ΄΄στην δινουν΄΄

39Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τετ Αυγ 29, 2012 12:28 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:φιλη μου και εγω επιστρεφω στη δουλεια στις 3 Σεπτεμβρη Very Happy μετα απο 2.5 χρονια απουσιας.
τελειωσαν τα ψεμματα- και εμενα περνουν αυτα που σκεφτεσαι απ'το μυαλο, αλλα ξερω ότι ο πρωτος καιρος θα ειναι δυσκολος για μενα και για την μικρη μου, αλλα που θα παει, θα τους βρουμε τους ρυθμους μας!
παρτο απόφαση, και ευχομαι να ερθουν όλα βολικα και για τους 2 σας Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 417472

Βρε κοπειά, τι δουλειά κάνεις και επιστρέφεις μετά από 2,5 χρόνια? Ζηλεύω!!! Εγώ γύρισα στους 5 μήνες περίπου. Στην αρχή μου κακοφάνηκε πολύ αλλά αργότερα κατάλαβα ότι το χρειαζόμασταν κι οι δύο. Εγώ να ξελασκάρει το μυαλό από το μωρό και το άγχος του κι εκείνος να ηρεμεί λίγο από εμένα. Το ότι με περιμένει στην πόρτα τα μεσημέρια είναι τέλειο και έτσι δεν με ενοχλεί πλέον ότι δουλεύω. Τώρα μου κακοφάνηκε λίγο γιατί είχαμε άδεια την προηγούμενη εβδομάδα και ήμασταν όλη μέρα μαζί και κατάλαβα ότι μου είχε λείψει αυτό... Αν όμως έχεις ανάγκη τα χρήματα, τι να κάνεις? Πώς να το πάιζεις νοικοκυρά και μαμά όταν δεν επαρκούν τα χρήματα του μπαμπά κάθε μήνα???

40Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τετ Αυγ 29, 2012 12:37 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:[quote="aggeliki5579" ...παρολα αυτα οι εργαζομενες γυναικες θεωρω οτι νιωθουν πιο ΄΄γεματες΄΄ γιατι ασχολουνται και με αλλα πραγματα εκτος απο το παιδι και το σπιτι..οπως και να το κανουμε,αν εισαι 24 ωρες κλεισμενη σε ενα σπιτι,να μαγειρευεις,να σιδερωνεις,να πλενεις,να καθαριζεις,να εχεις και το μωρο με τα δικα του..εεε οσο να΄ναι σου την δινει και λιγο..ολα χρειαζονται με μετρο...ουτε η εξαρτηση απο την εργασια ειναι σωστο αλλα ουτε και η εξαρτηση απο το παιδι..γιατι κατα βαθος πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες ειμαστε πιο εξαρτημενες απο τα μωρα μας απ΄οτι αυτα..



Κοριτσάκι αυτό πάλι είναι σχετικό!

εγώ αισθάνομαι τελειως άδεια οταν δουλεύω (μετα παιδιων αυτο)..
αντίθετα με γεμιζει απόλυτα να μαγειρεύω, σιδερώνω κλπ..και ολα τα αλλα που σε καποιες ΄΄την δινει΄΄΄..


Οσο για την εξάρτηση θα συμφωνήσω ..εμεις οι μαμαδες ειμαστε πιο εξαρτημένες,,,αλλά αυτο συμβαίνει κυρίως με το πρωτο παιδι..

Μετά αυτό αλλάζει...αλλά το πρωτο ..κολλάμε και το εξιδανικεύουμε λιγο..ειναι φυσικο..το περνάνε όλες!!

από τη στιγμη που αποκτας και αλλο η αλλα παιδια ..δεν εχεις κολλημα πια με τα παιδια, αλλα μπαινεις σε αλλη νοοτροποια..
οπως λενε τρώγοντας ερχεται η ορεξη ..ε κανοντας παιδια παυουν τα μαγειρεματα σιδερωματα και η ωρες στο σπιτι να σου φαινονται κουραστηκες και να ΄΄στην δινουν΄΄[/quote]

οπως ειπες κοπελα μου,αυτο ειναι πολυ σχετικο και μαλλον υποκειμενικο θα ελεγα...καταλαβαινω αυτο που λες αλλα πιστευω ειναι και στον χαρακτηρα του ανθρωπου ή στο πως εχει μαθει πριν αποκτησει το παιδι..ολα ειναι αποδεκτα και σεβαστα...τι μπορεις να πεις σε μια μαμα που θελει να εχει και την δουλεια της για να ξεφευγει και λιγο απο το σπιτι και τι μπορεις να πεις σε μια αλλη μαμα που λεει οτι εμενα με καλυπτει απολυτα η ζωη στο σπιτι και δεν παω για δουλεια...και οι δυο αποψεις ειναι απολυτα σωστες και σεβαστες..οτι ειναι το καλυτερο για τον καθενα..

41Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Πεμ Αυγ 30, 2012 11:29 pm

chryssa!!!

chryssa!!!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ! Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ! ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΟ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΕΡΑ!ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΝΩ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΒΑΣΙΚΑ!ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΑΝΙΟ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑΝΥ!

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλα, ολες εχουμε σκεφτει με αγχος την επιστροφη στην δουλεια κ ειδικα οσο αυτο πλησιαζει θα σε αγχωνει ή θα σε στεναχωρει καπως για το παιδι..(δεν διαβασα ολα τα ποστ των υπολοιπων)αλλα, 10ν το οτι ειναι στο σπιτι σας το παιδι ειναι πολυ σημαντικο κ το οτι επισης θα ειναι με τον πατερα του ακομα σημαντικοτερο...εγω επεστρεψα πριν 2 μηνες τις 2 πρωτες εβδομαδες μου φαινοταν ενα βουνο ολο αυτο κ οι τυψεις για την μικρη τεραστιες..ομως η επαφη με τον κοσμο κανει απιστευτο καλο,ξεχνιεσαι, βγαινεις εξω,οδηγας ή περπατας μονη ειναι ολα τοσο απλα αλλα τοσο απαραιτητα ...θα το δεις στην πορεια.τωρα οσο για την μεταξυ σας σχεση εγω ακομα αγχωνομαι κ πιστευω δεν μπορω να κρινω καθαρα..πηγαινω σπιτι κ μου λεει η πεθερα μου εκανε αυτο ή το αλλο κ απ'την μια χαιρομαι γιατι μεγαλωνει αλλα απ'την αλλη θα ηθελα να ειμαι εγω εκει..κ φυσικα οταν χτυπαει το κινητο της πεθερας μου η μικρη φωναζει συνεχεια ΜΑΜΑ!!! αυτο με σκοτωνει το οτι με εχει συνδιασει με το κινητο...αλλα....οχι δεν θα μπορουσα χωρις να δουλευω κ για οικονομικους λογους αλλα κ για προσωπικους..
ετσι λοιπον,μην αγχωνεσαι θα συνηθησεις κ εσυ οπως ολες μας και θα καταλαβεις μετα..

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω ξεκιναω απο δευτερα μετα απο 1 χρονο αδειας οπως ανεφερα καπου παραπανω κ ετσι απο προχθες ξεκινησε ο μικρος δειλα δειλα στο παιδικο για να προσαρμοστει..1 ωρα την τεταρτη 2 ωρες πεμπτη κ σημερα 3 ωρες... Sad
κ σημερα ηδη βιωσαμε τις επιπτωσεις του σταθμου..εχει βουλωμενοι μυτη κ γενικα ειναι καπως αδιαθετως κ πολυυυυυ γκρινιαρης δεν μπορω να κανω ενα βημα μακρυα του κλαιει με μαυρο δακρυ πολυυυυυυυυυυ γκρινια τα εχω παιξει...ενω γενικα ειναι ενα πολυ καλο κ καλοβολο παιδι κ ποτε δεν μου εχει δημιουργηση προβλημα..

https://www.facebook.com/myrodeve

styliani


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη

re koritsia ti na poun oi manoules pou einai sto exoteriko xoris petherika.... pou einai ston idiotiko tomea, pou den exoun douleia kai ara iatrofarmakeutiki perithalpsi gia autes kai ta paidia tous? pou an einai ston idiotiko tomea se kati meres/mines girnane piso???

gia thimitheite ta exoda tis gennas... an den exete asfalistiko forea pios tha ta plirosei?
na eimaste euxaristimenes gia auta pou exoume kai as exoume douleies pou de mas ikanopioun 100%, ti na kanoume to teleio einai...apiasto.

styliani


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kai simfono me oles sxedon kai me tin Kaatrin kai me tin Kefi akoma pio poli:flower:

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
styliani έγραψε:


gia thimitheite ta exoda tis gennas... an den exete asfalistiko forea pios tha ta plirosei?
na eimaste euxaristimenes gia auta pou exoume kai as exoume douleies pou de mas ikanopioun 100%, ti na kanoume to teleio einai...apiasto.


Κοριτσάκι , αν δουλεύει ο άντρας σου, 'άνετα μπαίνεις στο βιβλιάριο του σαν προστατευόμενο μέλος(αρκεί να είσαι παντρεμένη)...

οπότε αυτό δεν είναι επιχείρημα για να δουλεύεις..

47Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Παρ Αυγ 31, 2012 10:04 am

styliani


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
fisika alla epeidi stis meres mas exoume ftasei polles fores se simeio na mi doulevei o antras, i na doulevei mavra i na min exeis pantreftei prin ti gennisi enos paidiou... kalo einai na iparxei mia ipodomi

epixirimata gia na mi douleveis mporo na sou vro apeira, alla gia ena meso noikokirio auti einai i skliri pragmatikotita, diladi na xriazetai i gineka se eulogo diastima na epistepsei sti douleia tis, kai an exeis parapano apo 1/2 mikra stomata na threpseis katalavaineis ti ginetai:

ean exeis idiotiki asfaleia pou tin plironei o sizigos i o gonios kai pali den exeis logika provlimata... alla eipame simera....

48Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τρι Οκτ 02, 2012 11:03 am

psipsini

psipsini
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αγαπητές μανούλες,

Επιστρέφω στο post μιας που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου κι απο χθες επέστρεψα στα επαγγελματικά μου καθήκοντα. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι στιγμής δεν είναι τόσο χάλια όσο το περίμενα. Βέβαια είναι λίγο ανώμαλη προσγείωση να σου μιλάνε για εκατό πράγματα που πρέπει να κάνεις κι εσένα να σου 'ρχεται στο μυαλό το 'χαρωπά τα 2 μου χέρια τα χτυπώ' κι άλλα τόσα που συνήθως τραγουδούσες τις πρωινές ώρες παίζοντας με το πιο γλυκό πλάσμα του κόσμου. Sad

Το καλό είναι ότι ο Οδυσσέας μέχρι στιγμής έχει αντιδράσει άριστα. Με έψαχνε βέβαια την πρώτη μέρα και κυκλοφορούσε στο σπίτι σέρνοντας μαζί του μια φόρμα που φοράω, αλλά γενικά είναι ευδιάθετος και το μεσημέρι με υποδέχεται με χαμόγελα και χαρές. Με τον θηλασμό τα πάμε επίσης πολύ καλά και συνεχίζουμε.

Ίσως να μην έχουμε αντιληφθεί ακόμα ότι πρόκειται για μια μόνιμη κατάσταση. Πάντως είναι γεγονός ότι πλέον τον βλέπω πολύ λίγες ώρες την ημέρα και μου λείπει πολύ.

Επίσης να σημειώσω ότι μέχρι στιγμής δεν έτρεξε ούτε δάκρυ. Ελπίζω να μην μου έρθουν όλα μαζεμένα.

Αυτά προς το παρόν για τη νέα φάση στην οποία μπήκαμε. Ελπίζω να βρούμε τους ρυθμούς μας σύντομα.

Φιλάκια σε όλες σας κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

49Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιστροφή στη δουλειά... :( Τρι Οκτ 02, 2012 11:50 am

Naselen

Naselen
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χαίρομαι πολύ ψιψινι που ο Οδυσέας σου το αντιμετώπισε μια χαρα και θα δείς ότι όλα θα πάνε καλά και στο μέλλον. Και εγώ τέλος του μήνα θα πάω για δουλειά Crying or Very sad Crying or Very sad Το σκέφτομαι συνέχεια... Μέσα στην εβδομάδα θα ξέρουμε και αν τελικά ο άντρας μου θα μπορεί να είναι τα πρωινά στο σπίτι να την κρατάει. Θα κουραστεί και αυτός αρκετά γιατι θα είναι το πρωί σπίτι, θα έρχομαι εγώ από την δουλειά και θα φεύγει εκείνος. Τώρα το πότε θα συναντιώμαστε??? μάλλον στις σκάλες για την παράδοση-παραλαβή του μωρού μας Very Happy Very Happy Μετά από πολύ σκέψη θεωρήσαμε ότι ήταν η καλύτερη λύση για το κοριτσάκι μας, να μην αλλάξει περιβάλλον από τόσο νωρίς και με τον μπαμπά της τα βρίσκουν τέλεια από νεογέννητη που ήταν. Θέλω να δώ αν θα καταλάβει την απουσία μου. Πάντως μέχρι στιγμής όποτε φεύγω και αυτό είναι το πολύ για καμιά ώρα δεν έχω δει να την νοιάζει και πολύ. Μακάρι και εύχομαι να μπορέσει ο άντρας μου τελικά να δουλεψει απόγευμα και θελω να πιστεύω ότι η μικρή δεν θα καταλάβει την διαφορά. Θα σας πω τα νεότερα τέλος του μήνα Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 417472 Επιστροφή στη δουλειά... :( - Σελίδα 2 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις