Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Διπρόσωπη πεθερά Empty Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 6:23 am

mia_mama1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια γειά σας. Όταν διάβασα τα προβλήματά σας με τις πεθερές σας ανακουφίστηκα γιατι πίστευα πως είμαι εγώ η πιο άτυχη με τετοια στρίγγλα πεθερά που έχω. Σας ένιωσα όσο δε φαντάζεστε και στεναχωρέθηκα μαζί σας. Δεν ξέρω πως να σας βοηθήσω όμως αφού ακόμα δεν βρήκα ούτε για τον εαυτό μου την φορμουλα..
Η δικιά μου είναι εν ολίγοις κακιά (εώς σατανική..), ζηλιάρα (αρρωστημένη), εγωίστρια, ψεύτρα (δεν φαντάζεστε), καλοπερασάκιας, χωρίς ηθικούς φραγμούς (πιστεψτε με), διπρόσωπη και μαλαγάνα (να σε χαϊδεύει και να σε μαχαιρώνει ταυτοχρονα) και αλλα πολλα...
Πριν παντρευτώ το γιο της ακόμα μου είπε "εμπιστευτικά" ότι η γειτόνισσα της είπε πως ο γιος της ΒΙΑΣΤΗΚΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΊΠΕ ΣΕ ΜΕΝΑ! Από την ημέρα που έμεινα έγκυος μου κόλλησε σα βδέλα. Ζήλευε ακόμα που πήγαινα να δω τους δικούς μου έγκυος!!! Μην συνηθίσει το μωρό την φωνή τους και όχι την δική της!!! Όταν γέννησα φυσικά.... άστα να πάνε! Λεχώνα και μόνη μου στο σπίτι, να έρχεται όλο και με κάποιον κάθε φορά και να κάθεται 3 ώρες... Να μην θέλει να φύγει. Ήθελε να γίνει η μάνα του παιδιού μου βλέπετε. Όμως εγώ της χάλασα τα σχέδια γιατί ηθελα να μεγαλώσω το παιδι μου αποκλειστικά με τον άντρα μου. Μέσα απο την κοιλιά το φώναζε με το όνομά της πριν ακόμα το αποφασίσουμε εμείς. Ο άντρας μου φυσικά που της έχει μεγάλη αδυναμία δεν της χαλούσε χατίρι και όλο άφηνε να γίνεται το δικό της. Εκείνη δεν έχανε ευκαιρία να προσπαθεί να με μειώσει και να ανεβαίνει εκείνη.Ότι το παιδί μου έμοιζε εκείνη και καθόλου εμένα και δώστου να γελάει. Ενιωθα ότι διεκδικούσε το παιδί μου. Με αναστάτωνε τόσο με αυτά που έκανε που δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ, ούτε γάλα για το παιδί μου δεν είχα...Οι δικοί μου μου λέγανε υπομονή.. Όταν άρχισα να δουλευω, ο άντρας μου επέμενε να φέρουμε εκείνη στο σπίτι κανένα δίωρο να κρατάει το παιδί. Τοτε κόντεψα να πάθω νευρικό κλονισμό: δεν έκανε τίποτα από αυτά που τις έλεγα για το παιδί, έφερνε επισκέψεις στο σπίτι τις αδερφές τις (χωρίς να είμαι εγώ και ενώ της είπα οτι δεν θέλω. Θέλω μόνο να ασχολείται με το παιδί. ). Αν έφερνα την μάνα μου θύμωνε και ερχόταν επίτηδες μόνο για παρέα. Τελικά έμεινα έγκυος στο δευτερο, πήρα την άδειά μου και την έβγαλα απο το σπίτι. Δέν θέλω με τίποτα να πέσω στα χέρια της και εξήγησα στον άντρα μου ότι θέλω την μαμά μου να με βοηθάει. Κάποτε εκμεταλευόμενη έναν καυγά που είχα με τον άντρα μου, εκείνη πηρε και έκανε παράπονα στην μητερα μου ότι δεν κάνω καλό στο γιο της, ότι απο τοτε που με παντρευτηκε δεν τους μιλάει καλά, ότι αυτος με διάλεξε και δεν άκουσε κανέναν, ότι αν παθει κάτι αλλίμονο σε όλους κτλ. Επιτέλους έκανε το λάθος της και αποκαλύφθηκε! Μέχρι τοτε δεν μπορούσα να πω τιποτα στον άντρα μου γιατί με έβγαζε τρελή! Μετα όμως του είπα πως νιώθω. Εκείνος την μάλωσε. Αυτο ήταν όλο. Εγώ του είπα ότι θέλω πια τυπικές σχέσεις με τους δικούς του και αυτός τώρα πια εξακολουθεί να μου λέει ότι τα πεθερικά μου με λατρεύουν..Μετάνιωσα που δεν μάλωσα εγώ μαζί της με αυτο που έκανε για να γλιτώσω μια για ΠΑΝΤΑ!!! Εγινα πολυ τυπική μαζί της αλλά αυτή κάνει πως δεν καταλαβαίνει για να μπορεί να κάνει το δικό της. Πως να γλιτωσω? Μου κάνει κακό αυτή η γυναίκα. Θέλω να ζήσω ήρεμα και να χαρώ την ζωή μου. Δεν θέλω ούτε να την βλέπω!

2Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 6:36 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
to post sou einai san na to egrapsa egw etsi akribos opws perigrafeis tin pe8era sou etsi einai kai h dikia mou...
to mono pou 8a sou pw egw einai to eksis min menis siopili triksteis ligo ta dontia...
kali upomoni sou euxomai

3Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 6:42 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ κοπελα μου τι μου θυμησες....μηπως εχεις παντρευτει τον αντρα μου γιατι απο την περιγραφη σου μαλλον για την μανα του προκειτε...ζησαμε περιπου ιδιες καταστασεις,με την διαφορα οτι εγω την ξεκοψα απο αρραβωνιασμενη ακομη...αλλα ειχα την απολυτη υποστηριξη απο τον αντρα μου..εκεινος δηλαδη την ξεκοψε...γι΄αυτο λοιπον το θεμα δεν ειναι η πεθερα σου αλλα ο αντρας σου...πρεπει εκεινος να καταλαβει οτι η μανα του ειναι οχια και να προστατεψει εσενα..αυτη δεν θα αλλαξει τροπο απεναντι σου...θελει να επεμβαινει σε ολα και θα συνεχισει να το κανει αν δεν της κοψετε τον αερα..αν ο αντρας σου δεν μπορει να τα πει χυμα στην μανα του,καντο εσυ...βαλε τα ορια σου...προκειτε για την οικογενεια σου και το σπιτι σου..μην αφηνεις αλλο να σε δηλητηριαζει αυτη η γυναικα..στο τελος θα σας κανει κακο...

4Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 7:26 am

snowhite

snowhite
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mia_mama1 έγραψε:Κορίτσια γειά σας. Όταν διάβασα τα προβλήματά σας με τις πεθερές σας ανακουφίστηκα γιατι πίστευα πως είμαι εγώ η πιο άτυχη με τετοια στρίγγλα πεθερά που έχω. Σας ένιωσα όσο δε φαντάζεστε και στεναχωρέθηκα μαζί σας. Δεν ξέρω πως να σας βοηθήσω όμως αφού ακόμα δεν βρήκα ούτε για τον εαυτό μου την φορμουλα..
Η δικιά μου είναι εν ολίγοις κακιά (εώς σατανική..), ζηλιάρα (αρρωστημένη), εγωίστρια, ψεύτρα (δεν φαντάζεστε), καλοπερασάκιας, χωρίς ηθικούς φραγμούς (πιστεψτε με), διπρόσωπη και μαλαγάνα (να σε χαϊδεύει και να σε μαχαιρώνει ταυτοχρονα) και αλλα πολλα...
Πριν παντρευτώ το γιο της ακόμα μου είπε "εμπιστευτικά" ότι η γειτόνισσα της είπε πως ο γιος της ΒΙΑΣΤΗΚΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΊΠΕ ΣΕ ΜΕΝΑ! Από την ημέρα που έμεινα έγκυος μου κόλλησε σα βδέλα. Ζήλευε ακόμα που πήγαινα να δω τους δικούς μου έγκυος!!! Μην συνηθίσει το μωρό την φωνή τους και όχι την δική της!!! Όταν γέννησα φυσικά.... άστα να πάνε! Λεχώνα και μόνη μου στο σπίτι, να έρχεται όλο και με κάποιον κάθε φορά και να κάθεται 3 ώρες... Να μην θέλει να φύγει. Ήθελε να γίνει η μάνα του παιδιού μου βλέπετε. Όμως εγώ της χάλασα τα σχέδια γιατί ηθελα να μεγαλώσω το παιδι μου αποκλειστικά με τον άντρα μου. Μέσα απο την κοιλιά το φώναζε με το όνομά της πριν ακόμα το αποφασίσουμε εμείς. Ο άντρας μου φυσικά που της έχει μεγάλη αδυναμία δεν της χαλούσε χατίρι και όλο άφηνε να γίνεται το δικό της. Εκείνη δεν έχανε ευκαιρία να προσπαθεί να με μειώσει και να ανεβαίνει εκείνη.Ότι το παιδί μου έμοιζε εκείνη και καθόλου εμένα και δώστου να γελάει. Ενιωθα ότι διεκδικούσε το παιδί μου. Με αναστάτωνε τόσο με αυτά που έκανε που δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ, ούτε γάλα για το παιδί μου δεν είχα...Οι δικοί μου μου λέγανε υπομονή.. Όταν άρχισα να δουλευω, ο άντρας μου επέμενε να φέρουμε εκείνη στο σπίτι κανένα δίωρο να κρατάει το παιδί. Τοτε κόντεψα να πάθω νευρικό κλονισμό: δεν έκανε τίποτα από αυτά που τις έλεγα για το παιδί, έφερνε επισκέψεις στο σπίτι τις αδερφές τις (χωρίς να είμαι εγώ και ενώ της είπα οτι δεν θέλω. Θέλω μόνο να ασχολείται με το παιδί. ). Αν έφερνα την μάνα μου θύμωνε και ερχόταν επίτηδες μόνο για παρέα. Τελικά έμεινα έγκυος στο δευτερο, πήρα την άδειά μου και την έβγαλα απο το σπίτι. Δέν θέλω με τίποτα να πέσω στα χέρια της και εξήγησα στον άντρα μου ότι θέλω την μαμά μου να με βοηθάει. Κάποτε εκμεταλευόμενη έναν καυγά που είχα με τον άντρα μου, εκείνη πηρε και έκανε παράπονα στην μητερα μου ότι δεν κάνω καλό στο γιο της, ότι απο τοτε που με παντρευτηκε δεν τους μιλάει καλά, ότι αυτος με διάλεξε και δεν άκουσε κανέναν, ότι αν παθει κάτι αλλίμονο σε όλους κτλ. Επιτέλους έκανε το λάθος της και αποκαλύφθηκε! Μέχρι τοτε δεν μπορούσα να πω τιποτα στον άντρα μου γιατί με έβγαζε τρελή! Μετα όμως του είπα πως νιώθω. Εκείνος την μάλωσε. Αυτο ήταν όλο. Εγώ του είπα ότι θέλω πια τυπικές σχέσεις με τους δικούς του και αυτός τώρα πια εξακολουθεί να μου λέει ότι τα πεθερικά μου με λατρεύουν..Μετάνιωσα που δεν μάλωσα εγώ μαζί της με αυτο που έκανε για να γλιτώσω μια για ΠΑΝΤΑ!!! Εγινα πολυ τυπική μαζί της αλλά αυτή κάνει πως δεν καταλαβαίνει για να μπορεί να κάνει το δικό της. Πως να γλιτωσω? Μου κάνει κακό αυτή η γυναίκα. Θέλω να ζήσω ήρεμα και να χαρώ την ζωή μου. Δεν θέλω ούτε να την βλέπω!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΛΥΣΗ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΝΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ!

5Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 8:46 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Α να χαθούνε καλέ σα να διαβάζω σενάριο ταινίας είναι!!!

Φταίνε και οι γιοι τους όμως...μα στραβοί είναι???

Κουράγιο!!!!!!!!!!

6Διπρόσωπη πεθερά Empty Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 9:22 am

mia_mama1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αχ καλές μου γυναίκες..
Τον γιό τον προετοίμαζε μια ζωή για να μην τον βάλει η νύφη στο βρακί της (sorry κιόλας). Ότι του λένε οι γονείς του το πιστεύει και ό,τι κι αν κάνουν τους συγχωρεί. Αυτά που σας είπα δεν είναι τίποτα. Ειναι νεότατη (55) και δημιουργεί ενοχες στο γιο της ότι οφείλει πολλά στους δικούς του (και οικονομικά) επειδή τον σπούδασαν!!! Με αγνοεί επίτηδες και κάνει το αντιθετο από ότι της λέω. Κι εγώ όμως τώρα πια μετά την μεγάλη βλακεία που έκανε, δεν της χαρίζω τίποτα. Διορθώνω κάθε βλακεία που λέει και έχω τα παιδιά μου πολύ κοντά μου για να μην μπορεί να κάνει κακό. Όμως ο άντρας μου θεωρεί ότι είμαι η χολέρα εγώ. Ενώ εκείνη που τα παιδιά της δεν ξέρουν το σοι του άντρα της και δεν έχει ουτε μια φωτογραφία απο την πεθερά της, τι είναι???
Διπρόσωπη πεθερά 966307

7Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Τετ Αυγ 29, 2012 9:32 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mia_mama1 έγραψε:Αχ καλές μου γυναίκες..
Τον γιό τον προετοίμαζε μια ζωή για να μην τον βάλει η νύφη στο βρακί της (sorry κιόλας). Ότι του λένε οι γονείς του το πιστεύει και ό,τι κι αν κάνουν τους συγχωρεί. Αυτά που σας είπα δεν είναι τίποτα. Ειναι νεότατη (55) και δημιουργεί ενοχες στο γιο της ότι οφείλει πολλά στους δικούς του (και οικονομικά) επειδή τον σπούδασαν!!! Με αγνοεί επίτηδες και κάνει το αντιθετο από ότι της λέω. Κι εγώ όμως τώρα πια μετά την μεγάλη βλακεία που έκανε, δεν της χαρίζω τίποτα. Διορθώνω κάθε βλακεία που λέει και έχω τα παιδιά μου πολύ κοντά μου για να μην μπορεί να κάνει κακό. Όμως ο άντρας μου θεωρεί ότι είμαι η χολέρα εγώ. Ενώ εκείνη που τα παιδιά της δεν ξέρουν το σοι του άντρα της και δεν έχει ουτε μια φωτογραφία απο την πεθερά της, τι είναι???
Διπρόσωπη πεθερά 966307


κοπελα μου καλη..απο την στιγμη που ξερεις οτι ο αντρας σου ειναι ΄΄κολλημενος΄΄ μαζι τους..κοιτα να κανεις κατι για να τον ταρακουνησεις...αντρας σου ειναι,θα βρεις τους τροπους...στο ειπα και πριν..αυτη δεν προκειτε να αλλαξει αντιμετωπιση απεναντι σου και ποσο μαλλον οταν βλεπει οτι ο γιος της δεν της λεει κουβεντα...τον αντρα σου κοιτα να συνεφερεις γιατι μαλλον δεν εχει κατανοησει ποια ειναι η οικογενεια του...τριξτου τα δοντια γιατι αλλιως δεν θα σας αφησει αυτη να ηρεμησετε ποτε...και να θυμασαι κατι...το εχω σαν αρχη στη ζωη μου και δεν μου εχει βγει σε κακο...ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ,ΚΟΒΕΤΑΙ..

8Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 2:25 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σας πω κάτι που έχω μάθει για τις σχέσεις. Αυτό μου το έχει μάθει άθελά του ο 'καλός' μου αδελφός που πάντα με...πεθερίστικους τρόπους διεκδικούσε την αγάπη των γονιών μας. Δηλαδή μπροστά τους ήταν το καλό παιδί κλπ κλπ. Αυτό που έκανε ήταν να μην μιλάει ποτέ άσχημα για μένα, μόνο, όταν μπορούσε δεν έχανε ευκαιρία να με δυσφημεί μπροστά τους (του στυλ, εγώ που είμαι το καλό παιδί και νοιάζομαι για όλη την οικογένεια, γι' αυτό σας το λέω). Μιλάμε μέχρι και σε σχολή οδηγών κρυφά πήγαινα απ' αυτόν για να μην πάει καρφωτός και λέει "Καλά δε σας το πε?!!! Δεν το ξερααα..." Για τέτοιο τύπο μιλάμε. Εγώ αντιδρούσα και προσπαθούσα να τους δείξω ποιός είναι αλλά έβγαινα πάντα η περίεργη. Τα είχε καλά υπολογισμένα το καμάρι μου. Μέχρι που ξύπνησα και έμαθα από αυτόν. Πλέον είμαι η αθώα που πιστεύω στον καλό αδελφό, μόνο που καμιά φορά από αφέλεια μου ξεφεύγουν τα...κακώς κείμενά του. Όπως κάνει κι αυτός. Έτσι δεν τους φέρνεις σε άμυνα και να ξέρετε ότι ο καθένας πιστεύει πιο πολύ σ' αυτό που ανακαλύπτει ο ίδιος απ' ό,τι στο συμπέρασμά του άλλου.

Για να μη ξεφεύγω λοιπόν! Το κοινό που βρίσκω σ' αυτή τη σχέση (γονιών-παιδιών) με τη σχέση πεθερικών παιδιού και νύφης είναι ότι οι γονείς μου κοιμούνται, όπως κάνουν και πολλοί σύζυγοι: 'Ελα καλέ, η μαμά έχει καλές προθέσεις, υπερβολική είσαι!'. Και σε έναν άνθρωπο που κοιμάται ορθός δεν πρέπει να δείξεις εμπάθεια γιατί όντως θα βγεις ο περίεργος που θα χάνει πάντα το δίκιο του λόγω...προκατάλειψης απέναντι στη μαμά.

Όοοοχι, η μαμά είναι εντάξει καλέ μου, αλλά γιατί προχθές με πείρε τηλέφωνο και μου είπε αυτό αφού εσένα σου είπε άλλο;;; Περίεργο, δε βγάζω άκρη!

Έτσι πες με αθωότητα, όπως κάνει και η μαμά του και άσε τον καλό σου να κάνει τους υπολογισμούς. Τότε, επειδή δε θα παρεμβάλλεται η δική σου 'υστερία, εμπάθεια...κλπ' τα συμπεράσματα θα τα βγάλει με περισσότερη ειλικρίνεια και χωρίς άμυνες απέναντί σου. Μάλιστα θα ταχθεί υπέρ σου όταν δει ότι αδικείσαι αλλά ότι εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Τότε θα θέλει να σε προστατέψει.

Αυτά, μετά από όσα έχω μάθει με σκληρό τρόπο στα 33 μου χρόνια. 'Αργησα λίγο αλλά το πήρα το μάθημά μου ότι το δίκιο σου δεν το παίρνεις με φωνές, αλλά ότι την αλεπού την κερδίζεις με πονηριά.

Και φυσικά, το έχω εφαρμόσει και στην δική μου πεθερά.
-Αγάπη μου, σου είπε να μου πεις ότι με κάλεσε, γιατί δεν μου το είπες;
-Μα δε μου το είπε!
-Πώς; Αφού το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι στο είπε να μου το πεις! Δεν καταλαβαίνω!

Αλλά δε με πειράζει, γιατί το θέμα είναι να καταλαβαίνει αυτός!


9Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 6:36 am

nikos-danah


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Miaki έγραψε:Θα σας πω κάτι που έχω μάθει για τις σχέσεις. Αυτό μου το έχει μάθει άθελά του ο 'καλός' μου αδελφός που πάντα με...πεθερίστικους τρόπους διεκδικούσε την αγάπη των γονιών μας. Δηλαδή μπροστά τους ήταν το καλό παιδί κλπ κλπ. Αυτό που έκανε ήταν να μην μιλάει ποτέ άσχημα για μένα, μόνο, όταν μπορούσε δεν έχανε ευκαιρία να με δυσφημεί μπροστά τους (του στυλ, εγώ που είμαι το καλό παιδί και νοιάζομαι για όλη την οικογένεια, γι' αυτό σας το λέω). Μιλάμε μέχρι και σε σχολή οδηγών κρυφά πήγαινα απ' αυτόν για να μην πάει καρφωτός και λέει "Καλά δε σας το πε?!!! Δεν το ξερααα..." Για τέτοιο τύπο μιλάμε. Εγώ αντιδρούσα και προσπαθούσα να τους δείξω ποιός είναι αλλά έβγαινα πάντα η περίεργη. Τα είχε καλά υπολογισμένα το καμάρι μου. Μέχρι που ξύπνησα και έμαθα από αυτόν. Πλέον είμαι η αθώα που πιστεύω στον καλό αδελφό, μόνο που καμιά φορά από αφέλεια μου ξεφεύγουν τα...κακώς κείμενά του. Όπως κάνει κι αυτός. Έτσι δεν τους φέρνεις σε άμυνα και να ξέρετε ότι ο καθένας πιστεύει πιο πολύ σ' αυτό που ανακαλύπτει ο ίδιος απ' ό,τι στο συμπέρασμά του άλλου.

Για να μη ξεφεύγω λοιπόν! Το κοινό που βρίσκω σ' αυτή τη σχέση (γονιών-παιδιών) με τη σχέση πεθερικών παιδιού και νύφης είναι ότι οι γονείς μου κοιμούνται, όπως κάνουν και πολλοί σύζυγοι: 'Ελα καλέ, η μαμά έχει καλές προθέσεις, υπερβολική είσαι!'. Και σε έναν άνθρωπο που κοιμάται ορθός δεν πρέπει να δείξεις εμπάθεια γιατί όντως θα βγεις ο περίεργος που θα χάνει πάντα το δίκιο του λόγω...προκατάλειψης απέναντι στη μαμά.

Όοοοχι, η μαμά είναι εντάξει καλέ μου, αλλά γιατί προχθές με πείρε τηλέφωνο και μου είπε αυτό αφού εσένα σου είπε άλλο;;; Περίεργο, δε βγάζω άκρη!

Έτσι πες με αθωότητα, όπως κάνει και η μαμά του και άσε τον καλό σου να κάνει τους υπολογισμούς. Τότε, επειδή δε θα παρεμβάλλεται η δική σου 'υστερία, εμπάθεια...κλπ' τα συμπεράσματα θα τα βγάλει με περισσότερη ειλικρίνεια και χωρίς άμυνες απέναντί σου. Μάλιστα θα ταχθεί υπέρ σου όταν δει ότι αδικείσαι αλλά ότι εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Τότε θα θέλει να σε προστατέψει.

Αυτά, μετά από όσα έχω μάθει με σκληρό τρόπο στα 33 μου χρόνια. 'Αργησα λίγο αλλά το πήρα το μάθημά μου ότι το δίκιο σου δεν το παίρνεις με φωνές, αλλά ότι την αλεπού την κερδίζεις με πονηριά.

Και φυσικά, το έχω εφαρμόσει και στην δική μου πεθερά.
-Αγάπη μου, σου είπε να μου πεις ότι με κάλεσε, γιατί δεν μου το είπες;
-Μα δε μου το είπε!
-Πώς; Αφού το πρωί με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι στο είπε να μου το πεις! Δεν καταλαβαίνω!

Αλλά δε με πειράζει, γιατί το θέμα είναι να καταλαβαίνει αυτός!



ΜΕΓΑΛΟ ΛΟΥΚΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ!ΕΜΑΘΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΚΙΑ!ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ!

10Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 6:52 am

astrellita

astrellita
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ποποοοοο!!!!καταλαβα...τραγικη η κατασταση...και με την δικια μου ειχα θεματα πολλα αλλα αρχησα να μιλαω...μετα απο 4 χρονια η κατασταση ειναι πολυ καλυτερη...οσο για τους αντρες μας ειναι πολυ δυσκολο για αυτους να στεναχωρησουν την μαμακα τους...ασε κοπελα μου,και γω ενα διαστημα κοντευα να τρελαθω,μερα νυχτα σκεφτομουν με τι τροπο θα απαλλαγω,κατεληγα παντα να ξεσπαω στον αντρα μου και να την κραζω σαυτον...μεγαλο λαθος...θελει ηρεμια,τροπο,στα μουλοχτα να γινονται ολα οπως τα κανουν κιαυτες...αλλιως θα φαγωθεις με τον αντρα σου κιαυτη θα χαιρεται...

11Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 8:31 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
astrellita έτσι ακριβώς!

nikos-danah δυστυχώς στην οικογένειά μου ένιωθα πάντα μόνη στην άλλη άκρη του στρατοπέδου. Τώρα πια δεν ασχολούμαι και έχουν καταλάβει (πολύ καλύτερα απ' ό,τι με τα λόγια) τα λάθη που έχουν κάνει, αλλά δεν το κάνω επίτηδες, απλά η ζωή μου είναι μακράν καλύτερη μακριά.

12Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 10:20 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι, στεναχωριεμαι να ακουω για τετοιες σχεσεις αδελφων. το ιδιο αιμα κυλαει στις φλεβες σας ρε γαμωτο,γιατι να στο κανει αυτο? αφου στα δυσκολα ο ενας τον αλλο θα εχετε. κριμα αληθεια σου λεω στεναχωριεμαι. μακαρι να βρεθει εστω και τωρα ενας διαυλος επικοινωνιας μεταξυ σας.

τωρα για τις πεθερες:
επισης στεναχωριεμαι. αλλα ναι οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω οτι δεν λυνεται κοβεται, και τελικα με την γυναικεια μαλαγανια εχουμε καλυτερα αποτελεσματα. αυτα απο εμενα.ηρεμα και συνετα κοριτσακια μου-με εμας κοιμουνται καθε βραδυ, οχι με την μαμα τους Wink

13Διπρόσωπη πεθερά Empty Διπρόσωπη πεθερα Πεμ Σεπ 20, 2012 10:31 am

mia_mama1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστώ όλες πάντως γιατί και μόνο που ξέρετε πως αισθάνομαι μου είναι αρκετό! Πάντως Miaki μου άρεσε η πρότασή σου πάρα πολύ και έχεις δίκιο αλλά εμένα μου μπήκε ήδη η στάμπα και ό,,,,τι και να πώ μου λέει ο άντρας μου ότι το λέω γιατί δεν την χωνεύω. Τουλάχιστον όμως τωρα μιλάω και δεν τα κρατάω μέσα μου. και εκείνος ξέρει τι αισθάνομαι πια και τι με πειράζει. Αν δεν την διορθώνει τότε θα του ζητάω το λόγο.. Ε πια!!!!

14Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 2:36 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμακα μου έγραψε:μιακι, στεναχωριεμαι να ακουω για τετοιες σχεσεις αδελφων. το ιδιο αιμα κυλαει στις φλεβες σας ρε γαμωτο,γιατι να στο κανει αυτο? αφου στα δυσκολα ο ενας τον αλλο θα εχετε. κριμα αληθεια σου λεω στεναχωριεμαι. μακαρι να βρεθει εστω και τωρα ενας διαυλος επικοινωνιας μεταξυ σας.

τωρα για τις πεθερες:
επισης στεναχωριεμαι. αλλα ναι οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω οτι δεν λυνεται κοβεται, και τελικα με την γυναικεια μαλαγανια εχουμε καλυτερα αποτελεσματα. αυτα απο εμενα.ηρεμα και συνετα κοριτσακια μου-με εμας κοιμουνται καθε βραδυ, οχι με την μαμα τους Wink

Αυτό το 'ό,τι δε λύνεται κόβεται' θα προσπαθήσω να μην το ξεχάσω, μου φάνηκε πολύ σοφό.

'μαμάκα μου' δυστυχώς σαν παιδί με υποστήριζε, θυμάμαι χαρακτηριστικά πράγματα που με συμβούλευε, αλλά με τα χρόνια άλλαξε και τώρα έχω φτάσει στο σημείο όταν φεύγω απ' το σπίτι του (ή αυτός απ΄το δικό μου) να μου μένει κάτι αρνητικό στην ψυχολογία, σα μαύρο σύννεφο. Ή που θα έχει πει κάτι, ή θα είναι η στάση του. Στο σπιτάκι μου όταν ήρθε να το δει είπε ότι έχει ωραία διαρρύθμιση αλλά για το πώς το έφτιαξα δε βρήκε να πει κάτι καλό, κι όταν τον ρώτησα για τους τοίχους μου είπε πως δεν του αρέσουν οι διχρωμίες. Γούστο του, δε λέω, αλλά σαν τον ενθουσιασμό της μάνας μου για το σπίτι κανείς!
Και μια και μιλάμε για συμπαράσταση, όταν μέναμε με τους γονείς μας κι όταν επιτέλους σε μεγάλη ηλικία για την εποχή μου, κι ενώ δεν έκανα τρέλες, έβγαινα ένα καλοκαίρι μετά τα μεσάνυχτα για διασκέδαση με την κολλητή μου κι ένα φίλο μου που είχαμε δέσει όλοι μαζί, έπαιρνε το μέρος τους λέγοντας "Εγώ γιατί χορταίνω βόλτα και γυρίζω πριν τις 3;" λες και τον ρώτησε κανείς. Αυτό σαν παράδειγμα. Επίδειξη δηλαδή! Ε αυτή την συμπαράσταση είχα από τότε, τί να λέμε! Μετά χειροτέρεψε, τί να το κάνεις το αίμα άμα ο ένας παίζει σε άλλη ομάδα αίματος! Ο πατέρας μου πάντα πικραινόταν γιατί αυτό σκέφτεται, να είμαστε αγαπημένοι γιατί θα έχουμε ο ένας τον άλλο. Κι επειδή εγώ προσπαθώντας πάντα να βρω το δίκιο μου, φαινόμουν προκατειλλημένη με τον αδελφό μου. Εκείνος δεν ακουγόταν ποτέ να μιλάει άσχημα για μένα, εκτός βέβαια κι αν η 'άποψή' του συνέπιπτε με τη δική τους. Έβλεπα ότι θέλει να τους πάρει με το μέρος του κι έλεγα ότι δε θα κάνω τα ίδια, ας τους πάρει. Ξύπνησα όμως ένα πρωί και είδα ότι κύμα στο κύμα τους είχε 'σκάψει' τόσο βαθιά που αν τους έλεγε ότι ο ουρανός ήταν πράσινος, πράσινος ήταν.
Όταν μου λέει ο φίλος μου για την ενότητα που είχε με την αδελφή του απέναντι στους γονείς, τότε καταλαβαίνω ότι είχα αδελφό και δεν είχα. Και στεναχωριέμαι γι' αυτά που έχασα.

Οι γονείς μου με αγαπούσαν, μου πρόσφεραν όλα τα υλικά αγαθά και με αγαπάνε όπως ξέρουν αυτοί και αρκεί φυσικά να μην τους στεναχωρώ. Έτσι ξέρουν, έτσι μπορούν, δεν απαιτώ παραπάνω αλλά δε σημαίνει ότι μ' αρέσει κιόλας.


Δεν είναι κακές εμπειρίες, τους ευχαριστώ γιατί όταν θα κάνω παιδάκι θα είμαι πολλυυυυύ πιο συνειδητή στο τί λέω και τί κάνω.
Συγνώμη που μου βγήκε το παράπονο... αλλά λέω να το στείλω έτσι κι αλλιώς.

mia_mama1 και γω στο τσακ το κράτησα με τον καλό μου να μη μου μπει η στάμπα. Μόλις άκουσα να λέει "είσαι προκατειλλημένη" σκέφτηκα 'κάπου το ξέρω αυτό' και άλλαξα τροπάρι. Αχ και η πεθερούλα μου έχει πετάξει διάφορα μαργαριτάρια κατά καιρούς κι ακόμα παντρεμένοι δεν είμαστε, εν καιρώ τα σπουδαία! Για την ώρα είπα να χαλαρώσω, να το απολαύσω και να χτίσω την άμυνά μου με τον τρόπο που προανέφερα. Όχι ψέμματα φυσικά, μόνο τα γεγονότα.

15Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 3:01 pm

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ!!ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΚΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ,ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΤΙΜΑΕΙ,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ,ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΛΕΓΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ!ΕΝΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΥΣΑΝ..ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ...ΔΗΛ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ!!ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΙΔΙΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΒΡΙΣΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ,ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Rolling Eyes ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Διπρόσωπη πεθερά 417472

16Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 3:26 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τί να πω, ξέρω προσωπικά δυο ζευγάρια που χώρισαν από πεθερά. Ο ένας είχε ξενο...** και μάλλον βαρέθηκε. Ο άλλος είχε μωρά παιδιά. Και το μεγάλο μια μέρα με ρώτησε που είναι ο μπαμπάς μισοκλαίγοντας Διπρόσωπη πεθερά 534787 Είχε πρόβλημα το παιδί και το εξωτερίκευε, έμπαινε στο σπίτι και έπεφτε στο πάτωμα γιατί κατά βάθος ήξερε ποιόν δε θα βρει μέσα. Το μικρό απλά μια μέρα φώναξε 'Θα φύγω!' -Που θα πας; του είπα "Στο μπαμπά!'. Αυτά προφανώς ήταν τα λόγια του μπαμπά, από αυτόν έπαιρνε παράδειγμα το μωρό και μόνο έτσι μπορούσε να εξωτερικεύσει αυτό που βίωνε καθημερινά πριν το χωρισμό.

Ο μπαμπάς μετά από λίγο καιρό, με τα παιδιά του δίπλα του (που τα χε πάρει για επίδειξη σε γάμο) δήλωνε ελεύθερο πουλί Διπρόσωπη πεθερά 654655 Τόσος σεβασμός!

Καλές και οι πεθερές, ιδίως όταν βολεύουν για δικαιολογία. Γιατί αν δε θέλει κι ο άλλος την 'ελευθερία' του...

Τελικά μήπως οι πεθερές αφουγκράζονται τί θέλει το παιδί τους και του δίνουν το πάτημα, χωρίς να λογαριάζει κανείς τους ούτε παιδιά ούτε εγγόνια; Μήπως αυτό είναι κι όχι κάποια γυναικεία αντιζηλία;

17Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 9:28 pm

Livia_Kb

Livia_Kb
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είναι απίστευτο το γεγονός ότι όσες ιστορίες έχω διαβάσει με πεθερές, είναι σαν να διαβάζω για την δική μου!!!! Ο άντρας μου έχει έναν μεγαλύτερο αδερφό. Οκτώ χρόνια μεγαλύτερο, οπότε και καταλαβαίνετε…. Είμαστε δύο νύφες αλλά ο άντρας μου είναι το μικρό και το χαϊδεμένο τους. Έβλεπα όμως την συμπεριφορά της πεθεράς μου στη πρώτη της νύφη και την πήρα χαμπάρι από νωρίς. Στην αρχή έκανε πως τα πήγαινε καλά μαζί μας, καφεδάκι και κουβεντούλες σαν να είμαστε φίλες και φυσικά συμβουλές για τον γάμο αλλά τότε πάντα είχαν δίκιο οι γυναίκες. Η συμπεριφορά άλλαζε όταν γινόταν γάμος !!!!!!! Όλα όμως γινόταν μουλωχτά. Πίσω από την πλάτη μας. Ένα πρωινό την πέτυχα να κακολογεί την άλλη της νύφη γιατί δεν την άφησε να κάνει κάτι που ήθελε με το πρώτο της εγγόνι και να τα μπίρι μπίρι στον μεγάλο της γιο…. Αργότερα κατάλαβα ότι έκανε τα ίδια και στον άντρα μου. Κάθε φορά που πηγαίναμε για Σαβ/κο στο χωριό του, όταν γυρνούσαμε σπίτι ήταν πάντα εκνευρισμένος και μου μιλούσε απότομα αλλά φυσικά δεν μου έλεγε τι φταίει. Δεν είμαι όμως χαζή!!!!! Έκανα ένα πρωινό πως κοιμόμουν ( ντρέπομαι για του λόγου μου αλλά…) και τους άκουσα κρυφά να μιλάνε με τον άντρα μου. Ο Γιόκας της από την στιγμή που με γνώρισε σταμάτησε να χαμογελάει, είναι δυστυχισμένος κ.τ.λ….. Τρελάθηκα με αυτά που άκουσα αλλά και πήρα τα μέτρα μου. Αποφάσισα να είμαι το θύμα εγώ…. Πονηρή αυτή, πονηρή και εγώ. Κάνω κι εγώ ότι είπε και η Miaki. Μου ξεφεύγουν κατά λάθος πράγματα….. χαζούλα είμαι!!!!!! Αλλά και επειδή με πήρε και αυτή χαμπάρι και μου τα είπε ένα χεράκι μια μέρα που έλειπε ο άντρας μου ( και πάλι ντρέπομαι αλλά…) δεν της απάντησα τίποτα για να μην έχει να λέει και όταν γύρισε ο σύζυγος κανόνισα να είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο χάλια…. Ράκος σου λέω, και δεν του έλεγα τι έχω. Πήγε στην μάνα του, την ρώτησε τι έγινε, η μάνα του με είπε πονηρή, κακίστρο κτλ, μαλώσανε, με πήρε και φύγαμε. Από τότε η πεθερούλα για να μην χάσει τον γιόκα της, προσέχει πολύ με ποιόν τα βάζει….!!!! Αλλά κι εγώ προσέχω, γιατί είναι πραγματικά ικανή για όλα…. Sorry για το μεγάλο κείμενο αλλά τα είπα και ησύχασα!!!!!

18Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 20, 2012 9:39 pm

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Livia_Kb έγραψε:Είναι απίστευτο το γεγονός ότι όσες ιστορίες έχω διαβάσει με πεθερές, είναι σαν να διαβάζω για την δική μου!!!! Ο άντρας μου έχει έναν μεγαλύτερο αδερφό. Οκτώ χρόνια μεγαλύτερο, οπότε και καταλαβαίνετε…. Είμαστε δύο νύφες αλλά ο άντρας μου είναι το μικρό και το χαϊδεμένο τους. Έβλεπα όμως την συμπεριφορά της πεθεράς μου στη πρώτη της νύφη και την πήρα χαμπάρι από νωρίς. Στην αρχή έκανε πως τα πήγαινε καλά μαζί μας, καφεδάκι και κουβεντούλες σαν να είμαστε φίλες και φυσικά συμβουλές για τον γάμο αλλά τότε πάντα είχαν δίκιο οι γυναίκες. Η συμπεριφορά άλλαζε όταν γινόταν γάμος !!!!!!! Όλα όμως γινόταν μουλωχτά. Πίσω από την πλάτη μας. Ένα πρωινό την πέτυχα να κακολογεί την άλλη της νύφη γιατί δεν την άφησε να κάνει κάτι που ήθελε με το πρώτο της εγγόνι και να τα μπίρι μπίρι στον μεγάλο της γιο…. Αργότερα κατάλαβα ότι έκανε τα ίδια και στον άντρα μου. Κάθε φορά που πηγαίναμε για Σαβ/κο στο χωριό του, όταν γυρνούσαμε σπίτι ήταν πάντα εκνευρισμένος και μου μιλούσε απότομα αλλά φυσικά δεν μου έλεγε τι φταίει. Δεν είμαι όμως χαζή!!!!! Έκανα ένα πρωινό πως κοιμόμουν ( ντρέπομαι για του λόγου μου αλλά…) και τους άκουσα κρυφά να μιλάνε με τον άντρα μου. Ο Γιόκας της από την στιγμή που με γνώρισε σταμάτησε να χαμογελάει, είναι δυστυχισμένος κ.τ.λ….. Τρελάθηκα με αυτά που άκουσα αλλά και πήρα τα μέτρα μου. Αποφάσισα να είμαι το θύμα εγώ…. Πονηρή αυτή, πονηρή και εγώ. Κάνω κι εγώ ότι είπε και η Miaki. Μου ξεφεύγουν κατά λάθος πράγματα….. χαζούλα είμαι!!!!!! Αλλά και επειδή με πήρε και αυτή χαμπάρι και μου τα είπε ένα χεράκι μια μέρα που έλειπε ο άντρας μου ( και πάλι ντρέπομαι αλλά…) δεν της απάντησα τίποτα για να μην έχει να λέει και όταν γύρισε ο σύζυγος κανόνισα να είμαι κλεισμένη στο δωμάτιο χάλια…. Ράκος σου λέω, και δεν του έλεγα τι έχω. Πήγε στην μάνα του, την ρώτησε τι έγινε, η μάνα του με είπε πονηρή, κακίστρο κτλ, μαλώσανε, με πήρε και φύγαμε. Από τότε η πεθερούλα για να μην χάσει τον γιόκα της, προσέχει πολύ με ποιόν τα βάζει….!!!! Αλλά κι εγώ προσέχω, γιατί είναι πραγματικά ικανή για όλα…. Sorry για το μεγάλο κείμενο αλλά τα είπα και ησύχασα!!!!!
Διπρόσωπη πεθερά 50580 ποτε δεν θα μπορουσα να το κανω.εμενα οποτε μου τη λεει[και το κανει συνεχεια]με τρωει η γλωσσα μου και της απανταω οπως μου ερθει.η υπομονη ειναι καλυτερη!καρδιζεις περισσοτερα!κανε μου μαθηματα Respect

19Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 12:28 am

nikfergy

nikfergy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια μονο που διαβαζω αυτα που λετε εχω συνχυστει..και εγω δεν εχω και τιs καλυτερεs σχεσειs μαζι τηs βεβαια δεν τραβαω αφτα που περνατε εσειS αλλα εγω μονο που ακουω την φωνη τηs μου ανεβαινει η πιεση...κατα καιρουs πεταει κακιουλεs αλλα ευτυχωs o αντραs μου ξερει τι ανθρωποS ειναι η μανα του και δεν τησ δινει σημασια ουτε καν την θελει μεσα στα ποδια του.το τελευταιο περιστατικο βεβαια με πειραξει πολυ.ειμαστε παντρεμενοι με πολιτικο και θεωρει οτι ο γιοs τηs δεν ειναι παντρεμενοs μεχρι που γυρισε και του ειπε οτι δεν τηs εχει δωσει καμια χαρα..ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ εγκονακι τηs εκανε και αυτη ουτε καν χαιρεται..εγω πιστευω οτι ηθελε ο γιοs τηs να μην παντρευτι για να ειναι μονο μαζι τηS και καμια φορα με κατηγορει οτι τησ τον πειρα και εμεινε μονη τησ

20Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 12:55 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
filitsaki έγραψε: Διπρόσωπη πεθερά 50580 ποτε δεν θα μπορουσα να το κανω.εμενα οποτε μου τη λεει[και το κανει συνεχεια]με τρωει η γλωσσα μου και της απανταω οπως μου ερθει.η υπομονη ειναι καλυτερη!καρδιζεις περισσοτερα!κανε μου μαθηματα Respect

Και μένα με έτρωγε η γλώσσα μου και θυμάμαι τη μάνα μου να λέει ότι αν δεν έχω την τελευταία κουβέντα δεν μπορώ! Έφτασα στο σημείο να ανάψω μια μέρα το φως και να καεί η λάμπα. Η απάντηση; "Απ' τα νεύρα σου!".
Δε δεχόμουν ποτέ ότι δεν πρέπει να υπερασπίζω τον εαυτό μου κι ότι δεν πρέπει να έχω τα δικά μου συναισθήματα, ωστόσο με τον καιρό αυτό έμαθα (-να νιώθεις και ένοχη!) κάτι που επηρέασε γενικά τις σχέσεις μου αλλά και την υγεία μου. Με θυροειδή στα 28 μου περίπου να τραβιέμαι 3 χρόνια. Επειδή τα ψάχνω και κάτι μου είπε κι η ενδοκρινολόγος, έμαθα ότι έχει να κάνει με το να τα κρατάς μέσα σου. Ε κάπου εκεί έμαθα απ' τα λάθη μου, ποτέ πια αθώα!!

Κι εγώ δεν είμαι τέλεια στο να χειρίζομαι καταστάσεις, αλλά πλέον το ξέσπασμά μου προσπαθώ να γίνεται έτσι που να φέρνει αποτέλεσμα. Αρκετά με χειρίστηκαν!

Τώρα για την πεθερά ανησυχώ, στην τελευταία τους επίσκεψη έπεσαν οι αντιστάσεις μου... δεν άκουσα και τίποτα παλαβό... ελπίζω να μην είναι από εκείνες που σε παίρνουν με το καλό και μετά το γάμο σε πατάνε κάτω.

nikfergy Δεν της είπες: 'Δηλαδή το εγγόνι σου δεν είναι τίποτα;'

21Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 1:51 am

Livia_Kb

Livia_Kb
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλή μου Miaki πραγματικά λυπάμαι που διαβάζω ότι είχες πρόβλημα με την υγεία σου. Ξέρω ότι μόνο κακό στον εαυτό μας κάνουμε αν τα κρατάμε μέσα μας. Ίσως από το δικό μου κείμενο να φαντάζω σε μερικά μάτια ο διάβολος μεταμορφωμένος ( και δεν έχω και Prada…..!!!) αλλά με την δική μου πεθερά που λέει πως είμαι μια φτηνή ( αλλιώς με λέει…) που εκμεταλλεύομαι τον γιό της και τον κάνω δυστυχισμένο και του καταστρέφω την ζωή, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Φυσικά τώρα θα μου πείτε: και ο άντρα σου τι κάνει; Την έχει προειδοποιήσει, δεν πάτησε στο σπίτι της για 3 μήνες, μάλωσε μαζί της. Πάντα το ίδιο γίνετε μετά από λίγο καιρό. Παίρνει τηλέφωνο τον άντρα μου και τον τουμπάρει.
Μερικές φορές σκέφτομαι πως ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσω την κατάσταση μαζί του.
Πάντως ρε κορίτσια σκέφτομαι: Αυτές οι κυρίες δεν σκέφτονται πως μπορεί μετά από μερικά χρόνια έτσι να τους τα φέρει η ζωή και να ‘’πέσουν’’ στην ανάγκη της νύφης τους που τόσο πολύ αγαπάνε????

22Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 2:05 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω βρε Livia μου, εμένα η απορία μου είναι, ΤΙ μεσολαβεί από τη στιγμή που θα τα περάσει αυτά μια γυναίκα ως νύφη μέχρι να τα κάνει με τη σειρά της ως πεθερά. Μετάλλαξη γίνεται;

23Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 2:24 am

Livia_Kb

Livia_Kb
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ίσως η απάντηση να είναι απλή……. γίνετε μαμά!!!! Δεν ξέρω όμως αν αυτό δικαιολογεί συμπεριφορές….. Αν περάσουν μερικά χρόνια και έρθει η στιγμή η μικρή μου να βρει το ταίρι της τότε σου πω. Εύχομαι πάντως να τα θυμάμαι όλα αυτά, γιατί είναι ευρέος γνωστό ότι ο άνθρωπος έχει επιλεκτική μνήμη.

24Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Παρ Σεπ 21, 2012 2:47 am

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ,ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΩΠΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΣΑΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΟΥ...ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΠΕΘΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΑ Very Happy ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΜΑΝΑ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥΣ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΤΗΣ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. Rolling EyesΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ... Διπρόσωπη πεθερά 215994

25Διπρόσωπη πεθερά Empty Απ: Διπρόσωπη πεθερά Πεμ Σεπ 27, 2012 2:45 am

mia_mama1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν συμφωνώ καθόλου. Κι εμάς μάνα μας γέννησε αλλά δεν κάνει έτσι. Κοιτάει το σπίτι της και τη δουλειά της και αν της πω "μάνα μη μιλας και μην ανακατεύεσαι γιατί μου δημιουργείς πρόβλημα με τον άντρα μου", δεν θα πει κουβέντα. Εμένα δεν με "αφουγκράζεται" όπως λέτε????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις