Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
127 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 127 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1Χορτοσουπα Empty Χορτοσουπα Πεμ Ιουλ 15, 2010 11:27 pm

aqua


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας προειδοποιησα με το πρωτο μου ποστ οτι εχω πολλες αποριες!!!

Ως συνηθως μαγειρευω για 2 μερες φαγητακι,αλλα παντα καταληγω στο να βαζω πολυ παραπανω λαχανικα,με συνεπεια να πρεπει να πεταξω το υπολοιπο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης?

1.Αν μεινει αρκετο μπορει να φαει και 3. μερα το ιδιο φαγητο?

2. Ποσα λαχανικα βαζετε στη χορτοσουπα? τα ζυγιζετε?

3.Καθε φορα βαζετε και διαφορετικα λαχανικα?Δηλ την μια μερα σελινο,μπιζελια,πατατα και την επομενη φορα ντοματα,φασολακια,κολοκυθακι?

4.Κανει να βαζω περισσοτερα απο 3 διαφορετικα λαχανικα στη χορτοσουπα?

5. Κρεμμυδι επιτρεπεται (ειναι 8 + ο γιος μας)?

6.τα λαχανικα τα βαζω σε κρυο νερο μεσα στη κατσαρολα και βραζουν ολα μαζι,οταν αρχιζει να κοχλαζει κατεβαζω στο 1 1/2 (3 ειναι το δυνατο).Καλα κανω?Ή χανονται οι βιταμινες?


Αυτα προς το παρων...

2Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Ιουλ 15, 2010 11:33 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ της έβαζα 200γρ μοσχάρι ή κοτόπουλο, 2 πατάτες μικρές, 2 καρότα, 2 κολοκύθια, 1 κρεμμύδι και τα έβραζα. Τα έβαζα στο multi με νεράκι από το βράσιμο και έτρωγε 2 ημέρες όσο ήθελε. Πολλές φορές πέταγα φαγητό αλλά τις περισσότερες το έτρωγε. Αντί για κολοκύθι έβαζα και μπρόκολο. Τώρα αν πετάξεις και λίγο δεν πειράζει. Θα το δεις στην πορεία πόσο τρώει. Πολύ άγχος έχεις με το φαγητό ρε κοριτσάκι μου. Μην αγχώνεσαι τόσο. Τα μωρά δεν είναι χαζά αν πεινάνε θα φωνάξουν.

3Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Ιουλ 15, 2010 11:37 pm

aqua


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
florentiab έγραψε: Πολύ άγχος έχεις με το φαγητό ρε κοριτσάκι μου. Μην αγχώνεσαι τόσο. Τα μωρά δεν είναι χαζά αν πεινάνε θα φωνάξουν.

Πριν κανω το μωρακι μας ημουν πολυ "περα βρεχει"...χαχαχα...
τωρα δεν ξερω τι εχω παθει....

Εχεις απολυτο δικια,απλα οπως προσφατα εμαθα οτι δεν κανει να δεινεις μελι σε μωρακι,μονο μετα το πρωτο χρονο...λεω ας ρωτησω καλυτερα καποια πραγματα.....

4Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Ιουλ 15, 2010 11:44 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aqua έγραψε:
florentiab έγραψε: Πολύ άγχος έχεις με το φαγητό ρε κοριτσάκι μου. Μην αγχώνεσαι τόσο. Τα μωρά δεν είναι χαζά αν πεινάνε θα φωνάξουν.

Πριν κανω το μωρακι μας ημουν πολυ "περα βρεχει"...χαχαχα...
τωρα δεν ξερω τι εχω παθει....

Εχεις απολυτο δικια,απλα οπως προσφατα εμαθα οτι δεν κανει να δεινεις μελι σε μωρακι,μονο μετα το πρωτο χρονο...λεω ας ρωτησω καλυτερα καποια πραγματα.....

μέλι, ξηρούς καρπούς, φράουλες και γενικά φαγητά που έχουν πολλοί άνθρωποι αλλεργίες καλό είναι να τα αποφεύγεις. Οπως επίσης και αλλαντικά, αλάτι, light γάλατα (όταν γίνει λίγο μεγαλύτερο).

5Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 2:44 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KΟρίτσια, από σήμερα ξεκινάμε χορτόσουπα! δεν ειχε σέλινο το σουπερ μαρκετ, πηρα μαιντανο.

βραζω λοιπον πατατουλα, καροτακι, κολοκυθακι και λιγο μαιντανο.

η απορία μου; πρεπει να γινει κι αυτο κρεμα για να το φαμε; η σαν σουπα με ζουμακι;
στο τελος θα προσθεσω το λαδακι ναναι φρεσκο ωμο. ετσι;
λεμονακι εσεις βαζατε; μη ξινισει η μπεμπα...

και πρεπει να τα αλεσω στο μπλεντερ; η να τα βαλω στο μιξερ οταν βρασουν; το μαιντανο βρε πως θα γινει νιανια; μη φαει κανενα κομματακι το παιδακι μου...

τα φωτα σας!

και κανενα μυστικο για πιο νοστιμη χορτοσουπα παρακαλω θα την προτιμησουμε! Χορτοσουπα 215994

http://lovinghorses.pblogs.gr/

6Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 3:18 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΥΠΑ!ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΝΑΓΑ ΣΤΟ MULTI,ΤΟ ΑΛΕΘΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΙΧΝΑ ΛΙΓΟ ΩΜΟ ΛΑΔΑΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!

7Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 5:08 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
athi έγραψε:
η απορία μου; πρεπει να γινει κι αυτο κρεμα για να το φαμε; η σαν σουπα με ζουμακι;
στο τελος θα προσθεσω το λαδακι ναναι φρεσκο ωμο. ετσι;
λεμονακι εσεις βαζατε; μη ξινισει η μπεμπα...

και πρεπει να τα αλεσω στο μπλεντερ; η να τα βαλω στο μιξερ οταν βρασουν; το μαιντανο βρε πως θα γινει νιανια; μη φαει κανενα κομματακι το παιδακι μου...

τα φωτα σας!

και κανενα μυστικο για πιο νοστιμη χορτοσουπα παρακαλω θα την προτιμησουμε! Χορτοσουπα 215994

Εγω τα εκανα σαν κρεμα και εβαζα ωμο ελαιολαδο και λιγο λεμονακι. Μαιντανο δεν εβαλα καμοια φορα για να ξερω.

8Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 5:16 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aqua έγραψε:
1.Αν μεινει αρκετο μπορει να φαει και 3. μερα το ιδιο φαγητο?

2. Ποσα λαχανικα βαζετε στη χορτοσουπα? τα ζυγιζετε?

3.Καθε φορα βαζετε και διαφορετικα λαχανικα?Δηλ την μια μερα σελινο,μπιζελια,πατατα και την επομενη φορα ντοματα,φασολακια,κολοκυθακι?

4.Κανει να βαζω περισσοτερα απο 3 διαφορετικα λαχανικα στη χορτοσουπα?

5. Κρεμμυδι επιτρεπεται (ειναι 8 + ο γιος μας)?

6.τα λαχανικα τα βαζω σε κρυο νερο μεσα στη κατσαρολα και βραζουν ολα μαζι,οταν αρχιζει να κοχλαζει κατεβαζω στο 1 1/2 (3 ειναι το δυνατο).Καλα κανω?Ή χανονται οι βιταμινες?


Αυτα προς το παρων...

Λοιπον...

1. Εγω εκανα σουπιτσα για 3 ημερες. Την εβαζα στο ψυγειο και εβγαζα καθημερα την ποσοτητα που ηθελα την εβραζα και μετα στο μπλεντερ.

2-3. Εβαζα διαφορα λαχανικα οτι ειχα στο ψυγειο (κολοκυθι, καροτο, πατατα σελινο, αγκυναρα, ρυζι,σπαναχι...). Δεν τα ζυγιζα ποτε.

4. Βεβαιως μπορει να βαζεις οτι θελεις. Απλα θα αρχισεις με 3 και καθε φορα θα προσθετεις ακομα ενα.

5. κρεμμυδι δεν εβαλα ποτε.

6. εγω εβραζα πρωτα το κρεατακι και μεσα στο ζωμο εβραζα και τα λαχανικα.

9Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 5:46 am

Katerinawow!

Katerinawow!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Για 2 μερεσ κανω σουπεσ.Αν θελεισ,μπαινουν και στην καταψυξη.Αλλα παραπανω απο 2 μερεσ στο ψυγειο στην σουπα μασ εμφανιζονται βλαβερα βακτιριδια (ετσι ξερω..).
Την πατατα την βαζω στο νερακι για 20 λεπτα πριν αρχισω να κανω την σουπα μου και μετα την ξεπλενω.
Τα λαχανικα γενικα ποτε δεν βαζω σε κρυο νερο-μονο αφου βρασει-ετσι δεν φευγουν οι βιταμινεσ.

10Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 9:11 am

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ παντως που τον άρχισα πριν 2 μέρες, δε θέλει ούτε να την βλέπει. Την έκανα με πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, τα έβρασα, τα πέρασα από το μπλέντερ με 2 κουταλιές από το νερό τους και μετά έβαλα 1 κουταλιά λάδι και λίγο λεμόνι. Κάνω κάτι λάθος, βρε κορίτσια. Τί να κάνω; Τη φρουτόκρεμα και την κρέμα βανίλια τα τρώει με τρέλα.

http://skiouromanoula.blogspot.com

11Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 5:32 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
υπομονη kate μου ολα σιγα σιγα θα γινουν θα συνηθισει!

12Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Τετ Σεπ 08, 2010 9:18 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Kate έγραψε:Εγώ παντως που τον άρχισα πριν 2 μέρες, δε θέλει ούτε να την βλέπει. Την έκανα με πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, τα έβρασα, τα πέρασα από το μπλέντερ με 2 κουταλιές από το νερό τους και μετά έβαλα 1 κουταλιά λάδι και λίγο λεμόνι. Κάνω κάτι λάθος, βρε κορίτσια. Τί να κάνω; Τη φρουτόκρεμα και την κρέμα βανίλια τα τρώει με τρέλα.

Τίποτα δεν κάνεις λάθος!! Απλά δοκίμασες εσύ η ίδια τη γεύση;;; Αν ήσουν στη θέση του, μετά από τη φρουτόκρεμα και τη βανίλια, θα σου φαινόταν και εσένα κατάπλασμα το πατατο-καροτο-κολόκυθο!!!!! Κρέας πότε θα βάλεις;

http://www.eimaimama.gr

13Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 12:56 am

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΜΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΠΕΡΙΠΟΥ ΒΔΟΜΑΔΑ...ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ,ΠΑΤΑΤΑ Κ ΚΑΡΟΤΟ..ΔΕΝ ΤΑ ΖΥΓΙΖΩ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ..ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΑΛΕΘΩ.ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ Κ ΛΙΓΟ ΛΕΜΟΝΑΚΙ...ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΟ...ΑΦΟΥ ΤΡΩΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ..ΑΑΑ..ΣΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΒΑΛΑ Κ ΛΙΓΗ ΤΡΙΜΜΕΝΗ ΠΑΡΜΕΖΑΝΑ...
Lilypie Breastfeeding tickers
Lilypie Fourth Birthday tickers
Lilypie First Birthday tickers

14Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 2:33 am

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ρε κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι διαβαζω οτι πολλες βαζετε λεμονι. εμενα δεν μου ειπε να βαζω λεμονακι και επισης καθε 2 μερες να βαζω και ενα άλλο λαχανικο και αρχισαμε με πατατα μετα καροτο και συνεχιζουμε εσας σας ειπε να βαλετε 3 για αρχη??? αα και το λαδι μου ειπε να το βαζω στο μπλεντερ και να τα πολτοποιω ολα μαζι

15Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 4:20 am

Katerinawow!

Katerinawow!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μαρία Σ. έγραψε:ρε κοριτσια να ρωτησω κατι γιατι διαβαζω οτι πολλες βαζετε λεμονι. εμενα δεν μου ειπε να βαζω λεμονακι και επισης καθε 2 μερες να βαζω και ενα άλλο λαχανικο και αρχισαμε με πατατα μετα καροτο και συνεχιζουμε εσας σας ειπε να βαλετε 3 για αρχη??? αα και το λαδι μου ειπε να το βαζω στο μπλεντερ και να τα πολτοποιω ολα μαζι
Λεμονι δεν βαζω-οπωσ και το πορτοκαλι μπορουν να προκαλεσουν αλλεργια.Δεν θελω να ρισκαρω.Ουτε η παιδιατροσ μου ειπε να βαζω λεμονι.
Για το λαδι η παιδιατροσ μου μου ειπε 2 κουτ. οταν μαγερευω,και 1 στη ετοιμη σουπα.Εγω βαζω 1 κουτ. στην ετοιμη σουπα.
Για τα λαχανικα η παιδιατροσ μου ειπε κολοκυθακι,καροτο,πατατα στην σουπα.Εγω μονη μου αρχησα τισ στερεεσ τροφεσ απο κολοκυθακι,μετα καροτο,μετα πατατα.Μετα ριζαλευρο,μετα φρουτα.Γι'αυτο στη σουπα τωρα βαζω μαζι και τα 3 λαχανικα.Αν ηταν η πρωτη δοκιμη λαχανικων,στην σουπα δεν θα εβαζα ολα μαζι-ενα ενα θα εβαζα για να αποφευγουμε αλλεργια,και αν την εχουμε,να ξερουμε σε τι ειναι. Wink

16Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 5:03 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aqua έγραψε:Σας προειδοποιησα με το πρωτο μου ποστ οτι εχω πολλες αποριες!!!

Ως συνηθως μαγειρευω για 2 μερες φαγητακι,αλλα παντα καταληγω στο να βαζω πολυ παραπανω λαχανικα,με συνεπεια να πρεπει να πεταξω το υπολοιπο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης?

1.Αν μεινει αρκετο μπορει να φαει και 3. μερα το ιδιο φαγητο?

2. Ποσα λαχανικα βαζετε στη χορτοσουπα? τα ζυγιζετε?

3.Καθε φορα βαζετε και διαφορετικα λαχανικα?Δηλ την μια μερα σελινο,μπιζελια,πατατα και την επομενη φορα ντοματα,φασολακια,κολοκυθακι?

4.Κανει να βαζω περισσοτερα απο 3 διαφορετικα λαχανικα στη χορτοσουπα?

5. Κρεμμυδι επιτρεπεται (ειναι 8 + ο γιος μας)?

6.τα λαχανικα τα βαζω σε κρυο νερο μεσα στη κατσαρολα και βραζουν ολα μαζι,οταν αρχιζει να κοχλαζει κατεβαζω στο 1 1/2 (3 ειναι το δυνατο).Καλα κανω?Ή χανονται οι βιταμινες?


Αυτα προς το παρων...
Mπες στο babyspace.gr κ στο Πως το κανω.Εχει χρησιμες πληροφοριες Smile

17Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 6:14 am

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:
Kate έγραψε:Εγώ παντως που τον άρχισα πριν 2 μέρες, δε θέλει ούτε να την βλέπει. Την έκανα με πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι, τα έβρασα, τα πέρασα από το μπλέντερ με 2 κουταλιές από το νερό τους και μετά έβαλα 1 κουταλιά λάδι και λίγο λεμόνι. Κάνω κάτι λάθος, βρε κορίτσια. Τί να κάνω; Τη φρουτόκρεμα και την κρέμα βανίλια τα τρώει με τρέλα.

Τίποτα δεν κάνεις λάθος!! Απλά δοκίμασες εσύ η ίδια τη γεύση;;; Αν ήσουν στη θέση του, μετά από τη φρουτόκρεμα και τη βανίλια, θα σου φαινόταν και εσένα κατάπλασμα το πατατο-καροτο-κολόκυθο!!!!! Κρέας πότε θα βάλεις;

Τη δοκίμασα, δεν τρελάθηκα, αλλά τρώγεται. Σε μια βδομάδα από τότε που αρχίσαμε μου είπε να βάλω κοτόπουλο. Σήμερα που το έκανα περισσότερο σούπα και λιγότερο πουρέ το έφαγε καλύτερα.

http://skiouromanoula.blogspot.com

18Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 8:28 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εμεις σημερα την φαγαμε καλυτερα απο χθες που την ξεκινησαμε. εβαλα λιγο περισσοτερη πατατουλα. φαγαμε 2 κουταλακια περισσοτερα απο χτες που φαγαμε τρια -και στο τελος το τελευταιο το βγαλαμε-

αυριο θα δοκιμασω κι εγω να το κανω λιγο πιο.. σουπιτσα!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

19Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 8:58 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aqua έγραψε:Σας προειδοποιησα με το πρωτο μου ποστ οτι εχω πολλες αποριες!!!

Ως συνηθως μαγειρευω για 2 μερες φαγητακι,αλλα παντα καταληγω στο να βαζω πολυ παραπανω λαχανικα,με συνεπεια να πρεπει να πεταξω το υπολοιπο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης?

1.Αν μεινει αρκετο μπορει να φαει και 3. μερα το ιδιο φαγητο?

2. Ποσα λαχανικα βαζετε στη χορτοσουπα? τα ζυγιζετε?

3.Καθε φορα βαζετε και διαφορετικα λαχανικα?Δηλ την μια μερα σελινο,μπιζελια,πατατα και την επομενη φορα ντοματα,φασολακια,κολοκυθακι?

4.Κανει να βαζω περισσοτερα απο 3 διαφορετικα λαχανικα στη χορτοσουπα?

5. Κρεμμυδι επιτρεπεται (ειναι 8 + ο γιος μας)?

6.τα λαχανικα τα βαζω σε κρυο νερο μεσα στη κατσαρολα και βραζουν ολα μαζι,οταν αρχιζει να κοχλαζει κατεβαζω στο 1 1/2 (3 ειναι το δυνατο).Καλα κανω?Ή χανονται οι βιταμινες?


Αυτα προς το παρων...

Η παιδίατρος μού είχε πει να μαγειρέυω για 3 μέρες φαγητό.Μπορείς να βάλεις πιο πολλά λαχανικά αλλά θα σου βγαίνει και πιο μεγάλη ποσότητα! Καλό είναι να βάζουμε λαχανικά εποχής και όχι θερμοκηπίου (συμβουλή παιδιάτρου κι αυτό). Δε ζυγιζα τα λαχανικά αλλά σημείωνα τι έβαζα και πόσα γραμ εβγαινε συνολο η κρεμα (πχ 1 μικρή πατάτα, μισό κρεμμύδι,1 καρότο).
Όσον αφορά στο μαγείρεμα,εγώ τα βάζω στη χύτρα κομμένα σε κομμάτια! 10' λεπτά όταν ανέβει η βαλβίδα και είναι έτοιμα.Στην κατσαρόλα λένε γενικά ότι γίνεται πιο άνοστο το φαγητό σε σχέση με τη χύτρα.Οι βιταμίνες έτσι κι αλλιώς μειώνονται από τη στιγμή που βράζονται.

20Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Πεμ Σεπ 09, 2010 9:28 am

allegra


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν τα κάνουμε στον ατμό και μετά τα πολτοποιούμε σώζουμε καμία βιταμίνη?

21Χορτοσουπα Empty ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ Σαβ Σεπ 11, 2010 6:34 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΒΡΕ ΚΟΡΟΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΤΕ ΩΜΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ?ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ.ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕ ΩΜΟ ΛΑΔΙ!ΜΠΛΙΑΧ!!!ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ ΠΟΤΕ?ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΦΙΛΟ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΣΤΟΥΣ 120 ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΕΤΣΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΤΗΣ 10 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ.....

22Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Σαβ Σεπ 11, 2010 7:40 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aqua έγραψε:Σας προειδοποιησα με το πρωτο μου ποστ οτι εχω πολλες αποριες!!!

Ως συνηθως μαγειρευω για 2 μερες φαγητακι,αλλα παντα καταληγω στο να βαζω πολυ παραπανω λαχανικα,με συνεπεια να πρεπει να πεταξω το υπολοιπο οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης?

1.Αν μεινει αρκετο μπορει να φαει και 3. μερα το ιδιο φαγητο?

2. Ποσα λαχανικα βαζετε στη χορτοσουπα? τα ζυγιζετε?

3.Καθε φορα βαζετε και διαφορετικα λαχανικα?Δηλ την μια μερα σελινο,μπιζελια,πατατα και την επομενη φορα ντοματα,φασολακια,κολοκυθακι?

4.Κανει να βαζω περισσοτερα απο 3 διαφορετικα λαχανικα στη χορτοσουπα?

5. Κρεμμυδι επιτρεπεται (ειναι 8 + ο γιος μας)?

6.τα λαχανικα τα βαζω σε κρυο νερο μεσα στη κατσαρολα και βραζουν ολα μαζι,οταν αρχιζει να κοχλαζει κατεβαζω στο 1 1/2 (3 ειναι το δυνατο).Καλα κανω?Ή χανονται οι βιταμινες?


Αυτα προς το παρων...

1.για 2 μερες το αφηνω στο ψυγειο,αλλιως το βαζω καταψυξη.

2.π.χ. 1 κολοκυθακι,1 καροτο,1 πατατα κ αλλο ενα εποχης (μπροκολο,κουνουπιδι,κολοκυθα πορτοκαλι,γλυκοπατατα κτλ),Βαζω κ μαιντανο συνηθως.Μπορεις να προσθεσεις κους κους ή σιμιγδαλι,ή αστρακι.Αφου εχεις δοκιμασει σταδιακα και αλλα λαχανικα κανεις συνδυασμους με διαφορα.

3.Αφου τα εχεις δοκιμασει τουλαχιστον ενα 3ημερο 4 ημερο και δεν εχεικανει αλλεργια ο μικρος σου μπορεις να βαζεις αλλα καθε μερα,αλλα οχιπολλα καινουργια μαζι.
Σελινο καλυτερα μετα τον χρονο ισως κ λιγο αργοτερα.

5.κρεμμυδι ειναι βαρυ.

6.απο την στιγμη που μπαινουν στο αβραστο νερο (απο οσο ξερω βγαζουν τις ουσιες τους στο ζωμο,κατευθειαν στο βραστο "κλειδωνουν" τις ουσιες τους.Επισης καποια λαχανικα οπως το καροτο κ το κολοκυθακι καλο ειναι να τα βραζεις ολοκληρα και οχι κομματακια,για τον λογο που ανεφερες.

αυταααααα Very Happy Very Happy

23Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Σαβ Σεπ 11, 2010 7:50 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athi έγραψε:KΟρίτσια, από σήμερα ξεκινάμε χορτόσουπα! δεν ειχε σέλινο το σουπερ μαρκετ, πηρα μαιντανο.

βραζω λοιπον πατατουλα, καροτακι, κολοκυθακι και λιγο μαιντανο.

η απορία μου; πρεπει να γινει κι αυτο κρεμα για να το φαμε; η σαν σουπα με ζουμακι;
στο τελος θα προσθεσω το λαδακι ναναι φρεσκο ωμο. ετσι;
λεμονακι εσεις βαζατε; μη ξινισει η μπεμπα...

και πρεπει να τα αλεσω στο μπλεντερ; η να τα βαλω στο μιξερ οταν βρασουν; το μαιντανο βρε πως θα γινει νιανια; μη φαει κανενα κομματακι το παιδακι μου...

τα φωτα σας!

και κανενα μυστικο για πιο νοστιμη χορτοσουπα παρακαλω θα την προτιμησουμε! Χορτοσουπα 215994

λεμονακι και 1 κουταλια ελαιολαδο ωμο, και οσο για το αν αλεθουμε ή οχι μπορεις αν επιλεξεις να ξεκινησεις με αυτο τον τροπο
http://www.wholesomebabyfood.com/babyledweaning.htm

στο ιδιο site εχει και πολλες συνταγες για τα μωρα μας,καποια λαχανικα κ φρουτα τα προσαρμοζουμε στις αναγκες μας μιας και ζουμε σε χωρα με ηλιοφανεια πανω απο 6 μηνες το χρονο.
Ειανι εγκυρο site (συμφωνο με τις οδηγιες διαφορων μεγαλων οργανισμων υγειας).
Επισης εχει και εξυπνες ιδεες γαι την φυλαξη του φαγητου,διαφορα kit για το μωρο οπως αυτο
θα το παρω για την μικρουλα,στον γιο μου ειχα κανει ενα αυτοσχεδιο με τουλι Razz Χορτοσουπα 10756501

24Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Σαβ Σεπ 11, 2010 7:59 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
athi έγραψε:KΟρίτσια, από σήμερα ξεκινάμε χορτόσουπα! δεν ειχε σέλινο το σουπερ μαρκετ, πηρα μαιντανο.

βραζω λοιπον πατατουλα, καροτακι, κολοκυθακι και λιγο μαιντανο.

η απορία μου; πρεπει να γινει κι αυτο κρεμα για να το φαμε; η σαν σουπα με ζουμακι;
στο τελος θα προσθεσω το λαδακι ναναι φρεσκο ωμο. ετσι;
λεμονακι εσεις βαζατε; μη ξινισει η μπεμπα...

και πρεπει να τα αλεσω στο μπλεντερ; η να τα βαλω στο μιξερ οταν βρασουν; το μαιντανο βρε πως θα γινει νιανια; μη φαει κανενα κομματακι το παιδακι μου...

τα φωτα σας!

και κανενα μυστικο για πιο νοστιμη χορτοσουπα παρακαλω θα την προτιμησουμε! Χορτοσουπα 215994

λεμονακι και 1 κουταλια ελαιολαδο ωμο, και οσο για το αν αλεθουμε ή οχι μπορεις αν επιλεξεις να ξεκινησεις με αυτο τον τροπο
http://www.wholesomebabyfood.com/babyledweaning.htm

στο ιδιο site εχει και πολλες συνταγες για τα μωρα μας,καποια λαχανικα κ φρουτα τα προσαρμοζουμε στις αναγκες μας μιας και ζουμε σε χωρα με ηλιοφανεια πανω απο 6 μηνες το χρονο.
Ειανι εγκυρο site (συμφωνο με τις οδηγιες διαφορων μεγαλων οργανισμων υγειας).
Επισης εχει και εξυπνες ιδεες γαι την φυλαξη του φαγητου,διαφορα kit για το μωρο οπως αυτο
θα το παρω για την μικρουλα,στον γιο μου ειχα κανει ενα αυτοσχεδιο με τουλι Razz Χορτοσουπα 10756501
βρε κουκλα τι ακριβως ειναι αυτο στην φωτο ; γιατι δεν μπορεσα να καταλαβω. Razz Razz

25Χορτοσουπα Empty Απ: Χορτοσουπα Σαβ Σεπ 11, 2010 8:44 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βαζεις π.χ. κομματια απο φρουτο μεσα κ το μωρο το δαγκωνει/πιπιλαει με ασφαλεια κ πινει κ το ζουμι απ το φρουτακι Smile ,μπορεις να το βαλεις ψυγειο οποτε του ανακουφιζει κ τα ουλα.
κ με σκληρο τουλι γινεται η δουλεια παντως!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις