Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

nanrall


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:Συγγνώμη, απαρηγόρητη γιατί είναι και τι φταίει ο γιατρός; Θα το ξετύλιγε το μωρό ή θα της έκανε καισαρική από τον 8ο;

Όχι κοπέλα μου, έγραψα και πιο πριν, δε θα το είδες, είχε πρόβλημα από το doppler(ποσοστό ανάπτυξης στο 12%) αλλά ο γιατρός της έκρινε να μην της πει τίποτα για να μην την ανησυχήσει... Γι'αυτό στενοχωριέται, που τον εμπιστεύτηκε τότε. Θα μπορούσε, απ'ότι της είπε ο δικός μου γιατρός, να της το έπαιρνε τότε, 7 μηνών και να γλιτώσουν από όλη την ταλαιπωρία και το σοκ τώρα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το doppler γίνεται για να δουμε αν αιματώνεται καλά το μωρό. Μόνο και μόνο το ότι είναι στη 12 ποσοστιαία θέση δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα! Δε γεννιούνται όλα τα μωρα 3.5 κιλά. Μπορεί να εχει, μπορεί και να μην έχει. Τα μωρά τυλίγονται και ξετυλίγονται όλη την ώρα, ειδικά στον 7ο που γίνεται το Ντόπλερ.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εν πάσει περιπτώσει, ας σκεφτεί θετικά η φίλη σου και όλα καλά θα πάνε! Και να κάνει ΄τωρα καισαρική, είναι στον ένατο και το μωρό θα είναι μια χαρά, μπορεί ούτε θερμοκοιτίδα να μην μπει!

nanrall


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:Το doppler γίνεται για να δουμε αν αιματώνεται καλά το μωρό. Μόνο και μόνο το ότι είναι στη 12 ποσοστιαία θέση δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα! Δε γεννιούνται όλα τα μωρα 3.5 κιλά. Μπορεί να εχει, μπορεί και να μην έχει. Τα μωρά τυλίγονται και ξετυλίγονται όλη την ώρα, ειδικά στον 7ο που γίνεται το Ντόπλερ.

Δεν τυλίχτηκε στον 7ο,τώρα τυλίχτηκε και αυτό συμβαίνει, δε μας ανησύχησε αυτό. Μας ανησύχησε το γεγονός ότι το ποσοστό αυτό τώρα είναι στο 11%! Χθες δηλαδή και η κοπέλα είναι στο μήνα της! Τα λέω όλα πιο πριν... Rolling Eyes

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχην ψυχραιμια. Δεν ξερω αν μπορω να κατηγορησω το γιατρο της που δεν της το ειπε νωριτερα. Η εξωσωματικη ειναι ιδιαιτερη περιπτωση κ ειδικα μετα απο τοσες προσπαθειες. Εγω θα ηθελα να ξερω οτιδηποτε συμβαινει στο μωρο μου εξ'αρχης κ οχι οταν τα πραγματα φτασουν στο αμην. Μπορει ομως ο γιτρος της να εκκρινε οτι αν την ενημερωνε εξ'αρχης θα την αγχωνε κ αυτο θα επηρεαζε ακομη περισσοτερο την κατασταση.
Οσον αφορα το βαρος του παιδιου συνηθως ο υπερηχος εχει αποκλιση 600-700γρ. Αν το παιδακι γεννηθει πανω απο 2 κιλα κ χωρις προβληματα υγειας δεν θα χρειαστει θερμοκοιτιδα. Αλλα ακομη κ αν χρειαστει αυτο δεν ειναι ανησυχητικο.
Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει (κατα τη γνωμη μου) να την παρακολουθει πολυ στενα ο γιατρος αφου αφησε τα πραγματα να φτασουν ως εδω γιατι μπορει κ μια μερα παραπανω να ειναι μοιραια. Εγω, μιλωντας εκ του ασφαλους κ χωρις να θελω να σε επηρεασω, πιστευω οτι θα ηθελα το μωρο μου να γεννηθει προωρο κ ασφαλες παρα πληρες ημερων με κινδυνο τη ζωουλα του. Την επιλογη βεβαια την εχει η μανουλα κ ο γιατρος κ οτι κ αν λεμε εμεις ειναι ανωφελο.
Ελπιζω ολα να πανε καλα κ σε λιγες μερες να κραταει αγκαλια του αγγελουδι της!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nanrall έγραψε:
Rinoula έγραψε:Το doppler γίνεται για να δουμε αν αιματώνεται καλά το μωρό. Μόνο και μόνο το ότι είναι στη 12 ποσοστιαία θέση δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα! Δε γεννιούνται όλα τα μωρα 3.5 κιλά. Μπορεί να εχει, μπορεί και να μην έχει. Τα μωρά τυλίγονται και ξετυλίγονται όλη την ώρα, ειδικά στον 7ο που γίνεται το Ντόπλερ.

Δεν τυλίχτηκε στον 7ο,τώρα τυλίχτηκε και αυτό συμβαίνει, δε μας ανησύχησε αυτό. Μας ανησύχησε το γεγονός ότι το ποσοστό αυτό τώρα είναι στο 11%! Χθες δηλαδή και η κοπέλα είναι στο μήνα της! Τα λέω όλα πιο πριν... Rolling Eyes

Το διάβασα και σου ξαναλέω, ποιο είναι το θέμα που είναι στο 11%;
Είναι 2 κιλά, γι'αυτό το βγάζει 11%. Μπορεί να υπάχει όντως πρόβλημα, αλλά μπορεί να πέφτει έξω ο υπέρηχος ή απλά να είναι ένα μικροκαμωμένο μωρό. Αυτό προσπαθώ να σου πω. όΠως όλα τα παιδιά, δεν είναι στην καμπύλη ανάπτυξης 50, πολλά είναι στην 10 αλλά δεν έχουν κα΄νενα πρόβλημα, είναι απλά έτσι.

nanrall


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Rinoula έγραψε:
nanrall έγραψε:
Rinoula έγραψε:Το doppler γίνεται για να δουμε αν αιματώνεται καλά το μωρό. Μόνο και μόνο το ότι είναι στη 12 ποσοστιαία θέση δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα! Δε γεννιούνται όλα τα μωρα 3.5 κιλά. Μπορεί να εχει, μπορεί και να μην έχει. Τα μωρά τυλίγονται και ξετυλίγονται όλη την ώρα, ειδικά στον 7ο που γίνεται το Ντόπλερ.

Δεν τυλίχτηκε στον 7ο,τώρα τυλίχτηκε και αυτό συμβαίνει, δε μας ανησύχησε αυτό. Μας ανησύχησε το γεγονός ότι το ποσοστό αυτό τώρα είναι στο 11%! Χθες δηλαδή και η κοπέλα είναι στο μήνα της! Τα λέω όλα πιο πριν... Rolling Eyes

Το διάβασα και σου ξαναλέω, ποιο είναι το θέμα που είναι στο 11%;
Είναι 2 κιλά, γι'αυτό το βγάζει 11%. Μπορεί να υπάχει όντως πρόβλημα, αλλά μπορεί να πέφτει έξω ο υπέρηχος ή απλά να είναι ένα μικροκαμωμένο μωρό. Αυτό προσπαθώ να σου πω. όΠως όλα τα παιδιά, δεν είναι στην καμπύλη ανάπτυξης 50, πολλά είναι στην 10 αλλά δεν έχουν κα΄νενα πρόβλημα, είναι απλά έτσι.

Γιατί όπως και να έχει δεν είναι κάτι φυσιολογικό να μειώνεται το ποσοστό όσο μεγαλώνουν οι εβδομάδες!! ΑΥΤΟ είναι το θέμα! Αν δεν το θεωρούσα σοβαρό, δε θα το συζητούσα εδώ κοπελιάααααα!!! Απλά δε θα ανησυχούσαμε! Και το συζητάω γιατί είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχει πρόβλημα! Και τα παιδιά το ψάχνουν! Mad

MARIA TR

MARIA TR
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα! Κατ'αρχάς με το καλό και στις 2 σας!!!
Είχα κ εγώ την ίδια περίπτωση, το μωρό το βγάζαν ούτε 2 κιλά στην 36η βδομάδα και τυλιγμένο. Ο γιατρός μου μου συνέστησε ότι είναι καλύτερα να πάρουμε ένα υγιές μωρό λίγο νωρίτερα πριν αρχήσουν να πέφτουν οι ζωτικές του λειτουργίες, και γέννησα με καισαρική γιατί θα ήταν επικίνδυνο φυσιολογικά να μην πιεστεί το κεφαλάκι επειδή ήταν ελειποβαρή. Τελικά γέννησα ένα κοριτσάκι 2270 και έμεινε μόνο 1 μέρα στη θερμοκοιτίδα προληπτικά.

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!!!!

efounia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια εγω πηγα χτες στον γιατρό, ειμαι στην 36η εβδομάδα και η μπεμπα ειναι 2480.Ειναι λιγο πισω λεει ο γιατρός και μαλλον σε μια βδομαδα θα την βγαλουμε!Ο πλακουντας εχει κανει αρκετές ασβεστώσεις και καλο θα ηταν να βγει νωρίτερα. Πριν 2 βδομαδες ηταν μονο 1960 γραμμαρια αλλά ευτυχώς βαλαμε μισό κιλό!Πραγμα που σημαινει ότι η αναπτυξη συνεχίζει κανονικά.
Ο γιατρός ειναι λιγο προβληματισμένος αλλά προσωπικα δεν νομίζω ότι ειναι επικίνδυνο να γεννηθεί ενα μωρό σε αυτά τα κιλά. Εφόσον ειναι πανω απο 2 δηλαδη.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευχομαι με το καλο και στις δυο σας!!!!

Ειναι μια πιο δυσκολη περιπτωση η ξαδερφη σου αλλα οχι σπανια. Δεν θελει πανικο αλλα θελει προσοχη και να εχει το νου της συνεχεια να ακουει το παιδι! Αυτα ειναι τα βασικα! Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 417472

marianta


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα!!
Αρχικά δεν πρέπει να στεναχωριέστε.
Τα κιλά του μωρού δεν υπολογίζονται ακριβώς με τις μετρήσεις.
Οποιαδήποτε μέτρηση είναι +-500gr (τουλάχιστον ο δικός μου γυναικολόγος έτσι μου έλεγε).
όσο για το λώρο και εμένα ο μικρος είχε στο λαιμό του, αλλά ο γυναικολόγος μου μου είχε πει να μη με ανησυχεί ιδιαίτερα, γιατί μόνο αν το πιέσει ή πατήσει με πολύ δύναμη το μωρό μπορεί να προκύψει πρόβλημα, πράγμα όχι συνηθισμένο. Άσε που μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξετυλιχτεί με μία αλλαγή στάσης.
Καλό θα είναι να πηγαίνει συχνά στο γυναικολόγο έστω για ζώνες (εμένα αυτό μου το έκανε δωρεάν).
Επίσης να κάνει ντόπλερ.
Από κει και πέρα αν ο γυναικολόγος κρίνει ότι πρέπει να της το πάρει με καισαρική, ας το πάρει.
Μια χαρά θα είναι το παιδάκι.
ϊσως χρειαστεί θερμοκοιτίδα , αλλά σιγά, το 1ο ή το τελευταίο παιδάκι θα είναι;
Εφόσον έχει μπει στο μήνα της να μη φοβάται!Όλα καλά θα πάνε!!!!
Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 875502 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 875502

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egv gennhsa th mpempa moy molis mphka sthn 38 ebdomada giati den fainotan na pernei baros.emena malista thn ebgaze oti einai 34 ebdomada enw htan 37...kaname synexeia tokografo kaname kai doppler kai afoy to doppler htan mia xara hremhsame.den htan kai poly kinhtiko mwro opote mhn agxwneste!!!gyriste sto plai na koynh8ei ki ayto kai etsi 8a hremei kai h ksaderfh soy.pantws ta kila ths ta phre otan gennh8hke.apo 2700 poy gennh8hke bghkame apo to nosokomeio 2680 kai se 20 hmeres phre 1 kilo kai kati. Very Happy .ola ta mwra de gennioyntai 3800!!!

mamalou


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καιεμενα στο δευτερο μου παιδακι στη β επιπεδουμου ειπαν οτι θαβγει σε βαροσ κατω απο το μεσο ορο των μωρων.στεναχωρια κλαμα κακο.ο γιατροσμουδεν αησυχησε καθολου μουλεει ολα ταμωρα γεννιουνται 3500 κιλα?γεννησα στισ 38 εβδομαδεσ 2770 γρ.τελικα πιο πολυ με ειχαν φοβισει.εγω πιστευω ολαθα πανε καλατον τελευταιομηνα ταμωρα παιρνουνκατα μεσο ορο 250γρ τη βδομαδα οποτε εσυεισαι 36 ακομα.ολα καλα θα πανε Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
me to kalo ta morakia sas ..! min agxonete h ksaderfi su ola kala tha pane , apla kalitera na parei kai mia alli gnomi .. apla na einai se sinexh parakolouthisei pisteuo ego ... !ola kala tha pane min agxoneste Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 417472

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamalou έγραψε:καιεμενα στο δευτερο μου παιδακι στη β επιπεδουμου ειπαν οτι θαβγει σε βαροσ κατω απο το μεσο ορο των μωρων.στεναχωρια κλαμα κακο.ο γιατροσμουδεν αησυχησε καθολου μουλεει ολα ταμωρα γεννιουνται 3500 κιλα?γεννησα στισ 38 εβδομαδεσ 2770 γρ.τελικα πιο πολυ με ειχαν φοβισει.εγω πιστευω ολαθα πανε καλατον τελευταιομηνα ταμωρα παιρνουνκατα μεσο ορο 250γρ τη βδομαδα οποτε εσυεισαι 36 ακομα.ολα καλα θα πανε Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 215994
Μα τι κακο πραγμα ειναι κι αυτο???Γιατι φερνουν την καταστροφη αυτοι οι γιατροι???Μια απο τα ιδια!!!πηγα να κανω τοκογραφο και εκλαιγα... η μαιεσ επανω σαν εξωγηινο με κοιταζαν και μου ελεγαν κοπελα μου μια απλη εξεταση ειναι...Δεν ηξεραν οτι ο γιατρος μου εφερε την καταστροφη Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 679259 Το μωρό είναι 2 κιλά στον 9ο... - Σελίδα 2 679259

chistiana


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα! Ηθελα να σου πω και τη δικη μου εμπειρια και να μην ανησυχεις τοσο...το γιο μου τον γεννησα 38 και 4 μερεσ μονο 2340...υγειεστατος και δεν μπηκε καθολου στη μοναδα. Η κορη μου γεννηθηκε 35 και 2 μερες 2 κιλα και μπηκε στη μοναδα παρακολουθησης για 3 μερες. Μπορει απλα να ειναι μικρο μωρο, μπορει ο πλακουντας να εχει γερασει...μπορει μπορει μπορει...ο γιατροσ τησ προφανος ξερει τι κανει...ισως κρατησουν το μωρο για παρακολουθηση λιγες μερες αλλα ειναι απλα τυπικο πιστευω. ελπιζω ολα να σας πανε καλα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις