Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 40]

26Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 4:18 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σταλίτσα, μπορει η βιταμίνη C του πορτοκαλιού να κάνει καλό αλλά αν έχεις εμετους αστο..πινείς ή τρως το πορτοκάλι αργοτερα που δεν θα χεις ανακατωσούρες..ολα τα πραγματα κάνουν καλό καπου και κακο καπου αλλού..δεν ειναι πανάκεια..Από νευρα καλά!!!!!!!!!!!! Ήμουνα που ήμουνα τωρα δεν παιζομαι..και ειδικά με τη μανα μου!Σκοτωνομαστε!

27Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 4:18 am

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ta poli stena rouha den ta dokimasa kan,ta shetika stena me sfigoun ligo,alla genika akoma den ehei allaxei tipota opos prizete to edero mou eine peripou an eheis faei poli kapos etsi.mipos tros ligo parapano? Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 534787 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 328109 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 328109 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 328109
trelenome gia frouta to s/k figame gia diimero loutraki pou ehoume mia tripa kai pira mazi mou kai efaga,stafilia,germades,ahladia kai trelathika! 2 meres krataga to stomahi mou,molis hthes mou eipe o giatros na xehaso ta frouta,ta horta kai tous himous Sad Sad Sad



Έχει επεξεργασθεί από τον/την stalitsa1980 στις Τετ Σεπ 26, 2012 4:22 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : siblirosi lexeon)

28Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 4:34 am

ariadnh

ariadnh
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΤΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ...ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΡΩΩ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΟΡΕΞΗ...ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΧΙ!!!
ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Κ ΝΑ Μ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΜΕ ΣΦΙΓΓΟΥΝ,ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ...ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΑΥΡΙΟ... Very Happy

29Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 4:41 am

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mipos prizete ligo to edero sou apo tis fitikes ines ton frouton?

30Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 4:45 am

ariadnh

ariadnh
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ???ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ Μ ΠΕΙ Κ Η ΓΙΑΤΡΟΣ... confused

31Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 11:08 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπόν θα πάθετε πλακα στην 9η εβδομάδα..πριν λίγο γυρισα απ τ γιατρό και το μωρό μας κούναγε τα πόδια του καθ όλη τη διάρκεια του υπερύχου καθώς και καποια στιγμή κουναγε και το χερι..εννοείται πως τρελαθήκαμε! Σίδηρο ξεκινάω απο αύριο..για να δούμε..ενα χαπάκι μια ώρα μετά το πρωινο μου..μάλλον θα πρεπει να βάλω τα χόρτα στην καθημερινη μου διατροφή.. Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 215994
τα ρούχα με πιέζουν κ μενα λίγο αλλα φοραω μονο φορεματα..για παντελονια ουτε λόγος!

32Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:24 pm

efi79


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα κοριτσια ειμαι καινουριο μελος και εγκυος 7 βδομαδων στο πρωτο μου παιδακι!!!!!

33Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:40 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια κι από μένα!Εχθές το απόγευμα ήθελα να μπω αλλά αδύνατον!Το στομάχι μου άρχισε τις "στενές επαφές τρίτου τύπου" με τη λεκάνη της τουαλέτας και αφήστε τα να πάνε!Σήμερα είμαι σαν να εφαγα ξύλο!Georgia τι ώραιά που είδες το μωράκι σου!Αν γινόταν να το βλέπαμε κάθε μέρα, όλη μέρα!Με το γάλα ακόμη την παλεύω. Προσπαθώ να το τηρώ για τη δυσκοιλιότητα!Με τα χόρτα μην "πλακωθείς" κάθε μέρα!Το έκανα εγω για δύο εβδομάδες κάθε μέρα και πλέον έχω φτάσει να ανακατεύομαι μόνο στη σκέψη!Ariadnh μάλλον το πρήξιμο θα είναι!Κι εγώ προχθές που πήγα στο γιατρό η κοιλιά μου ήταν πρησμένη και έμεινε να με κοιτάει ο άνθρωπος και να αναρωτιέται πως πέταξα κοιλιά από την 8η βδομάδα!!!Χα,χα,χα...Είχε ένα βλέμμα... Shocked Αλλά σήμερα για παράδειγμα που δνε έχω πρήξιμο είναι η κοιλιά μου κανονική!

34Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:44 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
efi79 έγραψε:καλημερα κοριτσια ειμαι καινουριο μελος και εγκυος 7 βδομαδων στο πρωτο μου παιδακι!!!!!
Έφη καλώς ήρθες! Με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου κι εσυ! Μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!Είσαι από Ορεστιάδα ε?Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα Διδυμότειχο.Έφυγα στα 18 για σπουδές κι έκτοτε έμεινα στην Αθήνα, στην αρχή για σπουδές- δουλεία και μετά για τον άντρα μου. Και πλέον έρχομαι πάνω στις άδειες! Crying or Very sad

35Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:48 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
GeorgiaM έγραψε:Λοιπόν θα πάθετε πλακα στην 9η εβδομάδα..πριν λίγο γυρισα απ τ γιατρό και το μωρό μας κούναγε τα πόδια του καθ όλη τη διάρκεια του υπερύχου καθώς και καποια στιγμή κουναγε και το χερι..εννοείται πως τρελαθήκαμε! Σίδηρο ξεκινάω απο αύριο..για να δούμε..ενα χαπάκι μια ώρα μετά το πρωινο μου..μάλλον θα πρεπει να βάλω τα χόρτα στην καθημερινη μου διατροφή.. Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 215994
τα ρούχα με πιέζουν κ μενα λίγο αλλα φοραω μονο φορεματα..για παντελονια ουτε λόγος!

Τέλεια νέα Georgia μου!!! ΜΠΡΑΒΟΟ!!!!! Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 215994 Very Happy Very Happy
Για την ξάπλα και τα utrogestan τί σου είπε? Θα τα μειώσεις σιγά σιγά? ααχχ δε φαντάζεσαι πόσο χάρηκα!!!
Κι εμείς πήγαμε χτες στη γιατρό και πάθαμε πλάκα με το νινί! Ανθρωπάκι έγινεε Very Happy Με το κεφαλάκι του το μεγάλοο, τα χεράκια τα ποδαράκια και μια καρδούλα δυνατή δυνατή! Κλείσαμε και για αυχενική και PAPP-A από τώρα. Στις 13/10 . Στις 12/10 θα κλείνω ακριβώς 12 εβδομάδες! (νωρίς δε με έβαλε? να μην εχω λίγες μέρες περιθώριο μετά τη 12η εβδομάδα?) Βέβαια θα κάνουμε κι άλλο υπέρηχο μέσα σ`αυτό το διάστημα..
Σίδηρο θα ξεκινήσω από Δευτέρα, μου έγραψε το αναβράζον χάπι για πιο εύπεπτο και μου είπε οτι καλύτερα είναι να το παίρνω νηστική το πρωί κι αν δεν μπορώ τότε μετά το πρωινό.
Οι εξετάσεις ήταν καλές, μόνο το σάκχαρό μου δεν την πολυάρεσε. Ήταν 102 και στις έγκυες το θέλουμε ιδανικά ως το 90 μου είπε.. Ποιος ξέρει. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα ίσως να έφταιγε και η διατροφή των προηγούμενων ημερών με ζυμαρικά και κράκερς. Θα το παρακολουθούμε.
Α! Επίσης όταν της είπα αν είναι καλό να πίνω πορτοκαλάδες περισσότερες όσο παίρνω σίδηρο, μου είπε πως δεν έχει σημασία, αλλά να μην πίνω καθόλου γάλα! Γιατί καλέ δεν κάνει το γάλα? Ξέχασα να ρωτήσω γιατί αλλάξαμε θέμα και το σκεφτόμουν μετά. Θα ρωτήσω την επόμενη φορά..

efi79 καλωσόρισες!!!!!!!! Very Happy Με το καλό το μωράκι σου!!! Να έχεις μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

36Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:55 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα Nancy82!! Ταλαιπωρήθηκες κορίτσι μου, πολύ, μακάρι να είσαι καλύτερα σήμερα!!! Τα ίδια κι εγώ με την κοιλίτσα είναι το έντερό μας, χθες έκανα το λάθος να φάω μπρόκολο κι ήταν λες και άνθισε μές στην κοιλιά μου Very Happy Είχα ακούσει οτι η βιταμίνη Β6 μειώνει σημαντικά τις ναυτίες και τις ανακατωσούρες αλλά τη γράφουν οι γιατροί άμα το πρόβλημα είναι μεγάλο.Όχι δηλαδή σε απλή ανακατωσούρα. Αλλά δε χανουμε τίποτα να το ρωτήσουμε κι αυτό!

37Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 9:58 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
April82 πολύ ωραία τα νέα σου και σένα!Σε γεμίζει συναισθήματα ο υπέρηχος και είναι τέλεια!Λοιπόν η γιατρός σου είπε όχι γάλα με το σίδηρο γιατί το ασβέστιο μειώνει την απορρόφηση σιδήρου από τον οργανισμό!Οπότε καλό είναι να αφήνεις κάποια ώρα μεταξύ σιδήρου και γάλατος, είτε πριν είτε μετα! Για το ζάχαρο εμένα ο γιατρός μου προβληματίστηκε και με το 90 που είχα!Και όπως μου εξήγησε αυτο δεν σημαίνει ότι έχω ζάχαρο αλλά φοβούνται για το διαβήτη κύησης, κάτι που το παθαίνουν και κοπέλες που δεν έχουν πρόβλημα ζαχάρου έτσι κι αλλιώς! Και αυτό ελέγχεται με τη διατροφή!Εμένα μου είπε να προτιμώ ψητά με σαλάτες ή χόρτα, όχι πολλά ψωμιά, ρύζια, μακαρόνια και προσοχή στα γλυκά!Μια χαρά θα τα καταφέρουμε!

38Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:01 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
April82 έγραψε:Καλημέρα Nancy82!! Ταλαιπωρήθηκες κορίτσι μου, πολύ, μακάρι να είσαι καλύτερα σήμερα!!! Τα ίδια κι εγώ με την κοιλίτσα είναι το έντερό μας, χθες έκανα το λάθος να φάω μπρόκολο κι ήταν λες και άνθισε μές στην κοιλιά μου Very Happy Είχα ακούσει οτι η βιταμίνη Β6 μειώνει σημαντικά τις ναυτίες και τις ανακατωσούρες αλλά τη γράφουν οι γιατροί άμα το πρόβλημα είναι μεγάλο.Όχι δηλαδή σε απλή ανακατωσούρα. Αλλά δε χανουμε τίποτα να το ρωτήσουμε κι αυτό!
Ήταν λίγο χάλια εχθές!Και όλο ξεκίνησε από κάτι πιπεριές που τακτοποιούσα στο ψυγείο. Με πείραξε η μυρωδιά και αυτό ήταν! Σήμερα προς το παρόν το στομάχι μου είναι καλά αλλά νιώθω αδυναμία!Για να δούμε!Για την βιταμίνη Β6 δεν έχω ακούσει!Αλλά θα το κοιτάξω!Αν είναι να μας ανακουφίσει αξίζει να μάθουμε!Ελπίζω και το δικό σου στομάχι να ηρέμησε σήμερα και να είσαι καλύτερα!

39Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:08 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Nancy82 έγραψε:April82 πολύ ωραία τα νέα σου και σένα!Σε γεμίζει συναισθήματα ο υπέρηχος και είναι τέλεια!Λοιπόν η γιατρός σου είπε όχι γάλα με το σίδηρο γιατί το ασβέστιο μειώνει την απορρόφηση σιδήρου από τον οργανισμό!Οπότε καλό είναι να αφήνεις κάποια ώρα μεταξύ σιδήρου και γάλατος, είτε πριν είτε μετα! Για το ζάχαρο εμένα ο γιατρός μου προβληματίστηκε και με το 90 που είχα!Και όπως μου εξήγησε αυτο δεν σημαίνει ότι έχω ζάχαρο αλλά φοβούνται για το διαβήτη κύησης, κάτι που το παθαίνουν και κοπέλες που δεν έχουν πρόβλημα ζαχάρου έτσι κι αλλιώς! Και αυτό ελέγχεται με τη διατροφή!Εμένα μου είπε να προτιμώ ψητά με σαλάτες ή χόρτα, όχι πολλά ψωμιά, ρύζια, μακαρόνια και προσοχή στα γλυκά!Μια χαρά θα τα καταφέρουμε!

Σ`ευχαριστώ Nancy μου που μου έλυσες την απορία! Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με την πρόσληψη ασβεστίου γενικά αλλά μόνο όταν είναι χρονικά κοντά στην ώρα που παίρνουμε το σίδηρο. Κατάλαβα! Για το σάκχαρο εγώ ψιλοαγχώθηκα να σου πω την αλήθεια. Γιατί φοβάμαι το διαβήτη κύησης τρελά. Βέβαια όπως λες δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Είτε έχεις από πριν είτε όχι μπορεί να εμφανιστεί στην εγκυμοσύνη. Ρώτησα μήπως είναι ένα σημάδι αυτό για διαβήτη κύησης και μου είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμα, είναι οι τιμές που έχω ως οργανισμός. Θα το ελέγχουμε τακτικά και σίγουρα θα τα καταφέρουμε!! Θα προσέχω πιο πολύ κι εγώ τη διατροφή αρκεί να με βοηθήσει και το στομαχάκι..Γλυκά έτσι κι αλλιώς τρώω ελάχιστα.

40Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:17 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Nancy82 έγραψε:
Ήταν λίγο χάλια εχθές!Και όλο ξεκίνησε από κάτι πιπεριές που τακτοποιούσα στο ψυγείο. Με πείραξε η μυρωδιά και αυτό ήταν! Σήμερα προς το παρόν το στομάχι μου είναι καλά αλλά νιώθω αδυναμία!Για να δούμε!Για την βιταμίνη Β6 δεν έχω ακούσει!Αλλά θα το κοιτάξω!Αν είναι να μας ανακουφίσει αξίζει να μάθουμε!Ελπίζω και το δικό σου στομάχι να ηρέμησε σήμερα και να είσαι καλύτερα!

Να ξεκουραστείς σήμερα όσο μπορείς! πιπεριές ε? εγώ έπαθα την πλάκα μου το περασμένο Σάββατο στο super market όπου μια κυρία πηγαινοερχόταν με ένα ματσάκι δυόσμο στο χέρι. μπλιαχχχ!!! εμετούς δεν έχω κάνει καθόλου μέχρι στιγμής αλλά ήθελα μεχρι πριν λίγες μέρες να τρώω συγκεκριμένες τροφές,κυρίως αμυλούχες και στεγνές. Εδώ και 3-4 μέρες όμως που το αντεχω έφτιαξα αρακά και κάνω σαλατούλες. Από ψωμί παίρνω ολικής, πολύσπορο. Το σάκχαρο το φοβάμαι γιατί αν αποκτήσεις πρόβλημα ανεβαίνει με το παραμικρό. Δεν είναι πως δεν τρως γλυκά και πέφτει. Ακόμα και τα φρούτα (σταφύλι πχ) το ανεβάζουν. Μακάρι να μη χρειαστεί να βάλουμε κι αυτή την έννοια.

41Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:30 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνώ μαζί σου April82.Με το ζάχαρο κι εγώ αγχώθηκα αλλά μου ξεκαθάρισε ότι δεν έχει σχέση με το αν έχεις ήδη ζάχαρο ή με το εάν έχεις πολλά ή λίγα κιλά!Είναι καθαρά θέμα του οργανισμού σου κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης!Και από ότι έχω διαβάσει γενικότερα ο συγκεκριμένος τύπος διαβήτη μετά το τέλος της εγκυμοσύνης εξαφανίζεται!Οπότε προσέχουμε όσο μπορούμε και βλέπουμε!Και είσαι τυχερή που δεν τρως πολλά γλυκά!Εγώ που με τη σοκολάτα έχω έρωτα!!!Ή μάλλον είχα!Ωστόσο απορώ με τον εαυτό μου!Ενω πριν την εγκυμοσύνη ήθελα κάθε μέρα ένα γλυκάκι, τώρα δεν το ζητάω!Ίσως είναι και η ψυχολογία! Όσο για τους εμετούς εγώ ήταν πρώτη φορά εχθές που ξεκίνησα το άθλημα!Ναι οι άτιμες οι πιπεριές!Δεν το περίμενα!Γενικά με τις μυρωδιές έχω θέμα τώρα στην εγκυμοσύνη! Μερικές φορές με ενοχλεί και η μυρωδιά του σώματός μου να φανταστείς!Ελπίζω να μην επαναληφθούν και να μείνω στις ανακατωσούρες και τις αναγούλες!Κι αυτές δεν αντέχονται αλλά τουλάχιστον δεν σε εξουθενώνουν! Κι εγώ να σου πω την αλήθεια στεγνές τροφές τρώω αλλά και το πολύ το κρέας το μπούχτισα!Από ψωμάκι τρώω πολύσπορο!Τρώω καθημερινά λαχανικούλια (όσο αντέχω) και φρούτα (πρωί- απόγευμα και το βράδυ δαμάσκηνα)!Λιγούρες σε πιάνουν?Ο άντρας μου τρέμει (χα,χα,χα!) μη του ζητήσω κάτι παλαβό αλλά εγώ μέχρι σήμερα δεν έχω ζηλέψει τίποτα!Εκτός από λίγη πίτσα ένα βράδυ που έφτιαξα μόνη μου και έφαγα ένα μικρό κομμάτι και μετά το μετάνιωνα όλη την επόμενη μέρα!Μάλλον είναι μύθος τελικά!

42Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:42 pm

efi79


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Nancy82"]
efi79 έγραψε:καλημερα κοριτσια ειμαι καινουριο μελος και εγκυος 7 βδομαδων στο πρωτο μου παιδακι!!!!!
Έφη καλώς ήρθες! Με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου κι εσυ! Μια εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!Είσαι από Ορεστιάδα ε?Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα Διδυμότειχο.Έφυγα στα 18 για σπουδές κι έκτοτε έμεινα στην Αθήνα, στην αρχή για σπουδές- δουλεία και μετά για τον άντρα μου. Και πλέον έρχομαι πάνω στις άδειες! Crying or Very sad [/quot




nansy82 ευχομαι ολες μας να εχουμε μια καλη εγκυμοσυνη και να αγκαλιασουμε τα μωρα μας οταν θα ερθουν με το καλο.ειμαι απο καρδιτσα αλλα μενω ορεστιαδα 6 χρονια τωρα λογω συζυγου στρατιωτικος...

43Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:45 pm

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μύθος 'οντως αυτό με τα φαγητά!Δεν έχω ζηλέψει τίποτα..μη σας πω πριν ζήταγα και ορεγόμουν περισσότερο..τώρα έχουμε και το φόβο των κιλών και όσο να ναι νομίζω προσέχουμε περισσότερο..
Τα utrogestsn μου τα μειώνει κατα ένα ανα 2 μέρες..παλι καλα...
April εγώ εκλεισα για αυχενικη στις 18/10..μια χαρα είναι τι αγχ.ωνεσαι; Βρε χαζούλα βλεπουν αυτοι..να ευχεσαι να ναι παντα ετσι..βλέπουν στον υπέρυχο και καταλαβαινουν..αν εβλεπε προβλημα θα σε εβαζε ΑΥΡΙΟ! Φοβόμαστε για την αυχενικη αλλα μαλλον κανουμε λάθος..θα είναι ενα ωραιο ταξίδι!
Να ρωτησω πηγε καμια σας στο κεντρο μανας και παιδιου για να γραψει φαρμακα;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την GeorgiaM στις Τετ Σεπ 26, 2012 10:50 pm, 1 φορά

44Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:46 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Nancy82 έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου April82.Με το ζάχαρο κι εγώ αγχώθηκα αλλά μου ξεκαθάρισε ότι δεν έχει σχέση με το αν έχεις ήδη ζάχαρο ή με το εάν έχεις πολλά ή λίγα κιλά!Είναι καθαρά θέμα του οργανισμού σου κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης!Και από ότι έχω διαβάσει γενικότερα ο συγκεκριμένος τύπος διαβήτη μετά το τέλος της εγκυμοσύνης εξαφανίζεται!Οπότε προσέχουμε όσο μπορούμε και βλέπουμε!Και είσαι τυχερή που δεν τρως πολλά γλυκά!Εγώ που με τη σοκολάτα έχω έρωτα!!!Ή μάλλον είχα!Ωστόσο απορώ με τον εαυτό μου!Ενω πριν την εγκυμοσύνη ήθελα κάθε μέρα ένα γλυκάκι, τώρα δεν το ζητάω!Ίσως είναι και η ψυχολογία! Όσο για τους εμετούς εγώ ήταν πρώτη φορά εχθές που ξεκίνησα το άθλημα!Ναι οι άτιμες οι πιπεριές!Δεν το περίμενα!Γενικά με τις μυρωδιές έχω θέμα τώρα στην εγκυμοσύνη! Μερικές φορές με ενοχλεί και η μυρωδιά του σώματός μου να φανταστείς!Ελπίζω να μην επαναληφθούν και να μείνω στις ανακατωσούρες και τις αναγούλες!Κι αυτές δεν αντέχονται αλλά τουλάχιστον δεν σε εξουθενώνουν! Κι εγώ να σου πω την αλήθεια στεγνές τροφές τρώω αλλά και το πολύ το κρέας το μπούχτισα!Από ψωμάκι τρώω πολύσπορο!Τρώω καθημερινά λαχανικούλια (όσο αντέχω) και φρούτα (πρωί- απόγευμα και το βράδυ δαμάσκηνα)!Λιγούρες σε πιάνουν?Ο άντρας μου τρέμει (χα,χα,χα!) μη του ζητήσω κάτι παλαβό αλλά εγώ μέχρι σήμερα δεν έχω ζηλέψει τίποτα!Εκτός από λίγη πίτσα ένα βράδυ που έφτιαξα μόνη μου και έφαγα ένα μικρό κομμάτι και μετά το μετάνιωνα όλη την επόμενη μέρα!Μάλλον είναι μύθος τελικά!

Πώ πω! αυτό με τις μυρωδιές είναι μεγάλο θέμα! κι εμένα με ενοχλούν τα πάντα, νιώθω να έχω γίνει πολύ παράξενη Mad Λάτρευα πχ τη μυρωδιά της κολόνιας του άντρα μου και τώρα δεν την αντέχω με τίποτα! δεν τον αφήνω να βάλει ούτε λίγο after shave! Όλα μυρίζουν πολύ έντονα και αμέσως αναστατώνεται το στομάχι μου. Συνεχίζω όμως να μαγειρεύω κανονικά όσο κι αν με πειράζουν οι μυρωδιές. Του κρεμμυδιού είναι μια από τις χειρότερές μου.
Από λιγούρες χμμμ..έχω έχω Smile Όχι πως θα κάνω σαν την παλαβή να του λέω θέλω αυτό εδώ και τώρα αλλά σχεδόν κάθε μέρα μου έρχεται και μια επιθυμία. Θέλω δηλαδή να φάω κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να είναι από κάτι υγιεινό (λάχανο πχ) μέχρι γλυκό ή bake rolls ή χάμπουργκερ ή ένα απλό φιδέ με τυράκι Very Happy Φαντασία έχω μπόλικη! Φταίει και η παλιοtv που όοοολη μέρα δείχνει φαγητά και μου δίνει ιδέες!! tongue

45Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:49 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
efi79 έγραψε:
nansy82 ευχομαι ολες μας να εχουμε μια καλη εγκυμοσυνη και να αγκαλιασουμε τα μωρα μας οταν θα ερθουν με το καλο.ειμαι απο καρδιτσα αλλα μενω ορεστιαδα 6 χρονια τωρα λογω συζυγου στρατιωτικος...

Και πάλι σε ζηλεύω!Χα,χα,χα!!!Ξέρω μπορεί να σκέφτεσαι τι λέει η "τρελή" αλλά εμένα μου αρέσει επάνω!Χα,χα,χα!!! Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 4872

46Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 10:55 pm

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
April82 έγραψε:
Πώ πω! αυτό με τις μυρωδιές είναι μεγάλο θέμα! κι εμένα με ενοχλούν τα πάντα, νιώθω να έχω γίνει πολύ παράξενη Mad Λάτρευα πχ τη μυρωδιά της κολόνιας του άντρα μου και τώρα δεν την αντέχω με τίποτα! δεν τον αφήνω να βάλει ούτε λίγο after shave! Όλα μυρίζουν πολύ έντονα και αμέσως αναστατώνεται το στομάχι μου. Συνεχίζω όμως να μαγειρεύω κανονικά όσο κι αν με πειράζουν οι μυρωδιές. Του κρεμμυδιού είναι μια από τις χειρότερές μου.
Από λιγούρες χμμμ..έχω έχω Smile Όχι πως θα κάνω σαν την παλαβή να του λέω θέλω αυτό εδώ και τώρα αλλά σχεδόν κάθε μέρα μου έρχεται και μια επιθυμία. Θέλω δηλαδή να φάω κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να είναι από κάτι υγιεινό (λάχανο πχ) μέχρι γλυκό ή bake rolls ή χάμπουργκερ ή ένα απλό φιδέ με τυράκι Very Happy Φαντασία έχω μπόλικη! Φταίει και η παλιοtv που όοοολη μέρα δείχνει φαγητά και μου δίνει ιδέες!! tongue
Χα,χα,χα!!!Κι εγώ το παθαίνω αυτό με την τηλεόραση!Αφού μερικές φορές σκέφτομαι ότι υποβάλλω τον ευατό μου σε βασανιστήριο!Με πιάνει λιγούρα και σκέφτομαι α πάμε με τον άντρα μου κάπου έξω να φάμε κανένα αλλιώτικο φαγητάκι (λατρεύω τα καταστήματα τύπου Friday's) αλλά συγκρατούμαι!Βλέπω εκείνον τον Oliver κάτι, τον Άγγλο και μου τρέχουν τα σάλια μερικές φορές! (Είμαι λιχούδα, τι να κάνω; Very Happy )
Όσο για τις μυρωδιές κουράγιο!Σε νιώθω!Που θα πάει το πρώτο τρίμηνο είναι!Μετά λένε οτι ηρεμείς!

47Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 11:09 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ναι ενα σωρό τέτοιες εκπομπές έχει! Και δώστου και οι διαφημίσεις ανάμεσα! Εσύ που έχεις και τον έρωτα με τη σοκολάτα θα βασανίζεσαι και με τη διαφήμιση της merenda :-) α πα πα! Κι εγώ είμαι λιχούδα.. δεν ισχύει βέβαια το να τρώμε τώρα πιο πολύ αλλά ας ακούμε και τις επιθυμίες μας πού και πού. Δεν κάνει κακό αν προσέχεις να μην το παρακάνεις. Εμείς μετά από μια βόλτα την περασμένη εβδομάδα χτυπήσαμε από ένα goody`s deal :-) αστα να πάνε! φυσικά μετά το μετάνιωσα! αλλά μια φορά την εβδομάδα έτσι κι αλλιώς πάντα τρώγαμε έξω ή παραγγέλναμε. τώρα το αραιώσαμε πολύ αυτό. περισσότερο γιατί όλα αυτά είναι αμφιβόλου ποιότητας και κακομαγειρεμένα. Αυτό που με βοηθάει στις λιγούρες και εμπιστεύομαι πιο πολύ είναι τα έτοιμα φαγητάκια που έχει ο Σκλαβενίτης. Τρως πχ ένα μουσακά αλλά that`s all, δε σου μένει μετά όλο το ταψί :-) Η πεθερά μου έχει πλάκα τί μου έχει πει για τις λιγούρες..κρατιόμουν με το ζόρι να μη γελάσω με τις προλήψεις και τις συμβουλές της...!!

48Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 11:23 pm

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μην ακουτε πεθερες..100 χρονια πισω!η δικια μου περιμενε χθες να της πω τι παιδι θα κανω..αλλου ντ αλλλου η γυναικα!

49Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 11:36 pm

April82


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
GeorgiaM έγραψε:Μην ακουτε πεθερες..100 χρονια πισω!η δικια μου περιμενε χθες να της πω τι παιδι θα κανω..αλλου ντ αλλλου η γυναικα!

χαχα! καλά ο,τι νάναι..
για την αυχενική ήθελα λίιιγες μερούλες πιο μετά μόνο επειδή έγινε αργά η σύλληψη. Αλλά ξέρουν αυτοί, έχεις δίκιο! Με τα utrogestan πολύ καλά τα νέα σου! σιγά σιγά τα μειώνουν και εμείς συνεχίζουμε να προσέχουμε.. Επίσης για το θέμα των επαφών δεν ξαναρωτήσαμε..είπαμε να περάσει το 1ο τρίμηνο και τότε θα τη ρωτήσουμε. Ως τότε υπομονή.. δεν έχω έτσι κι αλλιώς και όρεξη αλλά μας λείπει πολύ να χαλαρώσουμε και να έρθουμε πιο κοντά.. Ώρες ώρες νιώθω λίγο καταπιεσμένη και σκε΄φτομαι κάπως αρνητικά..όμως στο πρόγραμμα είναι κι αυτό. Η εγκυμοσύνη είναι μεγάλο γεγονός, αλλάζει πολλά πράγματα από την πρώτη κιόλας στιγμή..

Για την πεθερά μου θα σας τα πω να γελάσετε! Very Happy Μου είπε όταν μου μυρίζει κάτι και το θελήσω αλλά δεν μπορώ να το φάω, να πιάνω τον πισινό μου :-) έτσι λέει αν είναι να βγαλει σημάδι το παιδί θα το έχει στον πισινό και δεν θα φαίνεται! χαχα! ΕΠίσης θα μου δώσει χταπόδι λιαστό να το τσιγαρίζω λίγο στο γκαζάκι και να καλύπτει η μυρωδιά του όποια άλλη μυρωδιά έχω λιγουρευτεί. μπλιαχχχ! Από διατροφικές συμβουλές είπε να τρώω πολύ κρέας και ένα λίτρο γάλα την ημέρα. Χαμογελάω και κάνω πως τα ακούω με ενδιαφέρον. Έτσι κι αλλιώς μένει μακριά, δεν θα ρθει να με ταϊσει Very Happy Very Happy

50Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Σεπ 26, 2012 11:58 pm

ariadnh

ariadnh
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΠΟΛΥ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!
GeorgiaM ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΑΔΙΚΑ ΑΓΧΩΝΟΣΟΥΝ???
ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΥΠΕΡΗΧΟ Σ ΕΚΑΝΕ?ΠΑΛΙ ΚΟΛΠΙΚΟ??ΕΓΩ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ!!! Very Happy
ΠΗΓΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ Μ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 2 215994 ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΟΨΟΥΝ ΕΚΕΙ ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις