Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
18 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 18 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

951Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 6:53 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εφη μου να ευχηθω για την επαιτειο καθε ευτυχία και να ζησετε με χαρα για πολλα πολλα χρονια!Να χαιρεσαι τον αντρούλη σου και να ειναι υγιής για να περασετε ομορφα και χαρουμενα χρονια μαζι με τα υπολοιπα μελη της οικογενειας σας!
Εγω μπηκα τωρα γιατι μεχρι τωρα ημουν χαλια--ειχα τρομερο πονοκεφαλο και δεν μπορουσα ουτε τα ματια μου να ανοιξω, δεν ξερω γιατι..εφτιαξα λιγο καφεδακι και ψιλοσυνηλθα..εσεις τι κανετε;Νανσυ;

952Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty ΣΥΝΤΑΓΗ ΡΕΒΥΘΙΩΝ ΣΙΦΝΟΥ Τετ Οκτ 17, 2012 7:00 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βαζουμε απ το βραδυ τα ρεβυθια σε νερο και λίγο αλάτι.
Το πρωι τα στραγγίζουμε και τα ριχνουμε σε πυρεξ όπου πασπαλιζουμε με λίγη σοδα.Μετα τα ξεπλένουμε(απο σοδα). Προσθετουμε τριμενο κρεμμυδι,ελαιολαδο,αλατι,πιπέρι,δάφνη,λεμόνι,δεντροίβανο και νερο περίπου 2 δαχτυλα πανω απ τα ρεβυθια..
Βαζουμε στο φουρνο και αφηνομε να ψηθουν μεχρι να τραβηξουν τα νερα..αργει παντως αλλα ειναι πεντανοστιμο! Very Happy

953Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 7:42 am

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παρούσα! Ζαβλακώνομαι με τις ταινίες! Χα,χα,χα! Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ! Νόστιμα ακούγονται τα ρεβιθάκια! Ευχαριστώ για τη συνταγή! Εύκολη είναι. Θα την δοκιμάσω μόλις επανέλθω στα φυσιολογικά μου!Κατά τα άλλα τα ίδια...κρεβατοtherapy!

954Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 8:54 am

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εγω θα τα κανω καλη συνταγη φαινεται.εγω τα φτιαχνω κ με σαλτσα ντοματας κ ειναι επισης νοστιμα

955Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 10:41 am

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι γινεται κοριτσια.χαθηκα σημερα τωρα γυρισα απο τη δουλεια και ειμαιιι κομματια,ποναει πολυ η μεση μου τωρα.σταλιτσα να τα εκατοστησετε και να τον χαιρεσαι τον αντρα σου,κερασε μας απο αυτα τα ωραια που εφτιαξες Razz Razz .νανσυ ακομα κρεβατι ε?/ποτε θα σηκωθεις σου πε...εγω εχω ευχαριστα πηγα και εκανα τη χοριακη σημερα ε ναι ηταν φυσιολογικη 3500 μοναδες.να σας πω ειχα αγχος γτ νομιζα οτι θα παθω παλι τα ιδια οπως με την 1η φορα αλλα εδωσε ο θεος...δευτερα παω γιατροοοοο Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 328109 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 328109 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 328109 λετε να ακουσουμε καρδια?σε ποια εβδομαδα ακουσατε εσεις για ενημερωστε με pls.

956Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 10:42 am

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ολες λειπετε μωρε Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

957Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:48 am

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tsa,apo xeno p.c hehe
evaki to lega ego gia tis monades!!!hehehehe naiiiiiiiiiiiiii to xera oti tha pane toso kai tha pane kalaaaaaaaaa yupiiiiiiiiiiiii

ego ekana iperihaki,efaga kai 3 sokolatakia prin kai trelathike sto kounima! heria ,,podia!

ego to proto to ekana stin 7i evdomada kai i kardia akougotan pedakathara,alla nomizo apo 6i akougete?

tha sou steilo aneta glikakia vgikan pola gramata! avrio tha anevaso foto.

re pedia sden mou edose tpt ,oute sidiro ,oute magnisio...mou eipe mono oti eimai stin 11h evdomada. oyte pote alazo mina den rotisa..malon afheniki stis 25 i 26/10 sto raia.190 euro me tin kistiki inosi. pote alazoume mina re pedia?

958Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:51 am

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάθε πότε αλλάζει ο μήνας;

Η συνολική διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι κατά μέσο όρο 40 εβδομάδες μετρώντας από την 1η ημέρα της τελευταίας περιόδου. Η αλλαγή του μήνα συμβαίνει 10 ημέρες μετά την ημερομηνία αυτή. Επομένως αν η τελευταία περίοδος είναι πχ 10 Σεπτεμβρίου, τότε η αλλαγή του μήνα γίνεται στις 20 κάθε μήνα. Έτσι στις 20 Οκτωβρίου συμπληρώνεται ο 1ος μήνας, στος 20 Νοεμβρίου ο δεύτερος κοκ.

ligo koufo den eine afto? afou borei na eiha gonimi tin 18i mera vasi kiklou pos allazei noritera?

959Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 12:15 pm

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://www.123baby.me/pregnancy_calendar.html

re koritsia gia kade to parapano gt tha me trelanei leei oti hthes itan telos 11hs evdomadas eno o giatros leei oti eime 11 akrivos.omos den stekoun oi metriseis :

11η Εβδομάδα Κύησης

Είστε 11 εβδομάδων έγκυος. (Περίπου 9 εβδομάδες από τη σύλληψη)

Το έμβρυο είναι περίπου 35 χιλιοστά σε μέγεθος και έχει βάρος 5 γραμμάρια περίπου.

emena eine omos 4,4 cm opote ti skata?

gia kade to me tis dikes sas imerominies...

960Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 6:19 pm

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
02.00 κοιμηθηκα....5 παρα ξυπνησα.....πφφφφφφφφφ
ο γιατρος λεει οτι δεν ειναι απο την εγκυμοσυνη που κοιμαμαι συνολο 5 ωρες εδω και 2 μηνες,κατι σκεφτομαι εγω λεει και ειναι σε υπερενταση ο οργανισμος μου...

961Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 9:43 pm

Nifitsa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημερα Σταλιτσα, να ζησετε και να τον χερεσαι τον αντρουλη σου!!! Εγω αυριο θα παω στο γιατρο, καλη ιδεα αυτη με τη σοκολατα, θα φαω κι εγω πριν παω :-) παντως για να μην ανησυχεις ουτε εμενα μου εδωσε σιδηρο και μαγνησιο. Ισως να εκρινε απο τις εξετασεις μας οτι δεν το χρειαζομαστε ακομα. Με τις βδομαδες ειμαι κι εγω μπλεγμενη, ειχα τελευταια περιοδο 30/07 αλλα ο γιατρος την πρωτη φορα με πηγε 2 βδομαδες πισω και τη δευτερη ειπε οτι ειμαι πιο μπροστα μαλλον τωρα πρεπει να ειμαι 11 οπως τα λεει αυτος. Αυριο θα τον ξαναρωτησω. Επισης δεν εχω ιδεα καθε ποτε αλλαζω μηνα, θα τον ρωτησω και αυτο. Τί ειναι η κυστικη ινωση;;; Εγω δεν εχω κανει τετοια εξεταση. Κι εγω στο Ρεα θα παω για αυχενικη. Αυριο θα μου πει λογικα ημερομηνια. Κουραστηκα... Ποσα ερωτηματα βασανιζουν το μυαλο μου πρωι-πρωι... Very Happy

962Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 9:48 pm

Nifitsa


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευακι συγχαρητηρια!!! Το ηξερα οτι θα πανε ολα τελεια!!! Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 215994 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 654316 τερμα το αγχος απο εδω και περα να απολαυσεις καθε στιγμη ευχομαι!!!

963Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:14 pm

vic-vic

vic-vic
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα κορίτσια

Εχτές κάναμε την αυχενική διαφάνεια στο Λητώ. Συγνώμη που δεν μπήκα εχτές να σας πω λεπτομέρειες, αλλά δεν κατέβηκα καθόλου γραφείο και σπίτι δεν μας το έχουν συνδέσει ακόμα..οπότε δεν είχα internet!

Πρώτα κατέβηκα στο -1 να μου πάρουν αίμα για την papp-a και ανέβηκα πάλι στον 1ο όροφο όπου και περιμέναμε να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα του αίματος και μετά μπήκαμε για την αυχενική.
Πήγαν όλα κατ'ευχήν και είμαστε πολύ καλα! Μάλλον είναι αγοράκι(αλλα ακόμα τίποτα το σίγουρο) Είδαμε τα πάντα από το μωράκι μας , αν και μας παίδεψε πολύ γιατί δεν είχε καλή θέση για τις μετρήσεις. Μπήκαμε την πρώτη φορά αλλά δεν καθόταν καλά και βγήκα έξω, έφαγα 2 κομματάκια σοκολάτα και μετά από μισή ώρα ξαναμπήκαμε και όντως είχε αλλάξει θέση αλλά και πάλι δύσκολος ο μικρός!! Δοξα τον Θεό όμως όλα καλά.
Το κόστος της εξέτασης ήταν στα 120 ευρώ.

Εσείς τι κάνετε σήμερα??
Εγώ πάλι έχω τρομερό πονοκέφαλο.. Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 679259

964Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:20 pm

vic-vic

vic-vic
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Nifitsa έγραψε:Καλημερα Σταλιτσα, να ζησετε και να τον χερεσαι τον αντρουλη σου!!! Εγω αυριο θα παω στο γιατρο, καλη ιδεα αυτη με τη σοκολατα, θα φαω κι εγω πριν παω :-) παντως για να μην ανησυχεις ουτε εμενα μου εδωσε σιδηρο και μαγνησιο. Ισως να εκρινε απο τις εξετασεις μας οτι δεν το χρειαζομαστε ακομα. Με τις βδομαδες ειμαι κι εγω μπλεγμενη, ειχα τελευταια περιοδο 30/07 αλλα ο γιατρος την πρωτη φορα με πηγε 2 βδομαδες πισω και τη δευτερη ειπε οτι ειμαι πιο μπροστα μαλλον τωρα πρεπει να ειμαι 11 οπως τα λεει αυτος. Αυριο θα τον ξαναρωτησω. Επισης δεν εχω ιδεα καθε ποτε αλλαζω μηνα, θα τον ρωτησω και αυτο. Τί ειναι η κυστικη ινωση;;; Εγω δεν εχω κανει τετοια εξεταση. Κι εγω στο Ρεα θα παω για αυχενικη. Αυριο θα μου πει λογικα ημερομηνια. Κουραστηκα... Ποσα ερωτηματα βασανιζουν το μυαλο μου πρωι-πρωι... Very Happy

Nifitsa καλημέρα
Εχουμε την ίδια ημερομηνία σαν τελευταία περίοδο άρα είσαι σαν κι εμένα 11 εβδομάδων και 4 ημερών. Έχω ΠΗΤ 06/05/12.
Άρα λογικά κάπου εκεί κοντά θα είσαι κι εσύ..

965Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:43 pm

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κοπελουδες! Σημερα για μενα ειναι η μεγαλη μερα και αγωνιω!Αυτο με τις βδομαδες ειναι μαθηματικος μπελας! εμενα με τελευταια περιοδο 22/7 με βγαζει 12 εβδ. και 4 μερες..θα τον ρωτησω σημερα πως παει-εχω τοοοσα πολλα να τον ρωτησω!την προηγουμενη φορα με εδιωξε κλωτσιδων απ το ιατρειο, μαλλον τον ρωταγα κοτσανες!
Για την κυστικη ινωση που ρωτατε δεν τη βαζουν ολοι οι γιατροι απ οτι καταλαβα αλλα καλα ειναι να γινεται-κανει ανα μηνα να βγει το αποτελεσμα αλλα σου φευγει κ απο κει ενα αγχος..για πιο οικονομικα τηλεφωνηστε στο ΛΑΙΚΟ στην Σεβαστουπόλεως -κοστιζει 110ε..
Κοριτσακια μου εχω τετοια αγωνια!!!!!!!θα ναι ολα καλα;θα δουμε το φυλο;αυτο εχει να κανει με την εμπειρια του γιατρου..
Χθες vic-vic τρελαθηκα εγω στον πονοκεφαλο-ουτε τα ματια μου δεν μπορουσα να ανοιξω αλλα μαλλον εχει να κανει με τον καιρο!

966Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:48 pm

Maril1

Maril1
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
GeorgiaM έγραψε:Βαζουμε απ το βραδυ τα ρεβυθια σε νερο και λίγο αλάτι.
Το πρωι τα στραγγίζουμε και τα ριχνουμε σε πυρεξ όπου πασπαλιζουμε με λίγη σοδα.Μετα τα ξεπλένουμε(απο σοδα). Προσθετουμε τριμενο κρεμμυδι,ελαιολαδο,αλατι,πιπέρι,δάφνη,λεμόνι,δεντροίβανο και νερο περίπου 2 δαχτυλα πανω απ τα ρεβυθια..
Βαζουμε στο φουρνο και αφηνομε να ψηθουν μεχρι να τραβηξουν τα νερα..αργει παντως αλλα ειναι πεντανοστιμο! Very Happy


Καλημέρα σας,

φαίνεται super η συνταγούλα και απλή Smile θα την κάνω σύντομα!!!!!

Συγχαρητήρια vic vic για την αυχενική, άντε να κάνουμε και εμείς τη δική μας να τελειώνουμε .... θα σκάσω .....


967Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:49 pm

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω εχω ηδη σκασει!

968Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:56 pm

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vic super me tin afheniki..etsi siga siga na ginete apo oles an kai me kati allo meta tha aghothoume.

georgia pare kana sokolataki stin tsada kalou kakou.tora gia to nero pou eipan noritera oti prepei na eheis gemati kisti? ti pezei? ondos tha to doune to moro kalitera? georgia skao mazi sou...

969Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:57 pm

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΑαααα εγω νερο Εφη δεν πινω!Δεν αντεχω να κατουριεμαι!

970Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Τετ Οκτ 17, 2012 11:58 pm

vic-vic

vic-vic
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευχαριστώ Μaril1.
Πραγματικά θα ανακουφιστείτε μετά από αυτήν την εξέταση. Αλλά να προσπαθήσετε να είστε ήρεμες για να μην προκαλέσετε ένταση στο μωράκι σας και κουνιεταί συνέχεια, πράγμα που δεν το θέλει ο γιατρός, αλλά όχι και σαν το δικό μου που δεν του καιγότανε καρφί στις έντονες πιέσεις της γιατρού στην κοιλιά μου και δεν άλλαζε θέση..
Ολα καλά θα πάνε κορίτσια , θετική σκέψη ...

971Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Πεμ Οκτ 18, 2012 12:00 am

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nifitsa έγραψε:Καλημερα Σταλιτσα, να ζησετε και να τον χερεσαι τον αντρουλη σου!!! Εγω αυριο θα παω στο γιατρο, καλη ιδεα αυτη με τη σοκολατα, θα φαω κι εγω πριν παω :-) παντως για να μην ανησυχεις ουτε εμενα μου εδωσε σιδηρο και μαγνησιο. Ισως να εκρινε απο τις εξετασεις μας οτι δεν το χρειαζομαστε ακομα. Με τις βδομαδες ειμαι κι εγω μπλεγμενη, ειχα τελευταια περιοδο 30/07 αλλα ο γιατρος την πρωτη φορα με πηγε 2 βδομαδες πισω και τη δευτερη ειπε οτι ειμαι πιο μπροστα μαλλον τωρα πρεπει να ειμαι 11 οπως τα λεει αυτος. Αυριο θα τον ξαναρωτησω. Επισης δεν εχω ιδεα καθε ποτε αλλαζω μηνα, θα τον ρωτησω και αυτο. Τί ειναι η κυστικη ινωση;;; Εγω δεν εχω κανει τετοια εξεταση. Κι εγω στο Ρεα θα παω για αυχενικη. Αυριο θα μου πει λογικα ημερομηνια. Κουραστηκα... Ποσα ερωτηματα βασανιζουν το μυαλο μου πρωι-πρωι... Very Happy

efharisto poli nifitsa.Η κυστική ίνωση μεταβιβάζεται με αυτοσωμικό υπολειπόμενο τρόπο κληρονόμησης στους απογόνους. Προκαλείται από μία ποικιλία μεταλλάξεων στο γονίδιο του ρυθμιστή της διαμεμβρανικής αγωγιμότητας της κυστικής ίνωσης (CFTR), το οποίο βρίσκεται στο έβδομο χρωμόσωμα. Το γονίδιο αυτό κωδικοποιεί μια ρυθμιστική πρωτεΐνη (Cystic Fibrosis Transmembrane Conductance Regulator), η οποία ελέγχει την διέλευση χλωρίου διαμέσου των μεμβρανών των επιθηλιακών κυττάρων διαφόρων οργάνων του σώματος όπως των πνευμόνων, του παγκρέατος, των ιδρωτοποιών αδένων και του εντέρου. Μεταλλάξεις στο γονίδιο προκαλούν μειωμένη παραγωγή ή λειτουργικότητα της πρωτεΐνης με αποτέλεσμα στο επιθήλιο των προσβαλλομένων οργάνων να παράγεται παχύρρευστη κολλώδης βλέννα η οποία αποφράσσει τους πόρους των αδένων με συνέπεια την προοδευτική καταστροφή του ιστού των οργάνων (ίνωση) και την τελική ανεπάρκεια τους.
Συμπτώματα
Κλινικά συμτώματα της κυστικής ίνωσης

Τα συμπτώματα πρωτοεμφανίζονται μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής, αλλά μπορεί να εμφανιστούν και αργότερα στην παιδική ηλικία. Η σοβαρότητα των συμπτωμάτων ποικίλει. Τα συμπτώματα του αναπνευστικού συστήματος είναι ο επίμονος βήχας, ο συριγμός, η δύσπνοια καθώς και οι επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις του θώρακα που προκαλούν βλάβη στους πνεύμονες. Όσον αφορά στα γαστρεντερικά συμπτώματα διακρίνουμε τον υποσιτισμό, που οδηγεί σε μικρή σωματική ανάπτυξη και χαμηλή αύξηση του βάρους (ακόμη και αν ο ασθενής έχει καλή όρεξη και τρώει πολύ, καθώς το πρόβλημα εντοπίζεται στην χώνεψη και την απορρόφηση των τροφών), διογκωμένη κοιλιά, δυσκοιλιότητα και μεγάλα σε μέγεθος λιπαρά κόπρανα με έντονη κακοσμία. Επιπλέον συμπτώματα είναι οι επαναλαμβανόμενες λοιμώξεις των ιγμορείων, οι πολύποδες που σχηματίζονται στη μύτη, ανδρική στειρότητα, βλάβη του ήπατος που μπορεί να οδηγήσει σε κίρρωση, διαβήτης, παγκρεατίτιδα (φλεγμονή του παγκρέατος), πρόπτωση του ορθού, οστεοπόρωση (λέπτυνση των οστών) που εμφανίζεται λόγω κακής απορρόφησης ορισμένων τροφών και ιδίως της βιταμίνης D, η οποία είναι αναγκαία για τη διατήρηση υγιών οστών και η πολύ αλμυρή γεύση που έχει ο ιδρώτας.

972Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Πεμ Οκτ 18, 2012 12:02 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πολυ επιστημονικα μας τα λες Εφη..
με λιγα λογια το προσδοκιμο ζωης αυτου του ατομου που πασχει ειναι τα 26 χρονια κ πεθαινει απο τα πνευμονια του που με τα χρονια δουλευουν ολο κ λιγοτερο κ στο τελος σκανε..
Για να γεννηθει ενα μωρακι ετσι θα πρεπει να εχουν κ οι 2 γονεις-παει λοιπον η γυναικα κανει το τεστ κ αν βγει θετικο τοτε καλουν και τον συντροφο..

973Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Πεμ Οκτ 18, 2012 12:14 am

ariadnh

ariadnh
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ Μ!!!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???ΕΓς ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ!!!THE BIG DAY HAS COME!!!! Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 215994 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 215994 Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 215994
ANΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ!!!VIC ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ!!!ΕΦΗ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΧΘΕΣ???
ΝΑΝΣΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ???
GEORGIA ΠΩΣ ΠΑΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ???ΦΟΥΛ Ε????
ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΙΚΕΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ...ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ Πς ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΟΛΑ..ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΙ,ΑΛΛΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.. Razz
ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

974Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Πεμ Οκτ 18, 2012 12:16 am

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειδες με το ΙΚΕΑ;;;Κ γω το ιδιο επαθα!φουλ του αγχους σημερα!

975Εγκυούλες 7 εβδομάδων. - Σελίδα 39 Empty Απ: Εγκυούλες 7 εβδομάδων. Πεμ Οκτ 18, 2012 12:18 am

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ

ΕΥΑ ΕΥΑΚΙ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσακια.νυσταζω πολυ σημερα....κοιμαμαι ορθια και βαριεμαι να κανω το τι δηποτε.μπραβο που πανε ολες οι εξετασεις μας καλα χαιρομαι για ολες.μαλλον πρεπει να αλλαξουμε τον τιτλο(7 εβδομαδων)γτ καμια δεν ειναι τοσο τελικα. Wink Wink μακαρι να ακουσω καρδια την δευτερα αντε να δουμε.τι αλλα εσεις?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις