Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
204 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 204 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

loula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια θελω τη βοηθεια σας!!ακουω απο 'δω ακουω απο ΄κει με εχουν τρελανει!!!εχω ΠΗΤ εως 30/9 και δεν εχω ιδεα τι ρουχαλακια θα φορεσει το μωρο οταν γεννηθει,μιας και θα γεννησω σε δημοσιο θα πρεπει να τα εχω εγω,θα φορεσει δικα μου.τον γιο μου τον εκανα δεκεμβρη και ηταν απλο..... μακρυμανικο φανελακι,βελουτε φορμακι και κουβερτουλα μαλλινη...
τωρα ομως;;σεπτεμβρη;;;που κανει και ζεστη αλλα μπορει και να δροσισει;;;
οι μαιες μου ειπαν να εχω κοντομανικα φανελακια και βαμβακερα φορμακια,καλτσακια ,γαντακια μαζι με σεντονε πανουλες και μια πικε κουβερτα.γνωστοι και φιλοι ειπαν μαλλινη κουβερτα λεει γιατι οταν γεννηθει θα κρυωνει...αλλοι λενε ετσι αλλοι γιουβετσι!!α!!!και κατι ακομα,μετα στο σπιτι,αν κανει ζεστη,γιατι ο καιρος εχει τρελλαθει μπορει να κατσει και μονο με αμανικο φανελακι;;; flower
ευχαριστω εκ των προτερων

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ συμφωνώ με τις μαίες. Αλλά δε νομίζω να απαγορεύται να αλλάξεις γνώμη και να έχεις μαζί σου μια πιο χοντρή αλλαξία! Άλλωστε τα βρέφη πρέπει να τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε εμείς. Όταν θα γεννήσεις θα αντιληφθείς τη θερμοκρασία του χώρου και θα πράξεις αναλόγως. Επίσης, μην ξεχνάς ότι το μωράκι μπορεί να σκάσει μύτη νωρίτερα και πλέον μέχρι μέσα Σεπτέμβρη έχουμε καλοκαίρι!!

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Eγω γεννησα πριν 15 μερες επειδη ομως ο καιρος ηταν ποτε ετσι ποτε γιουβετσι ειχα μαζι μου και πιο χοντρα ρουχαλακια(μη φανταστεις,για την εποχη χοντρα)Τελικα του εβαλαν απο τα πιο χοντρουλικα μολις γεννηθηκε και το πρωι που του εκαναν μπανιο εμεινε μονο με το εσωρουχακι,οπως ακριβως τον εχω και τωρα

Με το καλο να ερθει

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω γεννησα αρχες Σεπτεμβρη.
Μεχρι και τελη Οκτωβρη φορουσα στο μωρο κοντομανικα φανελακια ισως καποιες νυχτες του φορεσα και μακρυμανικο. Βελουτε φορμακια δεν υπαρχει περιπτωση να τα θελεις για τουλαχιστον 2 μηνες μετα τη γεννα σου. Λεπτα μακρυμανκα ναι. Για τη μαλλινι κουβερτα να σου πω την αληθεια και τον δικο μου μολις γεννηθηκε με μαλλινη τον σκεπασαν απο τη 2η μερα με λεπτη κουβερτουλα. Την κουβερτα παρτην ετσι και αλλιως θα την θελεις για πιο μετα.
Επισης συμφωνω με την lianikos οτι οπως νοιωθεις εσυ ετσι νοιωθει και το μωρο και θα το ντυνεις αναλογα.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δλδ κοριτσια εγω που γενναω τωρα αυγουστο σε ιδιωτικο,θα παρω κοντομανικο κορμακι,καλτσακια ,κουβερτουλα εποχης τωρα ,αυτα.να του βαλω και σκουφακι που βλεπω?
καλα τα λεω?

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παιδια εγω αυγουστο που γεννησα κοντομανικα φορμακια της φορουσα ουτε σκουφακι ουτε καλτσακια, εννοειτε οτι το σκεπαζα παντα με σεντονακι

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οκ αυτο θα κανω thanksssss

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ιδιωτικο μαιευτηριο τα ντυνουν με δικα τους, οταν θα παρεις το παιδι την ημερα εξοδου, το ντυνεις με δικα σου

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ξερω πως τα μωρα ειναι σαν εμας ! μονο που δεν μπορουν να σηκωθουν να παρουν μια ζακετα αν νιωσουν να κρυωνουν οπως θα καναμε εμεις !! η γνωμη μου ειναι να παρεις μια πικε κουβερτουλα και οχι μαλλινη και ενα σκουφακι εποχιακο δηλ μακο !! ολα τα μωρα κρυωνουν στα ακρα τους και ειδικα μετα απο το μπανακι !! τα γαντακια ειναι για να νυχια κυριως και οχι για το κρυο !! παντως θα καταλαβεις μονη σου απο σενα δηλ αν κρυωνει το μωρακι η οχι !! σκεψου τα μωρα των εσκιμοων !! χαχαχαχα δεν κρυωνουνν αυτα λες ;;προσαρμοζονται ομως !!
με το καλο το μπεμπακι βρε φιλεναδιτσα μου !!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α ναι και ο γιατρος αυτο μου εχει πει οτι φοραμε εμεις με μια ιδεα παραπανω, δηλ αν φοραμε τιραντακι αυτα να φορανε κοντομανικο πχ

loula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια Very Happy
η αληθεια ειναι πως ψαχνομαι πολυ με το θεμα ντυσιματος γιατι ο σεπτεμβρης και ο οκτωβρης ειναι υπουλοι μηνες νομιζω ουτε κατακαλοκαιρο ουτε καταχειμωνο.θα παρω οσα μου ειπαν οι μαιες συν δυο τρια μακρυμανικα φανελακια και μια ισως φλις κουβερτα να υπαρχει οχι μαλλινη μαλλον.
δεν ξερω αν θα υπαρχει και κλιματιστικο τωρα,σε δημοσιο γενναω εκει που εκανα και τον γιο μου,ηταν χειμωνας ομως και τα καλοριφερ ηταν στο φουλ,το καλοκαιρι ομως δεν ξερω

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:δλδ κοριτσια εγω που γενναω τωρα αυγουστο σε ιδιωτικο,θα παρω κοντομανικο κορμακι,καλτσακια ,κουβερτουλα εποχης τωρα ,αυτα.να του βαλω και σκουφακι που βλεπω?
καλα τα λεω?
Κι εγώ Αύγουστο γέννησα και το μόνο που είχα στην κλινική ήταν το φορμάκι εξόδου. Στις ιδιωτικές δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο τα ντύνουν με δικά τους.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
loula μπορείς να πάρεις τα κοντομάνικα φορμάκια και να έχεις και κάτι πιο ζεστό μήπως και κάνει λίγο ψυχρούλα. Πάρε κάτι παραπάνω μαζί σου ή μπορείς να τα έχεις έτοιμα στο σπίτι και αν χρειαστούν να σου τα φέρουν οι δικοί σου.

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΑΛΛΙΝΗ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ (ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ 2ο) ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΦΛΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ (ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ MOTHERCARE), Η ΜΑΛΛΙΝΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ.
ΠΙΚΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ Η' ΑΛΛΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ.(ΓΕΝΝΗΣΑ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΜΕ ΠΙΚΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ.ΟΤΑΝ ΦΥΓΑΜΕ ΤΟΥ ΦΟΡΕΣΑ ΜΟΝΟ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ ΦΟΡΜΑΚΙ)
ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΖΕΣΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΕΜΕΙΣ ΦΟΡΑΜΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΝΥΧΤΙΚΑ! ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΖΕΣΤΑ.

gixr

gixr
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια τα νεογέννητα κρυώνουν πιο πολύ από μας. Εγώ γέννησα μέσα Μαιου σε δημόσιο νοσοκομείο και οι μαίες μου ζήτησαν χοντρη κουβέρτα και χειμωνίατικα ρούχα. Μάλιστα θυμάμαι δεν είχα πολλά μόνο κανα δυο για περίπτωση αναγκης και έστειλα να μου αγοράσουν. Και η αδερφή μου που γέννησε τώρα τον ιούλιο χειμωνίατικα φόρεσε στο μπέμπη.
Βέβαια για να είμαστε και πιο σωστές εξαρτάται από την περιοχή εδώ στα γιάννενα που μένω εγω τέλη σεπτέμβρη κάνει ψύχρα.
loula αν γεννάς γιάννενα (βλέπω οτι είσαι από πρέβεζα) οποσδήποτε χοντρα ρούχα τουλάχιστον τις μέρες που θα είσαι στο νοσοκομείο

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egw gennisa ton megalo 10 septemvri k ton mikro 1 oktwvri k ta rouxalakia einai tis epoxis.an pas arxes septemvri gia pswnia tha deis.fthinopowrina makrumanika.ola.k an kanei zesti apla den to koukoulwneis den xreiazetai......me to kalo!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις