Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
62 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 62 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ξένες Γλώσσες Empty Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 3:23 am

Althaia

Althaia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.Είμαι μαμά μια μικρής επαναστατριας 6 ετών.Ξεκινήσαμε(λες και ξεκίνησα κι εγώ μάζι ξανά απο την αρχή)την Ά Δημοτικού.Με τους καλύτερους οιωνούς και χώρις μεχρι στιγμής προβλήματα.Και ύστερα αρχίσανε τα θέλω...θέλω αγγλικά..οκ πάμε αγγλικά...θέλω μουσική ...οκ πάμε μουσική...θέλω κολυμβητήριο..οκ πάμε κι εκεί...και όλα μια χαρά....και ξαφνικά δεν μας φτάνουν αυτά...ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!Περνάει ένας μήνας... θα δούμε λέω κάτι θα είδε κάτι θα άκουσε θα το ξεπεράσεί περνάει και δεύτερος μήνας λέω με όλα αυτά που κάνει δεν μπορεί...θα το ξεχάσει..ΜΠΑΑΑΑΑΑ!!!Και είμαι τώρα εδώ η μάνα να ψάχνομαι... γιατι βέβαια κινέζικα τμήματα για τέτοια ηλικία δεν είναι και εύκολο να βρείς...Και πες ότι βρήκα οοοόχι γιατί ΒΡΗΚΑ...,ΚΑΙ αναρωτιέμαι και ζητώ απόψεις...Μπορεί ένα παιδί 6 έτων να διαχειριστεί 3 γλώσσες παράλληλα χώρις να τα κάνει αχταρμά στο κεφαλάκι του? Κι άν όχι πως του δίνεις να καταλάβει χωρις να γυρίσει αύριο να μου χρεώσει το "εγω ήθελα και εσύ δεν μου πρόσφερες!!"

2Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 3:28 am

Ilektra28


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ειμαι καθηγητρια αγγλικων γαλλικων κ σου λεω οτι μπορει να ανταπεξελθει ανετα με 2 γλωσσες: ελληνικα κ αγγλικα. Η τριτη μπορει να ενταχθει του χρονου στη β δημοτικου η οποια ειναι συνηθως γερμανικα, γαλλικα η ισπανικα! Για κινεζικα το θεωρω λιγο δυσκολο! Ειδικα φετος! Θα προτεινα να περιμενεις να μεγαλωσει λιγο γιατι στο τελος μπορει να τις σιχαθει το παιδι!

3Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 8:13 am

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Althaia έγραψε:Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.Είμαι μαμά μια μικρής επαναστατριας 6 ετών.Ξεκινήσαμε(λες και ξεκίνησα κι εγώ μάζι ξανά απο την αρχή)την Ά Δημοτικού.Με τους καλύτερους οιωνούς και χώρις μεχρι στιγμής προβλήματα.Και ύστερα αρχίσανε τα θέλω...θέλω αγγλικά..οκ πάμε αγγλικά...θέλω μουσική ...οκ πάμε μουσική...θέλω κολυμβητήριο..οκ πάμε κι εκεί...και όλα μια χαρά....και ξαφνικά δεν μας φτάνουν αυτά...ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!Περνάει ένας μήνας... θα δούμε λέω κάτι θα είδε κάτι θα άκουσε θα το ξεπεράσεί περνάει και δεύτερος μήνας λέω με όλα αυτά που κάνει δεν μπορεί...θα το ξεχάσει..ΜΠΑΑΑΑΑΑ!!!Και είμαι τώρα εδώ η μάνα να ψάχνομαι... γιατι βέβαια κινέζικα τμήματα για τέτοια ηλικία δεν είναι και εύκολο να βρείς...Και πες ότι βρήκα οοοόχι γιατί ΒΡΗΚΑ...,ΚΑΙ αναρωτιέμαι και ζητώ απόψεις...Μπορεί ένα παιδί 6 έτων να διαχειριστεί 3 γλώσσες παράλληλα χώρις να τα κάνει αχταρμά στο κεφαλάκι του? Κι άν όχι πως του δίνεις να καταλάβει χωρις να γυρίσει αύριο να μου χρεώσει το "εγω ήθελα και εσύ δεν μου πρόσφερες!!"

Καλησπέρα!Εγώ είμαι δίγλωσση (ελληνικά και ρώσικα) και από την πρώτη δημοτικού ξεκίνησα αγγλικά και στην δευτέρα τα γαλλικά.Πλέον μιλάω 5 ξένες γλώσσες και είμαι καθηγήτρια στις 3.θα σου έλεγα να μην το φοβηθείς και αφού το θέλει η ίδια η μικρή να την ξεκινήσεις. Βέβαια με μέτρο, σε αυτή την ηλικία η ξένη γλώσσα αφομοιώνεται πολύ εύκολα, με τους ίδιους μηχανισμούς της μητρικής, αρκεί να γίνεται με τη μορφή παιχνιδιού. Όσο για το άμα τις μπερδεύει, αυτό είναι φυσιολογικό για το πρώτο διάστημα (μιλώντας πάντα για τα αγγλικά-γαλλικά), όμως μετά από λίγο καιρό θα τα ξεδιαλύνει στο κεφαλάκι της. Να χαίρεσαι που έχεις τόσο έξυπνη μικρή! Smile

4Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 1:24 pm

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΌ ΝΑ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΆΘΕΙ ΚΙΝΈΖΙΚΑ.ΜΠΡΆΒΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΈΣΑ ΣΕ ΌΛΑ ΚΑΙ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΑΚΌΜΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΎ ΈΞΥΠΝΗ,ΑΛΛΑ ΚΙΝΈΖΙΚΑ...???ΠΟΥ ΤΟ ΆΚΟΥΣΕ ΑΥΤΌ,ΠΩΣ ΤΗΣ ΉΡΘΕ?ΤΗ ΡΩΤΗΣΕΣ?ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΜΕΤΑΞΎ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΎΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΈΛΟΥΝ ΝΆ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΆΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΊΛΟΙ ΤΟΥΣ (ΠΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΆΚΙ ΜΠΑΛΈΤΟ,Α ΘΈΛΩ ΚΑΙ ΓΩ-ΠΑΕΙ Η ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΦΊΛΗ ΙΠΠΑΣΊΑ,Α ΘΈΛΩ ΚΑΙ ΓΩ.....)ΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΌ ΞΥΡΆΦΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΊΡΝΕΙ ΤΑ ΓΡΆΜΜΑΤΑ,ΣΤΕΙΛΤΗ ΝΑ ΜΆΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΏΤΑ ΨΑΞΤΟ ΓΙΑΤΊ ΤΑ ΚΙΝΈΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΗ ΓΛΏΣΣΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΊ ΠΟΛΎ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΏΤΗ ΑΚΌΜΑ.ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΝΈΖΙΚΑ ΠΑΙΔΙΚΆ ΠΟΥ ΒΛΈΠΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ,ΕΜΈΝΑ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΕΚΕΊ ΠΉΓΕ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ.ΕΞΉΓΗΣΕ ΤΗΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΡΧΊΣΕΙ ΚΆΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΉ ΚΑΙ ΌΧΙ ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΠΈΣΟΥΝ ΚΑΙ ΌΛΑ ΜΑΖΊ.Η ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΘΉΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΤΕ.ΠΡΩΤΑΙΡΕΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ Η ΜΗΤΡΙΚΉ ΤΗΣ ΓΛΏΣΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΆ ΜΙΑ (ΦΥΣΙΑΛΟΓΙΚΗ) ΞΕΝΗ.ΤΑ ΟΡΝΙΘΟΣΚΑΛΙΣΜΑΤΑ ΆΣΤΑ ΓΙΑ ΑΡΓΌΤΕΡΑ.

5Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 1:28 pm

dina kardoyla

dina kardoyla
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Althaia έγραψε:Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες.Είμαι μαμά μια μικρής επαναστατριας 6 ετών.Ξεκινήσαμε(λες και ξεκίνησα κι εγώ μάζι ξανά απο την αρχή)την Ά Δημοτικού.Με τους καλύτερους οιωνούς και χώρις μεχρι στιγμής προβλήματα.Και ύστερα αρχίσανε τα θέλω...θέλω αγγλικά..οκ πάμε αγγλικά...θέλω μουσική ...οκ πάμε μουσική...θέλω κολυμβητήριο..οκ πάμε κι εκεί...και όλα μια χαρά....και ξαφνικά δεν μας φτάνουν αυτά...ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!!Περνάει ένας μήνας... θα δούμε λέω κάτι θα είδε κάτι θα άκουσε θα το ξεπεράσεί περνάει και δεύτερος μήνας λέω με όλα αυτά που κάνει δεν μπορεί...θα το ξεχάσει..ΜΠΑΑΑΑΑΑ!!!Και είμαι τώρα εδώ η μάνα να ψάχνομαι... γιατι βέβαια κινέζικα τμήματα για τέτοια ηλικία δεν είναι και εύκολο να βρείς...Και πες ότι βρήκα οοοόχι γιατί ΒΡΗΚΑ...,ΚΑΙ αναρωτιέμαι και ζητώ απόψεις...Μπορεί ένα παιδί 6 έτων να διαχειριστεί 3 γλώσσες παράλληλα χώρις να τα κάνει αχταρμά στο κεφαλάκι του? Κι άν όχι πως του δίνεις να καταλάβει χωρις να γυρίσει αύριο να μου χρεώσει το "εγω ήθελα και εσύ δεν μου πρόσφερες!!"
ελα βρε κοπελα μου υπερβολες τι θα σου πει δεν με εστειλες κινεζικα οταν ημουν 6 χαχαχα το παιδακι ειναι ενθουσιασμενο με το σχολειο κ μπραβο του δηλαδη γιατι αλλα πανε κλαιγοντας κ σου ζηταει οτι του ερθει στο κεφαλακι του μηπως εσυ σαν μαμα πρεπει να βαλεις ενα φρενο για να μην κουραστει κ στα παρατησει ολα μαζεμενα μην ξεχνας ειναι 6 εεεεεχει χρονια κ για κινεζικα ,να σου ζησει το κοριτσακι σου τσιν τσαν τσον μεταφραση <φι λα κια> Ξένες Γλώσσες 417472

6Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 1:54 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kala bre koritsia, edo exei bouiksi o topos oti tin διεθνή γλώσσα ( αγγλικα) θα την αντικαταστήσουν τα κινεζικα. Θέλουν να την βάλουν και στα σχολεια. Λογικο είναι να το εχει ακούσει η μικρή απο το σχολείο η απο καμιά δασκάλα η παιδάκι. Αντε σιγα σιγα που θα γεράσουμε να μαθαίνουμε κ κινέζικα. Razz
εγω παντως ειμαι υπερ στις ξενες γλωσσες.

7Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 7:24 pm

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγώ δασκάλα είμαι και διαφωνώ καθέτως.

παιδιά α δημοτικού πρέπει να έχουν χρόνο για παιχνίδι και χαλάρωση. οκ ας κάνει μια δραστηιότητα αλλά φτάνει.
είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό το κάθε μα κάθε απόγευμα το παιδί κάτι πρέπει να κάνει.

μην ξεχνάτε πως είναι παιδιά και τα παιδιά πρέπει ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ!

8Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Οκτ 13, 2012 10:01 pm

Althaia

Althaia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Maryanastasia έγραψε:και εγώ δασκάλα είμαι και διαφωνώ καθέτως.

παιδιά α δημοτικού πρέπει να έχουν χρόνο για παιχνίδι και χαλάρωση. οκ ας κάνει μια δραστηιότητα αλλά φτάνει.
είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό το κάθε μα κάθε απόγευμα το παιδί κάτι πρέπει να κάνει.

μην ξεχνάτε πως είναι παιδιά και τα παιδιά πρέπει ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ!

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΚΙ ΣΧΟΛΑΕΙ 12:25 (ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ..)ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ( ΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ,ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΡΕΘΕΙ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΟΥ 6 ΧΡΟΝΟΥ...ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!!!

9Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Οκτ 14, 2012 2:26 am

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα! Smile Διαβάζω διάφορες απόψεις και επιμένω ότι σε αυτή την ηλικία το παιδί είναι σαν σφουγγάρι. Ας μην υπερβάλλουμε για το φόρτο εργασίας στην Α' Δημοτικού. Πιστεύω ότι ένα μέσο παιδί με λίγο διάβασμα μπορεί άνετα να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της τάξης. Όπως και στα αγγλικά, στην Pre-Junior και Α Junior η διδασκαλία στηρίζεται αποκλειστικά στη μορφή παιχνιδιού και διάδρασης. Δεν γίνεται δηλαδή εκτενής αναφορά σε γραμματική και σύνταξη κλπ. κλπ. Όσο για τα κινέζικα, ως γλώσσα είναι ακαταλαβίστικη για εμάς τους ενήλικες που δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτήν. Εγώ είμαι υπέρ του να απασχολείται ένα παιδί με δραστηριότητες που θα του ανοίξουνε το μυαλό μέσω του παιχνιδιού παρα να κάθεται να λιώνει στην τηλεόραση.

10Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Οκτ 14, 2012 2:59 am

Althaia

Althaia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Christina_Kandi έγραψε:Καλησπέρα! Smile Διαβάζω διάφορες απόψεις και επιμένω ότι σε αυτή την ηλικία το παιδί είναι σαν σφουγγάρι. Ας μην υπερβάλλουμε για το φόρτο εργασίας στην Α' Δημοτικού. Πιστεύω ότι ένα μέσο παιδί με λίγο διάβασμα μπορεί άνετα να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της τάξης. Όπως και στα αγγλικά, στην Pre-Junior και Α Junior η διδασκαλία στηρίζεται αποκλειστικά στη μορφή παιχνιδιού και διάδρασης. Δεν γίνεται δηλαδή εκτενής αναφορά σε γραμματική και σύνταξη κλπ. κλπ. Όσο για τα κινέζικα, ως γλώσσα είναι ακαταλαβίστικη για εμάς τους ενήλικες που δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτήν. Εγώ είμαι υπέρ του να απασχολείται ένα παιδί με δραστηριότητες που θα του ανοίξουνε το μυαλό μέσω του παιχνιδιού παρα να κάθεται να λιώνει στην τηλεόραση.

ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ 3 ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΛΛΑ ΔΙΔΑΣΚΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΨΙΛΟΛΕΩ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 3 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ Η ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ .ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΟΚ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ?!?!?ΧΑΘΗΚΑΝ ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ???ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ...ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...

11Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Οκτ 14, 2012 3:20 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χριστίνα συμφωνώ απόλυτα και βέβαια είναι σαν σφουγγάρια και βέβαια δεν πρέπει να λιώνουν μπορστά στην τηλεόραση. δΕΝ είπα κάτι τέτοιο. είπα να παίζουν. υπάρχουν άπειρες δραστηριότητες για παιδιά α δημοτικού που μπορούν να συνδυασθούν για παιχνίδι.
παιδάκι α δημοτικού να πηγαίνει σχολείο, 2 φορές την εβδομάδα Αγγλικά, 2 φορές την εβδομάδα Κινέζικα, 2 φορές την εβδομάδα Ισπανικά είναι αν μη τι α΄λλο υπερβολικό.

12Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Οκτ 14, 2012 10:44 pm

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Althaia έγραψε:

ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ 3 ΓΛΩΣΣΕΣ ΑΛΛΑ ΔΙΔΑΣΚΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΨΙΛΟΛΕΩ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΛΛΕΣ 3 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ Η ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΤΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ .ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΟΚ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ?!?!?ΧΑΘΗΚΑΝ ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ???ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ...ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΦΑΓΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...

Καλημέρα!Εγώ θα έλεγα να μην ακούς κανέναν από τη στιγμή που είναι δικό σου το παιδί.Εγώ γαλλικά είχα ζητήσει να μάθω από μικρή γιατί μ άρεζε ο Αστερίξ και γι' αυτό τα αγάπησα. Αν το παιδί σου έχει βρει κάποιο λόγο δικό του να θέλει από μόνο του να μάθει ξένες γλώσσες, ας μάθει. Και βέβαια άμα δεν "τραβάει" αργότερα, μπορεί να σταματήσει!

13Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Οκτ 14, 2012 10:53 pm

Christina_Kandi

Christina_Kandi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maryanastasia έγραψε:Χριστίνα συμφωνώ απόλυτα και βέβαια είναι σαν σφουγγάρια και βέβαια δεν πρέπει να λιώνουν μπορστά στην τηλεόραση. δΕΝ είπα κάτι τέτοιο. είπα να παίζουν. υπάρχουν άπειρες δραστηριότητες για παιδιά α δημοτικού που μπορούν να συνδυασθούν για παιχνίδι.
παιδάκι α δημοτικού να πηγαίνει σχολείο, 2 φορές την εβδομάδα Αγγλικά, 2 φορές την εβδομάδα Κινέζικα, 2 φορές την εβδομάδα Ισπανικά είναι αν μη τι α΄λλο υπερβολικό.

Καλημερούδια! Κοίτα δεν πιστεύω ότι είναι υπερβολικό και σου μιλάει κάποια που έκανε 2 ξένες γλώσσες και τέννις, μαζί με διπλοβάρδια στο σχολείο. Ξένες Γλώσσες 536304 Ισπανικά νομίζω δε θέλει να κάνει η Althaia αλλά κινέζικα,αν δεν κάνω λάθος. Και του χρόνου να μπει ξένη γλώσσα στο σχολείο, πάλι δε θα είναι δύσκολη, τουλάχιστον οι μαθητές μου στο δημοτικό βρίσκανε γελοία τα αγγλικά και βαριόντουσαν πολύ. Και από τη στιγμή βασικά που έχει την δυνατότητα να δοκιμάσει καιστην τελική άμα δεν πετύχει να τα σταματήσει. Άσε που καλύτερα ας έχει τώρα λίγο γεμάτο το πρόγραμμά της που είναι μικρή, παρα μετά που θα έχει φροντιστήρια για το σχολείο και τρέξιμο και πανελλήνιες και άγχος.

14Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Τετ Δεκ 19, 2012 3:48 am

kliokf


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών και βλέπω καθημερινά παιδάκια που έχουν ένα απίστευτα βεβαρημένο πρόγραμμα. Υπάρχει ένα δίλημμα που αντιμετωπίζουμε πάντα όσον αφορά σ΄ αυτό το θέμα. Σίγουρα αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να παρακολουθούμε διαρκώς την διάθεση του παιδιού και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε οι ενήλικες και φυσικά διαχειριζόμαστε την κατάσταση πιο λογικά από τα μικρά μας αγγελούδια που τείνουν να ενθουσιάζονται υπερβολικά μερικές φορές και να μην σκέφτονται μακροπρόθεσμα... Οπότε, δραστηριότητες ναι. Υπερκόπωση, όχι.

15Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Παρ Φεβ 08, 2013 5:13 am

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kliokf έγραψε:Είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών και βλέπω καθημερινά παιδάκια που έχουν ένα απίστευτα βεβαρημένο πρόγραμμα. Υπάρχει ένα δίλημμα που αντιμετωπίζουμε πάντα όσον αφορά σ΄ αυτό το θέμα. Σίγουρα αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να παρακολουθούμε διαρκώς την διάθεση του παιδιού και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε οι ενήλικες και φυσικά διαχειριζόμαστε την κατάσταση πιο λογικά από τα μικρά μας αγγελούδια που τείνουν να ενθουσιάζονται υπερβολικά μερικές φορές και να μην σκέφτονται μακροπρόθεσμα... Οπότε, δραστηριότητες ναι. Υπερκόπωση, όχι.
geia sas, to koritsaki mou me tin nea sxoliki xronia tha paei a dimotikou kai tha ithela na ksero pws tha katalabw oti einai etimi gia na mathi mia deuteri glwssa xwris na tin pieso?
kai poia einai i poio swsti ilikia gia na ksekinisi na matheni?
kai an iparxi kapoio test pou mporoume na kanoume stin mikri gia na doume an mporei na to diaxiristi i tha pelagosi me tis totes apetisis?

16Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 11:34 am

Angel78

Angel78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zozefina_27 έγραψε:
kliokf έγραψε:Είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών και βλέπω καθημερινά παιδάκια που έχουν ένα απίστευτα βεβαρημένο πρόγραμμα. Υπάρχει ένα δίλημμα που αντιμετωπίζουμε πάντα όσον αφορά σ΄ αυτό το θέμα. Σίγουρα αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να παρακολουθούμε διαρκώς την διάθεση του παιδιού και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε οι ενήλικες και φυσικά διαχειριζόμαστε την κατάσταση πιο λογικά από τα μικρά μας αγγελούδια που τείνουν να ενθουσιάζονται υπερβολικά μερικές φορές και να μην σκέφτονται μακροπρόθεσμα... Οπότε, δραστηριότητες ναι. Υπερκόπωση, όχι.
geia sas, to koritsaki mou me tin nea sxoliki xronia tha paei a dimotikou kai tha ithela na ksero pws tha katalabw oti einai etimi gia na mathi mia deuteri glwssa xwris na tin pieso?
kai poia einai i poio swsti ilikia gia na ksekinisi na matheni?
kai an iparxi kapoio test pou mporoume na kanoume stin mikri gia na doume an mporei na to diaxiristi i tha pelagosi me tis totes apetisis?

Μπορείς να την ενταξεις σε ενα προγραμμα Pre-junior στο οποιο μαθαινουν λεξουλες και γραμματα. Για την ηλικια της ειναι πολυ καλο και ετσι θα ασχολειται και με την γλωσσα και δεν θα εχει βεβαρημενο ωραριο.

Εχω 2 παιδακια και απο την πειρα μου θα σου πω οτι αν το παιδι "τραβαει" θα το καταλαβεις.

Ξεκινησα το ενα παιδι Αγγλικα στα Νηπια γιατι απλα το ζητουσε με παθος. Εινια 10 χρονων και ηδη κανει Αγγλικα σε πολυ προχωρημενη ταξη και Γερμανικα στην δευτερη χρονια.

Το αλλο το παιδι ομως παρόλο που ξεκινησε κανονικα στην ηλικια που επρεπε...δεν τα καταφερνει.

Καλο ειναι να την αφησεις να σου δειξει αυτη πια ειναι η καταλληλη στιγμη και αν το θελει απο την νεα χρονια να κανει κατι τετοιο.

17Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 3:01 pm

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα η μαμα μου με ειχε ξεκινησει απο την β δημοτικου..πολυ προχω για τα δεδομενα της εποχης..πρωτη λυκειου ειχα ηση παρει το proficiency του cambridge στα αγγλικα..

πιστευω κι εγω οτι μετραει πολυ κατα ποσο τραβαει το παιδι κ τα θελει..υπαρχουν παιδακια που εχουν απιστευτα τρελη κλιση στις ξενες γλωσσες..

ειμαι της αποψης τα παιδακια να ξεκινανε απο μικρουλια σε τμηματα προπαρασκευαστικα!!!

18Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 3:20 pm

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Angel78 έγραψε:
zozefina_27 έγραψε:
kliokf έγραψε:Είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών και βλέπω καθημερινά παιδάκια που έχουν ένα απίστευτα βεβαρημένο πρόγραμμα. Υπάρχει ένα δίλημμα που αντιμετωπίζουμε πάντα όσον αφορά σ΄ αυτό το θέμα. Σίγουρα αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να παρακολουθούμε διαρκώς την διάθεση του παιδιού και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε οι ενήλικες και φυσικά διαχειριζόμαστε την κατάσταση πιο λογικά από τα μικρά μας αγγελούδια που τείνουν να ενθουσιάζονται υπερβολικά μερικές φορές και να μην σκέφτονται μακροπρόθεσμα... Οπότε, δραστηριότητες ναι. Υπερκόπωση, όχι.
geia sas, to koritsaki mou me tin nea sxoliki xronia tha paei a dimotikou kai tha ithela na ksero pws tha katalabw oti einai etimi gia na mathi mia deuteri glwssa xwris na tin pieso?
kai poia einai i poio swsti ilikia gia na ksekinisi na matheni?
kai an iparxi kapoio test pou mporoume na kanoume stin mikri gia na doume an mporei na to diaxiristi i tha pelagosi me tis totes apetisis?

Μπορείς να την ενταξεις σε ενα προγραμμα Pre-junior στο οποιο μαθαινουν λεξουλες και γραμματα. Για την ηλικια της ειναι πολυ καλο και ετσι θα ασχολειται και με την γλωσσα και δεν θα εχει βεβαρημενο ωραριο.

Εχω 2 παιδακια και απο την πειρα μου θα σου πω οτι αν το παιδι "τραβαει" θα το καταλαβεις.

Ξεκινησα το ενα παιδι Αγγλικα στα Νηπια γιατι απλα το ζητουσε με παθος. Εινια 10 χρονων και ηδη κανει Αγγλικα σε πολυ προχωρημενη ταξη και Γερμανικα στην δευτερη χρονια.

Το αλλο το παιδι ομως παρόλο που ξεκινησε κανονικα στην ηλικια που επρεπε...δεν τα καταφερνει.

Καλο ειναι να την αφησεις να σου δειξει αυτη πια ειναι η καταλληλη στιγμη και αν το θελει απο την νεα χρονια να κανει κατι τετοιο.
ti tha itan kalitero na fero daskala sto spiti i na tin paw se kapoio ekpedeutirio?

19Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 3:23 pm

????????


Επισκέπτης
μπραβο που το παιδακι σου ειναι τοσο φιλομαθο ειναι πολυ πολυ καλο αυτο...... ΑΛΛΑ μετα απο χρονια διδασκαλιας σε φροντιστηρια εχω να πω αυτο.....
ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ....πολλοι ανθρωποι κερδοσκοπουν και εχουν βαλει εκατο ταξεις πριν τις κανονικες μονο και μονο για να βγαλουν λεφτα, αρχικα ηταν η pre junior, μετα βγηκαν κι αλλες για πιο μικρα παιδια..........ηρεμια μανουλες!!!
ενα παιδακι που ακομα μαθαινει την ελληνικη δλδ Α δημοτικου δε μπορεις να το φορτωσεις με αλλες δυο γλωσσες......

το βασικο ειναι οτι μαθαινουν να ειναι μεσα απο παιχνιδι.....

20Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 4:06 pm

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:μπραβο που το παιδακι σου ειναι τοσο φιλομαθο ειναι πολυ πολυ καλο αυτο...... ΑΛΛΑ μετα απο χρονια διδασκαλιας σε φροντιστηρια εχω να πω αυτο.....
ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ....πολλοι ανθρωποι κερδοσκοπουν και εχουν βαλει εκατο ταξεις πριν τις κανονικες μονο και μονο για να βγαλουν λεφτα, αρχικα ηταν η pre junior, μετα βγηκαν κι αλλες για πιο μικρα παιδια..........ηρεμια μανουλες!!!
ενα παιδακι που ακομα μαθαινει την ελληνικη δλδ Α δημοτικου δε μπορεις να το φορτωσεις με αλλες δυο γλωσσες......

το βασικο ειναι οτι μαθαινουν να ειναι μεσα απο παιχνιδι.....
dld to kalitero einai na ferno daskala sto spiti?

21Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Σαβ Φεβ 09, 2013 4:13 pm

????????


Επισκέπτης
για μενα ειναι καλυτερα η πρωτη επαφη να γινει σε σχολειο, σε φροντιστηριο....θα της αρεσει πιο πολυ απ το να ειναι σπιτι στο δωματιο της πχ
θα εχει και παιδακια θα εχει φιλες
ευγενης αμιλλα κλπ
απλα το νου σου μη σου ζητησουν κανενα σοβαρο ποσο, γιατι στην ουσια παιζουν, ζωγραφιζουν , αντε και δεκα λεξεις ολη τη χρονια! (για prejunior μιλαω)

22Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Φεβ 10, 2013 1:48 am

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:για μενα ειναι καλυτερα η πρωτη επαφη να γινει σε σχολειο, σε φροντιστηριο....θα της αρεσει πιο πολυ απ το να ειναι σπιτι στο δωματιο της πχ
θα εχει και παιδακια θα εχει φιλες
ευγενης αμιλλα κλπ
απλα το νου σου μη σου ζητησουν κανενα σοβαρο ποσο, γιατι στην ουσια παιζουν, ζωγραφιζουν , αντε και δεκα λεξεις ολη τη χρονια! (για prejunior μιλαω)
distixos stin perioxi pou menoume den exoun tetoio tmima gia ta mikroulia mas!
dustixos!

23Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Φεβ 10, 2013 2:02 am

Angel78

Angel78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αν το δημοτικο στο οποιο θα γραφτει εχει μπει στο νεο πιλοτικο προγραμμα με τα μαθηματα ειδικοτητας τοτε θα κανει αγγλικα και στο σχολειο απο την Α' ταξη. Δεν θελει αγχος. Θα ερθει η στιγμη που θα εχει τοσα πολλα διαβασματα και βιβλια που πλεον οπου γυρνας το ματι σου θα βλεπεις σχολικα ειδη και θα σε πιανει απελπισια, νοσταλγοντας τις πανες και τα μπιπερο που τα εβαζες εσυ οπου ηθελες και δνε τα βλεπεις στο πατωμα να σου κλεινουν το δρομο. Ξένες Γλώσσες 215994

24Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Κυρ Φεβ 10, 2013 2:09 am

????????


Επισκέπτης
zozefina_27 έγραψε:[
distixos stin perioxi pou menoume den exoun tetoio tmima gia ta mikroulia mas!
dustixos!

τοτε δεν εχεις αλλη λυση αναγκστικα ιδιαιτερο αν εχεις αποφασισει να κανει ντε και καλα

25Ξένες Γλώσσες Empty Απ: Ξένες Γλώσσες Τετ Φεβ 27, 2013 1:47 am

Althaia

Althaia
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
zozefina_27 έγραψε:
kliokf έγραψε:Είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών και βλέπω καθημερινά παιδάκια που έχουν ένα απίστευτα βεβαρημένο πρόγραμμα. Υπάρχει ένα δίλημμα που αντιμετωπίζουμε πάντα όσον αφορά σ΄ αυτό το θέμα. Σίγουρα αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να παρακολουθούμε διαρκώς την διάθεση του παιδιού και να μην ξεχνάμε ότι εμείς είμαστε οι ενήλικες και φυσικά διαχειριζόμαστε την κατάσταση πιο λογικά από τα μικρά μας αγγελούδια που τείνουν να ενθουσιάζονται υπερβολικά μερικές φορές και να μην σκέφτονται μακροπρόθεσμα... Οπότε, δραστηριότητες ναι. Υπερκόπωση, όχι.
geia sas, to koritsaki mou me tin nea sxoliki xronia tha paei a dimotikou kai tha ithela na ksero pws tha katalabw oti einai etimi gia na mathi mia deuteri glwssa xwris na tin pieso?
kai poia einai i poio swsti ilikia gia na ksekinisi na matheni?
kai an iparxi kapoio test pou mporoume na kanoume stin mikri gia na doume an mporei na to diaxiristi i tha pelagosi me tis totes apetisis?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ...ΕΙΧΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ...ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ...ΑΚΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΛΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ...
ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ, ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΤΟΙΜΟ... Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις