Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
510 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 510 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1αλματα αναπτυξης Empty αλματα αναπτυξης Τρι Ιουλ 20, 2010 10:13 pm

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γνωριζεται για τα αλματα αναπτυξης?σας εχει τυχει και πως τα αντιμετωπισατε?
ο μικρος μου ενω ειχε βαλει ενα ωραιο προγραμμα υπνου΄φαγητου ειναι 3 μερες που που δεν μπορει να ηρεμησει..χθες εφαγε 7 γευματα συνολικα
1350ml..πηγε 23.00 για να καταλαβω οτι εκλαιγε γιατι ηθελε κιαλλο γαλα...ειναι και βαρυς...να δω που θα φτασει!

2αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 2:01 am

tarzanaki

tarzanaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τσουρεκακι,
ηθελα να σε ρωτησω,
επειδη τα ζουζουνακια μας εχουν μια μερα διαφορα, ποσο ζυγιζει το μικρο σου?
εμενα ειναι ακριβως 7 κιλα και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι κανονικο. θελω ομως να συγκρινω. αλματα αναπτυξης 4872

3αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 4:28 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μου χει μιλησει μια φιλη γι αυτα,οταν αναρωτιομουν για τον γιο μου,αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου γραψω εδω ποιες εβδομαδες ειναι τα αλματα.

4αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 4:30 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ!ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ?

5αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 4:34 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σας τα γραφω οπως μου τα εγραψε η φιλη Λαμπρινη :

"Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν περνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η
Η 8η και η 9η
Η 12η
Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)
Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)
Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)
Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)
Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)
Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)
Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)
Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !"

το εχω παρατηρησει και στα 2 παιδια μου.Μπορει να χουν αποκλιση μιας εβδομαδας,δεν ειναι απολυτο.

και ενα λινκ σχετικο
http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τρι Νοε 27, 2012 5:51 am, 1 φορά

6αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 4:39 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!
Very Happy

7αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 4:42 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!
Very Happy

Wink

8αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 9:12 pm

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tarzanaki έγραψε:Τσουρεκακι,
ηθελα να σε ρωτησω,
επειδη τα ζουζουνακια μας εχουν μια μερα διαφορα, ποσο ζυγιζει το μικρο σου?
εμενα ειναι ακριβως 7 κιλα και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι κανονικο. θελω ομως να συγκρινω. αλματα αναπτυξης 4872

καλημέρα!
ειναι 8380 και 70εκατοστα
ειναι νταρντανος!
αα εχει και αντιστοιχα μεγαλο κεφαλι
αλλα μου ειπε η παιδιατρος οτι μοιαζει 7 μηνων

9αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 9:17 pm

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαλλον επειδη προσπαθει να μπουσουλησει!!!!
τωρα εξηγειτε
ευχαριστω

10αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Ιουλ 21, 2010 10:34 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμείς παιρνάμε τώρα το άγχος αποχωρισμού με μια εβδομάδα απόκλιση

11αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τετ Σεπ 29, 2010 11:32 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σήμερα πήγαμε στο γιατρό τον μπέμπη που είναι 38 ημερών. Γεννήθηκε 3550, στις 18 μέρες ήταν 4000 και σήμερα.... 5500!!!!! αλματα αναπτυξης 911307 Μέσα σε 20 μέρες έβαλε 1,5 κιλό με αποκλειστικό θηλασμό! Έπαθα πλάκα και εγώ και ο γιατρός. Και αφού γύρισα σπίτι έπεσα πάνω στο θέμα... τυχαίο; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!

12αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 4:03 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια καλημερα. Επαναφερω το θεμα μιας και αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την συμβουλη σας. Το αγορακι μου ειναι σημερα 3 μηνων. Ενω τις προηγουμενες ημερες ετρωγε πολυ καλα καθαριζε τουλαχιστον 900-1000ml την ημερα την τελευταια εβδομαδα δεν θελει πολυ φαγητο. Κανει 5 γευματα την ημερα, τρωει γυρω στα 800ml αλλα και αυτα με το ζορι γιατι παλευω στην κυριολεξια να τον ταισω. Συγκεκριμενα τρωει περιπου 120ml και σταματαει μονος του και δεν συνεχιζει. Προτιμαει να τρωει τα χερια του. Μετα απο κανενα μισαωρο μπορει να φαει ακομα αλλα 30 με 40ml. Αν πριν το μισαωρο προσπαθησω να του βαλω το μπιπμερο στο στομα μας ακουει ολη η γειτονια. Κατι βεβαια που δεν συμβαινει στο βραδυνο του γευμα, μετα το μπανακι του που κατεβαζει 180 ακομα και 210 καμια φορα. Ειχαμε ενα προβλημα παλινδρομησης, πηραμε το Almiron AR, κανει καποιες γουλιες αλλα οχι κατι σημαντικο και μονο αν τον ταρακουνησω. Παιζουν 2 σεναρια στο μυαλο μου για αυτο και γραφω σε αυτο το θεμα. Ειτε να περναει το αλμα αναπτυξης ή να εχει εξελιχθει η παλινδρομηση του και να ποναει οταν τρωει. Κι ομως ερωτω, αν πειναγε και δεν μπορουσε να φαει λογω της παλινδρομησης, δεν θα εκλαιγε ή δεν θα ζητουσε να φαει πιο νωρις? Παρακαλω για τα φωτα σας γιατι ειμαι υπερβολικα αγχωμενη. Ευχαριστω..

13αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 6:49 am

Λαμπρινή


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το βαρος του μωρου πως ειναι ?
Αν αναπτυσετε κανονικά και δεν βλεπεις σημάδια να ενοχλειτε (να ποναει ή να κανει σαν τοξο το σωμα του ) τοτε χαλάρωσε και αστον να σε οδηγήσει .

14αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 10:47 pm

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πηγαμε χθες στον γιατρο και δεν βρηκε καποιο προβλημα. Το βαρος του ειναι ικανοποιητικο. Γυρω στα 5800. Ωστοσο, τωρα το πρωι εφαγε μονο 60gr, μας ακουσε η γειτονια και τωρα κοιμαται. Μου φαινεται οτι κατι συμβαινει. Αποκλειεται να μην εχει φαει απο χθες το βραδυ στις 10 και να θελει να φαει μονο 60. Γνωριζετε αν αυτο το σιροπι που δινουν στις περιπτωσεις της παλινδρομησης κανει δουλεια?

15αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 11:00 pm

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΡΟΠΑΚΙ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΕΚΣΦΕΔΟΝΙΖΕ ΡΟΥΚΕΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΓΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ ΑΛΛΑΖΑ 5ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΡΕΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕ ΓΑΛΑΤΑ.ΕΣΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΡΟΠΑΚΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΙΣΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΦΑΣΗ, ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙ ΛΕΕΙ?

16αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 11:05 pm

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το γαλα αυτο το τρωει απο τις 15/1 οποτε - αν και το σκεφτηκα και εγω- δεν νομιζω τωρα να μην του αρεσει.. Ο γιατρος μας ειπε να το παρακολουθησουμε ακομα μια εβδομαδα και να δουμε. Ωστοσο νομιζω οτι ακομα μια εβδομαδα ειναι αρκετη περιοδος για να τον αφηνω να υποφερει αν τελικα οντως υποφερει. Να ρωτησω κατι? Ενα παιδι που εχει παλινδρομιση και δεν μπορει να φαει γιατι ποναει, τρωει τοσο λιγο και μετα κοιμαται ησυχος? Δεν θα εμενε ξυπνιο να γκρινιαζει γιατι δεν μπορει να φαει ενω πειναει?

17αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Δευ Φεβ 28, 2011 11:15 pm

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΙΤΑ ΑΝ ΠΕΙΝΑΓΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ, ΚΙ ΑΝ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΑΛΙ ΔΕ ΘΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ.ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΒΑΡΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΣΙΜΟΣ, ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΒΑΡΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ,ΚΙ ΕΙΧΕ ΟΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΚΙ ΟΥΤΕ ΠΟΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ, ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΟΥ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΕΚΕΙΝΗ ΕΙΧΕ ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ.ΓΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙ, ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.

18αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 12:53 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευχαριστω για την απαντηση σου. Η υπομονη ειναι το μονο οπλο τελικα..Και ο γιατρος αυτο μας συνεστησε. Και να μην αγχωνομαι γιατι το μεταβιβαζω στο παιδι..

19αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 4:09 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:σας τα γραφω οπως μου τα εγραψε η φιλη Λαμπρινη :

"Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η
Η 8η και η 9η
Η 12η
Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)
Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)
Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)
Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)
Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)
Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)
Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)
Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !"

το εχω παρατηρησει και στα 2 παιδια μου.Μπορει να χουν αποκλιση μιας εβδομαδας,δεν ειναι απολυτο.

και ενα λινκ σχετικο
http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html
Έχω να δηλώσω ότι το μωρό μου είναι στη 45η εβδομάδα και περνάμε ΜΕΓΑΛΟ αλμα, όπου θέλει να θηλάζει συνέχεια και θέλει και όλο αγκαλιά. Επίσης ξυπνάει πιο πολύ το βράδυ. Γενικά αυτες τις τελευταίες εβδομάδες αναπτύσσεται ραγδαία, κάθε μέρα έχει διαφορά από την προηγούμενη! Πώς να μην ταράζονται από τόσο απότομες αλλάγες?

http://www.babiestoday.com/articles/baby-milestones/how-old-is-your-baby-use-our-baby-age-calculator-6695/
Εδώ θα βρείτε έναν υπολογιστή της ηλικίας του μωρού σε εβδομάδες (και μήνες και μέρες) για να μη μετράτε!

20αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 4:50 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η δικιά μου πάλι τους πρώτους δυο μήνες είχε πάρει 12 πόντους και 3300γρ, είχα φτάσει να θηλάζω 14 ώρες την ημέρα. Μετά από αυτό όμως αναπτύσσετε πιο ομαλά βάζει 2 πόντους το μήνα και περίπου 500γρ. τώρα είναι 70 πόντους και 8100γρ. Πολύ υπομονή και αγκαλίτσες!!!

21αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 4:52 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gianna_V έγραψε:Κοριτσια καλημερα. Επαναφερω το θεμα μιας και αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την συμβουλη σας. Το αγορακι μου ειναι σημερα 3 μηνων. Ενω τις προηγουμενες ημερες ετρωγε πολυ καλα καθαριζε τουλαχιστον 900-1000ml την ημερα την τελευταια εβδομαδα δεν θελει πολυ φαγητο. Κανει 5 γευματα την ημερα, τρωει γυρω στα 800ml αλλα και αυτα με το ζορι γιατι παλευω στην κυριολεξια να τον ταισω. Συγκεκριμενα τρωει περιπου 120ml και σταματαει μονος του και δεν συνεχιζει. Προτιμαει να τρωει τα χερια του. Μετα απο κανενα μισαωρο μπορει να φαει ακομα αλλα 30 με 40ml. Αν πριν το μισαωρο προσπαθησω να του βαλω το μπιπμερο στο στομα μας ακουει ολη η γειτονια. Κατι βεβαια που δεν συμβαινει στο βραδυνο του γευμα, μετα το μπανακι του που κατεβαζει 180 ακομα και 210 καμια φορα. Ειχαμε ενα προβλημα παλινδρομησης, πηραμε το Almiron AR, κανει καποιες γουλιες αλλα οχι κατι σημαντικο και μονο αν τον ταρακουνησω. Παιζουν 2 σεναρια στο μυαλο μου για αυτο και γραφω σε αυτο το θεμα. Ειτε να περναει το αλμα αναπτυξης ή να εχει εξελιχθει η παλινδρομηση του και να ποναει οταν τρωει. Κι ομως ερωτω, αν πειναγε και δεν μπορουσε να φαει λογω της παλινδρομησης, δεν θα εκλαιγε ή δεν θα ζητουσε να φαει πιο νωρις? Παρακαλω για τα φωτα σας γιατι ειμαι υπερβολικα αγχωμενη. Ευχαριστω..
εμένα αυτή τη συμπεριφορά την είχε όταν ριζώνανε τα δοντάκια της. Μετά απο 3 βδομάδες σκάσανε τα κάτω και ηρέμισε.

22αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 6:08 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μακαρι να ηταν και του δικου μου τα δοντια αλλα μας βλεπω νωρις. Ειναι μολις 3 μηνων. Αν ειναι δοντια τοτε τι να πω.. Θα ειμαι ευτυχισμενη τουλαχιστον θα ξερω τι εχει..

23αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 6:25 am

foulab

foulab
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Gianna_V έγραψε:Κοριτσια καλημερα. Επαναφερω το θεμα μιας και αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την συμβουλη σας. Το αγορακι μου ειναι σημερα 3 μηνων. Ενω τις προηγουμενες ημερες ετρωγε πολυ καλα καθαριζε τουλαχιστον 900-1000ml την ημερα την τελευταια εβδομαδα δεν θελει πολυ φαγητο. Κανει 5 γευματα την ημερα, τρωει γυρω στα 800ml αλλα και αυτα με το ζορι γιατι παλευω στην κυριολεξια να τον ταισω. Συγκεκριμενα τρωει περιπου 120ml και σταματαει μονος του και δεν συνεχιζει. Προτιμαει να τρωει τα χερια του. Μετα απο κανενα μισαωρο μπορει να φαει ακομα αλλα 30 με 40ml. Αν πριν το μισαωρο προσπαθησω να του βαλω το μπιπμερο στο στομα μας ακουει ολη η γειτονια. Κατι βεβαια που δεν συμβαινει στο βραδυνο του γευμα, μετα το μπανακι του που κατεβαζει 180 ακομα και 210 καμια φορα. Ειχαμε ενα προβλημα παλινδρομησης, πηραμε το Almiron AR, κανει καποιες γουλιες αλλα οχι κατι σημαντικο και μονο αν τον ταρακουνησω. Παιζουν 2 σεναρια στο μυαλο μου για αυτο και γραφω σε αυτο το θεμα. Ειτε να περναει το αλμα αναπτυξης ή να εχει εξελιχθει η παλινδρομηση του και να ποναει οταν τρωει. Κι ομως ερωτω, αν πειναγε και δεν μπορουσε να φαει λογω της παλινδρομησης, δεν θα εκλαιγε ή δεν θα ζητουσε να φαει πιο νωρις? Παρακαλω για τα φωτα σας γιατι ειμαι υπερβολικα αγχωμενη. Ευχαριστω..

Tα πέρασα και εγώ αυτά.Όσον αφορά την παλινδρόμηση ο γιατρός μου είπε ότι όλα τα μωρά την έχουν και αρχίζουμε να ανησυχουμε όταν δεν πέρνουν βάρος.Πρέπει να το συζητήσεις με τον δικό σας.Επιπροσθέτως ότν δεν ήθελς να φάει δεν την πίεζα διότι όταν το έκανα έβγαζα περισσότερες γουλιές και ρουκέτες.Θα το ξεπεράσει και θα έρθει στα ίσα του.Εμείς το άλμα ανάπτυξης των 3μηνών τρώγαμε και τις ...καρέκλες...Υπομονή!

24αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 6:39 am

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις και το ενδιαφερον. Πηρα και την γνωμη μιας ακομα παιδιατρου και μου ειπε για τρεις πιθανες αιτιες. Παλινδρομιση, στοματιτιδα ή ουρολοιμωξη. Ειπαμε να αρχιζουμε με ενα υπερηχο στομαχου-οισοφαγου για να δουμε. Αυριο εκλεισα ραντεβου και ελπιζω να μαθω τι εχει το παιδακι μου. Σημερα εχει φαει πολυ λιγο σε σχεση με αλλες ημερες. Ειδωμεν..

25αλματα αναπτυξης Empty Απ: αλματα αναπτυξης Τρι Μαρ 01, 2011 8:34 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gianna_V έγραψε:Μακαρι να ηταν και του δικου μου τα δοντια αλλα μας βλεπω νωρις. Ειναι μολις 3 μηνων. Αν ειναι δοντια τοτε τι να πω.. Θα ειμαι ευτυχισμενη τουλαχιστον θα ξερω τι εχει..
και εμένα τόσο ήταν

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις