Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1provlima sto thilasmo!!! Empty provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 2:55 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kalimera koritsia...i kori mou einai 12misi minon kai exei tora 1 evdomada peripou pou einai poly anisixi to vrady kai de mporei na koimithei kala...!!kksipnaei ana takta diastimata kai argei poly na koimithei...thilazei akoma alla tora teleytaia exo tin entyposi pos pipilaei perissotero!!!!mipos irthe i ora pou apothilazei kai de to pira xampari??ypo aytes tis synthikes den einai k se mena eyxaristos o thilasmos dioti de koimamai pleon ta vradya!!katholou!!mipos na arxiso na tis dino mpimpero?nomizo pos de pinei pleon gala paraa mono pipilaei!!!

2provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:01 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχεις απορρίψει όλες τις άλλες περιπτώσεις;Οτι μπορεί ας πούμε κάτι να την ενοχλεί.

3provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:08 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ti na po...de ksero...dontia de vgazei akoma...den exei vgalei oute ena gia deigma!!prin 2 meres anevase pyreto xoris logo pou eytyxos tis kratise 2 24ora..giati alios tha eprepe na pamena tis kanoume genikes eksetaseis..i paidiatros ti vrike mia xara xoris kanena provlima !!!pragmatika omos exo anxothei poly !to mono kalo einai otitroei poly kata ti diarkeia tis imeras...3 geumata ta kanei kanonika!!!

4provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:13 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κούκλα μου εγώ πιστεύω οτι βγάζει δόντι.Εμένα η μοναδική φορά που έκανε πυρετό και κράτησε 3 24ωρα αν θυμάμαι καλά ήταν καμιά βδομάδα πριν βγάλει το πρώτο δόντι.Βέβαια κάναμε και μια γενική ούρων προληπτικά αλλά οι εξετάσεις ήταν πεντακάθαρες.
Δοντάκι θα είναι μωρέ και να ξέρεις απο τα δόντια την περισσότερη ανησυχία την έχουν το βράδυ.
Περίμενε λίγο ακόμα και βλέπεις!

5provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:19 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
12μιση μηνών είπες έιναι το παιδάκι σου;
και δεν έβγαλε ακόμα δοντάκια;

http://lovinghorses.pblogs.gr/

6provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:30 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nai einai 12 misi minon kai den exei vgalei oute ena donti gia deigma...oute kan fenetai tipota!!!mipos fouskonoun ta oula k ponaei?den exei kanena allo symptoma ..!!mono to oti de pinei gala k de koimatai ta vradya!!!

7provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:31 am

didimakia2009

didimakia2009
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αρετή μήπως διψάει η μικρή σου και θέλει νεράκι?Το έχεις δοκιμάσει?

Εμένα τα παιδιά μου μπορεί να ξυπνήσουν μεσα στην νύχτα και με λίγο νεράκι ξανακοιμούντε!

8provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 3:41 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
exo dokimasei apeires fores na tis doso nero alla de to thelei me tipota!!profanws de thelei to mpimpero!!kai tora teleutaia tis dino nero , xamomili kai kana xymo me to koutali giati me to mpimpero de pinei katholou!!!me to koutali kati ginetai!!i paidiatros mou pe pos an dipsasi tha piei k na mi ti piezo...alla pos ginete na mi dipsaei pote k na tis dino ego panta me to zori??

9provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 5:34 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω πιστευω πως σε θελει κοντα της !! οτι κιαν την ενοχλει !! ακομα κιαν οντως φταινε τα δοντια !! αν δεν σε ευχαριστει πλεον ο θηλασμος και μονο για αυτον τον λογο πρεπει να τον σταματησεις ! οτι κι αν αποφασισεις ειναι δικαιωμα σου μην ανυσηχεις παντως δεν θα ειναι τιποτα !!σαν συμβουλη να σου πω παντως να μην παρεις χαπι για να σταματησεις τον θηλασμο κανε φυσικο απογαλακτισμο !!

10provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 6:34 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
anasfaleia de nomizo na nai..poso pio asfalis stin agalia tis mamas k tou mpampa sto krevati...exw aisthanthei polles fores tin anagi na apothilasw alla de to vazw katw...tha synexisw oso paei...to pio idaniko einai na thilazoun ta mwra toulaxiston 2 xronia..apo kei k pera einai prosopiki epilogi tis kathemias an thelei na synexisi k allo..einai alithia pos einai kourastiko kathos arxise k me kaiei to stithos apo to pipilisma...!to thema einai an xreiasti na tis doso kapoia stigmi kai fresko gala giati de ksero kata poso tha tis arki o thilasmos-pipilisma oso pernai o kairos k megaloni!!!

11provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 7:07 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Aretoula, η δικιά μου εμπειρία είναι:

1)συχνά σε αυτή την ηλικία συμβαίνει να είναι σε υπερδιέγερση τα παιδιά το βράδυ γιατί την μέρα έχουν δοκιμάσει ένα σωρό καινούριες εμπειρίες.

2)Τα δόντια πονάνε και ενοχλούν (κι ας μη φαίνονται) και το στήθος της μαμάς είναι μεγάλη παρηγοριά!

3)αφου την τσέκαρε ο γιατρός και την βρήκε καλά, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας!!

4)Τα παιδιά περνάνε περιόδους που θέλουν να θηλάσουν περισσότερο και άλλοτε πάλι το μειώνουν. Ο οργανισμός τους εχει κάποιο λόγο που το κάνει αυτό, οπότε καλό είναι να το σεβαστούμε για να χουμε το παιδί ικανοποιημένο. (εγω μ αυτήν την φιλοσοφία βαδίζω και μου χει βγει σε καλό ως τώρα)

...αφού δεν θέλεις να σταματήσεις το θηλασμό, σου εύχομαι λίγη υπομονή, και η δύσκολη περίοδος θα περάσει!! Wink

12provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 7:56 am

oh mummy

oh mummy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Aretoula έγραψε:kalimera koritsia...i kori mou einai 12misi minon kai exei tora 1 evdomada peripou pou einai poly anisixi to vrady kai de mporei na koimithei kala...!!kksipnaei ana takta diastimata kai argei poly na koimithei...thilazei akoma alla tora teleytaia exo tin entyposi pos pipilaei perissotero!!!!mipos irthe i ora pou apothilazei kai de to pira xampari??ypo aytes tis synthikes den einai k se mena eyxaristos o thilasmos dioti de koimamai pleon ta vradya!!katholou!!mipos na arxiso na tis dino mpimpero?nomizo pos de pinei pleon gala paraa mono pipilaei!!!


Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να έχει μειωθεί το γάλα σου και να θηλάζει συνεχώς τη νύχτα για να σου αυξήσει την παραγωγή; Εμένα μου το έκανε και στον 3ο μήνα και στον 6ο που ξεκίνησε τις στερεές τροφές. Από βάρος πως είναι τον τελευταίο καιρό; Γιατί εγώ έτσι κατάλαβα ότι δεν έπινε πια πολύ γάλα από μένα και άρχισα το μπουκάλι πιο εντατικά. Έτσι έγινε ο αποθηλασμός ομαλά χωρίς να ταλαιπωρηθεί ούτε το μωρό ούτε εγώ με χάπια και απότομες μεταβολές. Αυτό συνέβη όταν η μπέμπα ήταν 11 μηνών. Τώρα που είναι 13 έχει συνηθίσει πια και το μπιμπερό και τα ξένο γάλα, δεν ξυπνάει πια τα βράδια, ούτε καν με τα δόντια που έβγαλε πρόσφατα, έχει πάρει τα πάνω της σε βάρος επιτέλους, και θηλάζω (που λέει ο λόγος... πιο πολύ για την επαφή παρά ότι πίνει γάλα) μόνο το πρωί.

13provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 8:04 am

oh mummy

oh mummy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εννοείται πως δε σου προτείνω να αποθηλάσεις, μην παρεξηγηθώ ε; Wink Εγώ ήθελα σε εκείνη τη φάση να αποθηλάσω και το γεγονός πως δεν έπαιρνε πια βάρος με τους θηλασμούς με βοήθησε σε ψυχολογικό επίπεδο να δώσω ξένο και να περιορίσω τους θηλασμούς σε πρωί και βράδυ μόνο. Εκ των πραγμάτων εκείνη την περίοδο έλειπα πολύ με τη δουλειά μου οπότε οι θηλασμοί μειώθηκαν εξ ανάγκης.
Αν όμως εσύ θες να συνεχίσεις εννοείται πως εσύ μόνο ξέρεις ποιο είναι το σωστότερο για σένα και το μωράκι σου. Πάντως είναι πολύ πιθανό να σου αυξάνει την παραγωγή με τους νυχτερινούς θηλασμούς, ακόμα και μόνο με πιπίλισμα όπως λες. Το ένστικτο με το οποίο τα έχει προικίσει η φύση είναι ανεπανάληπτο! Αυτό που χρειάζεται από σένα είναι κουράγιο και υπομονή!! I love you

14provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 8:27 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
to exo skeftei k ayto giafto skeftomai na arxiso na tis dino mpimero..i paragogi galaktos ofeilete sti sxesi prosforas zitisis..otan omos zitisi den yparxi pia kathos to moro pipilaei perissotero eine logiko i galouxia na mi diatirite se kala epipeda...!!oson afora to varos tis einai 8250 kai 72 pontous...apo teli martiou exei parei 350 gramaria kai 3 pontous!i paidiatros mou pe oti einai mia xara oi analogies tis afou ta mora pou thilazoun exoun mikroteres kampyles anaptyksis...ti na po de ksero!!

15provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 8:58 am

oh mummy

oh mummy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μπορούν να σε τρελάνουν οι γιατροί! Εμένα που δεν πήρε βάρος 2 μήνες, ολοφάνερα γιατί δεν έπινε αρκετό γάλα παρόλο που το φαγητό της το έτρωγε, μου είπε πως το παιδί υποσιτίζεται, έτοιμη ήταν να μας στείλει για εξετάσεις, και την πλάκωσα στο ξένο γάλα με επιμονή, άρχισε να πίνει κάθε μέρα όλο και περισσότερο, και πήρε σε ένα μήνα 750 γραμμάρια και 3,5 πόντους ύψος! Τέτοια ανάπτυξη είχαμε να τη δούμε από τότε που ήταν νεογέννητο!! Δεν το πίστευε η γιατρός. Τι έκανες μου λέει; Την στούμπωσα στο γάλα, της απαντάω, πρωί μεσημέρι βράδυ, έφτανε πολλές φορές τα 800 γραμμάρια την ημέρα. Οπότε, αν και μου λείπει ο θηλασμός (δε μπορώ να μην το παραδεχτώ) από την άλλη νομίζω πως ήταν σωστή η απόφαση μου. Αλλωστε θήλασε 1 χρόνο με πολλή προσπάθεια από μέρους μου. Δεν είναι και λίγο! Smile Smile

16provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 9:34 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παιδια κατι ασχετο θα πω γιατι το διαβαζω συχνα απο μαμαδες που θηλαζουν πολυ, οτι το μωρο δεν θελει το μπιμπερο ουτε για νερακι, γιαυτο θα ελεγα καλο ειναι απο νωρις εστω μια φορα την εβδομαδα να δινεται και ενα γευμα με γαλα σας με μπιμπερο για να μαθει το παιδι αργοτερα που θα χρειαστει και νερο να πιει να δεχεται το μπιμπερο, αυτο μονο και το λεω με πολυ καλη διαθεση μην παρεξηγηθω

17provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 10:25 am

oh mummy

oh mummy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μιλουπακι έγραψε:εγω παιδια κατι ασχετο θα πω γιατι το διαβαζω συχνα απο μαμαδες που θηλαζουν πολυ, οτι το μωρο δεν θελει το μπιμπερο ουτε για νερακι, γιαυτο θα ελεγα καλο ειναι απο νωρις εστω μια φορα την εβδομαδα να δινεται και ενα γευμα με γαλα σας με μπιμπερο για να μαθει το παιδι αργοτερα που θα χρειαστει και νερο να πιει να δεχεται το μπιμπερο, αυτο μονο και το λεω με πολυ καλη διαθεση μην παρεξηγηθω

Μιλουπάκι προσπαθούσα από τότε που γεννήθηκε. Δεν το ήθελε η άτιμη με τίποτα!! Ολες τις πιπίλες είχα δοκιμάσει. Τελικά όταν πια έφτασε 5 μηνών της πήρα το εκπαιδευτικό ποτηράκι της nuc και άρχισε να πίνει εκεί νερό μόνη της. Μετά άλλαξα πιπίλα στο ίδιο ποτηράκι και έβαλα κανονική για γάλα και έτσι το συνήθισε και πίνει εκεί και το νερό της και το γάλα της.

18provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 10:32 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ti na sou po vre oh mammy..o kathe giattros leei ta dika tou..i palia paidiatros pou eixa mou lege pos exi provlima i mikri mou me to varos kai na kopso to thilasmo ..apo tin arxi mou lege na ti stoupono me skones..i paidiatros pou xo tora tion opoia epeleksa giati eine symvoulos mitrikou thilasmou epimeni pos den exi kanena provlima k pos ta paidia meta to xrono exoun diaforetiko rythmoanaptyksis k mporei na yparksoun k diastimata stasima..diladi meta to xrono einai fysiologiko na pairnoun 100-200 gr to mina k 1-2pontouS!

19provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 11:15 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλε και εμενα η μικρη δυο μηνες δεν πηρε κιλα πηρε μονο υψος και εδινα και ξενο, με ρωτησε ο γιατρος αν μου εχει κανει διαροια καθολου του ειπα οχι και ειπε οκ τοτε δεν υπαρχει θεμα, μετα τον επομενο μηνα πηρε, ριχνουν ρυθμους αυτο ειναι αληθεια οσο μεγαλωνουν δεν θα παιρνουν οπως παλια και αυτο ειναι και το φυσιολογικο

20provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 1:10 pm

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω παιδια κατι ασχετο θα πω γιατι το διαβαζω συχνα απο μαμαδες που θηλαζουν πολυ, οτι το μωρο δεν θελει το μπιμπερο ουτε για νερακι, γιαυτο θα ελεγα καλο ειναι απο νωρις εστω μια φορα την εβδομαδα να δινεται και ενα γευμα με γαλα σας με μπιμπερο για να μαθει το παιδι αργοτερα που θα χρειαστει και νερο να πιει να δεχεται το μπιμπερο, αυτο μονο και το λεω με πολυ καλη διαθεση μην παρεξηγηθω

..πάνω σε αυτό το θέμα...:
κι εγω προβληματίστηκα κάποια στιγμή γι αυτό, μιλουπάκι, αλλα τελικά εκτός απο τα ειδικά ποτηράκια (που χρησημοποιούσε απο πολύ μικρή η δικιά μου), υπάρχει και το καλαμάκι!! Laughing
Πίνει χυμους, νερά, τσάγια και γάλα αν τυχόν χρειαστεί και λείπω εγώ, απλά και ευχάριστα με ένα καλαμάκι!!
Νομίζω πως όλα τα μωρά μπορούν να χρησημοποιήσουνε καλαμάκι απο πολύ νωρίς...
...το λέω σαν μια επιπλέον ιδέα...

21provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Δευ Ιουλ 26, 2010 1:27 pm

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
poly kali idea!!pos ta kataferes omos?ego pospathisa mia fora na tis doso nero me kalamaki alla de tin ekopse na roufiksei...ti deyteri fora to sprokse k epese olo kato !!oses fores ksanaprospathisa na tis ddoso to mono pou eisprato einai mia ARNISH!!!!

22provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Τρι Ιουλ 27, 2010 4:44 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
...Ενα κόλπο για να καταλάβει το παιδι τη λειτουργία του καλαμακιού:

...πιστευω τις δίνεις χυμούς...οπότε,παρε μια μερα ενα μικρό κουτάκι χυμο (τα κλασσικά χάρτινα όπως αμιτα κλπ), βάλε το καλαμάκι στο στόμα της και πίεσε λίγο το κουτι ώστε να ανέβει ο χυμός. (προσοχή μην πνιγεί βέβαια!!)
Θα ξαφνιαστεί λιγο στην αρχή και μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβεις αρκετές φορές μέχρι ν αρχίσει να ρουφάει...δεν ξέρω αν πιάνει με όλα, πάντως τα διευκολύνει να καταλάβουνε περι τινος πρόκειται!! Laughing Laughing Very Happy

..Α, αν είναι ο αγαπημένος της χυμός έχεις μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας...επίσης, αν αυτό γίνει μια ωρα που διψάει πολύ ακόμα καλύτερα!!! Very Happy Very Happy

23provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Τρι Ιουλ 27, 2010 5:50 am

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
na sai kala vre nikoleta...tis edosa simera fragostafylo..ekana aytopou mou pes ..tis arese alla de roufikse...to ksanaepanelava alla pnigike ..logiko..meta ipie siga siga to miso!!!kai meta apo mia ora to roufikse olo!!!!poly kalo kolpaki!!!

24provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Τρι Ιουλ 27, 2010 5:55 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χα,χα!!! Εμ βέβαια, του κόβει του παιδιού!! Μπράβο!!

25provlima sto thilasmo!!! Empty Απ: provlima sto thilasmo!!! Τρι Ιουλ 27, 2010 6:13 am

loula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω θηλασα τον γιο μου μεχρι 13 μηνων.
αν ηταν εδω μια κοπελα,που ξερει πααααρα πολλα απο τον θηλασμο απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο παρακολουθηση διαλεξεων θηλασμου απο εναν συνδεσμο που ειναι μελος θα σου ελεγε πως δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου χορταινει.
εγω παλι απο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα να δοκιμασεις το μπουκαλι και αν μετα απο θηλασμο πιει μια αξιοσημειωτη ποσοτητα(απο 100ml και ανω)τοτε νομιζω πως δεν της αρκει πλεον το μητρικο γαλασαν ποσοτητα.
αν παλι δεν πιει το ξενο τοτε σιγουρα θα ειναι η οδοντοφυια,σε αυτη τη φαση το παιδακι θελει ανακουφιση και παρηγορειται στο στηθος γι'αυτο καθεται περισσοτερη ωρα και αν ξυπναει συχνοτερα θα ειναι απο την αναγκη να ανακουφιστει απο πονο ηφαγουρα στα ουλα..
δοκιμασε μια αλοιφη muntisal,αυτη με τη μυρωδια ουζου,θα το ανακουφισει για καποια ωρα.
α!!και η συμβουλη μου αν θες να την ακουσεις ειναι σε καμια περιπτωση να μην της διακοψεις τον θηλασμο σε αυτη τη περιοδο που πιθανων ειναι περιοδος οδοντοφυιας και κανει και ζεστη,δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος.εγω σταματησα τον θηλασμο στο γιο μου τον φεβρουαριο λογω δευτερης εγκυμοσυνης με ενοχλουσε πολυ η διαδικασια,περιοριστηκε και η ποσοτητα και λιγο ο μικρος να θελει συνεχεια λιγο εγω που εκνευριζομουν απιστευτα με τη διαδιακασια σταματησαμε.
Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις