Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Η΄ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? Empty ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Η΄ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? Παρ Νοε 23, 2012 6:52 am

alexia32


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια κλεινω σε 2 μερες την 39η εβδομαδα και ο μικρουλης μου δεν λεει να βγει.ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι αρκετα μαλακος και το μωρο αρκετα χαμηλα οποτε δεν υπαρχει λογος να εξαντλησουμε ολο το περιθωριο αφου εχω ολες τις προυποθεσεις να γεννησω οποτε να παω με προκληση 4 μερες πριν την πητ 27νοεμβρη.και σημερα κιολας μου ειπε να παω παλι να με εξετασει και να ετοιμασω τα πραγματα μου.εγω εχω ακουσει οτι οι τεχνητοι πονοι ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους φυσιολογικους.και ανγχωθηκα υπερβολικα που μου ειπε για σημερα να παω.αφου δεν ειναι η ωρα του να βγει γιατι να μην περιμενω 4 μερες ακομα?αλλα γενικα αν πας με προκληση πονας πιο πολυ αποτι αν σου σπασουν τα νερα απο μονα τους?παρεπιπτοντως επισκληριδιο θα κανω

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alexia32 έγραψε:κοριτσια κλεινω σε 2 μερες την 39η εβδομαδα και ο μικρουλης μου δεν λεει να βγει.ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι αρκετα μαλακος και το μωρο αρκετα χαμηλα οποτε δεν υπαρχει λογος να εξαντλησουμε ολο το περιθωριο αφου εχω ολες τις προυποθεσεις να γεννησω οποτε να παω με προκληση 4 μερες πριν την πητ 27νοεμβρη.και σημερα κιολας μου ειπε να παω παλι να με εξετασει και να ετοιμασω τα πραγματα μου.εγω εχω ακουσει οτι οι τεχνητοι πονοι ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους φυσιολογικους.και ανγχωθηκα υπερβολικα που μου ειπε για σημερα να παω.αφου δεν ειναι η ωρα του να βγει γιατι να μην περιμενω 4 μερες ακομα?αλλα γενικα αν πας με προκληση πονας πιο πολυ αποτι αν σου σπασουν τα νερα απο μονα τους?παρεπιπτοντως επισκληριδιο θα κανω

ναι πονανε πιο πολυ.κ δυστηχως μεγαλο ποσοστο της προκλησης καταληγει σε καισαρικη για χ ψ λογους.εγω λεω να περιμενεις κ να αφησεις την φυση να κανει αυτο που πρεπει.εγω γεννησα φτ στι 39+3...

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω γεννησα με τεχνητους και ηταν υποφερτα θα ελεγα .εφοσον βεβαια εχεις γρηγορα διαστολη και σου κανουν και επισκληριδιο μετα απο καποια ωρα.εγω ξεκινησα στις 8 το πρωι με τεχνητους και στις 12 γεννησα

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με το καλό!
Η εγκυμοσύνη κρατάει 40 εβδομάδες. Εφόσον ο τράχηλος είναι μαλακός, για ποιο λόγο να κάνεις πρόκληση; Είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει ο τοκέτός...

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γιατί να πας με πρόκληση? Έχεις περιθώρια ακόμα, άσε το μωράκι να βγει όποτε είναι έτοιμο. Όλα προγραμματισμένα τα θέλουν οι γιατροί πια, να μην τους τύχει τίποτα νύχτα ή σ/κ?

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Constantin@"]Γιατί να πας με πρόκληση? Έχεις περιθώρια ακόμα, άσε το μωράκι να βγει όποτε είναι έτοιμο. Όλα προγραμματισμένα τα θέλουν οι γιατροί πια, να μην τους τύχει τίποτα νύχτα ή σ/κ?[/quote]


ακριβως ετσι ειναι. γιατι ρε γαμωτο να ειμαστε τοσο παρεμβατικοι στο ελλαδισταν? ας περασουν οι 40 εβδ και μετα τσεκ την καρδια του μωρου.αστο να ερθει οταν νομιζει το βρεφος....γιατροι δεν ειμαστε, αλλα καποια πραγματα φωναζουν....

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παντως ειχα κλεισει και την 40ηβδομαδα οταν πηγα με τεχνητους πονους

ANNAST

ANNAST
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alexia32 έγραψε:κοριτσια κλεινω σε 2 μερες την 39η εβδομαδα και ο μικρουλης μου δεν λεει να βγει.ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι αρκετα μαλακος και το μωρο αρκετα χαμηλα οποτε δεν υπαρχει λογος να εξαντλησουμε ολο το περιθωριο αφου εχω ολες τις προυποθεσεις να γεννησω οποτε να παω με προκληση 4 μερες πριν την πητ 27νοεμβρη.και σημερα κιολας μου ειπε να παω παλι να με εξετασει και να ετοιμασω τα πραγματα μου.εγω εχω ακουσει οτι οι τεχνητοι πονοι ειναι πολυ δυνατοι σε σχεση με τους φυσιολογικους.και ανγχωθηκα υπερβολικα που μου ειπε για σημερα να παω.αφου δεν ειναι η ωρα του να βγει γιατι να μην περιμενω 4 μερες ακομα?αλλα γενικα αν πας με προκληση πονας πιο πολυ αποτι αν σου σπασουν τα νερα απο μονα τους?παρεπιπτοντως επισκληριδιο θα κανω

Αλεξία, με το καλο!! Εγω γέννησα κ τα δυο παιδια μου με πρόκληση, κ όλα πήγαν καλα, κ μάλιστα το να γέννησω το δεύτερο με πρόκληση ήταν η δική μου κ μόνον απόφαση.. δεν ξέρω να σου πω πως είναι να γεννας με τους δικούς σου πόνους, απλώς με πρόκληση θα κρατήσουν πιο πολυ οι πόνοι για να προλάβει να εξαληφθει ο τραχηλος!! Όλα καλα θα πανε!!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσι με το καλο να γεννησεις. και με εναν πονο ειτε με προκληση ειτε φισιολογικα.

popi_dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ με πρόκληση γέννησα στις 3/8 ενώ είχα ΠΗΤ 6/8.Μάλλον βιαζόταν η γυναικολόγος να φύγει για διακοπές...Ο πόνος είναι λίγο υποκειμενικό θέμα.Οσες γυναίκες και να ρωτήσεις θα σου δώσουν διαφορετική απάντηση για το θέμα πόνου.Κι εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να έρθει το μωράκι μόνο του.Πάντως να ξέρεις ότι όσο δυνατοί κι αν είναι οι πόνοι,έχεις πάντα την επιλογή της επισκληριδίου.

loukia_84

loukia_84
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ως προς τους πονους θα συμφωνησω κι εγω..οι αποψεις διιστανται..εξαλλου οπως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη, ετσι κ καθε τοκετος..

δε σου κρυβω βεβαια οτι δεν καταλαβαινω τον λογο που ο γιατρος σου θελει να γεννησεις με προκληση.εμενα η αδερφη μου γεννησε στις 40+1 εβδομαδες, εκεινο ηταν το περιθωριο που της εθεσε ο γιατρος της, κ οντως τοτε κ εσκασε μυτη απο μονο του παρακαλω το αγγελουδακι της!

Νάσια*

Νάσια*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να γεννήσεις με πρόκληση!!!!!

Εγώ γέννησα την μεγάλη μου κόρη με πρόκληση φυσιολ.τοκετό (κ επισκληρίδιο) τις 38 εβδομάδες αλλά υπήρχε σοβαρός λόγος....όταν μπήκα στον μήνα μου άρχισα να ανεβάζω 16-17 πίεση κ ο γιατρός μου φοβήθηκε για προεκλαμψία!

Στην δεύτερη κόρη μου ο γιατρός μου ήθελε πάλι να με βάλει με πρόκληση (δεν είχε πρόβλημα με το σ/κ γιατί μου έλεγε να πάω Σάββατο) αλλά δεν αντιμετώπιζα πλέον το θέμα της υψηλής πίεσης οπότε αρνήθηκα κ το άφησα το μωρό να έρθει όποτε γουστάρει.....γέννησα στις 39+3 πάλι με φυσιολ.τοκετό κ επισκληρίδιο.

Όσο για την ερώτησή σου αν πονάει περισσότερο....από την εμπειρία μου (γέννησα κ με τους δύο τρόπους) θα σου πώ κι εγώ ότι ναι, πονάει περισσότερο ο τοκετός με πρόκληση! Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά ισχύει.....στην δεύτερη γέννα μου (που στην ουσία όμως ήταν η τρίτη κ ίσως έπαιξε ρόλο ότι ήμουν πολύτοκη) δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, ειδικά από την επισκληρίδιο κ μετά ήμουν φέταααααα......

Με το καλό σου εύχομαι!!!!!!!!!

alexia32


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τελικα χτες που πηγα στον γιατρο μου ειπε να κατσω και το σβκυρ μπας και θελησει να βγει ο μικρουλης απο μονος του.αλλα δευτερα θα μπω με προκληση μου ειπε αν δεν εχω γεννησει.τριτη ειναι η τελευταια μερα μου.θεε μου ποσο φοβαμαι την γεννα!!!!!!!!!!!

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
alexia 32 μην φοβασαι καθολου τοσες μανουλες γεννησαν ειναι οτι πιο φυσιολογικο!εγω παντως θα περιμενα και αλλο για να γεννησω φυσιολογικα να βγει και το μωρακι οταν θελει αυτο γιατι να το πιεζουμε αλλωστε ειναι θεμα χρονου να αρχισει ο τοκετος.Οπως και να εχει παντως με εναν πονο!

popi_dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αντε με το καλό το μπεμπάκι σου!Μην έχεις άγχος,όλα καλά θα πάνε.Κι εγώ όταν πήγα να γεννήσω είχα τρομοκρατηθεί...είχα πλαντάξει στο κλάμα από το φόβο μου όχι επειδή πονούσα...Προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη γίνεται και να έχεις μαζί σου στην αίθουσα τοκετών τον άντρα σου ή όποιον θες εσύ.Σου είπε ο γιατρός σου ότι το σεξ βοηθάει να ξεκινήσει ο τοκετός?

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:Με το καλό!
Η εγκυμοσύνη κρατάει 40 εβδομάδες. Εφόσον ο τράχηλος είναι μαλακός, για ποιο λόγο να κάνεις πρόκληση; Είναι θέμα χρόνου να ξεκινήσει ο τοκέτός...

[quote="μαμακα μου"]
Constantin@ έγραψε:Γιατί να πας με πρόκληση? Έχεις περιθώρια ακόμα, άσε το μωράκι να βγει όποτε είναι έτοιμο. Όλα προγραμματισμένα τα θέλουν οι γιατροί πια, να μην τους τύχει τίποτα νύχτα ή σ/κ?[/quote]


ακριβως ετσι ειναι. γιατι ρε γαμωτο να ειμαστε τοσο παρεμβατικοι στο ελλαδισταν? ας περασουν οι 40 εβδ και μετα τσεκ την καρδια του μωρου.αστο να ερθει οταν νομιζει το βρεφος....γιατροι δεν ειμαστε, αλλα καποια πραγματα φωναζουν....


συμφωνω με τα κοριτσια....εφοσον δεν εχεις περασει την πητ και ολα ειναι οκ γιατι να γεννησεις πιο νωρις????

εγω γεννησα 40+ 3 πηγα για τεχνητούς και τελικα με πιασαν οι δικοι μου πονοι......


ολα θα πανε μια χαρα!!!!!!!!εσυ επιλεγεις ποτε θα γεννησεις οχι ο γιτρος....ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...

και με επισκληριδιο δεν θα καταλάβεις τιποτα...οποτε τι σε αγχώνουν οι πονοι αγαπη μου??????

να εχεις ενα υγιες μπεμπακι!!!!

alexia32


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
popi_dim έγραψε:Αντε με το καλό το μπεμπάκι σου!Μην έχεις άγχος,όλα καλά θα πάνε.Κι εγώ όταν πήγα να γεννήσω είχα τρομοκρατηθεί...είχα πλαντάξει στο κλάμα από το φόβο μου όχι επειδή πονούσα...Προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη γίνεται και να έχεις μαζί σου στην αίθουσα τοκετών τον άντρα σου ή όποιον θες εσύ.Σου είπε ο γιατρός σου ότι το σεξ βοηθάει να ξεκινήσει ο τοκετός?

δεν μου ειπε κατι αν και το ξερω αλλα ο αντρας μου με τιποτα δεν θελει διοτι φοβαται οποτε το ξεχναμε αυτο το αθλημα!Smile

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
2η και 3η γέννα με πρόκληση (υπήρχε σοβαρός λόγος) και ΧΩΡΙΣ επισκληρήδιο..οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι κατι φοβερο..
Γιατι ομως να γεννησεις με πρόκληση ουτε εγω το καταλαβαίνω....

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα συμφωνησω με τα κοριτσια.Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να κανεις προκλιση πριν ξεπερασεις την ΠΗΤ ειδικα απο τη στιγμη που ο γιατρος λεει οτι ο τραχηλος ετοιμαζεται.Εχεις ανετα περιθωριο μια εβδομαδα μετα την ΠΗΤ αν βεβαιως το μωρο ειναι ενταξει.Το σπερμα βοηθα να ξεκινησει ο τοκετος οποτε καλα θα κανει ο καλος σου να το ξανασκεφτει.Το μωρο δε θα παθει τπτ απολυτως!Η επιλογη ειναι δικη σου αυτο να το ξερεις.Αν φοβασαι ακολουθησε αυτο που λεει ο γιαρος σου.Αν εισαι πιο χαλαρη περιμενε λιγο ακομα...Οτι αποφαση κ αν παρεις ευχομαι να εχεις συντομα το μωρακι σου στην αγκαλια σου κ χωρις κοπο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις