Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Tol velvet βάζω στη μεγάλη αλλά για το μωρό θα πάρω weleda, φυτικά βιολογικά

Το ιδιο χρησιμοποιουμε rinoula, της weleda κανε μια δοκιμη πρωτα να δεις αν κανει αλλεργια το μωρο. Ο γιος μου εκανε στην οδοντοκρεμα Rolling Eyes ,ειναι λιγο περιεργη η καλεντουλα...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι και η κόρη μου έχει στην καλέντουλα!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειμαι επιφυλακτικη με την χρηση βιολογικων στα βρεφη.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τα βιολογικά αλλά το συγκεκριμένο φυτο. Έχεις διαβάσει κάτι; Και τα πολλά πολλά χημικά δεν τα πολυθέλω

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Ειμαι επιφυλακτικη με την χρηση βιολογικων στα βρεφη.


γιατι λιτσα?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για τις αλλεργιες και τους ερεθισμους στο δερμα κοριτσια. Ειναι πολυ ευαισθητα σαν βρεφη, το δερμα τους. Μεχρι στιγμης το πιο αθωο ειναι το αμυγδαλελαιο (απο αυτα που δοκιμασα δλδ )
Χημικα και εγω δεν θελω, εχει ομως καποια προϊοντα οπως της Frezyderm που δεν ειναι βιολογικα αλλα δεν εχουν παραμπενς και ειναι καλη λυση.Και στην αλλαγη της πανας παλι λαδακι, μην σας πω κ ελαιολαδο.
Απο μια συζητηση με την παιδιατρο το εψαξα, κι αυτη δεν ηταν θετικη στα καθαρα βιολογικα για τοσο μωρο,αλλα ηταν πολυ θετικη στο ελαιολαδο.
Και στην αρνικα εκανε ερεθισμο το δερμα τους. Οταν ηταν βρεφη, μεγαλυτερα που βαλαμε δεν ειχαμε ερεθισμους.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λίτσα μου στον μπέμπη λεω για την αλλαγή της πάνας κεραλοιφή. Τη frezyderm προσωπικά δεν την πάω καθόλου γιατί είναι ακριβή χωρίς να είναι πολύ καλύτερη από άλλες... Δεν ξέρω κατά πόσο τα βιολογκά προκαλούν πιο πολλούς ερεθισμούς στο δέρμα. Εσείς είχατε ατοπική δεν είχατε; Οπότε το έχεις ψάξει. Θα δω τι άλλο θα βρω.

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:Για τις αλλεργιες και τους ερεθισμους στο δερμα κοριτσια. Ειναι πολυ ευαισθητα σαν βρεφη, το δερμα τους. Μεχρι στιγμης το πιο αθωο ειναι το αμυγδαλελαιο (απο αυτα που δοκιμασα δλδ )
Χημικα και εγω δεν θελω, εχει ομως καποια προϊοντα οπως της Frezyderm που δεν ειναι βιολογικα αλλα δεν εχουν παραμπενς και ειναι καλη λυση.Και στην αλλαγη της πανας παλι λαδακι, μην σας πω κ ελαιολαδο.
Απο μια συζητηση με την παιδιατρο το εψαξα, κι αυτη δεν ηταν θετικη στα καθαρα βιολογικα για τοσο μωρο,αλλα ηταν πολυ θετικη στο ελαιολαδο.
Και στην αρνικα εκανε ερεθισμο το δερμα τους. Οταν ηταν βρεφη, μεγαλυτερα που βαλαμε δεν ειχαμε ερεθισμους.

εγω του βαζω ελαιολαδο....εχω κρεμα αλλα δεν την εχω ανοιξει καν...κ μια φορα που ηταν λιγο κοκκινο το ποπουδακι του του εβαλα αδακι κ σε 3 ωρες που ξανα αλλαξαμε ηταν οκ!!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταλαβα τι εννοεις. παντως θα σας το χαλασω λιγο κοριτσια με τα προιοντα της weleda, ειχα δει σε κρατικο γερμανικο καναλι οτι δεν ειναι και τοσο αθωα, διοτι οι χωρες απο τις οποιες προμηθευονται τα υλικα τους ειναι υπαναπτικτες και δεν τηρουν τους κανονισμους. το εχω ξαναναφερει και σε αλλο ποστ. δεν ξερει και τι να πιστεψει κανεις. εγω παντως εχω τετοια προιοντα.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως κι αυτο με την κοιραλοιφη θελει ψαξιμο. κυκλοφορουν καποιες που δεν περιεχουν μονο κερι και λαδι οι οποιες απο οσο εχω ψαξει δεν ειναι και τοσο καλες και αγνες.
π.χ. υπαρχει μια που εχει μεσα προπολη και καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται στα μωρα. ξερετε κατι τετοιο?
και να μην σχολιασω αλλες μαρκες δικες μας ελληνικες πανακριβες.....

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τη φτιάχνουμε εμείς την κεραλοιφλη, είναι πολύ ευκολο

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Trilly θελει προσοχή να μην έχει και αιθέρια έλαια

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σωστα. τωρα που το ειπες το θυμηθηκα. αμα την φτιαχνετε εσεις ακομα καλυτερα. εγω δεν ξερω να φτιαξω. εχω βρει τον τροπο μεσω ιντερνετ αλλα για καποιο λογο πολλοι το κρατανε σαν επτασφραγιστο μυστικο.

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:Γ
Και στην αρνικα εκανε ερεθισμο το δερμα τους. Οταν ηταν βρεφη, μεγαλυτερα που βαλαμε δεν ειχαμε ερεθισμους.
Η άρνικα είναι πολύ καλή. Εγω βάζω στα παιδιά μου για τα χτυπήματα, μελανιές κλπ. Αλλά δεν αγοράζω συσκευασμένη από εταιρεία. Μου τη φτιάχνει επιτόπου το φαρμακείο που πηγαίνω

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι ειναι η αρνικα ρε παιδια? 1η φορα το ακουω.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλέ γιατί στο ιντερνετ το βρήκαμε. Τις αναλογίες ψάχνουμε λίγο ακόμα αλλά είναι θέμα χρονου.
Βράζεις σε μπεν μαρί το κερί (ας πούμε 30γραμμαρια) μαζί με λάδι (παμε προς τα 90 εμείς τώρα). Το αφήνεις να λιώσει καλά καλά. Το βάζεις σε αποστειρωμένο βάζο. Κρυώνει. Το χρησιμοποιείς! Εμείς την φτιάχνουμε κατευθείαν σε γυάλινο αποστειρωμένο βάζο.
την επόμενη φορά λέμε να βάλουμε και αμυγδαλέλαιο, κάνει για μωρά ε;
Εμένα η κεραλοιφή με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο έκζεμα που έχω στα χέρια και τη βάζω και στην κοιλιά για να μην έχω φαγούρα, στο σώμα ακόμα και στο πρόσωπο! Τη λατρεύω! Την πρώτη την πήρα από τη mamalydia αλλά τώρα τη φτιάχνουμε.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Καλέ γιατί στο ιντερνετ το βρήκαμε. Τις αναλογίες ψάχνουμε λίγο ακόμα αλλά είναι θέμα χρονου.
Βράζεις σε μπεν μαρί το κερί (ας πούμε 30γραμμαρια) μαζί με λάδι (παμε προς τα 90 εμείς τώρα). Το αφήνεις να λιώσει καλά καλά. Το βάζεις σε αποστειρωμένο βάζο. Κρυώνει. Το χρησιμοποιείς! Εμείς την φτιάχνουμε κατευθείαν σε γυάλινο αποστειρωμένο βάζο.
την επόμενη φορά λέμε να βάλουμε και αμυγδαλέλαιο, κάνει για μωρά ε;
Εμένα η κεραλοιφή με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο έκζεμα που έχω στα χέρια και τη βάζω και στην κοιλιά για να μην έχω φαγούρα, στο σώμα ακόμα και στο πρόσωπο! Τη λατρεύω! Την πρώτη την πήρα από τη mamalydia αλλά τώρα τη φτιάχνουμε.


κι εγω ετσι ξερω οτι ειναι η αναλογια, 1 προς 3. τι κερι βαζεις?

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω με το αμυγδαλελαιο θα ειναι ακομα καλυτερα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχουμε γνωστό μελισσοκόμο και παίρνουμε από εκεί. Υπάρχουν διαφορές;

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Έχουμε γνωστό μελισσοκόμο και παίρνουμε από εκεί. Υπάρχουν διαφορές;

φανταζομαι πως υπαρχουν διαφορες. αυτο που παιρνεις εσυ ειναι καθαρο απο την πηγη κατευθειαν. μια γνωστη μου παιρνει κερια σαν αυτα της εκκλησιας, που ειναι θαμπα.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγγνώμη τα κεριά που καίμε δεν είναι κερί είναι παραφίνη...

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
trilly έγραψε:τι ειναι η αρνικα ρε παιδια? 1η φορα το ακουω.
Και γω πρόσφατα την έμαθα. Εκανα βελονισμο και ο γιατρος μου, έβαζε μετά το πέρας της θεραπείας, σε κάθε σημείο που υπήρχε βελόνα για να μην μελανιάσει. φυτό είναι αν δε κάνω λάθος.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Συγγνώμη τα κεριά που καίμε δεν είναι κερί είναι παραφίνη...

exactly!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε δεν είναι κεραλοιφη αυτή!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rinoula έγραψε:Λίτσα μου στον μπέμπη λεω για την αλλαγή της πάνας κεραλοιφή. Τη frezyderm προσωπικά δεν την πάω καθόλου γιατί είναι ακριβή χωρίς να είναι πολύ καλύτερη από άλλες... Δεν ξέρω κατά πόσο τα βιολογκά προκαλούν πιο πολλούς ερεθισμούς στο δέρμα. Εσείς είχατε ατοπική δεν είχατε; Οπότε το έχεις ψάξει. Θα δω τι άλλο θα βρω.

Συμφωνω! Υπερτιμημενα, γι αυτο κατεληξα στο Tol velvet, αρκετα πιο οικονομικο και καλο επισης. Εχουμε δοκιμασει αρκετα,σωστα θυμασαι για την ατοπικη. Τελικα εκει μας βοηθησε η προληψη παρα τα σκευασματα.Για την κεραλοιφη εχω ακουσει θετικα σχολια. Αθωα υλικα εχει (αν την φτιαχνεις κ μονη).Μια φιλη μου ειχε πει οτι ειναι ελαιολαδο κ μελι,σωστα?Θα την ρωτησω πως την φτιαχνει παλι.
Αν σου πω με της lavera δεν ειχαν αντιδραση καθολου τα μικρα,και στο λαδι μπανιου κ στο λαδι σωματος.

vetaki..! έγραψε:

εγω του βαζω ελαιολαδο....εχω κρεμα αλλα δεν την εχω ανοιξει καν...κ μια φορα που ηταν λιγο κοκκινο το ποπουδακι του του εβαλα αδακι κ σε 3 ωρες που ξανα αλλαξαμε ηταν οκ!![/quote]

Το λαδι ενυδατωνει vetaki,στα πολυ ξηρα δερματα κυριως ενα γαλακτωμα θα βοηθουσε,αλλα οσο πιο αθωο ειναι αυτο που βαζουμε τοσο το καλυτερο.

trilly έγραψε:καταλαβα τι εννοεις. παντως θα σας το χαλασω λιγο κοριτσια με τα προιοντα της weleda, ειχα δει σε κρατικο γερμανικο καναλι οτι δεν ειναι και τοσο αθωα, διοτι οι χωρες απο τις οποιες προμηθευονται τα υλικα τους ειναι υπαναπτικτες και δεν τηρουν τους κανονισμους. το εχω ξαναναφερει και σε αλλο ποστ. δεν ξερει και τι να πιστεψει κανεις. εγω παντως εχω τετοια προιοντα.

Πες trilly,οτι ξερεις,πες τα ολα Razz δεν μου το χαλας,μοδα ηταν κι αυτο Smile και μαλιστα αρκετα ακριβη στην Ελλαδα.Στην Γερμανια τα εβρισκα πιο οικονομικα, και αλλα με καλεντουλα,με αρνικα...εδω παλι λες κ τα κοβει ο φαρμακοποιος απο κορυφες των Ιμαλαϊων....τα ακριβοπληρωνουμε.

vacky έγραψε:
litsakos έγραψε:Γ
Και στην αρνικα εκανε ερεθισμο το δερμα τους. Οταν ηταν βρεφη, μεγαλυτερα που βαλαμε δεν ειχαμε ερεθισμους.
Η άρνικα είναι πολύ καλή. Εγω βάζω στα παιδιά μου για τα χτυπήματα, μελανιές κλπ. Αλλά δεν αγοράζω συσκευασμένη από εταιρεία. Μου τη φτιάχνει επιτόπου το φαρμακείο που πηγαίνω

Ναι ειναι, γι αυτο την ειχα για τα χτυπηματα..και η καλεντουλα ειναι καλη αλλα αυτη κυριως δημιουργει αλλεργιες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις