Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1δώρο στη δασκάλα Empty δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:03 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πρόσφατα ήρθε μία πελάτισσά μου στο κατάστημα για να αγοράσει δώρο για τις δασκάλες στο νηπιαγωγείο των παιδιών. Αφού, λοιπόν, τα έσκασε (€150 το καθένα) μου έλεγε ότι έιναι πολύ σύνηθες να κάνουν δώρα στις δασκάλες στο τέλος της χρονιάς (οκ, όχι τόσο ακριβά, αυτή η γυναίκα είναι large έτσι κι αλλιώς), αλλά πάντως οι περισσότεροι κάνουν κάτι. Έκτοτε δεν με ξαναπασχόλησε το θέμα γιατί είχα αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά εχτές ο μεγάλος μου (που τελειώνει αύριο το προνήπιο) μου ζήτησε ο ίδιος να της πάει δώρο ένα ζευγάρι σκουλαρίκια (από το μαγαζί μου). Πού είναι το πρόβλημά μου? α. Δεν είμαι πολύ σίγουρη ότι με εκφράζει αυτή η συνήθεια (είμαι ο τύπος που, όταν θα κάνω δώρο, εκεί που θέλω και αγαπώ, θα τα χώσω, αλλά τώρα ένα τυπικό δώρο μου φαίνεται ανούσιο, πέρα από την αξία) β.Φέτος έχω ένα κατεβατό από γεννητούρια, βαφτίσια και γάμους του σογιού και έχω ξεπουπουλιαστεί (όπως προανέφερα, τα έχω χώσει κανονικά).
Πραγματικά, δεν αντέχω οικονομικά άλλα δύο δώρα (γιατί αν πάρω στου μεγάλου, θα πρέπει να πάρουμε και στου μικρού). Από την άλλη μ'αρέσει που είναι γενναιόδωρος και θα ήθελα να το καλλιεργήσω. Να σημειώσω ότι έχουμε κανονίσει να φτιάξουμε για αύριο ένα μεγάλο σοκολατένιο κέικ και για τις δύο τάξεις.
Πείτε καμιά ιδέα ρε κορίτσια, τι να κάνω,έχω μέχρι απόψε το βράδυ να αποφασίσω.

2δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:17 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Αύριο είναι η τελευταία μέρα της μπέμπας στον παιδικό και οι δασκάλες της μας βοήθησαν πολύ να προσαρμοστεί. Ο άνδρας μου δουλεύει στο αεροδρόμιο και αν βρει ευκαιρίες στο duty free απο κολώνιες τις αγοράζει για να έχουμε για δώρα. Να τους πάω από μία ή παραπάει?

3δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:18 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αισθάνομαι και λίγο άβολα να προσφέρω δώρο σε κάποιον που δεν είναι δικός μου

4δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:30 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, να σας πω εγώ που έχω διπλή ιδιότητα. Καλώς ή κακώς αυτή η συνήθεια έχει καθιερωθεί, είτε ως ομαδικό δώρο όλης της τάξης (συνήθως όταν οι μανούλες γνωρίζονται πολλά χρόνια και υπάρχει καλό κλίμα ανάμεσά τους) είτε ως προσωπικό δώρο, που πολλοί το προτιμούν για να ξέρει η δασκάλα την προσωπική τους επιλογή και... στάξιμο χρημάτων!! Ωστόσο, σπάνια βλέπεις κάτι ακριβό! Και να λάβετε υπόψιν ότι εγώ περσι δίδασκα στην Καλαμαριά, που δεν είναι από τις φτωχογειτονιές! Το δώρο έχει το νόημα της έμπρακτης ένδειξης εκτίμησης για όσα πρόσφερε ο δάσκαλος στο παιδί και όχι του διαγωνισμού και της επίδειξης χρημάτων!
Εγώ, επειδή είμαι καθηγήτρια μουσικής, σπανίως παίρνω δώρα, σε αντίθεση με τους δασκάλους της τάξης. Τα δώρα όμως που έχω πάρει κατα καιρούς ήταν συμβολικά, πολύ φθηνά μπορώ να πω δωράκια (της τάξεως κάποιες φορές των 3-4 ευρώ) ή ομαδικά δωράκια που δεν ξεπερνούσαν τα 10 ευρώ (2 ευρώ σε κάθε παιδάκι). Ήταν τόση η χαρά που κάποιες μαμάδες σκέφτηκαν να μου δείξουν ότι εκτιμούν την προσπάθειά μου να δείξω και να δώσω κάτι στα παιδιά που, παρ' όλο που κάποια από τα δώρα δεν ταίριαζαν στο προσωπικό μου στυλ ή στο στυλ του σπιτιού μου, τα τίμησα δεόντως!! (για την ακρίβεια αυτή τη στιγμή με μελαγχολία κοιτάω ένα σχετικά κακόγουστο τιγρέ κλόουν που στέκεται επάνω στο σύνθετό μου, αλλά ήταν προσωπική επιλογή ενός από τα αστέρια της περσινής πέμπτης δημοτικού).
Εν περιλήψει, είναι μια όμορφη συνήθεια, ειδικά αν όταν ένα φθηνό σχετικά δωράκι συνοδεύεται από μια κάρτα εκτίμησης...
Αυτά τα λίγα (;;; ) από μένα και συγγνώμη αν σας κούρασα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lianikos στις Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:32 am, 1 φορά

5δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:31 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοίταξε να δεις. Εμείς γενικώς κάνουμε μικροδωράκια στις δασκάλες.
Στις φετινές του παιδικού όμως δεν έκατσε γιατί τα πρωινά που πηγαίνουμε τη μικρή δεν τις βρίσκουμε και δεν ήθελα να τα δώσω αλλού!

Στη δασκάλα της μεγάλης μαζέψαμε όλοι μαζί οι γονείς ένα ποσό και της πήραμε μια ψηφιακή κορνίζα και βάλαμε φωτογραφίες δικές της μαζί με τα παιδιά μας! Wink

Αν δεν θες σώνει και καλά να δώσεις σκουλαρίκια ή κάτι άλλο από το μαγαζί σου μπορείς να τους πάρεις συμβολικά από ένα λουλούδι ή μια ανθοδέσμη.

http://mammael.blogspot.com/

6δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:54 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΖΙ ΔΙΝΑΜΕ ΑΠΟ 10 ΕΥΡΟ ΚΑΙ 10Χ20 =200 ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΟ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΕΛΕΙΑ!!j avascript:emoticonp('δώρο στη δασκάλα 860530')

7δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 3:14 am

Georgia1984

Georgia1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκια μου,εγώ είμαι δασκάλα σε δημοτικό.Ήμουνα σε χωριά,μικρά!Οι γονείς μου δίναμε αυγά,κρεμμύδια,σπανάκι,χόρτα,λουλούδια!Τέλεια σας λέω! Very Happy Very Happy

Στο τέλος της χρονιάς μου κάνανε οι περισσότεροι δωράκια,αλλά εννοείται ότι δεν το περιμένουμε ούτε το απαιτούμε από κανέναν.Συνήθως στο δημοτικό,θέλουν τα παιδιά!

Και να πάτε κάτι και τίποτα να μην πάτε,θα τους αρέσει!Μην αγχώνεστε!

8δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 4:59 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ, το ξέρω ότι οι δασκάλες δεν το "απαιτούν", ούτε πρόκειται να προσβληθούν αν δεν το πάμε. Για το μικρό μου το λέω, επειδή μου το ζήτησε, και μάλιστα συγκεκριμένο δώρο. Να του εξηγήσω ότι τώρα που δεν έχουμε πολλά λεφτά δεν μπορούμε να πάμε κάτι τέτοιο (που είναι η αλήθεια δηλαδή)και ότι τέλος πάντων, θα πάμε το κέικ που θα το απολαύσουν όλοι, ή να του φέρω ένα ζευγάρι σκουλαρίκια (οικονομικά)για να μην του χαλάσω την εικόνα που έφτιαξε στο μυαλουδάκι του? Πρέπει να πω ότι συγκινήθηκα που το σκέφτηκε...

9δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 5:03 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gennie έγραψε:αχ, το ξέρω ότι οι δασκάλες δεν το "απαιτούν", ούτε πρόκειται να προσβληθούν αν δεν το πάμε. Για το μικρό μου το λέω, επειδή μου το ζήτησε, και μάλιστα συγκεκριμένο δώρο. Να του εξηγήσω ότι τώρα που δεν έχουμε πολλά λεφτά δεν μπορούμε να πάμε κάτι τέτοιο (που είναι η αλήθεια δηλαδή)και ότι τέλος πάντων, θα πάμε το κέικ που θα το απολαύσουν όλοι, ή να του φέρω ένα ζευγάρι σκουλαρίκια (οικονομικά)για να μην του χαλάσω την εικόνα που έφτιαξε στο μυαλουδάκι του? Πρέπει να πω ότι συγκινήθηκα που το σκέφτηκε...

Η γνώμη μου είναι ότι αν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν συζήτηση περί οικονομικών, ίσως μπορείς να του πεις το πρώτο. Είναι όμως θέμα πολύ λεπτό, να μη δημιουργήσεις κάποιο σύμπλεγμα κατωτερότητας σχετικό με τα οικονομικά... Αφού έχεις και δικό σου μαγαζί, εγώ θα πρότεινα το δεύτερο... Κάνε μια ωραία συσκευασία και γράψε μια συγκινητική καρτούλα και δώσ' της τα πιο φθηνά σκουλαρικάκια σου!

10δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 6:04 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lianikos έγραψε:

Η γνώμη μου είναι ότι αν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν συζήτηση περί οικονομικών, ίσως μπορείς να του πεις το πρώτο. Είναι όμως θέμα πολύ λεπτό, να μη δημιουργήσεις κάποιο σύμπλεγμα κατωτερότητας σχετικό με τα οικονομικά... Αφού έχεις και δικό σου μαγαζί, εγώ θα πρότεινα το δεύτερο... Κάνε μια ωραία συσκευασία και γράψε μια συγκινητική καρτούλα και δώσ' της τα πιο φθηνά σκουλαρικάκια σου!

Καταρχάς η δασκάλα φοράει σκουλαρίκια φαντάζομαι ε; Προφανώς ναι για να το λέει ο γιόκας σου.
Και εγώ θα σου προτείνω το δεύτερο. Να είσαι σίγουρη ότι δεν θα κρίνει η δασκάλα το δώρο σου. Εννοώ αν είναι φτηνό! Για εμένα η σκέψη μετράει. Συνόδεψε το και με ένα τριαντάφυλλο και να δεις που η δασκάλα θα το τιμήσει δεόντως! Wink

http://mammael.blogspot.com/

11δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 7:43 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ, να πω κάτι πάνω σαυτό το θέμα? είμαι καθηγήτρια αγγλικών σε γυμνάσιο,αλλά έχω κάνει και σε δημοτικό μάθημα και σε φροντηστήρια. Εχω να πω ότι δεν υπάρχει πιό γλυκια χειρονομία απο το να θελουν τα γλυκά τσουπράκια να σου κάνουν δώρο- όσο μικρό και ναναι το δωράκι.
είναι ένας τρόπος να εκφράσουν την αγάπη τους- αλλά βεβαια αυτός δεν είναι ο κανόνας- εγω τα δωρακια που με μεγάλη χαρά δεχτηκα απο τα παιδια ήξερα ότι ήταν από την καρδιά τους, αλλά κ απο την πλευρά της μητέρας, που ίσως αισθάνθηκε ότι το παιδί της το πρόσεξε η δασκάλα.κάτι τέτοιο. αν σας βοηθάει, εχω πάρει
μια κούπα, βιβλία, ένα διακοσμητικό με σοκολατάκια, ένα παιδικό βραχιολάκι, ενα ζευγάρι μικροσκοπικά σκουλαρικάκια και όλα τα έχω κρατήσει και τα φυλάω για να θυμάμαι τα φατσουλίνια μου δώρο στη δασκάλα 417472 δώρο στη δασκάλα 417472

12δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 8:01 am

Georgia1984

Georgia1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν έκανε μια ζωγραφιά γλυκιά μου?Μου το έχουν κάνει και αυτό!Για την κυρία μου!Πολύ γλυκό!
Εξηγήσε του!Έχεις πολύ γλυκό παιδάκι!!!!!!!!!!!!!!!!

13δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 8:06 am

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω στο τελος της σχολικης χρονιας παντα εκανα ενα δωρακι .συμβολικο θα ελεγα οχι τιποτα ακριβως.βεβαια η χειρονομια μετραει οσο φτεινω η ακριβο μπορει να ειναι ενα δωρακι.

14δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 8:54 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και ζωγραφιές και χαρτάκια με καρδούλες -όλα τα δωρα- όταν είναι συμβολικά και έρχονται συνοδευόμενα απο ένα τεράστιο χαμόγελο είναι υπέροχα! εγώ θα έλεγα στις μανούλες να μην μπαίνουν στο τριπάκι του 'κανονικού δώρου' στη δασκάλα- μην αρχίσει και ΄γινεται 'παράδοση' που άτυπα αναγκάζονται οι γονείς να ακολουθουν- θα χάσει την αξία της η χειρονομία.
τα 'ακριβα' πράγματα φερνουν σε δυσκολη θέση και τη δασκάλα και τους άλλους γονείς. scratch

15δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 9:13 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:και ζωγραφιές και χαρτάκια με καρδούλες -όλα τα δωρα- όταν είναι συμβολικά και έρχονται συνοδευόμενα απο ένα τεράστιο χαμόγελο είναι υπέροχα! εγώ θα έλεγα στις μανούλες να μην μπαίνουν στο τριπάκι του 'κανονικού δώρου' στη δασκάλα- μην αρχίσει και ΄γινεται 'παράδοση' που άτυπα αναγκάζονται οι γονείς να ακολουθουν- θα χάσει την αξία της η χειρονομία.
τα 'ακριβα' πράγματα φερνουν σε δυσκολη θέση και τη δασκάλα και τους άλλους γονείς. scratch

αυτό ακριβώς θεωρώ κι εγώ. Αλλά ο γιόκας μου ο extra large με εξέπληξε με τις στυλιστικές του εμπνεύσεις όταν μου είπε ότι θέλει να της προσφέρει ένα ζευγάρι χρυσά σκουλαρίκια "από αυτά τα στρογγυλά, μαμά" (κρίκους) -το απίστευτο είναι ότι με τα φουντωτά σγουρά μαλλιά της οι κρίκοι της πηγαίνουν τέλεια. Και γι αυτό το δίλημμά μου: να του χαλάσω το όνειρο εξηγώντας του όλα αυτά περί υποχρέωσης και οικονομίας ή να του καλλιεργήσω αυτό το πνεύμα γενναιοδωρίας που τον κατέλαβε?

16δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 9:21 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχα gennie τί ηλικία έχει ο γιός σου? μα μου κάνει απίστευτη εντύπωση που έχει επιλέξει και ακριβώς τι θέλει! το πουλάκι μου!
εγω θα προτιμούσα -αν δεν είναι αργά- να προτείνει την ιδέα στους συμμαθητές-τριες και αφου συμφωνήσουν-μαζέψουν χρήματα να πάρουν μαζι ένα δωρο στη δασκάλα-αφου θέλουν να ειναι κάτι ξεχωριστό.
απο μόνος του καλύτερα θα ήταν να διαλέξει κάτι πιό συμβολικό στην τιμή και με μια καρτουλα για τις ευχες και τις ευχαριστίες του να την κάνει να χαρεί.
είναι λεπτό το θέμα και πολυ σωστά το θέτεις όσον αφορά την γενναιοδωρία και την πιθανη αποθάρρυνση της. εσυ ξερεις καλύτερα το παιδάκι σου- ίσως να το συζητούσες μαζί του. flower

17δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 9:42 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τα είδες τα άτιμα? έτοιμες τις έχουν τις ατάκες και τις ιδέες. Ναι, είναι αργά για συννενόηση, αύριο κλείνει το προνήπιο. Λέω να πάρω μαζί μου ένα ζευγαράκι από το μαγαζί και να το ξανασυζητήσω μαζί του το πρωί πριν φύγουμε. Αν επιμείνει, λέω να του κάνω το χατήρι...

18δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 10:21 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
προνηπιάκι είναι το μικράκι σου? αχ, μωρε πρέπει να την αγαπάει πολύ τη δασκάλα του!φαντάσου- τι σκέφτηκε ο μπόμπιρας!!
κάνε ότι πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για να μην τον πληγώσεις - αφου καλό ειναι να μην αποθαρρύνουμε όπως πολύ σωστά είπες τις αγνές προθέσεις και τις ευγενικές χειρονομίες θα προσθέσω.
με τον καιρό θα καταλάβει και με την καθοδήγησή σου.
σαυτη την ηλικία τα παιδιά δεν έχουν συναίσθηση του χρήματος- οπότε δεν το σκέφτηκε με βαση την τιμη του δώρου- αυτό ειναι το μόνο σίγουρο!
να τον χαίρεσαι- πρέπει να είναι πολυ γλυκό παιδάκι δώρο στη δασκάλα 417472

19δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 10:26 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα "χώσεις" χοντρά.
Μπορείς να πάρεις κάτι οικονομικό,που να συνοδεύεται με μια καρτούλα γραμμένη από τον γιο σου,για εκείνο που σκέφτεται για την δασκάλα του...Κι αυτό είναι ο πραγματικός πλούτος,ο κόσμος του παιδιού σου που του λέει"Αγαπάς τη δασκάλα,δείξε το!".

Από την άλλη,αν δεν πάρεις κάτι,ίσως στεναχωρηθεί,γιατί η ψυχούλα του το θέλει!

Πολύ ευγενική χειρονομία,μπράβο του!

20δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Πεμ Ιουλ 29, 2010 8:07 pm

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ενημέρωσέ μας τι έγινε τελικά με το γλυκό ζουζούνι σου!!

21δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Παρ Ιουλ 30, 2010 7:02 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν, κορίτσια, όπως είπα, χθες το βράδυ πήρα μαζί μου δύο ζευγάρια σκουλαρίκια και σήμερα το πρωί ρώτησα το Νίκο μου πώς και ήθελε να κάνει αυτό το δώρο και να μην πάμε, ας πούμε, λουλουδάκια. Μου είπε λοιπόν, ότι το είχε σκεφτεί, ότι και ο φίλος του ο Άρης έκανε δώρο στη δασκάλα (κάτι για το χειμώνα -???- Shocked ) και ότι εκείνος ήθελε σκουλαρίκια. Ήταν τόσο βέβαιος για το δώρο του που δεν υπήρχε περίπτωση να μην τον ενθαρρύνω. Είχα εντυπωσιαστεί έτσι κι αλλιώς από την επιλογή του...Διάλεξε, λοιπόν, ένα ζευγάρι στριφτά κρικάκια, κάναμε και έναν ωραίο φιόγκο στο κουτί και μπαίνοντας στο σχολείο το είχε κρυμμένο μέσα στη μπλούζα του. Μετά μου είπε ότι της το ακούμπησε πάνω στη βιβλιοθήκη και τη φώναξε. "Μαμά τρελλάθηκε, έπρεπε να ήσουνα εκεί να τη δεις πώς έκανε"!!! I love you
Το μεσημέρι που πήγα να τους πάρω, ,ήρθε η δασκάλα να με ευχαριστήσει και της είπα ότι το δώρο είναι 100% ιδέα του Νίκου. Νομίζω ότι πράγματι συγκινήθηκε.

Και για να δείτε ότι δυο παιδιά, αδέρφια, από μια κοιλιά, μεγαλωμένα στο ίδιο σπίτι, με τις ίδιες αρχές, το μικρό το τσογλάνι μου είπε ότι εκείνος δε θα δώσει δώρο στη δική του και ΔΕΝ το έκανε. Πώς μου έκοψε πριν φύγουμε να κοιτάξω την τσάντα του και ευτυχώς το έδωσα πριν φύγουμε!!!
Και για να παινέψω και τη μανούλα, το κέικ έσκισε (κέικ μερέντας)!!! Γυαλισμένη μου τη δώσανε πίσω τη φόρμα!!!
Κορίτσια, για μια ακόμα φορά, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια δώρο στη δασκάλα 417472 δώρο στη δασκάλα 417472

22δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Παρ Ιουλ 30, 2010 7:22 am

mama

mama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
..και εμάς φέτος η μεγάλη ξεκινάει νηπιαγωγείο και αποφασίσαμε μαζί να κανουμε στην δασκάλα της (που την ειχε απο 3 ετων εως και προνηπιο) ενα ζευγάρι χειροποίητα σκουλαρίκια απο τις φίλες μου με το nanelie. Διαλέξαμε μια ομορφη πετρα ( που απορροφά την αρνητική ενέργεια δώρο στη δασκάλα 893968 και την συσκευάσαμε ομορφα. Η μικρή την έδωσε στην δασκάλα και εκείνη συγκινήθηκε.. Ελαμπε το βλέμα της Ευας βλέποντας την δασκάλα να την ευχαριστεί σαν να ειναι ενα ανεξαρτητο κορίτσι μεγάλο πια!
Σκεφτόμασταν πολύ καιρό τι θα της κανει δώρο. Ηθελα να την ευχαριστησω που πρόσεχε το μονακριβο μου με τοσο ομορφο τρόπο.. Δεν εχει τοσο μεγάλη σημασία η αξία, όσο του ότι οι ανθρωποι που ειναι 100% εκπαιδευτικοί ( γιατι αυτο ειναι λειτούργημα κατα την άποψη μου ) πρεπει να ξεχωριζουν στην καρδιά μας απο κάτι ζώα που δεν ξερουν να λενε ούτε καλημέρα με χαμόγελο στα παιδιά το πρωι... δώρο στη δασκάλα 679259

23δώρο στη δασκάλα Empty Απ: δώρο στη δασκάλα Παρ Ιουλ 30, 2010 7:31 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama έγραψε:..Δεν εχει τοσο μεγάλη σημασία η αξία, όσο του ότι οι ανθρωποι που ειναι 100% εκπαιδευτικοί ( γιατι αυτο ειναι λειτούργημα κατα την άποψη μου ) πρεπει να ξεχωριζουν στην καρδιά μας απο κάτι ζώα που δεν ξερουν να λενε ούτε καλημέρα με χαμόγελο στα παιδιά το πρωι... δώρο στη δασκάλα 679259

MAMA είπες μεγάλη κουβέντα. έτσι ακριβώς πρέπει να είμαστε όλοι και στην καθημερινη μας ζωή. και με τους ανθρώπους για τους οποίους αισθανόμαστε ευγνωμοσύνη είτε είναι φίλοι είτε άνθρωποι που μας βοήθησαν.
η αλήθεια είναι ότι έχουμε ξεχάσει σε γενικές γραμμές- και άθελα μας- το πραγματικό νόημα πισω απο την χειρονομία αυτή- να προσφέρεις κάτι με αγάπη και όχι απο υποχρέωση.

Πόσο μάλλον είναι σημαντικό όταν πρέπει αυτό να το μάθεις στα παιδιά σου!

Μπραβο σας κορίτσια που ενθαρρύνετε τα μικρά σας έτσι γλυκά και θετικά!
ειστε γλύκες απο μόνες σας Respect δώρο στη δασκάλα 35468

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις