Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ερώτηση για παιδικό σταθμό Empty Ερώτηση για παιδικό σταθμό Τετ Δεκ 19, 2012 2:32 am

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου και το παράπονό μου.Το αγοράκι μου 3 χρονών πάει παιδικό μέσω ΕΣΠΑ απο τον Σεπτέμβριο.Δεν μου έχει φέρει ποτέ στο σπίτι μια ζωγραφιά, δεν μου έχει πει ποτέ ένα τραγουδάκι και όταν τον ρωτάω τι κάνατε σήμερα μου λέει σήμερα δεν κάναμε μάθημα παίξαμε με τα τουβλάκια.
Και τώρα για τα Χριστούγεννα ούτε ένα ποίημα ούτε μια γιορτούλα.Μόνο στις 28Οκτώβρη πήρε ποίημα.
Το θέμα είναι οτι στον προηγούμενο παιδικό που πήγαινε κάθε μέρα μου έφερνε εργασίες και μου έλεγε τραγουδάκια.Αυτό το λέω για να επισημάνω ότι γενικά μου λέει τι κάνουν στο σχολείο.
Γενικά είναι χαρούμενος που πηγαίνει εκεί, δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα αλλα ρε κορίτσια νομίζω ότι δεν περνάει δημιουργικά το χρόνο του.
Το θέμα είναι οτι θέλω να ρωτήσω την δασκάλα του αλλα διακριτικά μην με θεωρίσει υπερβολική.Δεν ξέρω πως να της το πώ...

????????


Επισκέπτης
εχω μια φιλη που επιμενει οτι με το εσπα δεν τα προσεχουν καθολου και τα κοιτανε με μισο ματι
δεν το πιστευω γιατι φετος ειδικα τα πιο πολλα με εσπα ειναι

να το πεις καθαρα..δεν ειναι κακο!!
κι εμενα μου φερνει καθε μερα την αρτα και τα γιαννενα και λεω αχ τι εφτιαξες μωρο μου και λεει
"η κυλια το εκανε!" χαχαχααααααα

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και γω αυτήν την υποψία έχω γι αυτό και αναίφερα οτι είναι μέσω ΕΣΠΑ.Πάντος αν ισχύει αυτό είναι μεγάλη γαιδουριά και αδικία...τα νεύρα μου Twisted Evil τι φταίνε δηλαδη τα παιδάκια ντροπή τους

????????


Επισκέπτης
δε νομιζω μωρε

ασχετο
γιατι το εβαλες στα πεθερικα αυτο το θεμα??????

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:δε νομιζω μωρε

ασχετο
γιατι το εβαλες στα πεθερικα αυτο το θεμα??????

Δεν ήξερα πως να το βάλω εκεί που ήθελα η άσχετη Embarassed και μάλλον πριν διαβαζα για τα πεθερικά και πάτησα νέο θέμα.
Μπορείς να το βάλεις στο σωστό θέμα???

????????


Επισκέπτης
μπα........μονο η διαχειριστρια μπορει

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια.
Ρώτησα τελικά χθες τη δασκάλα του μικρού.Της λέω γιορτούλα για τα Χριστούγεννα δεν θα κάνουν τα παιδιά??? Όχι μου λέει, την προηγούμενη βδομάδα έκαναν τα μεγαλύτερα.Και γιατί να μην κάνουν και τα μικρά (έλεος 3 χρονών είναι όχι 1) καμιά απάντηση δεν πήρα. Twisted Evil
Την ρώτησα αν ζωγραφίζουν και μου λέει ε ναι ζωγραφίσουν μωρέ (δεν με έπεισε) με κυρομπογιές όμως γιατί είναι μικρά ακόμη και όταν της είπα γιατι δεν μας δίνουν τις ζωγραφιές στο σπίτι μου λεει μια απλή φωτοτυπία είναι και τις κρατάμε εδώ Shocked (για αρχείο τις κρατάτε μου ήρθε να τις πώ).Όταν ξαναρώτησα τον μικρό μου λέει σου είπα μαμά δεν ζωγραφίζουμε. Rolling Eyes
Έχω σκάσει....

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εμενα ο γιος μου δε μου ελεγε ποτε τι καναν στο σχολειο,ποτε ουτε ενα τραγουδακι,τωρα που τα λεει η μικρη τα λεει κι αυτος!τις ζωγραφιες τις κραταγαν σε ενα κουτακι του καθενος και στο τελος της χρονιας μας το δωσαν στολισμενο περιποιημενο!πολυ σπανια διναν ζωγραφιες να δουμε στο σπιτι.αλλα καναν παρα πολλες!

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άμα κάνεις καμιά μέρα ντου; Έφοδο, να δεις τι κάνουνε

????????


Επισκέπτης
μερικες ζωγραφιες τις κρατανε και τις δινουν στο τελος της χρονιας παντως και σε μας

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ στο οτι τα παιδια του ΕΣΠΑ εχουν αλλη μεταχειριση απο τις δασκαλες σε σχεση με τα υπολοιπα.κι εγω σε παιδικο σταθμο εργαζομαι κ δε ξερω καν ποια παιδια ειναι μεσω εσπα κ ουτε με ενδιαφερει .μηπως στη τσεπη μου μπαινουν τα λεφτα!!!!!!!!!!!!
επισης καμια δασκαλα δεν ειναι υποχρεωμενη να δινει εργασιες στο σπιτι.οι εργασιες μπαινουν σε ατομικους φακελους κ δινονται στο τελος της χρονιας.
επισης αν ειναι το παιδι σε δημοτικο παιδικο σταθμο στις μερες μας υπαρχει εντονοτατα το φαινομενο:δεν υπαρχουν υλικα ουτε για δειγμα!!!!το εχω δει σε πολλους παιδικους να συμβαινει κ οι δασκαλες υποχρεωνονται απο τον φορεα να μην πουν στους γονεις τιποτα.
οσο για την γιορτη συμφωνω απολυτα οτι τα μικρα + - 3ετων καλο ειναι να μην κανουν χριστουγεννιατικη γιορτη γιατι τα περισσοτερα καλα καλα δεν εχουν προσαρμοστει στο σχολειο με αποτελεσμα να κλαινε κ να μη θελουν να πουν ουτε ποιημα ουτε καν να βγουν στη σκηνη.οσες φορες καναμε γιορτη με τα προπρονηπια αγανακτησαμε
.βεβαια υπαρχουν κ καποια που μπορουν να παρουν μερος αλλα το να γινει διαχωρισμος μεσα σε ενα τμημα κ αλλα παιδια να συμμετασχουν κ αλλα οχι ,αυτο φερνει παραπονα απο τους γονεις.οποτε κανε υπομονη ως το καλοκαιρι που λογικα θα κανουν γιορτη.
τελος ακομα κ η συνυπαρξη με τα αλλα παιδια κ να παιζουν απλα κ μονο τουβλακια ειναι πολυ δημιουργικο απο μονο του.εξελισσει μια χαρα την κοινωνικοποιηση του παιδιου.να ηξερες ποσες συναδελφοι κανουν κατι ωραιοτατες εργασιες σχεδον μονες τους κ τις δινουν στους γονεις σαν εργασια των παιδιων....
κ εν πασει περιπτωσει, αφου τον βλεπεις οτι παει με χαρα στον παιδικο (αρα δε βαριεται)κ σου γυρναει κ ασφαλης μην σκας για τιποτε αλλο!

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kaatrin έγραψε:διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ στο οτι τα παιδια του ΕΣΠΑ εχουν αλλη μεταχειριση απο τις δασκαλες σε σχεση με τα υπολοιπα.κι εγω σε παιδικο σταθμο εργαζομαι κ δε ξερω καν ποια παιδια ειναι μεσω εσπα κ ουτε με ενδιαφερει .μηπως στη τσεπη μου μπαινουν τα λεφτα!!!!!!!!!!!!
επισης καμια δασκαλα δεν ειναι υποχρεωμενη να δινει εργασιες στο σπιτι.οι εργασιες μπαινουν σε ατομικους φακελους κ δινονται στο τελος της χρονιας.
επισης αν ειναι το παιδι σε δημοτικο παιδικο σταθμο στις μερες μας υπαρχει εντονοτατα το φαινομενο:δεν υπαρχουν υλικα ουτε για δειγμα!!!!το εχω δει σε πολλους παιδικους να συμβαινει κ οι δασκαλες υποχρεωνονται απο τον φορεα να μην πουν στους γονεις τιποτα.
οσο για την γιορτη συμφωνω απολυτα οτι τα μικρα + - 3ετων καλο ειναι να μην κανουν χριστουγεννιατικη γιορτη γιατι τα περισσοτερα καλα καλα δεν εχουν προσαρμοστει στο σχολειο με αποτελεσμα να κλαινε κ να μη θελουν να πουν ουτε ποιημα ουτε καν να βγουν στη σκηνη.οσες φορες καναμε γιορτη με τα προπρονηπια αγανακτησαμε
.βεβαια υπαρχουν κ καποια που μπορουν να παρουν μερος αλλα το να γινει διαχωρισμος μεσα σε ενα τμημα κ αλλα παιδια να συμμετασχουν κ αλλα οχι ,αυτο φερνει παραπονα απο τους γονεις.οποτε κανε υπομονη ως το καλοκαιρι που λογικα θα κανουν γιορτη.
τελος ακομα κ η συνυπαρξη με τα αλλα παιδια κ να παιζουν απλα κ μονο τουβλακια ειναι πολυ δημιουργικο απο μονο του.εξελισσει μια χαρα την κοινωνικοποιηση του παιδιου.να ηξερες ποσες συναδελφοι κανουν κατι ωραιοτατες εργασιες σχεδον μονες τους κ τις δινουν στους γονεις σαν εργασια των παιδιων....
κ εν πασει περιπτωσει, αφου τον βλεπεις οτι παει με χαρα στον παιδικο (αρα δε βαριεται)κ σου γυρναει κ ασφαλης μην σκας για τιποτε αλλο!


Ισως έχεις δίκιο μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική.Απλά μπορεί να έχω παρασυρθεί γιατί πέρισι τον έστελνα σε ιδιωτικό και τα πράγματα ήταν διαφορετικά.Πάντος σε όλες τις γιορτούλες πέρισι ο μικρός μου (2 τότε) και τα άλλα παιδάκια μια χαρά τα πήγαν.Και εγώ όταν ρωτήσα την δασκάλα του για εργασίες δεν μου είπε κάτι οτι θα μας τις δώσει στο τέλος της χρονιάς, τι να πω μπορεί να της ξέφυγε.Ο παιδικός που πάει και φέτος είναι ιδιωτικός.
Και επειδή δουλεύει συγγενικό μου πρόσωπο σε παιδικό μου λέει τι κάνουν με τα παιδάκια της ίδιας ηλικίας και απλά μου κάνει εντύπωση.
Δεν θελω να θίξω κανέναν και θέλω να πιστεύω όπως λες και συ οτι δεν υπάρχει διαφορετική αντιμετόπιση στα παιδάκια.Εξάλλου είπα και παραπάνω ότι το παιδί μου πάει με χαρά και αυτό για μένα λέει πολλά.Απλά νομίζω οτι σε αυτήν την ηλικία μπορούν να κάνουν πιο δημιουργικά πράγματα εκτός απο τα τουβλάκια Very Happy

????????


Επισκέπτης
εμενα η κολλητη μου ισχυριζεται οτι μεχρι και στις ληψεις βιντεο που κανουν απο το σταθμο λεει ειναι πιο πολλη ωρα τα αλλα παιδακια και τα εσπακια στην απεξω γωνια

δεν ξερω ρε παιδια δε νομιζω
εχω υπαρξει και στο χωρο, μπορει να λεγαμε μεταξυ μας κατι οι δασκαλες πχ η ταδε δεν πληρωνει η κατι τετοιο αλλα καμια σχεση στο παιδι

καθε ψυχουλα σε κερδιζει ξεχωριστα τι εσπα τι ξεεσπα......

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω πιστευω οτι ο καθε σταθμος εχει το δικο του συστημα..ο ανηψιος μου παει σε δημοτικο σταθμο και σχεδον καθε μερα παει και κατι διαφορετικο στο σπιτι..ο δικος μου γιος επισης σε δημοτικο σταθμο και οτιδηποτε φτιαχνουν τα παιρνουμε 1 φορα τα Χριστουγεννα,μια φορα το Πασχα και αλλη μια οτι εχουν φτιαξει το καλοκαιρι τον Αυγουστο που κλεινουν.Δεν θεωρω οτι ειναι κακο να κανεις μια ομορφη και διακριτικη συζητηση με την δασκαλα για να παρεις τις απαντησεις που θελεις.Αυτο για τον διαχωρισμο με το Εσπα δεν νομιζω οτι εχει καμια βαση..δεν νομιζω οτι οι δασκαλες γνωριζουν παντα ποια παιδακια ειναι μεσω προγραμματος και ποια οχι..εμενα περυσι τον ειχαν παρει με το εσπα και του φερονταν αψογα και φετος που ειναι εκτος εσπα του φερονται το ιδιο..ειναι τουλαχιστον γελοιο να συμβαινει κατι τετοιο..

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οποια δασκαλα ξεχωριζει τα "εσπακια" ειναι για πολλες μπουφλες!!!!!!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις