Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
27 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 27 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 4:07 am

????????


Επισκέπτης
ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΟΣ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Η ΦΥΛΑΞΗ
ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΩΣΑΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1700 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ

27βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 4:59 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Arco Iris ,

δεν απαξιώνω όσους το επιλέγουν.Διάβασε καλύτερα τη τελευταία παράγραφο και θα καταλάβεις τι λέω.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Πάλι σου λέω ότι και των μωρών βλαστοκύτταρα να είναι δεν σημαίνει ότι αν έχουν κάποια ασθένεια ,μπορεί να γίνουν καλά.
Ο οργανισμός μπορεί να απορρίψει τα δικά τους και αν μην απορρίψει κάποιου άλλου δότη.
Έχω κάνει διατριβή στο θέμα, έχω συγγενικό πρόσωπο με ALS και που έχει γυρίσει τον πλανήτη για θεραπείες κλπ κλπ.

Σου στέλνω τη τελευταία μου παράγραφο αλλά και please διάβασε όλο το κείμενο που έγραψα με προσοχή.
Εμείς δεν απαξιώνουμε κανέναν ,λάθος έχεις καταλάβει.Το να εκφέρουμε ή εκφράσουμε την άποψη μας όταν μάλιστα μας ρωτούν να την πούμε σε ένα θεματάκι όπως αυτό,δεν σημαίνει ότι επειδή η άποψη μας είναι διαφορετική από την άποψη κάποιων άλλων ,τους απαξιώνουμε !




Ο καθένας κάνει την επιλογή του και δεν είναι μόνο συνάρτηση των χρημάτων που έχει ή δεν έχει αλλά θέμα λογικής ,σκέψης και ανάληψης ρίσκου όπως λέει ο Αντώνης (ο άντρας μου) και ασφαλώς συμφωνώ και εγώ απόλυτα.



Ακριβώς αυτό προσπαθώ να σας πω.
Κάθε γονέας θέλει το καλύτερο για το/τα παιδι/ά του.
Εμείς σαν ζευγάρι έχουμε κάνει τις επιλογές μας και ότι θεωρούμε εμείς σπουδαιότερο γι αυτά,το κάνουμε.
Επειδή γνωρίζουμε τις εξελίξεις γύρω από το θεματάκι που βάλατε σχετικά με τα βλαστοκύτταρα και ότι ακόμα βρίσκονται σε ερευνητικό στάδιο και ότι στο μέλλον ακόμα και με μια σταγόνα αίματος θα παράγουν βλαστοκύτταρα και πολλά άλλα, πήραμε την απόφαση μας.
Ξαναλέω ότι έχει μεγαλύτερη σημασία η ιατροφαρμακευτική ασφάλεια των παιδιών παρά η λήψη βλαστοκυττάρων που έτσι και αλλιώς οι πιθανότητες για να τα χρησιμοποιήσει κάποιος είναι κάτω από 1% και αν τα χρειαστεί όπως σας είπα , δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα τα αποβάλλει ο οργανισμός ακόμα και αν είναι δικά του και μάλιστα από τα αρχέγονα .
Ο καθένας κάνει την επιλογή του και δεν είναι μόνο συνάρτηση των χρημάτων που έχει ή δεν έχει αλλά θέμα λογικής ,σκέψης και ανάληψης ρίσκου όπως λέει ο Αντώνης (ο άντρας μου) και ασφαλώς συμφωνώ και εγώ απόλυτα.

28βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 5:19 am

????????


Επισκέπτης
διαβαζω μια χαρα πολυ προσεκτικα

[quote="ioanna_41"]
Έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία να κάνετε μια ολοκληρωμένη ασφάλεια ιατροφαρμακευτική σε αμιγώς ξένη εταιρία παρόλο που είναι ακριβότερη από τις ελληνικές και όχι ελληνική που κοροϊδεύουν το κόσμο παρά να ξοδεύετε χρήματα για μια ματαιοπονία ή ματαιοδοξία .


αυτη ειναι η τελευταια σου παραγραφος και πιστεψε με, μια μανα που δεν της περισσευαν οπως σε σενα και στερηθηκε για να τα δωσει αυτα τα λεφτα δε μπορεις εσυ να την λες ματαιοδοξη.....

συμφωνησα μαζι σου σε πολλα απλα ειπα οτι εισαι αφοριστικη δεν καταλαβαινω γιατι εκατσες και επικολλησες τα ιδια λες και ειμαι καμια αδαης.......κριμα, με τον Αντωνη ειχα καλυτερη συνεννοηση!!!!!

ΥΓ κι εγω εχω συγγενη με διατατικη μυοκαρδιοπαθεια και του ειπαν απ το Ωνασειο οτι αν ειχαν κρατησει βλαστοκυτταρα (δυσκολο πριν 26 χρονια που γεννηθηκε) θα ηταν πολυ πιο ευκολη η θεραπεια του!!!!!!

.....καλη χρονια! δεν εχει σημασια που διαφωνουμε σε κατι, διαλογος να γινεται εχει σημασια! βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 215994

29βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 6:01 am

xrisili

xrisili
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ... ΛΑΘΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΙΑΤΡΟΥς... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗς ΟΠΩς ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕς ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΕΚΤΟς ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ... Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ?? ΠΑΡΑΚΑΤΩ.. ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΧΡΟΝΟ ΑΣ ΤΟ ΔΕΙ!!!

http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2009-2010/140-the-precious-cell


ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΤΟΥ ΕΞΑΝΤΑ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ " ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΚΥΤΤΑΡΟ"

30βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 6:08 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν έγραψα (αν και έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα) ότι θα ξοδεύουμε 2000-3000 ευρώ το χρόνο.
Τώρα αν ο γιατρός υπογράψει ότι ο ξάδελφος σου θα γίνονταν 100% καλά αν είχε κρατήσει βλαστοκύτταρα τότε ναι,έχεις δίκιο.
Επειδή όμως κανένας γιατρός δεν υπογράφει κάτι τέτοιο,παίζει κανείς πάντα με τις πιθανότητες και σου ξαναλέω για μια ακόμα φορά ότι είτε δικά του βλαστοκύτταρα είχε είτε δικά μου είτε δικά σου είτε του οποιουδήποτε ,αν ήταν να γίνει καλά θα γίνονταν.
Ξέρω δεκάδες περιπτώσεις που με ιδιοπαθής ασθένειες και αυτοάνοσα νοσήματα τα βλαστοκύτταρα έκαναν μια ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ και μάλιστα έχουμε παράδειγμα σε φίλη μου όπου ενώ κράτησε πριν 6 χρόνια εμβρυϊκά βλαστοκύτταρα, το παιδάκι της εξακολουθεί να δίνει μάχη με το θάνατο γιατί απλά δεν τα δέχεται ο οργανισμός του.
Αντιθέτως,του έγινε έγχυση με ξένα και ένα σκαλοπάτι είναι καλύτερα μόνο που πρέπει να συνεχίσει την θεραπεία στο Ισραήλ ή στην Γερμανία,στη Φρανκφούρτη.

Για να τελειώνουμε με το θέμα ,εμείς αν ήταν να δώσουμε 2000 ευρώ και κάποια φύλαχτρα κάθε χρόνο για βλαστοκύτταρα δεν θα το κάναμε.
Εσύ μπορεί να το κάνεις ή να το έκανες ή κάποιος άλλος ,οκ ;
Δεν είμαι λοιπόν αφοριστική ούτε εξαρτάται από μένα αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος το επιλέξει !
Έλεος, δεν θα σταθώ εμπόδιο στην όποια απόφαση οποιουδήποτε ζευγαριού για το τι απόφαση θα πάρει για το παιδί του !!!!
Απλά αν λέμε τη γνώμη μας και δεν την αποδέχεσαι ,ευγενικά μπορείς να την απορρίψεις με επιχειρήματα όπως επιχειρήματα έχω εγώ με τα δικά μου σχετικά περιστατικά με τα βλαστοκύτταρα τα οποία είναι κοινώς αποδεκτά από την κλασσική ιατρική κοινότητα ότι βρίσκονται ακόμα σε φάση έρευνας και όχι σε φάση εκτεταμένης θεραπευτικής μεθόδου αλλιώς όλοι θα γίνονταν καλά και δεν θα πέθαιναν ή θα έπαιρναν παράταση από τον Άγιο Πέτρο !
Φυσικά δεν σου λέω για αμφιβόλου ινστιτούτα και κλινικές που υπάρχουν στον πλανήτη όπως για παράδειγμα στην Ινδία με την κλινική NuTech clinic της Dr.Geeta Shroff's clinic που δεν είναι αποδεκτό το πρωτόκολλο από την διεθνή ιατρική κοινότητα αλλά μόνο από κάτι αλμπάνηδες ολιστικούς και ομοιοπαθητικούς που με ανθοιάματα και γιατροσόφια προσπαθούν να πείσουν τους ασθενείς ότι με ασθένειες πολύ σπάνιες και μερικές φορές θανατηφόρες ,θα τους κάνουν καλά,τσεπώνοντας εκατομμύρια δολάρια ή ευρώ ή ότι άλλο στηριζόμενοι στην ανάγκη απελπισμένων ανθρώπων ασθενών και συγγενών τους.
Ο ψυχολογικός τομέας άλλωστε είναι βασικός για να στηριχθεί σε ασθενείς και συγγενείς τους μία τέτοια προσπάθεια αλλά κυρίως στην απελπισία που έχουν αυτοί οι άνθρωποι όταν γνωρίζουν ότι δεν έχουν άλλη επιλογή.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους γονείς με τα μωρά.
Ψυχολογικά ,σκέφτεται ο γονέας "να μην πάρω βλαστοκύτταρα από το ακριβό μου μωράκι που όταν πάθει κάτι να γίνει καλά" ;
ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ είναι το όλο θέμα και εκεί ποντάρουν.
Μέχρι να λαμβάνουν από μια σταγόνα αίμα και να φτιάχνουν βλαστοκύτταρα απέχουμε αρκετά και μέχρι τότε πολλοί εκούσια ή ακούσια θα αποτελούν τα πειραματόζωα !

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

31βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 6:13 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Xrisili,

Συμφωνώ μαζί σου !

32βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 7:33 am

????????


Επισκέπτης
ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ δεν εχεις καταλαβει κατι απλο...δεν διαφωνω μαζι σου! οπως προειπα στο δευτερο παιδι δεν κρατησα για πολλους λογους.....

ομως και εδω πρεπει να συμφωνησεις κι εσυ....επιχειρηματα με βαση τι ακουσαμε εχουμε, δεν ειμαστε γιατροι.....εσυ ακουσες απ τη φιλη σου, εγω απο τον ξαδερφο μου,η απεναντι απο τον περιπτερα της και παει λεγοντας....αρα δεν μπορουμε να περικλυσουμε ολοκληρη ιατρικη κοινοτητα με τα επιχειρηματα μας- γνωμη ταπεινη μου

οσο για οσους αισχροκερδουν, το πιστευω πως ειναι οπως λες, και γενικα δεν ειχα καποια διαφωνια μαζι σου εκτος απο το οτι μου φανηκε οτι εισαι λιγο υπερβολικη ως προς την αποφυγη της ιδεας καν με διαφορες ταμπελες οπως πειραματοζωα,ματαιοδοξιες κτλ
αυτη ηταν η μονη μου ενσταση και οχι η ουσια της γνωμης σου

ΥΓ οσο για τις ιδιοπαθεις αυτοανοσες παθησεις, θα μου επιτρεψεις να γινω σκληρη μεσω του ξυλινου γραπτου λογου, αλλα δεν θα μου πεις εμενα γι αυτες.....οχι σε εμενα .....
καλη συνεχεια και μακαρι αν ειναι τοσο φουσκα το θεμα να εχεις ενημερωσει σωστα

33βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 8:02 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γράφεις :

ΥΓ οσο για τις ιδιοπαθεις αυτοανοσες παθησεις, θα μου επιτρεψεις να γινω σκληρη μεσω του ξυλινου γραπτου λογου, αλλα δεν θα μου πεις εμενα γι αυτες.....οχι σε εμενα .....
καλη συνεχεια και μακαρι αν ειναι τοσο φουσκα το θεμα να εχεις ενημερωσει σωστα


Απαντώ :



Γιατί όχι σε σένα ,δηλαδή ;
Τι είσαι εσύ ;
Ξέρεις περισσότερα,είσαι γιατρός,έχεις άρρωστο με σκλήρυνση κατά πλάκας στο σπίτι ή με ALS ή μέ Lyme ή με άλλη ανίατη ασθένεια ;
Εγώ έχω σε κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο και γνωρίζω από πολύ κοντά το όλον θέμα.

Όσο για τις "ταμπέλες" όπως λες, δεν το θεωρώ ως ταμπέλα να είναι κανείς πειραματόζωο ή για λόγους ματαιοδοξίας ή απελπισίας ή και τα δύο να τον πιάνουν "Κώτσο" για να ξοδεύει τα χρήματα του σε "ΑΕΡΑ".
Είναι σαν να πετάει κανείς τα χρήματα στο δρόμο εφόσον δεν τα δίνει για κάτι που εξασφαλίζει την ίαση και την θεραπεία.
Έχεις παρεξηγήσει το θέμα και τις λέξεις και τις χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο και "όποιον πάρει ο χάρος" ή "διά πάσαν νόσο και θεραπεία",μεταφορικά !!!!

34βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 8:40 am

????????


Επισκέπτης
[quote="ioanna_41"]
Γιατί όχι σε σένα ,δηλαδή ;
Τι είσαι εσύ ;
Ξέρεις περισσότερα,είσαι γιατρός,έχεις άρρωστο με σκλήρυνση κατά πλάκας στο σπίτι ή με ALS ή μέ Lyme ή με άλλη ανίατη ασθένεια ;
Εγώ έχω σε κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο και γνωρίζω από πολύ κοντά το όλον θέμα.






εχω τον εαυτο μου φιλη Ιωαννα
.........




Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Πεμ Δεκ 27, 2012 11:20 am, 1 φορά

35βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 10:22 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για να σας λύσω την απορία, επειδή πήγα 2 φορές στην ενημέρωση της δημόσιας τράπεζας, αν το δικό σου παιδί νοσήσει, πχ λευχαιμία, τότε φυσικά νοσούν και τα δικά του αρχέγονα κύτταρα. Αυτό σημαίνει πως ούτε το ίδιο το παιδί, ούτε κανένα άλλο παιδί μπορεί να τα χρησιμοποιήσει. Σε αυτή την περίπτωσή λοιπόν σου ζητάει η δημόσια τράπεζα να την ενημερώσεις για την αρρώστια, προκειμένου να μην τα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος. Τώρα, κατά πόσον ενημερώνουν αυτοί που πρέπει αυτό είναι ένα άλλο θέμα.. Απλώς να μη σου τύχει!

36βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 10:25 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα!να πω κ εγω κατι..εγω γεννησα τον ιουλιο κ τα κρατησα..μου ειπαν ομως οτι τα εξετασαν για αιματολογικες νοσους κ μπορουν να χρησιμοποιηθουν(οχι για ολες αλλα για καποιες που δεν μπορω να ψαξω να βρω τωρα τα χαρτια)...
αυτο τι σημαινει δλδ??
οτι ισχυει ή οτι με κοροιδεψαν?

37βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 10:33 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πολύ σωστά, crazymommy.

Ισχύει και αυτό που λες αλλά ισχύουν και πολλά άλλα πράγματα που δεν γίνονται σωστά.
Εμένα ,τολμώ να πω ότι η όλη ιστορία μου θυμίζει περισσότερο φακέλωμα DNA παρά οτιδήποτε άλλο σε συνδυασμό ασφαλώς με στατιστική,πειραματισμό και χρησιμοποίηση αρχέγονων υγειών κυττάρων σε άλλους χωρίς τη συγκατάθεση των γονέων ή του δότη.
Και να έχεις υπογράψει κάτι σχετικό, ποίος σε διαβεβαιώνει ότι δεν δίνουν οι εταιρίες κύτταρα του παιδιού σου σε άλλο δότη χωρίς να το ξέρεις εσύ;

Οι εταιρίες βγάζουν χρήμα ενώ όταν το χρειαστείς εσύ πάλι θα σου πουν να πληρώσεις.Έχει συμβεί,το γνωρίζω καλά το θέμα σας λέω. Πολλές φορές μάλιστα ψάχνουν για να δουν που είναι τα κύτταρα γιατί τα έχουν χάσει μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού αν φυλάσσονται εκεί.
Η όλη ιστορία είναι για να βγάζουν λεφτά οι εταιρίες και για να πειραματίζονται.
Γιατί να μην πουλήσω τα αρχέγονα κύτταρα των παιδιών μου εγώ και όχι η εταιρία δηλαδή, σε κάποιον άλλο που τα έχει ανάγκη και να τα πουλάνε οι εταιρίες απ' ευθείας ;
Οι εταιρίες μπορούν να λειτουργήσουν σαν μεσάζοντες και όχι μόνο σαν έμποροι λιανικής .
Όλα αυτά επιπλέον των λόγων που έγραψα σε προηγούμενα posts μου.
Βάζουν το κόσμο να πληρώνει για να διαχειρίζονται οι εταιρίες τα δικά μας κύτταρα !
Για ρωτήστε ποσοστά επιτυχίας σε μετάγγιση βλαστοκυττάρων και ελάτε μετά να μου πείτε ότι ΝΑΙ,ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !
Από τους 100 που για οποιονδήποτε λόγο κάνουν μετάγγιση βλαστοκυττάρων άντε οι 5 να πετύχουν και μεγάλο ποσοστό δίνουν οι στατιστικές !!
Οι 95 αποτυγχάνουν αλλά τα χρήματα τους τα παίρνουν χοντρά !

38βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 10:53 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vetaki και..... άλλα κορίτσια ,

τώρα το είδα και θα σου / σας απαντήσω.

Διαβάστε το με προσοχή !

Σου είπε κανείς ότι αν ποτέ χρειαστεί (ελπίζω να μην χρειαστεί για καμία μαμά και μπαμπά και για κανένα παιδάκι), να γίνει μετάγγιση σε κάποια σοβαρότατη ασθένεια ενός παιδιού,οι πιθανότητες ακόμα και με τα δικά του αρχέγονα βλαστοκύτταρα ,πόσες είναι ;
Σου είπε κανείς ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων ο οργανισμός αποβάλει ακόμα και τα αρχέγονα βλαστοκύτταρα του ιδίου του δότη (νεογνού για την περίπτωση που αναφερόμαστε) ;
Κύκλος είναι η ιστορία, αναζητούν δότες στηριζόμενους στο ότι όλοι οι γονείς θέλουν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδάκια τους αλλά τελικά αυτοί που βγάζουν το χρήμα είναι οι ίδιες οι εταιρίες και αναλογικά το ποσοστό των θεραπευθέντων με αυτή τη μέθοδο είναι η μειοψηφία .
Άρα η σχέση ίασης- θεραπείας με το κυκλοφορούν χρήμα που διατίθεται γι αυτό το σκοπό είναι αντιστρόφως ανάλογη με το αποτέλεσμα που όσοι συμμετέχουν σε αυτή τη προαιρετική λήψη βλαστοκυττάρων αν πρόκειται για ενήλικες ή αρχέγονων βλαστοκυττάρων αν πρόκειται για νεογέννητα.
Αυτός είναι και ο λόγος που είναι προαιρετική η λήψη εμβρυϊκών βλαστοκυττάρων και όχι υποχρεωτική.

Με μία φράση : Όποιος έχει χρήμα το κάνει ,όποιος δεν έχει δεν το κάνει !
Σε άλλη περίπτωση (αν ήταν δηλαδή υποχρεωτικό) θα ήταν ίσως δωρεάν έως το πολύ μια συμβολική τιμή αλλά δεν το κάνουν υποχρεωτικό για τους λόγους που σας εξήγησα και για πολλούς άλλους που δεν είναι τώρα της στιγμής για να σας αναλύσω.
Η ουσία είναι ότι επειδή το αποτέλεσμα μιας εμβρυϊκής βλαστοκυττάρων λήψης και βεβαίως χορήγησης είναι αβέβαιο και μη εξασφαλισμένο ,δεν μπορούν να το κάνουν υποχρεωτικό για όλους όπως ας πούμε για παράδειγμα είναι τα εμβόλια που κάνουν ανάσχεση σε ασθένειες πάνω από 90-100 %.
Στη περίπτωση των βλαστοκυττάρων , μιλάμε για αόριστο ,αβέβαιο , μη εξασφαλισμένο αποτέλεσμα.

Ελπίζω να σας βοήθησα και να καταλάβατε τι ακριβώς συμβαίνει με αυτή την ιστορία.

39βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:23 am

????????


Επισκέπτης
βετακι κι εγω αυτη την απορια εχω

περιμεναμε καποιες μερες να μας πουν αν τα βλαστοκυτταρα ηταν "ενταξει" για να κρατηθουν και μετα πληρωθηκαν

αλλα απ οτι διαβαζω........ μαλλον για εμποριο προκειται

εκεινη την εκπομπη τελικα που δειχνανε ποσος κοσμος εχει σωθει κανενας δεν την ειδε?????
τι να πω ρε παιδια

αμα εκμεταλλευονται ετσι την αγαπη των γονιων για το παιδι τους τι να πω......

40βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:26 am

????????


Επισκέπτης
συγνωμη για την παρεμβαση ......

41βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 12:06 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στη δημόσια τράπεζα μας είπαν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό από τα βλαστοκύτταρα που λαμβάνουν απορρίπτονται λόγω ακαταλληλότητας. Βέβαια, αυτό εσύ δε θα το μάθεις, κάνεις τη δωρεά σου και τέλος (σε ενημερώνουν για καταλληλότητα μόνο σε ότι αφορά στα μεσεγχυματικά κύτταρα όπου πρόκειται να πληρώσεις). Αυτό είναι πολύ βασικό γιατί στις ιδιωτικές τράπεζες παραδόξως σχεδόν πάντα γίνονται "δεκτά" τα βλαστοκύτταρα - γιατί αλλιώς πώς θα πληρωθούν; - άρα να ένας λόγος που δε θα τα έδινα σε ιδιωτική. Για μένα αν αξίζει να κάνεις κάτι είναι η δωρεά, όπου δεν σου κοστίζει κιόλας γιατί για να χρειαστούν τα βλαστοκύτταρα για το δικό σου παιδάκι σχεδόν απίθανο.
Να προσθέσω μονάχα επί τη ευκαιρία ότι σήμερα γίνονται αυτόλογες μεταμοσχεύσεις βλαστοκυττάρων με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας (ενώ αντίθετα οι αλλογενείς μεταμοσχεύσεις έχουν πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας), τουλάχιστον σε ενήλικες. Το ξέρω γιατί πριν 40 μέρες χρειάστηκε να κάνει και ο πατέρας μου αυτόλογη μεταμόσχευση και προς το παρόν το αίμα του είναι καθαρό. Οι γιατροί στο ΥΓΕΙΑ μας είπαν αυτά που σας έγραψα παραπάνω...

*Για κάποιους που μπορεί να μην ξέρουν, στην αυτόλογη μεταμόσχευση χρησιμοποιούνται τα βλαστοκύτταρα του ίδιου του ασθενούς, ενώ αντίθετα στην αλλογενή είναι άλλος ο δότης...

42βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 12:36 pm

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Την συγκεκριμένη ερώτηση έκανα χθες σε φίλη που δουλεύει σε εργαστήριο που επεξεργάζεται Βλαστοκύτταρα.
Η άποψή της ήταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΆ αρνητική για φύλαξη σε ιδιωτική τράπεζα, καθώς ήδη κάποιες από αυτές έχουν κλείσει, έχουν "χάσει" τα μοσχεύματα ή ψάχνεις τον υπεύθυνο και μην τον είδατε.
Το χειρότερο όμως είναι πως δεν τηρούνται οι σωστές συνθήκες συντήρησης ώστε αν κάποτε φανούν χρήσιμα, να είναι και ικανά να ανταποκριθούν στον σκοπό για τον οποίο φυλάχτηκαν κ δόθηκαν τόσα χρήματα.

Κι εμείς αποφασίσαμε να τα δωρίσουμε στην δημόσια τράπεζα.

43βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:23 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια εγω παντως εμπιστευομαι την αιματολογο του αντρα μου καθως εχουμε μια εμπειρια στο θεμα οικογενειακως μονο η δημοσια τραπεζα ειναι εμπιστη και εγω θα το κανω για να σωθει καποιος αλλος αν χρειαστει γιατι πιστεψτε με ειναι πολλοι

44βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:44 pm

antoniaeua

antoniaeua
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariposa συμφωνω μαζι σου...
ακομα κ να μη χρησιμευουν σε τιποτα τα κυτταρα του δικου σου για το δικο σου παιδι μονο κ μονο στα πλαισια της ερευνας γιατι να τα πεταξεις στον καδο???ουτε εγω ειμαι συμφωνη με τη πληρωμη...κ γιαυτο υπαρχει κ η δημοσια τραπεζα...καλο ειναι να ενημερωνομαστε απο κει κ περα αν καποιος εχει παρει την αποφαση του κ εχει στη τελικη τα φραγκα να πληρωνει ας το κανει κ ας μην επηρεαζει τους αλλους...

45βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:49 pm

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν ξερω τι να πω...εμεις τα δωσαμε σε ιδιωτικη κ μαλιστα ειναι ο αντρας μου φιλος με τον αδερφο της κοπελας που εργαζεται εκει..μας ειπε οτι ελεχθηκαν κ μπορουν να χρειαστουν...
δεν θελω να το σκαλισω αλλο...αλλωστε οτι εγινε εγινε..
μακαρι να μην χρειαζονται σε κανεναν...
αλλα αν ολο αυτο ειναι fake αλλη μια φορα οι πολιτες ειναι ερμαια κ το κρατος τα βουταει κ απο κει....

46βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:55 pm

antoniaeua

antoniaeua
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

vetaki απο τη στιγμη που εκανες αυτο που νομιζες σωστο ειτε λογω πληροφορισης απο τους γυρω ειτε λογο του γνωστου σας μη σκεφτεσε αν εκανες καλα...αχρειαστα να ειναι!!! Γενικα ομως η χωρα μας μας εχει αποδειξει οτι ειμαστε λιγοοοοοοο θυματα της κ εννοειται οτι εκμεταλευονται την ευαισθησια των νεων κ οχι μονο γονιων...

47βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Πεμ Δεκ 27, 2012 11:58 pm

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
antoniaeua έγραψε:
vetaki απο τη στιγμη που εκανες αυτο που νομιζες σωστο ειτε λογω πληροφορισης απο τους γυρω ειτε λογο του γνωστου σας μη σκεφτεσε αν εκανες καλα...αχρειαστα να ειναι!!! Γενικα ομως η χωρα μας μας εχει αποδειξει οτι ειμαστε λιγοοοοοοο θυματα της κ εννοειται οτι εκμεταλευονται την ευαισθησια των νεων κ οχι μονο γονιων...

αυτο ειπε κ ο αντρας μου χθες..μην το πολυ συζητας λεει,να εχουμε την υγεια μας κ ας τα φανε τα λαμογια.....

48βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Δεκ 28, 2012 12:04 am

antoniaeua

antoniaeua
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ πολυ καλα σου ειπε...ετσι ακριβως ειναι...

49βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Παρ Δεκ 28, 2012 1:09 am

????????


Επισκέπτης
πωπω δλδ ειπε τετοια πραγματα ανθρωπος απο μεσα ε??????
καταλαβα........

τεσπα τουλαχιστον σε δημοσια ρε παιδια, οχι στα σκουπιδια......

50βλαστοκυτταρα - Σελίδα 2 Empty Απ: βλαστοκυτταρα Τετ Ιαν 02, 2013 11:41 pm

antoniaeua

antoniaeua
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για οποιον ενδιαφερε χθες πηγα στο ομιλια για το κοινο της δημοσιας τραπεζας βλαστοκυτταρων εμαθα αρκετα...πηρα τη σακουλιτσα με τα μπουκαλακια κ τα χαρτια που συμπληρωνω εγω κ η γιατρος μου..κ παει κ αυτο...αν θελετε πληροφοριες...καλημερα κ καλη χρονια σε ολες σας κ με το καλο οσες περιμενουμε μωρακια... Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις