Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
110 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 110 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Διαλεξαμε τον νονο μας με κρητηρια οπως το πιος ειναι πιο καταληλλος για νονος να ειναι κοντα στο παιδι να μην κανει ενα μυστηριο και μετα εξαφανιστει κτλ γενικα να ειναι κοντα στο παιδι και να μην το ξεχασει, διοτι υπαρχουν πολλοι που απλα ειναι ολα οκ την ωρα της βαπτισης και μετα μην τους ειδατε...
Το προβλημα μου που τωρα το θυμηθηκα ειναι οτι ο νονος μας ειναι καθολικος και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να βαπτιση σε ορθοδοξη βαπτιση!!!
ξερει καμια σας τιποτα σχετικο και αν πρεπει να κανουμε κατι κααι ποσο μαλλον αν μπορει να μας το βαπτισει αυτος..
Γενικα δεν ειμαστε και πολυ της εκκλησιας ουτε εκεινος ουτε εμεις απλα σκεφτομαστε μην ειναι ολα ετοιμα και μετα μας πουνε δεν γινετε...
εχει τυχει σε καμια εχετε καμια ιδεα????

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν νομιζω να εχετε καποιο προβλημα αρκει να πει σωστα το πιστευω κ μην το πει στα λατινικα κ φρικαρει ο παπας γιατι η μονη διαφορα που εχουμε με τους Καθολικους ειναι το πιστευω εαν θυμαμαι καλα

http://www.gatospito.com

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειμαι σιγουρη γιατι ειναι και παλι χριστιανος ο νονος αλλα νομιζω οτι πρεπει να ειναι και ορθοδοξος

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γιατι δεν πας στην ενορια σου να ρωτησεις γιατι ζητανε να δουνε χαρτι απο το νονο αν δεν γραφει η ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανος, πιστοποιητικο βαπτισης του, οποτε ο παπας θα δει οτι ειναι καθολικος και για να μην εχεις τιποτα τελευταια στιγμη καλο ειναι να πας να ρωτησεις

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μην είστε χαζά. Απλά δεν θα το πείτε στον παπά. Ποιός ξέρει τί είναι ποιός.... Το "πιστεύω" έτσι κι αλλιώς θα του το δώσει να το διαβάσει από μέσα.

http://skiouromanoula.blogspot.com

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:γιατι δεν πας στην ενορια σου να ρωτησεις γιατι ζητανε να δουνε χαρτι απο το νονο αν δεν γραφει η ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανος, πιστοποιητικο βαπτισης του, οποτε ο παπας θα δει οτι ειναι καθολικος και για να μην εχεις τιποτα τελευταια στιγμη καλο ειναι να πας να ρωτησεις

Εμάς πάντως κανένα χαρτί του νονού δε μας ζήτησαν. Μόνο του μωρού.

http://skiouromanoula.blogspot.com

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kate εγραψα παραπανω μαθαινει ο παπας εγω οταν πηγα τον μαιο που βαπτισα μας ειπε η νονα να εχει μαζι η ταυτοτητα και αν ειναι καινουρια και δεν γραφει το θρησκευμα να εχει ενα πιστοποιητικο που να λεει οτι ειναι χριστιανη ορθοδοξη το οποιο το επαιρνε η μεσο κεπ η δημαρχεια η πηγαινε εκει που βαπτιστηκε και της διναν το χαρτι

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παλια το εγραφε η ταυτοτητα και δεν χρειαζοταν τιποτα αλλο βλεπαν απο εκει τωρα που εχουν αλλαξει οι ταυτοτητες και δεν λενε θρησκευμα αν ο νονος εχει καινουρια στο λενε για να ξερεις τι πρεπει να εχει μαζι του



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μιλουπακι στις Κυρ Αυγ 01, 2010 12:09 pm, 1 φορά

fanoulapit

fanoulapit
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Το καλύτερο είναι να πας και να μιλήσεις με τον πάτερ στην εκκλησία που θα βαφτίσεις.Αν και δεν νομίζω να γίνεται.Θα διαβάσει το Πιστεύω χωρίς να το πιστευέι?Είναι από τα πιο σημαντικά της ορθοδοξίας μας και απλά έτσι να το διαβάσει?Αποψή μου.Αν δεν τον πηράζει και τον νονό...

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Kate έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:γιατι δεν πας στην ενορια σου να ρωτησεις γιατι ζητανε να δουνε χαρτι απο το νονο αν δεν γραφει η ταυτοτητα οτι ειναι χριστιανος, πιστοποιητικο βαπτισης του, οποτε ο παπας θα δει οτι ειναι καθολικος και για να μην εχεις τιποτα τελευταια στιγμη καλο ειναι να πας να ρωτησεις

Εμάς πάντως κανένα χαρτί του νονού δε μας ζήτησαν. Μόνο του μωρού.

Στην βαπτιση της κορης μου δεν μας ζητησαν τιποτα απο την νονα!!!

Βασικα επειδη εδω οι παπαδες ειναι λιγο πως να το πω "παλαιων μυαλων??αρχων??" τελος παντων "λιγο" γι αυτο ρωταω και λιγο ποιο εξω απο δω μηπως και μου πουνε που δεν ισχυει
γιατι συμβαινει πολυ συχνα εδω στα μερη μας να λενε αλλα και να ισχυουν αλλα!!!!

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Για το θεμα του πιστευω το ξερουν πιο καλα απο μας γιατι σε μια συζητηση που ειχαμε με μια κοπελα μου ειπε οτι αν δεν ξερουν το πιστευω και κατι αλλα που δεν ξερω τι ακριβως δεν μποορουνε να πανε να κυνονισουνε και ας ειναι καθολικοι!!!

αν και ο νονος ειπε οτι αν δεν γινετε θα βαπτιστει αυτος χριστιανος!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.orthodox-answers.gr/node/454

"7.Ανάδoχoς τoυ παιδιoύ δεν μπoρεί να γίνει αλλόδoξoς ή αλλόθρησκoς, αλλά και Ορθόδoξoς, o oπoίoς έχει τελέσει μόνo πoλιτικό Γάμo."

αυτα βρηκα σχετικα.Οι νονοι του γιου μου ειναι παντρεμενοι με πολιτικο,κανεις δεν τους ρωτησε αλλα δεν το εκαναν θεμα και οι ιδιοι Cool

Το νοημα του μυστηριου ειναι να βαφτιστει χριστιανος ορθοδοξος καποιος (και οχι να παρει ονομα),οποτε ο αναδοχος πρεπει να ειναι και ο ιδιος με το ιδιο θρησκευμα.
Τωρα αν σου κατσει και δεν ασχοληθουν....Οσο για την ταυτοτητα που αναφερθηκε πιο πανω,προσωπικα οταν εγινα νονα πριν 8 χρονια μου ζητησαν βεβαιωση οτι ειμαι χ.ο. απο την ενορια που βαφτιστηκα Shocked καλο ε?Ευτυχως ζουσε ακομα ο παπας που με βαφτισε και ετσι την πηρα και εγινα νονα.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι λιτσακο αυτο ελεγα ζητανε, καλα και ο παππας να μην ζουσε σε εχουν στα αρχεια τους καλε

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Μιλουπακι"]ναι λιτσακο αυτο ελεγα ζητανε, καλα και ο παππας να μην ζουσε σε εχουν στα αρχεια τους καλε[/quote

με εστελναν στην αστυνομια Shocked να παρω βεβαιωση...απο εκει τα χαν παρει και μου λεγαν οτι ειναι καφροι οι παπαδες...και εγω οσο παιζοταν αυτο δεν μπορουσα φυσικα να γινω νονα.οι δε γονεις της βαφτηστηρας ειχαν μεινει λιγο γιατι τελευταια στιγμη εγινε αυτο..αλλα κατεληξα στον παπα που με βαφτησε και πηρα αυτο το χαρτι.ΟΚ,εχει τη λογικη του το πραμα αλλα πολυ τρεξιμο βρε πουλακι μου! Laughing

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
όχι να σε απογοητεύσω, αλλά πέρυσι σε μία φίλη μου που ψόφαγε να βαφτίσει ένα παιδάκι, δεν της το επέτρεψαν γιατί είναι κοθολική κι έτσι στην εκκλησία το κράτησε ο άντρας της. Ναι, το διαπιστώνουν από ταυτότητες και παρμφερή χαρτιά.

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kalutera na rwtiseis ton papa k tha sou pei.o dikos mas papas pantws mas rwtise poios tha baftisei ton andrea(eimaste apo xwrio k o papas tous gnwrizwi olous),den thumotane mono an kanane gamo thriskeutiko tou eipame nai k sumfwnise.
gia na min trexeis teleutaia stigmi enimerwsou prwta!
me to kalo i baftisi!!!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΙΤΑ ,...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΞΟΥΝ ΟΚ..
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΗΛΟΣ ΝΟΝΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΠΕΙ ΟΥΣΙΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ''ΨΕΜΑΤΑ''..ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ..!!
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΝΟΝΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΤΕ..

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Καλημέρα...

Κοιτάξτε... Η εκκλησία και εγώ δεν έχουμε μεγάλη σχέση. ΟΜΩΣ θεωρώ σωστότερο το μυστήριο της βάφτισης να μην συνοδευτεί από ψέμα και να γίνει με ένα νονό ορθόδοξο. Άσχετα με το πώς το έχουμε καταντήσει, η βάφτιση ΔΕΝ γίνεται για το όνομα, αλλά για να μπει το παιδί στους κόλπους της εκκλησίας (όχι με την έννοια του κτιρίου, έτσι; ).

Καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι ο νονός του παιδιού μας να είναι κάποιος με τον οποίο έχουμε καλή σχέση, αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα.

Μήπως τελικά να τον βαφτίσετε τον νονό; Χιχιχιχι!

http://www.eimaimama.gr

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς, με τα ίδια κριτήρια, είχαμε επιλέξει μια διαμαρτυρόμενη πολύ καλή μου φίλη. Ο παπάς δε μας άφησε. Ήταν κάθετος και δεν ήταν θέμα προσωπικής προτίμησης, αλλά γενικότερων εντολών της Αρχής της Εκκλησίας. Τελικά αλλάξαμε νονό!

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΝ ΟΝΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΟΡΟΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΑΝΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΙΕΡΕΑ.

mamamaria


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεαις σας!
την αλλη βδομαδα θα ξερω σιγουρα τι θα ξερω σιγουρα τι γινετε που θα παμε μαζι στην εκκλησια
απ'οτι μου ειπε οτι με την ιδια λογικη δεν γινετε και γαμος καθολικου σε ορθοδοξη εκκλησια ομως εκεινος εχει παντρευτει και σε ορθοδοξη εκκλησια και στην καθολικη εκανε την ιδια μερα το ιδιο μυστηριο σε διαφορετικες εκκλησιες!!!!
θα μαθω ομως τι γινετε μολις επισκεφτουμε μαζι τον πατερ μας!!!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamamaria έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεαις σας!
την αλλη βδομαδα θα ξερω σιγουρα τι θα ξερω σιγουρα τι γινετε που θα παμε μαζι στην εκκλησια
απ'οτι μου ειπε οτι με την ιδια λογικη δεν γινετε και γαμος καθολικου σε ορθοδοξη εκκλησια ομως εκεινος εχει παντρευτει και σε ορθοδοξη εκκλησια και στην καθολικη εκανε την ιδια μερα το ιδιο μυστηριο σε διαφορετικες εκκλησιες!!!!
θα μαθω ομως τι γινετε μολις επισκεφτουμε μαζι τον πατερ μας!!!
mipws i gunaika tou einai orthodoxi?an nai tote prepei na ginoun k ta duo mustiria stis enories tou kathenos!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις