Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
70 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 70 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1τοκετος και μυωπια Empty τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 6:38 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
(Αν εχω βαλει το θεμα σε λαθος ενοτητα,μπορουν οι διαχειριστες να το μετακινησουν)Κοριτσια καλησπερα!Με απασχολει τον τελευταιο καιρο ενα πολυ μεγαλο θεμα στο οποιο οι αποψεις διιστανται και γενικα οπου και αν εχω ψαξει κ οποιον και αν εχω ρωτησει,κανενας δν μπορει να μου πει κατι στανταρ.Οπως εχετε καταλαβει και απο τον τιτλο το θεμα μου ειναι η υψηλη μυωπια.Κ οταν λεω υψηλη το εννοω!!Οχι 4-5 βαθμους αλλα απο 7 κ πανω.Ολο αυτο το θεμα αρχισε να με απασχολει απο τη στιγμη που εκανα λειζερ το Σεπτεμβριο.Δν ειμαι εγκυος και μαλλον θα αργησω λιγο ν μεινω αλλα ειναι κατι που το σκεφτομαι λογω του λειζερ που εκανα οπως προειπα.Λοιπον...Εγω ειχα 6,5 και 8,5 (στα 2 ματια) συν 1-1,5 βαθμο περιπου ασθιγματισμο στο καθενα δλδ χοντρικα εφτανα το 8 και το 10.Πηγα σε εναν γιατρο ο οποιος μου φανηκε πολυ καλος επιστημονας (και μονο επιστημονας!) ο οποιος κανει την πιο συγχρονη μεθοδο.Οταν με ειδε μου ειπε πως γ να δει αν μπορουν τα ματια μου να δεχτουν το λειζερ ,πρεπει ν κανουμε καποιες εξετασεις πρωτα γτ μονο το 50% των ατομων με τοσο υψηλη μυωπια μπορουν ν ''θεραπευτουν'' εντελως κ πως αν δν μπορει το ματι μου να δεχτει ολη την επεμβαση, θα ''τριψουμε'' τον κερατοειδη μεχρι το σημειο που μπορουμε και οση μυωπια μεινει,θα φτιαξουμε γυαλια. Τελικα οι εξετασεις βγηκαν παααρα πολυ καλες.Μου ειπε πως δεν περιμενε να εχω τοσο ''καλους μυς'' στο ματι και η επεμβαση ηταν επιτυχης και δεν αφησε καθολου μυωπια..(κτ το οποιο το περιμεναμε αποτι ειχε πει ο γιατρος με μια αποκληση το πολυ 0,5-1 βαθμο,αλλα τελικα δν μου εμεινε καθολου μυωπια).Τον ρωτησα λοιπον,αν θελω στο μελλον να γεννησω φυσιολογικα,αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα η πρεπει να γεννησω με καισαρικη και μου ειπε πως α)Το γεγονος οτι εχεις μυωπια,δε σημαινει απαραιτητα πως θα γεννησεις με καισαρικη και β)το γεγονος πως εχεις τοσο υψηλη μυωπια ειναι ενας λογος να γεννησεις με καισαρικη αλλα οχι απαραιτητος.Οι εξετασεις του ματιου μου οπως ειπε ειναι αρκετα καλες και πως οταν στο μελλον θελησω να γεννησω,να παω να με ξαναδει και ειναι πολυ πιθανο να γεννησω φυσιολογικα. Κατα μια εννοια,δν εχω κανενα ιδιαιτερο κολλημα με την καισαρικη του τυπου..''θελω να νιωσω τον φυσιολογικο τοκετο''...Το μονο θεμα μου ειναι πως γενικα θελω να εχω τον ελεγχο των καταστασεων που εξαρτωνται απο μενα..οποιες και αν ειναι αυτες..κ πιο πολυ με τρομαζει η ιδεα της καισαρικης ,παρα του φυσιολογικου γτ νιωθω πως δεν μπορω να το ελεγξω ολο αυτο. Υπαρχει καποια κοπελα που να πηγε κοντρα σε οοοολα αυτα που ακουγε απο τριτους και απο γιατρους που ηθελαν απλα να τα παρουν (γτ ειναι πολλα) και να γεννησε φυσιολογικα με μεγαλη μυωπια??Κ αν ναι ,ποιον γιατρο εμπιστευτηκαν??Χιλια ευχαριστω και συγγνωμη γ το τεραστιο ποστ.

2τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 6:45 am

????????


Επισκέπτης
κοπελια ηρεμησε δεν τρεχει τιποτα

εγω ειχα μυωπια 8 και στα δυο και ειχα κανει και LASER
μετα το LASERεπαθα ενα ασχετο αυτοανοσο που ομως με πειραξε και στα ματια παλι με αποτελεσμα να εχω πλεον "σκοτωμα" οπτικου νευρου, θα γνωριζεις τον ορο

γεννησα δυο παλλικαρια φυσιολογικοτατα, και μαλιστα δεν ειπωθηκε ποτε κατι απο το γιατρο μου- ενω το ηξερε.......βεβαια εμενα τα μωρα βγηκαν σε 5 λεπτα, εκει δεν ξερω τι παιζει να μαθεις πληροφοριες για πιο δυσκολες γεννες

παντως ολα γινονται και μην ακους τους καλοθελητες που μαθανε με το παραμικρο να κανουν καισαρικες για να πανε μετα ΣΚ για κυνηγι.........φιλια απο μενα!

3τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 6:52 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@ arco iris
Αχ..πολυ χαρηκα με την απαντηση σου..Κριμα βεβαια για το αυτοανοσο που κληρονομησες.. Sad
Αν επιτρεπεται,γεννησες Αθηνα?Κ αν ναι ποιον γιατρο ειχες? Ευχαριστω

4τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 7:09 am

????????


Επισκέπτης
οχι θεσσαλονικη και ο συγκεκριμενος δεν ειναι να τον συστηνω αλλα για.......αλλους λογους

χιχιχι

5τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 7:15 am

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Constantin@ στις Τετ Νοε 06, 2013 8:32 am, 1 φορά

6τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 7:18 am

????????


Επισκέπτης
πιεση και να μην εχει ενα ματι την ωρα του τοκετου μπορει να ανεβασει

εμενα ανεβασε λιγο κανα μισαωρο η μια κορη ειχε διασταλλει το ειδαμε τυχαια

ολα καλα μην αγχωνεστε

7τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 7:33 am

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ,ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΥΩΠΙΑ....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΙΖΕΡ ΤΗΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕ.....

ΓΙΑΤΙ ΣΚΑΣ ΛΟΙΠΟΝ????

8τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 7:47 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ,

Η ΜΥΩΠΥΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΕΓΩ ...ΑΠΟ ..ΑΛΛΟΥ .. ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ !!!

9τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 8:01 am

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna_41 έγραψε:ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ,

Η ΜΥΩΠΥΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΕΓΩ ...ΑΠΟ ..ΑΛΛΟΥ .. ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ !!!

ΟΧΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ....ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΑΥΤΟ????ΑΠΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΥΩΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΗ...

10τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 8:19 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@Lida R
Δεν εχει σχεση ο βαθμος της μυωπιας αλλα η πιεση του ματιου.Οποιος εχει υψηλη μυωπια,εχει και υψηλη πιεση (στα ματια εννοω,οχι γενικα)συνηθως.Στην επεμβαση δν διορθωνουνε την πιεση που δεχεται το ματι..απλα κοβουν λιγο κερατοειδη.Ειτε δλδ την εχεις κανει την επεμβαση ειτε οχι,δν εχει σημασια...Σημασια εχει οτι ειχες ή εχεις υψηλη μυωπια,οποτε πρεπει να τσεκαρεις κατα ποσο ''αντεχουν '' οι μυς του ματιου την υψηλη πιεση.Αλλωστε κ ο ιδιος ο γιατρος μου ειπε πως αφου ειχα μυωπια,θα πρεπει να παω να ξανατσεκαρουν τους μυς του ματιου λιγο πριν γεννησω. Εν ολιγοις δεν εχει σημασια αν εχεις κανει την εγχειριση

11τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 8:46 am

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι αλλα πιεση στα ματια εχουν και ανθρωποι που δεν εχουν μυωπια....οποτε αυτα ειναι 2 διαφορετικα θεματα.....
εσενα οποτε ο προβλιματισμος σου αφορα την πιεση ...οχι την μυωπια γιατι αυτη προκαλει το προβλημα...

δεν ξερω αν σου ειπε ο γιατρος σου...αλλα υπαρχουν πιθανοτητες να επανελθει η μυωπια σου....γι αυτο ισως σου ειπε να πας να σε ξαναδει....

ειχεσ σταθερους βαθμους για χρονια ??? ή ειχες σκαμπανεβασματα>???

12τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 9:17 am

zoim

zoim
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όταν με το καλό μείνεις έγκυος ο γυναικολόγος σου θα σου πεί γύρω στον 7ο μήνα να επισκεφτείς τον οφθαλμιατρό σου και αυτός θα σου πεί αν μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά ή όχι.Εμένα για παράδειγμα στην εγκυμοσύνη μου ανέβηκε η μυωπία και ο γιατρός μου είπε να πάω 6 μήνες μετά την γέννα για εξέταση.Γέννησα με καισαρική για άλλο λόγο αλλιώς θα γένναγα φυσιολογικά,παρ'όλο τους 6,5 βαθμούς που είχα.

13τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 9:20 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Με την μυωπια ειμαι οκ και σε κανα μηνα θα ξαναπαω να με ξαναδει..Εχει επανελθει πληρως.Εγω τον ειχα ρωτησει καθαρα και μονο οσον αφορα τον τοκετο και το πως σχετιζεται με τη μυωπια και μου ειχε πει πως ΓΕΝΙΚΑ (οχι για εμενα,γτ εγω ειχα αρκετα καλες εξετασεις) αυτοι που εχουν υψλη μυωπια (ειτε εχει γινει επεμβαση ειτε οχι) πρεπει πριν τον τοκετο να ρωτησουν οφθαλμιατρο αν αντεχουν την πιεση τα ματια τους και να κανουν καποιες εξετασεις για να μην συμβει αποκολληση του αμφιβληστροειδους κατα τον τοκετο.Δεν ξερω αν αυτην την εξεταση την κανουν κ αλλοι,αλλα σιγουρα αυτοι που εχουν μυωπια πρεπει να την κανουν.Δεν περιοριζεται δλδ σε εμενα.Ουτε εδειξαν κτ περιεργο οι εξετασεις μου ουτε ειχα ποτε σκαμπανεβασματα με πιεση και μυωπια.Ολα καλα γενικα.Πιο πολυ ρωτησα γτ ηθελα να δω παραδειγματα οπως της arco iris γτ ειμαι σιγουρη πως στο μελλον,standar θα μου το χτυπησει ο γυναικολογος και ηθελα να δω κατα ποσο ειναι δυνατος ο φυσιολογικος τοκετος για να ξερω πως να αντιμετωπισω μια τετοια ενδεχομενη συμπεριφορα απο το γιατρο.

14τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 9:25 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις!!!Να χαιρεστε τα παιδακια σας οσες εχετε και αυτες που το επιθυμουν με το καλο ενα μπεμπακι.Ευχαριστω ολες και παλι!

15τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Τρι Ιαν 15, 2013 9:28 am

????????


Επισκέπτης
απλα προσεξε αυτο που σου ειπα

εμενα ηταν κατω απο δεκα λεπτα η γεννα και τις δυο φορες......

δεν ξερω τι θα ειχαν παθει τα ματια μου με πιο πολλη πιεση.......εννοω γεννας!

16τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Σαβ Ιαν 19, 2013 2:45 am

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εγω με 6 και 8 βαθμους γεννησα φυσιολογικα τα παιδια μου...βεβαια μου ανεφεραν την επιλογη της καισαρικης αλλα μου διευκρινισαν οτι μονο οι πολυωροι τοκετοι με περιορισμενη εξελιξη θα μπορουσαν να με επηρεασουν...παντως εγω ειχα σχετικα ευκολους τοκετους.
μην ανησυχεις ιδιαιτερα.

17τοκετος και μυωπια Empty Απ: τοκετος και μυωπια Σαβ Ιαν 19, 2013 2:58 am

Euxoula

Euxoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πω πω κοριτσια τι τυχερες ειστε που γεννησατε φυσιολογικα..Εγω με καισαρικη και οχι μονο λογω μυωπιας που εχω τη διπλασια απο σας (12,5 και 9,0 συν αστιγματισμο 2,5 και 1,5) αλλα ειναι σταθερη χρονια τωρα.Γερνουσε ο πλακουντας πρωορα.Ο γιατρος μου δε ρισκαρε να γεννησω με τεχνιτους πονους 38η βδομαδα για να μην παθουν τιποτα τα ματια μου βλεπετε τα δικα μου ματια δε σηκωνουν λειζερ αλλα αναπλαση κερατοειδη και ειναι ακριβα για την τσεπη μου και ειμαι με γυαλακια απο 3 χρονων.Εμενα το προβλημα δημιουργηθηκε με το που γεννηθηκα πανω στη γεννα της μαμας απο αποτομη κινηση του γιατρου πειραχθηκαν τα οπτικα νευρα.ειμαι αλλη περιπτωση.μπραβο σε οσες γεννησαν φυσιολογικα βεβαια αυτο δε σημαινει οτι δε χαρηκα τη καισαρικη μου απλα οταν μου ειπαν οτι θα κανω καισαρικη απογοητευτικα λιγο γιατι απ τη στιγμη που αντικρυσα στο τεστ αυτες τις 2 ροζ γραμμουλες ονειρευομουν τον τοκετο μου με τον αντρα μου διπλα ακριβως να μου κραταει το χερι.Αφου εχεις κανει λειζερ και οι μυεις στα ματια σου αντεχουν την πιεση θα στο πει ο οφθαλμιατρος βεβαια η γνωμη μου ειναι να ζησεις ολη την εμπειρια πιστευω οτι ειναι μοναδικη και μαγικη!!! Embarassed

http://Cash4Visits.com/ref.php?refId=301433

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις