Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

dimitrak78

dimitrak78
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πονεμένη ιστορία ο ύπνος και με τις 2 κόρες μου....Ειδικά η μεγάλη που είναι πλέον 4 έμαθε να κοιμάται για μεσημέρι μόνη της από τον παιδικό πριν απο λίγους μήνες ενώ το βράδυ έπρεπε να κοιμάται κάποιος δίπλα της. Τώρα απλά κάθομαι στην άκρη του κρεβατιού και περιμένω να κοιμηθεί και ευελπιστώ οτι σιγά-σιγά θα τα καταφέρει από μόνη της. Η μικρή μου έίναι 2 και για βράδυ θέλει ακόμα τα περισσότερα βράδυα αγκαλιά και βόλτα, αν και έχει αρχίσει να προσπαθεί να μιμηθεί την αδερή της. Έμένα αυτό που με βοήθησε αρκετά να μειώσω/κόψω την αγκαλιά είναι οτι τις έβαλα και τις 2 από 1,5 ετών σε κανονικό κρεβάτι οπότε ξαπλώναμε μαζί και μόλις τις έπαιρνε ο ύπνος έφευγα. Αν ξυπνούσαν μέσα στη νύχτα ή πηγαιναμε μέχρι να ξανακοιμηθούν ή ερχότανε μόνες τους στο κρεβάτι μας και συνέχιζαν τον ύπνο τους. Σταδιακά αυτό άρχισε να μειώνεται και σήμερα νομίζω οτι είμαστε σε καλό δρόμο, αν και εξακολουθούν να υπάρχουν "δύσκολες" νύχτες.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε παιδάκι έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες στον ύπνο και όσο δύσκολο και αν είναι για εμάς πρέπει απλά να δείξουμε υπομονή και με πολύ αργά βήματα να τα βοηθήσουμε να μάθουν να κοιμούνται μόνα τους. Εγώ ζορίζομαι ακόμα αλλά δεν μετανιώνω καθόλου που δεν κατάφερα να αφήσω τα παιδιά μου να κλάψουν για να μάθουν! Θέλει απλά ΥΠΟΜΟΝΗ...

Pinelopi88

Pinelopi88
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
axxx ponemeni istoria!!!!!!!!!!!!!!!
ta idia perasa k gw...alla ta katafera k pleon koimate monos tou!!!
egw ekana to eksis..
ton ksaplwna mproumita sto krevataki tou..tou tragoudaga diafora k akoumpaga to xeri m sto popo tou k ton kounaga(m efige i mesi na skivw panw apo tin kounia alla aksize)...tou evaza k ligo tin kouvertoula sto prosopaki p tou aresi...k oooo k aaaa ola ta fwnienta ta pira zvarna...auto omos gia arxi dn ftanei...kathomoun dipla stin kounia tou opote sikonotane ton ksaplwna pali k as eklege ekei egw....k tou elega me varia foni NANI(gia na katalavei oti den paizoume twra)!!..ton kounaga gt dn mporei to moro na to ksesinithisei toso eukola...ton kounaga alla mono mesa stin kounia tou oxi stin aggalia..!!!
kathomoun dipla tou k opote sikonotane ton "malona"(mi fantastis auto to NANI elega) k ton evaza pali ksapla...auti ti douleia ekana 4-5 meres..oxi mono sto vradino ipno alla k ston mesimeriano!!mexri p kourazotan apo to klama itan k mastouromenos k apo to gala k koutsa strava koimotane!!!!
eklapse poli o mikros alla eprepe na to kanw dn antexame allo etsi apo aggalia se aggalia!!!!!!!!!!!!!!
pisma thelei k ipomoniiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
geia sas koritsia, dokimaste na ta koimizete sto rilax kanei thamata!
egw thn mikri mou ekei tin koimiza tin kounaga kai tis tragoudousa kai tin eperne o upnos kai meta stin kounia!
pali ena kolpo einai na min lete tin leksi "nani" alla ela pame gia upno!
gt emena i mikri otan akouge tin leksi ela pame gia nani ginotan polemos! enw otan elega pame gia upno ola mia xara!
an thelete dokimaste to!

evigiorgos

evigiorgos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα σας κορίτσια..άλλα κοιμούνται με κούνημα άλλα με βόλτες με το αυτοκίνητο άλλα με το να τα έχεις όρθια και να πηγαινοέρχεσαι.
συμφωνώ όμως με την Εβίτα, το ίδιο έκανα και εγώ .ενώ η μαμά μου τη νανούριζε στα χέρια και μετά δεινοπαθούσα να τη κοιμίσω πήρα την απόφαση να αλλάξω τρόπο.
και έτσι έκλεινα φώτα αν ήταν βράδυ τη κρατούσα για λίγο να ρευτεί μετά το γάλα και έπειτα στη κούνια της,έβαζα και παιχνιδάκια από πάνω να τραγουδάνε και να γυρνάνε,τη καληνύχτιζα και έφευγα κιουρία εγώ Very Happy Very Happy Very Happy
βέβαια έκλαιγε..πήγαινα όταν έκλαιγε ας πούμε για 2 λεπτά συνεχόμενα τη χάιδευα και ξαναέφευγα.
ξανά το ίδιο και το ίδιο,ώσπου συνειδητοποίησε πως δε θα τη πιάσω και κοιμόταν.
την άλλη μέρα τα ίδια ,αλλά την άφηνα παραπάνω να κλάψει,πήγαινα στο 5λεπτο.
την επόμενη στο 8λεπτο και πάει λέγοντας..
χρειάζεται πολύ υπομονή και επιμονή!
και βεβαία να ξέρεις πως όλο αυτό παρά ευχάριστο θα είναι για σένα Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
πρέπει όμως να γίνει(κατά τη δική μου γνώμη πάντα)!

καλό κουράγιο Wink Wink Wink Wink


kwnina


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ, κορίτσια!!!Κι εμένα η κορούλα μου πο είναι 4,5 μηνών αν δεν την κουνήσω και δεν την κρατήσω αγκαλιά δεν κοιμάται...Είναι λίγο κουραστικό. αλλά ελπίζω με το καιρό να μάθει να κοιμαται μόνη της....Ευτυχώς που ακούω ότι βιώνουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα...Ένιωσα μια ικανοποίηση......

michelle-isidor

michelle-isidor
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
οιτα να το σταματησεις οσο ειναι νωρις ακομα!!!
αν δεν κανεις κατι δεν προκειτε να το σταματησει μονη της!!!!!!!!

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα μανούλες. Εμένα ο γιός μου είναι 3,5 μηνών και 5500kg. Ενώ στην αρχή κοιμόταν μόνος του και στην κούνια του την ημέρα, γιατι το βράδυ τον έβαζα στο καλάθι, σαν πρωταρα μάνα φοβόμουνα το βράδυ στην κούνια του. Πλέον κοιμάται με αγκαλιά και κούνημα, όχι απαραίτητα περπάτημα και μόνο στο καλάθι. Βέβαια περάσαμε αρκετά: κολοικούς, εισοφαγική παλινδρόμηση, δυσκοιλιότητα, ξανα κολοικούς, ρινίτιδα, και το πιό πρόσφατο βροχιολίτιδα. Και εκτός απο όλα αυτά έχω πάθει και εγώ υπερκόπωση στον αυχένα οπότε η αγκαλιά και το κούνημα μου φαίνονται υπερβολίκα.

Lida R

Lida R
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω παλι κοριτσια μου πιστευω πως ολα ειναι στο ποσο μεγαλη θεληση και επιμονη εχει η μανα!!!


η κορη μου γεννηθηκε 4 κιλα...οποτε εχουμε ξεκινησει απο ενα ηδη βαρυ σταδιο......οσο ειναι νεογνα ετσι κι αλλιως κοιμουνται οπου να ναι...οπως να ναι....κι εμενα η μικρη μου νεογεννητο κοιμοταν μονη της...μεγαλωνιοντας ηθελε αγκαλιτσα..αλλα ταυτοχρονα βαραινε κ πολυ κι ολας.......οποτε ειχα σταδια
1.αγκαλια και βολτιτσα...με αλαφρυ κουνημα.....6 κιλα....

2 αγκαλια καθισμενη στο κρεβατι και κουνημα μπρος πιω σαν να κανω κοιλιακους..... 8 κιλα.......


3. 8-9 κιλα ηθελε παλι βολτες και κουνημα..ΦΡΙΚΗ!!!!

4 ΒΗΜΑ....ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΟΥΝΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΙΚΕΑ...ΘΕΑ-ΣΩΤΗΡΑΣ.....

5 ΒΗΜΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ 2,5 ΧΡΩΝΩΝ 15 ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΤΙΣ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΕΥΓΩ...

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΑΛΗΝΕΥΕΙ......ΤΙ ΠΟΙΟ ΓΛΥΚΟ????ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ???ΑΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΤΩΡΑ , ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ ΠΑΛΙ....

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ...ΑΠΛΑ ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ...ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ...ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΚΛΕΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΝΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.....

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ.... Very Happy

michelle-isidor

michelle-isidor
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εμενα μου αρεσει που τον εχω αγκαλια και τον κοιμηζω,δε λεω οτι δεν ειναι οτι ποιο γλυκο!!!απλα ειναι καποιες φορες που μας περνει παααρα πολυ ωρα μεχρι να κοιμηθει με αποτελεσμα η μεση και τα χερια να μη τα νιωθεις!!!
οσο για τη πολυθρονα εχουμε και εμεις μια "θυλασμου"...μονο που με το που θα κατσω εκει ειναι σαν να κουρδιζετε και αρχηζει και αυτος να χοροπηδαει!!!
τελικα με πολυ υπομονη μαλλον ολα θα γινουν!!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα παντως το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" με βοηθησε παρα πολυ κ με ξεμπλοκαρε στο να εφαρμοσω πραγματα που δεν ειχα σκεφτει κ πραγματικα ειδα αποτελεσμα.
δε το εφαρμοσα κατα γραμμα(ουτε ακομα το εφαρμοζω δεδομενου οτι ακομα κ στο κρεβατι μας τον κοιμιζουμε καποιες φορες) αλλα θεωρω τις πληροφοριες του χρησιμοτατες ...
αξιζει τον κοπο μια αναγνωση...

kwnina


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ τώρα διαβάζω το βιβλίο Κοιμήσου,παιδί μου!!!Μακάρι να το είχα ανακαλύψει νωρίτερα...Η μικρή μου είναι 4,5 μηνών και δεν ξέρω κα΄τα πόσο είναι νωρίς ή αργά για να εφαρμόσω, όσα λέιε το βιβλίο...Μπορεί κάποια που το έχει διαβάσει να με βοηθήσει???

Ευχαριστώ πολύυυυυ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις