Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
96 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 96 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 8:56 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα.
Έχω ένα θέμα που με απασχολεί πολλά χρόνια αλλά κυρίως από όταν έγινα μαμά... Δεν αφορά στα πεθερικά αλλά στην οικογένειά μου και δεν ήξερα πού αλλού να το δημοσιεύσω..
Στην οικογένειά μου είμαι το δεύτερο παιδί, 14 μήνες μετά από μια αδερφή που ήταν πάντα τέλεια κι έπρεπε να την ακολουθώ σε ότι έκανε, και 13 χρόνια πριν από έναν αδερφό που ήταν το απωθημένο της μαμάς. Σαν παιδί έχω φάει πάρα πολύ ξύλο, μιλάμε για καταστάσεις που εύχομαι κανένα παιδάκι να μην τις ζήσει. Κι όχι μόνο ξύλο αλλά και εξευτελισμό σε ηλικία που το καταλάβαινα και με στενοχωρούσε... Κι όλα αυτά κυρίως από τον μπαμπά μου και μέχρι και τα 14-15 χρόνια μου. Και το κυριότερο? Για κάτι που δεν μπορούσα να ελέγξω και πιστέψτε με, αν μπορούσα θα το έκανα!
´Οσο ήμουν έγκυος και "μιλούσα" στο μωρό μου, του ορκίστηκα ότι όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα χτυπήσω ποτέ!
Το πρόβλημά μου είναι το εξής : νιώθω ότι μισώ τον μπαμπά μου για ότι μου έχει κάνει. Τον βλέπω να το παίζει στοργικός παππούς με τον γιο μου και θυμώνω!!!! Μου βγάζει πολλή κακία αυτή η εικόνα, δεν θέλω να τον ακουμπάει. Και δεν ξέρω αν μπορώ να το ξεπεράσω αυτό. Εκείνος σίγουρα το έχει ξεχάσει αλλά εμένα με έχει στιγματίσει...
Δεν ξέρω αν κάποια από εσάς μπορεί να απαλύνει αυτό που νιώθω,απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.
Και θα παρακαλέσω, αν κάποιος/α θέλει να κοροϊδέψει ή να ειρωνευτεί να μην απαντήσει. Είναι ευαίσθητο το θέμα (για εμένα τουλάχιστον που είμαι η παθούσα) και δεν μπορώ να διαχειριστώ κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ που με διαβάσατε και συγγνώμη για το σεντόνι!!

2Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:10 am

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα Ακριβή. Όταν διαπίστωσα ότι είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα με έναν συγγενή μου, επειδή για διάφορους λόγους δεν μπορούσα και δεν ήθελα να του το πω, εφάρμοσα ένα "κόλπο" που είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο ψυχολογίας: Φαντάστηκα ότι εγώ κι αυτός καθόμασταν σε δύο καρέκλες ο ένας απέναντι από τον άλλο και ότι τότε μπορούσα να του πω όλα μου τα παράπονα μέχρι να αδειάσω. Το δοκίμασα μερικές φορές, μάλιστα μια - δυο φωναχτά (όταν ήμουν μόνη στο σπίτι, μην παρεξηγηθώ Shocked ) και πραγματικά ύστερα ένιωσα πολυ καλύτερα μέσα μου. Σαν να επήλθε ειρήνη. Ελπίζω να σε βοηθήσω κάπως...

3Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:13 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή αλλά δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει, είναι πολλά τα τραύματα που μου έχει αφήσει η συμπεριφορά του...
Και πάλι ευχαριστώ όμως..

4Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:20 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σίγουρα το ότι το κρατάς μέσα σου δεν είναι καλό για σένα την ίδια. Έχεις σκεφτεί να του μιλήσεις μετά από τόσα χρόνια ή θεωρείς ότι δεν θα είχε καμμία σημασία και θα ήταν ανούσιο? Αν όχι αυτό που σου προανέφερε αν ζητούσες κάποια ψυχολογική υποστήριξη ή ψυχανάλυση για να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις με κάποιο τρόπο. Σίγουρα όσα μας συμβαίνουν στην παιδική μας ηλικία μας στιγματίζουν και όσο δεν τα συζητάμε ή δεν προσπαθούμε έστω με κάποια βοήθεια να βρούμε λύση, επιβαρύνουμε τον ίδιο μας τον εαυτό και καταπιεζόμαστε (στην περίπτωσή σου αναφέρομαι στο ότι καταπιέζεις τον εαυτό σου να τον αφήνεις να βλέπει το εγγόνι, ενώ στην πραγματικότητα δεν το θέλεις).

5Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:23 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
´Εχεις δίκιο, δεν θέλω ούτε να τον ακουμπάει τον μικρό μου!!!

6Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:25 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ak.fassa έγραψε:´Εχεις δίκιο, δεν θέλω ούτε να τον ακουμπάει τον μικρό μου!!!

Το καταλαβαίνω και νομίζω ότι στην θέση σου το ίδιο θα ένιωθα και ίσως και να μην τον άφηνα να το βλέπει. Ωστόσο πέρα από το παιδί οι σχέσεις σας πως είναι?Τυπικές ή προσπαθείς να κρύβεις όσα έχεις περάσει και προσπαθείς να λειτουργείς κανονικά απέναντί του?

7Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:27 am

rin

rin
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
νομιζω κι εγω πως θα σε βοηθουσε πολυ να μιλουσες με καποιον ειδικό. Οχι μονο για σενα αλλα και για την οικογενειακη σας γαληνη. Πιθανοτατα και το μικρούλι σου αργοτερα να εισπραττει αυτην την αρνηση για τον παππου και να εχεις και αντιδρασεις που κατα βαθος δεν θα ηθελες.

8Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:28 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ ακριβη μου....
γιατι το αφησες βρε κοριτσακι τοσα χρονια?μιλα στον πατερα σου, σε εναν ψυχολογο. μονο καλο θα βγει.
το σωστο ειναι να μην βγαζουμε πανω στα παιδια μαςτα δικα μας απωθημενα, αλλα και εγω οταν βλεπω τονδικο μου πατερα-ο θεος να τον κανει- να ειναι στοργικος για τα παιδια μου τσαντιζομαι. μια μερα ομως τονρωτησα. εσυ δεν νοιαστηκες για τα δικα σου παιδια. νοιαζεσαι για τα εγγονια σου?
μιλα, βγαλτο απο μεσα σου
με καθε φιλικη διαθεση Very Happy

9Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:30 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αδιάφορες θα έλεγα, τουλάχιστον από μέρους μου. Δεν μιλάμε και καθημερινά, με την μαμά μου έχω καλές σχέσεις αλλά επειδή τον δικαιολογεί σε ότι βλακεία κάνει δεν πολυμιλάμε τελευταία.
Είναι δύσκολο για ένα παιδί να βλέπει τελείως διαφορετική συμπεριφορά των γονιών απέναντι στο κάθε παιδί τους.

10Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:33 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ak.fassa έγραψε:Αδιάφορες θα έλεγα, τουλάχιστον από μέρους μου. Δεν μιλάμε και καθημερινά, με την μαμά μου έχω καλές σχέσεις αλλά επειδή τον δικαιολογεί σε ότι βλακεία κάνει δεν πολυμιλάμε τελευταία.
Είναι δύσκολο για ένα παιδί να βλέπει τελείως διαφορετική συμπεριφορά των γονιών απέναντι στο κάθε παιδί τους.

Να σε ρωτήσω κάτι η μαμά σου όταν ζούσες εκείνες τις στιγμές εξευτελισμού από τον μπαμπά σου πως αντιδρούσε, δεν μιλούσε για να μην έρθει σε αντιπαράθεση μαζί του?Ήταν με το μέρος σου αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι?

11Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:33 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν νομίζω ότι το θυμάται,πάνε 20 χρόνια πια... Σκέφτηκα να έκανα μια συζήτηση με τη μάνα μου κάποια στιγμή μπας και σταματήσει να με πρήζει να τους πηγαίνω το μωρό. Αλλά κι αυτή το μέρος του θα πάρει, θα τον δικαιολογήσει. Κι εκείνη με έδερνε τότε όταν έλειπε ο πατέρας μου. Μαζί τα έκαναν απλά σαν ζώων που είμαι, την νιώθω πιο κοντά μου εκείνη...

12Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:36 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν θυμάμαι να έκανε κάτι. Ειδικά μια σκηνή μου έχει μείνει και δεν θα την ξεχάσω ποτέ, μαζί το έκαναν... Σάββατο πρωί, με έγδυσαν εντελώς και με έβγαλαν έξω από το σπίτι. Στο γκαράζ δεν είχαμε πόρτα, συνόρευε με το δρόμο και κρυβόμουν πίσω από το αυτοκίνητο να μη με δει κανείς, αλλά περνούσε ένα παιδί από τη γειτονιά. Ποτέ δεν θα ξεχάσω το βλέμμα του όταν με κοίταξε...

13Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:39 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πω πω πραγματικά τραγικό να διαβάζω ότι σε έσπαγαν στο ξύλο...Εγώ στην θέση σου δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έχω έστω και αυτές τις τυπικές και αδιάφορες σχέσεις, αλλά αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να τους κάνεις συζήτηση τι να πω... να έβρισκες συνέχεια δικαιολογίες για να μην τους το πηγαίνεις?Στην τελική δεν νομίζω ότι σε νοιάζει και πολύ η γνώμη τους, τουλάχιστον εμένα δεν θα με αφορούσε, τι θα σου κάνουν θα σε διαγράψουν από παιδί τους, σιγά τα αυγά.Πάντως πέρα από αυτό που μόνο προσωρινή είναι ως λύση, μήπως να το συζητούσες με κάποια ψυχαναλύτρια, δεν είναι κακό, αυτό που θα σου πούμε εμείς για να νιώσεις καλύτερα σίγουρα δεν συγκρίνεται με την αγαλλίαση που θα σου προσφέρει η συζήτηση με μία ειδικό.

14Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:40 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ak.fassa έγραψε:Δεν θυμάμαι να έκανε κάτι. Ειδικά μια σκηνή μου έχει μείνει και δεν θα την ξεχάσω ποτέ, μαζί το έκαναν... Σάββατο πρωί, με έγδυσαν εντελώς και με έβγαλαν έξω από το σπίτι. Στο γκαράζ δεν είχαμε πόρτα, συνόρευε με το δρόμο και κρυβόμουν πίσω από το αυτοκίνητο να μη με δει κανείς, αλλά περνούσε ένα παιδί από τη γειτονιά. Ποτέ δεν θα ξεχάσω το βλέμμα του όταν με κοίταξε...

συγγνώμη κιόλας είναι γονείς σου, αλλά αυτό είναι παντελώς ανισόρροπο για κάποιο γονιό. ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ???

15Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:42 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η μάνα μου καμιά φορά πετάει στο άσχετο ότι έχει μετανιώσει που μου φερόταν έτσι. Βλέπεις τον αδερφό μου τον χάιδευαν για τον ίδιο λόγο, αλλά εκείνος ήταν το αγόρι που πάντα ήθελε! Εγώ ήμουν απλά η δεύτερη κόρη που ξεσπούσαν τα νεύρα τους...
Anyway, μην σας ψυχοπλακώνω βραδιάτικα...
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας, με βοήθησε πολύ που το έβγαλα από μέσα μου... Χρόνια με τρώει...
Το καλό είναι ότι τα έχω συζητήσει όλα αυτά με τον άντρα μου (με λεπτομέρειες που ντρέπομαι να γράψω εδώ), και έχω την ηθική υποστήριξη που χρειάζομαι...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ak.fassa στις Πεμ Ιαν 24, 2013 9:43 am, 1 φορά

16Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:42 am

viktoriast

viktoriast
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λοιπόν κοπέλα μου εσύ έχεις κάθε δίκιο να νιώθεις με αυτόν τον τρόπο αλλά πιστεύω πως ο πατέρας σου, χωρίς να είμαι ειδικός, δε πολυκατάλαβε το κακό που σου έκανε. Γι αυτόν μάλλον θα ήταν μια φυσιολογική συμπεριφορά γιατί κανένας μάλλον δεν τον έπεισε ποτέ για το αντίθετο.Πολλοί γονείς αρνούνται να δουν τη διαφορετικότητα των παιδιών τους και βλεπουν μέσα από αυτά δικά τους αποθημένα και όνειρα ανεκπλήρωτα (γι' αυτό και δημιουργούνται διακρίσεις). Και εγώ θα συμφωνήσω με τις κοπέλες πιο πάνω ότι πρέπει έστω και καθυστερημένα να κάνετε μια συζήτηση εσείς οι δυό. Μπορεί και πάλι να μη δεις βελτίωση ή σημάδια μεταμέλειας από πλευράς του αλλά σίγουρα θα λυτρωθείς εσύ που είναι και το πιο σημαντικο.
Σου εύχομαι να λυτρωθείς σύντομα από αυτό το συναίσθημα.!

17Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:45 am

elsa1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ak.fassa έγραψε:Δεν θυμάμαι να έκανε κάτι. Ειδικά μια σκηνή μου έχει μείνει και δεν θα την ξεχάσω ποτέ, μαζί το έκαναν... Σάββατο πρωί, με έγδυσαν εντελώς και με έβγαλαν έξω από το σπίτι. Στο γκαράζ δεν είχαμε πόρτα, συνόρευε με το δρόμο και κρυβόμουν πίσω από το αυτοκίνητο να μη με δει κανείς, αλλά περνούσε ένα παιδί από τη γειτονιά. Ποτέ δεν θα ξεχάσω το βλέμμα του όταν με κοίταξε...
κοριτσι μου εχω μεινει αφωνη με την σκηνη αυτην που περιγραφεις.εγω δεν εχω ζησει τετιοεσ καταστασεις το αντιθετο θα ελεγα....αλλα εχω μια φιλη απο το σχολειο που θυμαμαι καποιες φορεσ και σημαδια στο σωμα της και οταν την ρωτουσα τι ειναι αυτα ?δεν απαντουσε...ωσπου μια μερα ανοιξε την καρδια της και μου ειπε πραγματα που εμεινα με το στομα ανοιχτο!!!εχει τετοιο μισος για τον πατερα της που εχουν κοψει επαφες πλεον ...αλλα δεν συνχωρει ουτε την μανα της.....

18Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:47 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το έχω σκεφτεί για ψυχολόγο αλλά τα οικονομικά μας δεν το επιτρέπουν. Ακόμα και που το συζήτησα μαζί σας με ανακούφισε...

19Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:47 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ak.fassa έγραψε:Η μάνα μου καμιά φορά πετάει στο άσχετο ότι έχει μετανιώσει που μου φερόταν έτσι. Βλέπεις τον αδερφό μου τον χάιδευαν για τον ίδιο λόγο, αλλά εκείνος ήταν το αγόρι που πάντα ήθελε! Εγώ ήμουν απλά η δεύτερη κόρη που ξεσπούν σαν τα νεύρα τους...
Anyway, μην σας ψυχοπλακώνω βραδιάτικα...
Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας, με βοήθησε πολύ που το έβγαλα από μέσα μου... Χρόνια με τρώει...
Το καλό είναι ότι τα έχω συζητήσει όλα αυτά με τον άντρα μου (με λεπτομέρειες που ντρέπομαι να γράψω εδώ), και έχω την ηθική υποστήριξη που χρειάζομαι...

Σίγουρα ότι έχεις την υποστήριξη του συζύγου σου θα είναι πολύ ωφέλιμο για σένα.Παρόλα αυτά αν νιώθεις να σε καταπιέζει πολύ όλη αυτή η κατάσταση κάνε όπως νιώθεις, νομίζω πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση θα πάρεις αν τους περιορίσεις απέναντι στον μικρό. Και στην τελική αυτό δεν σε κάνει εσένα κακό άνθρωπο, η συμπεριφορά τους απέναντί σού όμως όντας μικρό κοριτσάκι, σίγουρα τους κάνει. Ποιος γονιός βγάζει ολόγυμνο το έφηβο παιδί του στους δρόμους για να πάρει την ευχαρίστηση της κοροιδίας, πραγματικά όταν το διάβασα έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Όσα χρόνια και αν έχουν περάσει ήταν, είναι και θα είναι ανεπίτρεπτο, δεν ζούσες και στον Μεσαίωνα. Και φαντάζομαι πόσα άλλα ακόμα δεν μας έχεις αναφέρει.

20Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 9:59 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ήμουν κακό παιδί,ούτε ζωηρό ούτε ατίθασο. Απλά είχα μια αδυναμία, κάτι που οι εξετάσεις έδειξαν ότι δεν ήταν οργανικό οπότε θεώρησαν πως με καθημερινό ξύλο θα το ξεπερνούσα...
Οσο το σκέφτομαι και θυμάμαι τα λόγια της μάνας μου όταν φώναζε, μάλλον ένιωθαν αποτυχημένοι σαν γονείς κι έτσι εξιλεώνονταν, τι να πω...

21Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 10:03 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
την δική τους αποτυχία ως γονείς σίγουρα την πλήρωσες εσύ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αυτό που ανέφερες για τον οικονομικό λόγο, ίσως μέσω της ασφάλειά σας να έβρισκες κάποια ψυχολόγο ή κάποιο κέντρο στήριξης που να είναι συμβεβλημένο με ταμεία?

22Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 10:10 am

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η κακη συμπεριφορα και το ξυλο τον γονιων μας ειναι κατι που οσοι το εχουμε ζησει θα το κουβαλαμε για παντα στην ζωη μας...
κ εγω εχω φαει πολυ ξυλο μεχρι καποια ηλικια 13-14 απο την μητερα μου ομως(ο πατερας μου ειχε ηδη πεθανει Sad )μεχρι που ο μεγαλος μου αδερφος της ειπε να παει σε ψυχολογο κ δεν το εκανε φυσικα και τοτε της ειπε οτι μιλησε με κοινωνικη λειτουργο κ αν το ξανακανει θα κανει ο ιδιος αιτηση να της παρουν εμενα κ τα 2 μικροτερα αδερφια μου...τοτε σταματησε να με χτυπαει.τους αλλους 2 δεν τους χτυπουσε γιατι η μια ηταν η αγαπημενη της κορη κ ο αλλος το μικρο αγορακι αλλα κ οταν τολμουσε να τον ακουμπησει τα εσπαγε ολα στο σπιτι....
μετα απο οοοολα αυτα ,δεν με χτυπουσε αλλα μου φεροταν τοσο απαξιωτικα...την ακουγα να μιλαει σε συγγενεις κ γειτονες για μενα που ουτε για εναν ξενο δεν θα μιλουσες ετσι...οταν πηγα να σπουδασω στα 18 μου κ καταλαβα τι θα πει οικογενεια απο αλλους φιλους εκανα πααααρα πολλες φορες κουβεντα μαζι της κ οταν την ρωτουσα γιατι με χτυπουσες μου απανταγε αφου με νευριαζες Shocked Shocked
για χρονια κουβενταζαμε μεχρι που καταλαβα οτι χαλαω φαια ουσια κ οξυγονο που ειναι πολυτιμο για το περιβαλλον.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.-
δεν ξαναγυρισα σπιτι κ τα τελειταια 3 χρονια δεν μιλαμε ΠΟΤΕ. την καλεσα στον γαμο μου για το τυπικο της υποθεσης αλλα δεν ηρθε(χεστηκα)εμαθε οτι εκανα παιδι δεν με πηρε ποτε ουτε τηλ. δεν το εχει δει ποτε και καλυτερα δεν την χρειαζεται το παιδι μου....οτι δεν λυνεται κοβεται λεει μια παροιμια...με ποναει βεβαια.δεν το εχω διαλευκανει εντελως μεσα μου αλλα εχει ηρεμησει η ζωη μου τα τελαυταια χρονια....
συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο [ποστ

23Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 10:17 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ισμηνη έγραψε:η κακη συμπεριφορα και το ξυλο τον γονιων μας ειναι κατι που οσοι το εχουμε ζησει θα το κουβαλαμε για παντα στην ζωη μας...
κ εγω εχω φαει πολυ ξυλο μεχρι καποια ηλικια 13-14 απο την μητερα μου ομως(ο πατερας μου ειχε ηδη πεθανει Sad )μεχρι που ο μεγαλος μου αδερφος της ειπε να παει σε ψυχολογο κ δεν το εκανε φυσικα και τοτε της ειπε οτι μιλησε με κοινωνικη λειτουργο κ αν το ξανακανει θα κανει ο ιδιος αιτηση να της παρουν εμενα κ τα 2 μικροτερα αδερφια μου...τοτε σταματησε να με χτυπαει.τους αλλους 2 δεν τους χτυπουσε γιατι η μια ηταν η αγαπημενη της κορη κ ο αλλος το μικρο αγορακι αλλα κ οταν τολμουσε να τον ακουμπησει τα εσπαγε ολα στο σπιτι....
μετα απο οοοολα αυτα ,δεν με χτυπουσε αλλα μου φεροταν τοσο απαξιωτικα...την ακουγα να μιλαει σε συγγενεις κ γειτονες για μενα που ουτε για εναν ξενο δεν θα μιλουσες ετσι...οταν πηγα να σπουδασω στα 18 μου κ καταλαβα τι θα πει οικογενεια απο αλλους φιλους εκανα πααααρα πολλες φορες κουβεντα μαζι της κ οταν την ρωτουσα γιατι με χτυπουσες μου απανταγε αφου με νευριαζες Shocked Shocked
για χρονια κουβενταζαμε μεχρι που καταλαβα οτι χαλαω φαια ουσια κ οξυγονο που ειναι πολυτιμο για το περιβαλλον.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.-
δεν ξαναγυρισα σπιτι κ τα τελειταια 3 χρονια δεν μιλαμε ΠΟΤΕ. την καλεσα στον γαμο μου για το τυπικο της υποθεσης αλλα δεν ηρθε(χεστηκα)εμαθε οτι εκανα παιδι δεν με πηρε ποτε ουτε τηλ. δεν το εχει δει ποτε και καλυτερα δεν την χρειαζεται το παιδι μου....οτι δεν λυνεται κοβεται λεει μια παροιμια...με ποναει βεβαια.δεν το εχω διαλευκανει εντελως μεσα μου αλλα εχει ηρεμησει η ζωη μου τα τελαυταια χρονια....
συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο [ποστ

πραγματικά πιστεύω ότι η λύση που επέλεξες ήταν και η καλύτερη. Από το να έπρεπε να καταπιέσεις τον εαυτό σου να είναι με έναν άνθρωπο που τόσο σε πόνεσε στην ζωή σου...Και στην τελική αφού μετά από τόσες συζητήσεις δεν κατάλαβε τι έκανε στραβά, έχεις δίκιο θα ήταν άδικο χάσιμο χρόνου.

24Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 11:25 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνήσω με τη Χρυσάννα, έκανες το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις. Εγώ δεν έχω τόση δύναμη ακόμα, νιώθω τύψεις όταν μου λέει η αδερφή μου ότι κλαίει γιατί δεν βλέπει το παιδί. Είναι στιγμές που θυμώνω με τον εαυτό μου για την αδυναμία που δείχνω. Πολλές φορές της έχω πει ότι τα παιδιά δεν ξεχνούν ποτέ. Πολλές φορές έχει πει ότι έχει μετανιώσει για τα λάθη που έχει κάνει μαζί μου.
Τον πατέρα μου τον δικαιολογούσα μέχρι να κάνω δικό μου παιδί. Έλεγα ότι δεν έχει νιώσει αγάπη και δεν μπορεί να δώσει στα παιδιά του κάτι ανάλογο. Όμως ήρθε η ώρα που γέννησα το Νίκο μου. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δεν θα μπορούσα να δώσω όλο μου το είναι σε αυτό το πλάσμα!!! Το μόνο που εύχομαι και παρακαλάω είναι, αν με αξιώσει ο Θεός να κάνω δεύτερο παιδάκι, δεν θα το κάνω ποτέ να νιώσει παραγκωνισμένο, ή αδικημένο και θα του δώσω όση αγάπη έχω όπως και στο Νικολίδιό μου...
´Οταν ήμουν μικρή η μάνα μου με έλεγε κακιά κι ίσως είχε δίκιο. Έτσι αντιδρούσα σε αυτό που μου συνέβαινε κι ακόμα είμαι έτσι. Δεν έχω πει ποτέ στον άντρα μου ότι τον αγαπάω, όμως το ότι έγινα μαμά με έχει μαλακώσει πολύ και γίνομαι καλύτερος άνθρωπος καθημερινά.
Οπότε ένα έχω να πω στους γονείς μου : δεν με κατέστρεψαν ολοκληρωτικά, είμαι ακόμα άνθρωπος με αισθήματα...

25Κορίτσια τη γνώμη σας... Empty Απ: Κορίτσια τη γνώμη σας... Πεμ Ιαν 24, 2013 11:26 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σας ευχαριστώ πολύ για την δωρεάν ψυχανάλυση, πάω να κοιμίσω το αγοράκι μου.
Καλή συνέχεια σε όλες, και πάλι ευχαριστώ!!!
Καληνύχτα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις