Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Ημικρανιες σε παιδάκι... Παρ Ιαν 25, 2013 4:38 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια γεια σας, η κορη μου ειναι 5 χρόνων και τωρα και 2 χρονια αντιμετωπίζουμε ενα προβλημα που αφορά το κεφαλακι της. Ημέρα πρωτοχρονιάς 2011 ξύπνησε το πρωι και μου παραπονιοταν έντονα για το κεφαλι της, άρχισε να κανει εμετους, αστάθεια, και συνεχωμενο κλαμα στην αγγαλια μουκαι εκτος αυτον ηταν τοσο χλωμο το πρόσωπο της συν μαύρους κύκλους κατω απο τα ματια που τρομαζα καθε φορα που το κοιταζα.. Ολο αυτο με ολα τα συμπτώματα που σας ειπα κράτησαν 10 ωρες, μπηκαμε στο νοσοκομειο και μας ειπαν οτι ισωσ ηταν καποια διάσημη απο ενα μικρο χτύπημα που ειχε το προηγούμενο βραδυ( δεν μας εκαναν τιποτα απο ακτινογραφίες κτλ γιατι οπως ειπε ο γιατρός ήθελε να το αφήσουμε ενα βραδυ και αν σταματούσαν τα συμπτώματα δεν ήθελε να το βάλει σε τέτοια διαδηκασια χωρις να ειναι κατι σοβαρο..) την επ'ομενη ηταν μια χαρα σαν να μην ειχε τιποτα ποτε και φυγαμε. Μετα απο 3 μερες παλι τα ιδια , η Παιδιατρος μου μονο μου ειπε για ημικρανιες .την πρωτη μερα που άνοιξαν τα σχολεία με πήραν τηλεφωνο και πήγα και την πήρα σε ημιλιποθυμη κατασταση τρόμαξα τοσο, που το μυαλο μου δεν λειτουργούσε το τι επρεπε να κανω εκεινη τη στιγμη. Μην τα πολυλογω εχουμε νοσηλευτεί αλλη μια φορα για ημικρανιες 7 ημέρες και ηταν πολυ δυσκολες οι εξετάσεις γιατι οπως έμαθα δεν υπαρχει εξεταση για να μας πουν αν ειναι ημικρανιες η οχι , επρεπε να κάνουμε τα παντα για να αποκλείσουμε πιθανές ασθένειες. Απο εκει και έπειτα ειχαμε πολλες κρισεις(ετσι τις λεμε..) το παρακολουθεί πσιδονευρολογος αλλα με φοβίζει πλέον γιατι μου ειπε οτι αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό θα πρεπει να ξεκινησει προφυλακτικη αγωγή σχεδον για ολη τη ζωη της. Αλλα ετσι που παει σιγουρα δεν το γλιτώνουμε... Όπου και να εχω ρωτήσει δεν το ήξεραν οτι υπαρχουν ημικρανιες στα παιδια( ΑΣΕ που μου έλεγαν και βλακείες οτι τα κανει ψέματα επειδη ισως ζηλεύει το μωρο, οτι ειναι ψυχοσωματικα κ.α) δεν εχω κανενα να αντάλλαξω πληροφορίες . Υπαρχει καποια Μαμα που να αντιμετωπίζει το ίδιο προβλημα;

2Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty . Παρ Ιαν 25, 2013 4:55 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μηπως εχει μυωπια?παντως κ γω οταν ημουν μικρη<δεν θυμαμαι ποσο> ειχα πνοκεφαλους και ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι απο την τηλεοραση.χωρις να με αφηνει η μαμα μου να βλεω πολυ τηλεοραση,εμενα επειδη ημουν και παιδι γενικα στην τσιτα,με επηρεαζε πολυ,μου προκαλουσε υπερδιεργεση με αποτελεσμα να εχω πονοκεφαλους.μολις η μαμα μου εκοψε την τηλ κοπηκαν και οι πονοκεφαλοι.μια αποψη λεω..δεν λεω οτι ειναι απο αυτο ντε και καλα για το δικο σου το παιδι.

3Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Παρ Ιαν 25, 2013 5:00 am

nenuka


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πόσο πολύ λυπάμαι για το κοριτσάκι σου!
Δεν ξέρω πώς θα σε βοηθούσε αυτό αλλά υποφέρω η ίδια από ημικρανίες. Η πρώτη κρίση που θυμάμαι η ίδια ήταν στα 7 μου στη πρώτη Δημοτικού, αλλά η μητέρα μου λέει ότι είχα και μερικές ακόμα νωρίτερα, ίσως και από την ηλικία της κόρης σου.
Είναι κατι με το οποίο απλώς μαθαίνεις να ζεις, δυστυχώς. Αποτελεσματική θεραπεία σε αυτά τα 30 χρόνια δεν βρήκα, και, πιστεψέ με, δοκίμασα πολλές.
Έχω και εγώ ένα κοριτσάκι, 3 ετών, και τρέμω μήπως μια μέρα έρθει και μου πει "μαμά, πονάει το κεφαλάκι μου"
Η ημικρανία συνδέεται έντονα (στην περίπτωσή μου τουλάχιστο, και ειδικά όταν ήμουν παιδί και δεν είχα στρες) με διατροφικους παράγοντες. Οπότε κράτα ένα ημερολόγιο και πιθανόν να εντοπίσεις αν υπάρχει κάτι που τις προκαλεί. Συνήθεις ύποπτοι στην ηλικία τους η μπανάνα, η σοκολάτα και κάποια τυριά.
Αν μπορώ να σε διαφωτίσω σε κάτι άλλο, είμαι στη διαθεσή σου.

4Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Παρ Ιαν 25, 2013 5:04 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:μηπως εχει μυωπια?παντως κ γω οταν ημουν μικρη<δεν θυμαμαι ποσο> ειχα πνοκεφαλους και ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι απο την τηλεοραση.χωρις να με αφηνει η μαμα μου να βλεω πολυ τηλεοραση,εμενα επειδη ημουν και παιδι γενικα στην τσιτα,με επηρεαζε πολυ,μου προκαλουσε υπερδιεργεση με αποτελεσμα να εχω πονοκεφαλους.μολις η μαμα μου εκοψε την τηλ κοπηκαν και οι πονοκεφαλοι.μια αποψη λεω..δεν λεω οτι ειναι απο αυτο ντε και καλα για το δικο σου το παιδι.


Σε ευχαριστω για την απάντηση σου, αλλα σιγουρα δεν ειναι μυωπία ηταν το πρωτο που ψάξαμε...

5Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Παρ Ιαν 25, 2013 5:12 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nenuka έγραψε:Πόσο πολύ λυπάμαι για το κοριτσάκι σου!
Δεν ξέρω πώς θα σε βοηθούσε αυτό αλλά υποφέρω η ίδια από ημικρανίες. Η πρώτη κρίση που θυμάμαι η ίδια ήταν στα 7 μου στη πρώτη Δημοτικού, αλλά η μητέρα μου λέει ότι είχα και μερικές ακόμα νωρίτερα, ίσως και από την ηλικία της κόρης σου.
Είναι κατι με το οποίο απλώς μαθαίνεις να ζεις, δυστυχώς. Αποτελεσματική θεραπεία σε αυτά τα 30 χρόνια δεν βρήκα, και, πιστεψέ με, δοκίμασα πολλές.
Έχω και εγώ ένα κοριτσάκι, 3 ετών, και τρέμω μήπως μια μέρα έρθει και μου πει "μαμά, πονάει το κεφαλάκι μου"
Η ημικρανία συνδέεται έντονα (στην περίπτωσή μου τουλάχιστο, και ειδικά όταν ήμουν παιδί και δεν είχα στρες) με διατροφικους παράγοντες. Οπότε κράτα ένα ημερολόγιο και πιθανόν να εντοπίσεις αν υπάρχει κάτι που τις προκαλεί. Συνήθεις ύποπτοι στην ηλικία τους η μπανάνα, η σοκολάτα και κάποια τυριά.
Αν μπορώ να σε διαφωτίσω σε κάτι άλλο, είμαι στη διαθεσή σου.


Οντως με βοηθάς πολυ... Και εμας κληρονομικό ειναι , ο σύζυγος μου εχει αλλα μια φορα στα 3 χρονια και αυτο οχι τοσο σοβαρό... Ευχομαι οχι στο παιδι σου γιατι ειναι παρα πολυ δυσκολο αν και εσυ το ξερεις καλυτερα απο εμενα... Και εμενα η παιδονευρολογος μου ειπε να κραταω ημερολόγιο και μακρια απο τυριά σοκολατοειδη και καθε είδους συντηρητικό .(δεν θυμαμαι για μπανάνα)
Να σου πω... Πανω στη κριση τι κανεις; Παιρνεις κα ποιο φάρμακο; Εμεις παίρνουμε υποθετο 600 mg .

6Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 9:23 am

nenuka


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οι κρίσεις αντιμετωπίζονται είτε με κοινά παυσίπονα (συνήθως παρακεταμόλη) είτε με ειδικά σκευάσματα για την ημικρανία. Σε τόσο μικρή ηλικία, μόνο ο παιδίατρος ή ο παιδονευρολόγος μπορούν να σου υποδείξουν αγωγή.
Πάντως, το πιο πολύτιμο εργαλείο σε βαθος χρόνου, νομίζω θα αποδειχθει το ημερολόγιο. Αν μπορέσετε να εντοπίσετε και να αποκλείσετε τους περιβαλλοντικούς παράγοντες, πιστέυω θα γλιτώσετε τουλάχιστο τα μισά επεισόδια.

7Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 9:35 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nenuka έγραψε:Οι κρίσεις αντιμετωπίζονται είτε με κοινά παυσίπονα (συνήθως παρακεταμόλη) είτε με ειδικά σκευάσματα για την ημικρανία. Σε τόσο μικρή ηλικία, μόνο ο παιδίατρος ή ο παιδονευρολόγος μπορούν να σου υποδείξουν αγωγή.
Πάντως, το πιο πολύτιμο εργαλείο σε βαθος χρόνου, νομίζω θα αποδειχθει το ημερολόγιο. Αν μπορέσετε να εντοπίσετε και να αποκλείσετε τους περιβαλλοντικούς παράγοντες, πιστέυω θα γλιτώσετε τουλάχιστο τα μισά επεισόδια.

Εχεις απόλυτο δικιο... Τα ιδια μου ειπε και η παιδονευρολογος που μας παρακολουθει.. Παρακεταμολη παίρνουμε αλλα υποθετο των 600 mg... Σαν πολυ μου φάνηκε να σου πω αν σκεφτείς οτι ειναι 5 χρόνων και 20 κιλα... Ξερω και εγω , κανω οτι μου λένε να δω αν θα δω αποτελεσματα. Σε ευχαριστω.

8Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 9:45 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ομοιπαθουσα....
με ταλαιπωρουν απο την ηλικια της κορης σου σχεδον....
οντως δεν υπαρχει προληψη, παρα μονο παυσιπονα.και οταν ειναι ημικρανια με αυρα-εμετους και ζαλαδα- δεν αντεχω ουτε να μυρισω παυσιπονο.μονο ενεσεις.
πηγα λοιπον πριν 7 περιπου χρονια σε ενα βελονιστη στηναθηνα. εκανα εναν κυκλο βελονισμων και με ξαναπιασαν μετα απο 5 χρονια.
ηταν και παιδακια οταν πηγα και εκανα βελονισμους. ενας γιατρος απο το νοσοκομειο με ειχε στειλει εκει. μου ειχε πει οτι κακο δεν κανουν απλα μπορει να μην με θεραπευσουν.
μετα την 1η μου καισαρικη ξαναηρθαν.και παλι τωρα μετα την 2η.
ειναι στο προγραμμα να ξαναπαω και ας με κρατησει για 5 χρονια παλι.
αχ το νιωθω το μικρουλι σου μωρε....κριμα. κανεις δεν μπορει να την βοηθησει εκεινη την ωρα.
βαλε κρυες κομπρεσες στο μετωπο της εκεινη τηνωρα και σε σκοτεινο μερος με απολυτη ησυχια

9Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:04 am

candyland

candyland
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και μόνο που φέρνω στο μυαλό μου όλο αυτό που μας έχεις περιγράψει ότι περνάτε και ιδικά το μωρό αρρώστησα , δεν έχω πολλά να πω μόνο μια ευχή μέσα από την ψυχή μου να είναι καλά το μωρούλι και να μην πονέσει ποτέ ξανά στην ζωούλα του !!περαστικά να είναι !!!και όλη η θετική ενέργεια να είναι μαζί του

http://www.candyland.gr

10Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:17 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν θελω να σε φοβισω αλλα αξονικη η μαγνητικη τομογραφια εχετε κανει?(νομιζω ετσι την λενε αυτην την εξεταση)


Απο ποτε εχει εμφανισει αυτα τα συμπτωματα?

Επισης εχει εμφανισει στο παρελθον ιγμοριτιδα?

Δεν ξερω το ονομα σου αλλα σε παρακαλω να το κοιταξετε εκτενεστερα,σε παρακαλω!

11Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:26 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:Δεν θελω να σε φοβισω αλλα αξονικη η μαγνητικη τομογραφια εχετε κανει?(νομιζω ετσι την λενε αυτην την εξεταση)


Απο ποτε εχει εμφανισει αυτα τα συμπτωματα?

Δεν με φοβιζεις..ξεκινήσαμε απο 3 χρόνων που μπορουσε να εκφραστεί , αν και η γιατρός μου ειπε οτι κατα πάσα πιθανότητα ειναι εκ γεννετης (γιατι πολλες φορες έκαιγε χωρις λογω) απλα 3 χρόνων μπορουσε να μιλήσει να μου πει τι την ενοχλεί. Εχουμε νοσηλευτει και εχουμε κανει τα παντα( μαγνητική , εγκεφαλογραφημα ύπνου, δόντια, ματια, θυρροειδη, τα παντα!)

12Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:29 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενταξει ανακουφιστηκα!


Συγνωμη εχω ακουσει 2 περιστατικα και εβαλα αλλα με το νου μου!


Τοτε δεν γνωριζω περαιτερω για το θεμα σας!Ελπιζω να ανακουφιστει καποια στιγμη το παιδακι,εδω μια στις τοσο εχουμε εναν πονοκεφαλο η μια ημικρανια και μας πιανει τρελλα οχι να το εχουμε και τοσο συχνα!

13Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:35 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμακα μου έγραψε:ομοιπαθουσα....
με ταλαιπωρουν απο την ηλικια της κορης σου σχεδον....
οντως δεν υπαρχει προληψη, παρα μονο παυσιπονα.και οταν ειναι ημικρανια με αυρα-εμετους και ζαλαδα- δεν αντεχω ουτε να μυρισω παυσιπονο.μονο ενεσεις.
πηγα λοιπον πριν 7 περιπου χρονια σε ενα βελονιστη στηναθηνα. εκανα εναν κυκλο βελονισμων και με ξαναπιασαν μετα απο 5 χρονια.
ηταν και παιδακια οταν πηγα και εκανα βελονισμους. ενας γιατρος απο το νοσοκομειο με ειχε στειλει εκει. μου ειχε πει οτι κακο δεν κανουν απλα μπορει να μην με θεραπευσουν.
μετα την 1η μου καισαρικη ξαναηρθαν.και παλι τωρα μετα την 2η.
ειναι στο προγραμμα να ξαναπαω και ας με κρατησει για 5 χρονια παλι.
αχ το νιωθω το μικρουλι σου μωρε....κριμα. κανεις δεν μπορει να την βοηθησει εκεινη την ωρα.
βαλε κρυες κομπρεσες στο μετωπο της εκεινη τηνωρα και σε σκοτεινο μερος με απολυτη ησυχια


Βελονισμος ε; Δεν το ειχα σκεφτη ποτε... Ουτε η γιατρός μας το εχει προτείνει... Θα την ρωτησω ομως σιγουρα στο επόμενο ραντεβου. Και 5 χρονια δεν ειναι και λιγα! Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου.

14Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:41 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:Ενταξει ανακουφιστηκα!


Συγνωμη εχω ακουσει 2 περιστατικα και εβαλα αλλα με το νου μου!


Τοτε δεν γνωριζω περαιτερω για το θεμα σας!Ελπιζω να ανακουφιστει καποια στιγμη το παιδακι,εδω μια στις τοσο εχουμε εναν πονοκεφαλο η μια ημικρανια και μας πιανει τρελλα οχι να το εχουμε και τοσο συχνα!

Καταλαβαινω τι σκεφτηκες... Και εμενα εκει ηταν το μυαλο μου μεχρι να κανουμε τις απαραίτητες εξετάσεις και να κουβεντιασω με την γιατρο μας... Αστα σε καμια Μαμα δεν το ευχομαι!
Απλα η γιατρός μας μας ειπε οτι ειναι ακριβώς και ξεκαθαρα τα συμπτώματα ημικρανιων που δεν χωρούσε αμφιβολία , αλλα καναμε τις εξετάσεις να ειμαστε 100% σίγουροι γιατι οπως ειπε χαρακτηρίστηκα με παιδια δεν παίζουμε!

15Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 10:50 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
candyland έγραψε:Και μόνο που φέρνω στο μυαλό μου όλο αυτό που μας έχεις περιγράψει ότι περνάτε και ιδικά το μωρό αρρώστησα , δεν έχω πολλά να πω μόνο μια ευχή μέσα από την ψυχή μου να είναι καλά το μωρούλι και να μην πονέσει ποτέ ξανά στην ζωούλα του !!περαστικά να είναι !!!και όλη η θετική ενέργεια να είναι μαζί του



Σε ευχαριστω κοριτσακι μου για τις ευχες σου και για την θετική σου ενέργεια!!! Και εσυ οτι επιθυμεις και να χαιρεσαι την οικογενεια σου! Ημικρανιες σε παιδάκι... 417472

16Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty . Σαβ Ιαν 26, 2013 11:43 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μηπως να κανατε ομοιοπαθητικη?βοηθαει πολυ..

17Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:15 pm

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:μηπως να κανατε ομοιοπαθητικη?βοηθαει πολυ..

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου... Δεν το εχω σκεφτεί, δεν εχω και πολλες γνώσεις πανω στην ομοιοπαθητικη... Μου έβαλες ιδέες,θα το ψαξω . ... Και παλι ευχαριστω!

18Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:22 pm

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα απαντήσω κ εγώ ως παθούσα κ ξέρω πόσο ανυπόφορο είναι.
Συμφωνώ με το ημερολόγιο τροφών.
Εμένα όταν με έπιανε κρατούσε τουλάχιστον 24 ώρες και ήθελα απόλυτη ησυχία και σκοτάδι.
Τα απλά παυσίπονα τύπου ντεπόν δεν μου προσέφεραν καμία βοήθεια. Έπαιρνα ειδικά χάπια ημικρανίας όπως τα μιγκραλίν.
Πάλι δεν με βοηθούσαν απόλυτα και ο νευρολόγος μου έδωσε...αντικαταθλιπτικά! Τα οποία με κοίμιζαν για κανένα 15ωρο κ όταν ξυπνούσα ήμουν καλύτερα. Αλλά γίνεται έτσι??

Τελικά βρήκα την θεραπεία στην ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ. Ξέρεις, σαν μασαζ στα δάχτυλα των ποδιών και στα αυτιά.
Θεαματικά αποτελέσματα, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να σε βλάψει. Το πολύ πολύ να μην σε βοηθήσει!
Είναι λίγο επώδυνο τη στιγμή που στο κάνουν, αλλά έχω πάθει πλάκα με τα αποτελέσματα.

Καλή επιτυχία με όποια μέθοδο επιλέξετε, αλλά ταπεινή μου άποψη, επειδή μιλάμε για παιδί, ψάξτε το λίγο εναλλακτικά, όχι με πολλά φάρμακα. Ίσως ομοιοπαθητική, ίσως βελονισμό, ίσως ρεφλεξολογία...

19Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:23 pm

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης ένα τσαγάκι με χαμομήλι, μελισσόχορτο και λιγο μέλι είναι χαλαρωτικό. (Εννοείται με την έγκριση του παιδιατρου)

20Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:28 pm

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εχετε κανει αξονικη

21Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:40 pm

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nats έγραψε:Θα απαντήσω κ εγώ ως παθούσα κ ξέρω πόσο ανυπόφορο είναι.
Συμφωνώ με το ημερολόγιο τροφών.
Εμένα όταν με έπιανε κρατούσε τουλάχιστον 24 ώρες και ήθελα απόλυτη ησυχία και σκοτάδι.
Τα απλά παυσίπονα τύπου ντεπόν δεν μου προσέφεραν καμία βοήθεια. Έπαιρνα ειδικά χάπια ημικρανίας όπως τα μιγκραλίν.
Πάλι δεν με βοηθούσαν απόλυτα και ο νευρολόγος μου έδωσε...αντικαταθλιπτικά! Τα οποία με κοίμιζαν για κανένα 15ωρο κ όταν ξυπνούσα ήμουν καλύτερα. Αλλά γίνεται έτσι??

Τελικά βρήκα την θεραπεία στην ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ. Ξέρεις, σαν μασαζ στα δάχτυλα των ποδιών και στα αυτιά.
Θεαματικά αποτελέσματα, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να σε βλάψει. Το πολύ πολύ να μην σε βοηθήσει!
Είναι λίγο επώδυνο τη στιγμή που στο κάνουν, αλλά έχω πάθει πλάκα με τα αποτελέσματα.

Καλή επιτυχία με όποια μέθοδο επιλέξετε, αλλά ταπεινή μου άποψη, επειδή μιλάμε για παιδί, ψάξτε το λίγο εναλλακτικά, όχι με πολλά φάρμακα. Ίσως ομοιοπαθητική, ίσως βελονισμό, ίσως ρεφλεξολογία...


Παθουσα και εσυ ε; Αυτο ακριβώς προσπαθω να κανω... Θελω να μάθω τι κανετε εσεις γιατι ημουν εντελως άσχετη με το θεμα, Για να μπορω στο επόμενο ραντεβου με την πσιδονευρολογο να ξερω και να τι ρωτησω απο αυτα που μου προτεινατε... Με βοηθάτε πολυ ... Ευχαριστω!

22Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:42 pm

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pana έγραψε:εχετε κανει αξονικη


Αξονικη οχι, μας εκαναν μαγνητική...

23Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 12:52 pm

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
reg reg έγραψε:
pana έγραψε:εχετε κανει αξονικη


Αξονικη οχι, μας εκαναν μαγνητική...
το ιδιο ειναι τι εδειξε???????

24Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Σαβ Ιαν 26, 2013 1:33 pm

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pana έγραψε:
reg reg έγραψε:
pana έγραψε:εχετε κανει αξονικη


Αξονικη οχι, μας εκαναν μαγνητική...
το ιδιο ειναι τι εδειξε???????


Συγνωμη τωρα το ειδα...
Δεν έδειξε τιποτα,ολα φυσιολογικά... Οπως και το εγκεφαλογραφημα ύπνου, και ολες οι υπολοιπες εξετάσεις δεν δείχνουν τιποτα.

25Ημικρανιες σε παιδάκι... Empty Απ: Ημικρανιες σε παιδάκι... Πεμ Ιαν 31, 2013 11:46 am

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμενα με ταλαιπωρουσαν ημικρανιες και πονοκέφαλοι. Οχι απο τοσο μικρη ηλικία, αλλα απο την εφηβία και μετα. Το Φθινοπωρο ειχα στανταρ εναν πονοκεφολο την εβδομαδα που εξελισσοταν σε τετοια ημικρανία, πουν μπορουσα να ανοιξω τα ματια μου. Καπάκι με πιανουν και 2 αμυγδαλιτιδες με πυρετο 40..εχω και 2 παιδακια να φροντισω..και λεω κατι πρεπει να κανω. Εκανα ομοιπαθητική. Ξεκινησα τον Δεκεμβριο...δεν εχει πολυ καιρο. Αλλα εχω δει αισθητη διαφορα. Και στη συχνοτητα και στην ενταση. Να ξερεις οτι η ομοιοπαθητική εχει φαρμακα αποκλειστικά φυσικης προελευσης με καμια παρενέργεια. Κακό δεν θα της κάνει. Το πολυ πολυ να μην την "πιασει" το σκευασμα. Και η λήψη παρακεταμολης επιτρεπεται οταν κανεις ομοιοπαθητική. Οπότε...θα μπρει να περνει και τα παυσιπονα για να ηρεμει. Απο πρωσοπικη εμπειρία σου λεω Δοκιμασε το, ειναι μικρη για να ταλαιπωρειται απο τωρα με τετοια...! Για πληροφοριες http://www.homeopathy.gr Ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα. Τα παιδακια δεν πρεπει να πονανε...μονο να γελανε ! flower

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις