Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
130 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 130 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 3:02 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mpempakos1 έγραψε:
Lia21 έγραψε:Κορίτσια και εγω έτσι ήμουν αλλα τώρα πια άλλαξα φταίμε και εμείς που θελουμε να τα έχουμε όλα στην εντέλεια όλα σε τάξη σπίτι άντρας κλπ πρέπει να αλλάξετε εσείς και να αφιερώνεται χρόνο για εσάς το ότι ήμαστε μαμάδες και σύζυγοι δεν σημαίνει ότι σταματησαμε να είμαστε γυναίκες.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Όπως τους μάθεις είναι!! Και εγώ από την πρώτη στιγμή όλα στο χέρι του τα είχα και δεν απαίτησα ποτέ να κάνει κάτι. Μέχρι που έμεινα έγκυος και μια μέρα με έπιασαν τα νεύρα μου επειδή σηκώθηκε από το τραπέζι και το άφησε όπως ήταν (αυτό που κάνει τόσα χρόνια άλλωστε επειδή έτσι τον έχω μάθει!) και του λέω -έλεος πια τόσο δύσκολο είναι να πας το πιάτο σου στον νεροχύτη όλα εγώ θα τα κάνω;;;;- η απάντηση του ήταν -τόσα χρόνια ποτέ δεν το έκανα τώρα τι σε έπιασε;;- Του πετάς το πιάτο στο κεφάλι ή όχι;;; Εμ δεν το πετάς στο δικό του αλλά στο δικό σου επειδή ΕΣΥ φταίς! Για να μην είμαι άδικη όμως όταν κάτσαμε ήρεμα του μίλησα και του ζήτησα να με βοηθάει στα βασικά τουλάχιστον δεν έφερε αντίρρηση και την επόμενη κι ολας μέρα είδα διαφορά. Τώρα είμαι στον μήνα μου και όχι μόνο το τραπέζι μαζεύει αλλά βάζει και ηλεκτρική- καθαρίζει τα μπαλκόνια και την σκάλα- πάει σουπερ μάρκετ-μαζεύει τα ρούχα από την απλώστρα και χωρίς να έχει μουρμουρίσει ούτε μία φορά!! Πιστεύω κι εσύ με τον αντρούλη σου αν κάνετε μια ήσυχη κουβέντα χωρίς εντάσεις και του εξηγήσεις ότι έχεις ανάγκη την βοήθεια σου θα στην δώσει!

cheers Respect Respect cheers

27δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 5:50 am

PAMICHA

PAMICHA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙς ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕς ΤΙς ΙΣΤΟΡΙΕς. ΑΧ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΖ ΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΧΡΩΜΑ ΚΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ. ΤΥΦΛΩΘΗΚΑ ΚΑΝΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΣΟ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΙ 2 ΜΑΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. ΣΚΟΥΠΑ ΣΙΔΕΡΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΟΛΑΑΑΑΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ. ΑΥΤΟς ΙΝΤΕΡΝΕΤ PLAYSTATIOON . ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ 6 ΜΗΝΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΣ. ΜΕΝΟΥΜΕ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ. ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕς ΔΟΥΛΕΙΕς. ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟΝ ΜΚΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΟ ΣΟΥΠΙΣΜΑ ΠΛΥΣΙΜΟ. ΑΥΤΟς ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΑΥΤΟς ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΨΩΜΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟς ΚΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟς ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.

ΑΥΤΑ...

http://otanexoesena.blogspot.gr/

28δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:10 am

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τελικά υπάρχουν πολλές στο κλαμπ τινά πω έχετε δίκιο και εγώ φταίω κ η μανα του αλλά ποιο πολύ εγώ οι αμαρτίες πληρώνονται αλλά από την άλλη χαίρομαι γιατί η Λυδία μεγαλώνει κ θα δει τι έχει να του αξωσει....

29δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:23 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω νομιζω οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο αλλα και φυσικα και πως τον εμαθε η μαμα του.Και εμενα πχ η μαμα του δεν τον εμαθε να κανει τιποτα οπως ουτε και την κορη της.Αποτελεσμα?αν δεν του πω εγω κανε αυτο δεν κανει τιποτα,δεν του παιρναει απο το μυαλο καν οτι πρεπει κατι να κανει ακομα και αν βλεπει το σπιτι σε κακο χαλι.Αφου σκεπτομαι πως σε λιγο καιρο θα τα βρω πολυ σκουρα με ενα μωρο και ενα νηπιο που λερωνει συνεχεια γιατι νηπιο ειναι και οπως και να το κανεις ολο και κατι θα συμβει.Κουραγιο μας!

30δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:33 am

PAMICHA

PAMICHA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την PAMICHA στις Κυρ Ιαν 27, 2013 6:57 am, 1 φορά

http://otanexoesena.blogspot.gr/

31δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:39 am

Νανσυ130810


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Συμφωνώ με τα κορίτσια που λένε ότι ειναι θέμα χαρακτήρα δυστυχώς εγω και τι δεν χω κάνει με το καλό με μούτρα και με ναζακια με το κακό με όλα τα μέσα τι να πω πλήρη αποτυχία δεν λέει να καταλάβει το μόνο που ξέρει να πει όταν με βλέπει λίγο πριν την κατάρρευση ειναι ότι με καταλαβαίνει που ειναι έτσι γιατί ειναι κλεισμένη όλη μέρα μέσα στο Σπιτι με δυο παιδιά μικρά !!!! Αλλά απο βοήθεια τίποτα!!!! Λόγια και ότι έχω τα ψυχολογικά μου λόγω πίεσης !!!!! Αλλά δεν φτάνει που δεν κάνει κάτι θέλει εγω να μαγειρεύει σαν την μάνα του να καθαρίζω σαν εκείνη να σιδερωνω σαν εκείνη γιατί έχει πείρα και τα κάνει καλύτερα !!!!! Αααααα!!!!! Ελεος!!!!

32δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:44 am

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μου το έχει πει κ εμένα αυτο ότι δεν το κανείς σαν την μανα μου σε μια μέρα αρκετές φορές κ του λέω πάρε τα ρουχα σου κ πήγαινε να στα φτιάξει η μαμά σου...

33δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 6:49 am

nicole1981


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια, ζητήστε βοήθεια από τον άντρα σας!! Από μόνος του ο άντρας ή επειδή βαριέται μπορεί να μην κουνηθεί από τη βολεμένη του θεσούλα!! Πρέπει, λοιπόν, να απαιτείτε να σας βοηθήσει!!

Εγώ από τον άντρα μου ουδέν παράπονο! Με βοηθάει σε όλα. Πήγαίνει σούπερ μάρκετ, πετάει τα σκουπίδια, βάζει ηλ.σκούπα, καθαρίζει το νεροχύτη, απλώνει ρούχα. Τι άλλο θέλω??
Απλά, πολλές φορές πρέπει να του ζητήσω να κάνει κάτι, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Από ό,τι καταλαβαίνω είμαι από τις σούπερ τυχερές!!

34δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 9:53 am

????????


Επισκέπτης
εγω τον εχω ζορισει αρκετα γι αυτο πολλα εξτρα που κανουν ολοι οι αντρες του τα εχω γλυτωσει.......δλδ σουπερ μαρκετ δεν παει παρα μονο για πανες και γαλατα, ειμαστε σε περιοχη με καλο delivery και παιρνω ακριβως αυτα που θελω οχι να ειδα το ενα να ειδα το αλλο, και οικονομια κανω και τα φερνουν πανω στο τραπεζι μου τα βαζουν.....δινω χαρτζιλικι ε και? πες οτι πηρα μια κοκα κολα.......

και γενικα και λαικη παει η μαμα μου......δεν θελω να τα κανει ο αντρας μου και ειδικα αυτα τα γυναικεια που λεμε.......ελπιζω συντομα να γινω καλα και να τα κανω παλι ολα οπως πρωτα......

35δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Κυρ Ιαν 27, 2013 9:58 am

lena.33


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα κορίτσια,μεγάλο το θέμα που ανοίξατε...σαφώς και είναι στο άνθρωπο αλλα πέραν τούτου πολλοι είναι εκείνοι οι άντρες που θεωρούν υποτιμητικό να κάνουν "γυναικειες δουλειές", πιστεύουν πως θίγεται ο ανδρισμός τους.Και γω όντας παντρεμένη κ έχοντας έναν μπέμπη,συνειδητοποίησα ότι 1ον)Όσα πιο πολλά δείχνεις ότι μπορείς να κάνεις τόσο επαναπαύεται ο άλλος κ 2ον)πρέπει να απαιτείς-ζητάς-συζητάς-υπενθημίζεις-στον άλλο(άντρα) ότι θέλεις βοήθεια να κάνει κάτι π.χ να κατεβάσει τα σκουπίδια αλλιώς οι πιο πολλοί "δεν το έχουν".Μπορεί να είναι η φύση τους,μπορεί να είναι παλιών εποχών κατάλοιπο "ο άντρας τα του εκτός σπιτιού-η γυναίκα τα του σπιτιού".Ναι αλλά παλιά οι ρόλοι ήταν ξεκάθαροι αντρας-τα προς το ζην,γυναίκα-παιδια-σπίτι.Τώρα θέλουν και την γυναίκα-γυναίκα και μάνα και ερωμένη κ αν μπορεί δεκτό να φέρνει κ λεφτά στο σπίτι και νοικοκυρά και δούλα κ αφέντρα κ "πολυμίξερ".Και κομματάκι πολλοί μαζεύτηκαν οι ρόλοι κ σε λίγο θα κάνουμε όμαδικες ψυχαναλύσεις κ θα πέρνουμε ηρεμιστικά με τις χούφτες.Οχι δα,πρέπει να απαιτούμε να μας βοηθάνε με όμορφο πάντα τρόπο.Γιατί και γω, όπως και η μαμά του προφανώς,τον είχα "πασα στα Γιάννενα",και καλά όταν είμασταν δυό μας αλλα απο την στιγμή που έμεινα έγκυος κ προχωρόντας η εγκυμοσυνη λογικό ήταν να μην μπορώ να κάνω κάποιες δουλείες.Και όταν είδα ότι δεν υπάρχει"προσφορά βοηθείας" τότε έκατσα κ του μίλησα-του ξαναμίλησα-του απαίτησα κ έτσι με βοηθούσε σε αρκετά πράγματα ζητώντας του πάντα.Τώρα αφου γέννησα ψιλοεπαναπαύτηκε,εντάξει τώρα λόγω του μωρού δεν εργάζομαι,αλλα φροντίζω-θηλάζω-μεγαλώνω μονη μου ένα μωρό+τα του σπιτιού χωρίς βοήθεια απο γονεις,οπότε πάλι του ζητώ-απαιτώ να με βοηθά όταν μπορεί π.χ μαρκετ,να ασχολείτε με το μωρό όσο κανω δουλειές,να το κρατα αμα χρειαστεί να βγω έξω για κάποια δουλειά η ψώνια.Λοιπόν όχι όπως τα "ήξεραν" αλλα όπως τα "βρίσκουν".Συγνώμη αν σας κούρασα.

36δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 2:14 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κι από'μένα! Δεν μπορώ όταν διαβάζω τέτοια, εκνευρίζομαι πάρα πολύ! Και πες ότι όταν δεν δουλεύει η γυναίκα δεν καταλαβαίνει ο άντρας την κούραση της νοικοκυράς (αν καθόταν βέβαια μια εβδομάδα σπίτι να προσέξει παιδιά, να μαγειρέψει, να καθαρίσει θα την καταλάβαινε). 'Οταν δουλεύουν κι οι δύο, ποιό ακριβώς είναι το επιχείρημά του για να κάνει η γυναίκα του τις δουλειές???????? Δεν υπάρχει απολύτως κανένα!!!

Δε λέω, πάντα θα υπάρχουν τσακωμοί διότι πάντα ο ένας (συχνά η γυναίκα) θα θέλει το σπίτι πιο καθαρό απο τον άλλο και θα αρχίζει πρώτος/πρώτη τις δουλειές, κι εγώ τα παίρνω όταν μαζεύονται τα πιάτα κι ας ξέρω ότι ίσως αυτός να τα πλύνει τελικά. Αλλά το να θεωρεί ότι δεν τον αφορά το θέμα... απλώς δεν υπάρχει!!!!

Τώρα το πώς λύνεται... αχ αν έχεις και παιδί δεν μπορείς να πεις πχ τα αφήνω όλα βρόμικα για να καταλάβει. Δεν ξέρω, με συζήτηση και καταμερισμό εργασίας? Με το να λες πχ "θα πλύνω τα πιάτα, περνάς σε παρακαλώ μια σκούπα εν τω μεταξύ"? 'Ενα έχω να πω. Σας παρακαλώωωωω, μανάδες με γιους, μην τους μεγαλώσετε έτσι!!! Μάθετέ τους και σκούπα και σφουγγαρίστρα να πιάνουν και όλα! Και ειδικά αν έχετε και γιό και κόρη μη δίνετε στην κόρη περισσότερες δουλειές του σπιτιού απ'ό,τι στον γιό, αλλιώς θα διαιωνιστεί η κατάσταση αυτή! Αυτά τα λέω για να τ'ακούω κι εγώ βέβαια διότι κι εγώ έχω έναν γιο κι ελπίζω όταν κάνει οικογένεια να ξέρει ότι πρέπει να κουνήσει τον πισινό του όσο κι η γυνάικα του χιχιχι Wink

37δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 3:08 am

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama_sto_synnefaki έγραψε:Καλημέρα κι από'μένα! Δεν μπορώ όταν διαβάζω τέτοια, εκνευρίζομαι πάρα πολύ! Και πες ότι όταν δεν δουλεύει η γυναίκα δεν καταλαβαίνει ο άντρας την κούραση της νοικοκυράς (αν καθόταν βέβαια μια εβδομάδα σπίτι να προσέξει παιδιά, να μαγειρέψει, να καθαρίσει θα την καταλάβαινε). 'Οταν δουλεύουν κι οι δύο, ποιό ακριβώς είναι το επιχείρημά του για να κάνει η γυναίκα του τις δουλειές???????? Δεν υπάρχει απολύτως κανένα!!!

Δε λέω, πάντα θα υπάρχουν τσακωμοί διότι πάντα ο ένας (συχνά η γυναίκα) θα θέλει το σπίτι πιο καθαρό απο τον άλλο και θα αρχίζει πρώτος/πρώτη τις δουλειές, κι εγώ τα παίρνω όταν μαζεύονται τα πιάτα κι ας ξέρω ότι ίσως αυτός να τα πλύνει τελικά. Αλλά το να θεωρεί ότι δεν τον αφορά το θέμα... απλώς δεν υπάρχει!!!!

Τώρα το πώς λύνεται... αχ αν έχεις και παιδί δεν μπορείς να πεις πχ τα αφήνω όλα βρόμικα για να καταλάβει. Δεν ξέρω, με συζήτηση και καταμερισμό εργασίας? Με το να λες πχ "θα πλύνω τα πιάτα, περνάς σε παρακαλώ μια σκούπα εν τω μεταξύ"? 'Ενα έχω να πω. Σας παρακαλώωωωω, μανάδες με γιους, μην τους μεγαλώσετε έτσι!!! Μάθετέ τους και σκούπα και σφουγγαρίστρα να πιάνουν και όλα! Και ειδικά αν έχετε και γιό και κόρη μη δίνετε στην κόρη περισσότερες δουλειές του σπιτιού απ'ό,τι στον γιό, αλλιώς θα διαιωνιστεί η κατάσταση αυτή! Αυτά τα λέω για να τ'ακούω κι εγώ βέβαια διότι κι εγώ έχω έναν γιο κι ελπίζω όταν κάνει οικογένεια να ξέρει ότι πρέπει να κουνήσει τον πισινό του όσο κι η γυνάικα του χιχιχι Wink
ναι εχεις δίκιο σε αυτο που λες πρέπει να μάθουν για δουλειες αλλά νομίζω ότι υπαρχει ένα τα που εκεί εγώ χαίρομαι για τον πατερα μου βοηθάει σε όλα χωρίς υπερβολές αλλά χαίρεται κ εκείνος γιατί λέει στην μανα μου ότι αν δεν είσαι κ εσύ ξεκούραστη θα υπαρχει συνεχεια εκνευρισμός στο σπίτι...

38δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 3:12 am

????????


Επισκέπτης
εμενα η πεθερα μου παρολα τα γνωστα θεματα που εχουμε οφειλω να το πω......παντα ελεγε στους γιους της να βοηθανε τις γυναικες τους, να τους μιλανε ομορφα κλπ τους μαθαινε απο μικρα παιδακια

ο αντρας μου και κριθαρακι να του κανω θα πει τοσο καλα λογια που καμια φορα νομιζω οτι με κοροιδευει... και οπως ειπα με βοηθαει πααααααρα πολυ

εμενα αυτο που με τρελλαινει ειναι οτι πρεπει να πεις εκατο φορες τη λεξη για να κανουν κατι, στο τελος δε λετε αστο το κανω και μονη μου?

δεν ξερω κοριτσια, γιους εχω, αλλα απο πολυ μικρα και τα δυο και συμμαζευουν, και τρεχουν παρακαλανε να σκουπισουν, το ποτηρι τους θα το πανε τρεχοντας στο νεροχυτη, το πιατακι τους επισης, τους εμαθαν παρα πολλα τετοια πραγματα στον παιδικο, σε σημειο που θες σα μανα λιγο να τα κακομαθεις και δε θελουνε........σου λενε "οχι ειμαι μεγαλος και θα το κανω μονος μου!"

ελπιζω να συνεχισουν ετσι και να μη με βριζουν οι γυναικες τους αυριο μεθαυριο[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

39δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 3:27 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αααα εμενα ο αντρουλης μου οταν πρωτοειμασταν μαζι και μεναμε στο φοιτητικο μου σπιτι και ερχοταν και εμενε σε μενα με βοηθουσε παρα πολυ....εγω εκεινο το εξαμηνο ειχα 2 ωρες μαθημα την βδομαδα και κατα τ αλλα καθομουν και αυτος δουλευε καθε μερα σε εργοστασιο και παλι οταν ερχοταν σπιτι μου μαζευε και τα πιατα και ολα!!!και μου ελεγε καθε σαββατοκυριακο να κανουμε και γενικη και ολα.και απο μονος του να μην εκανε κατι αμα του το ζητουσα πεταγοταν αμεσως!!!!!και ψωνια καθε σαββατο περναμε τα πολλα πολλα μαζι και ουτε μιση σακουλα δεν με αφηνε να κουβαλαω...οταν εμεινα εγκυος δεν με αφηνε να κανω τιποτα..με μαλωνε κιολας αν εκανα βαρυες δουλειες οταν ελειπε...τωρα που ηρθαμε να μεινουμε στους δικους μου τα κανω μαζι με την μαμα μου οποτε δεν χρειαζομαι βοηθεια αλλα εχει βαλει και πολλες φορες να μαγειρεψει μονος του 9κατι ευκολο δηλαδη αλλιως θα μας εκαιγε την κουζινα Razz Razz ) και πατακια εχει τιναξει και ολα...και ειμαι σιγουρη πως οταν ξαναμεινουμε μονοι μας παλι θα με βοηθαει πολυ!!!!!ευτυχω ειμαι παρα πολυ τυχερη σε αυτο!!

40δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 4:41 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Arco iris εύχομαι από καρδιάς να έχεις σύντομα καλά αποτελέσματα με τη θεραπεία σου, θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!!!

41δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Δευ Ιαν 28, 2013 4:54 am

????????


Επισκέπτης
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

42δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Σαβ Φεβ 09, 2013 2:58 pm

elinam


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμείς μένουμε μαζί εδω και 1,5 χρόνο. Στην αρχή-αρχή (κανά μήνα :Ρ) κάααατι έκανε. Του στυλ να πάει τα πιάτα στο νεροχύτη, να στρώσει το κρεβάτι, να ψιλοσυμμαζέψει λίγο... Μετά το απόλυτο χάος! Δεν υπήρχε ρε γαμώτο αυτό το πράγμα. Να γυρνάω απο τη σχολή απόγευμα και να βλέπω πάνω στο τραπέζι τις κούπες που ήπιαμε καφέ το πρωί, τα πιάτα που έφαγε το μεσημέρι, το σπίτι ναρκοπέδιο, μέχρι και κάλτσες στους καναπέδες. Ε υπομονή μια υπομονή δυο υπομονή τρεις. Δεν έλεγα τίποτα και έκανα τη χαρωπή νοικοκυρούλα. Ε το Σεπτέμβρη λοιπόν είχα και εξεταστική ήμουν και μέσα στα νεύρα γυρνάω μια μέρα σπίτι κλασσική κατάσταση χάος και μου λέει χωρίς καν να σηκωθεί απο τον υπολογιστή: "Γύρισες ρε μωρό; Άντε γιατί πέθανα στην πείνα. Φτιάξε τίποτα" και μου γυρνάνε εμένα τα μυαλά και αρχίζω να τσιρίζω και να χτυπιέμαι. Ε και επειδή με ξέρει χρόοοονια τώρα οτι αν φτάσω σε τέτοιο σημείο τρέξε να κρυφτείς ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΣΤΡΩΣΕ ο κύριος. Μοιρασμένες οι δουλειές. Και τώρα που είμαι και έγκυος όλα τα κάνει. Μέχρι και που μαγειρεύει Wink

43δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Σαβ Φεβ 09, 2013 4:03 pm

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ax ax ax affraid affraid
telika eimaste polles!
egw siga siga ton strono!gt?
kourastika etrexa apo to prwi mexri to bradu ola egw! mexri pou kalimera mou eleges mpinelikia apontousa,anxos,stres,kai polla neura den mporousa na kathiso kai na apolauso ta mikra pragmata mesa sthn imera, fantastite kai ton kafe mou sto podi ton epina!
eftasa sto amhn!
ti ekana? tipota gia ena trimino mono ta basika!
kai mou leei opa ti ginete edw? kourastika lew den paei allo affraid nomize oti kanw plaka(gt ton eixa mathi na min blepei oute ena koko skoni).
otan poia katalabe to telesigrafo, exei arxisei na me boithaei, arketa thelw na pw!
alla exw xalarosi kai egw! gt otan kanei kati den tou lew den to ekanes kala, alla kane kai ekeino...
exw na sas pw oti tis kuriakes magireuei autos ama einai sta karbouna!
oso gia tis petheroule mas ebalan kai autes to xeraki tous!
eide i dikia mou na psini o antras mou kai ebale tetoio rikato(einai i dinati fwni sta xwriatika) pou mas akouse i geitonia!!!!
to paidi magireuei pou douleuei 5 imeres tin ebdomada kai esu pou kathise den magireueis kai gt den exeis siderosi ta rouxa tou paidiou? po po ti bromiara pou eisai....
kai apantaw: fusika mitera etsi mou aresei Twisted Evil Twisted Evil

44δεν την παλευω αλλο - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν την παλευω αλλο Σαβ Φεβ 09, 2013 11:18 pm

Crazymamy

Crazymamy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα κορίτσια ο άντρας μου με βοηθάει πολύ!Τόσο που του λέω ,άστο,δεν πειράζει θα το κάνω εγώ! Laughing Laughing
Κάνει τα πάντα,πιάτα-βάζει πλύντήριο-απλώνει ρούχα-σκουπίζει σφουγγαρίζει-καθαρίζει τη τουαλέτα-ξεσκονίζει -τζαμαρίες -κάνει με νερό μπαλκόνι και αυλές...κ.π.α!!
Δόξα τω θεό!!Βέβαια εμείς οι γυναίκες τα κάνουμε λίγο καλύτερα αλλα απο το τίποτα!Και με το μωρό ασχολείται.
Δεν βάζει και φακιόλι .π.χ χτές ετοιμαζόμουν για να πάμε για καφεδάκι και εκείνος που είχε ηδη ετοιμαστει ,έβγαζε τα πιάτα απο το πλύντήριο κ τα τακτοποιούσε.

Πίστέυω θα στρώσει ο άντρας σου ,ξεκίνησέ τον με απλά πράγματα και σιγά σιγά θα τον καταφέρεις!

Σκέφτηκα επίσης μήπως κάνεις για 3-4 μέρες ότι δε νιώθεις καλά ή οτι σε πονάει το χέρι σου π.χ κ δεν πρέπει να το κουράζεις...να ψιλοξεκινήσει έτσι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις