Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κορίτσια!!!

Θα ήθελα να μοιραστώ ένα προβληματισμό μου κ να ακούσω γνωμες...

Την περασμένη Παρασκευή έκανα αυχενική στον γυναικολόγο μου και μου βρήκε την μέτρηση 1,75 κάτω του 2,50 που είναι το όριο και μου είπε πολύ καλά!!! Φυσιολογικές τιμές, είδε και το ρινικό οστό που προεξείχε κ αυτό θετικό!!! όλα καλά μέχρι στιγμής...

Δεν με έβαλε όμως να κάνω το αιματολογικό τεστ παπ α αν δεν κάνω λάθος ώστε να συγκρίνει μετά τα αποτελέσματα..

Μου είπε ότι αυτό είναι περιττό και ο κύπριος γυναικολόγος-γενετιστής Νικολαίδης που ανακάλυψε την αυχενική είπε ότι στην Ελλάδα καλό είναι να σταματήσουμε να το κάνουμε γιατί βγάζουμε υψηλά ποσοστά και οδηγούμε τις γυναίκες σε αμνιοπαρακεντήσεις.

Εμένα όμως επειδή και φίλες μου που ήταν έγκυες και τώρα μανούλες το έκαναν, κάτι με τρώει...
Sadτι να κάνω;

Είναι καλός γιατρός κ τον έχω πολλά χρόνια, δεν θέλω να πάω αλλού.
Crying or Very sad Εσείς πως κινηθήκατε σε αντίστοιχη περίπτωση;

mum.gr


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
δεν το χω ξανακουσει αλλα αφου ο ανθρωπος σου εδωσε μια εξηγηση, και με το σκεπτικο οτι τον εμπιστευεσαι παντα, κατι θα ξερει βρε παιδι μου

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κ στις 2 εγκυμοσυνες το εκανα.τι να πω τωρα;καλη ηταν η μετρηση σου αλλα μια ακομα εξεταση δε θα εβλαπτε.τωρα ο γυναικολογος σου πολυ καλυτερα θα ηξερε.

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ε τότε για πείτε μου βρε κορίτσια, αυτό είναι αιματολογική εξέταση!! Οπότε μπορώ να πάω σε ένα αιματολογικό κέντρο και να την κάνω..χωρίς να την έχω γράψει.

Ξέρει καμμία πόσο περίπου κοστίζει και τι ακριβώς μας δείχνει; εννοώ θα πρέπει να συγκριθεί με το αποτέλεσμα της αυχενικής για να βγει κάποιο συμπέρασμα; Η είναι όπως μια οποιαδήποτε αιματολογική;

mum.gr


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ναι πρεπει να συγκριθει και νομιζω πρεπει να γινει με καποια διαφορα ωρων, δε νομιζω να εχει νοημα τωρα

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΝΟΜΙΖΩ 35ε ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΣΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ,ΑΝΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.

afroad


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα! Να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη καταρχήν και με το καλό το μωράκι σας! Άπο ότι ξέρω η αυχενική πρέπει να συνδυάζεται με την αιματολογική για μια πλήρη εικόνα και καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου να την κάνεις. Απλά να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις αυχενική και κατευθείαν τις αιματολογικές. Δεν μπορείς να κάνεις τη μια μέρα το ένα και μετά απο μέρες το άλλο. Και ναι πρέπει να τη γράψεις γιατί εκτός των άλλων είναι και ακριβή

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ.ΤΩΡΑ ΠΟΣΟ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΙΣΑΙ?

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τώρα είμαι στην 13w 3d...και την έκανα την προηγούμενη Παρασκευή!!!

Είχε καμία από σας δει το φύλο του μωρού κατά την αυχενική; Εγώ είχα τρελλή αγωνία αλλά το σκατούλι δεν μας έδινε θέση...σε κάποια φάση μόνο γύρισε μπρούμυτα κ μας έδειξε κωλαράκι και μπουτάκι...εκεί ανάμεσα κάτι είδαμε σαν σχισμή...κ δεξιά αριστερά σαν χείλη αιδοίου...εγώ
αμέσως στο γιατρό μου λέω " πιπί έχουμε" κ μου λέει "έτσι φαίνεται αλλά μπορεί να είναι κ ο σάκος των όρχεων, Μην βιάζεσαι"

Άρα υπομονή μέχρι το επόμενο ραντεβού...26/02 Very Happy

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όσον αφορά την αυχενική κορίτσια εγώ ήμουν ήσυχη κ εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, αλλά οι φίλες μου με ψίλιασαν λίγο...Βέβαια από την άλλη λέω μέσα μου για να ηρεμώ ότι αν ήταν κάτι κακό (λογικά) θα φαίνονταν στην αυχενική...

Τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι παρά να εύχομαι όπως κ για όλες τις εγκυούλες να πάνε όλα καλά κ υπομονή...κάτι για το οποίο δεν φημίζομαι...

rin

rin
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
να σε ρωτησω, ο γιατρος σου ειναι εμβρυολόγος; Την αυχενική διαφάνεια δεν την κάνει συνήθως ο γιατρός μας, αλλα μας στέλνει σε κάποιον ειδικό για αυτές τις εξετάσεις.Δεν θέλω να σε αγχωσω αλλα μου κανει μεγάλη εντυπωση.

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οχι δεν είναι εμβρυολόγος είναι μαιευτήρας-γυναικολόγος...αλλά διάβασα και άλλες εγκυούλες που την αυχενική την έκαναν λέει στον γυναικολόγο τους...αχ κορίτσια αυτό μου λειπε να αγχωθω κ να το σκέφτομαι μέρα-νύχτα...

rin

rin
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
sorry αν σου εβαλα κι άλλες εννοιες αλλα την προηγουμενη εβδομάδα έκανα αυτή τη συζήτηση με το γιατρό μου και μου έλεγε πόσο λάθος είναι κατά τη γνώμη του που κάποιοι γιατροί κάνουν αυτές τις εξετάσεις χωρίς να είναι η ειδικότητα τους και ότι για αυτό το λόγο υπάρχουν οι εμβρυολογοι που έχουν αυτήν την εξειδίκευση. τι να πω...δεν είμαι ειδικός κι εγώ. Μιλάω μόνο από την εμπειρία από τις δικές μου εγκυμοσύνες.

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Υπάρχει λίστα με τους πιστοποιημένους (από τον Κύπρο Νικολαϊδη) γυναικολόγους-εμβρυολόγους, οι οποίοι μπορούν να κάνουν αυτού του είδους τις εξετάσεις προγεννετικού ελέγχου.

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
O δικός μου γιατρός παρακολούθησε τα σεμινάρια κ πήρε την πιστοποίηση από τον Νικολαίδη. Αυτό το θυμάμαι καλά που μου το είπε...

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τότε είσαι εντάξει :-)

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν έχεις ακόμη "αγωνία", μπορείς να τον... αναζητήσεις στη λίστα

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πρωτα απο ολα με το καλο το μωρακι σου!
Δευτερον εχω τοσα να πω για την εξεταση αυτη που καλυτερα να μη μιλησω... απλα διαβασε εδω...
http://www.doctorvasiliadis.gr/msidepappa.html
Χρειαζεται συνδυασμος και των 2 για να βγει ποσοστο για τις τρισωμιες κι οχι συγκριση υπερηχου-αιματος!

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
θα το διαβάσω τώρα!!! Σ'ευχαριστώ!!!

Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα λίγο, τι να κάνω τώρα; Να πάω σε ειδικό εμβρυολόγο να κάνω την αυχενική κ να πάω κ για εξετάσεις αίματος ταυτόχρονα χωρίς να το πω στον γιατό μου;

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν ο γιατρός σου είναι πιστοποιημένος, λογικά δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Βέβαια συνήθως τη μέρα που κάνουμε την αυχενική, δίνουμε και αίμα, και το αποτέλεσμα βγαίνει συνδυαστικά.
Θα μπορούσες να το συζητήσεις και μαζί του ίσως.

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σου εδωσε περα απο τους υπερηχους εκτυπωμενη εκθεση με τις μετρησεις, τα στατιστικα και τις πιστοποιησεις απο το fetal medicine;

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τι είναι το fetal medicine?

μου έδωσε τον υπέρηχο όπως κάθε φορά...δεν νομίζω κάτι άλλο κ θυμ΄μαι μια τιμή 1,75 που μου είπε με όριο το 2,50. Επίσης ότι είδε κ το ρινικό οστό να προεξέχει.

Εμένα μου είχε πει ότι έλαβε την πιστοποίηση από τον Κύπρο Νικολαιδη κ μπορεί να πραγματοποιεί αυτή την εξέταση. Στη λίστα όμως δεν τον βρήκα .. Crying or Very sad Βέβαια αν δεν κάνω λάθος είδα ημ/νια το 2011, υπάρχει περίπτωση να έδωσε αργότερα για πιστοποίηση κ να μην τον έχει η λίστα γι'αυτό το λόγο;

κ μόνο που μπήκα στην ιδέα αυριο θα πάρω τηλ. για ραντεβού σε ειδικό εμβρυολόγο...χωρίς να πω κάτι στον γιατρό μου...

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η λίστα αλλάζει συνεχώς, μπορεί να έχει προστεθεί πρόσφατα ο δικός σου, ναι.
Αν δεν θέλεις να τιπο συζητήσεις μαζί του, πήγαινε και σε έναν άλλο...

zeta1983


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Eχω ακούσει για την Ψαρρά πολύ καλά λόγια, κ ο δικός μου μου τη σύστησε για το β-υπέρηχο!!

Η αυχενική δεν είναι κάτι που γράφεται έτσι δεν είναι; Οπότε μπορώ να πάω εκεί να την κάνω κ να μου λυθούν όλες μου οι απορίες...Στο γιατρό μου βέβαια δεν θέλω να το αναφέρω γιατί φοβάμαι ότι θα θεωρήσει ότι δεν τον εμπιστεύομαι...δεν είναι αλήθεια αλλά μου μπηκαν ψίλοι στ'αυτιά!!!

Δεν πιστεύω ότι θα μου έλεγε ψέματα για την πιστοποίηση πάντως...ίσως η λίστα δεν ανανεώθηκε...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις