Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Φοβος για την γεννα Empty Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 6:19 pm

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια γεια σας ! Ειμαι νεα στο φορουμ και πρωτη φορα που γραφω ! Οπου να ναι θα ζησω και εγω την ημερα του τοκετου !!! Και οπως ολες σας ετσι και εγω οχι απλα φοβαμαι αλλα , τρεμωωω affraid . Θα ηθελα να μ δωσετε τις συμβουλες σας , και επειδη ειμαι και λιγο μικρουλα ( 19 χρ.) σκεφτομαι μηπως και δεν τα καταφερω , κ αναγκαστω να μπω καισαρικη κατι που δεν το θελω καθολου !!! Sad για επισκλειριδιο ποιες ειναι οι γνωμες σας ; Ο γιατρος μ μου ειπε οτι την χρησιμοποιει γενικα ! Αχχ ειμαι τοσο αγχωμενη αφου λεω μολις καταλαβω οτι εφτασε η ωρα , θα παθω κριση πανικου ! Σας ζαλισα αλλα θελω εμπειριες !!

2Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 6:54 pm

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λουκια κατα λαθος απαντησα στο αλλο ποστ.και η μαμα μου τοσο μικρη με εκανε.στα εικοσι της.μια χαρα θα πανε ολα και δε θα καταλαβεις τιποτα.τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει.μην αγχωνεσαι,ξεκουρασου!

3Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 7:10 pm

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Demmy29 ευχαριστω για το κουραγιο . σχετικα με την ξεκουραση , που υπνος; Γυρναω απο δω απο κει τιποτα! Δεν βρισκω καμια σταση η οποια να με βολευει ! Εχω τρελαθει ! Sad

4Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 8:31 pm

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου Λουκια!
Πρωτα απο ολα με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου γερο στην αγκαλιτσα σου!!

Ειμαι κι εγω φρεσκια μανουλα, σημερα σαραντιζουμε, και επισης οπως κι εσυ μικρη στην ηλικια, ειμαι 21.Γεννησα τον μικρο μου με καισαρικη κι επισκληριδιο. Κανενα απο τα δυο δεν χρειαζεται να σε φοβιζει. Απο την επισκληριδιο δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, την παραμικρη ενοχληση. Πιστευω πως δεν χρειαζεται να την φοβασαι!

Αυτο που θα σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει λογος να φοβασαι και να αγχωνεσαι, ασε τον γιατρο σου και την φυση να κανουν αυτο που πολυ καλα ξερουν! Περασαν τοσοι μηνες με το μωρακι στην κοιλιτσα σου, και τωρα που ηρθε η ωρα να το κρατησεις στα χερια σου θα φοβασαι; Μην αγχωνεσαι για τιποτα, και τοτε ολα θα κυλησουν υπεροχα!!
Εκμεταλλευσου τις τελευταιες μερες της εγκυμοσυνης σου, θα σου λειψουν μετα που θα τρεχεις συνεχεια με το μπεμπακι σου! Very Happy

Με το καλο να ερθει το παιδακι σου , ολα να πανε καλα και με (καν)εναν πόνο ευχομαι
Very Happy


5Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 10:24 pm

skouikaki

skouikaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ολα θα πανε καλα μικρουλα μου και θα κρατησεις στην αγκαλια σου το μικρακι σου...ειτε φυσιολογικα ειτε με καισαρικη πλεον εχουν εξελιχθει τοσο τα πραγματα που δεν χρειαζεται να φοβασαι...ο γιατρος σου ειναι ο καλυτερος συμμαχος εκεινη την ωρα...
και γω με καισαρικη γεννησα και ολα ειναι μια χαρα......με το καλο να ερθει το αγγελουδι σου!!!!!!!!!!!

6Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 11:14 pm

ζουμπι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι απόλυτα λογικό και φυσιολογικό να φοβάσαι.Είνα η μεγαλύτερη στιγμή στη ζωή σου.
Η ηλικία δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο.Εγώ είμαι 38 και σε λίγο γεννάω το 2ο παιδί μου και νιώθω ακριβώς όπως εσύ,παρόλο που θεωρούμαι "έμπειρη".
Θα στα πώ απλά τα πράγματα γιατί έτσι είναι...Η γέννα δεν είναι κάτι φοβερό,στην ουσία.Κάποτε που μας γεννούσαν οι μανάδες μας μπορεί και να ήταν,τώρα πια όχι.Καμία γυναίκα που πάει να γεννήσει σε σωστό νοσοκομείο με σωστό γιατρό δεν υποφέρει.Εξάλλου έχει ανακαλυφθεί η υπέροχη αυτή επισκληρίδιος,η οποία μόλις γίνετε νιώθεις πως πετάς στα σύννεφα!!Χωρίς υπερβολή.
Ακόμα και καισαρική να χρειαστεί να κάνεις,δεν είναι τίποτα..και γίνονται όλα τόσο γρήγορα που μόλις τελειώσουν θα πείς..αχχχ...αυτό ήταν;;δεν το κατάλαβα...
Να είσαι όσο μπορείς ψύχραιμη,δεν χρειάζεται πανικός,θα είναι απο πάνω σου τόσοι γιατροί και νοσοκόμες,θα είσαι ασφαλής,να ακολουθείς τις οδηγίες που θα σου δίνουν και θα δείς πως εκείνη τη στιγμή η φύση σου δίνει τέτοια ψυχραιμία και δύναμη,που ούτε φαντάζεσαι πως διαθέτεις!
Σου εύχομαι καλή λευτεριά και με τι καλό να κρατήσεις αγκαλίτσα ενα γερό και στρουμπουλό μωράκι!!

7Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τρι Φεβ 19, 2013 11:49 pm

dimitrarodos


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ !ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΩΝΙΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ..ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 38 ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ Φοβος για την γεννα 534787 ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΚΕΤΟΥ,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ..ΟΠΩΣ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ Wink

8Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 12:28 am

xrisoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα σε ολες τις μανουλες και στη loukia m.(με εν απονο κοπελα μου) που συμπασχω μαζι της και την καταλαβαινω απολυτα.ειμαι και εγω στις μερες μου (37 και 4) και φοβαμαι παρα πολυ κοριτσια για τη γεννα,αν θα πονεσω,αν θα καταλαβω οτι ηρθε η ωρα?θα ειμαι αραγε συνεργασιμη με το γιατρο η θα τους σπασω τα νευρα?ειναι το πρωτο μου παιδακι και ειμαι παρα πολυ αγχομενη!

9Φοβος για την γεννα Empty Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 1:00 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια καλημέρα σας, δεν θα το παιξω θαραλλέα. Θα σας πω την δικη μου εμπειρία. Πήγα στη γυναικολόγο στις 29/10 και μου ανακοινωσε ότι στις 31/10 μπαίνω μέσα πιθανόν για γέννα. Από εκείνη την ώρα που το άκουσα έκλαιγα συνέχεια απο το φόβο μου. Στις 31/10 μπηκα το πρωί για να ακούσουμε τον πριγκηπά μου. Είχα αρχίσει τη διαστολή ήμουν στο 1. Η μαία μου, μου είπε το εξης: Πας σπιτι χαλαρώνεις μετρας τα πονάκια όταν σε πιάνουν και στις 23:00 έρχεσαι για γέννα. το ίδιο είπε και η γυναικολόγος μου. Μου κόπηκαν τα πόδια. Φοβάμουνα πάρα πολύ θα καταλάβω τους πόνους. Ο πριγκηπάς μου όμως δεν ήθελα να με πονάει. Μπήκα το βράδυ με διαστολή στο 5. Όταν με ετοιμάζανε άρχισε η απόλυτη αγωνία. Θα τα καταφέρω; θα είμαι συνεργάσιμη; Θα πονάω; Γύρω στις 1 η ώρα ήρθε η γυναικολόγος μου με τη μαία. Εκεί έφυγε κάθε αγωνία και άγχος σε μεγάλο βαθμο. Φοβόμουν την επισκληριδιο όσο και εσείς. Δεν θα το μετανιώσω ποτέ όμως που την έκανα. Βοήθησε πάρα πολύ. Δεν ένοιωθα τίποτα.

Γενικά νέες μανούλες το άγχος και η αγωνία είναι φυσικά αλλά με τη βοήθεια του γυναικολόγου όλα πάνε καλά. Σας ευχομαι να έρθει γρήγορα η μέρα που θα κρατήσετε τα αγγελούδια σας αγκαλιά. Θα ξεχάσετε τα πάντα.

Συγνώμη για το κατεβατω.

10Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 1:33 am

thekla


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Με το καλό να έρθει η ώρα! Όσο πιο νέος είσαι τόσο λιγότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις Smile

11Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 1:37 am

momdad

momdad
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ πιστεύω ότι η φύση έχει προνοήσει για όλα. Φυστικά έχουμε ακούσει και διάφορα αλλά εγώ ξέρω ότι ο πόνος φεύγει αμέσως μετά την γέννα. Να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό και την μαία και όλα θα πάνε τέλεια!!!
Μακάρι όλες οι γυναίκες να βιώσουν το υπέροχο αυτό συναίσθημα του να δίνουν ζωή!!!!

12Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 3:56 am

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχχ κοριτσια να στε καλα ! Ευχομαι να χετε ολες καλα τα παιδακια σας ! Και σε οσες ειναι ακομα στην θεση που βρισκομαι εγω .... Αντε και με εναν πονο Wink πραγματικα ομως ο φοβος κυριαρχει ....Sad

13Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 8:23 am

siaki85

siaki85
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Με το καλο το μωρακι σου!! Λογικο ειναι να φοβασαι αλλα πραγματικα ειναι κατι τοσο φυσικο! Εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο και ναι πονεσα αλλα τη στιγμη που ειδα τη μικρη μου ολα ξεχαστηκαν κ θα το εκανα παλι!! Ειναι κατο τι μοναδικο! Εγω ειχα απεναντι μου μια εικονα της Παναγιας κ πιστευω οτι με βοηθησε παρα πολυ! Να εχεις πιστη και ολα θα πανε τελεια κ θα κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!

14Φοβος για την γεννα Empty Απ: Φοβος για την γεννα Τετ Φεβ 20, 2013 8:40 am

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
siaki85 έγραψε:Με το καλο το μωρακι σου!! Λογικο ειναι να φοβασαι αλλα πραγματικα ειναι κατι τοσο φυσικο! Εγω γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο και ναι πονεσα αλλα τη στιγμη που ειδα τη μικρη μου ολα ξεχαστηκαν κ θα το εκανα παλι!! Ειναι κατο τι μοναδικο! Εγω ειχα απεναντι μου μια εικονα της Παναγιας κ πιστευω οτι με βοηθησε παρα πολυ! Να εχεις πιστη και ολα θα πανε τελεια κ θα κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου!!

Ευχαριστω για το κουραγιο ! Να χερεσαι το μωρακι σου !

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις