Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 5:35 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών, εδώ και 2 μήνες έχουμε μπει στις στέρεες, αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να κάνουμε 5 γεύματα, πρωί-βράδυ γάλα και ενδιάμεσα φρούτα, μεσημεριανό και ρυζάλευρο... εμάς δε μας βγαίνουν 5 γεύματα αλλά 4, έχω στάνταρ πρωί-βράδυ γάλα και το μεσημεριανό και πάω εναλλάξ τα φρούτα με το ρυζάλευρο... το ρυζάλευρο δε το συμπαθώ αλλά επιμένει ο παιδίατρος ότι είναι απαραίτητο και τον επόμενο μήνα θα το αντικαταστήσει με φαρίν λακτέ και δημητριακών

εσείς πώς ήσασταν-είστε στην ηλικία μας?

2Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 5:45 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγώ 5 γεύματα της έδινα και της δίνω ακόμα. αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι και το σωστό και για τώρα που είναι μωράκια αλλά και όταν θα μεγαλώσουνε. όπως κι εμείς οι ενήλικες πρέπει να τρώμε 5 γευματα (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριάνο, απογευματινό και βραδυνό) έτσι και τα ζουζούνια. εσένα όμως πώς σου βγάινουν 4???? τί ώρα τρώει το πρωίνο της γάλα?

3Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 5:46 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μπεμπα μας θα κλεισει 1/3 τους 6 μηνες.
Το ημερησιο προγραμμα μας:

8πμ -γαλα
10.30 - φρουτοκρεμα
2μμ - φαγητο
6μμ - φαριν η μπισκοτοκρεμα η γιαουρτακι
9μμ - γαλα

Very Happy

4Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 5:48 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MamaTheodora έγραψε:Η μπεμπα μας θα κλεισει 1/3 τους 6 μηνες.
Το ημερησιο προγραμμα μας:

8πμ -γαλα
10.30 - φρουτοκρεμα
2μμ - φαγητο
6μμ - φαριν η μπισκοτοκρεμα η γιαουρτακι
9μμ - γαλα

Very Happy
ναι κι εμάς κάπως έτσι είναι το πρόγραμμά μας!! Very Happy

5Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 5:52 am

nikvik

nikvik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το προι γαλα
10:30 φρουτα
13:00 φαγητο
17:30 φαριν η μπισκοτοκρεμα η γιαουρτακι
Βραδι 21:00 γαλα

Τωρα ειναι σχεδον 3 χρωνον και ακομα 5 γευματα κανει.

6Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 6:05 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
η δικιά μου κοιμάται 12-13 ώρες τη νύχτα και δε τρώει ανά 3ωρο αλλά ανά 4ωρο, αν προσπαθήσω νωρίτερα δεν ανοίγει το στόμα της με αποτέλεσμα να πεισμώνει και να μη τρώει φαγητό ούτε στο επόμενο γεύμα της (εκεί της κάνω γάλα)

ενδεικτικά

οπότε είμαστε 8 με 8μιση γάλα

12 με 12μιση φρούτα αν καθυστερήσει το πρωί δίνω κατευθείαν μεσημεριανό περίπου στο 4ωρο από την ώρα που ξύπνησε

μεσημεριανό στις 4 με 4μιση αν έχω παραλείψει τα φτούτα ως δεκατιανό γίνεται γύρω στη 1 το μεσημεριανό μας

απογευματινό στις 5 περίπου μόνο αν το μεσημεριανό έγινε στη 1

και το βράδυ 8 με 8+ όσο αντέχει μπάνιο-γάλα-νάνι




7Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 7:41 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μηπως πίνει πολύ γάλα το πρωί?

Εμείς είχαμε προγραμμα:
8:00-8:30 γαλα
11:00-11:30 φρούτα
14:00 περιπου μεσημεριανό
18:00-18:30 απογευματινό
21:00-21:30 γαλα

Πολλές φορες δεν ετρωγε απογευματινό με αποτελεσμα να μην βαζει βαρος για 2 μηνες οταν ηταν 8-9 μηνών κ μας ετρεχαν για εξετασεις ουρωλήμωξης αλλα ολα οκ.
Τώρα 16 μηνων πάλι εχουμε 5 γευματα αλλα πα΄λι το απογευματινο μας ειναι πολυ λίγο αλλα τρωει κανονικο βραδυνο. Ρωτα το γιατρο σας γιατι εμενα η δικιά μου γιατρός μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να τρωνε 5 γευματα

8Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 9:51 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
το πρωί τρώει 180γρ γάλα, το ίδιο και το βράδυ

ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι φάση και θα περάσει, δε ξέρω με έχει αγχώσει πολύ το θέμα

9Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 10:49 am

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λέττα έγραψε:η δικιά μου κοιμάται 12-13 ώρες τη νύχτα και δε τρώει ανά 3ωρο αλλά ανά 4ωρο, αν προσπαθήσω νωρίτερα δεν ανοίγει το στόμα της με αποτέλεσμα να πεισμώνει και να μη τρώει φαγητό ούτε στο επόμενο γεύμα της (εκεί της κάνω γάλα)

ενδεικτικά

οπότε είμαστε 8 με 8μιση γάλα

12 με 12μιση φρούτα αν καθυστερήσει το πρωί δίνω κατευθείαν μεσημεριανό περίπου στο 4ωρο από την ώρα που ξύπνησε

μεσημεριανό στις 4 με 4μιση αν έχω παραλείψει τα φτούτα ως δεκατιανό γίνεται γύρω στη 1 το μεσημεριανό μας

απογευματινό στις 5 περίπου μόνο αν το μεσημεριανό έγινε στη 1

και το βράδυ 8 με 8+ όσο αντέχει μπάνιο-γάλα-νάνι





Είχα κι εγω το πρόβλημα ότι έχανε γεύμα μέχρι να στρώσει το πρόγραμμά της και απλά ξεκινάω το πρωινό γάλα πιο νωρίς. Της το δίνω 7 ενώ κοιμάται ακόμα, 11 φρούτα, 14.30 μεσημεριανό, 18.30 γιαούρτι ή κρέμα και 22.00 γάλα και νάνι.

10Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 9:54 pm

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Constantin@ η δικιά μου αν κοιμάται δε τρώει, και ως τις 10 δύσκολα να μείνει ξύπνια, έκει και το μεωνέκτημα ότι δε κοιμάται σχεδόν καθόλου όλη την ημέρα με αποτέλεσμα να είναι το βράδυ κοτόπουλο

σκέφτομαι να πάω με τα νερά της λίγες ημέρες και σιγά-σιγά να μειώσω το 4ωρο ανά γεύμα ώστε να καταφέρουμε να μπει και το 5ο γεύμα

11Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Σαβ Φεβ 23, 2013 11:26 pm

skouikaki

skouikaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μην αγχωνεσαι κοριτσι μου...και μεις τωρα 5 γευματα κανουμε αλλα ειναι μερες που κανει και 4...που σημαινει οτι εχει κοιμηθει και χανει το ενα...η παιδιατρο ςμου ειπε νατρωει οσο θελει εκεινη μην την πιεζω...

οταν πρωτοξεκινησαμε τις στερεες τροφες μου ξυπνουσε 10 με αποτελεσμα τη φρουτοκρεμα να την τρωει 1 και περιπου 5 το φαγητο...αυτο καθως περνουσε ο καιρος αλλαξε και τωρα ξυπναει στις 8 αλλα μου τρωει καθε 3 ωρες μπορει και τρισιμισι...

ενδεικτικα τοπρογραμμα της ειναι :
9 - γαλα
12 - φρουτοκρεμα
3 - φαγητο
6 - φαρινα η μπισκοτοκρεμα η γιαουρτακι που αθα τηςν ξεκινησω σιγα σιγα
9 - γαλα και ξεραινεται στον υπνο..

εμεις βασικα δεν φαγαμε ρυζαλευρο αλλα βανιλια με ρυζαλευρο και το εχουμε σταματησει..μονο θερμιδες δινει στο παιδι...να ρωτησεις τη παιδιατρο να ξεκινησετε κατι αλλο..αυτα απο μενα...υπομονη να εχεις και θα δεις οτι θα ισιωσει το προγραμμα της Very Happy

12Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Κυρ Φεβ 24, 2013 12:14 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! Και εμείς έχουμε ένα θέμα με τα 5 γεύματα αλλά φροντίζω να τα κάνει. Εμάς ο λόγος είναι αφ' ενός ότι από τότε που γεννήθηκε έτρωγε ανά 4 ώρες (6 γεύματα / μέρα εκεί που τα περισσότερα μωρά κάνουν Cool και αφετέρου ότι κοιμάται μέσα στη μέρα, οπότε αν αργήσει να ξυπνήσει αργεί το γεύμα του. Επιπλέον θηλάζει και ενδιάμεσα στα γεύματα (λίγο, ίσα ίσα για να κοιμηθεί αλλά τον κρατάει και αργεί να φάει το επόμενο γεύματ). Τώρα κοντεύει 7 μηνών και το πρόγραμμά μας είναι περιπού το εξής:

09:00 - 09:30 γάλα
12:30 - 13:00 φρουτόκρεμα
16:00 μεσημεριανό
19:30 γάλα
22:00 γάλα

Ανάλογα με το πότε θα κοιμηθεί και θα ξυπνήσει, αλλάζω τις ποσότητες, προσπαθώντας να τηρώ ένα στοιχειώδες "πρόγραμμα". Δηλαδή, υπάρχουν φορές που κοιμάται το απόγευμα μέχρι τις 20:00. Εκεί θα του δώσω λιγότερο γάλα (το απογευματινό είναι δικό μου γάλα από το θήλαστρο, οπότε ελεγχω την ποσότητα - πρωί & βράδυ θηλάζουμε). Αν αργήσει να ξυπνήσει το πρωί, αποφεύγω να θηλάσω ενδιάμεσα. Γενικά το απογευματινό του μου βγαίνει σχεδόν πάντα λειψό, αλλά του δίνω. Αν δοκίμαζες να της δώσεις μικρότερες ποσότητες (ίσα ίσα για να πεινάσει λίγο νωρίτερα). Αλλά γνώμη μου είναι πως καλύτερα να τρώει τα φρούτα της παρά την κρέμα. Ή να της δίνεις γάλα και όχι κρέμα το απόγευμα; Πάντως αν το παιδί παίρνει βάρος, δεν έχεις πρόβλημα.

13Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Κυρ Φεβ 24, 2013 10:41 pm

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εχθές που ξύπνησε στις 8 καταφέραμε και κάναμε 5 γεύματα και πήγαν όλα μια χαρά, συνήθως όμως δε τα προλαβαίνουμε

skouikaki και εμάς το ρυζάλευρο βανίλια είναι και προσωπικά δε το γουστάρω καθόλου, ο παιδίατρος επιμένει και από ότι κατάλαβα τον επόμενο μήνα θα το αντικαταστήσουμε με άλλη κρέμα όπως φαρίν λακτέ ή δημητριακών που επίσης δε γουστάρω

βάρος έχουμε ικανοποιητικό, ούτε λίγο ούτε πολύ, και δείχνει να παίρνει κάθε μήνα έστω και λίγο, δεν αγχώνομαι για αυτό, αλλά για το ότι επιβάλλονται τα 5 γεύματα και εμάς είναι σχεδόν αδύνατο να τα πιάσουμε

βάσικά το πρόβλημα ξεκίνησε από τη στιγμή που μπήκε και το 3ο γεύμα στέρεας στη διατροφή μας, όταν είχαμε 2 στέρεες και 3 γάλατα ήταν όλα μια χαρά

πάντως και σήμερα ξύπνησε στις 8 οπότε έχουμε ελπίδες

Anna - mana αν πεινάει και της δώσω λιγότερο δε θα ηρεμίσει μετά... πάντως ούτε εγώ τη πιέζω, αν θέλει καλώς, αν δε θέλει σταματάμε μόλις γκρινιάξει


14Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 1:04 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λέττα έγραψε:εχθές που ξύπνησε στις 8 καταφέραμε και κάναμε 5 γεύματα και πήγαν όλα μια χαρά, συνήθως όμως δε τα προλαβαίνουμε

skouikaki και εμάς το ρυζάλευρο βανίλια είναι και προσωπικά δε το γουστάρω καθόλου, ο παιδίατρος επιμένει και από ότι κατάλαβα τον επόμενο μήνα θα το αντικαταστήσουμε με άλλη κρέμα όπως φαρίν λακτέ ή δημητριακών που επίσης δε γουστάρω

βάρος έχουμε ικανοποιητικό, ούτε λίγο ούτε πολύ, και δείχνει να παίρνει κάθε μήνα έστω και λίγο, δεν αγχώνομαι για αυτό, αλλά για το ότι επιβάλλονται τα 5 γεύματα και εμάς είναι σχεδόν αδύνατο να τα πιάσουμε

βάσικά το πρόβλημα ξεκίνησε από τη στιγμή που μπήκε και το 3ο γεύμα στέρεας στη διατροφή μας, όταν είχαμε 2 στέρεες και 3 γάλατα ήταν όλα μια χαρά

πάντως και σήμερα ξύπνησε στις 8 οπότε έχουμε ελπίδες

Anna - mana αν πεινάει και της δώσω λιγότερο δε θα ηρεμίσει μετά... πάντως ούτε εγώ τη πιέζω, αν θέλει καλώς, αν δε θέλει σταματάμε μόλις γκρινιάξει



Αχ, αχ... ξέρω... είναι ικανά να χαλάσουν τον κόσμο για 20 ml... Είπα μήπως πιάσει... Εγώ όταν το απογευματινό μας βγει αργά του δίνω 20-30 ml λιγότερο από το συνηθισμένο του (ο δικός μου πίνει 200 - 250 ml γάλα / γεύμα, δλδ το απόγευμα του δίνω κάτω από 200) και μετά τον χαζεύω με παιχνίδια και συνήθως ξεχνιέται...

15Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 2:51 am

SOTIANNA


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria maroui έγραψε:
MamaTheodora έγραψε:Η μπεμπα μας θα κλεισει 1/3 τους 6 μηνες.
Το ημερησιο προγραμμα μας:

8πμ -γαλα
10.30 - φρουτοκρεμα
2μμ - φαγητο
6μμ - φαριν η μπισκοτοκρεμα η γιαουρτακι
9μμ - γαλα

Very Happy
ναι κι εμάς κάπως έτσι είναι το πρόγραμμά μας!! Very Happy
ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ !!! ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ 9 ΜΗΝΩΝ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ!
ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑ

16Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 3:14 am

mama_sto_synnefaki

mama_sto_synnefaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμείς κάνουμε 4 γεύματα την ημέρα. Το πρωί γάλα, στις 12 λαχανικά, κρέας/ψάρι και φρούτο, στις 4 γάλα και το βράδυ λαχανικά, δημητριακά και φρούτο, αλλά πριν κοιμηθεί του προτείνω και γάλα, εκτός αν είναι πολύ κουρασμένος και κοιμηθεί αμέσως.

17Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 7:34 am

siaki85

siaki85
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η μπεμπα μου κανει 5 γευματα (ειναι 5,5 μηνων):
8:30 ΓΑΛΑ
12:00 ΓΑΛΑ (ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ)
15:30 ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ
19:30 ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ
23:00 ΓΑΛΑ
Υπαρχουν καποιες αποκλεισεις το πολυ μισης ωρας αλλα πανω κατω αυτο το προγραμμα εχουμε.

18Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 11:46 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
siaki85 αντέχει ως τις 11 ξύπνια ε? η δικιά μου με τίποτα

και σήμερα βγάλαμε 5 γεύματα, μάλλον σιγά-σιγλα καταφέρνουμε να μπούμε στο πρόγραμμα των 5 γευμάτων, αν και ακόμη είναι νωρίς για αν το πω με σιγουριά

19Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Δευ Φεβ 25, 2013 11:58 am

siaki85

siaki85
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Aντεχει αλλα η δικη μου ειναι πιο μικρη κ κοιμαται ανδιαμεσα στα γευματ αγυρω στα 20 λεπτα, εκτος απο το μεσημερι που κοιμαται κανα 2ωρο. Αλλαζουν συνηθειες τα μωρακια. Παντως ουτε η δικια μου τρωει κοιμησμενη.

20Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Καλησπέρα! Τρι Φεβ 26, 2013 8:24 am

JustEleni

JustEleni
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα είναι σχεδόν 6 μηνών και τρώνε 5 γεύματα, 7:30-8:00 (αναλόγως τι ώρα θα ξυπνήσουν) γάλα, 11:30 φρούτο, 15:30 γάλα που τον άλλο μήνα θα γίνει σούπα, 19:30 ρυζαλευρο και 20:30 γάλα και νάνι. Απο όσο ξέρω κι εγώ 5 είναι τα γεύματα για όλη τους τη ζωή υποτήθεται, αυτό είναι το σωστό τουλάχιστον...εσείς τι ώρες τρώτε και σου βγαίνουν 4? Γιατί το πας εναλλάξ το φρούτο με το ρυζάλευρο, αφού πρέπει να τρώνε το πρωί φρούτο και το απογευμα ρυζάλευρο!

http://thetruthwillshine.blogspot.com

21Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Τρι Φεβ 26, 2013 8:28 am

JustEleni

JustEleni
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Λέττα"][color=blue]η δικιά μου κοιμάται 12-13 ώρες τη νύχτα και δε τρώει ανά 3ωρο αλλά ανά 4ωρο, αν προσπαθήσω νωρίτερα δεν ανοίγει το στόμα της με αποτέλεσμα να πεισμώνει και να μη τρώει φαγητό ούτε στο επόμενο γεύμα της (εκεί της κάνω γάλα)
φτούτα ως δεκατιανό γίνεται γύρω στη 1 το μεσημεριανό μας ...


ΤΏΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΌ, ΣΥΓΓΝΩΜΗ....Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ; ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ! ΚΟΙΜΆΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ....ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΑΝ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ, ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΕΝΤΕ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΩΡΤΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

http://thetruthwillshine.blogspot.com

22Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Τετ Φεβ 27, 2013 5:20 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
JustEleni έγραψε:Εμένα είναι σχεδόν 6 μηνών και τρώνε 5 γεύματα, 7:30-8:00 (αναλόγως τι ώρα θα ξυπνήσουν) γάλα, 11:30 φρούτο, 15:30 γάλα που τον άλλο μήνα θα γίνει σούπα, 19:30 ρυζαλευρο και 20:30 γάλα και νάνι. Απο όσο ξέρω κι εγώ 5 είναι τα γεύματα για όλη τους τη ζωή υποτήθεται, αυτό είναι το σωστό τουλάχιστον...εσείς τι ώρες τρώτε και σου βγαίνουν 4? Γιατί το πας εναλλάξ το φρούτο με το ρυζάλευρο, αφού πρέπει να τρώνε το πρωί φρούτο και το απογευμα ρυζάλευρο!

αν της δώσω μία ώρα μετά το ρυζάλευρο γάλα δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το στόμα της, εκεί κολλάμε, ότι βγαίνει αργά το απογευματινό της

πάντως τις τελευταίες ημέρες πάμε σχετικά καλά και ακολουθούμε τα 5 γευματα, ελπίζω να κρατήσει

23Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Τετ Φεβ 27, 2013 5:33 am

Nafsi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λέττα έγραψε:έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών, εδώ και 2 μήνες έχουμε μπει στις στέρεες, αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να κάνουμε 5 γεύματα, πρωί-βράδυ γάλα και ενδιάμεσα φρούτα, μεσημεριανό και ρυζάλευρο... εμάς δε μας βγαίνουν 5 γεύματα αλλά 4, έχω στάνταρ πρωί-βράδυ γάλα και το μεσημεριανό και πάω εναλλάξ τα φρούτα με το ρυζάλευρο... το ρυζάλευρο δε το συμπαθώ αλλά επιμένει ο παιδίατρος ότι είναι απαραίτητο και τον επόμενο μήνα θα το αντικαταστήσει με φαρίν λακτέ και δημητριακ
εσείς πώς ήσασταν-είστε στην ηλικία μας?
Εμεις ειμαστε 6,5 μηνων.Το πρωι στις 7 θα πιει το γαλα της.Στις 10.30 περιπου θα φαει τα φρουτα,στις 14.00 το μεσημερι θα πιει γαλα το απογευμα στις 18.00 θα φαει βανιλια και στις 22.00 το βραδυ γαλα κ κοιμαται.Οπως βλεπεις ειναι καθε τεσσερις ωρες τα γευματα.Το πρωι φροντισε να φαει καλα φρουτικρεμα ωστε να χορτασει για να μην της δινεις γαλα.Ετσι κ με τη βανιλια.Θα της δινεις οσα γραμμαρια ηταν να φαει γαλα.Δηλαδη τη φρουτοκρεμα και τη βανιλια τη δινουν για να κοψουν σιγα σιγα το γαλα.

Αλλο το σκετο ρυζαλευρο κ αλλο το ρυζαλευρο βανιλια.

24Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Τετ Φεβ 27, 2013 5:38 am

Λέττα

Λέττα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ναι έχεις δίκιο για τη βανίλια, όπου αναφέρω ρυζάλευρο, βανίλια εννοώ

τις τελευταίες ημέρες που κάνουμε 5 γεύματα έχουμε κάπως έτσι το πρόγραμμα

8:00 γάλα

11:30 φρούτα

14:30 μεσημεριανό

17:30 βανίλια όπου κάνω μικρή ποσότητα γιατί η κανονική μας περίπου 140-150μλ νερού τη κρατάει 4 1/2 ώρες

20:30 γάλα και νάνι

κάπως έτσι βγάζουμε 5 γεύματα

25Πόσα γεύματα κάνετε? Empty Απ: Πόσα γεύματα κάνετε? Τετ Φεβ 27, 2013 5:42 am

Nafsi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Λέττα έγραψε:ναι έχεις δίκιο για τη βανίλια, όπου αναφέρω ρυζάλευρο, βανίλια εννοώ

τις τελευταίες ημέρες που κάνουμε 5 γεύματα έχουμε κάπως έτσι το πρόγραμμα

8:00 γάλα

11:30 φρούτα

14:30 μεσημεριανό

17:30 βανίλια όπου κάνω μικρή ποσότητα γιατί η κανονική μας περίπου 140-150μλ νερού τη κρατάει 4 1/2 ώρες

20:30 γάλα και νάνι

κάπως έτσι βγάζουμε 5 γεύματα
Τοσο νωρις κοιμαται για βραδυ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις