Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:15 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θέλω να κρατήσω βλαστοκύτταρα από τον μπέμπη στην γέννα ( μιας και στην μικρή δεν κρατήσαμε) αλλα΄δεν ξέρω που να τα αποθηκεύσουμε.

Μπορεί ιδιωτικά το μαιευτήριο , που τα κρατάει για 20 χρόνια δωρεάν ( και μετά δεν ξέρω τι...) και μπορούμε και σε δημόσιο όπου αν και όταν τα χρειαστείς μπαίνεις σε λίστα πρώτος

Εσείς τι θα κάνετε?
Το έχει ψάξει καμιά?????

2ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:26 am

????????


Επισκέπτης
εγω εκανα σε ιδιωτικο γιατι δεν ειχα καλη ενημερωση
μετα απο πολλες κοπελες εμαθα οτι η δημοσια τραπεζα ειναι καλυτερη
απλα εγω στην ελλαδα σε δημοσια τραπεζα δε θα εμπιστευομουν
εχει καπου θεμα βαλε ενα ψαχτηρι επεσαν τονοι μελανης γι αυτο το θεμα
http://forum.eimaimama.gr/search?search_keywords=%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%B7&typerecherche=interne&show_results=topics

3ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:40 am

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω έκανα σε ιδιωτική ελληνική εταιρεία και η αδερφη μου στην Αγγλία.

Ψαξτο αρκετα αν θες να κανείς και να ξέρεις οτι

Για να καλύψει ασθένειες που έχει να κάνει με το αίμα όπως λευκαιμια κλπ το παιδι πρεπει να έχει εώς κάποια συγκεκριμένα κιλά δλδ αν συμβεί οταν το παιδι ειναι 12 χρόνων που το βάρος του ειναι σίγουρα πάνω απο 40 δεν καλύπτεται .
Ασθένειες όπως καρδιακα καλύπτει ( αλλα πόσες πιθανότητες υπαρχουν )
Επισης ασθένειες όπως νόσος Αλτσχάιμερ παρκισον και δεν θυμάμαι ακριβώς δυο τρεις ακόμη που λένε οτι καλύπτουν 100 % ποιο παιδάκι παθαίνει Αλτσχάιμερ ;;;;;;;;;
Επισης μια άλλη σκέψη ειναι το πόσο σίγουροι είμαστε εμείς οι γονείς που το κάνουμε αυτο αν λέω αν το παιδι μου ειναι συμβατό 10000% με κάποιο παιδι ενός πλούσιου και το παιδι του πλούσιου ειναι άρρωστο πως είμαι σίγουρη οτι τα; Στοιχεία του παιδιού μου ειναι απόρρητα στο βωμό του χρήματος ;;;;;;;

Εμείς το κάναμε καλός ήδη κακός το κάναμε το 2006 οταν στην Ελλάδας ήταν η Μονή εταιρεία απλα διάβασε ΟΛΑ τα ψιλά γράμματακια για να ξέρεις πολυ καλα .

4ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:45 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σκεφτόμουν για δημόσιο και αν τα χρειαστώ να πάρω συμβατά

Είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα παντου...

5ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:53 am

SOTIANNA


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
art25kar έγραψε:σκεφτόμουν για δημόσιο και αν τα χρειαστώ να πάρω συμβατά

Είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα παντου...
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΤΟ ΟΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ .
ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΙΙΒΕΑΑ (hcbb.bioacademy.gr)
KANOYN KAI ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ENHMEΡΩΣΗ.
ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΤΕΛΙΚΑ



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SOTIANNA στις Τρι Φεβ 26, 2013 8:55 am, 1 φορά

6ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 8:54 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς είναι καινούριο το θέμα με τη συντήρηση βλαστοκυττάρων και οι απόψεις διίστανται. Το κόστος είναι ουσιαστικά το ίδιο και σε ιδιωτική και στη δημόσια. Εγώ τα πήγα (και ομφαλοπλακουντιακό αίμα και κομμάτι του ομφάλιου λώρου) στη δημόσια τράπεζα για 3 λόγους:
1) Κάνουν ελέγχους από την αρχή και σε ενηερώνουν για τη μη καταλληλότητά τους, ενώ τα ιδιωτικά δεν κάνουν
2) αν (χτύπα ξύλο) υπάρχει μια γενετική πάθηση τα δικά σου δεν είναι κατάλληλα γα να χρησιμοποιηθούν πρέπει να βρεις έτσι κι αλλιώς συμβατό δότη
3) βοηθάς συνανθρώπους που το έχουν μεγάλη ανάγκη, μπορεί να σώσεις και ζωές
Νομίζω πως έκανα το καλύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη. Όπως σου είπα και στην αρχή, οι απόψεις διίστανται...

Η σελίδα του ΙΙΒΕΑΑ της Ακαδημίας Αθηνών είναι αυτή:
http://hcbb.bioacademy.gr/

7ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 9:12 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Anna - mana έγραψε:Δυστυχώς είναι καινούριο το θέμα με τη συντήρηση βλαστοκυττάρων και οι απόψεις διίστανται. Το κόστος είναι ουσιαστικά το ίδιο και σε ιδιωτική και στη δημόσια. Εγώ τα πήγα (και ομφαλοπλακουντιακό αίμα και κομμάτι του ομφάλιου λώρου) στη δημόσια τράπεζα για 3 λόγους:
1) Κάνουν ελέγχους από την αρχή και σε ενηερώνουν για τη μη καταλληλότητά τους, ενώ τα ιδιωτικά δεν κάνουν
2) αν (χτύπα ξύλο) υπάρχει μια γενετική πάθηση τα δικά σου δεν είναι κατάλληλα γα να χρησιμοποιηθούν πρέπει να βρεις έτσι κι αλλιώς συμβατό δότη
3) βοηθάς συνανθρώπους που το έχουν μεγάλη ανάγκη, μπορεί να σώσεις και ζωές
Νομίζω πως έκανα το καλύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη. Όπως σου είπα και στην αρχή, οι απόψεις διίστανται...

Η σελίδα του ΙΙΒΕΑΑ της Ακαδημίας Αθηνών είναι αυτή:
http://hcbb.bioacademy.gr/

Διαβάζω διαβάζω αλλα΄άκρη δεν βγάζω... Crying or Very sad

Στα ιδιωτικά σαιτ λένε ότι στο δημόσιο δεν κάνουν ελέγχους για κληρονομικά και ότι μπορεί το δείγμα του δότη να νοσεί
Επίσης λέει ότι στο δημόσιο δεν τα κρατάνε πάνω από 5 χρόνια

Δεν μπορώ να τα πιστέψω όμως...
Κανα σαιτ ουδέτερο?
Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι ότι αν δεν τα χρειαστώ (το εύχομαι για όλους) να τα πάρει κάποιος που τα χρειάζεται.

8ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 9:17 am

SOTIANNA


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
art25kar έγραψε:
Anna - mana έγραψε:Δυστυχώς είναι καινούριο το θέμα με τη συντήρηση βλαστοκυττάρων και οι απόψεις διίστανται. Το κόστος είναι ουσιαστικά το ίδιο και σε ιδιωτική και στη δημόσια. Εγώ τα πήγα (και ομφαλοπλακουντιακό αίμα και κομμάτι του ομφάλιου λώρου) στη δημόσια τράπεζα για 3 λόγους:
1) Κάνουν ελέγχους από την αρχή και σε ενηερώνουν για τη μη καταλληλότητά τους, ενώ τα ιδιωτικά δεν κάνουν
2) αν (χτύπα ξύλο) υπάρχει μια γενετική πάθηση τα δικά σου δεν είναι κατάλληλα γα να χρησιμοποιηθούν πρέπει να βρεις έτσι κι αλλιώς συμβατό δότη
3) βοηθάς συνανθρώπους που το έχουν μεγάλη ανάγκη, μπορεί να σώσεις και ζωές
Νομίζω πως έκανα το καλύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη. Όπως σου είπα και στην αρχή, οι απόψεις διίστανται...

Η σελίδα του ΙΙΒΕΑΑ της Ακαδημίας Αθηνών είναι αυτή:
http://hcbb.bioacademy.gr/

Διαβάζω διαβάζω αλλα΄άκρη δεν βγάζω... Crying or Very sad

Στα ιδιωτικά σαιτ λένε ότι στο δημόσιο δεν κάνουν ελέγχους για κληρονομικά και ότι μπορεί το δείγμα του δότη να νοσεί
Επίσης λέει ότι στο δημόσιο δεν τα κρατάνε πάνω από 5 χρόνια

Δεν μπορώ να τα πιστέψω όμως...
Κανα σαιτ ουδέτερο?
Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι ότι αν δεν τα χρειαστώ (το εύχομαι για όλους) να τα πάρει κάποιος που τα χρειάζεται.
ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ? ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ? ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΛΥΝΟΥΝ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΙΣ!

9ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 9:19 am

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
To συζητούσαμε και πριν κανα 2 μήνες, ρίξε μια ματιά

http://forum.eimaimama.gr/t16523-topic

10ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 9:28 am

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
art25kar έγραψε:
Anna - mana έγραψε:Δυστυχώς είναι καινούριο το θέμα με τη συντήρηση βλαστοκυττάρων και οι απόψεις διίστανται. Το κόστος είναι ουσιαστικά το ίδιο και σε ιδιωτική και στη δημόσια. Εγώ τα πήγα (και ομφαλοπλακουντιακό αίμα και κομμάτι του ομφάλιου λώρου) στη δημόσια τράπεζα για 3 λόγους:
1) Κάνουν ελέγχους από την αρχή και σε ενηερώνουν για τη μη καταλληλότητά τους, ενώ τα ιδιωτικά δεν κάνουν
2) αν (χτύπα ξύλο) υπάρχει μια γενετική πάθηση τα δικά σου δεν είναι κατάλληλα γα να χρησιμοποιηθούν πρέπει να βρεις έτσι κι αλλιώς συμβατό δότη
3) βοηθάς συνανθρώπους που το έχουν μεγάλη ανάγκη, μπορεί να σώσεις και ζωές
Νομίζω πως έκανα το καλύτερο, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη. Όπως σου είπα και στην αρχή, οι απόψεις διίστανται...

Η σελίδα του ΙΙΒΕΑΑ της Ακαδημίας Αθηνών είναι αυτή:
http://hcbb.bioacademy.gr/

Διαβάζω διαβάζω αλλα΄άκρη δεν βγάζω... Crying or Very sad

Στα ιδιωτικά σαιτ λένε ότι στο δημόσιο δεν κάνουν ελέγχους για κληρονομικά και ότι μπορεί το δείγμα του δότη να νοσεί
Επίσης λέει ότι στο δημόσιο δεν τα κρατάνε πάνω από 5 χρόνια

Δεν μπορώ να τα πιστέψω όμως...
Κανα σαιτ ουδέτερο?
Αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι ότι αν δεν τα χρειαστώ (το εύχομαι για όλους) να τα πάρει κάποιος που τα χρειάζεται.

Πουθενά δεν κάνουν ελέγχους για κληρονομικά νοσήματα. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά και σε μπέρδεψα. ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ 667478
Εννοούσα πως στη δημόσια τράπεζα ελέγχουν το δείγμα αν είναι επαρκές και κατάλληλο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον. Στα ιδιωτικά καταψύχουν ό,τι τους δωθεί και μπορεί (χτύπα ξύλο πάλι) να χρειαστείς μετά από χρόνια κάτι και να σου πουν ότι δεν επαρκεί το δείγμα. Αυτά τουλάχιστον ξέρω εγώ από όσο το ψάξαμε και εμείς και άλλοι 2 φίλοι πριν από εμάς. Αλλά δεν θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου.
Για τη δημόσια τράπεζα, δεν σε νοιάζει ουσιαστικά πόσο κρατάνε τα βλαστοκύτταρα γιατί τα κάνεις δωρεά. Για τη δωρεά δεν πληρώνεις τίποτα. Αν θες να φυλάξεις για οικογενειακή χρήση μεσεγχυματικά κύτταρα ομφαλίου λώρου, τότε πληρώνεις. Αυτά φυλάσσονται για 25 χρόνια.

11ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 11:57 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

12ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τρι Φεβ 26, 2013 12:44 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
prin na gennhsw to epsaksa ki egw arketa. na pw mono oti sthn portogalia sthn gallia kai se kapoies alles xwres pou den 8ymamai twra den plhrwneis se kamia etairia tipota...ayta mono se emas...kai oi trapezes ama tyxei to kako den psaxnoun poios einai symbatos me esena...opote ti?? kai epishs mono mia etairia ekane elegxo gia to an ta blastokkytara einai yghei kai to synoliko kostos htan 2000.egw den ta edwsa pou8ena giati opws moy eipe kai o giatros gia polles as8eneies einai akoma se peiramatiko stadio kai den einai sigoyro oti mmporoyn na xrhsimopoih8oyn ta blastokyttara!to mono poy 8a mporoun na kanoun einai na ta dokimasoun se kapoio allo paidaki kai poses pi8anothtes exei na einai symbata?ti einai organwmeno sth xwra mas gia na einai kai ayto?

13ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 12:17 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα. Εγώ στο μικρό μου κρατησα τα βλαστοκύταρρα και απο τον πλακούντα και απο τον ομφάλιο λώρο στην ιδιωτική εταιρία που έχει το Ιασώ. Δυστυχώς μπήκα σχετικά γρήγορα και δεν προλάβαινε ο σύζυγος να πάει να πάρει το κουτι απο το δημόσιο. Στο ιδιωτικό απ'οτι έχω ακούσει και έγινε και σε εμένα πληρώνεις για 20 χρόνια. Δεν είναι δωρεάν. Δωρεάν είναι στη δημόσια τράπεζα αλλά παίζει αυτό που είπατε ότι μπαίνεις σε λίστα.
Με την γυναικόλογο μου που μιλήσαμε μου είπε στη δημόσια να τα βάλω και λόγο κόστους αλλά έπρεπε ο άντρας μου να πάει να προμηθευτεί το κουτί και να το γυρίσει πίσω κάτι που δεν ήταν τόσο εφικτό.

14ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 12:51 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω τα κταρησα σε ιδιωτικο σε αυτο http://www.cellgenea.gr/index.php για 20 χρονια πληρωσαμε..κρατησα κ λωρο κ αιμα απο τον πλακουντα...

οσο το εψαχνα μπερδευομουν κ ειχα χιλιες αποριες..
τελικα μιλησα με αυτη την εταιρια κ ετυχε να δουλευει μια γνωστη μας...

μας ειπε λοιπον οτι ελεγχονται για νοσηματα εκ γενετης(οντως εκαναν 15 μερες να μου στειλουν χαρτι οτι ειναι οκ κ μπορουν να τα κρατησουν)θα μου πεις θα ελεγαν οτι δεν ειναι?
ρωτησα τον γιατρο κατα ποσο λενε ψεματα κ μου λεει,η συγκεκριμενη την εχω τσεκαρει γιατι εχω γεννα που δεν γινοταν να κρατησουμε κ τους εστειλα δειγμα να δω τι θα πουν..του απαντησαν οτι δεν ειαι καταλληλα για κρυοσυντηρηση...οποτε λενε αληθεια..

απο την αλλη πηραν τις εξετασεις του προγεννητικου μου ελεγχου(ολες)για να δουν αν εχω εγω καποιο προβλημα κ ρωτησαν κ τον αντρα μου(συμπληρωσε ενα ερωτηματολογιο) για παθησεις ωστε να εκανε εξετασεις αν ειχε κατι...

δεν ξερω αν τελικα εκανα καλα ή οχι..(με αυτα που διαβαζω δλδ κτλ..)

αχρειαστα να ειναι σε ολους κ κυριως στα παιδακια....

15ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 1:03 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εμείς που τα δώσαμε στην cryobanks συμπληρώσαμε ένα ερωτηματολόγιο και ήρθε μετά χαρτι οτι είναι όλα εντάξει. Βεβαια και εγώ δεν ξέρω αν καναμε καλά που τα φυλάξαμε. Ακουγα διάφορα και στο θάλαμο οτι δεν γίνετε τιποτα, ότι είναι μία απάτη. Πραγματικά δεν ξέρω.

Όπως είπες και εσύ vetaki αχρείαστα να μας είναι.

16ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 1:44 am

Anna F

Anna F
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγώ τα κράτησα σε Ελληνική εταιρεία ιδιωτική (την omnigen). τα χρήματα είναι τα ίδια (έδωσα 900 ευρώ για όλα και στη δημόσια τράπεζα είναι περίπου 1000). Ηρθαν και τα πήραν την ίδια ημέρα που γέννησα, ενώ στη δημόσια πρεπει να τα πας εσύ και αν είσαι σε επαρχία να τα στείλεις.
Τώρα κατά τη γνώμη μου δεν έχει πολλές διαφορές όπου και να τα κρατήσεις. στην δημόσια βοηθάς άλλα άτομα που το έχουν ανάγκη, άλλα αν χτυπα ξύλο τα έχεις εσύ ανάγκη πώς μπορείς να είσαι σίγουρη ότι θα σου βρουν συμβατό δότη?
Γενικότερα είναι αρκετά μπερδεμένο το θέμα και όσο το ψάχνεις θα μπερδεύεσαι χειρότερα. Πάρε και την γνώμη του γυναικολόγου σου. Πιστεύω ότι αφού η εποχή μας και η επιστήμη, μας δίνει την δυνατότητα να κάνουμε και κάτι παραπάνω για τα παιδάκια μας καλό είναι να το εκμεταλλευτούμε.

17ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 3:11 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτο που λες Anna F το σκεφτόμασταν και εμεις. Εγώ δεν ειμαι κατά στο να δοθούν σε καποιον άλλον αλλά πραγματικά αν χρειαστεί ( χτύπα ξύλο ) το δικό μου παιδί θα μου βρούν; Αυτό είναι ρίσκο και να πω την αλήθεια με τονάντρα μου που το συζυτάγαε δεν θέλαμε να το πάρουμε. Και του έλεγα συνέχεια αν 1/100 χρειαστεί το παιδάκι μας και μας πουν ότι με τα βλαστοκύταρα θα το βοηθούσε και δεν υπάρχουν τι κάνουμε; Δεν ήθελα να το πάρω το ρίσκο.

18ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 3:34 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια εγω τελικα τα εδωσα στην δημοσια τραπεζα για δικη μας χρησγ δηλ για το παιδι μας ισχυει μονο για αναπλασεις δερματος μετα απο εγκαυματα,αναπλαση ιστων κτλ οσοι κ οσες εχουν παει στην ενημερωση της δημοσιας τραπεζας που σου κανουν πριν δωσεις τα αρχεγονα αιμοποιητικα κυτταρα καταλαβαινουν τι εννοω

19ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 3:37 am

Anna F

Anna F
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
katiag26 γενικότερα δεν ξέρουμε τι παίζεται με το θέμα αυτό. Η γιατρός μου είναι σε ερευνητική ομάδα και μου είχε πει ότι το αίμα το καλύπτει το παιδί μέχρι τα 12 περίπου γιατί μετά λόγω βάρους δεν θα είναι ικανοποιητική η ποσότητα να το καλύψει, από τα μεσεγχυματικά κύτταρα (του λώρου)τα πράγματα διαρκώς εξελίσσονται και στο εργαστήριο έχουν φτιάξει ιστό πειραματικά. Φαντάσου σε 20 χρόνια πόσο πολύ θα το έχουν εξελήξει το θέμα.
Τώρα για το αίμα υπάρχει και μια άλλη θεωρία που λέει οτι και που το κρατάς σε ιδιωτική δεν έχει νόημα γιατί δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο δικό σου το παιδί.
Δεν ξέρεις που είναι η αλήθεια και που το ψέμα. Οπως και να έχει πιστεύω ότι έπραξα το καλύτερο δυνατό για το μωράκι μου. Και ο Θεός βοηθός πότε μα ποτέ να μην τα χρειαστούμε, κανένας μας. Να σου ζήσει και το νινάκι σου! Smile

20ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 4:10 am

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Anna F να σου πω και εγώ αυτό πιστεύω. Ότι την ώρα που με ρώτησαν έπραξα το σωστο για το μωρο μου. Σε ευχαρστώ για τις ευχες. Να σου ζήσει και εσένα. Very Happy

21ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 4:46 am

Anna F

Anna F
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
katiag26 έγραψε:Anna F να σου πω και εγώ αυτό πιστεύω. Ότι την ώρα που με ρώτησαν έπραξα το σωστο για το μωρο μου. Σε ευχαρστώ για τις ευχες. Να σου ζήσει και εσένα. Very Happy

Σ' ευχαριστώ Κάτια μου, να είσαι καλά!

22ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Empty Απ: ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ Τετ Φεβ 27, 2013 5:58 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απο το ντοκυμαντέρ κατάλαβα οτι τα βλαστοκύτταρα του μωρού μας δεν κάνουν εφόσον είναι γενετική ασθένεια άρα θα πρέπει να καταφύγουμε σε δημόσια τράπεζα

Το ιδανικό θα ήταν όλοι να δωρίζαμε τα πολύτιμα αυτά κύτταρα σε μια δεξαμενή και έτσι θα είχαμε μεγαλύτερες πιθανότητες να βρούμε συμβατά γι ατα παιδάκια μας

ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ να είναι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις