Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
385 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 385 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εντάξει υπάρχουν καποιες γυναίκες που έχουν αναγκη να δουλέψουν και να κάνουν κάτι έξω από το σπίτι. Και αν αυτό τους κάνει καλό, κάνει καλό και στα παιδιά που θα έχουν μια μαμα χαρούμενη και ετοιμη να ασχοληθεί μαζί τους, από το να κάθετε σπίτι μαζί τους και να μην ασχολείτε. Δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορία. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ, το δηλώνω δημόσια. Και όσο πλησιαζει η επιστροφή στην δουλειά πνίγομαι. Στεναχωριέμαι, νιωθω άσχημα, νιώθω τύψεις για τα παιδιά μου. Αλλά έχω ακόμα την δουλειά μου. Ναι θα δουλεύω να πληρώνω τον σταθμό όμως σε 2-3 χρόνια που θα πάνε προνήπιο-νηπιο, θα μου μένουν τα χρήματα και θα τα χρησιμοποιώ για τις αναγκες τους. Αν φύγω από την δουλειά μου για 2-3χρόνια, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα επιστρέψω ξανα στην αγορά εργασίας, γιατί έτσι είναι τα πράγματα στην ελλάδα. Εδώ πασχίζουν όσοι δουλεύουν να διατηρήσουν την δουλειά τους. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και υπάρχου τόσα που πρέπει να σκεφτεί μια μαμα πριν καταλήξει τι θα κάνει τελικά (θα μεινει σπίτι ή θα γυρίσει στην δουλεια).

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για να το λετε σιγουρα θα εχετε συναντησει τετοιες περιπτωσεις!απλως εγω οσες ξερω κ τα στελνουν κ τυψεις νιωθουν κ εναλλακτικες ψαχνουν αλλα δεν υπαρχουν..
μονο πριν χροοοοονια,ακομα φοιτητρια ημουν,ειχα γνωρισει μια γυναικα που ειχε δυο παιδακια,το ενα αυτιστικο που τοσο πολυ δεν αντεχε να ειναι μαζι τους κ προτιμουσε να δουλευει 12 ωρες τη μερα σε φροντιστηρια κ ιδιαιτερα,χωρις να υπαρχει κανενα απολυτως θεμα οικονομικο.τι να πω..
σιγουρα υπαρχουν γυναικες που δε θα επρεπε να κανουν παιδια,αυτο ειναι σιγουρο!
κ επισης κ μενα αν δεν την επαιρναν μεσω εσπα,δεν υπηρχε περιπτωση να τη στειλω..τα μισα λεφτα θα πηγαιναν στον παιδικο.
εχουμε ξεφυγει λιιιιγο απ το θεμα νομιζω ομωςSmile
ας μας πειτε εσεις οι μαμαδες που στελνετε τα παιδακια σας πιο πολυ καιρο ποσο συχνα αρωωσταιναν κ αν κ τα επομενα χρονια η συχνοτητα ηταν η ιδια κ αν τα περνουσαν πιο ελαφρια..τετοια πραγματα!
κοριτσαρες σας αφηνω,να ταισω,ν αλλαξω,να κοιμησω..
φιλια πολλα

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
foteinoula έγραψε:Εντάξει υπάρχουν καποιες γυναίκες που έχουν αναγκη να δουλέψουν και να κάνουν κάτι έξω από το σπίτι. Και αν αυτό τους κάνει καλό, κάνει καλό και στα παιδιά που θα έχουν μια μαμα χαρούμενη και ετοιμη να ασχοληθεί μαζί τους, από το να κάθετε σπίτι μαζί τους και να μην ασχολείτε. Δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορία. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ, το δηλώνω δημόσια. Και όσο πλησιαζει η επιστροφή στην δουλειά πνίγομαι. Στεναχωριέμαι, νιωθω άσχημα, νιώθω τύψεις για τα παιδιά μου. Αλλά έχω ακόμα την δουλειά μου. Ναι θα δουλεύω να πληρώνω τον σταθμό όμως σε 2-3 χρόνια που θα πάνε προνήπιο-νηπιο, θα μου μένουν τα χρήματα και θα τα χρησιμοποιώ για τις αναγκες τους. Αν φύγω από την δουλειά μου για 2-3χρόνια, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα επιστρέψω ξανα στην αγορά εργασίας, γιατί έτσι είναι τα πράγματα στην ελλάδα. Εδώ πασχίζουν όσοι δουλεύουν να διατηρήσουν την δουλειά τους. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και υπάρχου τόσα που πρέπει να σκεφτεί μια μαμα πριν καταλήξει τι θα κάνει τελικά (θα μεινει σπίτι ή θα γυρίσει στην δουλεια).

το ιδιο θεμα εχω κ εγω..εχω μεινει ηδη πισω με τις δυο εγκυμοσυνες κ αν αλλα 3-4 χρονια δεν ασχοληθω εστω κ λιγο,εστω κ αυτο το 3ωρο που πηγαινω,δεν προκειται ποτε μα ποτε να με προσλαβει κανεις.
οχι οτι θελω να γινω καριεριστα,αλλα μου αρεσει πολυ το επαγγελμα μου,δε θα ηθελα να το παρατησω τελειως.
κ φυσικα,μεγααααλο θεμα κ τα χρηματα..ειναι δυσκολοι καιροι..
τωρα φευγω στ αληθεια!!παμε να φαμε ωραιοτατη σουπιτσα(ταιριαζει κ με τον παλιοκαιρο)

????????


Επισκέπτης
παιδια δυστυχως δεν το αποφυγαμε, ειμαστε εκτος τοπικ εδω και ωρα και φταιω κι εγω σ αυτο, οποτε επανερχομαι στο θεμα.......
ο μικρος μου παει φετος πρωτη χρονια και αν εξαιρεσουμε το βηχα......δεν ειχαμε κατι τραγικο.......
αλλα παιδακια δεν αρρωσταινουν καθολου και αλλα ειναι συνεχεια αρρωστα....δεν ειναι νομος.......απλα με τη λογικη των πιθανοτητων λεμε....
το δυσκολο ειναι για τις μανες που εχουν βρεφακια στο σπιτι

????????


Επισκέπτης
foteinoula έγραψε:Εντάξει υπάρχουν καποιες γυναίκες που έχουν αναγκη να δουλέψουν και να κάνουν κάτι έξω από το σπίτι. Και αν αυτό τους κάνει καλό, κάνει καλό και στα παιδιά που θα έχουν μια μαμα χαρούμενη και ετοιμη να ασχοληθεί μαζί τους, από το να κάθετε σπίτι μαζί τους και να μην ασχολείτε. Δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορία. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ, το δηλώνω δημόσια. Και όσο πλησιαζει η επιστροφή στην δουλειά πνίγομαι. Στεναχωριέμαι, νιωθω άσχημα, νιώθω τύψεις για τα παιδιά μου. Αλλά έχω ακόμα την δουλειά μου. Ναι θα δουλεύω να πληρώνω τον σταθμό όμως σε 2-3 χρόνια που θα πάνε προνήπιο-νηπιο, θα μου μένουν τα χρήματα και θα τα χρησιμοποιώ για τις αναγκες τους. Αν φύγω από την δουλειά μου για 2-3χρόνια, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα επιστρέψω ξανα στην αγορά εργασίας, γιατί έτσι είναι τα πράγματα στην ελλάδα. Εδώ πασχίζουν όσοι δουλεύουν να διατηρήσουν την δουλειά τους. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και υπάρχου τόσα που πρέπει να σκεφτεί μια μαμα πριν καταλήξει τι θα κάνει τελικά (θα μεινει σπίτι ή θα γυρίσει στην δουλεια).
απολυτα σεβαστη η οπτικη σου....εμενα τα περιστατικα στο περιβαλλον μου ειναι τελειως αλλα....

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευτυχώς στο περιβάλλον μου δεν έχω "περιεργα" περιστατικά Laughing . Οι περισσότερες έχουν αφήσει τα παιδιά σε γιαγιάδες μέχρι να είναι έτοιμα για τον σταθμό. Και το δικό μας πλάνο αυτό ήταν αλλά δυστυχώς μας πρόλαβαν οι καταστάσεις και η γιαγιά μας δεν μπορεί πλέον (λόγοι υγείας) να βοηθησει. Διαφορετικά ο μεγάμος θα πήγαινε σταθμό από Σεπτέμβρη (39 μηνων)ενώ η μικρή θα έμενε με την γιαγιά. Και οι περισσότερες είναι στο δικό μου στυλ. Δηλαδή όχι γυναίκες καριέρας, αλλά που εργάζονται αναγκαστικα. Μια φίλη μου μόνο δεν θα μπορούσε να σκεφτεί τον εαυτό της χωρίς δουλειά. Αλλά σαν μαμά είναι από τις καλύτερες που ξέρω. Και όταν είναι με τα παιδιά της είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εκεί. Και κάνουν απίστευτα πράγματα μαζί. Απλά το έχει ανάγκη να εργάζεται και να κάνει κάτι δικό της. Και παρότι δεν είμαι αυτης της άποψης, μπορώ να την καταλάβω.

????????


Επισκέπτης
κι εγω θα την σεβομουν και θα την καταλαβαινα και θα τη θαυμαζα κιολας, φτανει να ειχε τα κοτσια να πει την αληθεια......δεν ειναι ντροπη! αλλα εμενα στον κυκλο μου δυο τρεις ειναι....... τα κοριτσια του Ξανθοπουλου......πτωχα, για ενα πιατο φαι και τη φουκαριαρα τη μανα τους.......(στα λογια, εννοειται!)

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εκείνη το παραδέχετε. Εχει καλή θέση και απολαμβάνει αυτό που κάνει. το θέλει να βγαίνει έξω από το σπίτι και να κάνει κάτι πέρα από τα παιδιά. Και όταν επιστρέφει στο σπίτι δίνεται ολοκληρωτικά στα παιδιά της. Δεν ασχολείτε με τίποτε άλλο μέχρι να κοιμηθούν. Και ολο παίζουν, διαβάζουν, πάνε βόλτες. Είναι 100% εκεί.

????????


Επισκέπτης
foteinoula έγραψε:Εκείνη το παραδέχετε. Εχει καλή θέση και απολαμβάνει αυτό που κάνει. το θέλει να βγαίνει έξω από το σπίτι και να κάνει κάτι πέρα από τα παιδιά. Και όταν επιστρέφει στο σπίτι δίνεται ολοκληρωτικά στα παιδιά της. Δεν ασχολείτε με τίποτε άλλο μέχρι να κοιμηθούν. Και ολο παίζουν, διαβάζουν, πάνε βόλτες. Είναι 100% εκεί.
μπραβο της τοτε.......δεν το συζηταμε.....γιατι οι πιο πολλες γυρνανε και πτωμα και δε μπορουν να ασχοληθουν μετα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις