Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
7 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 7 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1τα πρωτα τους παπουτσακια Empty τα πρωτα τους παπουτσακια Τετ Μαρ 13, 2013 2:58 am

cleo!

cleo!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σας μανουλες.θελω τις γνωμες σας οσον αφορα τα πρωτα τους παπουτσακια.εμενα ο μπεμπης μου ειναι 10 μηνων,δεν περπαταει ακομα (ενταξει,μονο οταν τον κραταμε αλλαζει τα βηματακια του) αλλα σηκωνεται ορθιος μονος του και στεκεται ορθιος.ποτε πρεπει να αρχισω να του φοραω παπουτσια,μολις περπατησει η πρεπει και πιο πριν??και τι παπουτσια παιρνουμε,ορθοπεδικα ή κανει και καποιο αθλητικο απο γνωστες μαρκες (να μην αναφερω)??

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΙΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΦΤΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ POYMA Wink

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γνωμη μου ειναι οτι η μαλακη σολα ειναι καλυτερη απο τη σκληρη σε ολες τις ηλικιες αλλα ειδικα στα πρωτα βηματα.

Θα χρειαστεις παπουτσι αν το παιδι περπταει εξω, μεσα στο σπιτι ξυπολυτο ειναι το καλυτερο!

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RINOYLA ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΗ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΒΑΔΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΑΛΑΚΑ ΤΥΠΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΛΑΘΟΣ .

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να ρωτησω κατι κ εγω?χθες πηγαμε παιδιατρο κ μας ειπε να αρχισουμε να τον βαζουμε να παταει,οχι στραταρα απλα να παταει,πρεπει να του παρω παπουτσακια??

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οι αποψεις κλασικα διιστανται, παντως οι νεοτερες οδηγιες λενε μαλακο παπουτσι και περπατημα ξυπολυτοι σε διαφορες επιφανειες. Ο ανθρωπος χιλιαδες χρονια περπατα χωρις ανατομικα παπουτσια.
Παντως η δικια μου εμαθε ξυπολυτη και με πολυ μαλακη σπλα και μαλιστα οχι ανατομικο παπουτσι μεχρι τους 18 μηνες. Μονο ασταθεια δε λες πως εχει!

Ανατομικα σημαινει τι εχουν στηριξη για την καμαρα απο μεσα, κατι που τωρα λενε καποιοι γιατροι οτι δε χριεαζεται καν. Τα ορθοπεδικα δινονται απο ειδικους γιατρους κατα παραγγελια, ολοι οι αλλοι που λενε οτι τα παπουτσια τους ειναι ορθοπεδικα, το λενε χωρις να σημαινει κατι.

Παντως παπουτσια βαζουμε αφου περπατησει το παιδι κανονικα ή αν περπαταει εξω απο το σπιτι...

Απο εκει και περα, καθενας υιοθετει την αποψη που του φαινεται σωστοτερη. Επιπλεον, οι γιατροι δε συμφωνουν ολοι μεταξυ τους οποτε πρεπει κι εμεις να ψαχνομαστε και να χρησιμοποιουμε την κριση μας. Αναμενομενο λοιπον να διαφωνουμε και μεταξυ μας Smile

????????


Επισκέπτης
Εμενα η μικρη μου αρχισε να κανει βηματακια καλοκαιρι.Μεσα στο σπιτι την ειχα ξυπολητη.Εξω τηs ειχα παρει παπουτσακια αθλητικα τα GEOX.Ειναι πολυ καλα και σταθερα.Μεχρι και σημερα τετοια αθλητικα τηs αγοραζω.Για μεσα στο σπιτι παντωs η αποψη μου ειναι να αφηνουμε ξυπολητα τα παιδια οταν αρχιζουν να περπατανε.Διαμορφωνεται καλυτερα το πελμα τουs.

vetaki αφου σαs ειπε απλα να παταει δεν νομιζω οτι χρειαζεται να του βαλειs ακομα παπουτσακια ειδικα μεσα στο σπιτι.Μπορειs να του παρειs αυτεs τιs καλτσουλεs με τα πατουσακια που ειναι και αντιολισθητικεs.Aντε και καλα βηματακια!!!!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με ρινουλα. κι εμας ο παιδορθοπαιδικος μας ειχε πει ξυπολητο το παιδι μεσα στο σπιτι ή με μαλακο παπουτσι.
οταν πρωτοπερπατησε της ειχα παρει κι εγω τζεοξ αλλα το σκυλομετανιωσα. πολυ βαρια παπουτσια.

cleo!

cleo!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.και εδω οι αποψεις διιστανται!αμαν αυτοι οι γιατροι πως γινεται να μην συμφωνουν??τελος παντων..την τεταρτη που εχω ραντεβου θα τον ρωτησω να δω τι γνωμη εχει και θα σας πω.απλα ηθελα την γνωμη και των μαμαδων που εχουν ηδη περπατησει τα παιδακια για να δω τι "φοριεται" περισσοτερο και απο ποτε!
trilly στον παιδορθοπεδικο πηγατε προληπτικα η υπηρχε κατι?συγνωμη που ρωταω,αν θες μου απαντας,απλα μου εκανε εντυπωση και ρωταω κιολας μηπως χρειαζεται απο καποια ηλικια να τα βλεπει προληπτικα.

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα σου πω τι μας λένε οι γιατροί εδώ. Μέχρι να αρχίσουν να περπατάνε έξω, μόνο ξυπόλητα ή με καλτσάκια που δεν σφίγγουν τα πόδια τους κ τους αφήνουν χώρο να τεντώσουν τα δάχτυλά τους. Όταν αρχίσουν να βγαίνουν έξω κ μόνο για μικρά χρονικά διαστήματα, παπούτσια από μαλακό δέρμα με αντιολισθητικές σόλες κ στήριξη γύρω από τους αστραγάλους. Να έχει 1 εκατοστό χώρο από το μακρύτερο δάχτυλο κ να είναι δεμένα καλά ώστε να μη γλυστράει το πόδι μπροστά. Επίσης, έλεγχος του πλάτους του ποδιού κ ότι χωράει στο παπούτσι χωρίς να είναι πολύ μεγάλο/μικρό. Κάθε 6-8 εβδομάδες επανέλεγχος του μεγέθους.

Είναι πιο εύκολο απ'ότι φαινεται, αλήθεια! Laughing

cleo!

cleo!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα!τελικα ο γιατρος μας ηταν χαλαρος στο θεμα παπουτσια.μου ειπε να τον αφησω μολις περπατησει να του φορεσω και μιας και θα καλοκαιριασει να παρω κατευθειαν πεδιλο,αλλα να δενει καλα τον αστραγαλο για να ειναι σταθερο.ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο: πως ξερουμε τι νουμερο φορανε??γιατι ενω στα καλτσακια το 17-18 μας ειναι πολυ μικρα, ενα ζευγαρι παπουτσια που μας εφεραν δωρο Νο 21 του ειναι τεραστια!!!οποτε τι Νο να παρω?19?20?πως το μετραμε??

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cleo! έγραψε:καλησπερα!τελικα ο γιατρος μας ηταν χαλαρος στο θεμα παπουτσια.μου ειπε να τον αφησω μολις περπατησει να του φορεσω και μιας και θα καλοκαιριασει να παρω κατευθειαν πεδιλο,αλλα να δενει καλα τον αστραγαλο για να ειναι σταθερο.ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο: πως ξερουμε τι νουμερο φορανε??γιατι ενω στα καλτσακια το 17-18 μας ειναι πολυ μικρα, ενα ζευγαρι παπουτσια που μας εφεραν δωρο Νο 21 του ειναι τεραστια!!!οποτε τι Νο να παρω?19?20?πως το μετραμε??
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΧΝΕΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΟΡΑΕΙ Very Happy

cleo!

cleo!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariloy έγραψε:
cleo! έγραψε:καλησπερα!τελικα ο γιατρος μας ηταν χαλαρος στο θεμα παπουτσια.μου ειπε να τον αφησω μολις περπατησει να του φορεσω και μιας και θα καλοκαιριασει να παρω κατευθειαν πεδιλο,αλλα να δενει καλα τον αστραγαλο για να ειναι σταθερο.ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο: πως ξερουμε τι νουμερο φορανε??γιατι ενω στα καλτσακια το 17-18 μας ειναι πολυ μικρα, ενα ζευγαρι παπουτσια που μας εφεραν δωρο Νο 21 του ειναι τεραστια!!!οποτε τι Νο να παρω?19?20?πως το μετραμε??
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΧΝΕΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΟΡΑΕΙ Very Happy

αληθεια?δεν το ηξερα!σ'ευχαριστω πολυ!

cleo!

cleo!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
απο μαρκες ποιες ειναι καλες και εμπιστευεστε εσεις οι μανουλες που εχετε πειρα??για τα primigi ξερει καμια να μου πει?ειδα οτι ειναι σχετικα σε καλυτερες τιμες, γι αυτο ρωταω.

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariloy έγραψε:ΤΙΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΦΤΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ POYMA Wink

Καλησπέρα. Να σου κάνω μια ερώτηση; Γιατί στα αθλητικά βγάζει εκτός τα puma;

http://www.something-special.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις