Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1BLW κανείς; Empty BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 2:22 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα γυναίκες. Ελπίζω να είστε όλες καλά με χαρούμενα μωρά! Έχω μια γυναικάρα κόρη του Αυγούστου κ γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ γιατί όσο κ να ψάχνω δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια που κάνει BLW. Δηλαδή καθόλου κρέμες κ πουρέ αλλά κατευθείαν σε κομμάτια φαγητού (κοτόπουλο, λαχανικά, φρούτα... τα πάντα).

Έτρωγε μια χαρά αλλά από τότε που έβγαλε τα πρώτα δόντια κ κόβει κομματάρες έχω κολλήσει σε ρουτίνα με "ασφαλή" φαγητά κ έλεγα μήπως ανταλλάζαμε καμια συνταγή.

Μένω μόνιμα στην Αγγλία οπότε συγχωρήστε με όταν δεν ξέρω τους ελληνικούς όρους.

Διαβάζω σιγά σιγά τα posts σας κ είναι απίστευτο το πόσο αλλάζουν οι "κανόνες" από χώρα σε χώρα!

2BLW κανείς; Empty . Πεμ Μαρ 14, 2013 2:37 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δλ εννοεις οτι με το που αρχισε να τρωει φρουτοκρεμες και γενικα στερεες τροφες δεν τα αλεθες?της τα αρχισες με κομματια?να σου ζησει κιολας..

3BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 2:41 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ευχαριστώ! Ναι, δεν έχει φάει κρέμα ποτέ. Μόνο δημητριακά τα οποία της τα βάζω στο κουτάλι κ της το δίνω. Κατά τα άλλα, τρώει σχεδόν ό,τι τρώμε εμείς (χωρίς ζάχαρη, αλάτι κτλ). Απλά σκεφτόμουν να ανταλλάζαμε καμια συνταγή για ποικιλία. Very Happy

4BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 2:48 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπελα μου,μπορεις να μου στειλεις καποιες πληροφοριες?με ενδιαφερει πολυ!!τα φρουτα τα εβαζες στον ατμομαγειρα για να μαλακωσουν?

5BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 2:53 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βεβαίως, ό,τι χρειάζεσαι! Στον ατμομάγειρα βάζω μόνο καρότο, μήλο κ λοιπά "σκληρά" λαχανικά κ φρούτα. Κατά τα άλλα, είτε της τα δίνω όπως είναι, είτε τα αφήνω να μαλακώσουν κανα δυο μέρες πρώτα. Αχλάδι ας πούμε, της δίνω όταν αρχίζει κ κιτρινίζει εξωτερικά.

Όλα τα κόβω σε sticks μεγέθους τηγανιτής πατάτας κ την αφήνω να κάνει πάρτυ.

6BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:00 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ας πουμε τα λαχανικα δεν τα πατας λιγο με το πιρουνι?να μην ειναι εντελως κρεμα αλλα να ειναι καπως πιο λιωμενα

7BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:07 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όχι, καθόλου. Όπως είναι.

8BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:20 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παντως εχω διαβασει οτι ειναι πολυ καλυτερα τα αλεσμενα να κοπουν οσο το δυνατον πιο γρηγορα αλλα δεν ηξερα οτι μπορεις να αρχισεις κατευθειαν με ολοκληρες τροφες!!!

9BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:25 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ναι, αν είναι πάνω από 6 μηνών κ αν ταιριάζει φυσικά σε μωρό κ γονιό τότε είναι όλα τα λεφτά. Έχει τόσο πλάκα. Στην αρχή είχα άγχος μήπως πνιγεί αλλά έμαθα γρήγορα ότι έχουν φοβερό έλεγχο. Που και που κάνει λες κ θα κάνει εμετό αλλά κρατάει δευτερόλεπτα κ συνεχίζει ακάθεκτη. Το αντανακλαστικό για να μην πνιγόμαστε είναι χαμηλά στο λαιμό των ενηλίκων. Αλλά στα μωρά είναι πολύ κοντά στο στόμα οπότε μόλις πάνε να καταπιούνε κάτι μεγαλύτερο απ'όσο αντέχουν, το φέρνουν κατευθείαν επάνω.

Αν ψάξεις "baby led weaning" στο google, θα δεις κ φωτογραφίες κ πολλές πληροφορίες.

Να υποθέσω ότι δεν το κάνει πολύς κόσμος, ε;

10BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:35 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στη ελλαδα?μαλλον κανεις...ή σχεδον κανεις....τουλαχιστον οπως το λες εσυ....γιατι ξερω καποιους που εκοψαν τα αλεσμενα πολυ νωρις

11BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:40 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τι κρίμα! Και ήθελα τόσο πολύ να ανταλλάξουμε εμπειρίες. Επειδή δεν είμαι στην πατρίδα σκέφτηκα ότι θα ήταν ενδιαφέρον να δω την ελληνική version κ να μάθω και μερικές γευστικές συνταγές στην πορεία.

12BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:42 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ποσο ειναι τωρα το μωρο σου?μετα τον χρονο δεν μπορεις να δινεις κανονικα μαγειρεμενα φαγητα χωρις αλατι/ζαχαρη?

13BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:45 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είναι 7 μηνών σε 10 μέρες. Ήδη τώρα τρώει (σχεδόν) τα πάντα χωρίς τα "βλαβερά" συστατικά. Μετά τους 7-8 μήνες θα της δώσω ψάρι κ μοσχάρι. Μέχρι τότε, όλα τα υπόλοιπα. Μετά από τον πρώτο χρόνο θα πιει κανονικό γάλα, μέλι κτλ.

14BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:47 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μελι μετα τον χρονο σας λενε?γιαι οι αποψεις ειναι λιγο μπερδεμενες..αλλοι λενε χρονο αλλοι 18 μηνες αλλοι 24.....απο δημητριακα τι δινεις?

15BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 3:48 am

tnancy

tnancy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα εχω δυο παιδακια 6 και 2 1/2 αντιστοιχα.
σε κανενα δεν εδωσα αλεσμενη τροφη γιατι ειμαι κατα της αλεσμενης τροφης. απο οταν ξεκινησαν να τρωνε στερεες τροφες και αυτο εγινε γυρω στους 5 μηνες τους τα εδινα χωρις να αλεθω σε κομματακια.

16BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 4:02 am

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μίνιμουμ από 12 μήνες και μετά αλλά καλό είναι όχι μεγάλη ποσότητα. Μόνο μια κουταλιά στην κατσαρόλα κτλ. Από δημητριακά δίνω oats, εάν δεν κάνω λάθος είναι το γνωστό quacker αλλά στην κανονική του μορφή, κομμάτια. Κ τα απλά weetabix αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν εκεί. Μπορείς βέβαια να δώσεις ό,τι θέλεις αρκεί να είναι πολύ χαμηλό σε αλάτι, καθόλου επιπλέον βιταμίνες κ σίδηρο, ελάχιστες ίνες κ ελάχιστη εώς καθόλου ζάχαρη. Μπορείς να φτιάξεις γευστικότατες μπάρες δημητριακών με το γάλα της.

Καλησπέρα tnancy! Να σου ζήσουν! Είχες καμιά αγαπημένη συνταγή;

17BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 12:31 pm

tnancy

tnancy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
CheGre έγραψε:Μίνιμουμ από 12 μήνες και μετά αλλά καλό είναι όχι μεγάλη ποσότητα. Μόνο μια κουταλιά στην κατσαρόλα κτλ. Από δημητριακά δίνω oats, εάν δεν κάνω λάθος είναι το γνωστό quacker αλλά στην κανονική του μορφή, κομμάτια. Κ τα απλά weetabix αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν εκεί. Μπορείς βέβαια να δώσεις ό,τι θέλεις αρκεί να είναι πολύ χαμηλό σε αλάτι, καθόλου επιπλέον βιταμίνες κ σίδηρο, ελάχιστες ίνες κ ελάχιστη εώς καθόλου ζάχαρη. Μπορείς να φτιάξεις γευστικότατες μπάρες δημητριακών με το γάλα της.

Καλησπέρα tnancy! Να σου ζήσουν! Είχες καμιά αγαπημένη συνταγή;

Καλησπέρα CheGre να χαιρεσαι το μικρούλι σου, δυστυχώς δεν έχω καποια αγαπημενη συνταγη θα σου πω μονο οτι επειδη με την κορη μου αντιμετωπισα το προβλημα οτι δεν ετρωγε τις σουπες της εδινα και ετρωγε οτι τρωγαμε και οι υπολοιποι δηλαδη το φαγητο της ημερας γενικοτερα παντως δεν τηρουσα παντα οτι ελεγε ο παιδιατρος και τα παιδια μου δοξα το θεο ειναι υγειεστατα, εδωσα γαλα φρεσκο απο 1 1/2 χρονων, μελι απο 1 ετους και το αλατι κανονικα στο φαγητο απλα σε λιγοτερη ποσοτητα.

18BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 12:59 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
CheGre έγραψε:
Καλημέρα γυναίκες. Ελπίζω να είστε όλες καλά με χαρούμενα μωρά! Έχω μια γυναικάρα κόρη του Αυγούστου κ γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ γιατί όσο κ να ψάχνω δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια που κάνει BLW. Δηλαδή καθόλου κρέμες κ πουρέ αλλά κατευθείαν σε κομμάτια φαγητού (κοτόπουλο, λαχανικά, φρούτα... τα πάντα).

Έτρωγε μια χαρά αλλά από τότε που έβγαλε τα πρώτα δόντια κ κόβει κομματάρες έχω κολλήσει σε ρουτίνα με "ασφαλή" φαγητά κ έλεγα μήπως ανταλλάζαμε καμια συνταγή.

Μένω μόνιμα στην Αγγλία οπότε συγχωρήστε με όταν δεν ξέρω τους ελληνικούς όρους.
ι
Διαβάζω σιγά σιγά τα posts σας κ είναι απίστευτο το πόσο αλλάζουν οι "κανόνες" από χώρα σε χώρα!

Αυτο με τους κανόνες είναι τρομερό, εγώ έχω σταματήσει να το συζηταω γιατί μπερδεύω τα κορίτσια στην Ελλάδα. Ξέρεις τι είναι να ακούς 3 διαφορετικές απόψεις από 3 διαφορετικούς παιδιάτρους και να 'χεις και την αλλη να σου λέει "εμείς το κάνουμε αλλιώς;"

το BLW το σκέφτομαι, αλλά θα δείξει, το γενικό μου στυλ είναι πιο laid back και γενικά προσπαθώ να ακούω τι θέλει να μου πει ο μικρός. Αν δω ότι του αρέσει, we're there. Έχουμε 2 μηνες ακόμα, θα δείξει, τώρα έχω και σένα για ερωτήσεις.

19BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 1:09 pm

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και εγώ δεν είμαι πορωμένη, τεμπελάκι είμαι κ αφού αρέσει κ στη μικρή, βολεύει. Προς το παρόν βέβαια, τόσο καθάρισμα ούτε στο στρατό αλλά ευελπιστώ ότι στο μέλλον που θα βελτιωθεί η pincer grip της θα είναι πιο καθαρή η κατάσταση. Ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαι! Very Happy

20BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 1:21 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ αυτό το καθάρισμα, τι χαρά εκανα που το σπίτι δεν εχει μοκέτα δεν μπορείς να φανταστείς.

21BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Πεμ Μαρ 14, 2013 5:57 pm

CheGre

CheGre
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
(Sorry gia ta greeklish, eimai sto kinito)

Kai emena! Sto proigoumeno spiti mono to mpanio den eixe xali. Tha sixainomoun ti zwi mou na katharizw fagita ap'to patwma ekei!

K an exeis xwro gia monima anoixti paidiki karekla, sou proteinw tin pamftini tou IKEA - "antilop" i kati tetoio. An kaneis telika blw einai geloiwdws eykoli gia katharisma.

22BLW κανείς; Empty Απ: BLW κανείς; Σαβ Οκτ 05, 2013 4:03 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
CheGre, είσαι ακόμα εδώ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις