Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 10:14 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ασε τον τρελο στην τρελα του

27Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 10:21 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Alexandra23 έγραψε:ασε τον τρελο στην τρελα του

χαχαχα άν ο κόσμος δεν έχει με τι να ασχοληθείιιι...

28Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 10:23 am

Alexandra23


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εδω λεμονακι μου υπαρχει η αρρωστια ''μισω τις γυναικες κ ξεκατινιαζομαι''....ειναι μεγαλη αρρωστια χωρις πλακα...φτανει στα προθυρα της τρελας,γιαυτο λεω ασε τον τρελο στην τρελα του... Wink Wink Wink Wink Wink

29Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 10:25 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έτσι ακριβώς Very Happy Very Happy

30Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 10:40 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω παντως μεχρι τον εβδομο ταξιδευα κανονικα. και στην αρχη της εγγυμοσυνης μου ειχα παει και αμερικη να δω τον αδερφο μου. φυσικα ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και ειχα πολυ καλη εγγυμοσυνη οποτε δεν ειχα καποιο θεμα..

31Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:26 am

Takis


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
annamaria_i έγραψε:
Lemonaki1 έγραψε:
Takis έγραψε:ego eimai ellinas, i gynaika mou islandi kai menoume agglia to miso xrono.
ara milame islandika,agglika kai ellinika !
ara den eironeuomai kai ara milame 3 glosses.ara to moro mas einai triglosso kai epomenos den kserete ti sas ginetai ...
lithike to provlimataki sas ?

Μάλιστα..και για να μας λύσεις και την άλλη την απορία που το έχει το παιδί σας το κουμπί που πατάτε για να μιλάει σε όποια γλώσσα θέλετε;

και να μας πεις αν μπορουμε να το εμπλουτισουμε και με αλλες γλωσσες γιατι θα ηθελα η μικρη μυ ναμαθει και γαλλικα και γερμανικα παρακαλω.. ελεος πια!


einai zitima IQ gia na katalaveis diavazontas ayto pou egrapsa.to ksanagrafo gia na to katalaveis an prospathiseis pali ligoylaki !


"ego eimai ellinas, i gynaika mou islandi kai menoume agglia to miso xrono.
ara milame islandika,agglika kai ellinika !
ara den eironeuomai kai ara milame 3 glosses.ara to moro mas einai triglosso kai epomenos den kserete ti sas ginetai ...
lithike to provlimataki sas ? "

32Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:30 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:εγω παντως μεχρι τον εβδομο ταξιδευα κανονικα. και στην αρχη της εγγυμοσυνης μου ειχα παει και αμερικη να δω τον αδερφο μου. φυσικα ειχα ρωτησει τον γιατρο μου και ειχα πολυ καλη εγγυμοσυνη οποτε δεν ειχα καποιο θεμα..

στο πρώτο τρίμηνο; και μένα ο γιατρός δεν μου το απαγόρευσαι αλλά τελικά δεν πήγα

33Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:36 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι κανονικα στο πρωτο τριμηνο πηγα αμερικη.. απο λνδινο βεβαια ηταν 6.30 ωρες δεν ηταν πολυ αι ειχα παρει πρωτη θεση για να ειμαι ανετα.. αλλα δεν υπηρχε καποιο προβλημα.. ειχα ρωτησει βεβαια το γιατρο μου. γενικα στο εξωτερικο δεν ειναι τοοσο προστατευτικοι αμα δεν συντρεχει λογος

34Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:38 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ε ναι αν όλα πάνε καλά στην εγκυμοσύνη δεν θα υπάρχει και πρόβλημα Very Happy
την μικρή σας τι όνομα τις βάλατε; (αν και δεν ειναι του θεματος)

35Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:44 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αλεξια! θα την βαφτισουμε τελος Ιουνιου

36Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 11:52 am

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ωραία Very Happy Very Happy να την χαίρεσται την μπουμπούκα σας

37Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 12:43 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστω πολυ! και εσυ με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου!

38Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 12:56 pm

Lemonaki1

Lemonaki1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστώωω Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 417472 Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 417472 Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 417472 Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 417472

39Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Σαβ Απρ 20, 2013 9:20 pm

nikvik

nikvik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Egw eimai ouggareza, o antras mou ellinas. H kori mou se ena mhna klinei ta 3. Milaei mono ellinika.
Me ta diglossa paidia kanonika prepei na milame apo tin arxei duo glosses. Dld: egw eprepe na milaw ouggrika kai o antras mou ellinika. O katenas prepei na milisei stin mhtrikh glossa me to paidi. Etsi mathenei duo glosses mazi. Argoune ligo ta diglossa paidakia na miloun(5-6 mhnes), alla prepei na mathoun duo glosses.
Emeis kaname to latos pou egw den milousa apo tin arxei stin glossa mou, kai twra h kori mou den thelei me tipota na milaw ouggrika. Cool Crying or Very sad

40Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Κυρ Απρ 21, 2013 12:06 am

Καλλιόπη Τζιλέρογλου

Καλλιόπη Τζιλέρογλου
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αυτό που μέχρι σήμερα τουλάχιστον ονομάζαμε διγλωσσία είναι η παράλληλη κατάκτηση δύο γλωσσών στα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού από 0-5 ετών. Η διγλωσσία δεν προκαλεί σύγχυση στο παιδί και σύμφωνα με έρευνες που σύγκριναν μονόγλωσσα παιδιά και δίγλωσσα, επιβεβαίωσαν ότι τα δίγλωσσα παιδιά δεν υστερούν τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά στον λόγο με παιδιά με μία γλώσσα. Αν το παιδί έχει την προδιάθεση να παρουσιάσει καθυστέρηση λόγου ή κάποια άλλη διαταραχή θα την παρουσιάσει και στις δύο περιπτώσεις. Στη περίπτωση της διγλωσσίας θα δυσκολευτεί παραπάνω και τότε μόνο θα υπάρξει κάποια σύγχυση.
Ωστόσο πλέον υπάρχει και η άποψη ότι το παιδί μπορεί να γίνει δίγλωσσο αφού καθιερώσει πρώτα τη μία γλώσσα, μετά δηλαδή την ηλικία των 3 ετών.
Συνήθως τα δίγλωσσα παιδιά παρουσιάζουν αδυναμία σε μία από τις δύο γλώσσες και αν μπορώ να το πω έτσι, την έχουν ως «μητρική», δηλαδή σκέφτονται σε αυτή τη γλώσσα.
Σύμφωνα με τον Αμερικάνικο σύλλογο λογοπαθολόγων η διγλωσσία μπορεί να είναι ταυτόχρονη ή διαδοχική. Σας παραθέτω το link: http://www.asha.org/practice/multicultural/issues/bll.htm

Τζιλέρογλου Καλλιόπη
Λογοπεδικός MSc

http://logoskaipaidi.blogspot.gr/

41Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Κυρ Απρ 21, 2013 2:02 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πολυ ενδιαφερον το λινκ!αλλα να ρωτησω κατι, οτν ενα παιδι ζει και μεγαλωνει σε ξενη χωρα ακομα και αν οι γονεις του ειναι ελληνες και εχει σκοπο να παει σε σχολειο εκει και οχι σε ελληνικο τοτε πια γλωσσα θα πρεπει να του μιλαμε απο μικρο; την μητρικη η αυτη της χωρας που ζει για να μην δυσκολευτει στο σχολειος οι και τις δυο;

42Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Κυρ Απρ 21, 2013 8:29 am

Καλλιόπη Τζιλέρογλου

Καλλιόπη Τζιλέρογλου
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αν του μιλάτε μόνο αγγλικά τότε δεν θα μάθει ελληνικά και λογικό είναι. Καλύτερα ο ένας γονιός να μιλάει τα ελληνικά και ο άλλος τα αγγλικά, έτσι το παιδί θα έρθει από μικρό σε επαφή και με τις 2 γλώσσες.

http://logoskaipaidi.blogspot.gr/

43Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Κυρ Απρ 21, 2013 8:56 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και τι γινεται οταν ο συζηγος μου της μιλαει μισα αγγλικα και μισα ελληνικα, γιατι αυτο γινεται και ξερω οτι ειναι δυσκολο να αλλαξει. βεβαια και ο ιδιος καπως ετσι μεγαλωσε..

44Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 10:01 pm

anthi_v

anthi_v
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Emena o gios moy einai akoma poly mikros 4 minwn alla apo twra toy milaw 3 glwsses gia na synithizei to ayti toy...ellinika- agglika- ollandika.. Oses perissoteres xerountoso tokalutero...

45Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 10:08 pm

SalaminaAmaryllida


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Takis έγραψε:ego eimai ellinas, i gynaika mou islandi kai menoume agglia to miso xrono.
ara milame islandika,agglika kai ellinika !
ara den eironeuomai kai ara milame 3 glosses.ara to moro mas einai triglosso kai epomenos den kserete ti sas ginetai ...
lithike to provlimataki sas ?


γιατι τον κοροιδευετε τον ανθρωπο ; δεν εχω καταλαβει τι γινεται εδω μέσα.λεει οτι ειναι τριγλωσσο και τον βριζετε.ποιο ειναι το περιεργο ;

46Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 10:25 pm

SalaminaAmaryllida


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σορυ αλλα η αδελφη μου έχει παντρευτει αυστριακο και μενουν στο Μιλάνο .μιλουν ιταλικά,αυστριακά(γερμανικά δηλαδή) και ελληνικά.που είναι το περίεργο για να σας κάνει εντύπωση ρε κορίτσια ; εκει βρήκαν δουλεια και οι δυο και αρα πρεπει να μιλουν και ελληνικά γιατι να μιλαει το παιδί τους μονο αυστριακά ή ιταλικά; βασικα μου εκανε εντυπωση η επιθεση στον κυριο Takis και απλα ηθελα να το πω.

47Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 10:41 pm

katiag26

katiag26
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εύχομαι να τα καταφέρετε όλες με τα παιδάκια σας να μάθουν να μιλούν τις γλώσσες σας. Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο κορίτσια. Πραγματικά σας χαίρομαι γιάυτο. Νόμιζα ότι τα παιδιά πρέπει να μαθαιναν σταδία τις διαφορετικές γλώσσες, δεν ήξερα ότι πρέπει απο την αρχή. Μπράβο σας και καλή τύχη σας εύχομαι! Very Happy Very Happy

48Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 10:48 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
SalaminaAmaryllida έγραψε:σορυ αλλα η αδελφη μου έχει παντρευτει αυστριακο και μενουν στο Μιλάνο .μιλουν ιταλικά,αυστριακά(γερμανικά δηλαδή) και ελληνικά.που είναι το περίεργο για να σας κάνει εντύπωση ρε κορίτσια ; εκει βρήκαν δουλεια και οι δυο και αρα πρεπει να μιλουν και ελληνικά γιατι να μιλαει το παιδί τους μονο αυστριακά ή ιταλικά; βασικα μου εκανε εντυπωση η επιθεση στον κυριο Takis και απλα ηθελα να το πω.

αμα διαβασεις τα σχολια του Τακη θα δεις οτι το πρωτο του μιλουσε για ενα κουμπι που παταει στο παιδι του και μιλαει οποια γλωσσα θελει,επησεις αντιστοιχα σχολια εχει κανει και σε αλλα ποστ. εγω συγκεκριμενα που ανοιξα το θεμα το ανοιξα γιατι ειναι πολυ σοβαρο για μενα και ηθελα συμβουλες απο μαμαδες που ζουν αντιστοιχη περιπτωση η εχουν αντιστοιχη περπτωση στο περιβαλλον τους, και οχι για μα με ειρωνευτει καποιος ανεγκεφαλος ο οποιος εκανε το ιδιο και σε αλλες κοπελες. γι αυτο και η επιθεση.

49Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 11:09 pm

SalaminaAmaryllida


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
annamaria_i μαλλον ειρωνικά το είπε για ν α δώσει έμφαση .δεν είναι δυνατόν να το εννοούσε φαντάζομαι αλλα σωστα το είπε πάντως για τη τριγλωσσία.σου λέω η φίλη μου που μένει Μιλάνο τα έχει παίξει ,μιλάνε τρεις γλώσσες στο σπίτι και έχουν τρελαθεί και το παιδάκι της είναι γύρω στα 6 αν θυμάμαι και μπερδεύεται και σκέφτονται αν το πάνε και σε γλωσσολόγο ,κάποιον ειδικό για να δουν πως θα το αντιμετωπίσουν.

50Διγλωσσα παιδακια - Σελίδα 2 Empty Απ: Διγλωσσα παιδακια Τρι Απρ 23, 2013 11:12 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
SalaminaAmaryllida έγραψε:annamaria_i μαλλον ειρωνικά το είπε για ν α δώσει έμφαση .δεν είναι δυνατόν να το εννοούσε φαντάζομαι αλλα σωστα το είπε πάντως για τη τριγλωσσία.σου λέω η φίλη μου που μένει Μιλάνο τα έχει παίξει ,μιλάνε τρεις γλώσσες στο σπίτι και έχουν τρελαθεί και το παιδάκι της είναι γύρω στα 6 αν θυμάμαι και μπερδεύεται και σκέφτονται αν το πάνε και σε γλωσσολόγο ,κάποιον ειδικό για να δουν πως θα το αντιμετωπίσουν.

αμα εβλεπες και αλλα σχολια του σε αλλες αναρτησεις θα καταλαβαινες οτι δεν το ειπε ειρωνικα για να δωσει εμφαση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις