Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
297 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 297 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Κυρ Μάης 12, 2013 9:59 pm

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
xaidi έγραψε:exo k rgo thema me to onoma .. tin pethera moy tin lene χαμαϊδή.. ο συζηγος θελει να βγει το ονομα της μανουλας του..
μηπως γνωριζετε καποιο χαιδευτικο?
Κοπελα μου μη δωδεις στο κοριτσακι σου αυτο το ονομα! Ειναι ενα απο εκεινα τα ονοματα που τα εχει ξερασει η ιστορια (γιατι αραγε?) Σ υγνωμη που στο λεω αλλα εχω την αισθηση οτι το παιδακι θα υποφερει στο μελλον απο την καζουρα που θα τρωει (ξερεις οτι τα παιδια ειναι σκληρα) και φοβαμαι οτι θα σας το χρεωσει κιολας, πραγμα που το θεωρω αναμενομενο και φυσιολογικο. Τι θα ελεγες για 2 ονοματα, ενα ωραιο στην αρχη και αυτο ως 2ο μονο και μονο για να ακουστει στην εκκλησια? Και να τη φωναζεις με αυτο που σου αρεσει, το 1ο... Μια ιδεα ριχνω... Η στην αλλη περιπτωση, μπορεις να πατησεις ποδι και να πεις στον αντρα σου οτι δε θελεις να δωσεις αυτο το απαισιο ονομα στο παιδι σου γιατι θα του δημιουργησεις προβλημα στο μελλον. Συζητηστε το! Αμαν πια, βαρεθηκα να ακουω γονεις που υποφερουν απο παππουδες και γιαγιαδες επειδη και καλα πρεπει να αδωσουν το καθε γελοιο ονομα στο παιδι τους! Και κατι αλλο... Η πεθερα σου ουτε στη συλληψη ηταν παρουσα, ουτε κοιλοπονουσε μαζι σου την ωρα της γεννας!!! Ποσο εγωιστικο να εχεις ενα τετοιο ονομα και να θελεις να το ακουσεις κιολας! Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο αποτομη αλλα το πηρα προσωπικα το θεμα σου! Καλη επιτυχια!!!

27ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 2:03 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμενα παλι το Χαμαιδη μου αρσει. Ενταξει δεν με τρελενει, αλλα το προτειμω απο τα κοινα ονοματα που εχει βρομησει ο τοπος, και απο τα δηθεν ονοματα. Εεισης να σας πω πως οταν ενα ονομα ειναι σπανιο εκει ειναι που πιστευω οτι ειναι ωραιο να κληροδοτειται απο γενια σε γενια. Αν ειναι κοινο δεν εχει κανενα νοημα.

28ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 3:03 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
wondergirl έγραψε:
xaidi έγραψε:exo k rgo thema me to onoma .. tin pethera moy tin lene χαμαϊδή.. ο συζηγος θελει να βγει το ονομα της μανουλας του..
μηπως γνωριζετε καποιο χαιδευτικο?
Κοπελα μου μη δωδεις στο κοριτσακι σου αυτο το ονομα! Ειναι ενα απο εκεινα τα ονοματα που τα εχει ξερασει η ιστορια (γιατι αραγε?) Σ υγνωμη που στο λεω αλλα εχω την αισθηση οτι το παιδακι θα υποφερει στο μελλον απο την καζουρα που θα τρωει (ξερεις οτι τα παιδια ειναι σκληρα) και φοβαμαι οτι θα σας το χρεωσει κιολας, πραγμα που το θεωρω αναμενομενο και φυσιολογικο. Τι θα ελεγες για 2 ονοματα, ενα ωραιο στην αρχη και αυτο ως 2ο μονο και μονο για να ακουστει στην εκκλησια? Και να τη φωναζεις με αυτο που σου αρεσει, το 1ο... Μια ιδεα ριχνω... Η στην αλλη περιπτωση, μπορεις να πατησεις ποδι και να πεις στον αντρα σου οτι δε θελεις να δωσεις αυτο το απαισιο ονομα στο παιδι σου γιατι θα του δημιουργησεις προβλημα στο μελλον. Συζητηστε το! Αμαν πια, βαρεθηκα να ακουω γονεις που υποφερουν απο παππουδες και γιαγιαδες επειδη και καλα πρεπει να αδωσουν το καθε γελοιο ονομα στο παιδι τους! Και κατι αλλο... Η πεθερα σου ουτε στη συλληψη ηταν παρουσα, ουτε κοιλοπονουσε μαζι σου την ωρα της γεννας!!! Ποσο εγωιστικο να εχεις ενα τετοιο ονομα και να θελεις να το ακουσεις κιολας! Συγνωμη αν ακουγομαι λιγο αποτομη αλλα το πηρα προσωπικα το θεμα σου! Καλη επιτυχια!!!





νομιζω εισαι λιγακι υπερβολικια...

29ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 3:18 am

anampel


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marymary έγραψε:Γεια σας μανούλες..Βοήθηστε με παρακαλώ να επιλέξω όνομα για τον γιό μου.Υπάρχει κάποιο site με ονόματα αρχαιο-ελληνικά , μυθολογικά ή διάφορα άλλα.
Αν επίσης έχετε κάποια ιδέα φράψτε μου..
trelenome gia to aleksandros...........kai otan megalosi tha to kanei o idios aleksis den yparxi auto to onoma einai iperoxo................ cheers

30ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 3:24 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xaidi έγραψε:exo k rgo thema me to onoma .. tin pethera moy tin lene χαμαϊδή.. ο συζηγος θελει να βγει το ονομα της μανουλας του..
μηπως γνωριζετε καποιο χαιδευτικο?
Χαμελαίον Laughing Laughing μα τι όνομα είναι αυτό καλή μου. Μόνο Χάιδω Shocked μπορώ να βγάλω . Αν είσαι αναγκασμένη 100 φορές το Χαμαιδή. Απο που έιναι αυτό ? Τι σημαίνει?

31ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 3:26 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
anampel έγραψε:
marymary έγραψε:Γεια σας μανούλες..Βοήθηστε με παρακαλώ να επιλέξω όνομα για τον γιό μου.Υπάρχει κάποιο site με ονόματα αρχαιο-ελληνικά , μυθολογικά ή διάφορα άλλα.
Αν επίσης έχετε κάποια ιδέα φράψτε μου..
trelenome gia to aleksandros...........kai otan megalosi tha to kanei o idios aleksis den yparxi auto to onoma einai iperoxo................ cheers

Το Αλεξης βγενει απο το Αλεξιος. Οχι απο το Αλεξανδρος. Ειναι αλλο ονομα, αλλος αγιος.

32ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 3:26 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
anampel έγραψε:
marymary έγραψε:Γεια σας μανούλες..Βοήθηστε με παρακαλώ να επιλέξω όνομα για τον γιό μου.Υπάρχει κάποιο site με ονόματα αρχαιο-ελληνικά , μυθολογικά ή διάφορα άλλα.
Αν επίσης έχετε κάποια ιδέα φράψτε μου..
trelenome gia to aleksandros...........kai otan megalosi tha to kanei o idios aleksis den yparxi auto to onoma einai iperoxo................ cheers



τον γιο μου λενε ετσι . Αλεξανδρος(ΑΛΕΞΗς) ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 215994

33ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 6:34 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
marymary έγραψε:Γεια σας μανούλες..Βοήθηστε με παρακαλώ να επιλέξω όνομα για τον γιό μου.Υπάρχει κάποιο site με ονόματα αρχαιο-ελληνικά , μυθολογικά ή διάφορα άλλα.
Αν επίσης έχετε κάποια ιδέα φράψτε μου..

Αχιλλέας, το αγαπημένο μου!

34ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 6:39 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xaidi έγραψε:exo k rgo thema me to onoma .. tin pethera moy tin lene χαμαϊδή.. ο συζηγος θελει να βγει το ονομα της μανουλας του..
μηπως γνωριζετε καποιο χαιδευτικο?

Μάχη?
Μάντα?

35ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:11 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
 ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 215994 



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ioanna85 στις Κυρ Ιουλ 20, 2014 9:08 am, 1 φορά

36ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:13 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioanna85 έγραψε:Αφου ανοιξατε τετοια συζητηση πειτε μου κι εμενα ενα υποκοριστικο για το Αγλαία! Rolling Eyes
Α`ιγλη

37ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:14 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
 ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 215994 



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ioanna85 στις Κυρ Ιουλ 20, 2014 9:08 am, 1 φορά

38ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:19 am

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ioanna85 έγραψε:Αφου ανοιξατε τετοια συζητηση πειτε μου κι εμενα ενα υποκοριστικο για το Αγλαία! Rolling Eyes

Γκελυ? Ψιλοάκυρο βέβαια...

39ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:55 am

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioanna85 έγραψε:Αφου ανοιξατε τετοια συζητηση πειτε μου κι εμενα ενα υποκοριστικο για το Αγλαία! Rolling Eyes

Χμμμ... δύσκολο!
Λία?

40ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 8:57 am

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:Εμενα παλι το Χαμαιδη μου αρσει. Ενταξει δεν με τρελενει, αλλα το προτειμω απο τα κοινα ονοματα που εχει βρομησει ο τοπος, και απο τα δηθεν ονοματα. Εεισης να σας πω πως οταν ενα ονομα ειναι σπανιο εκει ειναι που πιστευω οτι ειναι ωραιο να κληροδοτειται απο γενια σε γενια. Αν ειναι κοινο δεν εχει κανενα νοημα.
συμφωνω απολητα και μενα μου αρεσε το χαμαιδης μολις το διαβασα.δεν ξαναακουσα αυτο το ονομα καιμου φανηκε ωραιο και σπανιο.

41ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 10:02 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
 Rolling Eyes 



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ioanna85 στις Κυρ Ιουλ 20, 2014 9:08 am, 1 φορά

42ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 10:27 am

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λία Very Happy

43ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Δευ Μάης 13, 2013 10:29 pm

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioanna85 έγραψε:Αφου ανοιξατε τετοια συζητηση πειτε μου κι εμενα ενα υποκοριστικο για το Αγλαία! Rolling Eyes
Eιχα γνωστη που ηταν βαφτισμενη Αγλαια και τη φωναζαν Λινα.

44ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Σαβ Αυγ 02, 2014 1:23 pm

ΑΕΛΙΑ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Απο αρχαια ονοματα μου αρεσουν... Φιλιππος αχιλλεας οδυσσεας αιαντας αιολος αλκινοος αλεξανδρος μινωας διομιδης εκτορας ηρακλης ιασωνας ιωνας ιακωβος λαερτης ορεστης ορφεας παρις περσεας αλκαιος αδωνις. χαρης

45ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ Σαβ Αυγ 02, 2014 9:57 pm

Σύλβια

Σύλβια
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ερμής.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις