Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Απαράδεκτη νονά Empty Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 4:13 am

Hakuna matata


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να χειριστώ το θέμα της νονάς της κόρης μου. Την ξέρω χρόνια (είναι φίλη από το δημοτικό) μου ζήτησε να βαφτίσει την δεύτερή μου κόρη πράγμα που έγινε και ενώ τώρα το παιδί είναι 9 χρονών πια η όλη κατάσταση στο θέμα νονά είναι απερίγραπτη. Δεν έχει γίνει τίποτα άσχημο μεταξύ μας όμως η νονά είναι εξαφανισμένη μονίμως, δεν παίρνει τηλέφωνα ούτε σε γιορτές ούτε σε γενέθλια πια, τα δώρα όλα αυτά τα χρόνια τσιγκούνικα της τάξης των 6-7 euro ενώ δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, και αν τύχει και βρεθούμε γιατί μένουμε στην ίδια πόλη είναι μονίμως με μια δικαιολογία στο στόμα. Αυτό που επίσης με στεναχωρεί είναι ότι δεν θέλω να μιλήσω στο παιδί ανοιχτά και μπροστά του την δικαιολογώ. Αλλά με την ίδια τι να κάνω; Σημειωτέων ότι φέτος της έφερε λαμπάδα αλλά παπούτσια δεν της αγόρασε γιατί δεν ήξερε τι νούμερο να πάρει....

2Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 5:12 am

kateuro


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσι κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Εκανα νονες 2 αδερφες γνωστες του πατερα μου μιας και δεν εβρισκα νονα αλλη.Στην αρχη ηταν ολο μεσα στα μελια.Να τα δωρα.Να τα ποδηλατα.Ρουχα,αυγα σοκολατενια...
Καποια στιγμη μαλωσανε με τον μπαμπα μου για καποιο ασχετο θεμα κι τωρα δεν καλο μιλανε κι εμας.Η μια μονο μας περνει τηλ ενω την αλλη εχουμε να την μιλησουμε απ τα Χριστουγεννα.Πηρα προχθες τηλ και το σηκωσε ο αντρας της.Μου ειπε πως λειπει και μολις ειπα ποια ημουν μου το εκλεισε χωρις ουτε ενα γεια.Ναι οπως τα λεω.κι ο αντρας μου απορησε.Προχθες ειχε γενεθλια ο μικρος μου...τις πηρα τηλ απ το σαββατο και μου ειπαν θα σε παρουμε να σου πουμε αν θα ερθουμε...Ακομα περνουν.Α ξεχασα...πηρε η μια χθες για να με ρωτησει τι ωρα θα παμε αυριο μ.πεμπτη να μας δωσει την λαμπαδα.Μιας και εχουν σκοπο να φυγουν.
Ο αντρας μου δεν θελει να ερθει.Πιστευω να τον πεισω να παμε μαζι.Οχι τιποτα αλλο αλλα το πηραμε αποφαση...Θα τις τα πουμε ενα χερακι..Αν θελουν την κουμπαρια οκ αλλα οχι να συνεχισει ετσι.Αν οχι τοτε δεν θα ξανα εχουμε επαφες.Σιγα θα περνουμε κι εμεις μια λαμπαδα στον μικρο μας καθε Πασχα.Αντε γιατι μερικες βαφτιζουν και μετα εξαφανιζονται.Ουτε ερχονυται να δουνε τα μικρα ουτε τιποτα.Η γνωμη μου ειναι να της εξηγησεις οτι αυτο δεν σου αρεσει κι αν ειναι να συνεχισει ετσι καλυτερα να μην ερχεται καθολου παρα να ερχεται να μην φερνει κατι στο μικρο και να σου την δινει κι απο πανω.
Αλλα απορω αφου η ιδια θελησε να βαφτισει τπο παιδακι τωρα γιατι κανει ετσι;

3Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 5:21 am

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ενα θα σου πω...Εμενα ο νονος μου,σαν νονος,μου εχει φερει στη ζωη μου..Μια ή δυο φορες λαμπαδα.Τηλέφωνο δεν το συζητω καν...και καμια επαφη.(και ζουμε στην ιδια Πολη).Αντε και να τον ειδα 10 φορες στη ζωη μου...
Ειμαι 32 στα 33 και θα σου πω αυτο που λεει και η μαμα μου..Να μην εχεις κακια μεσα σου γι'αυτον τον ανθρωπο γιατι ΦΤΑΝΕΙ και μονο που σε εκανε Χριστιανη Ορθοδοξη.Τιποτα αλλο δεν εχει σημασια..
Οταν ημουν μικρη με πειραζε,αλλα φροντιζαν οι δικοι μου να με καλυπτουν με λαμπαδες κλπ και μου ελεγαν πως αυτος τις εφερε.Βεβαια μεγαλωσα και καταλαβα πως ποτε δεν τις εφερνε ο ιδιος.
Ειμαι και εγω νονα,μαλιστα σε 2 παιδακια και εννοειται πως τα καλυπτω πληρως,αλλα μη το βλεπεις:"μου πηρε με 6-7 ευρω" ή "δεν πηρε παπουτσια"...Τοσο θελει,τοσο κανει.Το θεμα ειναι να μη τη βγαζεις "σκαρτη" στην κορη σου.Σου εκανε το παιδι Χ.Ο. και για εμενα αυτο φτανει..
Αν παλι δεν το "αντεχεις" ολο αυτο...Μιλα της,ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις..
Εγω απλα τη γνωμη μου σου λεω,περα απο εκει...εσυ ξερεις.Ελπιζω να λυσεις το "θεμα".
Καλη Ανασταση Wink

4Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 5:36 am

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Hakuna matata έγραψε:Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να χειριστώ το θέμα της νονάς της κόρης μου. Την ξέρω χρόνια (είναι φίλη από το δημοτικό) μου ζήτησε να βαφτίσει την δεύτερή μου κόρη πράγμα που έγινε και ενώ τώρα το παιδί είναι 9 χρονών πια η όλη κατάσταση στο θέμα νονά είναι απερίγραπτη. Δεν έχει γίνει τίποτα άσχημο μεταξύ μας όμως η νονά είναι εξαφανισμένη μονίμως, δεν παίρνει τηλέφωνα ούτε σε γιορτές ούτε σε γενέθλια πια, τα δώρα όλα αυτά τα χρόνια τσιγκούνικα της τάξης των 6-7 euro ενώ δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, και αν τύχει και βρεθούμε γιατί μένουμε στην ίδια πόλη είναι μονίμως με μια δικαιολογία στο στόμα. Αυτό που επίσης με στεναχωρεί είναι ότι δεν θέλω να μιλήσω στο παιδί ανοιχτά και μπροστά του την δικαιολογώ. Αλλά με την ίδια τι να κάνω; Σημειωτέων ότι φέτος της έφερε λαμπάδα αλλά παπούτσια δεν της αγόρασε γιατί δεν ήξερε τι νούμερο να πάρει....
Μενετε στην ιδια πολη και συμπεριφερεται ετσι? Κι ενω δεν εχει οικονομικο προβλημα παιρνει φτηνιαρικα δωρα στο παιδι, δεν επικοινωνει για γιορτες, γενεθλια κτλ? Συγνωμη ρε κοριτσι μου αλλα εγω ειλικρινα θα εκοβα σχεσεις μαζι της, ολα εχουν τα ορια τους. Δεν ειναι συμπεριφορα αυτη. Οσον αφορα το παιδι, να ξερεις οτι οσο και να τη δικαιολογεις εσυ, εκεινο ξερει και καταλαβαινει τα παντα. Τα παιδια παντα ξερουν ποιος νοιαζεται γι'αυτα και ποιος αδιαφορει. Μπορεις κι εσυ να της παρεις μια λαμπαδα στο κατω κατω. Αλλωστε, η νονα δεν ειναι μια λαμπαδα, ειναι ολοκληρη σχεση με το παιδι, κατι το ιδιαιτερο.

5Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 6:20 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω εχω αλλο προβλημα.λοιπον η αδερφη μου βαφτισε την μεγαλη μου κορη.ολα ωραια κ καλα παραπονο δεν εχω κανενα καθε μερα την βλεπει κ δωρακια συνεχεια στο ξεκαρφωτο και στην εκκλησια την πηγαινει.οτι πρεπει να κανει μια νονα και με το παραπανω.η αλλη μου η κορη εχει νονο εναν φιλο του αντρα μου που μας παντρεψε κ ολας.αυτος απο μονος του ποτε δεν λεει φερε μου να δω το παιδι.αν και τα αγαπαει κ τα δθο πολυ απλα ζει στον κοσμο του.το θεμα ομως που με απασχολει ειναι οτι το πασχα φερνει κ στις δυο λαμπαδες ρουχα παπουτσια.κ λερι στην μεγαλη οτι κ αυτη τον εχει νονο.του εχω μιλησει κ τπυ λεω να μην το κανει αλλα δεν βαζει μυαλο με αποτελεσμα να παρεξειγιετε η αδερφη μου μαζι μου.

6Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Τετ Μάης 01, 2013 6:48 am

Hakuna matata


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kateuro έγραψε:κοριτσι κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Εκανα νονες 2 αδερφες γνωστες του πατερα μου μιας και δεν εβρισκα νονα αλλη.Στην αρχη ηταν ολο μεσα στα μελια.Να τα δωρα.Να τα ποδηλατα.Ρουχα,αυγα σοκολατενια...
Καποια στιγμη μαλωσανε με τον μπαμπα μου για καποιο ασχετο θεμα κι τωρα δεν καλο μιλανε κι εμας.Η μια μονο μας περνει τηλ ενω την αλλη εχουμε να την μιλησουμε απ τα Χριστουγεννα.Πηρα προχθες τηλ και το σηκωσε ο αντρας της.Μου ειπε πως λειπει και μολις ειπα ποια ημουν μου το εκλεισε χωρις ουτε ενα γεια.Ναι οπως τα λεω.κι ο αντρας μου απορησε.Προχθες ειχε γενεθλια ο μικρος μου...τις πηρα τηλ απ το σαββατο και μου ειπαν θα σε παρουμε να σου πουμε αν θα ερθουμε...Ακομα περνουν.Α ξεχασα...πηρε η μια χθες για να με ρωτησει τι ωρα θα παμε αυριο μ.πεμπτη να μας δωσει την λαμπαδα.Μιας και εχουν σκοπο να φυγουν.
Ο αντρας μου δεν θελει να ερθει.Πιστευω να τον πεισω να παμε μαζι.Οχι τιποτα αλλο αλλα το πηραμε αποφαση...Θα τις τα πουμε ενα χερακι..Αν θελουν την κουμπαρια οκ αλλα οχι να συνεχισει ετσι.Αν οχι τοτε δεν θα ξανα εχουμε επαφες.Σιγα θα περνουμε κι εμεις μια λαμπαδα στον μικρο μας καθε Πασχα.Αντε γιατι μερικες βαφτιζουν και μετα εξαφανιζονται.Ουτε ερχονυται να δουνε τα μικρα ουτε τιποτα.Η γνωμη μου ειναι να της εξηγησεις οτι αυτο δεν σου αρεσει κι αν ειναι να συνεχισει ετσι καλυτερα να μην ερχεται καθολου παρα να ερχεται να μην φερνει κατι στο μικρο και να σου την δινει κι απο πανω.
Αλλα απορω αφου η ιδια θελησε να βαφτισει τπο παιδακι τωρα γιατι κανει ετσι;
Φαντάζομαι ότι ήθελε να το βαφτίσει γιατί τα μωρά είναι χαριτωμένα ζουζουνάκια. Όμως η σχέση που πρέπει να έχει ένας καλός νονός δεν έχει ημερομηνία λήξης που τελειώνει επειδή το παιδί μεγάλωσε...

7Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 04, 2013 11:40 am

Μαριαννα_87

Μαριαννα_87
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια εγω βαφτισα στα 11 μου και απο τοτε της περνω καθε χρονο λαμπαδα και ρουχαλακια και τα παντα...οποτε μπορω δηλαδη γιατι μενουν και στην γαλλια αλλα σαν νονα ποτε δεν το αμελησα το βαφτηστηρι μου...
πες΄της ενα χερακι εδω μικρα παιδια που γινονται νονες εχουν μεγαλυτερη ευθυνη!! Wink

8Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 04, 2013 11:19 pm

Silvia11

Silvia11
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

9Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 04, 2013 11:25 pm

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Συμφωνω κι εχω κανει ακριβως αυτο!Με την αδερφη σου τα βρισκεις και υπαρχει συνεννοηση σε ολα. Η φιλη...σημερα ειναι κι αυριο δεν ειναι..

10Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Κυρ Μάης 05, 2013 10:00 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Καλησπερα στα κοριτσια και χρονια πολλα! Δυστυχως εμεις οι νονες εχουμε μπερδευτει λιγο, νομιζουμε οτι το καθηκον μας ειναι τα δωρα, οι λαμπαδες κι ολα αυτα! Κι ομως δεν ειναι ετσι. Εχω βαφτισει τον γιο μιας παιδικης μου φιλης και ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη της αδερφης μου δηλαδη την ανιψια μου. Στον βαφτιστηρα μου κανω κι εγω τα τυπικα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτες και γενεθλια.... καθε χρονο τυπικη και το παιδι προφανως με λατρευει γιατι τα χερια μου ειναι παντα γεματα. Ομως ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση και κυριως οχι πνευματικη. Σημερα λοιπον στο οικογενειακο τραπεζι που λεγαμε για την βαφτιση της μπουμπουκας μας, ο γαμπρος μου με προσγειωσε αποτομα και μου θυμισε τι ειναι ο πραγματικος νονος. Μου ειπε δηλαδη οτι κατα βαση θα πρεπει να επιβλεπω την προοδο της στα ελληνικα καθως και στις ξενες γλωσσες. Εμεινα αλαλη με την εννοια οτι δεν τα ειχα σκεφτει ετσι τα πραγματα. Θεωρουσα οτι μια σχεση αγαπης με το παιδι καθως και τα δωρα του ειναι υπεραρκετα για να θεωρεισαι καλος νονος! Αμ δε.....!!!!

11Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Κυρ Μάης 05, 2013 3:13 pm

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμενα την κορη μου θα την βαφτισει η καλυτερη μου φιλη.Αυτο που της εχω πει ειναι οτι εμενα με ενδιαφερει να αγαπαει το παιδι μου και να εχει μια ουσιαστικη σχεση μαζι του.Επισης της εχω πει ακομα και μαζι μου να τσακωθει να μην εξαφανιστει ποτε απο το παιδι μου.Και αφου συμφωνησε με ολα ετσι δεχτηκα να της το δωσω να το βαφτισει.Ελπιζω να τα τηρησει και στην πραξη.Απο κει και περα και τα δωρα χρειαζονται αλλα ειναι δευτερευοντα.Στην τελικη σε μια αναγκη παιρνω και εγω λαμπαδα στο παιδι μου..Αυτα

12Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Δευ Μάης 06, 2013 1:53 am

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Lillybell έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Συμφωνω κι εχω κανει ακριβως αυτο!Με την αδερφη σου τα βρισκεις και υπαρχει συνεννοηση σε ολα. Η φιλη...σημερα ειναι κι αυριο δεν ειναι..


Διαφωνώ, η σχέση με τους συγγενείς είναι δεδομένη και δεν την επιλέγουμε. Το νονό-νονα τους επιλέγουμε με βάση τα δικά μας κριτήρια και χτίζουμε την σχέση εκ του μηδενός.

13Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 12:01 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αρα εξαρταται απο τους καλεσμενους που θες να εχεις;; Αμα δεν σε περαζει να κοψεις οσους χρειαζεται για να μην τα κανεται στην Αθηνα τοτε καντο! Εμεις στη δικη μας βαφτηση τελος Ιουνιου θα ειμαστε 50 ατομα περιπου. Δεν θελαμε παραπανω, μονο πολυ κοντινα μας προσωπα.

14Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 12:02 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
annamaria_i έγραψε:Αρα εξαρταται απο τους καλεσμενους που θες να εχεις;; Αμα δεν σε περαζει να κοψεις οσους χρειαζεται για να μην τα κανεται στην Αθηνα τοτε καντο! Εμεις στη δικη μας βαφτηση τελος Ιουνιου θα ειμαστε 50 ατομα περιπου. Δεν θελαμε παραπανω, μονο πολυ κοντινα μας προσωπα.

απαντησα στο θεμα που εβαλε η τελευταια κοπελα, αλλα απο οτι ειδα σβηστικε. οποτε αγνωηστε την απαντηση μου! Very Happy

15Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 11:25 am

P.Faliro


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ πάντως που δεν βρίσκω νονό ή νονά , τι κάνω? Δέχομαι ότι υπάρχει !!

16Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 11:56 am

Μαμά2011


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
darsel έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Καλησπερα στα κοριτσια και χρονια πολλα! Δυστυχως εμεις οι νονες εχουμε μπερδευτει λιγο, νομιζουμε οτι το καθηκον μας ειναι τα δωρα, οι λαμπαδες κι ολα αυτα! Κι ομως δεν ειναι ετσι. Εχω βαφτισει τον γιο μιας παιδικης μου φιλης και ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη της αδερφης μου δηλαδη την ανιψια μου. Στον βαφτιστηρα μου κανω κι εγω τα τυπικα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτες και γενεθλια.... καθε χρονο τυπικη και το παιδι προφανως με λατρευει γιατι τα χερια μου ειναι παντα γεματα. Ομως ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση και κυριως οχι πνευματικη. Σημερα λοιπον στο οικογενειακο τραπεζι που λεγαμε για την βαφτιση της μπουμπουκας μας, ο γαμπρος μου με προσγειωσε αποτομα και μου θυμισε τι ειναι ο πραγματικος νονος. Μου ειπε δηλαδη οτι κατα βαση θα πρεπει να επιβλεπω την προοδο της στα ελληνικα καθως και στις ξενες γλωσσες. Εμεινα αλαλη με την εννοια οτι δεν τα ειχα σκεφτει ετσι τα πραγματα. Θεωρουσα οτι μια σχεση αγαπης με το παιδι καθως και τα δωρα του ειναι υπεραρκετα για να θεωρεισαι καλος νονος! Αμ δε.....!!!!

Το ξέρεις ότι κανονικά δεν βαφτίζεις μωρά του ίδιου φύλου;

17Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 11:58 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαμά2011 έγραψε:
darsel έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Καλησπερα στα κοριτσια και χρονια πολλα! Δυστυχως εμεις οι νονες εχουμε μπερδευτει λιγο, νομιζουμε οτι το καθηκον μας ειναι τα δωρα, οι λαμπαδες κι ολα αυτα! Κι ομως δεν ειναι ετσι. Εχω βαφτισει τον γιο μιας παιδικης μου φιλης και ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη της αδερφης μου δηλαδη την ανιψια μου. Στον βαφτιστηρα μου κανω κι εγω τα τυπικα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτες και γενεθλια.... καθε χρονο τυπικη και το παιδι προφανως με λατρευει γιατι τα χερια μου ειναι παντα γεματα. Ομως ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση και κυριως οχι πνευματικη. Σημερα λοιπον στο οικογενειακο τραπεζι που λεγαμε για την βαφτιση της μπουμπουκας μας, ο γαμπρος μου με προσγειωσε αποτομα και μου θυμισε τι ειναι ο πραγματικος νονος. Μου ειπε δηλαδη οτι κατα βαση θα πρεπει να επιβλεπω την προοδο της στα ελληνικα καθως και στις ξενες γλωσσες. Εμεινα αλαλη με την εννοια οτι δεν τα ειχα σκεφτει ετσι τα πραγματα. Θεωρουσα οτι μια σχεση αγαπης με το παιδι καθως και τα δωρα του ειναι υπεραρκετα για να θεωρεισαι καλος νονος! Αμ δε.....!!!!

Το ξέρεις ότι κανονικά δεν βαφτίζεις μωρά του ίδιου φύλου;

Και εγω γνωριζω πως απαγορυεται απο την εκκλησια γιατι θεωρουνται πνευματικα αδερφια. Αλλα δεν νομιζω πως πλεον δινει κανεις τοση σημασια σε αυτο.

18Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Παρ Μάης 10, 2013 12:00 pm

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαμά2011 έγραψε:
darsel έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Καλησπερα στα κοριτσια και χρονια πολλα! Δυστυχως εμεις οι νονες εχουμε μπερδευτει λιγο, νομιζουμε οτι το καθηκον μας ειναι τα δωρα, οι λαμπαδες κι ολα αυτα! Κι ομως δεν ειναι ετσι. Εχω βαφτισει τον γιο μιας παιδικης μου φιλης και ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη της αδερφης μου δηλαδη την ανιψια μου. Στον βαφτιστηρα μου κανω κι εγω τα τυπικα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτες και γενεθλια.... καθε χρονο τυπικη και το παιδι προφανως με λατρευει γιατι τα χερια μου ειναι παντα γεματα. Ομως ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση και κυριως οχι πνευματικη. Σημερα λοιπον στο οικογενειακο τραπεζι που λεγαμε για την βαφτιση της μπουμπουκας μας, ο γαμπρος μου με προσγειωσε αποτομα και μου θυμισε τι ειναι ο πραγματικος νονος. Μου ειπε δηλαδη οτι κατα βαση θα πρεπει να επιβλεπω την προοδο της στα ελληνικα καθως και στις ξενες γλωσσες. Εμεινα αλαλη με την εννοια οτι δεν τα ειχα σκεφτει ετσι τα πραγματα. Θεωρουσα οτι μια σχεση αγαπης με το παιδι καθως και τα δωρα του ειναι υπεραρκετα για να θεωρεισαι καλος νονος! Αμ δε.....!!!!

Το ξέρεις ότι κανονικά δεν βαφτίζεις μωρά του ίδιου φύλου;

Η ακριβης απαντηση του παπα οταν τον ρωτησα ηταν η εξης: Φαινεσαι μορφωμενη κοπελα, δεν θελω να ακουω τετοια. Αυτα ας τα λενε οι αγραμματες χωριατισες.

Ειχα ακριβως τον ιδιο ενδοιασμο που αναφερεις γιατι το ειχα ακουσει κι εγω και πριν πω το ΟΚ στην αδερφη μου ηθελα να ρωτησω πρωτα.

19Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 11, 2013 5:31 am

adorable


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Hakuna matata έγραψε:Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να χειριστώ το θέμα της νονάς της κόρης μου. Την ξέρω χρόνια (είναι φίλη από το δημοτικό) μου ζήτησε να βαφτίσει την δεύτερή μου κόρη πράγμα που έγινε και ενώ τώρα το παιδί είναι 9 χρονών πια η όλη κατάσταση στο θέμα νονά είναι απερίγραπτη. Δεν έχει γίνει τίποτα άσχημο μεταξύ μας όμως η νονά είναι εξαφανισμένη μονίμως, δεν παίρνει τηλέφωνα ούτε σε γιορτές ούτε σε γενέθλια πια, τα δώρα όλα αυτά τα χρόνια τσιγκούνικα της τάξης των 6-7 euro ενώ δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, και αν τύχει και βρεθούμε γιατί μένουμε στην ίδια πόλη είναι μονίμως με μια δικαιολογία στο στόμα. Αυτό που επίσης με στεναχωρεί είναι ότι δεν θέλω να μιλήσω στο παιδί ανοιχτά και μπροστά του την δικαιολογώ. Αλλά με την ίδια τι να κάνω; Σημειωτέων ότι φέτος της έφερε λαμπάδα αλλά παπούτσια δεν της αγόρασε γιατί δεν ήξερε τι νούμερο να πάρει....



Καλησπέρα! Άποψή μου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Σίγουρα είναι άσχημο αυτό που κάνει η νονά, αλλά δε μπορείς να υποχρεώσεις έναν άνθρωπο να πάρει δώρα, ή να ενδιαφερθεί γενικά. Μπορείς να παίρνεις εσύ στο παιδάκι σου δωράκι το Πάσχα ή σε άλλες περιπτώσεις, και να του πεις, όπως σωστά κάνεις, μια δικαιολογία. Δεν πειράζει. Κι εμένα η νονά μου μονίμως ξεχασμένη με είχε. Δεν έπαθα κάτι. Μη στενοχωριέσαι. Δεν είναι τόσο σημαντικό για το παιδί πιστεύω.

20Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 11, 2013 5:23 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
darsel έγραψε:
Μαμά2011 έγραψε:
darsel έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Αν δεν ειναι να γινεις καλος νονος τοτε να μη γινεια ποτε...εγω νονα ειχα τη θεια μου κ μου εφερνε τα παντα: κοσμηματα, αυγα λαμπαδες, ρουχα κλπ. Δε στερηθηκα.. Γιαυτο το λογο το μωρο μου θα το βαπτισει η αδερφη μου γιατι ξερω οτι ειναι σαν να μαι εγω. Νομιζω οτι νονους νονες πρεπει να διαλεγουμε απο συγγενικα προσωπα στενα κιολας. Φιλη ποτε δε θα επελεγα..

Καλησπερα στα κοριτσια και χρονια πολλα! Δυστυχως εμεις οι νονες εχουμε μπερδευτει λιγο, νομιζουμε οτι το καθηκον μας ειναι τα δωρα, οι λαμπαδες κι ολα αυτα! Κι ομως δεν ειναι ετσι. Εχω βαφτισει τον γιο μιας παιδικης μου φιλης και ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη της αδερφης μου δηλαδη την ανιψια μου. Στον βαφτιστηρα μου κανω κι εγω τα τυπικα δωρα Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτες και γενεθλια.... καθε χρονο τυπικη και το παιδι προφανως με λατρευει γιατι τα χερια μου ειναι παντα γεματα. Ομως ετσι δεν υπαρχει ουσιαστικη σχεση και κυριως οχι πνευματικη. Σημερα λοιπον στο οικογενειακο τραπεζι που λεγαμε για την βαφτιση της μπουμπουκας μας, ο γαμπρος μου με προσγειωσε αποτομα και μου θυμισε τι ειναι ο πραγματικος νονος. Μου ειπε δηλαδη οτι κατα βαση θα πρεπει να επιβλεπω την προοδο της στα ελληνικα καθως και στις ξενες γλωσσες. Εμεινα αλαλη με την εννοια οτι δεν τα ειχα σκεφτει ετσι τα πραγματα. Θεωρουσα οτι μια σχεση αγαπης με το παιδι καθως και τα δωρα του ειναι υπεραρκετα για να θεωρεισαι καλος νονος! Αμ δε.....!!!!

Το ξέρεις ότι κανονικά δεν βαφτίζεις μωρά του ίδιου φύλου;

Η ακριβης απαντηση του παπα οταν τον ρωτησα ηταν η εξης: Φαινεσαι μορφωμενη κοπελα, δεν θελω να ακουω τετοια. Αυτα ας τα λενε οι αγραμματες χωριατισες.

Ειχα ακριβως τον ιδιο ενδοιασμο που αναφερεις γιατι το ειχα ακουσει κι εγω και πριν πω το ΟΚ στην αδερφη μου ηθελα να ρωτησω πρωτα.


XEXEXEXE, fere ton papa pou rotises na rotisei kai auton pou rotise i fili mou. Epidi exei baftisei gio ithele na baftisei k kori kai pige na rotisei oxi enan tuxaio , apo autous pou einai k sta monastiria k lene oti einai k o pio enaretos papas. I apantisi tou itan oti den uparxi kanenas nomos stin thriskia oste na to apagoreuei ,giati den einai aderfia eks aimatos, alla pneumatika. Auto pou apagoreuei einai o gamos anametaksi tous. Opote o/i kathe nonos/a leei ta prepei na enimeronei ta baftistiria tou sto mellon. Ante na bgaloume akri meta to pios exei dikio.

21Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Σαβ Μάης 11, 2013 5:53 pm

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Hakuna matata έγραψε:Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να χειριστώ το θέμα της νονάς της κόρης μου. Την ξέρω χρόνια (είναι φίλη από το δημοτικό) μου ζήτησε να βαφτίσει την δεύτερή μου κόρη πράγμα που έγινε και ενώ τώρα το παιδί είναι 9 χρονών πια η όλη κατάσταση στο θέμα νονά είναι απερίγραπτη. Δεν έχει γίνει τίποτα άσχημο μεταξύ μας όμως η νονά είναι εξαφανισμένη μονίμως, δεν παίρνει τηλέφωνα ούτε σε γιορτές ούτε σε γενέθλια πια, τα δώρα όλα αυτά τα χρόνια τσιγκούνικα της τάξης των 6-7 euro ενώ δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, και αν τύχει και βρεθούμε γιατί μένουμε στην ίδια πόλη είναι μονίμως με μια δικαιολογία στο στόμα. Αυτό που επίσης με στεναχωρεί είναι ότι δεν θέλω να μιλήσω στο παιδί ανοιχτά και μπροστά του την δικαιολογώ. Αλλά με την ίδια τι να κάνω; Σημειωτέων ότι φέτος της έφερε λαμπάδα αλλά παπούτσια δεν της αγόρασε γιατί δεν ήξερε τι νούμερο να πάρει....

Pali kala pou tis efere kai lampada na les , tou dikou mou logo to oti einai anergi kai den exei lefta, den tou efere kan lampada. Ena paketo tsigara 4 euro imerisios ta briskei pantos. Mallon ton periptera tha baftise. Auta ginonte kai xalane k oi filies kai ta koumparilikia sto telos.

22Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Κυρ Μάης 12, 2013 2:46 am

Maraki8


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Hakuna matata έγραψε:Θα ήθελα την γνώμη σας για το πως να χειριστώ το θέμα της νονάς της κόρης μου. Την ξέρω χρόνια (είναι φίλη από το δημοτικό) μου ζήτησε να βαφτίσει την δεύτερή μου κόρη πράγμα που έγινε και ενώ τώρα το παιδί είναι 9 χρονών πια η όλη κατάσταση στο θέμα νονά είναι απερίγραπτη. Δεν έχει γίνει τίποτα άσχημο μεταξύ μας όμως η νονά είναι εξαφανισμένη μονίμως, δεν παίρνει τηλέφωνα ούτε σε γιορτές ούτε σε γενέθλια πια, τα δώρα όλα αυτά τα χρόνια τσιγκούνικα της τάξης των 6-7 euro ενώ δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, και αν τύχει και βρεθούμε γιατί μένουμε στην ίδια πόλη είναι μονίμως με μια δικαιολογία στο στόμα. Αυτό που επίσης με στεναχωρεί είναι ότι δεν θέλω να μιλήσω στο παιδί ανοιχτά και μπροστά του την δικαιολογώ. Αλλά με την ίδια τι να κάνω; Σημειωτέων ότι φέτος της έφερε λαμπάδα αλλά παπούτσια δεν της αγόρασε γιατί δεν ήξερε τι νούμερο να πάρει....

Καλησπέρα! Και να φανταστω δεν ήξερε και το τηλέφωνο σου να σε πάρει να σε ρωτησει τι νούμερο φοράει το παιδί, ε? Πωπω διάβασα την ιστορία σου και με έκανες να πειστω οτι η κοπέλα που θέλι να φαφτισει την μπεμπα όταν μας έρθει με το καλό, δεεεν κάνει!
Κοίτα, να της μιλήσεις, να της πεις τι? Ο άλλος κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνει από μόνος του! Μην την βγάζεις σκάρτη μπροστα στο παιδί, αν θες πάιρνε της εσύ κανενα δωράκι σε άσχετο χρόνο και λεγε της οτι τα έστειλε η νονά, και όταν μεγαλώσει θα καταλάβει από μόνη της.. όσο για την ''φιλη'' σου, τα τυπικά και αγαπημένες..

23Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Κυρ Μάης 12, 2013 10:13 pm

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα μου ειπε ο παπας πως δεν ισχυει τελικα οτι τα βαφτιστηρια πρεπει να ειναι του ιδιου φυλλου...αλλιως ειμαι αμαρτωλη!!!! Very Happy

24Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Κυρ Μάης 12, 2013 11:05 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giollanda έγραψε:εμενα μου ειπε ο παπας πως δεν ισχυει τελικα οτι τα βαφτιστηρια πρεπει να ειναι του ιδιου φυλλου...αλλιως ειμαι αμαρτωλη!!!! Very Happy
κοιτα η αληθεια ειναι οτι ολοι οι παπαδες δεν εχουν την ιδια αποψη μεταξυ σους σε πολλα ερρωτιματα που εχουμε.σηγουρα δεν εξναι καποιος αμαρτωλος αν βαφτισει δυο παιδακια του ιδιου φυλου.ομως η εκκλησια επιτρεπει απο ενανν νονονα βαφτισει παιδακια διαφορετικου φυλου οταν αυτα ειναι αδερφακια εξ αιματος.αν θελεκνα βαφτισει παιδακια περισσοτερα απο ενα που δεν ειναι αδερφακια πρεπει να ειναι του ιδιου φυλου γιατι παλι θα γινουν αδερφακια πνευματικα.και αυτο συμβαινει για την περιπτωση που αν ενας νονις βαφτηζε δυο ξενα παιδακια μεταξυ τκυς διαφορετικου φυλου και αυτα ερωτευοταν.δεν θα επρεπε γιατι ειναιπνευματικα αδερφια.

25Απαράδεκτη νονά Empty Απ: Απαράδεκτη νονά Δευ Μάης 13, 2013 5:07 am

marthapappa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ειμαι εγκυος σε διδυμακια δε ξερω τι θα κανω με νονα.αυτο ομως που δε θα κανω ειναι οτι εκαναν εμενα ππερισυ βαπτισζω μιας φιλης μας το ενα απο τα διδυμα.μαιος 2012.νωριτερα φανηκαν τα καλα!μου προτεινουν τον οκτωβριο του 2011 με μεγαλη χαρα δεχομαι απο το τηλ μια κ ηταν αρρωστα τα παιδια της μιλουσαμε στο τηλ τηλεφωνουσα συνηθως εγω,ο ανδρας μου Νικος γιορταζε εμεις πηραμε τηλ να ερθουν να παμε εξω να φαμε ομως δε μπορουσαν τελος παντων ηρθαν δεκεμβριο για το τσουρεκι πριν την πρωτοχρονια.μετα καποια τηλ στη χαση κ στη φεξη τον Μαρτιο πηγαινω ψωνιζω δουχα κ παπουτσια τη μικρη για το πασχα να μην τρεχω τελευταια στιγμη μεγαλη τεταρτη μου τηλ η μανα του παιδιου με ρωταει ποτε θα φυγουμε κ της λεω ή σημερα το βραδυ ή αυριο μεγαλη πεμπτη(μη ξεχασω την ειχα ενημερωσει μια εβδομαδα πιθο μπροστα πως θα φυγουμε)η απαντηση της καλα ειναι νηστεια δεν προλαβαινω αλλωστε θα στο φερω μετα το πασχα ηρθε μια εβδομαδα πριν τη βαπτιση [ηρε τα δωρα εφερε μια τουρτα χωρις το μωρο ειδε τα βαπτιστικα μου ειπε να πλεινω μεταξωτα φορεματακια κ λαδοπανα κ εφυγε.δυο ημερες πριν τη βαπτιση με πηρε να δει τι κανω.α!την ημερφα που ηρθε τη ρωτησα ποτε θα ξελαδωσουμε το μωρο η απαντηση της την επομενη της βαπισης θα το ελουζε αν θελαμε να πηγαιναμε για καφε!βαπτιζουμε σαββατο εγω ξεντυσα κ εντυσα το μωρο αυτη ασχολιοταν με την αλλη νονα,ηταν σαββατο απογευμα λεω την αλλη ημερα παμε να το μεταλαβουμε κ ειπε δε θα το μεταλαβει.τη ρωτησα γιατι το βαπτιζουμε κ η απαντηση της χασκογελοντας ....για να σε κανω κουμπαρα! βεβαια δεκεμβριο ουτε φωνη ουτε ακροαση κ το πασχα τωρα εξαφανησθηκαν.ο ανδρας της ειδε τον δικο μπυ ρξω κ του ειπε χαθηκαμε .ειναι δυνατον?αυτος που ειναι ας επαιρνε το μωρο να το φερει.οποτε ξανα φοβαμαι να βαπτισω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις