Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 8:31 am

filumbitsa

filumbitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη

Σοκαριστικές
λεπτομέρειες του αποτρόπαιου εγκλήματος






Σοκαριστικές είναι οι
λεπτομέρειες του πρωτοφανούς εγκλήματος στο Ελαιοχώρι Αρκαδίας με θύμα
ένα 11χρονο κορίτσι από τη Βουλγαρία, για το οποίο μάλιστα είχε
ενεργοποιηθεί και το «Άμπερ Αλέρτ».


Το πτώμα της ανήλικης βρέθηκε στις 5 περίπου το πρωί της Δευτέρας, σε
πηγάδι στην αγροτική περιοχή, ενώ συνελήφθη ένας 41χρονος Αλβανός σε
βάρος του οποίου σχηματίστηκε δικογραφία για ανθρωποκτονία από πρόθεση.
Από τη νεκροψία προέκυψε ότι ο δράστης κακοποίησε το παιδί και στη
συνέχεια το έριξε ζωντανό σε πηγάδι λίγο έξω από το χωριό όπου διέμενε
το άτυχο κορίτσι.
Η αστυνομία ενημερώθηκε τα ξημερώματα της Κυριακής ότι εξαφανίστηκε η
11χρονη που διέμενε με την οικογένειά της στο Ελαιοχώρι, από τον
Οκτώβριο του 2009.
Οι έρευνες συνεχίστηκαν όλη την ημέρα της Κυριακής από αστυνομικές
δυνάμεις, την ΕΜΑΚ με εκπαιδευμένους σκύλους και κλιμάκιο κοινωνιολόγων
και ψυχολόγων από το "Χαμόγελο του Παιδιού". Το σοκαριστικό της υπόθεση
είναι ότι στις έρευνες συμμετείχε και ο 41χρονος Αλβανός.
Η αστυνομία έφθασε στα ίχνη του δράστη, καθώς ο 41χρνος ήταν από τους
τελευταίους που έφυγαν από την πλατεία του χωριού όπου εθεάθη για
τελευταία φορά η 11χρονη. Μετά από πολύωρη ανάκριση ο κατηγορούμενος
υπέπεσε σε αλλεπάλληλες αντιφάσεις και τελικά ομολόγησε την πράξη του,
υποδεικνύοντα παράλληλα το σημείο που έριξε την 11χρονη.
Σύμφωνα με την ομολογία του, επιβίβασε ο ίδιος το κοριτσάκι στο
αυτοκίνητό του με την πρόφαση να το πάει στο σπίτι του, αλλά στη
συνέχεια, το οδήγησε σε ερημική αγροτική τοποθεσία, εφτά χιλιόμετρα από
το χωριό, όπου μέσα στο αυτοκίνητό του το κακοποίησε σεξουαλικά και στη
συνέχεια το έριξε σε πηγάδι, που υπήρχε στο σημείο εκείνο, με νερό
βάθους περίπου δέκα μέτρων.

http://www.skai.gr/





Αναρτήθηκε από
tro(ma)ktikos


στις
3:58 μ.μ.

filumbitsa

filumbitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια εχω τρελαθει ουτε να το σκεφτωμαι δεν θελω Twisted Evil

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το είδα κι εγώ,απίστευτο.... Sad

Αρρωστημένες καταστάσεις,θολά μυαλά κι ένας κόσμος που μόνο κατάλληλος δεν είναι για τα παιδιά μας.

(Δεν έχω κανένα λόγο να κάνω υποδείξεις,αλλά έτσι,εγκυκλοπαιδικά,έχουμε ανοίξει ειδικό thread που αναρτούμε τις ειδήσεις..Απλά για να ξέρετε!)

filumbitsa

filumbitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
συγγνωμη δεν το ηξερα

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
filumbitsa έγραψε:συγγνωμη δεν το ηξερα

χαχα,καλέ τί συγγνώμη;Απλά ενημερωτικά το είπα!

Να είσαι καλά,τα φιλιά μου!

6Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 10:09 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τραγικό... λυπαμαι για το παιδι που δεν εφταιγε σε τιποτα αλλά θα μου επιτρεψετε να κανω την κακιά και πάλι... ΤΙ ΗΘΕΛΕ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ??? Μηπως πρεπει να προφυλακιστουν και οι γονεις ???

http://familyclubproducts.blogspot.com

7Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 10:15 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamametriazouzounakia έγραψε:Τραγικό... λυπαμαι για το παιδι που δεν εφταιγε σε τιποτα αλλά θα μου επιτρεψετε να κανω την κακιά και πάλι... ΤΙ ΗΘΕΛΕ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ??? Μηπως πρεπει να προφυλακιστουν και οι γονεις ???

Εδώ βρε καλή μου,πριν κανένα δίμηνο είχε ανακοινωθεί ότι μια 12χρονη μαθήτρια βγήκε σε ραντεβού με έναν 43χρονο που γνώρισε μέσω facebook,και τη βίασε...Την πλατεία κοιτάμε;Πολλές φορές κι εμείς οι γονείς είμαστε ολίγον τί ανεύθυνοι(έγινα κι εγώ κακιά να σου κάνω παρέα).

Τα παιδιά και τα μάτια μας κορίτσια,το κακό δεν αργεί ποτέ να γίνει.

8Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 10:37 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ξέρεις τι... δεν το παιζω εξυπνη, γιατι δεν ξερεις ΤΙ σου ξημερωνει... αλλά σε κάποια θέματα ειμαι κάθετη... ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ θα το κανω σε ΚΑΘΕ Ηλικια... και θεωρω πως αυτο περνουσε απο το χερι των γονιων... Γιαυτο και ξαναειπα δεν το παιζω εξυπνη αλλα θεωρω οτι δεν εχω υπαρξει ανευθυνη ουτε για ενα δευτερολεπτο απο τοτε που εκανα παιδι... φιλοι και συγγενεις με κοροϊδευουν... ειμαι πολυ σπαστικη λεει που τρεχω συνεχεια πισω τους... και τους απανταω... ΠΡΟΣΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ! Μόνο αν συμβει κατι που ΔΕΝ θα μπορουσα να ... προβλεψω ?

http://familyclubproducts.blogspot.com

9Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 11:41 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Που είναι εκείνα τα όμορφα χρόνια που παιζαμε στις γειτονιές χωρίς να φοβόμαστε; Που αφήναμε ανοιχτές τις πόρτες των σπιτιών μας; Τότε γιατί δεν γινόντουσαν αυτά; Τώρα γιατί πρέπει να κλειδοαμπαρωνόμαστε;
Δεν φταίνε μόνο οι γονείς, αν ο άλλος θέλει να κάνει το κακό θα το κάνει, θα τη στήσει ακόμα κι έξω απο το σχολείο, θα βρεί τρόπο.
Πάνε τα όμορφα χρόνια ανεμελιάς και αθωότητας έχουν αλλάξει οι καταστάσεις η εγκληματικότητα έχει ξεπεράσει κάθε όριο και κάποιοι γονείς δεν λένε να το καταλάβουν νομίζουν πως επικραττεί η ησυχία των δικών τους παιδικών χρόνων.
Εγώ κάθε καλοκαιρι κατεβαίνω στους δικούς μου, ένα όμορφο παραθαλάσσιο χωριουδάκι με πολλές πλατείες και παιδικές χαρές που όταν ήμουν μικρούλα ήμουν συνεχώς έξω και έπαιζα, τωρα πια όμως ξέρω πως το παιδι μου οταν γεννηθει με το καλό δεν θα μπορεί να το ζήσει αυτό, έχουν αλλάξει τα πραγματα.

10Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 11:46 pm

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πραγματικα κοριτσια έχω σοκαριστει με το θέμα άκουσα στην tv οτι οι γονεις το γνωριζαν αυτο τον ανθρωπομορφο τερας!! δεν ξερουμε απο ποιους να προφυλακτούμε. βρε κοριτσια που να το φανταστει ο γονιός ότι το παιδε θα παιζει στην πλατεία του χωριου που ειναι ηρεμα τα πραγματα και θα συμβει αυτο το γεγονος. ακομη και απο τον εαυτο μας θα φοβομαστε σιγα σιγα

11Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Δευ Αυγ 23, 2010 11:52 pm

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια,το πρωί άκουσα στην τηλεόραση ότι το πέταξε στο πηγάδι ενώ ήταν ακόμα ζωντανό... No

Να σας πω κάτι;Όσο βαρύγδουπο κι αν ακουστεί,ή διαβαστεί...

Πιστεύω σε τέτοιες περιπτώσεις ψηφίζω δαγκωτό ηλεκτρική καρέκλα.

Η απλά...Να παραδίδουν τον κακοποιό στα χέρια των γονέων,να πράττουν όπως εκείνοι θέλουν. scratch

12Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 12:51 am

despoinag

despoinag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mamametriazouzounakia έγραψε:Τραγικό... λυπαμαι για το παιδι που δεν εφταιγε σε τιποτα αλλά θα μου επιτρεψετε να κανω την κακιά και πάλι... ΤΙ ΗΘΕΛΕ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ??? Μηπως πρεπει να προφυλακιστουν και οι γονεις ???

Δεν είναι ακριβώς έτσι κορίτσια. Εγώ θα σας μιλήσω σαν μαμά ενός αγοριού κοντά στα 10. Φέτος πέρασε σχεδόν 2 μήνες στο χωριό με τα πεθερικά μου. Μικρό χωριό που όλοι γνωρίζονται. Σε πολύ μικρή απόσταση από το σπίτι έχει την παιδική χαρά και το μπάσκετ του χωριού. Εκεί μαζεύονται τα λιγοστά παιδάκια και παίζουν. Τί θα πω στο παιδί? Μην πας? Θα πάρω άλλα μέτρα. Του μίλησα και θα του εξήγησα ότι εκτός από την γιαγιά και τον παππού δεν θα μπεις σε άλλο αμάξι. Ότι εκτός από τα παιδιά στην ηλικία σου δεν θα κάνεις με κανέναν άλλον παρέα. Ότι κανένας ακόμα και αν είναι φίλος με την γιαγιά και τον παππού δε σημαίνει ότι είναι και δικός σου φίλος.

Δυστηχώς μεγαλώνουν και έχουν ανάγκη να κάνουν τα αυτονόητα. Αυτά που κάναμε και εμείς σαν παιδιά. Φυσικά και η γιαγιά του πήγαινε κάθε 10 λεπτά σε απόσταση και κοίταζε που ήταν το παιδί. Όλα έχουν αλλάξει και πρέπει να προσαρμοστούμε. Δυστηχώς τα παιδάκια μας δεν θα ζήσουν ποτέ όλα αυτά που ζήσαμε εμείς σαν παιδιά αλλά δεν γίνετε να τα έχουμε και στη γυάλα.

Νομίζω ότι μία λύση είναι να μιλάμε πολύ με τα μικρά μας. Να τα ενημερώνουμε και να τα "πονηρεύουμε" χωρίς να τα τρομοκρατούμε.

Εχθές που ανακοινώθηκε η είδηση ενημέρωσα η ίδια τα παιδιά μου για την κατάληξη της εξαφάνισης του κοριτσιού που βλέπαμε στο AMBER ALERT. Τους είπα την κατάληξη και τα άφησα να με ρωτήσουν ότι ήθελαν. Τους εξήγησα ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν γνωστός της οικογένειας. Προσπάθησα να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν υπάρχουν "γνωστοί". Ότι στους γνωστούς λέμε ένα καλημέρα και ένα καλησπέρα, αλλά ποτέ τίποτα παραπάνω παρά μόνο όταν είμαστε με τους γονείς μας.

Αρχισαν να με ρωτάνε, και ο τάδε? Και ο τάδε? Και ο τάδε? Είμαστε αρκετά κοινωνικοί και έχουμε μεγάλο κοινωνικό κύκλο. Τους είπα ΟΟΟΟΛΟΙ χωρίς καμία εξαίρεση, το ότι είναι γνωστοί της μαμάς και του μπαμπά δεν σημαίνει ότι είναι και δικοί σας.

Επίσης τα παιδιά παίζουν με παιδιά. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνουν παρέα με μεγάλους.

Ελεγα ότι δεν θα αφήσω ποτέ τα μικρά μου μόνα τους να κάνουν τίποτα ή να πάνε πουθενά. Και το κατάφερα μέχρι κάποια ηλικία (με την μικρή το καταφέρνω ακόμα) αλλά δυστηχώς στην πράξη μετά από κάποια ηλικία δεν είναι εφικτό. Είναι εφικτό όμως να κρύβομαι στη γωνία και να παρακολουθώ τον γιο μου να παίζει με τους φίλους του στο πλαταιάκι δίπλα στο σπίτι. Είναι εφικτό να τους μιλάω και να τους ενημερώνω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Είμαι αγχωμένη και εξοργισμένη με τέτοιες ειδήσεις και γεγονότα. Ο Θεός να μας βοηθήσει να κάνουμε πάντα ότι καλύτερο για τα παιδιά μας.

13Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 1:04 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνω με despoinag,ουτε ειναι σωστο να τα εχουμε σε κλουβι και απο την αλλη,τα παντα με μετρο και πολυ διαλογος

14Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 2:09 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα συμφωνήσω κι εγώ με despoinag.
Κι όσο το σκέφτομαι, εγώ θα γίνω καρδιακή αν το παιδί μου μου κάνει ότι έκανα εγώ στη μάνα μου. Έλεγα 10 και γύρναγα 12.
Αλλά η μάνα, μας είχε συμβουλέψει καλά κι έτσι δε φοβόταν και πολύ. Ήξερε τι κορίτσια είχε! Χεχε!
Καραμέλες, γλυκά, κεράσματα, αγκαλιές, φιλιά, αγγίγματα, έλα στο αυτοκίνητο, στο σπίτι μου και άλλα τέτοια, μακριά μακριά μακριά!
Και όταν γινόταν κάτι "ύποπτο" τρέχαμε αμέσως σπίτι να το πούμε στη μαμά και το μπαμπά. Από πιτσιρικάκια.

Δε μπορείς να περιορίσεις τα παιδιά.
Ούτε να τα κλείσεις σε ένα αόρατο χρυσό κλουβί.
Πρέπει να τα μάθουμε να ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ. Να παρατηρούν και να αναλύουν.
Μόνο έτσι μπορούν να αποφύγουν τους κινδύνους. Θα μπορούσε να είχε συμβεί καθώς γυρνούσε από το σχολείο ή οπουδήποτε αλλού. Δε χρειάζεται να είναι η πλατεία...

15Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 2:25 am

despoinag

despoinag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ κοριτσάκια μου ευχαριστηθείτε τα όσο είναι μικράκια γιατί όσο μεγαλώνουν μεγαλώνουν και τα άγχη και οι ανησυχίες.

Καμιά φορά λέω στη μαμά μου: Είστε πολύ τυχερές που μεγαλώσατε τα παιδιά σας σε άλλες εποχές.

Εγώ θυμάμαι ότι το μόνο άγχος της μαμάς μου ήταν όταν γυρίζαμε από το παιχνίδι που θα τρέχει αίμα Razz Razz Νοιώθω πολλές τύψεις που τα παιδιά μου δεν θα ζήσουν ποτέ τόσο ελεύθερα.

16Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 2:29 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια εχτές που είδα την είδηση το πρώτο πράγμα που είπα στον άντρα μου "πώς θα πάω για δουλειά όταν έρθει η ώρα;"δεν μπορώ να φανταστώ τι άγχος θα έχω όταν θα αρχίσει η μικρή μου να κυκλοφορεί μόνη της έστω και για να πάει στο σχολείο.....

17Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Empty Απ: Σε τι κοσμο τα φαιρνουμε? Τρι Αυγ 24, 2010 7:47 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
despoinag έγραψε:
mamametriazouzounakia έγραψε:Τραγικό... λυπαμαι για το παιδι που δεν εφταιγε σε τιποτα αλλά θα μου επιτρεψετε να κανω την κακιά και πάλι... ΤΙ ΗΘΕΛΕ 11 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ??? Μηπως πρεπει να προφυλακιστουν και οι γονεις ???

Δεν είναι ακριβώς έτσι κορίτσια. Εγώ θα σας μιλήσω σαν μαμά ενός αγοριού κοντά στα 10. Φέτος πέρασε σχεδόν 2 μήνες στο χωριό με τα πεθερικά μου. Μικρό χωριό που όλοι γνωρίζονται. Σε πολύ μικρή απόσταση από το σπίτι έχει την παιδική χαρά και το μπάσκετ του χωριού. Εκεί μαζεύονται τα λιγοστά παιδάκια και παίζουν. Τί θα πω στο παιδί? Μην πας? Θα πάρω άλλα μέτρα. Του μίλησα και θα του εξήγησα ότι εκτός από την γιαγιά και τον παππού δεν θα μπεις σε άλλο αμάξι. Ότι εκτός από τα παιδιά στην ηλικία σου δεν θα κάνεις με κανέναν άλλον παρέα. Ότι κανένας ακόμα και αν είναι φίλος με την γιαγιά και τον παππού δε σημαίνει ότι είναι και δικός σου φίλος.

Δυστηχώς μεγαλώνουν και έχουν ανάγκη να κάνουν τα αυτονόητα. Αυτά που κάναμε και εμείς σαν παιδιά. Φυσικά και η γιαγιά του πήγαινε κάθε 10 λεπτά σε απόσταση και κοίταζε που ήταν το παιδί. Όλα έχουν αλλάξει και πρέπει να προσαρμοστούμε. Δυστηχώς τα παιδάκια μας δεν θα ζήσουν ποτέ όλα αυτά που ζήσαμε εμείς σαν παιδιά αλλά δεν γίνετε να τα έχουμε και στη γυάλα.

Νομίζω ότι μία λύση είναι να μιλάμε πολύ με τα μικρά μας. Να τα ενημερώνουμε και να τα "πονηρεύουμε" χωρίς να τα τρομοκρατούμε.

Εχθές που ανακοινώθηκε η είδηση ενημέρωσα η ίδια τα παιδιά μου για την κατάληξη της εξαφάνισης του κοριτσιού που βλέπαμε στο AMBER ALERT. Τους είπα την κατάληξη και τα άφησα να με ρωτήσουν ότι ήθελαν. Τους εξήγησα ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν γνωστός της οικογένειας. Προσπάθησα να τους δώσω να καταλάβουν ότι δεν υπάρχουν "γνωστοί". Ότι στους γνωστούς λέμε ένα καλημέρα και ένα καλησπέρα, αλλά ποτέ τίποτα παραπάνω παρά μόνο όταν είμαστε με τους γονείς μας.

Αρχισαν να με ρωτάνε, και ο τάδε? Και ο τάδε? Και ο τάδε? Είμαστε αρκετά κοινωνικοί και έχουμε μεγάλο κοινωνικό κύκλο. Τους είπα ΟΟΟΟΛΟΙ χωρίς καμία εξαίρεση, το ότι είναι γνωστοί της μαμάς και του μπαμπά δεν σημαίνει ότι είναι και δικοί σας.

Επίσης τα παιδιά παίζουν με παιδιά. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνουν παρέα με μεγάλους.

Ελεγα ότι δεν θα αφήσω ποτέ τα μικρά μου μόνα τους να κάνουν τίποτα ή να πάνε πουθενά. Και το κατάφερα μέχρι κάποια ηλικία (με την μικρή το καταφέρνω ακόμα) αλλά δυστηχώς στην πράξη μετά από κάποια ηλικία δεν είναι εφικτό. Είναι εφικτό όμως να κρύβομαι στη γωνία και να παρακολουθώ τον γιο μου να παίζει με τους φίλους του στο πλαταιάκι δίπλα στο σπίτι. Είναι εφικτό να τους μιλάω και να τους ενημερώνω.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Είμαι αγχωμένη και εξοργισμένη με τέτοιες ειδήσεις και γεγονότα. Ο Θεός να μας βοηθήσει να κάνουμε πάντα ότι καλύτερο για τα παιδιά μας.

Εδω θα διαφωνήσω... ουτε θα αφησω τα παιδια μου να πανε στο χωριο με τον παππου και την γιαγια ή στην τελική αν πάνε εξ ανάγκης θα πρεπει να ξερω οτι ο παππους ή η γιαγια τα συνοδεύουν στην παιδικη χαρα κλπ...

Λυπάμαι αν γινομαι αντιπαθής αλλά ΑΝ το παιδί μου πάθει κάτι... α πα πα... ουτε να το σκεφτομαι... προτιμω να ΜΗΝ ζησουν τετοιες εμπειριες κι ας ειναι λιγο λιγοτερο ελευθερα απο άλλα παιδιά... τουλάχιστον θα τα έχω...

Και διαφωνω ΚΑΘΑΕΤΑ με το ότι ΔΕΝ είναι υπέυθυνοι οι γονείς... 1 η ωρα τη νυχτα... 11 χρονων μόνο στην πλατεία ???

http://familyclubproducts.blogspot.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις