Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
107 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 107 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Δευ Μάης 20, 2013 9:28 pm

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημέρα κορίτσια. χθες ξεκινήσαμε τα φρούτα στον μπέμπη μας κι έχω μια απορία. η παιδίατρός μου είπε να βάζω κάθε μέρα 1 καινούριο φρούτο π.χ. δευτέρα μισό μήλο τρίτη μισό μήλο και μισό αχλάδι τετάρτη μισό μήλο μισό αχλάδι και μισή μπανάνα και την πέμπτη 3 ολόκληρα φρούτα. στην κόρη μου μου είχαν πει να προσθέτω καινούριο φρούτο ανά 3 ημέρες. πιο είναι το σωστό? τι κάνατε εσείς?

2ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Δευ Μάης 20, 2013 9:39 pm

3-mammy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημέρα. Ο παιδίατρος ξέρει καλύτερα το κάθε παιδί. Στα δικά μας τρίδυμα που ξεκίνησαν πριν από μια εβδομάδα φρούτα, μας είπε να προσθέτουμε ένα νέο φρούτο ανά 7 μέρες. Όσον αφορά τις ποσότητες, μας είπε όσο θέλουν αυτά να τρώνε. Εχθές, για παράδειγμα, έβαλα 2 μήλα, 3 αχλάδια και μια μπανάνα και για τα τρία και τα 2 από τα τρία έφαγαν όλη την κρέμα τους. Ο άλλος ακόμα παίζει όταν του δίνουμε κρέμα και είναι και φανατικός οπαδός του γάλακτοςSmile Βέβαια, δεν είναι κάθε μέρα ίδια. Υπάρχουν φορές που δεν την τρώνε όλη. Κάθε φορά όμως γίνονται σαν τα γουρουνάκια.

3ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Δευ Μάης 20, 2013 10:34 pm

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
χαχαχαχαχα μπραβο σου... πως τα προλαβαινεις και τα 3 εγω με εναν μπεμπη και την κορη μου στα 3 εχω σαλταρει...

4ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Δευ Μάης 20, 2013 11:02 pm

Jemina.

Jemina.
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημέρα
και μας η παιδίατρος μας είπε να βάζουμε καινούργιο φρούτο ανα 7 μέρες. Αλλά κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα.

5ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 4:03 am

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Jemina. έγραψε:καλημέρα
και μας η παιδίατρος μας είπε να βάζουμε καινούργιο φρούτο ανα 7 μέρες. Αλλά κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα.

δεν ξερω κοριτσια... φοβαμαι μην μου βγαλει καμια αλλεργια τοσο αποτομα που θα μπουν ολα. με βαση το προγραμμα του γιατρου μου μεχρι την τεταρτη θα τρωει 3 γευματα.

6ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 5:46 am

vivianna

vivianna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ποπο μπράβο σου σε ζηλευω και σε θαυμαζώ...να φανταστώ μονη σου δεν μπορείς να ταισεις και τα τρία ....για τις προμήθειες φαντάζομαι θα σηκωνετετε όλο το σούπερ μάρκετ...στο θεμα μας...και εγω ξεθαρεψα και έβαλα τα φρούτα το ένα μετα το άλλο και τώρα μου εχει βγάλει σπυρακια και δεν ξέρω τι φταίει...νομίζω αν προσθετεις νεο φρουτο ανα δυο τρεις μέρες ειναι καλύτερα ...δεν είμαι βέβαια γιατρός ,εμπειρικά στο λέω!

7ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 5:49 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vivianna έγραψε:Ποπο μπράβο σου σε ζηλευω και σε θαυμαζώ...να φανταστώ μονη σου δεν μπορείς να ταισεις και τα τρία ....για τις προμήθειες φαντάζομαι θα σηκωνετετε όλο το σούπερ μάρκετ...στο θεμα μας...και εγω ξεθαρεψα και έβαλα τα φρούτα το ένα μετα το άλλο και τώρα μου εχει βγάλει σπυρακια και δεν ξέρω τι φταίει...νομίζω αν προσθετεις νεο φρουτο ανα δυο τρεις μέρες ειναι καλύτερα ...δεν είμαι βέβαια γιατρός ,εμπειρικά στο λέω!
εδωσες φραουλα;

8ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 6:01 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κι εμένα ο γιατρός μου ανά 3 μέρες μου είχε πει να βάζω καινούριο φρούτο. καλό είναι μωρέ να περάσουν 2-3 μέρες για να μπορέσεις να δείς αν βγάλει κάποια αλλεργία και να καταλάβεις ποιό φρούτο την προκάλεσε.τί να πώ ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του!!

9ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 6:34 am

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μου φανηκε πολυ αποτομα ακομα δεν ειδε το κουταλι και σε μια βδομαδα να τρωει 3 γευματα... κι εγω λεω να το καθυστερήσω.

10ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 7:18 am

vivianna

vivianna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οχι ,πεπόνι έβαλα λες να φταίει αυτό?

11ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 8:55 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Στις φρουτόκρεμες κανονικά προσθέτουμε σταδιακά ένα ένα φρουτό. καλό είναι να αποφεύγουμε τον συνδυασμό μπανάνα-μήλο μια και τα 2 έιναι στυπτικά και μπορεί να προκαλέσουν δυσκοιλιότητα. Καλό είναι να μην ξεπερνάμε τα 4 φρούτα. Δηλαδή δεν προσθέτουμε όλα τα εποχής συν τα κλασικά. Βγάζουμε ένα βάζουμε ένα. Αυτά τουλάχιστον απο την δική μου παιδιάτρο. Τώρα όσο αφορα τα γεύματα. Εγώ ξεκίνησα και στα 3 παιδιά (με διαφοορετικό παιδιάτρο) τον πρώτο μήνα με ρυζάλευρο. 2ο μήνα φαρίνα και μετά απο 10 ημέρες πρόσθεσα φρούτα και χορτόσουπα. Δηλαδή σε 2 μήνες περίπου μπήκαμε στα τρια γεύματα με ουτάλι ημερησίως.

12ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 11:34 am

Ελευθερια_


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα και απο εμένα!σήμερα πήγαμε παιδίατρο και αύριο αισίως ξεκινάμε και εμείς φρούτα.Η δική μου η παιδίατρος κατευθείαν μου είπε να της κάνω μήλο αχλάδι και μετά απο πέντε μέρες 1/3 μπανάνα, γιατί μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα.Μετά απο δέκα μέρες μου είπε να στίψω και μισό πορτοκάλι.Όντως ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του πρόγραμμα.Για να δούμε αύριο τι μάχη θα δώσουμε με το κουτάλι Very Happy

13ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 11:37 am

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:Στις φρουτόκρεμες κανονικά προσθέτουμε σταδιακά ένα ένα φρουτό. καλό είναι να αποφεύγουμε τον συνδυασμό μπανάνα-μήλο μια και τα 2 έιναι στυπτικά και μπορεί να προκαλέσουν δυσκοιλιότητα. Καλό είναι να μην ξεπερνάμε τα 4 φρούτα. Δηλαδή δεν προσθέτουμε όλα τα εποχής συν τα κλασικά. Βγάζουμε ένα βάζουμε ένα. Αυτά τουλάχιστον απο την δική μου παιδιάτρο. Τώρα όσο αφορα τα γεύματα. Εγώ ξεκίνησα και στα 3 παιδιά (με διαφοορετικό παιδιάτρο) τον πρώτο μήνα με ρυζάλευρο. 2ο μήνα φαρίνα και μετά απο 10 ημέρες πρόσθεσα φρούτα και χορτόσουπα. Δηλαδή σε 2 μήνες περίπου μπήκαμε στα τρια γεύματα με ουτάλι ημερησίως.

έτσι κι εγώ με την πρώτη παιδίατρο με την διαφορά ότι τον πρώτο μήνα ξεκίνησα με φρούτα και σε 10 μέρες έβαλα ρυζάλευρο το απόγευμα. τον δεύτερο μήνα μπήκε η σούπα το μεσημέρι. τώρα δεν ξέρω τι να πω... δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό αυτό, αλλά δεν θέλω να αλλάξω παιδίατρο γιατί είναι η μόνη στην περιοχή μου που είναι φιλική προς τον θηλασμό με τους άλλους είχα πρόβλημα... μάλλον θα ακολουθήσω μια μέση οδό τελικά... θα βάλω 3 γεύματα αυτόν τον μήνα αλλά όχι σε μια βδομάδα αλλά σε 3... δεν βλέπω άλλη λύση.

14ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 11:40 am

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ελευθερια_ έγραψε:Καλησπέρα και απο εμένα!σήμερα πήγαμε παιδίατρο και αύριο αισίως ξεκινάμε και εμείς φρούτα.Η δική μου η παιδίατρος κατευθείαν μου είπε να της κάνω μήλο αχλάδι και μετά απο πέντε μέρες 1/3 μπανάνα, γιατί μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα.Μετά απο δέκα μέρες μου είπε να στίψω και μισό πορτοκάλι.Όντως ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του πρόγραμμα.Για να δούμε αύριο τι μάχη θα δώσουμε με το κουτάλι Very Happy

καλή επιτυχία. ο δικός μου ξενέρωσε από το στήθος στο κουτάλι και δεν το θέλει καθόλου 5-6 κουταλιτσες με το ζόρι έφαγε

15ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 12:06 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mania_a έγραψε:μου φανηκε πολυ αποτομα ακομα δεν ειδε το κουταλι και σε μια βδομαδα να τρωει 3 γευματα... κι εγω λεω να το καθυστερήσω.
να πω κάτι? μήπως η παιδίατρος σου δίνει αυτό το πρόγραμμα γιατί θηλάζεις? Θέλω να πω ότι εμέσω το μωρό σου έχει φάει και όλα τα φρούτα (οπότε θα έβλεπες αν είχε καποια αλλεργία) και όλα τα φαγητά. Λέω τώρα εγω. Και να πω πως και εγώ στο πρώτο τα ακουγα τυφλα ότι μου έλεγαν. Τώρα κάνω και μερικά δικά μου. Δηλαδή έχω προσθέσει ζυμαρικό απο τώρα στη σούπα του αν και δεν μου το έχει πει αλλά στο πρώτο απο την αρχή ο προηγούμενος μου είχε πει να βάλω. Αρα αφού δεν έπαθε τίποτα ο μεγάλος και ο μεσαίος τι θα πάθειτο μικρό?

16ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 12:15 pm

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ede έγραψε:
mania_a έγραψε:μου φανηκε πολυ αποτομα ακομα δεν ειδε το κουταλι και σε μια βδομαδα να τρωει 3 γευματα... κι εγω λεω να το καθυστερήσω.
να πω κάτι? μήπως η παιδίατρος σου δίνει αυτό το πρόγραμμα γιατί θηλάζεις? Θέλω να πω ότι εμέσω το μωρό σου έχει φάει και όλα τα φρούτα (οπότε θα έβλεπες αν είχε καποια αλλεργία) και όλα τα φαγητά. Λέω τώρα εγω. Και να πω πως και εγώ στο πρώτο τα ακουγα τυφλα ότι μου έλεγαν. Τώρα κάνω και μερικά δικά μου. Δηλαδή έχω προσθέσει ζυμαρικό απο τώρα στη σούπα του αν και δεν μου το έχει πει αλλά στο πρώτο απο την αρχή ο προηγούμενος μου είχε πει να βάλω. Αρα αφού δεν έπαθε τίποτα ο μεγάλος και ο μεσαίος τι θα πάθειτο μικρό?

δεν ξέρω ίσως... βέβαια τώρα που το έψαξα λίγο στο internet λένε ότι ο θηλασμός πρέπει να είναι αποκλειστικος για 6 μήνες και οι στερεές να μπαίνουν από τον 7ο. τι να πω ο καθένας τα δικά του και εμάς το μυαλό μας μπάχαλο...

17ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τρι Μάης 21, 2013 12:25 pm

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η μπέμπα μου έπινε υποαλλεργικό γάλα έως 6 1/2 μηνών. Έπειτα έφαγε κρέμα βανίλια και ταυτόχρονα αλλάξαμε και το γάλα σε κανονικό γάλα δεύτερης βρεφικής ηλικίας. Αμέσως μετά αρχίσαμε τη φρουτόκρεμα με ΕΝΑ ΦΡΟΥΤΟ ΤΗ ΜΕΡΑ. Μισό μήλο, μισό αχλάδι, μισή μπανάνα και μισό πορτοκάλι. Παρότι υπήρχαν εξ αρχής υποψίες για αλλεργία αντέδρασε μια χαρά. Σήμερα τρώει από όλα εκτός από ψάρι που δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμη.
Ο/Η κάθε παιδίατρος έχει τη δική του σειρά και τακτική. Εφόσον τον έχεις επιλέξει οφείλεις να ακολουθείς τις συμβουλές του. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ.

18ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Empty Απ: ξεκιναμε κρεμες? τι κανω? Τετ Μάης 22, 2013 12:46 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vivianna έγραψε:Οχι ,πεπόνι έβαλα λες να φταίει αυτό?
οχι το πεπονθ δεν πειραζει.ρωτησα για την φραουλα γιατι απαγορευετε σε παιδακια κατω των τριων.σπυρακια εβγαλε στο προσωπο η στην κοιλιτσα;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις