Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
450 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 450 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπον ας ξεκινησω...ο γιοκας μου ειναι 26 μηνων και εγω εγκυος στον εκτο στην κορουλα μου!!ειναι ενα παιδακι που τις τελευταιες μερες διανυει μια φαση που δεν θελει πολλα πολλα με τους γυρω του τυπου αγκαλιτσες,φιλακια,παιχνιδακια κτλ που συνηθιζε μεχρι προτεινως!προτιμα να παιζει η με τη μαμα του (εμενα)η μονος του...
δυο φορες λοιπον απο δυο διαφορετικα προσωπα τα οποια του εχουν πολλη αδυναμια και τον αγαπανε ειπωθηκε το εξης οταν το παιδι αρνηθηκε να παιξει μαζι τους λεγοντας τους "οχιιιι,μηηηη"

"ενταξει λοιπον σωτηρακη εγω θα παιξω με το αλλο μωρακι (που παρεπιπτοντως τυχαινε να ειναι εκει ενα αλλο μωρακι εκεινη τη στιγμη) και θα κανω αυτον αγκαλιτσα και οχι εσενα!!!!!κοιτα που τον κανω αγκαλιτσα!!!!!
ο σωτηρης σαστισε και κοιταζε σχεδον σκεφτικος...

καταλαβαινετε οτι εξοργιστηκα γιατι εκεινη τη στιγμη δημιουργουν στο παιδι καποια συναισθηματα ζηλιας που μπορει μεχρι εκεινη τη στιγμη ουτε το ιδιο το παιδακι να ειχε σκεφτει...οταν λοιπον στην μια ειδικα "εβαλα χερι"λεγοντας της ουτε για αστειο μην το ξαναπει αυτο μου απαντησε οτι ξερει απο παιδια(τρεις φορες κιολας ) ...κι εγω της λεω "αν ηξερες δεν θα ελεγες σε ενα διχρονο αυτη τη βλακεια γιατι το παιδι δεν μπορει να καταλαβει οτι το λες για πλακα και απλα το κανεις να ζηλεψει ...τοσο απλα δεν θελει κοπο!!!θελει τροπο!!
σκεφτομαι τι εχω να περασει με τη μπεμπα οταν με το καλο γεννηθει!!τετοιες ασυναρτιες λεγονται και αντε να εξηγησεις μετα στο παιδακι...

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου Αλεξανδρα... Εχω περασει ακριβως την ιδια ιστορια με τα πεθερικα μου, περισυ που ημουν εγκυος στο αγορακι μου. Η μικρη μου ηταν 3,5 ετων και αρκετα ανεξαρτητη και δεν θελει και πολλα πολλα.. Η πεθερα μου λοιπον επειδη εσκαγε που η μικρη δεν πηγαινε στην αγκαλια της της ελεγε: " Κοιτα να ερχεσαι στην αγκαλια μας και να μας εκμεταλλευτεις οσο μπορεις, γιατι τωρα που θα γεννηθει ο μπεμπης μονον αυτον θα παιρνουμε αγκαλια και μονο αυτον θα αγαπαμε"!!! ειχα παθει σοκ!!!!!!!! Ηξερα απο τοτε που ημουν εγκυος στην κορη μου οτι τα πεθερικα ειχαν ψιλοαπογοητευτει που θα γεννουσα κοριτσι και τωρα ηταν μες στην τρελη χαρα που ερχοταν το αγορι!
Την εκραξα, εννοειται,της ειπα να μην δημιουργει τετοιες σκεψεις στην μικρη μου και να ζηλευει τον αδερφο της πριν ακομα γεννηθει!! εγινα κακια νυφη και τα σχετικα...
Τωρα θα σε στενοχωρησω λιγακι με το τελικο αποτελεσμα: Στον 8ο μηνα εχασα το γιο μου, η μικρη δεν προλαβε να...ζηλεψει ποτε και τα πεθερικα...μεινανε με ενα εγγονι...την κορη μου, για την οποια ειχαν απογοητευτει οταν εμαθαν το φυλο της τοτε, παλια...

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έχετε δίκιο, το παιδί θα το συνδέσει και θα το νιώσει επειδή το έχει ακούσει πριν καν γεννηθεί το μωρό.
Σώζεται η κατάσταση από σένα, τη μαμά δηλ., αφού σου έχει αδυναμία θα ακούσει που θα του πεις το καινούριο μωράκι θα θέλει να παίζετε μαζί και τέτοια, έτσι ώστε να εξισορροπήσεις αυτά που ακούει ο μικρός.
Μην ξεχνάς ότι δε μπορείς πάντα να ελέγξεις τι θα του πουν οι άλλοι, καλό είναι να προνοείς "διδάσκοντας" στο παιδί το σωστό τρόπο σκέψης ώστε να αντιμετωπίσει μόνο του εκείνη τη στιγμή την αμφιβολία.
Αυτά από μένα, ελπίζω να πάνε όλα καλά όπως και να'χει

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lillybel κοριτσακι μου τι να πω...σου ευχομαι απο δω και περα τα καλυτερα και με το καλο να αποκτησετε κιαλλο μωρακι και να χαιρεσαι την πριγκιπεσσα σου!!!σε φιλω!!

ντινακι χαιρομαι για τον εαυτο μου γιατι ειμαι ενας ανθρωπος που αμεσως "κοβω τον αερα " σε τετοιες ασυναρτησιες τριτων και ειμαι σιγουρη οτι αρκετες φορες εχω χαρακτηριστει υπερβολικη...ποσως που με ενδιαφερει!!απτην αλλη μιλαω στον γιοκα μου σχεδον καθε μερα για τη μπεμπα και ομολογω οτι κανω αγωνα γιαυτο το θεμα γιατι ο γιος μου ειναι προσκολλημενος επανω μου (ειμαστε μαζι 24 ωρεςτο 24ωρο,τον θηλασα και εικοσι μηνες και εχουμε αποκτησει τρελλο δεσιμο και σκεφτομαι οτι οταν με δει να θηλαζω η να παιρνω αγκαλια τη μπεμπα θα του ρθει ο ουρανος σφοντηλι ουτως η αλλως, αλλα μην μου το κανουν και οι τριτοι πιο δυσκολο απο την ασχετοσυνη τους η την αφελεια τους εκεινη τη στιγμη!!
Lillybel για τα πεθερικα ουδεν σχολιο-δεν αξιζει! (συγνωμη κιολας)

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το κλειδί είναι να του εμφυσήσεις το ότι θα έχει παρέα να παίζει και ότι θα είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ αδελφός και θα την προστατεύει και θα τη φροντίζετε μαζί και θα την πηγαίνετε βόλτες. Θα το δει σα παιχνίδι και σαν ευθύνη το θέμα (με τον καιρό, στα 3 περίπου θα δεις συμπεριφορές στοχευμένες και με πρόθεση) και δε θα μείνει χώρος για ζήλιες.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
όσο για τις βλακείες και την ασχετοσύνη τρίτων, αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που άκουγα περιστατικό τώρα θα σας καλούσα στην πισίνα μου Twisted Evil

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki88 έγραψε:όσο για τις βλακείες και την ασχετοσύνη τρίτων, αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που άκουγα περιστατικό τώρα θα σας καλούσα στην πισίνα μου Twisted Evil
χαχαχαα...ντινακι εχεις απολυτο δικιο και στα δυο μηνυματα σου!!!

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σ'ευχαριστω Αλεξανδρα μου! Κι εσυ με το καλο να κρατησεις τη μπεμπουλα σου αγκαλια. Τον μικρο σου να τον βαζεις μεσα σε καθε δραστηριοτητα που θα αφορα στη μικρη σου, στο μπανακι της, στο ταισμα της, στο παιχνιδι της...σε ολα.. Και απο τωρα, οπως πολυ σωστα λεει η dinaki θα του μιλας για την μικρουλα και για το ποση χαρα θα φερει στις ζωες ολων σας. Και να μην διστασεις ποτε μα ποτε να βαλεις στη θεση του οποιον προσπαθησει να δημιουργησει ασχημα συναισθηματα στο ενα αδερφακι για το αλλο! Ειτε τωρα, ειτε και αργοτερα που θα μεγαλωνουν. Απο εμας εξαρταται σε μεγαλο βαθμο το πως θα αντιμετωπιζει το ενα αδερφακι το αλλο κι οχι απο τις γιαγιαδες και τους θειους....

Εννοειται οτι τα πεθερικα μου τα εχω εκει που τους αξιζει! Το ιδιο και ο αντρας μου και η μικρη μου. Κι ετσι ειμαστε ολοι καλα και ηρεμοι..! Very Happy

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lillybell έγραψε:Σ'ευχαριστω Αλεξανδρα μου! Κι εσυ με το καλο να κρατησεις τη μπεμπουλα σου αγκαλια. Τον μικρο σου να τον βαζεις μεσα σε καθε δραστηριοτητα που θα αφορα στη μικρη σου, στο μπανακι της, στο ταισμα της, στο παιχνιδι της...σε ολα.. Και απο τωρα, οπως πολυ σωστα λεει η dinaki θα του μιλας για την μικρουλα και για το ποση χαρα θα φερει στις ζωες ολων σας. Και να μην διστασεις ποτε μα ποτε να βαλεις στη θεση του οποιον προσπαθησει να δημιουργησει ασχημα συναισθηματα στο ενα αδερφακι για το αλλο! Ειτε τωρα, ειτε και αργοτερα που θα μεγαλωνουν. Απο εμας εξαρταται σε μεγαλο βαθμο το πως θα αντιμετωπιζει το ενα αδερφακι το αλλο κι οχι απο τις γιαγιαδες και τους θειους....

Εννοειται οτι τα πεθερικα μου τα εχω εκει που τους αξιζει! Το ιδιο και ο αντρας μου και η μικρη μου. Κι ετσι ειμαστε ολοι καλα και ηρεμοι..! Very Happy
ναι ετσι ειναι!!!εννοειται δε κολλαω πουθενα σε οτι αφορα τα παιδια!!!!
χαιρομαι πολυ που ειστε ολοι καλα σε σχεση με το ποια θεση εχετε τα ....πεθερικα! χαχαα!!!
ο καθεις παιρνει τη θεση που του αξιζει δημιουργια συναισθηματων ζηλιας σωνει και καλα!!!!! 328109 δημιουργια συναισθηματων ζηλιας σωνει και καλα!!!!! 328109

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ έχω το κακό ελάτωμα να τραβάω περισσότερο τις καταστάσεις. Δεν είναι μόνο το θέμα της ζήλιας. Βρίσκω απαράδεκτο, μα απαράδεκτο όμως να εκβιάζεις ένα παιδί για να παίρνεις την αγάπη του ,τα φιλιά του, τα παχνίδια του. Ή κάνεις αυτό ή εμείς δεν θα σου κάνουμε το άλλο. ¨η θα μου κάνεις αύτο και εγώ θα σου δώσω σοκολάτα. Το ξέρω ότι έιμαι υπερβολική αλλά δεν ξέρω πως σκέφτεται το μυαλουδάκι ένος παιδιού. Φοβάμαι ότι με αυτό τον τρόπο του μαθαίνεις να υποκύπτει σε πράγματα που δεν γουστάρει. Γιατί ρε φίλε δεν θέλει να σε φιλήσει αλλά για να μην χάσει την συμπάθεια σου θα κάνει κάτι που δεν θέλει. Αυτό εμένα με τρομάζει και θα με΄έκανε σίγουρα έξαλλη. Φυσικά και μας έχει τύχει αλλά επιμένω να λέω στα παιδιά πως αν δεν έχετε κέφι για να κάνετε κάτι δεν θα το κάνετε ότι και να σας λένε ότι και να σας δίνουν όποιος και αν είναι αυτός. Σε αγαπάω εγώ και εγώ θα σου κάνω όλα τα χατήρια. Μέχρις στιγμή πιάνει. Wink και φυσικά ολες οι αηδίες ο Β είναι πιο καλό παιδί απο εσένα, πιο όμορφο κλπ. και εκεί το αντιμετωπίζω ψύχραιμα με επι τόπου κουβέντα στο παιδί και έμμεση προσβολη στον ΄΄έξυπνο΄΄.

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπερα σας Smile
Πολυ επιφυλακτικα και με σεβασμο σε ολες τις μανουλες,ηθελα να πω,πως δεν ειναι τοσο "κακο" να πεις σε ενα παιδακι "αν μου δωσεις ενα φιλακι θα σου δωσω καραμελα" (κατ'εμε).Ποτε δεν μου πηγε το μυαλο τοσο μακρυα,να σκεφτω πως του κανω κακο κανοντας αυτη την κινηση.Το εχω κανει,το εχω δει πολλες φορες γυρω μου και σιγουρα μου το εχουν κανει οταν ημουν κι εγω παιδι...Σημερα που διαβασα το θεμα,ειδα ποσο πολυ μπορει να "πειραζει" ολο αυτο..
Το σιγουρο για εμενα,εκτος των αλλων,ειναι οτι τα παιδια γενικα θελουν κινητρο.Δεν λεω εκβιασμο,αλλα σωστο κινητρο.Ειδικα με το σχολειο αργοτερα.
Αναρωτιεμαι ομως...
Ποιο ειναι το σωστο κινητρο;και δεν θα ειναι και αυτο ενα ειδος "εκβιασμου-δωροδοκιας";.....
Δουναι και λαβειν λοιπον...
Οσο για τα συναισθηματα ζηλιας...εκει ο χειρισμος θα πρεπει να ειναι πολυ λεπτος.Η μανουλα ομως παντοτε νομιζω ξερει πως να χειριστει μια κατασταση με το παιδακι της <3
Να ειστε καλα μανουλες με ολο το σεβασμο παντα Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις