Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty . Παρ Ιουν 07, 2013 12:48 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακριβως μυρτω.οταν υπαρχουν γιαγιαδες που να εμπιστευομαστε πληρως και δεν εχουμε το μυαλο μας αν ειναι καλα τα παιδια μας αν περνανε καλα κτλ δεν βρισκω λογο να μην τα αφηνουμε.εξαλλου παντα οτι και αν κανουμε θα εχουμε τα προσωπακια τους μπροστα μας,αλλα ως εκει γιατι αν ανησυχουσαμε ε δεν θα τα αφηναμε.εξαλλου πιστευω οτι εχουν αναγκη και αυτα απο αλλγη περιβαλλοντος και προσωπων.

52gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 2:09 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομίζω πως αυτή η ερώτηση έιναι λίγο ΄΄άκυρη''. αν θεωρούσε καμία μαμά οτι στερέι χρόνο απο το παιδί της σαφώς και δεν θα το έκανε. Και για να το κάνει αισθάνεται μια χαρά και πολύ καλά κάνει. Δεν έιπαμε και να το παρατάς μόνο του. Το αφήνεις σε ανθρώπους που περνέαι και το παιδάκι καλά. Φαντάζομαι τουλάχιστον Rolling Eyes Εμένα δενμου φαίνεται κακό. Ασχετα αν δεν το κάνω. Το άσχημο μου φαινόταν σε περίπτωσεις που ήξερα κιόλας με ένα παιδάκι , η μαμά να σχολάει απο τις 6 το απόγευμα και να γυρίζει στις 10 μόνο και μόνο για να έχει κοιμηθει το μω΄ρο (δικαιολογία να μην το ξεσηκώει και δεν κοιμάται) ,Τα ΣΚ πάντα στην γιαγιά, και διακοπές πάντα μόνη της. Και η καλύτερ ατάκα όλων των εποχών ΄΄Δεν κάνω δευτερο γιατί μου έχει φάει όλη την ενέργει'' Shocked .Καλά κάνει και δεν κάνει δεύτερο αλλά πια ενέργεια έχει χάσει??????????/ Shocked Αυτές τις περιπτώσεις που πιστέψτε με δεν έιναι και λίγες τις σιχαίνομαι.

53gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 2:31 am

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαιτετω τισ μανουλιτσες!Γραφω για να καταθεσω κι εγω τη δικια μου γνωμη για το αρθρο.Συμφωνω εν μερη με το αρθρο.σε καποια εχει δικαιο οπωσ αυτο που ακουσ καποιεσ μαμαδες να τα περιγραφουν ολα τοσο ηρεμα και να μην παραδεχονται οτι "ναι ρε γμτ θελω να χαλαρωσω λιγο,γιατι δηλαδη με το που καθομαι παντα θελει κατι??" ΑΛΛΑ διαφωνω με το σημειο που λεει οτι η ζωη μου πριν ητανε αδεια και τωρα εχει νοημα...Πραγματικα υπαρχουν και μανουλεσ που πριν αναλαβουν το ρολο τησ μανουλας δεν τησ γεμιζε κατι αλλο!Αισθανονται πληρησ τωρα , και αυτο γιατι ποθουσαν πολυ την οικογενεια και καταναλωνονταν σε προσκαιρες σχεσεισ ,ειχαν βαρεθει τα παντα ,τα ειχαν κανει ολα ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο και τουσ ελειπε αυτο το σημαντικο κομματι!Η μητροτητα και η αναγκη τησ ανιδιοτελουσ αγαπης!Αυτο τουλαχιστον δεν το βρισκω ΤΟΣΟ τραγικο οσο περιγραφετε στο αρθρο.Οπωσ επισησ δεν ειναι τοσο τραγικο το οτι σχεδον ολεσ οι μανουλεσ στα πρωτα τουσ παιδια τουλαχιστον, τον πρωτο καιρο δεν ηθελαν να αφησουν τα μωρα τουσ αλλου!Ειναι βλεπετε και θεμα ορμονων.... Wink !Δεν ειπαμε οτι καθοντουσαν κλεισμενες μεσα στο σπιτι ειχαν καταθλιψη και δεν εκαναν τιποτα γιατι τιποτα δεν τουσ αρεζε Shocked !απλα εφτασαν σε ενα σημειο κορεσμου και ηθελαν να ζησουν το κατι διαφορετικο!!!

54gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 3:03 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra al έγραψε:χαιτετω τισ μανουλιτσες!Γραφω για να καταθεσω κι εγω τη δικια μου γνωμη για το αρθρο.Συμφωνω εν μερη με το αρθρο.σε καποια εχει δικαιο οπωσ αυτο που ακουσ καποιεσ μαμαδες να τα περιγραφουν ολα τοσο ηρεμα και να μην παραδεχονται οτι "ναι ρε γμτ θελω να χαλαρωσω λιγο,γιατι δηλαδη με το που καθομαι παντα θελει κατι??" ΑΛΛΑ διαφωνω με το σημειο που λεει οτι η ζωη μου πριν ητανε αδεια και τωρα εχει νοημα...Πραγματικα υπαρχουν και μανουλεσ που πριν αναλαβουν το ρολο τησ μανουλας δεν τησ γεμιζε κατι αλλο!Αισθανονται πληρησ τωρα , και αυτο γιατι ποθουσαν πολυ την οικογενεια και καταναλωνονταν σε προσκαιρες σχεσεισ ,ειχαν βαρεθει τα παντα ,τα ειχαν κανει ολα ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο και τουσ ελειπε αυτο το σημαντικο κομματι!Η μητροτητα και η αναγκη τησ ανιδιοτελουσ αγαπης!Αυτο τουλαχιστον δεν το βρισκω ΤΟΣΟ τραγικο οσο περιγραφετε στο αρθρο.Οπωσ επισησ δεν ειναι τοσο τραγικο το οτι σχεδον ολεσ οι μανουλεσ στα πρωτα τουσ παιδια τουλαχιστον, τον πρωτο καιρο δεν ηθελαν να αφησουν τα μωρα τουσ αλλου!Ειναι βλεπετε και θεμα ορμονων.... Wink !Δεν ειπαμε οτι καθοντουσαν κλεισμενες μεσα στο σπιτι ειχαν καταθλιψη και δεν εκαναν τιποτα γιατι τιποτα δεν τουσ αρεζε Shocked !απλα εφτασαν σε ενα σημειο κορεσμου και ηθελαν να ζησουν το κατι διαφορετικο!!!
Eμένα αυτο το κομματι με βρισκει απολυτα συμφωνη. Η ζωή μου είναι υπέροχη με τα τρία παιδιά μου αλλά και ήταν εξίσου υπέροχη και όταν ήμουν ελεύθερη. Είχα τους φίλους μου, την δουλειά μου ,τις σπουδές μου , τις βόλτες μου , τα ταξίδια μου τα ενδιαφέροντα μου. Στην ηλικία που είχα όλα αυτά δεν έλειπε ΄τιποτα. Οταν αισθάνθηκα οτι θέλω παιδί το έκανα. Δεν ακυρώνω σε καμία περίπτωση την προ παιδιών ζωή μου. Δηλαδή όταν μεγαλώσουν και φύγουν απο το σπίτι θα έχω πάλι μια ζωή ''άδεια''? Για αυτό πρέπει να έχεις και ενδιαφέροντα άλλα. Είτε τα κάνεις με τα παιδιά στο σπίτι είτε όχι. Και όταν λες οτι ΄΄η ζωη μου δεν ήταν γεμάτη πριν αλλά συμφωνώ με το άρθρο''. ....δεν κολλάει. Ειναι σαν να παραδέχεσαι οτι μόνο το παιδί μου έχω, μόνο αυτό με γεμίζει και δεν βλέπω κάτι άλλο εκτός αυτού. η Ζωή προ παιδιού δεν είναι μόνο η ασύστολη αλλαγή συντρόφων και τα μπουζούκια. Είναι πολλά πράγματα. Πολλά και όμορφα. Αν κάποιος αισθάνεται μόνο αυτό ......έχει χάσει πολλά απο την ΄΄ελεύθερη΄΄ και προ παιδιών ζωή και είναι κρίμα.

55gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 3:16 am

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν μιλαω για προσωπικο μου βιωμα απλα πρασπαθω να δικαιολογισω καποιεσ αποψεισ.Δεν ειναι αναγκη να κρινουμε τα παντα στα λογια καποιου. ο καθενασ ασ λεει οτι θελει δεν θα τον κρινω κιολασ!ουτε και συμφωνησα στο οτι πριν τα παιδια δεν υπαρχει τιποτα!!το διευκρινησα και προσ το τελοσ!!!!!Απλα ολοι δεν εχουμε μαγαλωσει με τα ιδια βιωματα και ο καθενασ σκεφτεται διαφορετικα...

56gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 3:20 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra al έγραψε:Δεν μιλαω για προσωπικο μου βιωμα απλα πρασπαθω να δικαιολογισω καποιεσ αποψεισ.Δεν ειναι αναγκη να κρινουμε τα παντα στα λογια καποιου. ο καθενασ ασ λεει οτι θελει δεν θα τον κρινω κιολασ!ουτε και συμφωνησα στο οτι πριν τα παιδια δεν υπαρχει τιποτα!!το διευκρινησα και προσ το τελοσ!!!!!Απλα ολοι δεν εχουμε μαγαλωσει με τα ιδια βιωματα και ο καθενασ σκεφτεται διαφορετικα...
Α οχι. με παρεξήγησες. Το κατάλαβα οτι μιλάε γενικά. Και ε΄γω το ίδιο. Γενικά μιλάω ειλικρινά. Ο΄πως εσύ προσπαθείς να καταλάβει μια άλλη πλευρά ,δείχνω και εγώ με την σειρά μου τον δικό μου τρόπο σκέψης. οχι δεν σε έκρινα σε καμία περίπταση απο αυτά που έιπε. Ειλικρινά.

57gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 3:29 am

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dimitra al έγραψε:Δεν μιλαω για προσωπικο μου βιωμα απλα πρασπαθω να δικαιολογισω καποιεσ αποψεισ.Δεν ειναι αναγκη να κρινουμε τα παντα στα λογια καποιου. ο καθενασ ασ λεει οτι θελει δεν θα τον κρινω κιολασ!ουτε και συμφωνησα στο οτι πριν τα παιδια δεν υπαρχει τιποτα!!το διευκρινησα και προσ το τελοσ!!!!!Απλα ολοι δεν εχουμε μαγαλωσει με τα ιδια βιωματα και ο καθενασ σκεφτεται διαφορετικα...
Συμφωνω εν μερη με το αρθρο ειπα.

58gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 3:30 am

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
παντως εχω κανει τετοια κουβεντα και με βασει καποια πραγματα κατεθεσα αυτη την αποψη. Wink

59gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 4:08 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:ακριβως μυρτω.οταν υπαρχουν γιαγιαδες που να εμπιστευομαστε πληρως και δεν εχουμε το μυαλο μας αν ειναι καλα τα παιδια μας αν περνανε καλα κτλ δεν βρισκω λογο να μην τα αφηνουμε.εξαλλου παντα οτι και αν κανουμε θα εχουμε τα προσωπακια τους μπροστα μας,αλλα ως εκει γιατι αν ανησυχουσαμε ε δεν θα τα αφηναμε.εξαλλου πιστευω οτι εχουν αναγκη και αυτα απο αλλγη περιβαλλοντος και προσωπων.

αυτο ακριβως..
καταλαβαινω πως μερικες μαμαδες δεν νιωθουν καλα με το να αφηνουν τα παιδια τους,ισως δεν εχουν αυτην την αναγκη..
εγω ομως ξερω πως κ η κορη μου(καλα το μικρουλι μου ειναι μικρουλι ακομα) θα το ευχαριστηθει κ εγω θα χαλαρωσω.
κ ειδικα οταν θα φυγουμε για 3 μερες ολο τα βιντεακια με τα μωρα μου κ τις φωτο τους κοιταω..αλλα πραγματικα το εχω αναγκη να ξεφυγω λιγο.
βεβαια διαφωνω κ με το να τ αφηνεις για να πας στη δουλεια,το απογευμα για καφε κ μετα να κανεις δουλειες με την ησυχια σου.να φτανει δλδ 10 το βραδυ για να τα δεις.
αυτο σημαινει πως τα μεγαλωνει η γιαγια..οχι εγω!

60gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 4:56 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

61gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 4:59 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.

62gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 5:01 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

63gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 5:04 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

μα δεν την αφηνω μονο για την δουλεια.. την εχω αφησει και στην πεθερα μου 3ημερα, 3-4 φορες. Δεν ειχε καποιο θεμα, γιατι απο την αρχη συνηθισε να βρισκεται και με αλλο κοσμο χωρις εμενα. Το αν τις ελειψα σιγουρα θα της ελειψα, και εμενα μου ελειψε αλλα δεν υπηρχε καμια ασχημη αντιδραση, ισα ισα πλεον που ειναι ενος και καταλαβαινει παει με τεραστια χαρα στη γιαγια της καποια σκ, ουτε γκρινιαζει ουτε τιποτα..

64gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 5:40 am

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

trilly εγώ άφηνα την κόρη μου από 2,5 χρονών όλο το καλοκαίρι στη νονά μου σ ένα σπίτι δίπλα στη θάλασσα παρέα με συνομήλικα παιδια. Ο λόγος ήταν ότι τέτοια εποχή είχα πάρα πολύ δουλειά και γυρναγα αρκετά αργα σπίτι και θεωρούσα κρίμα να πήζει μες στην Αθήνα και τη ζέστη. Σκ συνήθως πήγαινα και τις έβρισκα. Σε πληροφορώ πλην της πρώτης χρονιάς που ήταν μικρούλα και κανένα βράδυ ψιλογκρινιαζε, όταν φτάναμε εξαφανιζόταν σε χρόνο dt να βρει τις φίλες τις. Περίμενε πως και πως να φτάσει η ώρα που θα την πάω Ερμιόνη. Ναι, μου έλεγε ότι της λείπω αλλά μόλις τη ρώταγα αν θέλει να την πάρω μου απαντούσε ορθά κοφτά όχι!!!
Λοιπόν θεωρώ πως καινα τ αφήσουμε κάπου για μερικές μέρες αν περνάν καλά εκεί, δε παθαίνουν τίποτα Very Happy

65gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 6:03 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vacky έγραψε:
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

trilly εγώ άφηνα την κόρη μου από 2,5 χρονών όλο το καλοκαίρι στη νονά μου σ ένα σπίτι δίπλα στη θάλασσα παρέα με συνομήλικα παιδια. Ο λόγος ήταν ότι τέτοια εποχή είχα πάρα πολύ δουλειά και γυρναγα αρκετά αργα σπίτι και θεωρούσα κρίμα να πήζει μες στην Αθήνα και τη ζέστη. Σκ συνήθως πήγαινα και τις έβρισκα. Σε πληροφορώ πλην της πρώτης χρονιάς που ήταν μικρούλα και κανένα βράδυ ψιλογκρινιαζε, όταν φτάναμε εξαφανιζόταν σε χρόνο dt να βρει τις φίλες τις. Περίμενε πως και πως να φτάσει η ώρα που θα την πάω Ερμιόνη. Ναι, μου έλεγε ότι της λείπω αλλά μόλις τη ρώταγα αν θέλει να την πάρω μου απαντούσε ορθά κοφτά όχι!!!
Λοιπόν θεωρώ πως καινα τ αφήσουμε κάπου για μερικές μέρες αν περνάν καλά εκεί, δε παθαίνουν τίποτα Very Happy


ε ναι! Πιο πολυ νομιζω εμεις παθαινουμε, αν παθαινουμμε παρα εκεινα.

66gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 11:06 am

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια μου καλησπερα δεν διαββασα ολα τα σχολια αλλα συμφωνω με το οτι εκτος απ μαμαδες ειμαστε και γυναικες και πρεπει να κανουμε και πραγματα για εμας.το να αφηνουμε τα παιδακια μας και με καποιους αλλους θεωρω οτι πρεπει να το επιδιοκουμε γιατι εκτος του οτι αλλαζουν περιβαλλον και του οτι ηρεμουμε και εμεις λιγες μερες η ωρες μαθαινουν να μενουν και χωρις εμας.εμενα μου ετυχε να πρεπει να παω για ενα μηνα στο εξωτερικο οχι για διακοπες αλλα για ενα σοβαρο προβλημα υγειας που ειχα αν δεν μαθαινα τα παιδια μου να μενουν και με τη γιαγια τους τοτε θα ειχα σοβαροτατο προβλημα ,ουτε εγω θα ημουν ηρεμη να κανω τη θεραπεια μου αλλα και τα παιδακια μου θα με ζητουσαν και δεν θα ηταν τοσο χαρουμενα οσο τα ακουγα στο τηλεφωνο.

67gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 12:41 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
vacky έγραψε:
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

trilly εγώ άφηνα την κόρη μου από 2,5 χρονών όλο το καλοκαίρι στη νονά μου σ ένα σπίτι δίπλα στη θάλασσα παρέα με συνομήλικα παιδια. Ο λόγος ήταν ότι τέτοια εποχή είχα πάρα πολύ δουλειά και γυρναγα αρκετά αργα σπίτι και θεωρούσα κρίμα να πήζει μες στην Αθήνα και τη ζέστη. Σκ συνήθως πήγαινα και τις έβρισκα. Σε πληροφορώ πλην της πρώτης χρονιάς που ήταν μικρούλα και κανένα βράδυ ψιλογκρινιαζε, όταν φτάναμε εξαφανιζόταν σε χρόνο dt να βρει τις φίλες τις. Περίμενε πως και πως να φτάσει η ώρα που θα την πάω Ερμιόνη. Ναι, μου έλεγε ότι της λείπω αλλά μόλις τη ρώταγα αν θέλει να την πάρω μου απαντούσε ορθά κοφτά όχι!!!
Λοιπόν θεωρώ πως καινα τ αφήσουμε κάπου για μερικές μέρες αν περνάν καλά εκεί, δε παθαίνουν τίποτα Very Happy


ε ναι! Πιο πολυ νομιζω εμεις παθαινουμε, αν παθαινουμμε παρα εκεινα.


κοριτσια τι να σας πω, μπορει να εχετε και δικιο. εμενα μου το ειπαν ειδικοι, δεν ειναι δικες μου κουβεντες αυτες. ξερω οτι οι περισσοτερες μαλλον τα αφηνουν. εγω μια φορα χρειαστηκε να το κανω για 3 βδομαδες (τοτε ηταν2 χρ και 3 μηνων περιπου) κι ενω φαινοταν χαρουμενη οσο ελειπα, μαλλον, λεω εγω τωρα, διοτι η ιδια δεν μου το ειπε ποτε, ισως και να σκεφτηκε οτι την αφησα για παντα. δεν ειμαι σιγουρη πανω σε αυτο, με επιφυλαξη το λεω. αλλα ειχα ρωτησει 2 ειδικους και μου ειχαν πει αυτο που ανεφερα παραπανω. μετα τα 3.

68gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 12:45 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
vacky έγραψε:
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:παντως οι παιδοψυχολογοι λενε μετα τα 3 να τα αφηνουμε τα παιδια σε παππουδογιαγιαδες για καποιες μερες. μεχρι εκεινη την ηλικια δεν εχουν ορθη κριση ουτε της ωρας ουτε του τι συμβαινει γιατι λειπει η μαμα κι αν θα ξαναρθει.

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω σε αυτο. Εγω επειδη μιλαω με παιδοψυχολογο δεν μου ειχε πει ποτε κατι τετοιο. Ισα ισα που με ενθαρινε να κανω αυτο το οποιο πιστευω πως ειναι καλυτερο. Κι μεχρι τωρα δεν εχω δει καποια περιεργη αντιδραση απο την κορη μου που την αφηνω απο 40 ημερων σταδιακα βεβαια. Τωρα τι να σου πω;; Παντως ουτε εγω ουτε τα αγερφια μου παθαμε κατι που η μαμα μας επεστρεφε παντα στη δουλεια μετα απο λιγο.


δεν λεω για την δουλεια. λεω για καποιο διαστημα να μεινει το παιδιακι μονο του στην γιαγια.. το εχω ψαξει γιατι εγω αναγκαστηκα να το κανω και μακαρι να μην το εκανα Mad

trilly εγώ άφηνα την κόρη μου από 2,5 χρονών όλο το καλοκαίρι στη νονά μου σ ένα σπίτι δίπλα στη θάλασσα παρέα με συνομήλικα παιδια. Ο λόγος ήταν ότι τέτοια εποχή είχα πάρα πολύ δουλειά και γυρναγα αρκετά αργα σπίτι και θεωρούσα κρίμα να πήζει μες στην Αθήνα και τη ζέστη. Σκ συνήθως πήγαινα και τις έβρισκα. Σε πληροφορώ πλην της πρώτης χρονιάς που ήταν μικρούλα και κανένα βράδυ ψιλογκρινιαζε, όταν φτάναμε εξαφανιζόταν σε χρόνο dt να βρει τις φίλες τις. Περίμενε πως και πως να φτάσει η ώρα που θα την πάω Ερμιόνη. Ναι, μου έλεγε ότι της λείπω αλλά μόλις τη ρώταγα αν θέλει να την πάρω μου απαντούσε ορθά κοφτά όχι!!!
Λοιπόν θεωρώ πως καινα τ αφήσουμε κάπου για μερικές μέρες αν περνάν καλά εκεί, δε παθαίνουν τίποτα Very Happy


ε ναι! Πιο πολυ νομιζω εμεις παθαινουμε, αν παθαινουμμε παρα εκεινα.


κοριτσια τι να σας πω, μπορει να εχετε και δικιο. εμενα μου το ειπαν ειδικοι, δεν ειναι δικες μου κουβεντες αυτες. ξερω οτι οι περισσοτερες μαλλον τα αφηνουν. εγω μια φορα χρειαστηκε να το κανω για 3 βδομαδες (τοτε ηταν2 χρ και 3 μηνων περιπου) κι ενω φαινοταν χαρουμενη οσο ελειπα, μαλλον, λεω εγω τωρα, διοτι η ιδια δεν μου το ειπε ποτε, ισως και να σκεφτηκε οτι την αφησα για παντα. δεν ειμαι σιγουρη πανω σε αυτο, με επιφυλαξη το λεω. αλλα ειχα ρωτησει 2 ειδικους και μου ειχαν πει αυτο που ανεφερα παραπανω. μετα τα 3.

Γιατι λες οτι μπορει να σκεφτηκε οτι την αφησες για παντα, ενω οπως λες δεν σου ειπε κατι τετοιο και την ειδες και χαρουμενη;; Μηπως τελικα ολο αυτο ειναι ανασφαλεια των μαμαδων και οχι των παιδιων;;

69gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 12:54 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

70gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 12:57 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

κοιτα δεν ξερω τι συναιβε στην προκειμενη περιπτωση.. αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να νιωθεις ενοχη γι αυτο. Δεν το παρατησες το παιδι σου, οσο καιρο και αν ελειπες. Και σιγουρα οταν ξαναβρεθηκατε μαζι, οτι ανασφαλεια κι αν ενιωσε, αν ενιωσε σιγουρα θα της εφυγε.

71gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 1:00 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

κοιτα δεν ξερω τι συναιβε στην προκειμενη περιπτωση.. αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να νιωθεις ενοχη γι αυτο. Δεν το παρατησες το παιδι σου, οσο καιρο και αν ελειπες. Και σιγουρα οταν ξαναβρεθηκατε μαζι, οτι ανασφαλεια κι αν ενιωσε, αν ενιωσε σιγουρα θα της εφυγε.


ελπιζω. και τοπροβλημα στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι δεν την ειχα ξανααφησει ποτε. ενω ειχαμε ξανακοιμηθει στο σπιτι της γιαγιας απειρες φορες, αλλα ημουν παντα κι εγω. παντως οταν γυρισα δεν με αφηνε να παω ουτε στην τουαλετα, ηταν κολλημενη επανω μου. γιαυτο σου λεω, μου μπηκε αυτη η ιδεα. οπως καταλαβαινεις οταν γινει τουλαχιστον 5 οπου θα καταλαβαινει καλα καλα, θα την ξαναφησω χα χαχα!

72gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Παρ Ιουν 07, 2013 1:04 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

κοιτα δεν ξερω τι συναιβε στην προκειμενη περιπτωση.. αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να νιωθεις ενοχη γι αυτο. Δεν το παρατησες το παιδι σου, οσο καιρο και αν ελειπες. Και σιγουρα οταν ξαναβρεθηκατε μαζι, οτι ανασφαλεια κι αν ενιωσε, αν ενιωσε σιγουρα θα της εφυγε.


ελπιζω. και τοπροβλημα στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι δεν την ειχα ξανααφησει ποτε. ενω ειχαμε ξανακοιμηθει στο σπιτι της γιαγιας απειρες φορες, αλλα ημουν παντα κι εγω. παντως οταν γυρισα δεν με αφηνε να παω ουτε στην τουαλετα, ηταν κολλημενη επανω μου. γιαυτο σου λεω, μου μπηκε αυτη η ιδεα. οπως καταλαβαινεις οταν γινει τουλαχιστον 5 οπου θα καταλαβαινει καλα καλα, θα την ξαναφησω χα χαχα!

γι αυτο και εγω την αφηνω απο μωρο για λιγο αλλα την εχω αφησει και 3ημερο στη γιαγια της, μονο και μονο για να συνηθιζει να ζει ομορφα και χωρις την παρουσια μου. Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου η αποψη, δεν ειναι απαραιτητο να την ασπαζεται καποιος αλλος. Απλα επιμενω οτι πιο πολυ εμεις δημιουργουμε την ανασφαλεια στον εαυτο μας και αυτο δεν σημαινει οτι την νιωθουν και τα παιδια μας.. Ισως να κανω και λαθος τι να πω..

73gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Σαβ Ιουν 08, 2013 12:42 am

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

κοιτα δεν ξερω τι συναιβε στην προκειμενη περιπτωση.. αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να νιωθεις ενοχη γι αυτο. Δεν το παρατησες το παιδι σου, οσο καιρο και αν ελειπες. Και σιγουρα οταν ξαναβρεθηκατε μαζι, οτι ανασφαλεια κι αν ενιωσε, αν ενιωσε σιγουρα θα της εφυγε.


ελπιζω. και τοπροβλημα στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι δεν την ειχα ξανααφησει ποτε. ενω ειχαμε ξανακοιμηθει στο σπιτι της γιαγιας απειρες φορες, αλλα ημουν παντα κι εγω. παντως οταν γυρισα δεν με αφηνε να παω ουτε στην τουαλετα, ηταν κολλημενη επανω μου. γιαυτο σου λεω, μου μπηκε αυτη η ιδεα. οπως καταλαβαινεις οταν γινει τουλαχιστον 5 οπου θα καταλαβαινει καλα καλα, θα την ξαναφησω χα χαχα!

γι αυτο και εγω την αφηνω απο μωρο για λιγο αλλα την εχω αφησει και 3ημερο στη γιαγια της, μονο και μονο για να συνηθιζει να ζει ομορφα και χωρις την παρουσια μου. Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου η αποψη, δεν ειναι απαραιτητο να την ασπαζεται καποιος αλλος. Απλα επιμενω οτι πιο πολυ εμεις δημιουργουμε την ανασφαλεια στον εαυτο μας και αυτο δεν σημαινει οτι την νιωθουν και τα παιδια μας.. Ισως να κανω και λαθος τι να πω..
πολυ σωστη η σκεψη σου αννα μαρια οπως γραφω και πιο πανω πρεπει να μαθαινουμε τα παιδακια μας να μενουν και χωρις εμας οχι μονο για να βγουμε η να παμε διακοπες μονοι μας αλλα και για να ξερει και ο αλλος που τα προσεχει τις συνηθειες τους και τις ιδιοτροπιες τους σε περιπτωση που κατι εκτακτο μας συμβει... να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και για το παιδι και για εμας

74gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Σαβ Ιουν 08, 2013 12:46 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
georgia78 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
trilly έγραψε:θα σου πω. την αφησα 3 βδομαδες οσο δλδ μου πηρε για να βρω σπιτι στην γερμανια να το καθαρισω κτλ να παω στο πρωην σπιτι μου (που ηταν 750χλμ μακρυα απο το σπιτι της μανας μου) να κανω την μετακομιση να στειλω τα πραγματα γερμανια και να γυρισω στην μικρη. οσο μιλαγαμε στο τηλ μια χαρα παντα γελαστη η μαμα μου μου ελεγε οτι τρωει κανονικα κοιμαται κανονικα γελαει χορευει και τετοια. 2-3 μερες πριν γυρισω αποκαλεσε την μανα μου ΄΄μαμα΄΄. της λεει η μανα μου, ΄΄εγω δεν ειμαι η μαμα, ειμαι η γιαγια΄΄ και τοτε η μικρη ειπε, ΄΄καλα τοτε, μαμα-γιαγια΄΄. κι εγω βεβαια με το νου μου σκεφτηκα αυτο που προανεφερα. επισης οταν γυρισα με κοιταξε με ενα βλεμμα του στυλ, ηρθε τελικα. ετσι νομιαζω. και παλι ευχομαι ολο αυτο να ηταν δικια μου ανασφαλεια κι οχι μια πραγματικοτητα.

κοιτα δεν ξερω τι συναιβε στην προκειμενη περιπτωση.. αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να νιωθεις ενοχη γι αυτο. Δεν το παρατησες το παιδι σου, οσο καιρο και αν ελειπες. Και σιγουρα οταν ξαναβρεθηκατε μαζι, οτι ανασφαλεια κι αν ενιωσε, αν ενιωσε σιγουρα θα της εφυγε.


ελπιζω. και τοπροβλημα στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι δεν την ειχα ξανααφησει ποτε. ενω ειχαμε ξανακοιμηθει στο σπιτι της γιαγιας απειρες φορες, αλλα ημουν παντα κι εγω. παντως οταν γυρισα δεν με αφηνε να παω ουτε στην τουαλετα, ηταν κολλημενη επανω μου. γιαυτο σου λεω, μου μπηκε αυτη η ιδεα. οπως καταλαβαινεις οταν γινει τουλαχιστον 5 οπου θα καταλαβαινει καλα καλα, θα την ξαναφησω χα χαχα!

γι αυτο και εγω την αφηνω απο μωρο για λιγο αλλα την εχω αφησει και 3ημερο στη γιαγια της, μονο και μονο για να συνηθιζει να ζει ομορφα και χωρις την παρουσια μου. Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου η αποψη, δεν ειναι απαραιτητο να την ασπαζεται καποιος αλλος. Απλα επιμενω οτι πιο πολυ εμεις δημιουργουμε την ανασφαλεια στον εαυτο μας και αυτο δεν σημαινει οτι την νιωθουν και τα παιδια μας.. Ισως να κανω και λαθος τι να πω..
πολυ σωστη η σκεψη σου αννα μαρια οπως γραφω και πιο πανω πρεπει να μαθαινουμε τα παιδακια μας να μενουν και χωρις εμας οχι μονο για να βγουμε η να παμε διακοπες μονοι μας αλλα και για να ξερει και ο αλλος που τα προσεχει τις συνηθειες τους και τις ιδιοτροπιες τους σε περιπτωση που κατι εκτακτο μας συμβει... να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και για το παιδι και για εμας

τωρα σωστη, λαθος, τι να σου πω!! Δεν ερχονται τα παιδια με οδηγιες χρησεως για να ξερουμε τι πρεπει να κανουμε. Ο καθενας πρατει οπως νομιζει οτι ειναι καλυτερο για το παιδι του και για τον ιδιο.

75gia auto to arthro ti gnomi exete? - Σελίδα 3 Empty Απ: gia auto to arthro ti gnomi exete? Σαβ Ιουν 08, 2013 9:52 pm

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ολη αυτη η συζητηση αναφερεται στο αγχος μας να ειμαστε με διαφορετικο βεβαια τροπο ο καθενας οσο πιο καλοι γινεται για τα παιδια μας...προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι μονο ο χρονος που περναμε με τα παιδια μας αλλα και ποσο δημιουργικος ειναι αυτος....τι να το κανω για παραδειγμα να μην αποχωριζομαι το παιδι μου και να ειμαι ολη μερα σπιτι και αυτο να παρακολουθει dvd...η αντιστροφα να ασχολουμαι μονο το σκ απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να ειμαι απουσα την υπολοιπη εβδομαδα?
παν μετρον αριστον!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις