Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
465 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 465 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Πεμ Αυγ 26, 2010 11:29 pm

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ολιβια τον ανδρεα τον ειχα δωσει ακτινιδιο για τη δυσκοιλιοτητα στην ηλικια που ειναι τωρα η αθηνα του χυνιζε η αληθεια ειναι αλλα τι να κανουμε?η δικια μου παιδιατρος δεν ειναι κ πολυ υπερ των φαρμακων οπως υποθετα!

27Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Πεμ Αυγ 26, 2010 11:39 pm

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμένα για ροδάκινο,βασικά για καλοκαιρινά φρούτα, μου είπε να της ξεκινήσω όταν έγινε 8. Δυσκοιλιότητα δεν έχει αλλά μου έχει πει μέχρι 3 μέρες είναι εντάξει να μην κάνει,δηλ να μην ανησυχώ, απο κει και πέρα να τη βοηθάω λίγο με τα πόδια πάνω,να πιέζω ελαφρά την κοιλίτσα της με τα γόνατά της και αν χρειάζεται να την ερεθίζω ελαφρά με το θερμόμετρο.Μία φορά μου χρειάστηκε και μόλις ακούμπησα το θερμόμετρο στον ποπό της.....χείμαρος!

28Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Πεμ Αυγ 26, 2010 11:58 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μπροκολο ξεκινησα στον Σεμπ αν θυμαμαι καλα μετα τα χριστουγεννα αρα γυρω στους 8 μηνες..δικιο εχεις.ισως 6 μηνων ειναι νωρις...Του αρεσει υπερβολικα κ δεν ειχε ποτε προβλημα..Το σελινο κ το σπανακι ηταν εκτος μεχρι να χρονισει κ μου το ειχε τονισει κ η παιδιατρος..Οσο για ακτινιδιο επισης δεν με αφηνε να δωσω πριν τον χρονο..Φοβοταν το ακτινιδιο κ φραουλα διοτι μπορει να προκαλεσουν αλλεργιες...Μου ειχε πει ακομα κ αν δεν εχει προδιαθεση αν τα δωσουμε νωρις μπορει να του δημιουργησουμε εμεις αλλεργια...Παντως οποτε ειχε δυσκοιλιοτητα του εβαζα πολυ κολοκυθι στο φαγητο κ εβαζα μια βαση με παιδικα δημητριακα χωρις γλουτενη αλλα οχι ρυζαλερυρο..εβαζα κατι παιδικα ψευδοδημητριακα απο κεγχρι κ βοηθουσαν(μετα τον 7ο μηνα αρχισα κανονικα γλουτενη κ εβαζα παιδικα δημητριακα με βρωμη κ ηταν τελειο κατα της δυσκοιλιοτητας)...
Α κατι αλλο..Θυμαμαι τοτε ειχα επηρρεαστει απο διαφορους γνωστους και μη περι υγειηνης διατροφης κ αρχισα 7 μηνων να βραζω τα λαχανικα στον ατμο..Αποτελεσμα παθαινε σοβαρη δυσπεψια κ δυσκοιλιοτητα..Μολις επανηλθα στα βρασμενα συνηλθε..

29Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 1:36 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολιβιάκι μου,η Έλενα έχει μόνο 3 μέρες διαφορά από την Αθηνούλα.

Τρώει ροδάκινο ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ,μάλιστα κόβω ένα κομμάτι,και το κρατά στο χέρι της και το γλύφει κιόλας.

Μου είπε ο μανάβης της γειτονιάς μου ότι τα ροδάκινα για μωρά πρέπει να είναι έτσι:
Όταν τα αγοράζεις πολύ σκληρά για να μην έχουν σαπίσει,και να τα αφήνεις να ωριμάζουν 2 μέρες εκτός ψυγείου!

Έτσι κάνω,και ως τώρα κανένα πρόβλημα.

Σήμερα της έκανα κρεμούλα ροδάκινο-αχλάδι-μπανάνα,είναι από τους γευστικότερους συνδιασμούς..Ξετρελάθηκε.

Επίσης να σου πω ότι γενικά ενεργείται 1 φορά την μέρα,με το ροδάκινο χτες "τα έκανε" 4 φορές!

30Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 2:14 am

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
στην ηλικια της αθηνας ο γιος μου ετρωγε κανονικα ροδακινο ημασταν βεβαια προνομοιουχοι γιατι τα ειχαμε απο το χωριο στην εδεσσα οπου εκει τα ροδακινα ειναι του παππου μας χωρις φαρμακα.δωσε λιγο στην αρχη και αν δεις οτι ολα ειναι καλα δε θα εχεις προβλημα.κι αν θες πες μου τωρα που την πεμπτη στις 2 σεπτεμβρη παω στο χωριο να σου στειλω ενα τελαρακι αγνα ροδακινακια χωρις φαρμακα!!!! Wink

31Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 3:39 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Olivia έγραψε:

Για το σπανάκι το διάβασα... Στην Αμερική το δίνουν 10-12 μηνών νομίζω...

Κολοκυθάκι της βάζω... Κάνει και μπρόκολο;;;

Και μπρόκολο μπορεί να φάει. Η παιδίατρος μου έλεγε ότι μπορεί να φάει όλα τα λαχανικά αρκεί να είναι της εποχής, δηλαδή να μην τρώει θερμοκηπίου.
Και ροδάκινο,αλλά θα βάλεις λίγο γιατί είναι ξινό!και ακτινίδιο μια-δυο φετούλες.

32Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 3:44 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παντως της εχω δωσει απο ολα και φραουλα, απλα στην αρχη πολυ λιγο για να δω για αλεργεια, δεν μου παρουσιασαν ποτε αλεργεια σε τιποτα ουτε επαθαν, στο μονο που εβγαλε σπυρακια ο γιος μου ηταν στο αβγο που με ειχε προηδοποιησει ο γιατρος τη στιγμη που εγω το τρωω και αναγουλιαζω ειναι σαν μικρη αλεργεια και να τσεκαρω τον μικρο οταν φαει και οντως εβγαλε σπυρακια ο γιος μου, ετσι μετα βαζαμε μεσα σε φαγητα ψημενο σε πιτα κτλ και δεν εβγαζε τιποτα και το ξεπερασε αβγο βεβαια και αυτος δεν το θελει σαν την μαμα Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_razz Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_razz Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_razz

33Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 3:45 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για το ροδακινο θα το δοκιμασω να δω αν θα κανει και η δικια μου κακα της και θα σας πω εμεις ειμαστε δυσκοιλιες απο γεννησιμιου μας

34Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 3:48 am

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι έγραψε:εγω παντως της εχω δωσει απο ολα και φραουλα, απλα στην αρχη πολυ λιγο για να δω για αλεργεια, δεν μου παρουσιασαν ποτε αλεργεια σε τιποτα ουτε επαθαν, στο μονο που εβγαλε σπυρακια ο γιος μου ηταν στο αβγο που με ειχε προηδοποιησει ο γιατρος τη στιγμη που εγω το τρωω και αναγουλιαζω ειναι σαν μικρη αλεργεια και να τσεκαρω τον μικρο οταν φαει και οντως εβγαλε σπυρακια ο γιος μου, ετσι μετα βαζαμε μεσα σε φαγητα ψημενο σε πιτα κτλ και δεν εβγαζε τιποτα και το ξεπερασε αβγο βεβαια και αυτος δεν το θελει σαν την μαμα

Εμένα στην φράουλα δεν μου έκανε λόγο για αλλεργείες η παιδίατρος...Μου είπε μετά το χρόνο,γιατί έχει σπόρια και είναι από τα φρούτα που μαζέυει όλες τις τοξίνες.

35Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 3:59 am

pana

pana
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Olivia έγραψε:Κορίτσια τα φώτα σας...

Επειδή το μικρό μου έχει θέμα δυσκοιλιότητας, ψάχνω τα κατάλληλα φρούτα για να την καταπολεμήσουμε...

Μου είπαν ότι το ροδάκινο βοηθάει, αλλά φοβάμαι μήπως είναι νωρίς ακόμα (6 μηνών!!).

Τι λέτε, να δώσω;;;
kai εμεις τα ιδια ειχαμε
βαζεις μπανανα?σταματα την για λιγο
επισης βρασε χαμομηλι και δωστης κανει θαυματα
και πολλα πρασινα
εμενα με αγκιναρες αμεσως εκανε κακα της

36Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 5:08 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δημητρα μου οτι της βαζω τα παντα δεν σημαινει οτι τα τρωει καθε μερα, φραουλα εχω βαλει δυο φορες, ακτινιδιο οποτε στουμπωνει της βαζω και γενικα αφου τρωμε απο ολα σχεδον τα λαχανικα και τα φρουτα κανω συνδιασμους αναλογα τι εχω στο ψυγειο, μπορει φραουλα να κανει να ξαναφαει και ενα μηνα ας πουμε δεν σημαινει οτι βαζω τα παντα στο παιδι καθε μερα η καθε εβδομαδα, τωρα ειχαμε καρπουζι και πεπονι οποτε εφτιαχνα φρουτοκρεμμα με αχλαδι και αυτα τα δυο και μπανανα, απλα εχω πληθωρα συνδιασμον αλλα οχι οτι βαζω καθε μερα σπανακι φραουλες η οτι αλλο, οπως λενε παν μετρον αριστον Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_wink

37Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 5:40 am

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το ακτινιδιο νομιζω οτι δεν επιτρεπεται για 6 μηνων,γενικως τα φρουτα με σπορια ο πιδιατρος μου τα ειχε απαγορεψει τους πρωτους μηνες.Οσο για το καροτο μεχρι 9 ΜΗΝΩΝ το εβραζα ξεχωριστα και πεταγα το ζουμι γιατι βγαζει μια ουσια που ειναι επικινδυνη για το στομαχακι τους.Ο πιαδιατρος μου το ειχε απαγορεψει και αυτο

http://momof2princes.blogspot.com

38Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 5:56 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενα θα σας πω για να παθετε σοκ Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 606100 ειχα παρακολουθησει ενα ελληνικο ντοκιμαντερ οπου ελεγε οτι τα παντα ειναι μολυσμενα, λογο της ατμοσφαιρικης ρυπανσης της οξινης βροχης, των ψεκασμων απο ελικοπτερα, το νερο που κυκλοφωρει κατω απο το χωμα ειναι απιστευτα κακο να το γραψω ετσι με επιπτωση να περναει και σε ολα τα λαχανικα και τα φρουτα, και για να καθαρισει θα πρεπει να περασουν 50 χρονια, σας το εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα παει και ενας χρονος που το ειχα δει, οποτε και τα βιολογικα δεν ειναι τελειως αθωα, μπορει να μην ψεκαζονται αλλα στο ιδιο χωμα μετα αλλα επιβιωνουν και ζουνε, ο κοσμος μας εχει γινει χαλια απο ατμοσφαιρικη ρυπανση, παλια περναμε μια ντοματα να φαμε και ειχε ωραια γευση. η σημερινη της καμια σχεση, θελετε δεν θελετε θα τα φαμε δυστιχως εμεις και τα παιδια μας, αλλαξαν οι εποχες δυστιχως

39Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 5:57 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σορρυ που ξεφυγα λιγο απο το θεμα

40Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 5:58 am

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΚΕΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ Η ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΦΥΛΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ

41Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 6:10 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ....ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ (ΕΓΩ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΡΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΨΕΚΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΚΙΑ ΒΙΟΔΙΑΣΠΩΜΕΝΑ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΕΡΑΚΙ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΠΑΣΜΑ.....

42Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 6:15 am

kikhl


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
απάτη και τα βιολογικά?

43Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 6:16 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΑΤΗ....ΑΠΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!

44Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 2:29 pm

Scarlet

Scarlet
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
H παιδίατρος μας είπε τώρα που κλείσαμε τον 5ο μήλο,αχλάδι,μπανάνα,πεπόνι,νεκταρίνη όχι ροδάκινο ακόμα.

45Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 10:43 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ολιβ και μας μας ειπε για ροδακινο (δυσκοιλιοτητα και εδω),μας ειπε αφου το ξεφλουδισουμε να καθαρισουμε και το κοκκινο γυρω απο το κουκουτσι (γιατι περα απο δυσκοιλιοτητα η αλλεργια ειναι και αυτη φιλη μας).Τα πολλα υγρα βοηθουν στην δυσκοιλιοτητα (χαμομηλι,τηλιο,γλυκανισο μαζι φτιαγμενα πιο ελαφρα για να μην επιβαρυνουν το στομαχι,νερακι επισης)
ακτινιδιο κ φραουλα ειχα δωσει πολυ αργοτερα στον Γιαννη για τους λογους που προανεφεραν τα κοριτσια. Σπανακι να σκεφτεις εδωσα φετος που κοντευει τα 2,και αραια. Σελινο εβαζα γυρω στον 8ο,αλλα εβαζα διαφορα αχανικα εποχης.

περι βιολογικων,απο εκει που τα προμηθευομαι (κατευθειαν απο Κρητη) δεν χρησιμοποιει λιπασματα ή φαρμακα. Θα τον ξαναρωτησω τον τυπο αλλα ετσι θυμαμαι απο μια συζητηση που ειχαμε.Αλλα κ απο το χωριο της γιαγιας που παιρνω καμια φορα ουτε εκει βαζουν τιποτα. Απο οσο γνωριζω τα μαμουνια που κυκλοφορουν στα βιολογικα χωραφια λειτουργουν ως φυσικο απωθητικο για βλαβερα ζιζανια κ εντομα.Π.Χ. εχει βγει μια καμπια φετος στην Κρητη ,δεν εχει βλαψει τις βιολογικες καλλιεργειες γιατι την εμποδιζουν τα εντομα αλλα στις συμβατικες καλλιεργειες χρειαζεται ισχυρα φαρμακα για να καταπολεμηθει. Σε μεγαλες φιρμες δεν εχω εμπιστοσυνη,σε παραγωγους τους οποιους μπορω να γνωρισω προσωπικα και εχουν και πιστοποιητικα βιολογικης καλλιεργειας εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη.Τωρα αν ολοι μας δουλευουν (και ο ΔΗΩ κ η BIO HELLAS και οι λοιποι...τι να πω...)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Παρ Αυγ 27, 2010 11:38 pm, 1 φορά

46Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 11:08 pm

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω της εδωσα χθες και την βοηθησε αμεσως(εχουμε και εμεις ενα μικρο θεματακι με τα κακα)!Αυτο που βοηθαει αρκετα ειναι το κολοκυθι να της βαζεις αρκετο και να αφερεις απο την πατατα!

47Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Παρ Αυγ 27, 2010 11:08 pm

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ξερω τι ακριβως γινεται με τα βιολογικα....
δεν ειμαι και παραγωγος....ετσι μου ειπαν καποιοι οι οποιοι εχουν και βιολογικες καλλιεργεις αλλα και συμβατικες.....βεβαια παντα εχω επιφυλαξεις....ειμαι σιγουρη μονο για αυτα που φυτευουμε στο κηπο μας και στο κηπο του χωριου η <<προγιαγια>>....

τωρα για το ροδακινο...οπως ξαναειπα εγω το εδωσα και στα δυο κοριτσια με το που ξεκινησαν σχεδον την φρουτοκρεμα(ηταν η εποχη του και για τη δυσκοιλιοτητα)απλα λιγο προσεχτικα στην αρχη για τυχον αλλεργιες!

48Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Empty Απ: Να δώσω ροδάκινο; Σαβ Αυγ 28, 2010 3:24 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Olivia έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:καλα μωρε και εσυ δεν ειπαμε να της φας η ιδια καλε μην φανταστεις οταν ειναι δυσκοιλια δυο τις βαζω για να μην τις καταλαβαινω αλλα σπανακι βαζω πιο πολυ Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_razz Να δώσω ροδάκινο; - Σελίδα 2 Icon_razz

Αφού δεν τις τρώμε, τι να μαγειρέψω; Δυο μπάμιες; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
χαχαχαχαχα βαλε 4 ...2 η μικρη μια εσυ και μια ο μανος tongue

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις