Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
131 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 131 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Mirellaki

Mirellaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κορίτσια!
Είμαι έγκυος και σε φάση τρελών αγορών. Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το θήλαστρο... Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω ώστε να το έχω στο σπίτι σε περίπτωση που το χρειαστώ;

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mirellaki έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!
Είμαι έγκυος και σε φάση τρελών αγορών. Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το θήλαστρο... Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω ώστε να το έχω στο σπίτι σε περίπτωση που το χρειαστώ;

Είμαι της γνώμης ότι δεν πρέπει να κάνουμε υπερβολικές αγορές πριν τη γέννα. Νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να επιλέξεις το θήλαστρο που θα αγόραζες, ώστε όταν με το καλό γεννήσεις να είσαι έτοιμη, και αν το χρειαστείς να στείλες κάποιον να σου το αγοράσει (έτσι κι αλλιώς ετοιμοπαράδοτα είναι). Δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσεις από πριν αφού μπορεί να μην το χρειαστείς.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Mirellaki εγώ δεν είχα αγοράσει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

Ούτε θήλαστρο, ούτε μπιμπερό, ούτε αποστειρωτή!!

Όταν τελικά χρειάστηκα θήλαστρο, νοίκιασα ένα νοσοκομειακό και όταν χρειάστηκα μπιμπερό κτλ, πήγε η μαμά μου και εφοδιάστηκε!! flower

http://www.eimaimama.gr

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το καλύτερο είναι να έχεις βασικά πράγματα πχ για το πρώτο βράδυ που θα γυρίσετε σπίτι και την επομένη ότι θέλεις στέλνεις κάποιον να το πάρει. Εμένα από την κλινική μου είπαν να αγοράσω θήλαστρο επειδή το παιδί έμεινε περισσότερο από μένα και το χρησιμοποίησα ζήτημα 10 φορές. Το καλό είναι πως το έδωσα σε μια φίλη μου και την βόλεψε πάρα πολύ. Επίσης να ξέρεις από προσωπική πείρα πως τα ενοικιαζόμενα από τα νοσοκομεία είναι πολύ καλύτερα (εγώ είχα αγοράσει ένα μικρό μπαταρίας/ ρεύματος γνωστής εταιρείας αλλά ποτέ δεν έβγαλα τόσο γάλα όσο με το νοσοκομειακό)

glikeria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΠΑΘΑ ΕΓΩ...
ΠΗΡΑ ΤΟ SWING MEDELA ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΕ ΚΑΛΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Μ ΑΥΤΟ..ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΚΛΑΙΩ..
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.ΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.

mpoumpou


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να δεις τις ανάγκες σου πρωτα και μετά να αποφασίσεις...

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω ειχα παρει χειροκινητο της chicco(45 ευρω).στο νοσοκομειο το χρειαστηκα και δεν το χρησομοποιησα...ηταν αβολο.χρησιμοποιησα του μαιευτηριου αλλα υπηρχε αναμονη γιατι ηταν περιζητητο.αναγκαστικά αγορασα μεσα απο τις κοπελες του οροφου ενα ηλεκτρικο medela(90 ευρω).Aυτο χρησιμοποιησα και στο σπιτι.οποτε μην αγορασεις ακομα...περιμενε να δεις αν σου χρειαζεται.

ntintina

ntintina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μια χαρα θα τα καταφερεις κ χωρις αυτο,μην σκεφτεσαι αρνητικα,βαλτο πεισμα ,ενημερωσου κ προσπαθησε ,στην πορεια νοικιαζεις ενα νοσοκομειακο (μεχρι την εδραιωση της γαλουχιας αλλωστε αυτο ενδεικνυται) αμα χρειαστει!με το καλο το νινι σου!!!

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν νομιζω πως χρειαζεται να αγορασεις θηλαστρο!Ασε που αυτα τις αγορας δεν ειναι καταλληλα για χρηση πριν την εδραιωση της γαλουχιας!Αν χρειαστεις θα πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο.Με το καλο!

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αν η μαμά δουλεύει το καταλαβαίνω για το θήλαστρο,αν όμως δε δουλεύει γιατί να γίνει η αγορά του ή η ενοικίασή του;;; confused

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kathy έγραψε:Αν η μαμά δουλεύει το καταλαβαίνω για το θήλαστρο,αν όμως δε δουλεύει γιατί να γίνει η αγορά του ή η ενοικίασή του;;; confused

Εγώ το χρησιμοποίησα ελάχιστα αλλά όταν έπρεπε να αφήσω τη μικρή μου πως αλλιώς θα μπορούσα? Έστω και για ένα γεύμα να έλλειπα έπρεπε να αφήσω πίσω μου γαλατάκι.

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το μπιμπερό είναι μία από τις αιτίες που το μωρό γλυκαίνεται και σιγά σιγά φεύγει από το στήθος με αποτέλεσμα να διακόπτεται πρόωρα ο θηλασμός.
Αν η μανούλα δε δουλεύει πρέπει να φροντίζει να είναι όσο το δυνατό περισσότερο κοντά στο μωρό της και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του.

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω θα σου έλεγα να μην αγοράσεις. Εχεις καιρό, ειδικά για θήλαστρο.
Εξάλλου στην πολύ αρχή αν χρειαστείς υποβοήθηση με θήλαστρο θα πρέπει να νοικιάσεις το νοσοκομειακό. Τα άλλα, ακόμα και οι καλές μάρκες δεν κάνουν, είναι για εδραιωμένο θηλασμό

http://www.annoulasmom.blogspot.com

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εάν χρειαστείς θα ενοικιάσεις από το νοσοκομείο ή την κλινική της medela επαγγελματικό το lactina. Μην αγοράσεις δεν κάνουν δουλειά τα υπόλοιπα στο λέω εκ πείρας.... No

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kathy έγραψε:Το μπιμπερό είναι μία από τις αιτίες που το μωρό γλυκαίνεται και σιγά σιγά φεύγει από το στήθος με αποτέλεσμα να διακόπτεται πρόωρα ο θηλασμός.
Αν η μανούλα δε δουλεύει πρέπει να φροντίζει να είναι όσο το δυνατό περισσότερο κοντά στο μωρό της και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του.

καθυ μου εχεις δικιο αλλα παιζει ρολο και το μωρο δεν ειναι απολυτο η δικια που θηλαζε απο στηθος αλλα καποιες φορες της εδινα δικο μου και με θηλαστρο δεν αφησε το στηθος, ακομα και οταν αναγκαστηκα σταματησα γιατι ειχαμε μεγαλο θεμα παλινδρομησης και ετρωγε με μπιμπερο και ξενο για αρκετο διαστημα μπηκα στον πειρασμο και την εβαλα στηθος και επιασε αμεσως οπως παλια δεν ζητησε το μπουκαλι, αχ αυτο το μωρο ηταν τοσο καλο με τον θηλασμο και εγω ηθελα τοσο να την θηλασω αρκετα ας οψεται η σκατοπαλινδρομηση

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλο ειναι να μην αγορασεις θηλαστρο απο πριν δεν υπαρχει λογος, εγω πηρα στο γιο μου απο το μαιευτηριο γιατι ηταν στη μοναδα και του κατεβαζα γαλατακι, ειχαν και στο νοσοκομειο να μου δωσουν αλλα περιμενα εκατο ωρες και πηρα δικο μου, μην ανχωνεσαι αμα χρειαστεις θα σου παρει καποιος αλλος αν ομως δεν το χρειαστεις που σου το ευχομαι γιατι να δωσεις και τσαμπα λεφτα

ntintina

ntintina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και ομως μιλουπακι οι γιατροι λενε οτι γ την ΓΟΠ καλυτερο γιατρικο ειναι ο μητρικος θηλασμος,κατα τη γνωμη μου κακη συμβουλη σου εδωσε ο γιατρος σου κ το εκοψες...οπως κακη συμβουλη μου εδωσε κ εμενα ο δικος μου (ειχα λεπτο γαλα κ δεν εβαζε βαρος!χαχαχα)

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kathy έγραψε:Το μπιμπερό είναι μία από τις αιτίες που το μωρό γλυκαίνεται και σιγά σιγά φεύγει από το στήθος με αποτέλεσμα να διακόπτεται πρόωρα ο θηλασμός.
Αν η μανούλα δε δουλεύει πρέπει να φροντίζει να είναι όσο το δυνατό περισσότερο κοντά στο μωρό της και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του.

Kathy μου συμφωνώ μαζί σου αλλά όταν αυτό γίνεται σε μεγάλη συχνότητα. Όταν εγώ πήγαινα να βοηθήσω τον μπαμπά μας στη δουλειά 2-3 φορές την εβδομάδα (για 1 μόνο γεύμα) δεν δημιούργησε πρόβλημα. Θήλασα 13 μήνες. Όλα είναι χρήσιμα αρκεί να μη γίνονται υπερβολές.

tinker

tinker
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλημερα!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!
μην παρεις ακομα..εχεις καιρο...!
εγω το πηρα μετα απο λιγο που γεννησα επρεπε να κανω τα διαδικαστικα του ικα και επρεπε να βγαλω γαλα.ειμαι απο τις γυναικες που δυσκολευονται να αντλησουν..ξενερωνω απιστευτα..αλλα τι να κανω...το κανω!
και κατι αλλο...δεν ειναι κακο να μαθει και λιγο απο το μπιμπερο..ρωτα κ μενα που ειναι 4,5 μηνων..και θελω να βγαλω γαλα να παω με τον ανδρα μου μια βολτα και δεν μπορω γιατι ο μικροσ δυσκολευεται να πιει απο το μπιμπερο!

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια στατιστικές έχουν δείξει ότι αν τα μωρά έρχονται σε επαφή με ξένα γάλατα αλλά και με μπιμπερό τότε το στήθος μένει στην άκρη και είναι λογικό γιατί με το μπιμπερό το μωρό δε ζορίζεται και κακά τα ψέματα αλλιώς τραβάει το μωρό από το στήθος και αλλιώς το θήλαστρο! Σε ποια άλλη χώρα του κόσμου δίνουν ξένο γάλα απ'τα μαιευτήρια; Το πράγμα δυστυχώς είναι μία μεγάλη βιομηχανία!!!!!

Mirellaki

Mirellaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Αγορά θήλαστρου πριν τη γέννα;; 804467 Αγορά θήλαστρου πριν τη γέννα;; 669659 Αγορά θήλαστρου πριν τη γέννα;; 2963

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΣΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ 40 ΕΥΡΟ. ΤΟ ΕΙΧΩΑΠΑΡΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΜΑΣΤΙΤΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ 1 ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΙΑΣΤΗΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις