Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

dilenapapila


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα σε ολες. Ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου που ειναι κοριτσακι. Σημερα γυρισα απο το γιατρο αρκετα στενοχωρημενη γιατι μου βρηκε το παιδι αδυνατο και ειμαι 27 εβδομαδων και 1 ημερα.Η μικρη ειναι 870 γρ. Ολες οι μετρησεις δειχνουν κανονικη αναπτυξη με βαση την εβδομαδα κυησης. Και το κεφαλακι και το μοιριαιο οστο και τα χερακια ολα συμβαδιζαν με την εβδομαδα που βρισκομαι ομως η κοιλιτσα της ηταν για 25 εβδομαδες. Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει φυσιολογικη αναπτυξη και ολα ειναι μια χαρα απλως μαλλον θα κανω ενα αδυνατο μωρακι. Ειμαι ομως αρκετα αγχωμενη μιας και το πρωτο μου παιδι που ειναι αγορακι ηταν παντα μπροστα στην αναπτυξη του και γεννηθηκε και 3800. Επισης ο γιατρος μου ειπε οτι συνηθως οπως ηταν η αναπτυξη του πρωτου παιδιου ετσι ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ να ειναι και του δευτερου. Μανουλες θυμαστε ποσο βαρος ειχαν τα δικα σας μωρακια 27 εβδομαδων? Σας ευχαριστω πολυ

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπελα και εγω παθούσα 27 + 3 οταν ειχα παει και ηταν 780 γραμμάρια και τωρα που ειμαι 33+4 δεν ειναι κσι πολλα κιλα ετσι ειχα και εγω το ανχος λαι στεναχωρια αλλα τελικα μου πηρε τα κιλα πιο μετα εκεινη την μερα δεν θελω να την θημαμε ειχα παει,μου λεει ολα τέλεια αλλα τι αλλα δεν εχουμε κιλιτσα και,λεω εγω ηιατι που πηγε ραντεβού όχι μου λεει εδω ειναι αλλα ειναι πολυ αδυνατο το μωρακι

mariatsak


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα,
είμαι στην 26 η εβδομάδα και 2 μέρες. χτές πήγα στο γιατρό  κι μου είπε οτί το βάρος του μωρού μου είναι 700 γρ.αλλά μου είπε όλα καλά κι οτί μάλλον θα κάνω μικρό μωρό λόγω του σωματοτυπού μου. μήπως είναι πολύ μικρό το βάρος για τις εβδομάδες αυτές?

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε μενα στην 25κ5 ηταν 845γραμ..κ ειπε κ σεμενα οτι ειναι ολα καλα απλα ισωσ ειναι λιγο αδυνατουτσικο κ λεει καλυτερα ετσι παρα χοντρο κ να χει κανα διαβητη...δεν ξερω ελπιζω ολα να μασ πανε καλα..αα κ τα μηχανηματα εχουν κ αποκλισεισ...απο την β επιπ σου ποσα γραμ πηρε?..εμεα ηταν στην 22κ3 485

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

dilenapapila


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Στη β επιπεδου που την εκανα 23 εβδομαδων το βαρος ηταν φυσιολογικο 524 γρ. Τωρα παρουσιαστηκε καθυστερηση θα επρεπε φυσιολογικα και συμφωνα με το μεσο ορο να ειναι περιπου ενα κιλο και ηταν 870 γρ. Δεν παρουσιαζει γενικα καθυστερημενη αναπτυξη ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα. Η κοιλιτσα της ομως ειναι μικρη. Σε μια αλλη συζητηση εγραφε μια κοπελα που ειχε το ιδιο προβλημα  και ειπε οτι ο γιατρος της της ειπε να τρωει μερα παρα μερα μοσχαρι. Λετε να βοηθαει?

dilenapapila


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
freskia mama έγραψε:Κοπελα και εγω παθούσα 27 + 3  οταν ειχα παει και ηταν 780 γραμμάρια και τωρα που ειμαι 33+4 δεν ειναι κσι πολλα κιλα ετσι ειχα και εγω το ανχος λαι στεναχωρια αλλα τελικα μου πηρε τα κιλα πιο μετα εκεινη την μερα δεν θελω να την θημαμε ειχα παει,μου λεει ολα τέλεια αλλα τι αλλα δεν εχουμε κιλιτσα και,λεω εγω ηιατι που πηγε ραντεβού όχι μου λεει εδω ειναι αλλα ειναι πολυ αδυνατο το μωρακι



τωρα ποσο βαρος εχει το μωρακι σου? στις υπολοιπες μετρησεις βγαινει οκ?

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον τωρα ειναι καλα αλλα μην εμπιστεβεσε τα μηχανηματα οσο ημουνα στο νοσοκομειο το μηχανημα μου το εβγαζε 1900 γραμμαρια 31 εβδομαδες μετα απο μια εβδομαδα μου το εβγαζαν 1650 γραμμαρια θα σου πω μονο το εξεις προσπαθησε να τρως μονο οτι κανει καλο στο μωρο θα σου ελεγα να με επερνες τηλ να τα πουμε αλλα μενω γερμανια και μαλλον δεν θα μπορεις να με παρεις
λιπον μην τρως πολυ δεν βοηθας το μωρο περνεις κιλα εσυ και το μωρο οσα ειναι να παρει θα παρει μην ανχονεσε αλλα να σε ρωτισω κατι  μηπως καπνηζεις ?

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τα χοντρα μωρα δεν κάνουν διαβητη!!μη λεμε ότι θέλουμε!οι εγκυούλες που έχουν διαβήτη κύησης κ ΔΕΝ τον ελεγχουνε-ρυθμιζουνε συνήθως κάνουν μεγαλοσωμα μωρα κ αυξάνουν τον κίνδυνο σε αυτα για διαβητη τυπου 2, δηλαδή τον διαβητη των ενηλικων..Ο διαβητης τυπου 1, ο ινσουλινοεξαρτωμενος ειναι τελειως άλλο θεμα κ δεν σχετιζεται με τα κιλα του παιδιού!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μηπως ηθελες να γραψεις αλλου και μπερδευτικες 
και εγω εχω αρχη διαβητη στην εγκυμοσηνη και μετριεμαι 4 φορες την μερα ενταξη δοξα το θεο ολα εναι υποελενχο δεν τρωω ζαχαρη και προσεχω και τι τρωω και ο μικρος μου ειναι μια χαρα εχει σωστη αναπτηξη και ολα δουλευουν τελεια

dilenapapila


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
freskia mama έγραψε:λοιπον τωρα ειναι καλα αλλα μην εμπιστεβεσε τα μηχανηματα οσο ημουνα στο νοσοκομειο το μηχανημα μου το εβγαζε 1900 γραμμαρια 31 εβδομαδες μετα απο μια εβδομαδα μου το εβγαζαν 1650 γραμμαρια θα σου πω μονο το εξεις προσπαθησε να τρως μονο οτι κανει καλο στο μωρο θα σου ελεγα να με επερνες τηλ να τα πουμε αλλα μενω γερμανια και μαλλον δεν θα μπορεις να με παρεις
λιπον μην τρως πολυ δεν βοηθας το μωρο περνεις κιλα εσυ και το μωρο οσα ειναι να παρει θα παρει μην ανχονεσε αλλα να σε ρωτισω κατι  μηπως καπνηζεις ?



δεν καπνιζω καθολου ουτε βρισκομαι σε περιβαλλον καπνιστων. Αχ μωρε εχω αγχωθει διαβαζω και σε διαφορα σιτε που μπορει να οφειλεται και στεναχωριεμαι ακομη περισσοτερο...

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοπελα μην διαβαζεις τοσο πολυ στο ιντερνετ θα τρελαθεις σου λεω και εγω το ειχα και ειδες εμενα ηταν πιο αδυνατο απο σενα εχεις φεις μπουκ η σκαιπ ????????

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
freskiamama σε εμενα ανεφερεσαι??Απλά απάντησα σε ένα post που διαβασα πιο πάνω κ ελεγε "καλυτερα αδύνατα παρα χοντρα κ να εχουν διαβητη", το οποίο είναι αναληθες, ανακριβες κ επικινδυνο για καποια μανουλα που εχει χοντροκαμωμενο μωρο (οπως το δικό μου) κ το διαβασει. Μα αυτο είπα κ εγω ότι ο διαβητης κυησης αν ελεγχει δεν ενεχει κανενα κινδυνο!κ να μην ελεγχει απλά δυσκολευεις την κυηση με ενα μεγαλο μωρο κ αυξανεις καποιες πιθανοτητες για Σ.Δ ΙΙ στην ενηλικη ζωή του...

Τα μωρα έχουν διαφορετικους ρυθμούς αναπτυξης αναλογα την εγγυουλα κ εξαρτώνται από διαφορους παραγοντες. οι καπνιστριες μαμαδες κανουν ελλιποβαρή μωρα κ προωρα γηρασμενο πλακουντα, αρα ολιγουδραμνιο κτλ κτλ....μια φτωχή σε θρεπτικά συστατικά διατροφή, ο οικογενειακός σωματοτυπος και επίσης τα νινακια παίρνουν πολύ βαρος μετα την 34η-35η εβδομαδα!οπότε μην βιαζεστε να ανησυχησετε...αν και σας κατανοώ απολυτα!!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ινκα μου ναι εσενα ρωτισα  αφου το ανεφερες εδω ειναι πολυ καλο γιατι μπορουμε να πουμε τις εμπιριες μας και επιδει ειμαι μελουσα μαμα με αυτο το θεμα συνηστομεγαλη προσοχη και οσο για το καπμισμα παλι ειναι θεμα μωρου η μητερα μου καπνηζε 2 πακετα στην μικρη μου αδερφη και γεννηθηκε 3100 35 εβδομαδες 
εγω δθστηχος στην 29 εβδομαδα εκανα ανεπαρκια τραχιλου και στην 32 εκανα περιδεση τραχιλου με 7 διαστολη και τωρα ειμαι στο κρεβατι γι αυτο συνηστο μεγαλη προσοχη σε ολες τις εγκυουλες αφηστε τα σκληρα δεν σας εβνοουν και οσο γαι τον διαβητη και το καπνησμα απολιτος ελενχος σας θερμοπαρακαλω κοριτσια
μαρω μου δεν εχει αν κανει αυτο ενα αδυνατο μωρακι μπορει αν εχει διαβητη και ενα χοντρο μωρακι να μην εχει γαιτι η μητερες που εχουν διαβητη στην εγκυμοσηνη και δεν το παρακολουθουν γινετε το εξεις τα μωρα μεγαλονουν σωματικα αλλα οχι εσωτερικα δηλ ενα μωρο 34 εβδομαδων μπορει να ειναι τελειωμενα για γεννα αλλα μεσα να ειναι σαν 25 εβδομαδα καταλαβες τα λεω γιατι τα περναω με αποτελεσμα να γεννηθουν πρωορα και αν δεν εχει διαβητη θα εχει αλλα προβλημτα και αν δεν εχει αλλα προβληματα θα εχει διαβητη αυτα ειναι για την διαβητηκη μητερα

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα κ από μένα.
Λοιπόν είμαι στην 34η εβδομάδα, κ πριν 3 μέρες το μωρό μου ήταν 1880 γραμ. δηλαδή μικρό για την ηλικία του. Είναι σαν να είναι 2 εβδομάδες μικρότερο.
Το καλό είναι πως εσωτερικά τα όργανα είναι καλοσχηματισμένα κ ολοκληρωμένα κ αυτό έχει σημασία.
Μου είπε ο γιατρός πως κίνδυνος υπάρχει αν το έμβρυο μείνει 3 εβδομάδες πίσω στην ανάπτυξη. Σε αυτήν την περίπτωση, κ ανάλογα με την εβδομάδα που βρίσκεσαι, ίσως το περιβάλλον της κοιλίτσας σου θεωρηθεί αφιλόξενο κ χρειαστεί να βγει νωρίτερα το μωρό. Αυτό είπε στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον. 
Πάντως ήταν κατηγορηματικός πως ένα μωράκι απλά λεπτελίπεπτο δεν κινδυνεύει κ μάλιστα ανακτά πολύ γρήγορα βάρος με τον θηλασμό.

Σχετικά με το μοσχάρι, καθώς τυχαίνει να είμαι χορτοφάγος κ άρα δεν τρώω καθόλου, θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω πως υπάρχει "θαυματουργή" τροφή. Απλά πρέπει να τρως καλά κ ισσορροπημένα. Πχ το καρπούζι για βραδινο δεν είναι φαγητό!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νατς που εισαι κοπελα

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω δεν ειχα ποτε θεμα με το βαρος της μικρης μου οσο ημουν εγκυος αλλα θα σας πω αυτο που με ειχε φανει τρομερα περιεργο.. 39 βδομαδα η μικρη ηταν 2.800 και μια βδομαδα μετα γεννηθηκε 3.620... γιαυτο με πεθανε κιολας το τερατακι!! τα πηρε ολα μαζι στο τελος.. οποτε μην αγχωνεστε ειδικα αν και ο γιατρος σας σας λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα!!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μην ανχονεστε για το βαρος νατς θα σε προλαβω θα γεννησω πρωτη η μπα

nats

nats
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γιώτα άντε να δούμε ποιά θα είναι πρώτη τελικά!
Εύχομαι κ για τις δυο μας να είναι όσο πιο μετά γίνεται, τα μωράκια μας είναι βιαστικά!!

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μακαρι εισαι 33+4 η 5

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η αλήθεια είναι ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα ρίξει κλάμα όταν ήμουν σε εκείνες τις εβδομάδες.... Άπειρο λέμε! Κι εμένα αδυνατούλι και πράγματι γεννήθηκε στις 37 και 1 λόγω του ότι άρχισε να μην παίρνει όσο θέλαμε και δυστυχώς με καισαρική. Το αποτέλεσμα η μικρή μου 2100 υπέροχη, υγιέστατη και δραστήρια. Η μικρή μου τώρα είναι σχεδόν 7 μηνών και άψογη σε όλα της. Είναι ακόμα αδυνατούλα αλλά ψυχοκινητικά κάνει για 8 μηνών. Μη φοβάσαι! Με το καλό!

dilenapapila


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για τις απαντησεις σας και τη στηριξη σας . Ο γιατρος θα με ξαναδει στις 9 ιουλιου δηλαδη 30 αβδομαδων ακριβως και εχω παρα πολυ αγωνια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις