Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Παρ Ιουν 21, 2013 8:36 am

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
evanka έγραψε:
Θήλαζα από την πρώτη στιγμή.. Όμως πληγώθηκαν οι θηλές μου, πράγμα που έκανε το θηλασμό ανοπόφορο! Δύο μέρες τώρα βγάζω το γάλα με θήλαστρο, μέχρι να αποκατασταθούν οι θηλές μου. Αντλώ 25-40 ml συνολικά και βάζω και συμπλήρωμα (πράγμα που δεν το ήθελα) γιατί το μωρό χρειάζεται 60 ml σε κάθε γεύμα (σύμφωνα με τον παιδίατρο μας). Σήμερα όμως οι μαστοί μου δεν "συνεργάζονται".. Το πρωί άντλησα 60 ml, μετά από 3 ώρες 30 ml και μετά από 3 ώρες 10 ml. Και όλα αυτά από τον ένα μαστό, ο άλλος έβγαλε ελάχιστο γάλα, σα να στέρεψε. Υπάρχει περίπτωση να μειώθηκε η παραγωγή γάλακτος λόγω του θηλάστρου;

Πάρε ψευδοθηλές σιλικόνης. Εγώ είχα πάρει της Philips Avent και ήταν πάρα πολύ καλές, τρομερή εφαρμογή. Προσπάθησε να θηλάζεις τουλάχιστον μία φορά την ημέρα, όση ώρα πάρει. Εμένα ήταν ικανός δυο ώρες να παλεύει, θυμάμαι έβαζα ταινίες στο DVD να περάσει η ώρα. Με τις ψευδοθηλές δεν θα πονάς. Στην αρχή είναι σπάσιμο νεύρων γιατί πρέπει να τις κρατάς, το μικρό μπορεί να τσατίζεται αλλά επέμεινε. Και φυσικά μην ξεχνάς να τις αποστειρώνεις κι αυτές.

Το θήλαστρο βοηθάει αλλά αλλιώς τραβάει γάλα το μωρό, αλλιώς είναι με το θήλαστρο. Με το μωρό βγαίνει περισσότερο και αυξάνεται η ροή σιγά σιγά. Αλλά μην πτοείσαι τόσο με αυξομειώσεις, εξαρτάται και τι τρως, πόσα υγρά παίρνεις κ.λπ. Προσπάθησε να κάνεις υπομονή και μεγαλώνοντας το μπεμπάκι θα σταματήσει να σου πληγώνει το στήθος.

27ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Παρ Ιουν 21, 2013 8:35 pm

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα θυμαμαι η παιδιατρος μου ελεγε οτι το μωρο μεχρι να γινει τουλαχιστον 2 μηνων να μην το αφηνουμε πανω απο 4 ωρες το βραδυ χωρις γευμα.

28ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Παρ Ιουν 21, 2013 10:40 pm

evanka


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΕΝΩ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ, ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ, ΘΗΛΑΣΕ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠ' ΑΥΤΟ;;

29ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Παρ Ιουν 21, 2013 10:46 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
evanka τιποτα να μην καταλαβεις με μια φορα. Υπομονη με τις θηλες ολες τα περασαμε

30ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Σαβ Ιουν 22, 2013 2:23 am

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
evanka έγραψε:ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΕΝΩ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΕΙΝΟΥΣΕ, ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ, ΘΗΛΑΣΕ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠ' ΑΥΤΟ;;

Έχεις νοικιάσει βρεφοζυγό; Παρακολουθείς το βάρος της λίγο; Μην αγχώνεσαι τόσο, δεν είναι τρομερό, αν πεινάσει θα σου το πει. Πάντως εμένα η γιατρός μου είχε πει στο θηλασμό να προσπαθώ να τον ξυπνάω τον μπέμπη για να φάει οπωσδήποτε και από τα δύο στήθη. Οπότε τον άλλαζα σε εκείνη τη φάση για να ξυπνήσει, τον σήκωνα να ρευτεί και ξύπναγε, κ.λπ.

31ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Σαβ Ιουν 22, 2013 4:44 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγω ααπο οτι θυμαμαι επειδη κοιμοταν στο 10λεπτο κ εμενα την σηκωνα να ρευτει κ της αλλαζα στηθος,επισης δεν ειχα νοικιασει ζυγαρια δεν συμφερει την ειχα αγορασει πιο οικονομικη σ βγαινει κ ετσι εβλεπα οτι παιρνει κ δεν τη ξυπνουσα τη νυχτα κοιμοταν κ στις4 ωρεσ με 5 ξυπνουσε.Οταν πηγε 2 μηνων εκλεινε 5ωρο υπνο κ μ λεγε ο γιατρος αφου παιρνει κιλα παει ν πει οτι χορταινει μν τ ξυπνας δεν τη ξυπνησα ποτε.εξαρταται στο γιατρο κ τ παιδακι βεβαια της εδινα ξενο μετα τις 15 μερες γιατι ειχα μαστιτιδα κ φλεγμονη

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

32ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Σαβ Ιουν 22, 2013 1:19 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οχι βρεφοζυγο κοριτσια!μονο αγχος φερνει κ απογοητευση κ κοψιμο θηλασμου σε πολλες περιπτωσεις.Οσο για τις θηλες αφου εισαι καλυτερα βζε το στο στηθος καθε φορα που πειναει.Θα απαλλαγεις απο το θηλαστρο το οποιο ειναι κ κουραστικοWink

33ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Κυρ Ιουν 23, 2013 4:59 am

μπεμπα2012

μπεμπα2012
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να σου ζησει κοπελα μου καλο σαραντισμο.
εγω ξερω οσες θυλαζουν δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 5 ωρες  υπνου τα βρεφη   διοτι ανεβαζουν ικτερο .γιαυτες που δινουν ξενο δεν υπαρχει προβλημα  καθε 3 ωρες πρεπει να τρωνε αλλα αν τ παιδι ξυπνησει στισ 4 η 5 δεν υπαρχει προβλημα διοτι μεγαλωνουν οταν κοιμουντε

34ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Κυρ Ιουν 23, 2013 10:50 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπα2012 έγραψε:να σου ζησει κοπελα μου καλο σαραντισμο.
εγω ξερω οσες θυλαζουν δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 5 ωρες  υπνου τα βρεφη   διοτι ανεβαζουν ικτερο .γιαυτες που δινουν ξενο δεν υπαρχει προβλημα  καθε 3 ωρες πρεπει να τρωνε αλλα αν τ παιδι ξυπνησει στισ 4 η 5 δεν υπαρχει προβλημα διοτι μεγαλωνουν οταν κοιμουντε
Στο θηλασμο ταιζουμε στην αρχη ανα 2 -3ωρες και οχι πανω απο 4 για να δινεται το ερεθισμα στο στηθος να αυξησει την παραγωγη. Χριεαζονται τουλαχιστον 8-10 γευματα τη μερα χωρις ανωτατο οριο και χωρις περιορισμο ωρας. Αν ενα μωρο δεν τρωει τακτικα του πεφτει το ζαχαρο ανεξαρτητα με τι τρεφεται

35ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Κυρ Ιουν 23, 2013 10:51 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλαω για νεογεννητα ετσι;

36ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Δευ Ιουν 24, 2013 2:20 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χθες σας θυμηθηκα κοριτσια και το συγκεκριμενο θεμα... καθομουν σε μια παρεα οπου μια κοπελα ειναι να παρει πτυχιο τωρα στην παιδιατρικη και την ρωτησα για αυτο το θεμα του υπνου με ειπε οτι ειναι καθαρα το πως το βλεπει ο καθε γιατρος αλλα μεσα απο μελετες που κανουν αυτοι εκει τα δικα τους τελος παντων φενετε οτι οσοι ξυπνανε το μωρο τους για να φαει για οποιοδηποτε λογο μεσα στη νυχτα εχει επιπτωση οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα ξυπναει περισσοτερο μεσα στη νυχτα ακομα και αν δεν πειναει σε ενα ποσοστο γυρω στα 60% οτι δηλαδη μαθενει το μωρο και μετα δεν μπορει και δεν θελει να κοιμαται ολη την νυχτα!! τωρα βεβαια δεν εχει και πειρα αυτη αλλα με ειπε τι λεγανε βιβλια και τετοια στη σχολη.. αλλα με ειπε ειναι καθαρο πως το βλεπει ο αθενας δεν θα βρεις με λεει σιγουρη απαντηση...

37ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Δευ Ιουν 24, 2013 2:28 pm

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
μπεμπα2012 έγραψε:να σου ζησει κοπελα μου καλο σαραντισμο.
εγω ξερω οσες θυλαζουν δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 5 ωρες  υπνου τα βρεφη   διοτι ανεβαζουν ικτερο .γιαυτες που δινουν ξενο δεν υπαρχει προβλημα  καθε 3 ωρες πρεπει να τρωνε αλλα αν τ παιδι ξυπνησει στισ 4 η 5 δεν υπαρχει προβλημα διοτι μεγαλωνουν οταν κοιμουντε
Στο θηλασμο ταιζουμε στην αρχη ανα 2 -3ωρες και οχι πανω απο 4 για να δινεται το ερεθισμα στο στηθος να αυξησει την παραγωγη. Χριεαζονται τουλαχιστον 8-10 γευματα τη μερα χωρις ανωτατο οριο και χωρις περιορισμο ωρας. Αν ενα μωρο δεν τρωει τακτικα του πεφτει το ζαχαρο ανεξαρτητα με τι τρεφεται

Rinoula RespectRespectRespectRespectRespectRespectRespect

Αυτο ισχυει για τα νεογεννητα μεχρι να φτιαξουν το δικο τους ωραριο.
Ο μονος περιορισμος που ειχα ηταν να μην ξυπναω τον μικρο απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι. Τελικα με αυτη την τακτικη εφτασε στις 55 μερες και κοιμοταν απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι.
Σημερα κοιμομαστε 3 ωρες περιπου την ημερα και 9 ωρες το βραδυ.
....Και για να κανω να νιωσουν καλυτερα οσες κοπελες δινουν συμπληρωμα και φοβουνται μηπως διακοπει ο θηλασμος....στην αρχη εδινα κι εγω γιατι στο μαιευτηριο ισχυριζονταν οτι ενα παιδι 3.690 κιλα δεν μπορει να χορτασει με το μητρικο γαλα και του εδωσαν χωρις την δικη μου συναινεση ξενο. Καταφερα ομως μετα απο μεγαλη προσπαθεια να αυξησω την παραγωγη μου ωστε να καλυπτονται οι αναγκες του μικρου, του εδινα ανα 2 μερες περιπου σε ενα γευμα 40 ml ξενο και οχι παραπανω, ισα ισα για να ξεγελιεται!!
Και οσο για τα κιλα...??? Σημερα ειναι 9.800!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mariaro στις Δευ Ιουν 24, 2013 2:38 pm, 1 φορά

38ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Δευ Ιουν 24, 2013 2:33 pm

πορτοκαλι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
emena ο παιδιατρος μου μου ειχε πει καθε τρεισ ωρες γιατιιανεβαζει ικτερο

39ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Δευ Ιουν 24, 2013 10:30 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariaro έγραψε:
Rinoula έγραψε:
μπεμπα2012 έγραψε:να σου ζησει κοπελα μου καλο σαραντισμο.
εγω ξερω οσες θυλαζουν δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 5 ωρες  υπνου τα βρεφη   διοτι ανεβαζουν ικτερο .γιαυτες που δινουν ξενο δεν υπαρχει προβλημα  καθε 3 ωρες πρεπει να τρωνε αλλα αν τ παιδι ξυπνησει στισ 4 η 5 δεν υπαρχει προβλημα διοτι μεγαλωνουν οταν κοιμουντε
Στο θηλασμο ταιζουμε στην αρχη ανα 2 -3ωρες και οχι πανω απο 4 για να δινεται το ερεθισμα στο στηθος να αυξησει την παραγωγη. Χριεαζονται τουλαχιστον 8-10 γευματα τη μερα χωρις ανωτατο οριο και χωρις περιορισμο ωρας. Αν ενα μωρο δεν τρωει τακτικα του πεφτει το ζαχαρο ανεξαρτητα με τι τρεφεται

Rinoula RespectRespectRespectRespectRespectRespectRespect

Αυτο ισχυει για τα νεογεννητα μεχρι να φτιαξουν το δικο τους ωραριο.
Ο μονος περιορισμος που ειχα ηταν να μην ξυπναω τον μικρο απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι. Τελικα με αυτη την τακτικη εφτασε στις 55 μερες και κοιμοταν απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι.
Σημερα κοιμομαστε 3 ωρες περιπου την ημερα και 9 ωρες το βραδυ.
....Και για να κανω να νιωσουν καλυτερα οσες κοπελες δινουν συμπληρωμα και φοβουνται μηπως διακοπει ο θηλασμος....στην αρχη εδινα κι εγω γιατι στο μαιευτηριο ισχυριζονταν οτι ενα παιδι 3.690 κιλα δεν μπορει να χορτασει με το μητρικο γαλα και του εδωσαν χωρις την δικη μου συναινεση ξενο. Καταφερα ομως μετα απο μεγαλη προσπαθεια να αυξησω την παραγωγη μου ωστε να καλυπτονται οι αναγκες του μικρου, του εδινα ανα 2 μερες περιπου σε ενα γευμα 40 ml ξενο και οχι παραπανω, ισα ισα για να ξεγελιεται!!
Και οσο για τα κιλα...??? Σημερα ειναι 9.800!!!

Σαφως και ισχυει για τον πρωτο καιρο, μετα τις 40 μερες περιπου συνηθως δε χρειαζεται, ισως και νωριτερα! Επισης συμφωνω οτι το συμπληρωμα κοβεται και ο αποκλειστικος θηλασμος ξεκιναει και αργοτερα. Κι εμενα στο μαιευτηριο στην κορη μου δινανε και συμπληρωμα γιατι δεν την ειχα μαζι μου (δεν ειχε γινει διαδεδομενο το ρουμινγκ-ιν) αλλα και ο γιος μου ηπιε μπολικο ξενο γαλα γιατι εμεινε στην μενν αλλα απο τη στιγμη που ηρθαμε σπιτι θηλασαν και τα δυο αποκλειστικα. Τα 40ml γιατι τα εδινες;

40ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Τρι Ιουν 25, 2013 12:10 am

evanka


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Τελικά κατάφερα, μιας και οι θηλές μου ήταν καλύτερα, να τη βάλω στο στήθος χθες. Όχι ότι πιάνει καλά τη θηλή, αλλά παλεύεται η κατάσταση!
Έχω την εντύπωση όμως ότι συνήθισε στη μεγάλη ποσότητα γάλακτος και με το δικό μου δε χορταίνει. Θέλει λίγο χρόνο για να αυξηθεί η παραγωγή μου.. Βέβαια, το παλέψαμε (κάθε μισή ώρα την είχα στο στήθος!) και έδειχνε να χορταίνει. Θήλασε 10 λέπτα περίπου από τον κάθε μαστό, μέχρι που την πήρε και ο ύπνος εν ώρα φαγητού!! Τελευταίο γεύμα της έδωσα τα μεσάνυχτα και κοιμήθηκε ξερή μέχρι τις 6, οπότε την ξύπνησα με το ζόρι!

41ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΤΟ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ;;; Πεμ Ιουν 27, 2013 3:41 am

mariaro

mariaro
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
mariaro έγραψε:
Rinoula έγραψε:
μπεμπα2012 έγραψε:να σου ζησει κοπελα μου καλο σαραντισμο.
εγω ξερω οσες θυλαζουν δεν πρεπει να ξεπερνανε τις 5 ωρες  υπνου τα βρεφη   διοτι ανεβαζουν ικτερο .γιαυτες που δινουν ξενο δεν υπαρχει προβλημα  καθε 3 ωρες πρεπει να τρωνε αλλα αν τ παιδι ξυπνησει στισ 4 η 5 δεν υπαρχει προβλημα διοτι μεγαλωνουν οταν κοιμουντε
Στο θηλασμο ταιζουμε στην αρχη ανα 2 -3ωρες και οχι πανω απο 4 για να δινεται το ερεθισμα στο στηθος να αυξησει την παραγωγη. Χριεαζονται τουλαχιστον 8-10 γευματα τη μερα χωρις ανωτατο οριο και χωρις περιορισμο ωρας. Αν ενα μωρο δεν τρωει τακτικα του πεφτει το ζαχαρο ανεξαρτητα με τι τρεφεται

Rinoula RespectRespectRespectRespectRespectRespectRespect

Αυτο ισχυει για τα νεογεννητα μεχρι να φτιαξουν το δικο τους ωραριο.
Ο μονος περιορισμος που ειχα ηταν να μην ξυπναω τον μικρο απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι. Τελικα με αυτη την τακτικη εφτασε στις 55 μερες και κοιμοταν απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι.
Σημερα κοιμομαστε 3 ωρες περιπου την ημερα και 9 ωρες το βραδυ.
....Και για να κανω να νιωσουν καλυτερα οσες κοπελες δινουν συμπληρωμα και φοβουνται μηπως διακοπει ο θηλασμος....στην αρχη εδινα κι εγω γιατι στο μαιευτηριο ισχυριζονταν οτι ενα παιδι 3.690 κιλα δεν μπορει να χορτασει με το μητρικο γαλα και του εδωσαν χωρις την δικη μου συναινεση ξενο. Καταφερα ομως μετα απο μεγαλη προσπαθεια να αυξησω την παραγωγη μου ωστε να καλυπτονται οι αναγκες του μικρου, του εδινα ανα 2 μερες περιπου σε ενα γευμα 40 ml ξενο και οχι παραπανω, ισα ισα για να ξεγελιεται!!
Και οσο για τα κιλα...??? Σημερα ειναι 9.800!!!

Σαφως και ισχυει για τον πρωτο καιρο, μετα τις 40 μερες περιπου συνηθως δε χρειαζεται, ισως και νωριτερα! Επισης συμφωνω οτι το συμπληρωμα κοβεται και ο αποκλειστικος θηλασμος ξεκιναει και αργοτερα. Κι εμενα στο μαιευτηριο στην κορη μου δινανε και συμπληρωμα γιατι δεν την ειχα μαζι μου (δεν ειχε γινει διαδεδομενο το ρουμινγκ-ιν) αλλα και ο γιος μου ηπιε μπολικο ξενο γαλα γιατι εμεινε στην μενν αλλα απο τη στιγμη που ηρθαμε σπιτι θηλασαν και τα δυο αποκλειστικα. Τα 40ml γιατι τα εδινες;

Γιατι εδειχνε να μην χορταινει. Ισως να ηθελε και την ευκολη λυση, πραγματικα δεν ξερω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις