Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλημερα μανουλες.ειναι τοσο χρησιμος ο αποστειρωτης η ειναι τσαμπα λεφτα.μηπως η παλια μεθοδος με το βρασιμο ειναι προτιμοτερος χωρις να περνεις περιτα πραγματα.μου το εχουν πει πολλοι αυτο

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι να σου πω.....ειναι οτι σε βολευει....εγω για παραδειγμα δεν αγορασα αποστειρωτη!το πλυντηριο πιατων που εχω,εχει ειδικο προγραμμα αποστειρωσης και χρησιμοποιουσα αυτο συνηθως.....βεβαια πολλες φορες τα εβραα και εγω σε κατσαρολιτσα....μια χαρα με βολευε και αυτος ο τροπος.....
δεν γερω ουτε πως λειτουργουν οι αποστειρωτες(ποσο χρονο χρειαζονται,αν χρειαζεται να ειναι συνεχως στη πριζα,αν διατηρουνται εκει τα μπουκαλια)ουτε ποσο κοστιζει!

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μα καθομαι κ σκεφτομαι πως αν το σκεφτεις εμεις τι παθαμαι που οι μαμαδες μας τα εβραζαν κ μετα τα εβαζαν στο ψυγειο.χρειαζονται κ λιγα μικροβια για αντισωματα.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω αυτο εκανα....δεν χρησιμοποιουσα παντα τον αποστειρωτη του πλυντηριου και μεχρι σημερα
τα κοριτσια δεν επαθαν τιποτα....και οταν ηρθε η παιδιατρος στη πρωτη επισκεψη στο σπιτι(πριν σαραντησει η μεγαλη)μου ειπε οτι αποστειρωνω και μετα βαζω στο ψυγειο για συντηρηση....και καποιεσ γνωστες μου το ιδιο εκαναν τα εβαζαν στο ψυγειο....

marielli

marielli
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
geia sas!kai me to vrasimo den nomizw na exeis kapoio provlima ousiastika tin idia douleia me ton aposteirwti kanei..egw exw aposteirwti kanei peripou 45 lepta na t'aposteirwsei kai meta ta pairnw kai ta fulaw sto psugeio pou i aposteirwsi krataei 24 wres...ektos psugeiou diarkei 6 wres..oi times gia aposteirwtes ksekinoun apo 20 eyro..

2nd baby

2nd baby
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
marielli έγραψε:geia sas!kai me to vrasimo den nomizw na exeis kapoio provlima ousiastika tin idia douleia me ton aposteirwti kanei..egw exw aposteirwti kanei peripou 45 lepta na t'aposteirwsei kai meta ta pairnw kai ta fulaw sto psugeio pou i aposteirwsi krataei 24 wres...ektos psugeiou diarkei 6 wres..oi times gia aposteirwtes ksekinoun apo 20 eyro..

Θεωρώ πως είναι βασικά χρήσιμος ο αποστειρωτής -λόγω εμπειρίας- πιο πολύ αν δεν θηλάζεις το μωρό σου. Ή αν χρησιμοποιείς θήλαστρο και γενικά αν θες πάνω από 6 μπιμπερό την ημέρα..

Τουλάχιστον εγώ μέχρι που είχε 40ντίσει η κόρη μου της έδινα και από δικό μου (αλλά το έβγαζα με θήλαστρο) και ξένο. Και τον χρησιμοποίησα μέχρι και 5-6 μηνών περίπου.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Αν θα μπορούσε να στον πάρει κάποιος για δώρο καλύτερα θα'ταν!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

marielli

marielli
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
nai i alitheia einai pws o aposteirwtis voleuei poli perissotero apo to na kathesai kai na ta vrazeis...eidika stin arxi pou xreiazesai arketa mpimpero...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παντως που δεν θηλασα δεν ειχα προβλημα.....μια χαρα με βολεψε και η κατσαρολα....
και αν δεν θηλασεις σιγουρα θα χρειαστεις 6 μπιμπερο....οτι νομιζεις οτι θα σε βολεψει....

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να ρωτησω κατι η ασχετη?τα πλενεις και τα βαζεις στον αποστειρωτη και πατας καποιο προγραμμα η απλα ειναι στη πριζα και με το που βαζεις το μπιμπερο γινεται αποστειρωση?και ποσο χρονο περνει?

marielli

marielli
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ta pleneis kanononika ta topotheteis mesa kai patas to koumpi gia n'arxisei i aposteirwsi vevaia eksartatai kai ton aposteirwti..emena etsi einai kai diarkei kanena 40 lepto isws kai ligotero

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α!περνει ολα τα μπιμπερο?επειδη δεν εχουν ολα το ιδιο μεγεθοσ και σχημα....τελειως ασχετη μιλαμε...και ποσα μπιμπερο περνει?

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο αποστειρωτής εχει το ίδιο αποτέλεσμα με την κατσαρόλα. Απλά είναι θέμα ευκολίας. Στην κατσαρόλα πρέπει να έχεις το νου σου, να σβήσεις το μάτι, να τα βγάλεις αμέσως κλπ κλπ. Ενώ στον αποστειρωτή πατάς το κουμπί και σε λίγη ώρα είναι έτοιμα και αν δεν ανοίξεις το καπάκι διατηρούνται αποστειρωμένα για κάποιες ώρες. Κι εγώ με κατσαρόλα είχα ξεκινήσει και όταν μου έκαναν δώρο τον αποστειρωτή ξετρελάθηκα με την ευκολία.

marielli

marielli
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη

athina24 έγραψε:α!περνει ολα τα μπιμπερο?επειδη δεν εχουν ολα το ιδιο μεγεθοσ και σχημα....τελειως ασχετη μιλαμε...και ποσα μπιμπερο περνει?

o dikos mou xwraei 8 oti megethos kai oti sxima exoun! ekei mesa egw aposteirwnw kai tis pipilothikes kai tis pipiles ennoeitai! den eisai asxeti giati egw an den ton eixa tha iksera?! Laughing

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
athina24 έγραψε:α!περνει ολα τα μπιμπερο?επειδη δεν εχουν ολα το ιδιο μεγεθοσ και σχημα....τελειως ασχετη μιλαμε...και ποσα μπιμπερο περνει?
εμενα ο αποστειρωτης ειναι της chicco..δωρο της αδερφης μου δεν ξερω ποσο κανει γυρω στο πενηνταρικο νομιζω..χωραει 7 μπιμπερο σχεδον και ολα τα παραλειπομενα και διαρκει 4 λεπτα περιπου η αποστειρωση Very Happy Very Happy πολυ χρησιμο αποστειρωτης η παλια καλη μεθοδος 654316 αποστειρωτης η παλια καλη μεθοδος 654316 ααα και τα σαπουνιζω κανονικα πρωτα

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ έχω της avent και παρ'όλο που θηλάζω τον έχω βολευτεί για τις πιπίλες και το θήλαστρο. 6 λεπτά κρατάει η αποστείρωση.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ παρόλο που θήλαζα είχα αποστειρωτή γιατί έπινε πολύ τσάι οπότε τον χρειαζόμουν. Είχα της Nuk και χωρούσε όλα τα μπιμπερό ενώ η διάρκεια αποστείρωσης ήταν 15 λεπτά (φυσικά τα έπλενα πρώτα)

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΒΓΕΠΩ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΡΑΣΜΟΣ, ΚΛΑΣΣΙΚΑ.. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΕΜΑΣ, ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΞΕΠΛΕΝΕ ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ ΒΡΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΔΙΝΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΜΗ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΠΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΚΘΕΣΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟΒΙΑ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ.. ΠΑΝΤΩΣ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
ΑΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΠΙΠΙΛΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΡΟΠΟΛΛΟΥ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!! ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΞΕΠΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΣΤΗ ΒΡΥΣΗ!!! Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΝΤΟΥΡΑΣΕΛ!!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stella.s έγραψε:καλημερα μανουλες.ειναι τοσο χρησιμος ο αποστειρωτης η ειναι τσαμπα λεφτα.μηπως η παλια μεθοδος με το βρασιμο ειναι προτιμοτερος χωρις να περνεις περιτα πραγματα.μου το εχουν πει πολλοι αυτο

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΖΕΙΣ..

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι και τι βολεύει την κάθε μανούλα... Μην πάρεις τώρα, περίμενε να γεννήσεις και άμα δεις ότι σου χρειάζεται στέλνεις κάποιον να σου πάρει!

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αυτο σκεφτομαι κ εγω.

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ είχα δανεικό απο μια φίλη.Δεν υπάρχει κάποιος να σου δανείσει;

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα πάντως με βόλεψε πολύ.Είναι το ίδιο με το βράσιμο,αλλά τουλάχιστον σε μένα,ο αποστειρωτής χρειαζόταν τον μισό χρόνο.

Και εμένα μου έλεγαν πόσο άχρηστος είναι (ειδικά οι...γηραιότερες),αλλά τον βολεύτηκα και δε μου έπιανε και χώρο.

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγω επειδή δεν θήλασα και στην αρχη χρειαζομουν πολλά μπιμπερον μου φάνηκε πολύ χρήσιμος. Εχω της Avent γιατί και τα μπιμπερά μου ήταν Avent και μου είχαν πει να πάρω το δικό της. Στη μαμά μου είχα ένα άλλο που μου δάνεισαν που δεν ήταν Avent αλλα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω προσωπικα ειχα παρει αποστειρωτη αλλα τελικα κατεληξα να τα αποστειρωνω στην κατσαρολα με μια φετα λεμονι

αυτο το εκανα γιατι ο αποστειρωτης μαζευε συνεχως αλατα και δεν καθαριζε με τιποτα.

ναι ειναι πιο γρηγορος ο αποστειρωτης αλλα ο παλιος τροπος νομιζω ειναι καλυτερος

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγώ αποστειρωτή είχα γιατί δεν θήλαζα αποκλειστικά. Βοηθάει όντως αν δεν θηλάζεις γιατί στην αρχή όπως είπαν και τα κορίτσια θέλεις πολλά μπιμπερό.
Με βόλεψε πάρα πολύ από το να κάθομαι να τα βράζω στην κατσαρόλα. Τα έβαζα μέσα, αφού τα έπλενα πρώτα, μαζί με τις πιπίλες, πατούσα το κουμπάκι και αυτό ήταν. Μετά στο ψυγείο για διατήρηση μέχρι να χρησιμοποιηθούν και πάλι.

Για τα άλατα έβαζα ξυδάκι μια φορά την εβδομάδα και δεν έμενε τίποτα!

http://mammael.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις