Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

petra18


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια.
Για τη βάφτιση του μικρού μου σκέφτηκα να φτιάξω μπισκότα με ζαχαρόπαστα.
Έχετε κάποια δοκιμασμένη συνταγή;
Επίσης ξέρετε πόσο διατηρούνται, δηλαδή πόσες μέρες πριν μπορώ να τα φτιάξω;
Ευχαριστώ.

bourboulithra

bourboulithra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
petra18 έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια.
Για τη βάφτιση του μικρού μου σκέφτηκα να φτιάξω μπισκότα με ζαχαρόπαστα.
Έχετε κάποια δοκιμασμένη συνταγή;
Επίσης ξέρετε πόσο διατηρούνται, δηλαδή πόσες μέρες πριν μπορώ να τα φτιάξω;
Ευχαριστώ.

ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ 1 ΦΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟΥΡΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΣΑ,ΕΚΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗ ΖΥΝΗ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ!!!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πρεπει να κανεις καλη εξασκηση μια δυο φορες σιγουρα με τη ζαχαροπαστα γενικα. τωρα δεν ξερω ποσο κρατανε. παντως αν κανεις θ αφτιαξεις τα μπισκοτα σου κανονικα και θα τα αφησεις να κρυωσουν τελειως. θα κανεις τη ζχαροπαστα οπως τη θελεις και οταν ειναι ετοιμο το σχημα θα την κολησεις στο μπισκοτο εφοσον το βρεξεις λιγακι με ενα πινελο το μπισκοτο και μετα πανω θα βαλεις τη ζαχαροπαστα. κανε παντως προβα και αφησε τα κιολας να δεις ποσο κρατανε

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εαν φοβασαι οτι δεν θα γινουν καλα, παρε ετοιμη.ανοιγει ευκολα ειτε με πλαστη σιλικονης,ειτε με ξυλινο αλλα να του βαζεις μπολικη αχνη να μην σου κολλαει.εγω βρηκα κοπλακι αντι για πλαστη, γυαλινο μπουκαλι γεματο κρασι και δουλευτηκε μια χαρα.
yummy-yummy τσεκαρε την σελιδα τους.εγω πηρα απο εκει σκονη για μπισκοτα και βγηκαν τελεια οσο αφορα την γευση.
μεχρι και στυλο εχει να γραψεις το ονομα του παιδιου πανωστην ζαχαροπαστα.
με το καλο η βαφτιση!

nikvik

nikvik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kalhmera Smile
Prin apo ena mhna 01/06 vaptisame th korh mas. Itan savvato.
Egw gia zaxaropasta panta ftiaxnw to magiko glasso: http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html
Deutera to apogeuma otan koimithike h mikrh mou etoimaza th zaxaropasta. Kai evala sto pisgeio (se memvrani evala).
Triti to apogeuma-vradi ekana ta mpiskotakia, afisa na kriousun kai meta ta evala se plastiko mpol pou kleinei polu kala.
Mpiskotakaia: http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html (xwris stick)
Tetarti stolisa ta mpiskotakia me th zaxaropasta kai ta evala se sakoulakia amesos. Meta mexrei Savvato ithan sto saloni mesa sto kalathi. Den epathan tipota.
Gia na to kollisw th zaxaropasta kanw apo 2 flintzani zaxari + 1 flintzani nero "kolla" -> to vrazw apla gia 5 lepta peripou, perinmenw na kriosei. Se vazaki sto psigeio den xalaei me tipota, krataei para polu kairo. Me pinelo vazw th kolla kai meta th zaxaropasta apo pano.
Ekana giro sta 130 kommatia gia 80 atoma peripou. Meinane 5-6 kommatia :p
Me to kalo gia tin vapstisi sas!
Ta mpiskotakia mas (megala louloudia, 9 cm):
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλή επιτυχία με τη ζαχαρόπαστα.
Εγώ προσπάθησα να φτιάξω μόνη μου μια φορά και βασανίστηκα. Καλύτερα να πάρεις έτοιμη. Δεν έχει μεγάλο κόστος. Κάνε καλύτερα όμως καμιά δοκιμή πρώτα. Μη βρεθείς τελευταία στιγμή και τρέχεις.
Πολύ αναλυτικές οδηγίες και φανταστικές συνταγές (ειδικά στις τούρτες) έχει και το sugarflowercreations.gr.

Με το καλό η βάφτιση.

Nikvik πολύ τα λιγουρεύτικα τα μπισκοτάκια σου με τον καφέ μου τώρα το πρωϊ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μην παιδευεσαι με την σπιτικη, παρε ετοιμη ζαχαροπαστα, cova paste ειναι καλη. Απο το Yummy-yummy εχω αγορασει 2 φορες και την δευτερη επρεπε να κανω φασαρια για να παραλαβω τα πραγματα μου, ειχαν καθυστερησει πανω απο βδομαδα...οταν θελω να φτιαξω κατι αγοραζω απο εδω
https://www.facebook.com/CakesBySamanthaShop?fref=ts

εχει κανει e-shop το Cakes by Samantha, και αν εχεις κ αποριες με ενα email σου τις λυνουν Smile

Ξερω οτι τα μπισκοτακια συσκευασμενα σε σακουλακι μπορει να διατηρηθουν σχεδον ενα μηνα και χωρις να μπαγιατεψουν.
Αυτο που σου εβαλε η margdimitra εχει ωραιες συνταγες οντως!

Ωραια τα εκανες nikvik!

υγ να συμπληρωσω κατι, η ζεστη επηρεαζει την ζαχαροπαστα, την κανει μαλακη πολυ, αν την χρωματησεις ακομα περισσοτερο γινεται νιανια, ειχε βαλει καποια τιπς το Cakes By Samantha για να δουλευεται η ζαχαροπαστα πιο ευκολα
http://bit.ly/15a3PWe

hmbg


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos συμφωνώ μαζί σου , εμένα από το yummy μου ήρθαν ληγμένα πράγματα.. δεν το ήξερα το e-shop αυτό, αλλά εγώ παίρνω τα δικά μου από τον Κάτο στην Ευρυπίδου έχει τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές.
Το μυστικό με τα μπισκοτάκια είναι να βάλεις τη ζύμη στην κατάψυξη για λίγη ώρα πριν κόψεις τα μπισκότα, ώστε να μην απλώσουν και να πέσει ακριβώς η κομμένη ζαχαρόπαστα από πάνω, μην απλώσει το μπισκότο και δε φτάνει να σκεπαστεί όλο (χμμμ δεν ξέρω πως το εξήγησα Laughing ) Βικτωρια τέλεια τα μπισκότα σου!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
hmbg έγραψε:litsakos συμφωνώ μαζί σου , εμένα από το yummy μου ήρθαν ληγμένα πράγματα.. δεν το ήξερα το e-shop αυτό, αλλά εγώ παίρνω τα δικά μου από τον Κάτο στην Ευρυπίδου έχει τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές.
Το μυστικό με τα μπισκοτάκια είναι να βάλεις τη ζύμη στην κατάψυξη για λίγη ώρα πριν κόψεις τα μπισκότα, ώστε να μην απλώσουν και να πέσει ακριβώς η κομμένη ζαχαρόπαστα από πάνω, μην απλώσει το μπισκότο και δε φτάνει να σκεπαστεί όλο (χμμμ δεν ξέρω πως το εξήγησα Laughing ) Βικτωρια τέλεια τα μπισκότα σου!!!

α νομιζω το ξερω το μαγαζι που λες, ειχα στειλει τον αντρα μου να μου φερει κ ειχε παρει γλασο απο εκει καπου στην Ευρυπιδου.
Εχει και αλλους προμηθευτες, αλλος ενας ειναι ο Αλιπραντης
http://www.sugarworld.gr/website/

και εκει αμεση εξυπηρετηση!
ασε με το γιαμι γιαμι πως δεν πιαστηκαμε μαλλι με μαλλι μεσω τηλεφωνουRazz 

petra18


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές!!!
Νομίζω ότι θα μελετήσω λίγο αυτά μου στείλατε και θα κάνω μια πρόβα. Θα ήθελα να το παλέψω λίγο πριν καταλήξω στην έτοιμη ζαχαρόπαστα.

Βικτώρια, τα μπισκότα σου ήταν καταπληκτικά, μπράβο!

hmbg


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:
hmbg έγραψε:litsakos συμφωνώ μαζί σου , εμένα από το yummy μου ήρθαν ληγμένα πράγματα.. δεν το ήξερα το e-shop αυτό, αλλά εγώ παίρνω τα δικά μου από τον Κάτο στην Ευρυπίδου έχει τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές.
Το μυστικό με τα μπισκοτάκια είναι να βάλεις τη ζύμη στην κατάψυξη για λίγη ώρα πριν κόψεις τα μπισκότα, ώστε να μην απλώσουν και να πέσει ακριβώς η κομμένη ζαχαρόπαστα από πάνω, μην απλώσει το μπισκότο και δε φτάνει να σκεπαστεί όλο (χμμμ δεν ξέρω πως το εξήγησα Laughing ) Βικτωρια τέλεια τα μπισκότα σου!!!

α νομιζω το ξερω το μαγαζι που λες, ειχα στειλει τον αντρα μου να μου φερει κ ειχε παρει γλασο απο εκει καπου στην Ευρυπιδου.
Εχει και αλλους προμηθευτες, αλλος ενας ειναι ο Αλιπραντης
http://www.sugarworld.gr/website/

και εκει αμεση εξυπηρετηση!
ασε με το γιαμι γιαμι πως δεν πιαστηκαμε μαλλι με μαλλι μεσω τηλεφωνουRazz 

A μπράβο από αυτόν τα προμηθεύεται ο Κάτος! Τα παιδιά είναι πολύ συνεργάσιμα ότι και να ζητήσετε την επόμενη το παραγγέλνουν Smile Αφήστε που έχει και τρομερή ποικιλία Smile Πάντος δεν είναι δύσκολη η ζαχαρόπαστα. Αλλά όχι αυτή με τα marsmellows, δε την έχω φτιάξει, για την κλασσική μιλάω Smile

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ πάντως μόνο τα μπισκότα ξέρω !

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν μπεις στο γιουτιουμπ και γράψεις συνταγη για ζαχαροπαστα εχει βιντεακι με ζαχαροπαστα απο τις συνταγές της παρέας κ ειναι πολυ εύκολη να την φτιάξεις . Εμένα μου πέτυχε με την πρώτη ... Την ζαχαροπαστα την κόλλησε πάνω στα μπισκότα με μαρμελαδα, δηλαδη εβαζα λίγη μαρμελαδα πάνω σε πινελο κ την αλοιφα στο μπισκοτο κ κόλλησε πολυ εύκολα .

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με μαρσμελοους ειχα δοκιμασει δεν μου εστρωνε, την σπιτικη απο τις συνταγες της παρεας την εχω κανει αρκετες φορες,βγαινει μια χαρα! Αλλα και παλι εμενα μου στρωνει πολυ καλυτερα η ετοιμη.Γουστα ειναι αυτα Smile 

petra18 να μας βαλεις φωτο οταν κανεις!

petra18


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Θα δοκιμάσω πρώτα να φτιάξω αυτή από τις συνταγές τις παρέας και θα σας πω εντυπώσεις...

κοκκινοσκουφιτσα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
margdimitra έγραψε:Καλή επιτυχία με τη ζαχαρόπαστα.
Εγώ προσπάθησα να φτιάξω μόνη μου μια φορά και βασανίστηκα. Καλύτερα να πάρεις έτοιμη. Δεν έχει μεγάλο κόστος. Κάνε καλύτερα όμως καμιά δοκιμή πρώτα. Μη βρεθείς τελευταία στιγμή και τρέχεις.
Πολύ αναλυτικές οδηγίες και φανταστικές συνταγές (ειδικά στις τούρτες) έχει και το sugarflowercreations.gr.
Εγώ όπως είδα & άλλες κοπέλλες προσπάθησα να κάνω τούρτα με ζαχαρόπαστα & βασανιστηκα πολύ. Αμα δεν πιάνουν τα χέρια σου ...άστο...ιδιαίτερα για πολλά κομμάτια....ρίξε μια ματιά σε όλους τους παραπάνω ...ίσως κάτι ξερουν περισσότερο....με το καλο.. Very Happy  flower ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΜΕ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ; 587529 
Με το καλό η βάφτιση.

Nikvik πολύ τα λιγουρεύτικα τα μπισκοτάκια σου με τον καφέ μου τώρα το πρωϊ.

nikvik

nikvik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Euxaristw ta logia sas koritsia Smile 
Me thn etoimoi zaxaropasta to provlima einai, an den exoune auto to xrwma pou theleis. Giati tote prepepei na xromatizeis esu me xrwma zaxaroplastikis. Kai thelei para polu douliea gia na to parei pantou to idio xrwma (na zimoseis para polu wra) kai na mhn einai san to marmaro.
Egw otan ftiaxnw apo marshmallow zaxaropasta kai thelw as poume roz, pernw roz marshmallow kai etsi den xriazetai katholou xrwma zaxaroplastikis.
Gia mena allo ena sin gia th zaxaropasta apo marshmallow einai, pws exei para polu orea geusei.
Tin alli den einai kai toso geustiko.
Ena telio video gia spitiki mmw zaxaropasta:

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχεις δικιο Nikvik, αν θελεις να κανεις μονο μια φορα δεν χρειαζεται να αγορασεις χρωματα. Εγω τα επαιρνα λιγα λιγα, οσα ηθελα καθε φορα για την τουρτα των παιδιων μου, το καλο ειναι οτι εχουν διαρκεια ζωης ,δεν τα πετας δλδ, και θελει λιγο χρωμα οποτε συμφερει -αν εχεις σκοπο ας πουμε να κανεις τουρτες και να στολισεις καπκεικς καποιες φορες μεσα στον χρονο,οπως κανω εγω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις