Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
124 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 124 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ioanna0001


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
geia sas shmera m etuxe ixa mia atuxh stigmh me tn filo m k theorisa swsto na parw to XAPI THS EPOMENHS MERAS alla iparxun merika pragmata pou me kanun pisw. diabasa arketa a8ra pou me apla logia lene oti dn prpi n to pernis san karamela klt.. alla kanena den m eline me siguria thn aporia m. ixa pari 3ana xapi prin 6 mhnes mporw n 3anaparw? mexri twra 3erw oti mporis n to pernis ka8e 6 mhnes alla den to ida kapou grameno,den mporw n to epibebeoso kai exw merikes amfibolies.. elpz n mporeite n bohthisete.. euxaristw..

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πέρα από τα άρθρα διάβασε τις οδηγίες του χαπιού. Λένε τίποτα τέτοιο? Δεν νομίζω να λένε..... Είναι μύθος. Παρόλαυτά αφού έχεις
ενδοιασμούς πάρε ένα τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου. Και να θυμάσαι πως έχεις περιθώριο 72 ωρών από το ατύχημα, για να πάρεις το χάπι.

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να το παρεις ολες και ολες 3 φορες στη ζωη σου και αυτο γιατι μπορει να προκαλεσει στειροτητα κτλ. καλητερα ν ρωτησεις ενα γυναικολογο γιαυτο αλλα σιγουρα καθε εξι μηνες ειναι πολυ !(δεν ειναι καραμελιτσες αυτα τα πραγματα)

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η φαρμακοποιός όταν το είχα πάρει με ρώτησε πότε ήταν η τελευταία φορά και μου είπε να μην το παίρνω συνέχεια. 2 φορές το έχω πάρει και αν δεν κάνω λάθος οι δύο ήταν σε ένα χρόνο. Είχα έντονη περίοδο όταν ήρθε αλλά δεν παρατήρησα κάτι άλλο. Δούλευα παλιά με μια κοπέλα που το είχε κάνει καραμέλα, μιλάμε μπορεί να το είχε πάρει και 7 φορές. Τι να σε πω, αυτή έκανε παιδί αλλά είναι για να το ρισκάρεις; Πάντως από εγκυμοσύνη και έκτρωση σαφώς καλύτερα το χάπι.

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mary 30 έγραψε:καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να το παρεις ολες και ολες 3 φορες στη ζωη σου και αυτο γιατι μπορει να προκαλεσει στειροτητα κτλ. καλητερα ν ρωτησεις ενα γυναικολογο γιαυτο αλλα σιγουρα καθε εξι μηνες ειναι πολυ !(δεν ειναι καραμελιτσες αυτα τα πραγματα)

και εγω αυτο ξερω οπως επισης οτι απαορευετε μεσα στον ιδιο χρονο παραπανω απο μια φορα.... ρωτα τον γιατρο σου δεν παιζουμε με αυτα τα πραματα κορωνα γραμματα!!

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θα σου πω μόνο ξεκίνα την αντισύλληψη και όχι η έκτρωση και το χάπι της επόμενης μέρας δεν μετράνε

http://www.paidiatros.com/children/Methods-contraception/

anampel


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nanakaboubou έγραψε:
mary 30 έγραψε:καπου ειχα διαβασει οτι μπορεις να το παρεις ολες και ολες 3 φορες στη ζωη σου και αυτο γιατι μπορει να προκαλεσει στειροτητα κτλ. καλητερα ν ρωτησεις ενα γυναικολογο γιαυτο αλλα σιγουρα καθε εξι μηνες ειναι πολυ !(δεν ειναι καραμελιτσες αυτα τα πραγματα)

και εγω αυτο ξερω οπως επισης οτι απαορευετε μεσα στον ιδιο χρονο παραπανω απο μια φορα.... ρωτα τον γιατρο σου δεν παιζουμε με αυτα τα πραματα κορωνα γραμματα!!
νταξει δεν καταλαβα τι ειπε τωρα ανυσυχη μηπως εμεινε εγκυος?αυτο το πραγμα δεν το καταλαβαινω μπορει να με βρισετε και παλι αλλα δεν με νοιαζει καθολου δεν ξερω αν το κανουν επιτιδες αλλα γιατι δεν προσεχουν?κοριτση μου τα προφηλακτικα δεν τα ξερεις?τι να πω ετος 2013 και το θεμα αυτο περι ατυχηματος μου φενετε παραλογο δεν θες προσεχε τι να πω βρε τι να πω εχω τα δικα μου διαβαζω και αυτα ελεος κανε ελευθερα μην ανχονεσε δεν πιανεις παιδι.......

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχχ αναμπελακι μου ειδες καμια φορα ε? αλλη κανουν τα παντα και αλλοι τιποτα.. ετσι ειναι η ζωη... μην αγχωνεσαι πουλακι μου.. και μην μπενεις τωρα να διαβαζεις τετοια θεματα δεν θα σε κανουν με τιποτα να αισθανθεις καλυτερα.. και εννοειτε οτι δεν θα σε βρισω εγω προσωπικα γιατι εχεις δικαιο οπως ειπε η κοπελα παραπανω υπαρχουν πολλοι μεθοδοι αντισηληψης... η εκτρωση δεν ειναι λυση...

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομιζω πως το χαπι αυτο επιτρεπεται να το παρει κανεις 2-3 φορες σε ολη του τη ζωη, δεν ξερω ομως μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα. το καλυτερο θα ηταν να ρωτησεις η το φαρμακοποιο απο οπου θα το παρεις η ακομη καλυτερα το γυναικολογο σου. και να τους πεις αληθεια για το ποτε το πηρες τελευταια φορα. Ελπιζω να καταλαβαινεις τη βλακεια του σεξ χωρις προφυλαξη οταν δεν επιθυμεις μια εγκυμοσυνη πλεον..

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δηλαδή δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να έσπασε το προφυλακτικό? Μην βιάζεστε να κατηγορήσετε πια.. Ούτε το δυό φορές τον χρόνο ισχύει ούτε τίποτα.. Εγώ πέρσι το καλοκαίρι πήρα το postinor, ο μόνος περιορισμός που είχε στις οδηγίες ήταν αυτός: ∆εν συνιστάται η επαναλαµβανόµενη χρήση του Postinor® µέσα στον ίδιο εµµηνορρυσιακό κύκλο, διότι υπάρχει η πιθανότητα διαταραχής του κύκλου. Δεν λέω να το κάνουμε καραμέλα, γιατί είναι σαν να διακόπτουμε επαναλαμβανόμενα την φυσική λειτουργία του σώματος μας.

Παρόλαυτα να ξέρεις πως υπάρχει ο μικρός κίνδυνος έκτοπης κύησης. Για να πάρετε μια πλήρη ενημέρωση (βέβαια για το χάπι που πήρα εγώ, γιατί υπάρχουν και πολλά) δείτε ΕΔΩ: http://www.homeopathswithoutborders.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10768:postinor-tabl-1-x-15-mg&catid=49:drugs-trade-names&Itemid=576

μπεμπουλα*


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γνωμη μου να μην σε νοιαζει μονο ποσες φορες θα παρεις το χαπι αλλα κ αν σε εξεταζει κ γιατρος πριν το παρεις το χαπι για να πει οτι μπορεις να το παρεις...προσοχη με αυτα τα πραγματα

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θα το πω δεν μπορω αληθεια εκνευριζομαι, ειναι χαπι ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ όπως λες και στον τίτλο αρα το παιρνεις σε εκτακτη αναγκη και αρα σπανια εως ποτέ, το καλυτερο,
και ναι υπαρχει περιπτωση να σπασει το προφυλακτικο και να μεινει μεσα αλλα ειναι μαθηματικα αδυνατο να συμβαινει τοσο συχνα ωστε να ανησυχει καποιος για παρενεργειες απο το χαπι,
οποτε κοπελια και εντελως καλοπροαιρετα αρχισε να προσεχεις τον εαυτο σου γιατι οτι και να παθεις μονο εσυ θα επωμιστεις τις συνεπειες

anampel


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
iouliana έγραψε:εγω θα το πω δεν μπορω αληθεια εκνευριζομαι, ειναι χαπι ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ όπως λες και στον τίτλο αρα το παιρνεις σε εκτακτη αναγκη και αρα σπανια εως ποτέ, το καλυτερο,
και ναι υπαρχει περιπτωση να σπασει το προφυλακτικο και να μεινει μεσα αλλα ειναι μαθηματικα αδυνατο να συμβαινει τοσο συχνα ωστε να ανησυχει καποιος για παρενεργειες απο το χαπι,
οποτε κοπελια και εντελως καλοπροαιρετα αρχισε να προσεχεις τον εαυτο σου γιατι οτι και να παθεις μονο εσυ θα επωμιστεις τις συνεπειες
ετσι ακριβως προσεχτε ρε γαμωτο προσεχτε..........

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλυτερα να μιλαγες με τον γιατρο σου.
δεν πιστευω οτι καποια απο μας θα επαιρνε την ευθυνη να σου πει τι θα κανεις κοριτσι μου δεν ειμαστε γιατροι.

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="darsel"]καλυτερα να μιλαγες με τον γιατρο σου.
δεν πιστευω οτι καποια απο μας θα επαιρνε την ευθυνη να σου πει τι θα κανεις κοριτσι μου δεν ειμαστε γιατροι.[/quote

το πιο σωστο αυτο ειναι!]

EvitaGiorgos

EvitaGiorgos
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Συγχωρέστε με αλλά θέλω να επέμβω στο θεματάκι...απλά με μία ερώτηση προς την κοπέλα που το άνοιξε (κ σε κάθε κοπέλα που ίσως κάνει ελεύθερα κ μετά τρέχει στα φαρμακεία).

Πες ότι κάνει να το πάρεις κ 10 φορές το εξάμηνο κ όλα καλά όλα ωραία (νιώθεις εσύ μέσα σου) γιατί έχεις βρει τον τρόπο να "ξεφορτωθείς" το "ανεπιθύμητο".... μήπως αυτό το χάπι σε γλιτώνει κι από τις αρρώστιες που μπορεί να κολλήσεις;;;

[Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε..Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη κοπέλα μπορεί να είναι "ότι να 'ναι"!!! Με έναν μπορεί να πάει κάποια που εκείνος να έχει πάει πριν με άλλη που νοσεί! ]

Απλά αυτό που με νευριάζει είναι ότι τουλάχιστον εμείς,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ δεν κοιτάμε τον εαυτό μας ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, μόνο ακούμε κ κάνουμε το χατήρι των άλλων που δεν το γουστάρουν (τ προφυλακτικό) κ "την τρώμε"!! Ναι, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ την τρώμε στο τέλος!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ρε κορίτσια...για την υγεία μας μιλάμε....!!!!

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
EvitaGiorgos έγραψε:Συγχωρέστε με αλλά θέλω να επέμβω στο θεματάκι...απλά με μία ερώτηση προς την κοπέλα που το άνοιξε (κ σε κάθε κοπέλα που ίσως κάνει ελεύθερα κ μετά τρέχει στα φαρμακεία).

Πες ότι κάνει να το πάρεις κ 10 φορές το εξάμηνο κ όλα καλά όλα ωραία (νιώθεις εσύ μέσα σου) γιατί έχεις βρει τον τρόπο να "ξεφορτωθείς" το "ανεπιθύμητο".... μήπως αυτό το χάπι σε γλιτώνει κι από τις αρρώστιες που μπορεί να κολλήσεις;;;

[Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε..Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη κοπέλα μπορεί να είναι "ότι να 'ναι"!!! Με έναν μπορεί να πάει κάποια που εκείνος να έχει πάει πριν με άλλη που νοσεί! ]

Απλά αυτό που με νευριάζει είναι ότι τουλάχιστον εμείς,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ δεν κοιτάμε τον εαυτό μας ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, μόνο ακούμε κ κάνουμε το χατήρι των άλλων που δεν το γουστάρουν (τ προφυλακτικό) κ "την τρώμε"!! Ναι, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ την τρώμε στο τέλος!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ρε κορίτσια...για την υγεία μας μιλάμε....!!!!

Αυτό !!!!

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
EvitaGiorgos έγραψε:Συγχωρέστε με αλλά θέλω να επέμβω στο θεματάκι...απλά με μία ερώτηση προς την κοπέλα που το άνοιξε (κ σε κάθε κοπέλα που ίσως κάνει ελεύθερα κ μετά τρέχει στα φαρμακεία).

Πες ότι κάνει να το πάρεις κ 10 φορές το εξάμηνο κ όλα καλά όλα ωραία (νιώθεις εσύ μέσα σου) γιατί έχεις βρει τον τρόπο να "ξεφορτωθείς" το "ανεπιθύμητο".... μήπως αυτό το χάπι σε γλιτώνει κι από τις αρρώστιες που μπορεί να κολλήσεις;;;

[Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε..Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη κοπέλα μπορεί να είναι "ότι να 'ναι"!!! Με έναν μπορεί να πάει κάποια που εκείνος να έχει πάει πριν με άλλη που νοσεί! ]

Απλά αυτό που με νευριάζει είναι ότι τουλάχιστον εμείς,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ δεν κοιτάμε τον εαυτό μας ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, μόνο ακούμε κ κάνουμε το χατήρι των άλλων που δεν το γουστάρουν (τ προφυλακτικό) κ "την τρώμε"!! Ναι, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ την τρώμε στο τέλος!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ρε κορίτσια...για την υγεία μας μιλάμε....!!!!

απολυτα συμφωνω! αντε γιατι νομιζουν τα περισσοτερα οτι το "χειροτερο" που μπορουν να παθουν ειναι μια εγκυμοσυνη

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συγνωμη για να καταλαβω.... το ενδεχομενο, η κοπελα να ειναι με τον φιλο της αρκετο καιρο και να μην φοβουνται για αφροδισια νοσηματα επειδη εχουν μονογαμικη σχεση, δεν υπαρχει??????
Η κοπελα εγραψε ξεκαθαρα ποιο ειναι το προβλημα και εμεις της κανουμε μαθηματα ηθικης και προσωπικης υγιεινης. ΚΑΚΩΣ, δεν παιρνει προφυλαξεις εφοσον δεν θελει μπεμπε, ΚΑΚΩΣ θεωρει λυση το χαπι της επομενης μερας αλλα ολες οι υπολοιπες ηθικολογιες πού κολλανε, δεν εχω καταλαβει!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Από όσο ξέρω απαγορεύεται να το πάρεις δύο φορές μέσα στον ίδιο εμμηνο κύκλο. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με το πόσο συχνα μπορεί καποια γυναίκα να το λαμβανει.
Υποθέτω οτι εφόσον τα επίπεδα των ορμονών στο χάπι της επόμενης ημέρας είναι υπερ-πολλαπλάσια των επιπέδων των ορμονων στο κοινο αντισυλληπτικό χάπι (1500μg και 30-50μg αντίστοιχα), καλό είναι να μη λαμβάνεται συχνά. Και φυσικά, μπορεί πλέον αν δινεται χωρίς συνταγη γιατρού, αλλά τη δεύτερη φορά καλό ειναι να συμβουλευτεις κάποιον γιατρο - μονο που δεν εχεις και πολλλές ωρες στη διάθεσή σου δυστυχώς.
Κυρίως όμως, ξέρεις οτι δέν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης - οπότε αν δεις οτι "χρειάζεται" να το παίρνεις συχνά, θα πρέπει να επιλέξεις μια άλλη μέθοδο αντισύλληψης από αυτην που χρησιμοποιείς μεχρι τώρα.

EvitaGiorgos

EvitaGiorgos
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
darsel έγραψε:Συγνωμη για να καταλαβω.... το ενδεχομενο,  η κοπελα να ειναι με τον φιλο της αρκετο καιρο και να μην φοβουνται για αφροδισια νοσηματα επειδη εχουν μονογαμικη σχεση, δεν υπαρχει??????
Η κοπελα εγραψε ξεκαθαρα ποιο ειναι το προβλημα και εμεις της κανουμε μαθηματα ηθικης και προσωπικης υγιεινης. ΚΑΚΩΣ, δεν παιρνει προφυλαξεις εφοσον δεν θελει μπεμπε, ΚΑΚΩΣ θεωρει λυση το χαπι της επομενης μερας αλλα ολες οι υπολοιπες ηθικολογιες πού κολλανε, δεν εχω καταλαβει!
Ποιός έκανε γλυκιά μου μαθήματα ηθικής;! Προσωπικής υγιεινής ναι, γιατί να μην τα υπενθυμίζουμε κάποια ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ πράγματα;;!

Εγώ αν πρόσεξες έγραψα:
[Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε..Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη κοπέλα μπορεί να είναι "ότι να 'ναι"!!! Με έναν μπορεί να πάει κάποια που εκείνος να έχει πάει πριν με άλλη που νοσεί! ]
Όπως καταλαβαίνεις δεν είπα ότι η κοπέλα έχει πολλές "σχέσεις" ούτε τίποτα τέτοιο!!!

Μπορει όπως λες να έχει μία μακροχρόνια σχέση κάποια και να είναι μονογαμικοί κ οι 2..είναι ο πρώτος της ή η πρώτη εκείνου;; Ξέρεις πόσο χρονών ειναι η καθεμία (που έρχετε κάποια στιγμή στην θέση της κοπέλας αυτής) κ αν θα είναι ο τελευταίος ο ένας για τον άλλον;;;

Είναι καλό κάποια πράγματα να τα λέμε κ να τα υπενθυμίζουμε!!!

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις αλλά θα ήθελα να πω 2-3 πράγματα που γνωρίζω.

1. Ατυχημα όπως πχ΄να σπάσει το προφυλακτικο μπορεί να συμβεί στον καθένα. Σε τέτοιες περιπτώσεις το χάπι υπάρχει για να μας βοηθάει. ΜΟΝΟ σε επείγουσες περιπτώσεις όμως, όχι δεν προσέχω και μετά χάπι.

2. Το χάπι αυτό είναι μέθοδος αντισύλληψης και ΟΧΙ εκτρωσης. Εμποδίζει την ωορηξία, την γονιμοποίηση και την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου. Αυτό δεν καθιστά λοιπόν το χάπι εκτρωτικό. ΑΝ έχει γίνει εμφύτευση το χάπι δεν επηρεάζει το κύημα, και γι αυτό λέμε κιόλας ότι α αργήσεις να το πάρεις μπορείς να μείνεις έγκυος.


3. Ο γιατρός μου μου έχει πει ότι δεν ισχύει αυτό με τις 3 φορές στο σύνολο ότι μπορείς να το παρεις. Επίσης μου είπε ότι είναι ακίνδυνο, γι αυτό και χορηγείται χωρίς συνταγή. Είναι προγεστερόνη (ορμόνη που υπάρχει και στα αντισυλληπτικά) και η παρενέγεια που έχει είναι να διαταράξει προσωρινά τον κύκλο.

Σας παραθέτω και πληροφορίες από γιατρο:
http://www.aristsigris.gr/news/28/%CE%8C%CF%83%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BE%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%C2%A8%CF%87%CE%AC%CF%80%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82%C2%A8#

Για τη θεματοθέτρια:

Μην ακούς τι λέγεται εδω μέσα (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που λέω εγώ) και επικοινώνησε με το γιατρό σου!!Αν δεν έχεις γιατρό βρες έναν άμεσα, θα σε βοηθήσει πολύ!

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
iouliana έγραψε:εγω θα το πω δεν μπορω αληθεια εκνευριζομαι, ειναι χαπι ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ όπως λες και στον τίτλο αρα το παιρνεις σε εκτακτη αναγκη και αρα σπανια εως ποτέ, το καλυτερο,
και ναι υπαρχει περιπτωση να σπασει το προφυλακτικο και να μεινει μεσα αλλα ειναι μαθηματικα αδυνατο να συμβαινει τοσο συχνα ωστε να ανησυχει καποιος για παρενεργειες απο το χαπι,
οποτε κοπελια και εντελως καλοπροαιρετα αρχισε να προσεχεις τον εαυτο σου γιατι οτι και να παθεις μονο εσυ θα επωμιστεις τις συνεπειες

Μαθηματικά αδύνατο δεν είναι..πχ όπως έχει συμβεί στο παρελθόν σε εμένα ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΩΝ!!!Και όμως. Έσπασαν 2 προφυλακτικά. Όταν σπάσει το πρώτο δεν σου παέι στο μυαλό ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο..Μετά που έσπασε το δεύτερο κατάλαβα τι παίζει..

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
iouliana έγραψε:εγω θα το πω δεν μπορω αληθεια εκνευριζομαι, ειναι χαπι ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ όπως λες και στον τίτλο αρα το παιρνεις σε εκτακτη αναγκη και αρα σπανια εως ποτέ, το καλυτερο,
και ναι υπαρχει περιπτωση να σπασει το προφυλακτικο και να μεινει μεσα αλλα ειναι μαθηματικα αδυνατο να συμβαινει τοσο συχνα ωστε να ανησυχει καποιος για παρενεργειες απο το χαπι,
οποτε κοπελια και εντελως καλοπροαιρετα αρχισε να προσεχεις τον εαυτο σου γιατι οτι και να παθεις μονο εσυ θα επωμιστεις τις συνεπειες

Μαθηματικά αδύνατο δεν είναι..πχ όπως έχει συμβεί στο παρελθόν σε εμένα ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΩΝ!!!Και όμως. Έσπασαν 2 προφυλακτικά. Όταν σπάσει το πρώτο δεν σου παέι στο μυαλό ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο..Μετά που έσπασε το δεύτερο κατάλαβα τι παίζει..

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορνηλία έχεις δικιο κ σε εμένα έχει τυχει να σπάσουν 3 συνεχόμενα προφυλακτικά κ όχι γιατι ήταν ελαττωματικά αλλα γιατι είχα μυκητες κ το αλλοίωναν, μετά από θεραπεία όλα καλά... Κ σε μένα η γιατρός μου δε μου είπε ποτε οτι το παίρνεις μονο 3 φορες σε όλη σου τη ζωή, απλά μου επισήμανε να μην το κάνω σύστημα...κ δεν είναι μετρο αντισύλληψης...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις