Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Γέννα στο Μητέρα. Empty Γέννα στο Μητέρα. Παρ Ιουλ 12, 2013 10:46 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια καλημέρα.

Ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς για μένα αλλά θα ήθελα να πάρω τις γνώμες όλων όσων γνωρίζουν για το πως είναι να γεννάς στο Μητέρα.Ο γιατρός μου (που μέχρι στιγμής τον εμπιστεύομαι απόλυτα,είναι πολύ καλός) ξεγεννά μόνο εκεί και επειδή από μια πρώτη ματιά στα οικονομικά της κλινικής είδα τσουχτερές τιμές.Θέλω να ξέρω αν αξίζει να τα δώσουμε.Αν σου φαίρονται καλά και αν συμβεί κάτι αν έχουν την υποδομή να το αντιμετωπίσουν.
Παρακαλώ λοιπόν τις γνώμες και τις εμπειρίες σας!

2Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Παρ Ιουλ 12, 2013 10:54 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εμένα είναι η γιατρός μου στο Μητέρα και εκεί θα γεννήσω.

Δεν νομίζω πως υστερεί σε σχέση με άλλα νοσοκομεία. Τυχαίνει να έχω ξαδέρφη που δουλεύει ως γιατρός (σε σχέση με παιδιά) εκεί και μου έχει πει τα καλύτερα.

3Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Παρ Ιουλ 12, 2013 11:00 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioazon έγραψε:Και εμένα είναι η γιατρός μου στο Μητέρα και εκεί θα γεννήσω.

Δεν νομίζω πως υστερεί σε σχέση με άλλα νοσοκομεία. Τυχαίνει να έχω ξαδέρφη που δουλεύει ως γιατρός (σε σχέση με παιδιά) εκεί και μου έχει πει τα καλύτερα.


Και γω αυτά έχω ακούσει αλλάκαμιά φορά οι προσωπικές εμπειρίες κάποιων είναι πιο διαφωτιστικές.Επίσης ο Γιατρός μου μου έχει πει ότι είναι στον ίδιο όμιλο με το υγεία και ότι και να γίνει έχουν και απο κει βοήθεια στα περίπλοκα περιστατικα.Τι να πω συλλέγω ακόμη πληροφορίες μιας και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να αλλάξω τον γιατρό μου που τον ξέρω τόσο καιρό αλλά και για μαζέψω αυτά τα χρήματα για το μητέρα πρέπει να κάνει 2η δουλειά ο άντρας μου και να συνεχίσω να δουλεύω μέχρι να γεννήσω.Οπότε θέλω να είμαι σίγουρη τουλάχιστον ότι αξίζει να κάνουμε τέτοια θυσία.

4Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Παρ Ιουλ 12, 2013 11:07 pm

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!Και μένα με έχει απασχολήσει πολύ το θέμμα αυτό...Από όσο έχω ρωτήσει είναι από τα καλύτερα και έχει και ειδική μονάδα αν χτύπα ξύλο κάτι τύχει....Τώρα από τιμές...Δεν ξέρω..Εγώ λίγο που κοίταξα με ΕΟΠΥΥ είναι γύρω στα 1500 η πιο οικονομική θέσα και άλλα τόσα περίπου και ο γιατρός..Κάποιεσ εξετάσεις που χρειάζεται το μωρό στις κάνουν τις πληρώνεις και βγάζεις ΑΜΚΑ στο μωρό και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω..Εσύ τι έχεις μάθει?Μέχρι στιγμής γιατί μαυτές τις κυβερνήσεις κάθε μέρα αλλάζουν τα δεδομένα!!!

5Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Παρ Ιουλ 12, 2013 11:08 pm

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου πω την αλήθεια,
αν ήταν να ζοριστώ τόσο πολύ οικονομικά, θα πήγαινα σε δημόσιο νοσοκομείο.

6Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 12:10 am

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Leda Leda έγραψε:Καλημέρα!!Και μένα με έχει απασχολήσει πολύ το θέμμα αυτό...Από όσο έχω ρωτήσει είναι από τα καλύτερα και έχει και ειδική μονάδα αν χτύπα ξύλο κάτι τύχει....Τώρα από τιμές...Δεν ξέρω..Εγώ λίγο που κοίταξα με ΕΟΠΥΥ είναι γύρω στα 1500 η πιο οικονομική θέσα και άλλα τόσα περίπου και ο γιατρός..Κάποιεσ εξετάσεις που χρειάζεται το μωρό στις κάνουν τις πληρώνεις και βγάζεις ΑΜΚΑ στο μωρό και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω..Εσύ τι έχεις μάθει?Μέχρι στιγμής γιατί μαυτές τις κυβερνήσεις κάθε μέρα αλλάζουν τα δεδομένα!!!


Την προηγούμενη εβδομάδα που πήρα τηλ έμαθα αυτές τις τιμές (συμπεριλαμβανομένου φπα,τελική τιμή):

Με εοπυυ (3 ημέρες)
4κληνο ΦΤ 1017 - ΚΤ 1243
3κληνο ΦΤ 1482 - ΚΤ 1482
2κληνο ΦΤ 2500 - ΚΤ 2500
1κληνο ΦΤ 4100 - ΚΤ 4100

Τώρα αν είσαι απόλυτα καλά εσύ και το μωράκι σου μπορείς να μείνεις 1 ή και 2 μέρες και οι τιμές είναι (χωρίς φπα 23%):

Φυσιολογικός τοκετός

4κληνο 1 ημέρα 400 - 2 ημέρες 650
3κληνο 1 ημέρα 550 - 2 ημέρες 900
2κληνο 1 ημέρα 1300 - 2 ημέρες 1750
1κληνο 1 ημέρα 2250 - 2 ημέρες 2900

Καισαρική τομή

4κληνο 1 ημέρα 500 - 2 ημέρες 800
3κληνο 1 ημέρα 550 - 2 ημέρες 900
2κληνο 1 ημέρα 1300 - 2 ημέρες 1750
1κληνο 1 ημέρα 2250 - 2 ημέρες 2900

Αυτά έχω μάθει εγώ!Αυτά μέχρι και 1 εβδομάδα πριν τώρα τι θα γίνει όταν θα είναι να γεννήσω δεν ξέρω!Ο θεός βοηθός!!!

7Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 12:59 am

alepouditsa1

alepouditsa1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσια!Δειτε κι αυτο! http://www.genna.gr/maieutirio-mitera-times-gennas-timokatalogos-2013/

8Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 2:57 am

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
alepouditsa1 έγραψε:Καλημερα κοριτσια!Δειτε κι αυτο! http://www.genna.gr/maieutirio-mitera-times-gennas-timokatalogos-2013/


Και εγω που περιμενω απο μερα σε μερα να γεννησω αυτες τις τιμες μου εχει δωσει για το μητερα η γιατρος μου κ τις εχω σε χαρτι κ για μενα που ενδιαφερομαι για το τρικλινο οικονομικο μου ειπαν ειναο 1412 για φυσιολογικο τοκετο 3 ημερες κ 100 ευρω τη μερα αν κανεις καισαρικη που συην ουσια ενα βραδυ παραπανω μενεις στη καισαρικη. Παντως απο την αρχη εκανα διαφορες εξετασεις κ μια εισαγωγη οταν επαθα ενα προβλημα στο τεταρτο μηνα κ μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο μαιευτηριο κ εγβ προσωπικα δε θα πηγαινα σε κανενα αλλο.

9Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 3:46 am

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mary 30 έγραψε:
Και εγω που περιμενω απο μερα σε μερα να γεννησω αυτες τις τιμες μου εχει δωσει για το μητερα η γιατρος μου κ τις εχω σε χαρτι κ για μενα που ενδιαφερομαι για το τρικλινο οικονομικο μου ειπαν ειναο 1412 για φυσιολογικο τοκετο 3 ημερες κ 100 ευρω τη μερα αν κανεις καισαρικη που συην ουσια ενα βραδυ παραπανω μενεις στη καισαρικη. Παντως απο την αρχη εκανα διαφορες εξετασεις κ μια εισαγωγη οταν επαθα ενα προβλημα στο τεταρτο μηνα κ μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο μαιευτηριο κ εγβ προσωπικα δε θα πηγαινα σε κανενα αλλο.

Με το καλό το μωράκι σου.Εύχομαι όλα να πάνε καλά και με μισό πόνο να βγει.Όταν με το καλό τελειώσουν όλα να μπεις να μας γράψεις την εμπειρία σου.

10Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:03 am

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Στο Μητέρα γέννησα τον Γενάρη. Δεν θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένη αλλά εκεί ήταν η γιατρός μου οπότε δεν ένιωθα ότι είχα πραγματικά επιλογή. Αυτό που με τσάκισε στο Μητέρα είναι ότι μου έκανα εισαγωγή 2 εβδομάδες πριν γεννήσω γιατί είχα μια άσχημη γρίπη και όταν πήραν τους σφυγμούς του μικρού ήταν πολύ ανεβασμένοι. Άρχισαν διαδικασίες για να μου πάρουν τότε το παιδί. Τελικά βελτιώθηκε η κατάσταση και με κράτησαν το βράδυ για παρακολούθηση. Σε όλη τη διάρκεια αυτών των πραγμάτων προσπαθούσα επίμονα να μάθω πόσο θα μου κοστίσει όλο αυτό το πράγμα αλλά δεν μου έλεγαν! Ζήτησα 4κλινο αλλά με έβαλαν σε 3κλινο το οποίο και πλήρωσα. Για μερικές εξετάσεις και ένα βράδυ που μου έβαζαν Augmentin στον ορό και έπαιρναν την πίεσή μου κάθε λίγο και λιγάκι και για ουσιαστικά τίποτε άλλο πλήρωσα τελικά 1100 ευρώ. Σαν δεύτερη γέννα μου βγήκε. Κι από τη μία λέω τουλάχιστον τη γλύτωσε το παιδί και πήγαν όλα καλά αλλά είναι δυνατόν να μου βγάλουν αυτόν τον λογαριασμό χωρίς να με ενημερώσουν; Προσωπικά σε αυτό το νοσοκομείο δεν θα ξαναπάταγα. Και ο ΕΟΠΥΥ δεν κάλυψε απολύτως τίποτε ούτε και η ιδιωτική ασφάλεια που είχα.

Στη γέννα δεν με χρέωσαν τίποτε υπερβολικό και σε γενικές γραμμές ήμουν αρκετά ευχαριστημένη από το ιατρικό μέρος αλλά ούτε μου έτυχε και τίποτε περίεργο για να ξέρω. Αλλά πετσέτες είχα φέρει και από το σπίτι γιατί δεν μας έκαναν τη χάρη να φέρουν, σερβιέτες ακράτειας για μετά τον τοκετό μου είχε πει μια φίλη μου να πάρω μαζί μου καλύτερα γιατί όντως δεν μου έφεραν ενώ υποτίθεται θα έπρεπε. Μια κρέμα για τις θηλές ζήτησα και την έφεραν την επόμενη μέρα ενώ ήδη την είχαμε αγοράσει από αλλού και τη χρέωσαν κι όλας. Γενικά από άσχετα πράγματα που δεν ξέρω και τι ήταν τελικά βγήκε άλλα 100 ευρώ στο λογαριασμό. Ρώταγα πράγματα για το παιδί και άλλα μου έλεγε ο ένας, άλλα ο άλλος, οι παιδίατροι ήταν άθλιοι. Χτύπαγα το κουδούνι και ερχόταν η νοσοκόμα μετά κανένα δίωρο και με τρέλαναν οι μαίες! Εγώ είχα τη δική μου μαία που μου έδειχνε για θηλασμό και είχαν έρθει άλλες 2 του νοσοκομείου και μου έλεγε η καθεμία διαφορετικά πράγματα. Ήμουν με μια άλλη κοπέλα μόνο στο τετράκλινο οπότε είμασταν χαλαρά αλλά γενικά νομίζω στο επισκεπτήριο θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο αυστηροί. Εγώ αναγκάστηκα να βάλω φωνή κάποια στιγμή γιατί είχε γίνει λαϊκό προσκύνημα στης αλληνής το κρεβάτι που το μωρό της δεν ήταν καν εκεί, ήταν για παρακολούθηση κι εγώ η κακομοίρα προσπαθούσα να θηλάσω με αυτόν τον κακό χαμό εκεί μέσα.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Θα έλεγα μη σκοτωθείτε να χρεωθείτε μέχρι το λαιμό και να το ψάξετε λίγο για δημόσια. Μια γνωστή μου γέννησε στο Αττικόν και πήγα και την είδα. Μια χαρά ήταν και χωρίς τις "ανέσεις" των ιδιωτικών.

11Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:15 am

PINAKIII

PINAKIII
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απογοητευση για μενα!!
εχω γεννησει κ στο ιασω και δεν εχουν καμια σχεση.
γεννησα 1 το βραδυ και μεχρι τις 8 το πρωι με ειχαν χωρις ρομπα γυμνη κοιμηθηκα -εκανα καισαρικη!
εψαχνες να τις βρεις τις νοσοκ.να σε αλλαξουν.
φαγητο μετριο.
κυλικειο δε πλησιαζεται!
καθαριοτητα απλως ικανοποιητικη.
και πανακριβα για αυτα που παρεχει .τα ιδια δινεις στο ρεα και εισαι βασιλιας!στο ιασω να δεις πως ειναι..
αλλα αν ο γιατρος ειναι εκει δεν εχεις περιθωρια..

12Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:18 am

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
"Mimine"

Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου.Η αλήθεια είναι ότι και ο δικός μου γιατρός είναι μόνο εκεί και είναι το μόνο που με φοβίζει(η αλλαγή του).
Εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου!!!

13Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:21 am

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
"PINAKIII"

Σε ευχαριστώ και σένα πολύ.Τα καλύτερα σου εύχομαι για την οικογένειά σου.Πω πω πραγματικά τώρα δεν ξέρω τι να κάνω γιατί αν είναι έτσι ρε παιδιά να πάω πραγματικά σε ένα δημόσιο αλλά φοβάμαι την αλλαγη.

14Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:28 am

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mimine τα παρουσιαζεις ολα πολυ ασχημα κ ουσιαστικα μου φαινεται απιστευτο να σου πηγαν ολα μα ολα τοσο στραβα στο συγκεκριμενο κιολας μαιευτηριο που εχει βραβευτει κιολας τι να πω ισως εσυ να ησουν τοσο αυτχη! Εγω παντως πηγα στις 5,5 βδομαδες νυχτιατικα με σποκολληση μονο τον υπερηχο πληρωσα. Μετα παλι στις 11 βδομαδες με παρενεργεια κ αιμοραγια απο ενεση θρομβοφιλιας σαν εκτακτο περιστατικο απο ολα τα φαρμακα παλι μονο τον υπερηχο πληρωσα. Μετα στις 32 βδομαδες με κολικο νεφρου κ 4-5 ορους κ εισαγωγη για μιση μερα πληρωσα μονο 48 ευρω τα φαρμακα κ μια αναλυση ουρων. Κ παντα μα ολες τις φορες φωναζαν τον αντρα μου κ τον ενημερωναν για το ποσο που θα κοστιζε και αν θελαμε ασθενοφορο να μας παει σε δημοσιο νοσοκομειο για τελειως δωρεαν. Κ η ξαδερφη μου γεννησε στο μητερα πριν χρονια κ εκανε αποτομη κινηση κ εκοψε εσωτερικα ρσμματα κ ξανακατεβηκε απο την ευβοια μετα απο δυο τρεις μερες κ της εκαναν καινουργιο χειρουργιο κ καινουργια ραμματα κ πληρωσε μονο τις γαζες κ οτι αλλο ειχαν χρησιμοποιησει κ καπου κανα 100 ευρω την διανυκτερευση.

15Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:32 am

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
soulita έγραψε:
mary 30 έγραψε:
Και εγω που περιμενω απο μερα σε μερα να γεννησω αυτες τις τιμες μου εχει δωσει για το μητερα η γιατρος μου κ τις εχω σε χαρτι κ για μενα που ενδιαφερομαι για το τρικλινο οικονομικο μου ειπαν ειναο 1412 για φυσιολογικο τοκετο 3 ημερες κ 100 ευρω τη μερα αν κανεις καισαρικη που συην ουσια ενα βραδυ παραπανω μενεις στη καισαρικη. Παντως απο την αρχη εκανα διαφορες εξετασεις κ μια εισαγωγη οταν επαθα ενα προβλημα στο τεταρτο μηνα κ μπορω να πω οτι ειναι το καλυτερο μαιευτηριο κ εγβ προσωπικα δε θα πηγαινα σε κανενα αλλο.

Με το καλό το μωράκι σου.Εύχομαι όλα να πάνε καλά και με μισό πόνο να βγει.Όταν με το καλό τελειώσουν όλα να μπεις να μας γράψεις την εμπειρία σου



Σε ευχαριστω πολυ κοριτσαρα μου κ συ με το καλο το μωρακι σου κ να βρεις δεν ξερω αν ηδη εχεις κιολας εναν γιατρο να μοορεις να τον εμπιστευτεις κ να μπορεις να συζητας τα παντα μαζι του ! Εγω την εχω 15 χρονια κ δεν την αλλαζω με τιποτα γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος!

.

16Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 7:44 am

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mary 30 έγραψε:
Σε ευχαριστω πολυ κοριτσαρα μου κ συ με το καλο το μωρακι σου κ να βρεις δεν ξερω αν ηδη εχεις κιολας εναν γιατρο να μοορεις να τον εμπιστευτεις κ να μπορεις να συζητας τα παντα μαζι του ! Εγω την εχω 15 χρονια κ δεν την αλλαζω με τιποτα γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος!

Εγώ τον γιατρό μου τον ξέρω 3-4 χρόνια πήγαινα σε αυτόν για τον ετήσιο έλεγχο και μου είχε αρέσει σαν άνθρωπος.Όμως είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και θέλω να συνεχίσω με αυτόν μιας και είναι πολύ γλυκός άνθρωπος και με ηρεμεί ο τρόπος που φαίρεται σε μένα κατα την διάρκεια των εξετάσεων που έχω τόσο άγχος αλλά είχα ξεχάσει να τον ρωτήσω που ξεγεννά μέχρι που το κανα πριν 2 εβδομάδες και λίγο τα παιξα.Να πω την αλήθεια είχα ακούσει τα καλύτερα για το Μητέρα και πάντα έλεγα ότι όταν έρθει εκείνη η ευλογημένη ώρα θα πάω εκεί.Όμως που να φανταστώ πόσα πολλά θα είναι τα έξοδα...Δεν ήξερα δεν ρώταγα...χιχιχι.Γι'αυτό και ανοίγω τώρα αυτό το ποστ για να ακούσω τις εμπειρίες όλων των κοριτσιών.Αν δεν είχα γιατρό δεν θα το συζητούσα,θα πήγαινα στο δημόσιο μιας και τα οικονομικά είναι τραγικα.Σκέψου ότι δουλεύω 8ωρο και παίρνω 360 το μήνα.

17Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 8:00 am

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mary 30 έγραψε:Mimine τα παρουσιαζεις ολα πολυ ασχημα κ ουσιαστικα μου φαινεται απιστευτο να σου πηγαν ολα μα ολα τοσο στραβα στο συγκεκριμενο κιολας μαιευτηριο που εχει βραβευτει κιολας τι να πω ισως εσυ να ησουν τοσο αυτχη! Εγω παντως πηγα στις 5,5 βδομαδες νυχτιατικα με σποκολληση μονο τον υπερηχο πληρωσα. Μετα παλι στις 11 βδομαδες με παρενεργεια κ αιμοραγια απο ενεση θρομβοφιλιας σαν εκτακτο περιστατικο απο ολα τα φαρμακα παλι μονο τον υπερηχο πληρωσα. Μετα στις 32 βδομαδες με κολικο νεφρου κ 4-5 ορους κ εισαγωγη για μιση μερα πληρωσα μονο 48 ευρω τα φαρμακα κ μια αναλυση ουρων. Κ παντα μα ολες τις φορες φωναζαν τον αντρα μου κ τον ενημερωναν για το ποσο που θα κοστιζε και αν θελαμε  ασθενοφορο να μας παει σε δημοσιο νοσοκομειο για τελειως δωρεαν. Κ η ξαδερφη μου γεννησε στο μητερα πριν χρονια κ εκανε αποτομη κινηση κ εκοψε εσωτερικα ρσμματα κ ξανακατεβηκε απο την ευβοια μετα απο δυο τρεις μερες κ της εκαναν καινουργιο χειρουργιο κ καινουργια ραμματα κ πληρωσε μονο τις γαζες κ οτι αλλο ειχαν χρησιμοποιησει κ καπου κανα 100 ευρω την διανυκτερευση.

Λέω την απόλυτη αλήθεια, αυτό που έκαναν ήταν επιεικώς αισχρό. Δεν ξέρω αν εσύ είχες κάποια ιδιωτική ασφάλεια (που κι εγώ είχα μέσω της δουλειάς μου αλλά δεν κάλυπτε επιπλοκές, μόνο τον ίδιο τον τοκετό) ή κάλυψε κάποια πράγματα ο ΕΟΠΥΥ. Το βράδυ εκείνο το μοναδικό που πέρασα έστειλα τον πατέρα μου κάτω να ρωτήσει τι στο καλό θα πληρώσω και ούτε τότε μας το είπαν, το κράταγαν μυστικό. Και την ημέρα της εξαγωγής με είχαν με μια πεταλούδα ακόμη στο χέρι που με πονούσε αφόρητα αλλά μέχρι να πάρουν τα λεφτά δεν μου την έβγαζαν. Τον Ιανουάριο του 2013 έγιναν όλα αυτά. Ειλικρινά σκέπτομαι μήπως να πάω στον ΕΟΠΥΥ ή κάτι να κάνω για αυτήν την ιστορία, ούτε αναλυτικό λογαριασμό μου έδωσαν για τις χρεώσεις ούτε τίποτε. Τα είπα στη γιατρό μου έξαλλη γιατί αυτή με έβαλε σε αυτήν την ιστορία και μου τα μάσαγε κι αυτή κι έλεγε δεν το περίμενε. Και φυσικά θα την αλλάξω αν κάνω ποτέ άλλο παιδί και το Μητέρα να πάει να πνιγεί μη χε και αυτό και τα βραβεία του.

18Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 12:26 pm

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με το καλο το μωρακι σου ! Λοιπον ... Γεννησα στο Μητερα προν 2 μιση μηνες ! Ολα ηταν πολυ καλα αλλιως τα περιμενα και αλλιως μου ηρθαν ειχα ακουσει οτι δεν σε βοηθανε οι μαιες για το θηλασμο και κατι τετοια ! Αντιθετως ερχοντουσαν οι μαιες στο δυωρο που φερναν και τα μωρα και μας ελεγαν " γρηγορα τα μωρα στο στηθος γιατι ερχεται το γαλα οπου να ναι" πολυ ευγενικες -σχεδον- ολες ! Και εμενα ο γιατρος μ δεν παει με την ταξτικη δωματιο και δικια του πληρωμη ! Ο δικος μ πηρε πιο λιγα απο οτι πληρωσα το δωματιο και κανονισε να μεινω και 2 μερες με καισαρικη για να μην πληρωσω πολλα ! Γενικα ειναι πολυ καλο ! Αλλα ... Εχω ακουσει και για δημοσια νοσοκομεια που ειναι πολυ καλα διακια μου γνωμη ειναι αφου θα χρειαστει να δουλεψεις κιολας και να βρει κ ο αντρας σ δευτερη δουλεια αδικο !! Τελος παντων με το καλο το μπεμπακι σ !

19Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 9:33 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
"Loukia M."

Σε ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι και στην δική σου οικογένεια τα καλύτερα.Να χαίρεστε το μωράκι σας.Είπες ότι σας έφερναν τα μωράκια,δεν το είχες μαζί σου όλη την ώρα?Θα ήθελα, αν φυσικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μωράκι,να το έχω συνέχεια μαζί μου.Δεν γίνεται αυτο στα ιδιωτικά?

20Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 9:39 pm

PINAKIII

PINAKIII
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια το θεμα εγγυται στη συγκριση...δλδ τι εννοω σαφως το μητερα ειναι καλυτερο απο ενα δημοσιο που πρεπει να εχεις μαζι σου σεντονια και πετσετες μιας και δεν σου τα αλλαζουν!
να εχεις απο ρουχα του νεογνου και σερβιετες δικες σου κτλ κτλ...
απ την αλλη ομως αυτο που θελω να πω ειναι οτι το Μητερα σε σχεση με ενα ιδιωτικο με τα αντιστοιχα λεφτα οπως Ρεα-Ιασω τουλαχιστον αυτα γνωριζω στο δευτερο γεννησα κιολας το πρωτο εχω επισκεφτει πολλες γνωστες μετα απο τοκετο δε συγκρινονται!!
για μενα ενα εχει σημασια...οπου και να γεννησεις και ιδιαιτερα σε ιδιωτικο μιας και θα τα σκασεις αδρα να απαιτεις καποια πραγματα.Στο Μητερα αν δε τους ελεγα να ερθουν να με αλλαξουν λογω καισαρικης δεν ερχοντουσαν ελεγαν μα ενταξει το καναμε το πρωι το βραδυ τωρα και απαιτουσα ευγενικα να ερθουν αμεσως γιατι ειχα πχ λερωθει η στη τελικη το ηθελα.!!
Σημασια εχει να πανε καλα ολα και οτιδηποτε θεμα αντιμετωπισετε να το πειτε κ στους γιατρους τους.θα το τακτοποιησουν εχουν το τροπο τους!!!!
καλημερα!

21Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 9:46 pm

Loukia M.

Loukia M.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
soulita έγραψε:"Loukia M."

Σε ευχαριστώ πολύ!Εύχομαι και στην δική σου οικογένεια τα καλύτερα.Να χαίρεστε το μωράκι σας.Είπες ότι σας έφερναν τα μωράκια,δεν το είχες μαζί σου όλη την ώρα?Θα ήθελα, αν φυσικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μωράκι,να το έχω συνέχεια μαζί μου.Δεν γίνεται αυτο στα ιδιωτικά?

Ευχαριστω επισης ! Μιλησα γενικα και στις διπλα μου εννοουσα ! Εννοειται πως μπορεις εγω ετσι εκανα απλα τις επερνα τηλ και τους ελεγα να την παρουν να την αλλαξουν και μου ελεγαν να στην φερουμε κατευθειαν η οταν ξυπνησει ! ; Ειναι το λεγομενο rooming in ! Αλλα πρεπει να το πεις την ωρα της εισαγωγης θα σε ρωτησουν και αυτες βεβαια αλλα πες το εσυ καλου κακου μην το ξεχασουν !

22Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 10:01 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΑΑΑΑΑ τέλεια.Σε ευχαριστώ πολύ.

23Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 10:25 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
PINAKIII έγραψε:κοριτσια το θεμα εγγυται στη συγκριση...δλδ τι εννοω σαφως το μητερα ειναι καλυτερο απο ενα δημοσιο που πρεπει να εχεις μαζι σου σεντονια και πετσετες μιας και δεν σου τα αλλαζουν!
να εχεις απο ρουχα του νεογνου και σερβιετες δικες σου κτλ κτλ...
απ την αλλη ομως αυτο που θελω να πω ειναι οτι το Μητερα σε σχεση με ενα ιδιωτικο με τα αντιστοιχα λεφτα οπως Ρεα-Ιασω τουλαχιστον αυτα γνωριζω στο δευτερο γεννησα κιολας το πρωτο εχω επισκεφτει πολλες γνωστες μετα απο τοκετο δε συγκρινονται!!
για μενα ενα εχει σημασια...οπου και να γεννησεις και ιδιαιτερα σε ιδιωτικο μιας και θα τα σκασεις αδρα να απαιτεις καποια πραγματα.Στο Μητερα αν δε τους ελεγα να ερθουν να με αλλαξουν λογω καισαρικης δεν ερχοντουσαν ελεγαν μα ενταξει το καναμε το πρωι το βραδυ τωρα και απαιτουσα ευγενικα να ερθουν αμεσως γιατι ειχα πχ λερωθει η στη τελικη το ηθελα.!!
Σημασια εχει να πανε καλα ολα και οτιδηποτε θεμα αντιμετωπισετε να το πειτε κ στους γιατρους τους.θα το τακτοποιησουν εχουν το τροπο τους!!!!
καλημερα!

Ναι έχεις δίκιο,απλά ξέρεις λέγοντας ο καθένας την εμπειρία, του τουλάχιστον σε μένα που είμαι τελείως άσχετη με το θέμα γέννας, βοηθάει στο να αποφεύγονται λάθη.Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω ούτε αδερφη ή ξαδέρφη να χει γεννήσει πρόσφατα(ήμουν μικρούλα όταν γέννησαν 2 ξαδέρφες) και δεν έχω καμία εμπειρία από αυτού του είδους τις διαδικασίες!

24Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 10:46 pm

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Soulita, για μένα πάρα πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Είναι πολύ καλό να είμαστε προετοιμασμένοι. Εγώ είχα μια συνάδελφο που είχε γεννήσει πριν 2 μήνες στο Μητέρα και ήμουν προετοιμασμένη για πολλά χάρη σε αυτήν, τι να πάρω μαζί μου κ.λπ. Ίσως αν δεν μένεις μακριά μπορείς και να ζητήσεις να δεις λίγο την κλινική να έχεις μια εικόνα; Εγώ αυτό το tour το έκανα ούτως ή άλλως με τη νοσηλεία που μου προέκυψε αλλά αυτό φυσικά το απεύχομαι για σένα. Με το καλό το μωράκι σου και καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!

25Γέννα στο Μητέρα. Empty Απ: Γέννα στο Μητέρα. Σαβ Ιουλ 13, 2013 11:21 pm

soulita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mimine έγραψε:Soulita, για μένα πάρα πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Είναι πολύ καλό να είμαστε προετοιμασμένοι. Εγώ είχα μια συνάδελφο που είχε γεννήσει πριν 2 μήνες στο Μητέρα και ήμουν προετοιμασμένη για πολλά χάρη σε αυτήν, τι να πάρω μαζί μου κ.λπ. Ίσως αν δεν μένεις μακριά μπορείς και να ζητήσεις να δεις λίγο την κλινική να έχεις μια εικόνα; Εγώ αυτό το tour το έκανα ούτως ή άλλως με τη νοσηλεία που μου προέκυψε αλλά αυτό φυσικά το απεύχομαι για σένα. Με το καλό το μωράκι σου και καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!


Σίγουρα θα πάω να το δω,επειδή αν τελικά πάω εκεί θα πάω μάλλον σε τρίκληνο θέλω να δω πως είναι....θα δούμε.Σε ευχαριστώ πολύ,μακάρι όντως να παν όλα καλά γιατί ακόμη δεν σου κρύβω πως φοβάμαι.Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις