Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
119 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 119 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Απορία........... Empty Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 3:16 am

zouzounoasteroskoni


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας κορίτσια τι κάνετε?Μας ζήτησε ενα φιλικό ζευγάρι να τους παντρέψουμε και να βαφτίσουμε το μωράκι τους!!!Μήπως ξερετε ποσο περίπου είναι τα έξοδα του κουμπάρου για γαμο-βαφτιση και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του κουμπάρου για το κάθε ένα μυστήριο???Very Happy 

2Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 3:35 am

sofakiz

sofakiz
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ.....ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ...2 ΛΑΜΠΑΔΕΣ,ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΚΟΥΦΕΤΑ,ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣ,ΣΤΕΦΑΝΑ,ΠΟΤΗΡΙ-ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ...!!ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ...ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400-500 ΕΥΡΩ..ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ..ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΠΟΥ ΚΡΕΜΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ...ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΗΥΡΑΣ..ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ...ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ...ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΗΣΑΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ ΔΥΟΜΙΣΗ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ...!!!

3Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 3:55 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμφωνω με την σοφια ..
μπορεις βεβαια να μην κανεις μαρτυρικά και να γλυτώσεις κάποια χρηματα..
λοιπόν στολισμος υπολογισε κανα 400-500 ευρω .. (αν βρεις κατι φθηνο διαφορετικά πάει παραπάνω)
στεφανα καραφα κλπ βαλε ενα ακομα 400αρι αν τυχεις σε καλο ανθρωπο και σε οχι περιεργη νυφη που να θελει πανακριβα πραγματα (σε εμας η νυφη δοιαλεγει και οι αλλοι πληρωνουν)
εκκλησια για 2 μυστηρια 300
βαφτιστικα 300-400
σταυρος 200-300
με αλλα λογια υπολογισε 2000-2500

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

4Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 3:59 am

sofakiz

sofakiz
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΟΛΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΗΜΗΘΗΚΕΣ..ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ...ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ..ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΑΦΙΚΟ...ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΟ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΨΕΥΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΝ ΓΥΦΤΟ...!!!!

5Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:02 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sofakiz έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΟΛΙΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΗΜΗΘΗΚΕΣ..ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ...ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ..ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΑΦΙΚΟ...ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΟ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΨΕΥΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΠΟΥΝ ΓΥΦΤΟ...!!!!

Laughing Laughing Laughing  αυτο ξαναπές το....
ελπίζω πραγματικά η κοπέλα να πέσει σε βολικο ζευγαρι...
εγω στην βαφτιση της μικρής δεν εκανα ουτε στολισμό ουτε μαρτυρικά γιατι δεν ηθελα να ξεπαραδιασω την καημενη την κουμπάρα μου Rolling Eyes Laughing 

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

6Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:03 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
απο περιεργεια να ρωτησω κατι;; τα μαρτυρικα δεν ειναι υποχρεωτικα;;Rolling Eyes 

7Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:07 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zini έγραψε:απο περιεργεια να ρωτησω κατι;; τα μαρτυρικα δεν ειναι υποχρεωτικα;;Rolling Eyes 

να σου πω εμείς στο χωριο το εχουμε αν θες κάνεις αν θες δεν κάνεις...
εμεις και τα αδερφια και τα ξαδερφια κλπ κανεις δεν κανει...
αφου να φανταστεις οταν παμε σε βαφτιση και μας δινουν τους κοιταμε περιεργα Laughing 

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

8Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:08 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ουτε οστολισμος είναι υποχρεωτικός. Για τα μαρτυρικά ξέρω οτι έιναι. Και δεν στοιχίζουν και πολλά λεφτα. καλύτερα κόψε τον στολισμό.

9Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:11 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:Ουτε οστολισμος είναι υποχρεωτικός. Για τα μαρτυρικά ξέρω οτι έιναι. Και δεν στοιχίζουν και πολλά λεφτα. καλύτερα κόψε τον στολισμό.

ναι οντος δεν ειναι...ξεχασαμε το πουμε..
και τα μαρτυρικα νομίζω σου βγαινουν και πιο οικονομικά αν τα κανεις και μονος σου... Very Happy 

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

10Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:12 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι για τον στολισμο το ξερω και εγω και προφανως δεν ειναι απαραιτητος! αλλα τα μαρτυρικα δεν υποδηλωνουν οτι ολοι οι παρευρισκομενοι γινονται μερτυρες του μυστηριου; δεν μπορω να καταλαβω πως κατι τετοιο ειναι προερετικο... αλλα αφου λεει η κοπελα οτι γινεται Rolling Eyes 

11Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:15 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
POLINA27 έγραψε:
ede έγραψε:Ουτε οστολισμος είναι υποχρεωτικός. Για τα μαρτυρικά ξέρω οτι έιναι. Και δεν στοιχίζουν και πολλά λεφτα. καλύτερα κόψε τον στολισμό.

ναι οντος δεν ειναι...ξεχασαμε το  πουμε..
και τα μαρτυρικα νομίζω σου βγαινουν και πιο οικονομικά αν τα κανεις και μονος σου... Very Happy 
μωρε αν κάνεις τα απλα με την καρφίτσα και το φιογκάκι ποσο πιο οικονομικα πια? Μονο ο κόπος και το ψάξιμο να βρεις σταυρουδάκια και κορδελάκια φτάνει.

12Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:22 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
παντως εγω που κοιταξα για μαρτυρικα οι τιμες ξεκινανε απο 20 ευρω το κουτι των 50.. δεν ειναι κανενα σπουδαιο ποσο.. εγω διαλεξα βραχιολακια μαρτυρικα αλλα πολυ απλα μονο ενα σταυρουδακι ηχανε και μου βγηκαν 30 ευρω το κουτι..

13Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:23 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zini έγραψε:ναι για τον στολισμο το ξερω και εγω και προφανως δεν ειναι απαραιτητος! αλλα τα μαρτυρικα δεν υποδηλωνουν οτι ολοι οι παρευρισκομενοι γινονται μερτυρες του μυστηριου; δεν μπορω να καταλαβω πως κατι τετοιο ειναι προερετικο... αλλα αφου λεει η κοπελα οτι γινεται Rolling Eyes 

απλά εμεις στο χωριο ετσι το εχουμε..Rolling Eyes Wink 

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

14Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:24 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
zini έγραψε:παντως εγω που κοιταξα για μαρτυρικα οι τιμες ξεκινανε απο 20 ευρω το κουτι των 50.. δεν ειναι κανενα σπουδαιο ποσο.. εγω διαλεξα βραχιολακια μαρτυρικα αλλα πολυ απλα μονο ενα σταυρουδακι ηχανε και μου βγηκαν 30 ευρω το κουτι..

οντως πολύ οικονομικα

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

15Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:26 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:
POLINA27 έγραψε:
ede έγραψε:Ουτε οστολισμος είναι υποχρεωτικός. Για τα μαρτυρικά ξέρω οτι έιναι. Και δεν στοιχίζουν και πολλά λεφτα. καλύτερα κόψε τον στολισμό.

ναι οντος δεν ειναι...ξεχασαμε το  πουμε..
και τα μαρτυρικα νομίζω σου βγαινουν και πιο οικονομικά αν τα κανεις και μονος σου... Very Happy 
μωρε αν κάνεις τα απλα με την καρφίτσα και το φιογκάκι ποσο πιο οικονομικα πια? Μονο ο κόπος και το ψάξιμο να βρεις σταυρουδάκια και κορδελάκια φτάνει.

να σου πω εγω συνηθως ψαχνω πρωτα μεσω ιντερνετ αν βρω κατι.. ξερω πως το 123 μπομπονιερες τα εχει πολύ οικονομικα..
να πω την αμαρτια μου και τα γλυκά της μικρής τα υλικά που χρειαστικα γιατι εγώ τα εκανα απο το ιντερνετ τα παραγγειλα (που να ετρεχα με ενα μωρο ουτε 2μηνων)Απορία........... 534787 Embarassed 

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

16Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 4:26 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
POLINA27 έγραψε:
zini έγραψε:παντως εγω που κοιταξα για μαρτυρικα οι τιμες ξεκινανε απο 20 ευρω το κουτι των 50.. δεν ειναι κανενα σπουδαιο ποσο.. εγω διαλεξα βραχιολακια μαρτυρικα αλλα πολυ απλα μονο ενα σταυρουδακι ηχανε και μου βγηκαν 30 ευρω το κουτι..

οντως πολύ οικονομικα

μα ναι καλε σιγα! εμενα μου τα εφτιαξε μια γνωστη που κανει τετοια βραχιολακια, αλλα ειχα κοιταξει και στο ιντερνετ και εχει ακομα ποιο οικονομικες τιμες. δεν ειναι καποιο ποσο που θα κερδισεις κατι αν το παραληψεις, και για μενα ειναι και σημαντικο για τη βαφτιση. απο τον στολισμο και ολα τα αλλα γυρω γυρω μπορεις να κοψεις πολλα..

17Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 5:54 am

zouzounoasteroskoni


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια!Και εμείς το σκεφτόμαστε γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε και προσπαθειες για μωράκι οπότε θα αυξηθούν τα έξοδα!Κοίταξα κ εγώ στο ιντερνετ και βρήκα κάποιες οικονομικές λύσεις!Θέλω πολύ να μπορέσουμε να γίνουμε κουμπάροι γιατί είναι κολλητοί μας!Αν δεν ηταν δυσκολες οι εποχες και είχαμε και μια στάνταρ δουλειά δεν θα το σκεφτόμουν καν!Smile Smile 

18Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 6:24 am

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν είσαι από θεςαλονικη θα σου έλεγα να δεις την προσφορά από την tom klou bridal η κοπέλα λέγεται λυδια εγώ είχαν κάνει εκεί τον γάμο μου και έχει προσφορά Μπόμπονιερες 400τεμ νυφικό στολισμό παρανυφακι δίσκο ποτήρι καραφα στέφανα κλπ 1900. αν θες δείτε το έχει πολύ μεγάλη ποικιλία
οι κουμπαροι ηταν 2 και εδωσαν απο 400 ευρω ο καθενας.
στην βαφτιση δεν εκανα στολισμο



Έχει επεξεργασθεί από τον/την POLINA27 στις Τετ Ιουλ 17, 2013 2:57 am, 1 φορά

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

19Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τρι Ιουλ 16, 2013 6:25 am

sofakiz

sofakiz
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ...ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ....ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ 24 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ..ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΕ 500 ΑΤΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 120 ΕΥΡΩ ΣΥΝΟΛΙΚΑ...

20Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τετ Ιουλ 17, 2013 12:54 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομίζω θα πρέπει να συνεννοηθείς με το ζευγάρι! Ο στολισμός δεν είναι υποχρεωτικός και ΟΥΤΕ ΟΙ ΛΑΜΠΑΔΕΣ. Το είχα ρωτήσει στην εκκλησία αυτό και μου είπαν τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό για το μυστήριο, παρά μόνο η καράφα και το ποτήρι για να πιεις το κρασί. Μιλάω για τον γάμο, για τη βάφτιση δεν ξέρω.

Λοιπόν οι δικοί μας κουμπάροι στον γάμο την βγάλαν στην πούδρα!! Ήταν 2. Μας πλήρωσαν ο καθένας από 1/3 από τις μπομπονιέρες = 300 ευρώ, και 1/3 από τα έξοδα του Ναού = 100 ευρώ, δλδ έδωσαν 400 ευρώ το ζευγάρι. Μετά τους κάναμε δώρω 200 ευρώ το κάθε ζεύγος, και στο ένα ζεύγος που είχε παντρευτεί τους βάλαμε και δώρο γάμου 200 ευρώ!! Άρα Smile πατσίσαμε Smile Smile

Στολισμό δεν έκανα (δεν βλέπω τον λόγο!!!), λαμπάδες δεν είχα, και επειδή είχα λίγο "εναλλακτικό" γάμο στιλ boho chick, την καράφα την είχα από το σπίτι, την είχε πάρει η μάνα μου από ένα ανατολίτικο παζάρι, τον δίσκο 10 ευρώ από το Μοναστηράκι σε στιλ χάλκινος με ανατολίτικο σχέδιο, τα στέφανα ήταν δερμάτινα της μαμάς μου και τα καθάρισα και έβαλα νέες κορδέλες μόνη μου. Άρα εκεί δεν χρειάστηκε τίποτα.

Συνεννοήσου με το ζευγάρι για το τι θέλουν και τι όχι, μπορεί να μην τα θέλουν όλα. Στο ίντερνετ πάντως όπως είπαν και οι προηγούμενες κοπέλες, βρίσκεις ένα σωρό φτηνα

21Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τετ Ιουλ 17, 2013 1:00 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα σου ελεγα εκτως απο το ζευγαρι που θα συνενοηθεις,να συνενοηθεις και με τον παπα που θα εκτελεσει το μηστιριο.για παραδειγμα σε εμας και στον γαμο μου και εκει που εγινα κουμπαρα οι λαμπαδες ηταν υποχρεωτικες!!!επισης σε πολλες εκκλησιες πλεον ζητανε να μην φερνουν οι κουμπαροι καραφα ποτηρια και δισκο γιατι χρησιμοποιουν αυτα απο την εκκλησια..

22Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τετ Ιουλ 17, 2013 1:33 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οι λαμπαδες ειναι υποχρεωτικες αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να στολιστουν με πανακριβα λουλουδια

για τα αλλα πρεπει να μιλησεις με την εκκλησια για να εισαι σιγουρη για το τι αφηνουν πχ σε μας δεν χρειαζεται η κανατα κια το ποτηρι καε δεν επιτρεπετα να στολιζεται η εκκλησια μεσα αλλα μονο εξω και αυτο λιγο

23Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τετ Ιουλ 17, 2013 1:53 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι, ο στολισμός για τις λαμπάδες εννοώ, δεν είναι υποχρεωτικός.

Αν και εμείς δεν είχαμε καθόλου λαμπάδες στον γάμο. Από ό,τι μας είπε ο ιερέας, είναι υποχρεωτική η λαμπάδα στη βάφτιση. Όχι στον γάμο. Μάλιστα, μας ευχαρίστησε που δεν είχαμε ούτε λαμπάδες ούτε στολισμό στην εκκλησία. Δεν ξέρω, μπορεί να διαφέρει, από Ναό σε Ναό. Εμείς παντρευτήκαμε στην Αγία Σοφία Θεσσαλονίκης, ίσως θεωρείται μνημείο γιατί είναι παλιά εκκλησία και δεν επιτρέπουν στολισμο ούτε λαμπάδες.

Αρα όντως να μιλήσεις με τον ιερέα να σου πει τι επιτρέπεται εκεί και τι όχι.

Και όντως ορισμένοι Ναοί δίνουν το ποτήρι που είναι συνήθως και ωράιο (ασημένιο)

Παντως, είμαι 100% σίγουρη ότι εμάς μας είπε η λαμπάδα είναι υποχρεωτικό στη βάφτιση και δεν είναι στον γάμο.

Επίσης, και να ήθελα δεν ξέρω καν τι στολισμό θα έβαζα σε αυτήν την εκκλησία, εκτός του ότι είναι μεγάλη, έχει και ένα σωρό τοιχογραφίες κτλ πρέπει να βάλεις ΠΟΛΥΥΥ πράγμα για να φαίνεται!

Δεν το κάναμε από οικονομία - αλλά προσωπικά δεν μου άρεζε. Περί ορέξεως... Smile

24Απορία........... Empty Απ: Απορία........... Τετ Ιουλ 17, 2013 1:54 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σόρι, λάθος το είπα δεν επιτρέπουν στολισμό/λαμπάδες στην Αγία Σοφία. Επιτρέπουν, αλλά σου λένε καλύτερα να μην το κάνεις. Μην λέω και ψέματα... Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις