Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
6 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 6 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 39  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 39]

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα πάλι με προβήματίσατε τώρα, τί ακριβώς είναι το ντόπλερ, τί δείχνει? Αν είναι να ζητήσω να το κάνουμε παραυτα!

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ποια η χρησιμότητα του Doppler Κυήσεως;
Με την εξέταση Doppler γίνεται έλεγχος της ροής των αγγείων της μητροπλακουντιακής αλλά και της εμβρυϊκής κυκλοφορίας. Τα τελευταία χρόνια η εξέταση αυτή έχει καθιερωθεί στην κλινική πράξη για την παρακολούθηση κυήσεων υψηλού κινδύνου, κυρίως εμβρύων με πλακουντιακή ανεπάρκεια και πιθανή υποξία.

Επίσης, η ύπαρξη υψηλών αντιστάσεων στις μητριαίες έχει συσχετιστεί με αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης προεκλαμψίας, πρόωρης αποκόλλησης του πλακούντα και ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης.

Πως γίνεται η εκτίμηση της ροής των αγγείων;

Ποσοτικά:

Χρησιμοποιούμε διάφορους δείκτες που υπολογίζονται από το κύμα ροής. Οι χρησιμοποιούμενοι δείκτες είναι:

S/D (πηλίκο συστολικού-διαστολικού κύματος)
RI (δείκτης αντίστασης)
PI (δείκτης παλμικότητας)
Για όποιον δείκτη χρησιμοποιείται, θα πρέπει δίπλα από την αναγραφόμενη τιμή του να υπάρχει και η φυσιολογική για την ηλικία κυήσεως τιμή, ώστε να διευκολύνεται ο κλινικός Μαιευτήρας –Γυναικολόγος. Οι δείκτες είναι περίπου ίσης διαγνωστικής αξίας. Σήμερα χρησιμοποιούνται κυρίως οι δυο τελευταίοι.

Ποιοτικά:

Ύπαρξη, απουσία τελοδιαστολικού κύματος, ανάστροφη ροή.
Απουσία ή ύπαρξη εντυπωμάτων.
H επισήμανση των γυναικών με υψηλό κίνδυνο για προεκλαμψία θα μπορούσε δυνητικά να βελτιώσει την έκβαση της κύησης αφού η εντατική παρακολούθηση της μητέρας και του εμβρύου σε αυτές τις ασθενείς θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια έγκυρη διάγνωση των κλινικών σημείων της νόσου.



Πώς διαπιστώνονται οι αυξημένες αντιστάσεις ;
Με την αύξηση των τιμών των δεικτών Doppler (PI, RI, S/D) που ξεπερνούν τις ανώτερες φυσιολογικές τιμές για την ηλικία κυήσεως.
Με την κατάργηση του τελοδιαστολικού κύματος ροής του εξεταζόμενου αγγείου, την παρουσία ανάστροφου κύματος ή την εμφάνιση εντυπωμάτων.


Πότε γίνεται το πρώτο Doppler κυήσεως ;
Ταυτόχρονα με το υπερηχογράφημα β-επιπέδου (21η – 24η εβδομάδα κυήσεως) όπου γίνεται και μέτρηση της ροής στις μητριαίες αρτηρίες. Σε αυτήν την ηλικία κυήσεως ένα 10 – 15% των εγκύων θα έχουν αυξημένες αντιστάσεις στα αγγεία αυτά. Νεώτερες μελέτες έχουν δείξει πως ίσης αξίας είναι και ο έλεγχος από το πρώτο τρίμηνο της κυήσεως κατά την διάρκεια της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας και των άλλων δεικτών που χρησιμεύουν στον προσιορισμό του κινδύνου για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Η επισήμανση των γυναικών με υψηλό κίνδυνο για προεκλαμψία θα μπορούσε δυνητικά να βελτιώσει την έκβαση της κύησης αφού η εντατική αφού η εντατική παρακολούθηση της μητέρας και του εμβρύου σε αυτές τις ασθενείς θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια έγκαιρη διάγνωση των κλινικών σημείων της νόσου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις μέσω παρεμβάσεως όπως η χορήγηση αντιυπερτασικών φαρμάκων και η έγκαιρη αποπεράτωση του τοκετού μπορούν να αποτρέψουν σοβαρές επιπλοκές και την πιθανή εμβρυΪκη υπολειπόμενη ανάπτυξη. Η έγκαιρη αναγνώριση των ομάδων υψηλού κινδύνου για εκδήλωση προεκλαμψίας είναι επίσης σημαντική για μελλοντικές μελέτες που θα ερευνούν το πιθανό ρόλο των φαρμακευτικών παρεμβάσεων με αφετηρία το πρώτο τρίμηνο, για καλύτερη πλακουντοποίηση και μείωση της συχνότητα της νόσου.

Πρέπει να γίνεται πάντα Doppler κυήσεως στο 3Ο τρίμηνο ;


‘Η εξέταση θα πρέπει να γίνεται στις έγκυες εκείνες που εμφανίζουν κλινική υποψία προεκλαμψίας ή υπολειπόμενης ενδομήτριας ανάπτυξης. Η τελευταία πρέπει να έχει διαπιστωθεί πρώτα υπερηχογραφικά.



Ποια αγγεία εξετάζονται συνήθως στο 3Ο τρίμηνο ;
ΟΙ ομφαλικές αρτηρίες
Η μέση εγκεφαλική αρτηρία
Ο φλεβώδης κόμβος
Οι μητριαίες αρτηρίες

Ποια η σημασία της εξέτασης Doppler σε έμβρυα με χαμηλό βάρος για την ηλικία κυήσεως;
Για να ξεχωρίσουμε τα φυσιολογικά μικρά έμβρυα από τα έμβρυα με πλακουντιακή ανεπάρκεια. Στη δεύτερη κατηγορία θα έχουμε εμφάνιση παθολογικών κυμάτων ροής ή αυξημένων αντιστάσεων στις ομφαλικές αρτηρίες. Αυτά τα έμβρυα τίθενται σε τακτική παρακολούθηση.

Γιατί ελέγχονται αυτά τα τέσσερα συγκεκριμένα αγγεία στα έμβρυα με πλακουντιακή ανεπάρκεια ;


Γιατί η πλακουντιακή ανεπάρκεια ακολουθεί μια εξελικτική διαδικασία, που είναι δυνατό να την παρακολουθήσουμε, ελέγχοντας τα συγκεκριμένα αγγεία.

Η σειρά που ακολουθείται είναι η εξής :

Μητριαίες αρτηρίες : Σε κυήσεις που επιπλέκονται με προεκλαμψία ή / και ενδομήτρια υπολειπόμενη ανάπτυξη εμφανίζονται αυξημένες αντιστάσεις ήδη από το τέλος του πρώτου τριμήνου.
Ομφαλικά αγγεία : H ύπαρξη αυξημένων αντιστάσεων σε αυτά τα αγγεία θα καταδείξει την πλακουντιακή ανεπάρκεια.
Μέση εγκεφαλική αρτηρία : Tα έμβρυα με υπολειπόμενη ενδομήτρια ανάπτυξη και παθολογικά Doppler στις ομφαλικές αρτηρίες, στην εξέλιξη της κυήσεως, θα προσπαθήσουν να προστατεύσουν τα ζωτικά όργανά τους ( όπως είναι ο εγκέφαλος ) σε βάρος της αιμάτωσης του υπόλοιπου σώματος.

Τούτο θα έχει σαν συνέπεια την αύξηση της ροής του αίματος στον εγκέφαλο, πράγμα που μπορεί να διαπιστωθεί με τη μείωση των αντιστάσεων στις μέσες εγκεφαλικές αρτηρίες ( φαινόμενο ανακατανομής της εμβρυικής κυκλοφορίας-Brain sparing effect).Εάν η υποξαιμία επιδεινωθεί περαιτέρω, τότε οι αντιστάσεις στη μέση εγκεφαλική αρτηρία θα αυξηθούν, με συνέπεια την ελαττωμένη παροχή αίματος στον εγκέφαλο, τη δημιουργία εγκεφαλικού οιδήματος και τέλος το θάνατο του εμβρύου.

Φλεβώδης πόρος: Είναι το αγγείο με το οποίο διοχετεύεται το 50% του αίματος της ομφαλικής φλέβας στην κάτω κοίλη φλέβα. Ο φλεβώδης πόρος πρέπει να έχει ροή προς τα άνω κατά τη διάρκεια της συστολής των κόλπων(θετικό α κύμα).Σε περιπτώσεις ανάστροφης ροής (αρνητικό α κύμα)το έμβρυο βρίσκεται σε σοβαρό κίνδυνο λόγω της υποξαιμίας. Η παρουσία ανάστροφης ροής προηγείται λίγες μέρες του παθολογικού καρδιοτοκογραφήματος.

Σε ποιες άλλες περιπτώσεις έχει αξία το Doppler κυήσεως;
Στις δίδυμες κυήσεις που επιπλέκονται με πλακουντιακή ανεπάρκεια και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις μετάγγισης από δίδυμο σε δίδυμο.
Στην εκτίμηση της εμβρυικής αναιμίας(όπως στην Rhesus ευαισθητοποίηση ή σε λοίμωξη από παρβοϊό Β19) ανιχνεύονται υψηλές ταχύτητες στη μέση εγκεφαλική αρτηρία.
Στις έγκυες με συστηματικό ερυθηματώδη λύκο, γιατί έχουν αυξημένο κίνδυνο επιπλοκών όπως: εμφάνισης προεκλαμψίας, ενδομήτριας εμβρυϊκής καθυστέρησης και αιφνίδιου εμβρυϊκού θανάτου.
Στο διαβήτη κυήσεως το Doppler δεν έχει αξία, διότι ο παθοφυσιολογικός μηχανισμός, που προκαλεί ενδομήτριο θάνατο, δεν έχει σχέση με διαταραχή της μητροπλακουντιακής και εμβρυικής κυκλοφορίας(προτιμητέο εδώ το βιοφυσικό προφίλ).Σε προϋπάρχοντα της κυήσεως διαβήτη όμως, έχει νόημα η εξέταση γιατί είναι δυνατόν να συνυπάρχει αγγειοπάθεια της εγκύου που πιθανόν να οδηγήσει τελικά σε ενδομήτρια υπολειπόμενη ανάπτυξη του εμβρύου αντί σε εμβρυική μακροσωμία.
Στην παράταση κυήσεως η αξία του Doppler είναι και πάλι περιορισμένη (προτιμητέο και εδώ το βιοφυσικό προφίλ)
Αρκεί και μόνο η εξέταση Doppler για την παρακολούθηση των εμβρύων με πλακουντιακή ανεπάρκεια;
Η παρακολούθηση αυτών των εμβρύων γίνεται με τον τακτικό έλεγχο της βιομετρίας του εμβρύου, την εκτίμηση του αμνιακού υγρού, την εκτέλεση βιοφυσικού προφίλ και τη μέτρηση των αγγειακών ροών (Doppler) .Η συνεκτίμηση όλων αυτών των παραμέτρων θα καθορίσει τον χρόνο της πρόκλησης τοκετού.

Η περιγραφή του τρόπου και της συχνότητας με τον οποίο γίνεται αυτή η εκτίμηση εκφεύγει του σκοπού του παρόντος άρθρου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να υπάρχει άμεση συνεργασία του μαιευτήρα και του ασχολούμενου με την εμβρυομητρική ιατρική.

Share this:

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
BASIKA...Πρόκειται για το υπερηχογράφημα του τελευταίου τριμήνου, που δίνει μια ολοκληρωμένη εικόνα του εμβρύου σε συνδυασμό με τις προηγούμενες εξετάσεις.
Το υπερηχογράφημα ανάπτυξης- Doppler είναι το υπερηχογράφημα που Γ΄ τριμήνου της εγκυμοσύνης, το οποίο μπορεί να γίνει μετά την 28η εβδομάδα και έως το τέλος της εγκυμοσύνης. Ιδανικά γίνεται στην 32η εβδομάδα κύησης.

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στον β' επιπέδου είχα κάνει, όπως λέει κ το άρθρο, πρέπει να το ξανακάνω? ευάκι, ευχαριστώ για τον κόπο σου!Very Happy Very Happy Very Happy 

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
SIGA TON KOPO VRE...!EGW XERW OTI AN GINEI MIA FORA YPARXEI LOGOS ..ALLA KAI PALY XANAGINETE OTAN PREPEI..VEVAIA DEN TO KANOYN MONO EYPATHEIS EGKUMOSUNES..GINETE GENIKOTERA PANTA EINAI O TELEUTAIOS MEGALOS YPERIXOS OPWS KANAME THN AYXENIKH KAI TO B EPIPEDOY EINAI EXISOU SHMANTIKH EXAITASH ..! KAI SOU DEINEI POLLA STOIXEIA GIA TON ERXOMENO TOKETO! AKOMA KAI AN THA GENNHSEIS NORITERA KAI POLLA ALLA SE SXESH ME TO MWRAKI

griniaroula

griniaroula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vivaki με για τα ψωνια σας!!!Με το καλο να τα φορεσει το μπεμπακι σας!!!

Κι εγω ξερω οτι το ντοπλερ ειναι υποχρεωτικο αλλα μην τρελαινεστε βρε κοριτσια οι γιατροι ξερουν καλυτερα, και οπως ειπα και πριν καθε γιατρος εχει το δικο του προγραμμα!!!Εμενα μου ειπε ο γιατρος(πιο λαικα) οτι γινεται για να δουμε αν τρεφεται σωστα το μωρο!

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eva evaki έγραψε:SIGA TON KOPO VRE...!EGW XERW OTI AN GINEI MIA FORA YPARXEI LOGOS ..ALLA KAI PALY XANAGINETE OTAN PREPEI..VEVAIA DEN TO KANOYN MONO EYPATHEIS EGKUMOSUNES..GINETE GENIKOTERA PANTA EINAI O TELEUTAIOS MEGALOS YPERIXOS OPWS KANAME THN AYXENIKH KAI TO B EPIPEDOY EINAI EXISOU SHMANTIKH EXAITASH ..! KAI SOU DEINEI POLLA STOIXEIA GIA TON ERXOMENO TOKETO! AKOMA KAI AN THA GENNHSEIS NORITERA  KAI POLLA ALLA SE SXESH ME TO MWRAKI
ειχα παει σε πιστοποιημένο ιατρείο οπου ο γιατρος δεν ηξερε το ιστορικο μου και το έκανε προληπτικά μιας και εκανε πολυ λεπτομερη εξεταση. Η δικια μου ιατρος που με παρακολουθει απο πριν την εγκυμοσυνη μου ειπε πως δεν χρειαζεται, όμως μάλλον για να ησυχάσω θα ζητήσω να την κάνουμε. Με επισατε!!Respect 

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
1100 γραμμάρια το χταπόδι!
Τούρμπο όλα!
Ζήτω!
Επόμενο ραντεβού σε 1 μήνα!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 

maraki_iraklio

maraki_iraklio
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioazon έγραψε:1100 γραμμάρια το χταπόδι!
Τούρμπο όλα!
Ζήτω!
Επόμενο ραντεβού σε 1 μήνα!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 
Βρε την Ροζούλα που μεγάλωσε!!!Και στο επόμενο με το καλό να έχει πιάσει το 2κιλο!!!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 654316 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 654316 

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maraki_iraklio έγραψε:
ioazon έγραψε:1100 γραμμάρια το χταπόδι!
Τούρμπο όλα!
Ζήτω!
Επόμενο ραντεβού σε 1 μήνα!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 
Βρε την Ροζούλα που μεγάλωσε!!!Και στο επόμενο με το καλό να  έχει πιάσει το 2κιλο!!!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 654316 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 654316 
Νιεεεεεεεε!!!!!!!ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 893968 

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τούμπανο η μικρή! Την βλέπω γύρω στο 4κιλο!

nafs

nafs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλέ αυτη είναι κανονικό χταπόδι!


Άντε ωραίαααααααααα!

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Με τετοια συγχυση που τραβαω στην δουλεια δεν με κοβω να φτανω τις 40 με τιποταααα! Πως γινεται ενα τοσο μικρο ξενοδοχειο να εχει τοσα πολλα θεματα??? Θελω να κατσω σπιτι μου να ηρεμησω, να ειμαι κ παρεα με τον αντρουλη μου που δεν τον βλεπω καθολου γτ αυτος δουλευει πρωι κ εγω βραδυ....

maraki_iraklio

maraki_iraklio
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
roxanne87 έγραψε:Με τετοια συγχυση που τραβαω στην δουλεια δεν με κοβω να φτανω τις 40 με τιποταααα! Πως γινεται ενα τοσο μικρο ξενοδοχειο να εχει τοσα πολλα θεματα??? Θελω να κατσω σπιτι μου να ηρεμησω, να ειμαι κ παρεα με τον αντρουλη μου που δεν τον βλεπω καθολου γτ αυτος δουλευει πρωι κ εγω βραδυ....
Υπομονή κορίτσι!!!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μέχρι 15/9 δεν θα 'σαι; Μέτρα ανάποδα! Λευτερώνεσαι!

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θελω να κλαψω! Ναι μέχρι τις 15...........

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
geia sas..mikres mou pw..pw...iazon mou megalose to rozaki sou..ante kai se ena mhna 2 kilo...to xtapodaki sou...! exw agwnia na dw h fraoulitsa mou poso tha einai thn paraskeyh?????????scratch scratch ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 13953 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 13953 

griniaroula

griniaroula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioazon έγραψε:1100 γραμμάρια το χταπόδι!
Τούρμπο όλα!
Ζήτω!
Επόμενο ραντεβού σε 1 μήνα!
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 
Μπραβο στο χταποδακι...ολοκληρο μπεμπε πια!!!Αχ και η δικια μου τοσο θα ειναι λογικα...ποσο γρηγορα μεγαλώνουν...ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 328109 

griniaroula

griniaroula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roxanne87 έγραψε:Με τετοια συγχυση που τραβαω στην δουλεια δεν με κοβω να φτανω τις 40 με τιποταααα! Πως γινεται ενα τοσο μικρο ξενοδοχειο να εχει τοσα πολλα θεματα??? Θελω να κατσω σπιτι μου να ηρεμησω, να ειμαι κ παρεα με τον αντρουλη μου που δεν τον βλεπω καθολου γτ αυτος δουλευει πρωι κ εγω βραδυ....
Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και η αδερφη μου δουλευε σε ξενοδοχεια!!!Υπομονη κοριτσακι!!!

roxanne87

roxanne87
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μολις γκρεμοτσακιστηκα απο τη σκαλα κ εχω φρικαρει. επεσα πανω στο ποδι κ την πλατη. αν εγινε κατι τωρα

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
PONAS?PARE TON GIATRO SOY THLEFWNW AMESOS

vivaki

vivaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia gyrisame.....!!!!

to piasame to kilo.....eimaste olokliroi antres 1075 grammaria.....
Ioanna mas efage to xtapodaki sou gia ligo....

Rotisa ton giatro mou gia to doppler k mou eipe oti nai men einai proairetiki exetasi alla an den exeis thema me ta oikonomika kalo einai na tin kaneis.. Emena pantos mou eipe oti tha tin kanoume k gia kali mou tyxi tin kanei autos....vevaia mou eipe oti an dei kati pou den tou aresei tote tha me steilei se emvryologo...an leme oles tis pithanotites....

Epomeno rantevou 15 tou mina....

Gia akomi mia for mou eipe oti o gios mou einai zoiros....Ase pou mas eixe gyrisei to xeraki tou...tora mas xairetouse mas moutzone tha ss gelaso....kai me anoixta ta daxtyla parakalo...xaxa

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
VIVAKI ME TO KALO NA FTASEI KAI TA 2 KILA TO MWRAKI SOU!!!! ROXANNE PWS EISAI PES MOU ME EXEIS TROMAXEI!

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KALHMERA....TSOUPES MOU..ME TA NINAKIA SAS TA MIKRAKIA..! E P I T E L O U S..." 30 " EVDOMADWN SHMERA ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 654316 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 90233 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 228222 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 228222 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 228222 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 228222 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013 Νο "3"... - Σελίδα 11 228222 TELOS TO " 2 " NIOTHW POLY POII SIGOURH..!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα!

vivaki,
Ζήτω!!!!! Ζωηρός κι ο δικός σου; Εμένα χόρευε και η κοιλιά μου χθες!

eva evaki,
άντε και στις 40!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 39]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 39  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις