Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 07, 2013 6:21 am

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα, μία ερώτηση περί τραπεζών γιατί έχω καταμπερδευτεί και προσπαθώ πολλή ώρα να βγάλω άκρη..

Από Σεπτέμβρη θα δουλεύω και θα πρέπει να βγάλω Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ. Ένα από τα δικαιολογητικά για να κάνω αυτήν την απογραφή άμεσα ασφαλισμένου είναι να τους πάω φωτοτυπία από την 1η σελ. του βιβλιαρίου τραπέζης.

Οπότε πρέπει να κάνω έναν λογαριασμό τραπέζης που να μου δώσουν βιβλιάριο. Τι είδος λογαριασμού πρέπει να είναι αυτός; Σε ποια τράπεζα είναι καλύτερα να τον κάνω; Λένε πως η Τράπεζα Πειραιώς είναι πολύ καλή.. θα περάσω ή θα τους πάρω τηλ κι αυτούς να μου πουν ακριβώς τι χρειάζεται βέβαια, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος πρώτα ποια είναι τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ δικαιολογητικά (γιατί οι τράπεζες νομίζω πλέον ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα για ένα απλό άνοιγμα λογαριασμού).

Σίγουρα: ταυτότητα και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ (και βεβαίωση εργοδότη;  ).

Στη Eurobank που ρώτησα τι θέλουν, μου είπαν ότι θέλουν και εκκαθαριστικό. Είναι απαραίτητο το εκκαθαριστικό;; Τους είπα ότι δεν έχω, μου λένε - τότε φέρε χαρτί από τη ΔΟΥ ότι δεν υποχρεούσαι να κάνεις φορολογική δήλωση.

Με συγχωρείτε για το μεγάλο post και τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά τώρα μαθαίνω το ελληνικό σύστημα.. Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την bluebird στις Σαβ Σεπ 07, 2013 7:48 am, 1 φορά

2Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 07, 2013 6:50 am

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λογαριασμό ταμιευτηρίου
Εκκαθαριστικό
Ταυτότητα ή διαβατήριο
Βεβαίωση εργοδότη
Αν δεν έχεις ακόμα φετινό εκκαθαριστικό,κάνε φωτοτυπία το περυσινό.
Μαζί να έχεις και αντίγραφο φετινής δήλωσης.

3Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 07, 2013 7:08 am

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Soniamyk έγραψε:Λογαριασμό ταμιευτηρίου
Εκκαθαριστικό
Ταυτότητα ή διαβατήριο
Βεβαίωση εργοδότη
Αν δεν έχεις ακόμα φετινό εκκαθαριστικό,κάνε φωτοτυπία το περυσινό.
Μαζί να έχεις και αντίγραφο φετινής δήλωσης.
Και πάλι, δεν έχω πειστεί ότι το εκκαθαριστικό είναι απαραίτητο για την δημιουργία ενός απλού λογαριασμού για να πάρω το παλιο-βιβλιάριο που ζητάει το ΙΚΑ.

Εδώ, στον νόμο και απόφαση της Τράπεζας της Ελλάδος, άλλα γράφει.. δεν αναφέρει πουθενά το εκκαθαριστικό (μόνο αν θες να το δώσεις για να δουν τη διεύθυνση και το ΑΦΜ από εκεί)!

http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/HBA-leaflet-june2009.pdf

4Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 07, 2013 7:19 am

ntina_kostas

ntina_kostas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πρίν κάτι μήνες είχα ανοίξει λογαριασμό καταθέσεων και χρειάστηκε εκκαθαριστικό.ΠΑΝΤΟΥ σε όλες τις τράπεζες θα στο ζητήσουν.Να το ξέρεις.Έχει βγεί σχετικό διάταγμα γι' αυτό.Ταυτότητα,εκκαθαριστικό της εφορίας και δε θυμάμαι τι άλλο χρειαζόταν

5Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 12:35 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα

δουλεύω στην Εθνική και ανοίγω άπειρους λογ/μους οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς.

Όπως είπαν και παραπάνω, σίγουρα χρειάζεται εκκαθαριστικό. Εάν δεν έχεις κάνει δήλωση ποτέ, τότε βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ. Ωστόσο όταν κάποια στιγμή κάνεις δηλωση και έχεις εκκαθαριστικό, κανονικά πρέπει να το προσκομίσεις και στην τράπεζα.

Για το ΙΚΑ χρειάζεσαι έναν απλό λογ/μό ταμιευτηρίου (με βιβλιάριο) γιατί το ΙΚΑ θέλει φωτοτυπία της 1ης σελίδας. Εννοείται ότι πρέπει να είσαι 1ος δικαιούχος δλδ το όνομά σου να είναι 1ο.

Πρέπει να φέρεις: Αστυνομική ταυτότητα, εκκαθαριστικό ή βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ, λογαριασμό ΟΤΕ ή ό,τι άλλο πάροχο έχεις όπου να φαίνεται το τηλέφωνό σου και η διεύθυνση του σπιτιού σου, και αποδεικτικό επαγγέλματος το οποίο είναι αποδειξη μισθοδοσίας ή βεβαίωση εργοδότη. Εάν δεν δουλεύεις κάνεις απλώς μία υπεύθυνη δήλωση (στην κάνουν στην Τράπεζα) ότι δεν δουλεύεις.

Εννοείται ότι για όλα τα στοιχεία αυτά ισχύει το τραπεζικό απόρρητο και τηρούνται με ασφάλεια, δεν κοινοποιούνται σε τρίτους.

Αυτά ισχύουν για όλες τις τράπεζες βάσει νόμου -δες το έντυπο εδώ:

http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf

Εάν τυχόν κάποιος υπάλληλος δεν σου τα κάνει αυτά, ουσιαστικά είναι κατά παρέκκλιση.

Θα σου συνιστούσα επίσηςγια λόγους ευκολίας να ζητήσεις να βγάλεις μία κάρτα ΑΤΜ και ίντερνετ μπάνκινγκ (είναι δωρεάν εννοείται, στην Εθνική τουλάχιστον).

Ελπίζω να βοήθησα! Smile

6Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 12:44 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να συμπληρώσω ότι το έντυπο "συστηθήκατε" της ΕΕΤ που ανέβασες είναι το παλιό, από το 2009 όπου βάσει νόμου λέει ότι το εκκαθαριστικό χρειάζεται για να πιστοποιηθεί το ΑΦΜ μόνο (και η διεύθυνση, εφόσον δεν φέρεις λογμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ). Αυτό όμως έχει αλλαξει από το 2011. Από τότε, υπάρχει υποχρέωση σε ολους (ακόμη και σε εμάς αν θελουμε να ανοιξουμε λογ/μό) να φέρνουν εκκαθαρστικό από το οποίο προκύπτει και το ΑΦΜ και το εισόδημα, το οποίο απλώς αναγράφεται σε ένα ερωτηματολόγιο κατά το άνοιγμα του λογαριασμού, στο πλαίσιο της αντιμετώπισης ξεπλύματος μαύρου χρήματος.

Τώρα μπορεί να πείς "φακέλωμα" κτλ, ωστόσο να σου πω, μην σκέφτεσαι μόνον την δική σου περίπτωση που θες να πας να ανοίξεις έναν απλό λογ/μό για το ΙΚΑ ή μια γιαγιά που θέλει έναν λογ/μό για τη σύνταξη ή εμένα που θέλω έναν απλό λογ/μό για να μου μπαίνει ο μισθός.

Δυστυχώς στις τράπεζες γινόντουσαν πολλά και διάφορα και όλα αυτά γίνονται για να "παταχθεί η διαφθορά" και το ξέπλυμα. Έχω δει άπειρες περιπτώσεις που άνθρωποι που στο εκκαθαριστικό τους δήλωναν 10000 εισόδημα ή και παρακάτω, έφερναν 500.000 μετρητά για κατάθεση. Ευρώ μιλάμε. Παλιά που δεν έφερναν εκκαθαριστικό και ερχόντουσαν με μια απλή ταυτότητα γινόντουσαν διάφορα. Τώρα αν μου φέρει ένα τέτοιο εκκαθαριστικό που δεν δικαιολογεί το ποσό του, ε, όσο και νάναι, κάποιο καμπανάκι θα χτυπήσει!

Επίσης τα πολλά στοιχεία που ζητούνται (διεύθυνση, τηλ., ταυτότητα που σκανάρεται κοκ) είναι για την προστασία του πελάτη. Αν έχω την ταυτότητά σου και την υπογραφή σου σκαναρισμένη είναι πιο δύσκολο να σε εξαπατήσουν, πχ να μουρθει κάποιος με πλαστή ταυτότητα στο όνομά σου και να του δώσω λεφτά από τον λογ/μό σου. Παλιά γινόντουσαν αυτά κατά κόρον. Τώρα έχω και το δείγμα της υπογραφής και την ταυτότητά σου να την βλέπω στον υπολογιστή και δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες απάτες.

Ξαναλέω ότι όλα αυτά τα στοιχεία τηρούνται μόνον στην Τράπεζα και δεν δίνονται σε τρίτους!

7Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 2:17 am

bluebird

bluebird
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
IoliAtore, ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τον χρόνο σου!!! Δε θα μπορούσε να τα εξηγήσει κάποιος καλύτερα, να'σαι καλά!!

Αύριο πρωί θα πάρω πρώτα τηλ στην Εθνική ή στην Πειραιώς να ρωτήσω αν δέχονται να τους πάω το εκκαθαριστικό μόλις μου το στείλουν κι εμένα - μήπως και γλυτώσω τη βόλτα στην εφορία για βεβαίωσεις μη υποχρέωσης κτλ! Και θα ασχοληθώ με αυτό.. δεν έχω άλλη επιλογή. Το μισό καλοκαίρι το έχω φάει με χαρτούρα και γραφειοκρατία και μου φαίνεται θα συνεχίσει έτσι και όλο τον Σεπτέμβρη.. Rolling Eyes 

Ευχαριστώ και πάλι, πάντως!! Καλή σου μέρα!!!

8Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 7:38 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κανένα πρόβλημα, ελπίζω να βοήθησα. Δεν ξέρω να σου πω βέβαια για τον κάθε υπάλληλο αλλά εμείς το δεχόμασταν αυτό εφόσον όλα τα άλλα είναι ΟΚ. Κρατούσαμε μια εκκρεμότητα και περιμέναμε να μας το φέρουν το εκκαθαριστικό το συντομότερο δυνατό. Αλλά νομίζω και το Ε1 ίσως να σου δεχτούν. Επειδή όμως αυτα είναι κατα παρέκκλιση, καλύτερα να ρωτήσεις στον προϊστάμενο στο συγκεκριμένο κατάστημα όπου θα πας! Αύριο είναι και 9 του μηνός οπότε λογικά Εθνική δεν έχει κίνηση. Πλέον έχει κίνηση μόνον όταν πληρώνονται οι συντάξεις δλδ τέλος του μηνός. Στην υποδοχή θα απευθυνθείς. Καλά ξεμπερδέματα!

9Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 9:34 am

Soniamyk


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

10Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 10:50 pm

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bluebird έγραψε:
Soniamyk έγραψε:Λογαριασμό ταμιευτηρίου
Εκκαθαριστικό
Ταυτότητα ή διαβατήριο
Βεβαίωση εργοδότη
Αν δεν έχεις ακόμα φετινό εκκαθαριστικό,κάνε φωτοτυπία το περυσινό.
Μαζί να έχεις και αντίγραφο φετινής δήλωσης.
Και πάλι, δεν έχω πειστεί ότι το εκκαθαριστικό είναι απαραίτητο για την δημιουργία ενός απλού λογαριασμού για να πάρω το παλιο-βιβλιάριο που ζητάει το ΙΚΑ.

Εδώ, στον νόμο και απόφαση της Τράπεζας της Ελλάδος, άλλα γράφει.. δεν αναφέρει πουθενά το εκκαθαριστικό (μόνο αν θες να το δώσεις για να δουν τη διεύθυνση και το ΑΦΜ από εκεί)!

http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/HBA-leaflet-june2009.pdf
Σου ζητείται ένα χαρτί να φαίνεται ο ΑΦΜ. Αυτό μπορεί να είναι και το χαρτί απόδοσης του ΑΦΜ. Παράλληλα όμως, επειδή στο εκκαθαριστικό φαίνεται και η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, αν δεν το προσκομίσεις θα πρέπει να δώσεις ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ. Αυτά γνωρίζω από ένα έντυπο που μου δόθηκε από τράπεζα!

11Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 08, 2013 10:54 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πλέον πρέπει να φαίνεται ΚΑΙ το ΑΦΜ ΚΑΙ το εισόδημα άρα κανονικα θέλει αποκλειστικα εκκαθαριστικο.

Για τη δ/νση είτε εκκαθαριστικό είτε λογμό ΔΕΚΟ.

Επειδή ζητείται και τηλέφωνο, εγώ συνήθως λεω να φέρουν λογ/μό τηλεφώνου γιατί εκεί φαίνεται και δ/νση και τηλεφωνο (αντί να φέρεις 2 χωριστά)

12Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 14, 2013 7:58 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να ρωτήσω κάτι? Τι γίνεται αν όλοι οι λογαριασμοί είναι σε άλλο όνομα (του συζύγου)? Πώς αποδεικνύεις πού μένεις?

13Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 14, 2013 12:09 pm

Tinkerbell10


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:Να ρωτήσω κάτι? Τι γίνεται αν όλοι οι λογαριασμοί είναι σε άλλο όνομα (του συζύγου)? Πώς αποδεικνύεις πού μένεις?
Προσκομίζεις και το συμβόλαιο του σπιτιού ή το εκκαθαριστικό στο οποίο φαίνεται και η διεύθυνση.
Εξαρτάται και πού θα πέσεις. Κάποτε μου ζήτησαν και ληξιαρχική πράξη γάμου!!!!

14Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Σαβ Σεπ 14, 2013 10:16 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατάλαβα! Θα πάρω ό,τι βεβαίωση και πιστοποιητικό έχουμε κι ο Θεός βοηθός Wink

Ποια τράπεζα θεωρείται καλύτερη; Ή εξαρτάται από το υποκατάστημα; Προτιμώ να αποφύγω Alpha και Εθνική.

15Ερώτηση περί τραπεζών! Empty Απ: Ερώτηση περί τραπεζών! Κυρ Σεπ 15, 2013 5:27 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Areti2 έγραψε:Να ρωτήσω κάτι? Τι γίνεται αν όλοι οι λογαριασμοί είναι σε άλλο όνομα (του συζύγου)? Πώς αποδεικνύεις πού μένεις?
7,5 χρόνια στην Τράπεζα ποτέ δεν έχω ζητήσει ληξιαρχική πράξη γάμου ή οτιδήποτε άλλο, στην περίπτωση που οι λογαριασμοί είναι σε άλλο όνομα (γονείς, σύζυγος πχ). Ουτε εγώ ούτε κανένας συν/φος βέβαια

Τώρα αυτό που ρωτάς για την Τράπεζα, είναι πολύ υποκειμενικό. Τι εννοείς "καλύτερη";;; Στην εξυπηρέτηση; Στην αναμονή; Στα προϊόντα; Στην αξιοπιστία; Πού ακριβώς;

Αν με ρωτούσες βέβαια θα σου έλεγα Εθνική SmileSmileκαι όχι μόνον διότι "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου..." που λένε.. αλλά και διότι πιστεύω ότι υπάρχει αδικα μια προκατάληψη και μία εικόνα ότι η Εθνική είναι ξερωγω ξεπερασμένη, δεν εξυπηρετεί κτλ. Πραγματικά θα βρεις πλέον ένα σωρό νέα παιδιά με διάθεση να εξυπηρετήσουν, ευελιξια, και γνωσεις.

Αντικειμενικά η κάθε Τράπεζα έχει τα υπέρ και τα κατά της. Βέβαια, εξαρτάται πολύ από το υποκατάστημα αλλά και από τον υπάλληλο που θα πέσεις!!!

Για εξυπηρέτηση: Ξέρω καταστήματα της Εθνικής, που είναι η δική μου Τράπεζα, τα οποία είναι καταστήματα-υποδείγματα. Οι υπάλληλοι εξυπηρετικότατοι, ανακαινισμένο ωραίο κατάστημα, καθόλου ουρές κοκ (με εξαίρεση 30 του μηνός που πληρώνονται οι συντάξεις). Ιδίως τα μεγαλύτερα.

Ξέρω όμως και άλλα (ιδίως κάποια μικρότερα καταστήματα, σε περιοχές που δεν έχει πολλά άλλα τριγύρω) που γίνεται ΧΑΜΟΣ!! Επίσης εκεί έχουν ξεμείνει και κάποιοι παλιότεροι υπαλληλοι που όντως τα ξύνουν (συγγνώμη).

Όμως μου έτυχε και μάλιστα ΤΡΕΙΣ φορές να πάω σε Πειραιώς (που έχει τη φήμη, σύγχρονη τράπεζα, γρήγορη εξυπηρέτηση κτλ) και να μου βγάλουν την πίστη, σε εκείνα τα καταστήματα, περίμενα για αιώνες και γενικως δεν έφυγα ευχαριστημένη. Έχει τύχει όμως, μια άλλη φορά να παω σε ένα άλλο κατ/μα και ήταν μια χαρά!!

Όσον αφορά σε θέμα προϊόντων: Πάνω κάτω τα ίδια παντού. Πλέον τα επιτόκια είναι γενικώς πεσμένα και αν ψάχνεις να βρεις επιτόκιο θα απογοητευτείς. Αν τυχόν πας σε κάποια Τράπεζα και σου δώσουν κάτι που διαφέρει ΠΟΛΥ από τις άλλες θα πρέπει να σου χτυπήσει τον κώδωνα του κινδύνου. Οι λεγόμενες "συστημικες" δλδ εξασφαλισμένες τράπεζες έχουν πλαφόν στα επιτόκια δλδ είναι πάνω κάτω τα ίδια, οπότε τα προϊόντα μας δεν διαφέρουν πολύ. Μιλάω για όλα τα επιτοκια: απλοί λογαριασμοί, μισθοδοσίας, προθεσμίας κτλ. Επίσης δεν διαφέρουν πολύ τα δάνεια και ούτε οι κάρτες. Τέλος, όλες οι Τράπεζες προσφέρουν και το χ ή το ψ τραπεζοασφαλιστικό δλδ μπορεί να βρεις προσφορά λογαριασμό + πακέτο υγείας. Τα ίδια πάνω κάτω σε όλες τις μεγάλες.

Τέλος από άποψη αξιοπιστίας: οι 3 μεγάλες Τράπεζες (Εθνική Αλφα Πειραιώς) είναι όλες πληρως ανακεφαλαιοποιημένες και μάλιστα με ιδιωτική διοίκηση. Τι σημαίνει αυτό; Οι πάσης φύσεως καταθέσεις δεν κινδυνεύουν ό,τι και να γίνει. Μικρές ή μεγάλες. Οι αποφάσεις για το τι θα κάνει η Τράπεζα εξακολουθούν να λαμβάνονται από την ίδια την Τράπεζα (θετικό). Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για δάνειο, μετά την ανακεφαλαιοποίηση έχει δοθεί γραμμή να αρχίσουν να δίνονται δάνεια (και μια πρόβλεψη: η Πειραιώς είναι λίγο πιο ζορισμένη όσον αφορά στα αποθεματα της παρόλο που εχει συγχωνευσει ενα σωρο τράπεζες. Επισης λογω ακριβως αυτου θα υπαρξει μια δυσκολία στη λειτουργικη συγχωνευση με ολες αυτές τις τράπεζες, πχ μετα απο 2 χρονια και μολις τωρα συνενωθηκαν τα συστήματα τους με την πρώην Αγροτικη. Το οποιο σημαινει μια ταλαιπωρια για τους καταθετες πχ τη ΑΤΕ λογω αλλαγής των συστηματων).

Η Eurobank είναι επίσης ανακεφαλαιοποιημένη αλλά με λεφτά του ΤΧΣ δλδ ανήκει εκεί.

Οι λοιπές μικρές με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα συγχωνευθούν στις μεγάλες αργά ή γρήγορα.

Επίσης, βάσει απόφασης πλέον οι συντάξεις πληρώνονται ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορά τον μήνα (τέλος του μηνός 30 ή 31) οπότε είναι και η μόνη ημέρα που η οποιαδήποτε Τράπεζα έχει ουρές. Ειλικρινά σου λέω τις υπολοιπες ημέρες θα εξυπηρετηθείς κανονικότατα (ιδίως σε μεγαλύτερα καταστηματα).

Εάν είσαι Θεσ/νικη μπορω να σου προτείνω.

Ξαναλέω από χαρτιά: ταυτότητα, εκκαθαριστικό τελευταίο, λογ/μό ΟΤΕ (για τηλ και για δ/νση), απόδειξη μισθοδοσίας ή βεβαίωση εργοδότη, για τον κάθε δικαιούχο.

Σόρι για το σεντόνι ποστ αλλά ελπίζω να σε κατατόπισα

Εάν πας για άνοιγμα λογαριασμού θα σου πρότεινα να βγάλεις τρεχούμενο λογαριασμό χωρίς βιβλιάριο (πιο ευέλικτος) και να ζητήσεις κάρτα ΑΤΜ και internet banking. Είναι δωρεάν (τουλάχιστον στην Εθνική αλλά νομίζω σε όλους) και βολεύει απίστευτα. Της Αλφα δεν το γνωρίζω, χρησιμοποιώ το δικό μας και της Πειραιώς (λόγω μισθοδοσίας του συζύγου) που έχουν και τα δύο άπειρες δυνατότητες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις