Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
109 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 109 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 2:27 am

χαζομαμά

χαζομαμά
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕς ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙς 31-3-2010 ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ 2 ΜΗΝΩΝ!ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΠΕΙΝΟΥΣΕ,ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟ ALMIRON 1.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ 2 ΦΟΡΕΣ!!!!!!ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ!!!!!!ΔΕΝ ΤΗΣ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ!ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΗΣ ΞΑΝΑΔΩΣΩ.ΤΡΕΜΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ!ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ? :silent:

2ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 2:31 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαζομαμά έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕς ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΙς 31-3-2010 ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ 2 ΜΗΝΩΝ!ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΠΕΙΝΟΥΣΕ,ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟ ALMIRON 1.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ 2 ΦΟΡΕΣ!!!!!!ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ!!!!!!ΔΕΝ ΤΗΣ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ!ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΗΣ ΞΑΝΑΔΩΣΩ.ΤΡΕΜΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ!ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ? :silent:
ΙΣΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΒΑΡΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΤΗΣ . ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΤΗΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ.

3ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 2:33 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Είσαι σίγουρη ότι γκρίνιαζε επειδή πεινούσε;; Μήπως ήταν κάτι άλλο;

Ξέρω ότι όταν θηλάζεις αποκλειστικά και το μωρό πεινάει, απλά το βάζεις στο στήθος όσο θέλει! Το γάλα σου είναι αρκετό για να τη χορτάσει, αν η γαλουχία σου έχει εδραιωθεί!

http://www.eimaimama.gr

4ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 2:47 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Olivia έγραψε:Είσαι σίγουρη ότι γκρίνιαζε επειδή πεινούσε;; Μήπως ήταν κάτι άλλο;

Ξέρω ότι όταν θηλάζεις αποκλειστικά και το μωρό πεινάει, απλά το βάζεις στο στήθος όσο θέλει! Το γάλα σου είναι αρκετό για να τη χορτάσει, αν η γαλουχία σου έχει εδραιωθεί!
Συμφωνώ απόλυτα με την Ολίβια. Εφόσον θηλάζεις κανονικά και δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να συνεχίσεις τον θηλασμό.Όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών προσπαθούσα να τη θηλάσω και νόμιζα ότι δε χόρταινε. Έκλαιγε και δεν μπορούσε να κοιμηθεί οπότε της έδινα λίγο ξένο γάλα και ησύχαζε. Αυτό με έκανε να πιστέψω ότι δεν είχα αρκετό γάλα (μάλιστα ένιωθα το στήθος μου άδειο). Επίσης το πρωί που υποτίθεται ότι έχουμε πιο πολύ γάλα προσπαθούσα να βγάλω με το θήλαστρο αλλά τίποτα, ούτε σταγόνα. Ήμουν λοιπόν σίγουρη ότι δεν είχα γάλα. Ευτυχώς 2 μέρες αργότερα πήγα στο γυναικολόγο μου και του εξήγησα. Μου είπε ότι:
1. Το θήλαστρο μπορεί να μη τραβάει σταγόνα αλλά το παιδί προκαλεί την έκκριση ορμονών που βοηθάνε στο να κατέβει το γάλα και σίγουρα αν το βάλω στο στήθος θα μπορέσει να φάει αφού όσο τραβάει το παιδί τόσο παράγει ο οργανισμός μας γάλα και
2. Το ότι την τάιζα με τις ώρες και δεν ησύχαζε δε σημαίνει ότι δε χορτάινει. Μου είπε ''αγχώνεσαι για το παιδί με αποτέλεσμα να του μεταφέρεις το άγχος σου και να μην μπορεί να κοιμηθεί''
Επειδή έχω πολύ εμπιστοσύνη στο γιατρό μου πίστεψα στα λόγια του και όταν γύρισα σπίτι ήμουν σίγουρη ότι η μικρή μου θα κοιμηθεί χορτάτη. Έτσι και έγινε, την τάισα και επειδή ήταν λίγο ανήσυχη της έδωσα λίγο τσάι και κοιμήθηκε αμέσως. Από τότε κοιμάται μόνη της 12 ώρες σερί μέχρι και τώρα που είναι 21 μηνών και δεν της έδωσα ποτέ ξένο γάλα αφού μέχρι 6 μηνών θήλασα αποκλειστικά (και συνέχισα μέχρι τους 13 μήνες). Οπότε θα σου έλεγα να είσαι σίγουρη για το ότι η φύση ξέρει καλύτερα από εμάς, οπότε σίγουρα θα προσφέρει στο μωράκι σου ότι χρειάζεται. Αρκεί να μην έχεις άγχος.

5ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 3:41 am

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάθε πρωτομανούλα το ίδιο άγχος έχει!! Ένα μωρό δεν κλαίει μόνο επειδή μπορεί να πεινάει! Να βάζεις το μωράκι στο στήθος όποτε και όσο αυτό θέλει! Είναι δύσκολος ο ελεύθερος θηλασμός, αλλά είναι η ιδανικότερη τροφή για τα βρεφάκια! Εγώ θήλασα μέχρι τον 4ο μήνα! 3 μήνες μόνο δικό μου και μετά μισό μισό! Το Αλμιρόν ούτε εμένα μου άρεσε για το μωράκι μου! Του είχα το Ναν αλλά όταν περάσαμε στης 2ης βρεφικής ηλικίας του πήρα το φρισομέλ γιατί με το Ναν 2 μου έβγαζε πολλές γουλιές!!

Καλή συνέχεια, κι όσο μπορείς το μωρό στο στήθος εφόσον θες να θηλάσεις αποκλειστικά!

Και κάτι ακόμα! Το μητρικό γάλα είναι ελαφρύ και πιο εύπεπτο και ιδανικό για το στομαχάκι του μωρού! Το ξένο είναι πιο βαρύ και πολλές φορές δεν μπορούν να το χωνέψουν γι'αυτό να σου έκανε εμετό!

Επίσης, μην νομίζεις ότι τα παιδιά που πίνουν ξένο κοιμούνται περισσότερο το βράδυ!! Είναι καθαρά θέμα παιδιού ο ύπνος!!

Καλή συνέχεια κι ότι χρειαστείς στην διάθεση σου!! Smile Να σου ζήσει και το μωράκι !

6ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 4:04 am

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα όταν ο Νικόλας ήταν περίπου 2 μηνών. Μία μέρα έκλαιγε συνέχεια και νόμιζα κι εγώ ότι δεν χόρταινε από το δικό μου. Του έδωσα λοιπόν συμπλήρωμα και μου έκανε εμετό. Ο παιδίατρος μου εξήγησε ότι το ξένο για όσα μωράκια θηλάζουν είναι φυσικά πιο βαρύ, δεν συμβαίνει βέβαια σε όλα τα μωράκια. Οπότε για όσο καιρό θήλαζα, 5 μήνες, δεν του ξαναέδωσα ξένο.

7ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 4:38 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να αποφεύγουμε τα συμπληρώματα οταν θηλάζουμε για διάφορους λογους.Αν όμως ειναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί ξενο γάλα ενα πολυ καλο που πινει και ο μικρούλης μου ειναι το Frezylac1 της Frezyderm. Ειναι αρκετα καλό και το μόνο βιολογικό(αρα και αρκετά ευπεπτο) στην αγορα εγκεκριμένο.Η τιμη του ειναι 18,50ευρω το κουτί των 600γρ. εμεις αρχικα χρησιμοποιήσαμε το Frisolac της Νουνου, αλλά το αλλάξαμε γιατι ηταν βαρυ και είχαμε όλο 'ρουκετες'.

8ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Πεμ Μάης 27, 2010 1:15 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μηπως απλα νυσταζε το παιδι?ή ειχε καποιο πονακι/ενοχληση? αν στο ξανακανει δεν κοιτας μηπως το ενοχλει το ρουχακι του,ή μηπως εχεις σφιξει την πανα του πολυ?αν ζεσταινεται?και μενα κανει γκρινιες και αρνειται το στηθος αλλα συνηθως το κανει οταν νυσταζει κ παιρνει μονο την πιπιλα της.

9ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Empty Απ: ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ! Δευ Μάης 31, 2010 8:27 am

tinker

tinker
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τα μωρα παιρνουν διαφορες φασεις..μια απο αυτες ειναι της ταχειας αναπτυξης..εκει τα μωρα θελουν να θηλαζουν συνεχεια..ωρες αν γινεται!υπομονη θελει καποιες μερες και θα περασει!
πινε πολλα υγρα..ξεκουρασου..και ολα θα πανε τελεια!
οσον αφορα το ξενο γαλα..ειναι λογικο..στα μωρα που θηλαζουν το ξενο τους πεφτει βαρυ!θηλασε οσο μπορεις και οσο αντεχεις... Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις