Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
542 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 542 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Έκοψε το γάλα! Empty Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 2:49 am

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα κορίτσια έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Εδώ και κάποιόυς μήνες, ο γιος μου, 2μιση τώρα, ξαφνικά μια μέρα μου έκοψε το γάλα εντελώς. Όχι μόνο το μπιμπερό, άλλά και από ποτήρι, κουτάλι τα πάντα. Ούτε το γάλα σκόνη που του έδινα, ουτε κανένα απο τα κοινά γάλατα του σουπερμαρκετ, απλά δεν θέλει ούτε καν να το δει. Προσπαθώ να του δίνω λίγο σε ένα ποτηράκι μπας και ξαναθέλει αλλά πάνε μήνες τώρα και δεν δείχνει να θέλει. Κατέληξα να του βάζω το γάλα στην κρέμα του, και αντί για γάλα να τρώει κρέμα το βραδυ... Η παιδίατρος είπε πως μπουχτίζουν τα παιδάκια, και κάποια στιγμή θα το ξαναζητήσει, αλλά πότε, και πως; Δεν μπορεί να μην πίνει καθόλου γάλα το παιδί από τα δυομιση!!! Καμία ιδέα καθόλου; Crying or Very sad

2Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 3:02 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Octarin έγραψε:Καλημέρα κορίτσια έχω ένα μεγάλο πρόβλημα. Εδώ και κάποιόυς μήνες, ο γιος μου, 2μιση τώρα, ξαφνικά μια μέρα μου έκοψε το γάλα εντελώς. Όχι μόνο το μπιμπερό, άλλά και από ποτήρι, κουτάλι τα πάντα. Ούτε το γάλα σκόνη που του έδινα, ουτε κανένα απο τα κοινά γάλατα του σουπερμαρκετ, απλά δεν θέλει ούτε καν να το δει. Προσπαθώ να του δίνω λίγο σε ένα ποτηράκι μπας και ξαναθέλει αλλά πάνε μήνες τώρα και δεν δείχνει να θέλει. Κατέληξα να του βάζω το γάλα στην κρέμα του, και αντί για γάλα να τρώει κρέμα το βραδυ... Η παιδίατρος είπε πως μπουχτίζουν τα παιδάκια, και κάποια στιγμή θα το ξαναζητήσει, αλλά πότε, και πως; Δεν μπορεί να μην πίνει καθόλου γάλα το παιδί από τα δυομιση!!! Καμία ιδέα καθόλου; Crying or Very sad
ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ . ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ . ΚΑΙ Η ΣΥΝΥΦΑΔΑ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ . ΕΠΕΙΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΣΕΡΙ , Η ΦΕΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΣΕΡΙ Η ΦΕΤΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΜΕΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΡΥΟ ΓΑΛΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ tongue tongue tongue tongue

3Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 3:30 am

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θα το ξαναρχίσει όμως κάποια στιγμή ή θα πρέπει να κάνω μιλκ σέικ και γάλα με κακαο και διαφορα τέτοια; Είναι σύνηθες αυτό, το κάνουν πολλά παιδάκια;

4Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 3:31 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ . ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΤΗΣ ΣΥΝΥΦΑΔΑΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕ.

5Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 4:06 am

STAUROSZOO

STAUROSZOO
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μηπως πρεπει να το κανεις λιγο παιχνιδι.βρες ποτυρακια με αγαπημενους ηρωες και μαλιστα πανε μαζι του να τα διαλεξει εκεινος.και να του λες οτι αυτα ειναι για να πινουμε γαλα.και μηπως να δοκιμασεις να βαλεις λιγο κακαο μεσα.επισης απο συσκευασια με καρτουν που θα διαλεξει εκεινος,ή μπορεις πλεον να του το δινεις με δημιτριακα.και εμεις με την μεταβαση απο το μπουκαλι στο ποτυρι δεν το θελαμε το γαλα αλλα καθε μερα εσπαγα το κεφαλι μου πως να του το "προωθησω".μεχρι και παραμυθια με αγελαδες που κανουν γαλα και τονιζουν ποσο καλο μας κανει το γαλα βρηκα.και να παλι δεν τα καταφερεις με τιποτα τετοιο μην τρελλενεσαι.απλα δεν του αρεσει το γαλα.συμβαινει.εγω ουτε να το μυρισω δεν θελω και απο οτι λεει η μαμα μου απο μικρη την πηρα αυτην την αποφαση.εξαλου το γιαουρτι η φετα και τα τυρια εχουν περισσοτερο ασβεστιο απο οτι εχει το γαλα.μην σκας λοιπον το παιδι σου φτιαχνει χαρακτηρα....

6Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 4:23 am

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η αλήθεια είναι πως του αρέσουν τα τυριά και λατρευει τα γιαούρτια, τρώει ακόμα και τα δικά μου έτσι και με πετύχει με ένα! θα προσπαθήσω να κάνω λίγο παραμύθι γύρω από το θέμα, ευχαριστώ για την ιδέα!

7Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 4:36 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Octarin έγραψε:Η αλήθεια είναι πως του αρέσουν τα τυριά και λατρευει τα γιαούρτια, τρώει ακόμα και τα δικά μου έτσι και με πετύχει με ένα! θα προσπαθήσω να κάνω λίγο παραμύθι γύρω από το θέμα, ευχαριστώ για την ιδέα!
ΑΜΑ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΥΡΙΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ . ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

8Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 4:58 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην αγχωνεσαι, εχω ακουσει κ εγω οτι τα παιδακια περνανε μια φαση με το γαλα. φροντισε να του δινεις αλλες τροφες πλουσιες σε ασβεσιο, οπως ειναι τα γαλακτοκομικα, το μπροκολο, οι σαρδελες, το σουσαμι, τα πολυσπορα ψωμια..δες και αυτο εδω:

http://www.easydiet.gr/news_st.html

επισης τα λαχανικα με εντονα κοκκινα και βυσσινι χρωματα ειναι πλουσια σε μαγνησιο, που βοηθαει στην καλη δομηση του σκελετου.

9Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:01 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lena έγραψε:Μην αγχωνεσαι, εχω ακουσει κ εγω οτι τα παιδακια περνανε μια φαση με το γαλα. φροντισε να του δινεις αλλες τροφες πλουσιες σε ασβεσιο, οπως ειναι τα γαλακτοκομικα, το μπροκολο, οι σαρδελες, το σουσαμι, τα πολυσπορα ψωμια..δες και αυτο εδω:

http://www.easydiet.gr/news_st.html

επισης τα λαχανικα με εντονα κοκκινα και βυσσινι χρωματα ειναι πλουσια σε μαγνησιο, που βοηθαει στην καλη δομηση του σκελετου.
ΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΠΑΝΑΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.

10Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:22 am

Michelangelo

Michelangelo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα δεν το εχει κοψει εντελως... πινει το πρωι αλλα το βραδυ δεν το θελει... ειναι τωρα 2 ετων και το εχει ψιλοβαρεθει... κρεμα τρωει αλλα καμια φορα δεν θελει και το γιαουρτι το εκοψε κι'αυτο...!!!

Του δινω ομως τυρακι και τρωει και μαυρο ψωμι...!!!

Εχεις δοκιμασει να του βαλεις μεσα στο γαλα κακαο η hemo...; μηπως το πινει με αυτον τον τροπο; Rolling Eyes

11Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:26 am

xoam


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΑΛΑ.
ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 150-200ml.
ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΡΩΕΙ ΤΥΡΙ,ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΚΟΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΑΛΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ.

12Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:31 am

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Michelangelo έγραψε:Εμενα δεν το εχει κοψει εντελως... πινει το πρωι αλλα το βραδυ δεν το θελει... ειναι τωρα 2 ετων και το εχει ψιλοβαρεθει... κρεμα τρωει αλλα καμια φορα δεν θελει και το γιαουρτι το εκοψε κι'αυτο...!!!

Του δινω ομως τυρακι και τρωει και μαυρο ψωμι...!!!

Εχεις δοκιμασει να του βαλεις μεσα στο γαλα κακαο η hemo...; μηπως το πινει με αυτον τον τροπο; Rolling Eyes

Ναι, του εφτιαξα μια φορά μια σοκολάτα με γάλα, ομολογουμένως όμως δεν το ξαναπροσπάθησα, θα πάω να αγοράσω ένα Hemo να δω αν αντιδρα σε αυτό καλύτερα.

13Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:41 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ HEMO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΛΟ.

14Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 5:45 am

Octarin

Octarin
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
faye έγραψε:ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ HEMO ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΑΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΛΟ.

Exw ena rantebou thn Trith, Έκοψε το γάλα! 587529 8a thn rwthsw!

15Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 7:26 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai emas mas eixe pei pos
ta sokolatouxa den einai kala...
emena pige na to kopsei to proino alla tou to edosa ston ipno kai etsi lithike to thema...alla an troei polu turi kagiaourtakia min agxonesai..

16Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 7:31 am

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μετά το θηλασμό δεν ήθελε να δει ξένο γάλα με τίποτα! Ένα χρόνο δε το πλησίαζε αλλά δεν αγχώθηκα διότι έτρωγε καθημερινά γιαούρτι που έχει περισσότερο ασβέστιο από το γάλα. Σιγά σιγά όμως και με λίγα δημητριακά μέσα(όχι με σοκολάτα)το έμαθε και τώρα μου το πίνει σα νερό!!!

17Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 7:36 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τα σοκολατένια δημητριακά όπως και τα διάφορα είδη κακάο για το γάλα δεν είναι ότι καλύτερο. Δεσμεύουν πολύ μεγάλη ποσότητα από το ασβέστιο. Συγκεκριμένα ο γιατρός στην κλινική μας είχε πει ότι είναι σαν να μην το πίνεις... οπότε καλύτερα δημητριακά απλά και το γάλα λευκό.

18Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 8:22 am

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Michelangelo έγραψε:Εμενα δεν το εχει κοψει εντελως... πινει το πρωι αλλα το βραδυ δεν το θελει... ειναι τωρα 2 ετων και το εχει ψιλοβαρεθει... κρεμα τρωει αλλα καμια φορα δεν θελει και το γιαουρτι το εκοψε κι'αυτο...!!!

Του δινω ομως τυρακι και τρωει και μαυρο ψωμι...!!!

Εχεις δοκιμασει να του βαλεις μεσα στο γαλα κακαο η hemo...; μηπως το πινει με αυτον τον τροπο; Rolling Eyes

Τρελλαίνομαι!!!! Μωρέ τι φατσάρα είναι αυτή?????????????
Γαμπρέ μου είσαι κούκλος!!!

Το Μαράκι το έχει κομμένο από ημερών (ο λόγος που το λέει..)
Μειωμένα ml από την πρώτη μέρα της ζωής της (δε θήλασε).

Πλέον πίνει 80 gr με το ζόρι το πρωί και καθόλου το βράδυ. Και τα 80 θα τα πιει με πολύ πολύ ζόρισμα, καραγκιοζιλίκα, αφού ποτίσουμε όλες τις κορνίζες του σπιτιού, όλα τα λούτρινα ζωάκια της, όλες τις κούκλες της!!

Αλλά δε με απασχολεί και πολύ το θέμα.
Τρώει άφθονο γιαούρτι και κασέρι. Φέτα λιγότερο, αλλά και πάλι τρώει καλές ποσότητες!

Δεν έχει να μοιάσει το παιδί?
Κι εγώ και ο άντρας μου έχουμε να πιούμε γάλα από μηνών... Shocked

19Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 12:34 pm

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε, μην αγχώνεσαι.
Καταρχήν ο μικρός σου μπορεί κατι να θέλει να σου πει με το να μη θέλει γάλα. πχ μπορεί να έχει κάποια δυσανεξία, ή να μην μπορεί να χωνέψει ευκολα το αγελαδινό γάλα
Μην τον πιέσεις. Ξέρει αυτός Wink
και (γνωμη μου πάντα) μην προσπαθείς να τον ξεγελάσεις δίνοντάς του κρέμες, κακάο, και άχρηστη ζάχαρη προκειμένουν να πιεί γάλα.. ας μην πιεί.
Είναι λίγο μύθος για το πόσο πιά σημαντική τροφή είναι το αγελαδινό γάλα.
Μπορείς να αντικαταστήσεις το ασβέστιομε τις εναλλακτικές που είπαν τα κορίτσια και με πολλά άλλα

Η κόρη μου (από τότε που αποθήλασε) δεν έχει πιεί γάλα ποτέ στη ζωή της. Μονο αν ζητήσει κορν φλέικς, ή από σπόντα.

http://www.annoulasmom.blogspot.com

20Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 12:47 pm

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nikoleta έγραψε:Τα σοκολατένια δημητριακά όπως και τα διάφορα είδη κακάο για το γάλα δεν είναι ότι καλύτερο. Δεσμεύουν πολύ μεγάλη ποσότητα από το ασβέστιο. Συγκεκριμένα ο γιατρός στην κλινική μας είχε πει ότι είναι σαν να μην το πίνεις... οπότε καλύτερα δημητριακά απλά και το γάλα λευκό.

και τα απλα δημητριακά λόγω του ότι περιεχουν σιδηρο, δεσμευουν το ασβεστιο. ειναι σαν να μην το πινεις!

21Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 1:22 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bell έγραψε:
nikoleta έγραψε:Τα σοκολατένια δημητριακά όπως και τα διάφορα είδη κακάο για το γάλα δεν είναι ότι καλύτερο. Δεσμεύουν πολύ μεγάλη ποσότητα από το ασβέστιο. Συγκεκριμένα ο γιατρός στην κλινική μας είχε πει ότι είναι σαν να μην το πίνεις... οπότε καλύτερα δημητριακά απλά και το γάλα λευκό.

και τα απλα δημητριακά λόγω του ότι περιεχουν σιδηρο, δεσμευουν το ασβεστιο. ειναι σαν να μην το πινεις!
Ο σίδηρος στα δημητριακά είναι ελάχιστος και δεν αποτελεί πρόβλημα ως προς την απορρόφηση του ασβεστίου.Γάλα με δημητριακά είναι μία συνταγή που κρατάει χρόνια! Εξάλλου στις φυσικές τροφές δεν ισχύει αυτό με την απορρόφηση,δηλαδή αν φας φακές με φέτα θα τα απορροφήσει ο οργανισμός όλα σωστά,αν όμως πάρεις συμπλήρωμα σιδήρου με γάλα ή φέτα τότε ισχύει αυτό που λες.

22Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 1:38 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ιδιο εκανε και ο γιος μου γαλα γιοκ,σχεδον μολις σταματησαμε το μπιμπερο, μετα εβαλα λιγη σοκολατα αλλα μου ειπε ο γιατρος οχι ετσι λεει δεν παιρνει καμια θρεπτικη βιταμινη απο το γαλα μετα, τελικα δεν πινει γαλα δεν τον πιεσα γιατι και εγω απο μικρη δεν μπορουσα και μου ειπε ο γιατρος αν τρωει τυρια και γιαουρτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα

23Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 1:41 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι γεγονός ότι το γιαούρτι και τα τυριά έχουν περισσότερο ασβέστιο από το γάλα.Εξάλλου τι νομίζετε; Και τα φρέσκα γάλατα που πίνουμε σκόνες είναι!!!

24Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 8:29 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bell έγραψε:
nikoleta έγραψε:Τα σοκολατένια δημητριακά όπως και τα διάφορα είδη κακάο για το γάλα δεν είναι ότι καλύτερο. Δεσμεύουν πολύ μεγάλη ποσότητα από το ασβέστιο. Συγκεκριμένα ο γιατρός στην κλινική μας είχε πει ότι είναι σαν να μην το πίνεις... οπότε καλύτερα δημητριακά απλά και το γάλα λευκό.

και τα απλα δημητριακά λόγω του ότι περιεχουν σιδηρο, δεσμευουν το ασβεστιο. ειναι σαν να μην το πινεις!

Αυτό είναι κάτι που δεν το ήξερα. Τελικά όταν φορουμιάζεσαι μαθαίνεις πολλά! Γιατί όμως οι γιατροί δεν ενημερώνουν σχετικά? Εμένα μου είχε πει για το κακάο αλλά όχι για τα απλά δημητριακά...

25Έκοψε το γάλα! Empty Απ: Έκοψε το γάλα! Πεμ Μάης 27, 2010 9:56 pm

Katerinaki

Katerinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν ξερεις αυτο που λενε για τους παιδιατρους??? Οσα ξερουν οι μαναδες για τα παιδια τους δεν τα ξερει κανεις.....Αλλου ειδους εμπειρα αποκτας οταν αποκτας το δικο σου παιδι!
Κ μενα ειναι πολλα αυτα που δεν μου λεει ειτε επειδη τα θεωρει ανουσια ειτε γιατι ξεχναει... Να ναι καλα η μητερα μου που μου ανοιγει τα ματια !

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις