Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Katrin


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΑΧΧΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΤΡΑΒΑΩΩΩ... ΕΧΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΓΙΟ ΟΥ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 4,5 ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, Η ΜΙΚΡΗ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΖΗΛΕΙΑ ΤΗΣ , ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΡΩΣΩ ΠΑΛΙ. ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΙΓΙΚΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΙΩΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.... ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?? ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ?? ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΙΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΩΧΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ?

Ρουλακι

Ρουλακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καταρχας να σου ζησουν κ τα δυο!
Δεν εχω δευτερο παιδακι, εχω ομως μια κορη συνομηλικη με τη δικη σου...αυτο που εχω μαθει μεχρι στιγμης ειναι οτι ολες μα ολες οι φασεις τους ειναι παροδικες. Υπομονη ολα περνανε!Λογικο ειναι να ζηλευει αλλωστε. Προσπαθησε να την κανεις να νιωσει χρησιμη οσον αφορα το μωρο, να νιωσει οτι κατι κανει κι εκεινη!
Οσο για τον παιδικο οχι, μην την στειλεις τωρα κατα τη γνωμη μου. 1ον γιατι οντως θα το παρει οτι την διωχνετε (θα επρεπε να ειχε αρχισει η προετοιμασια πολυ καιρο πριν γινει αυτο) και 2ον γιατι ειναι κριμα να κουβαλαει ιωσεις και να αρρωσταινει κ το μωρο (ασε που αν τα εχεις κ τα δυο αρρωστα συνεχεια αυτο θα σε φρικαρει περισσοτερο)!! Κουραγιο!!Smile 

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα. Νατα χαιρεσαι και τα 2. ειμαι μαμα 3 παιδιων. τα πρωτα δυο εχουν 22 μηνες διαφορα. το ειχε παρει σαν κουκλιστα μεσα στο σπιτι. τωρα στο 3 τα μεγαλα μου ηταν 5 και 7 ετων. απο την πρωτη στιγμη που εκανα το τεστ ηταν μαζι μου. σε καθε υπερυχο μαζι μια το ενα και μια το αλλο. μολις το μωρο ηρθε στο σπιτι η απολυτη ευτυχια. τους ειχα μαθει να το αγαπουν πριν καν ερθει στην καθημερινοτητα τους. το προσεχαν πολυ σαν νεογεννητο και συμμετηχαν σε ολα. κατι καταλαθος εγινε λαθος με σας. δε σε κατηγορω πρις θεου αλλα πολλες φορες απο κοινη λογικη πεφτουμε πανω στο νεογεννητο και παραμελουμε το μεγαλο παιδακι. δειξτης πως το αλλαζεις. να σε βοηθαει. πες την να το κανετε μαζι μπανακι. να το χαιδευει κοκ. καντο παραμυθενιο και κυριως τονισε ποσο σημαντικο ειναι να ειναι ''η μεγαλη αδερφη'' ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοίταξε μην αγχώνεσαι ,ούτε να τρελαινεσαι.Θέλει υπομονή,επιμονή,συζήτηση προπάντων και ηρεμία.Είναι λογικό να παρουσιασει ζήλια η μεγάλη σου.Εγώ ανήκω στις τυχερές που παρόλο οι μεγάλοι μου ήταν 4 και 5 όταν γεννήθηκε ο μικρός μου δεν είχα κανένα θέμα,το αντίθετο.Αλλά είχα δουλέψει πάρα πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μαζί τους στο θέμα του μωρού,στα πάντα.Τα ζήσαμε όλα μαζί,τα ψώνια,τις ανησυχίες,ακόμα και μερικούς υπέρηχους για να το δουν.Έτσι το περίμεναν όσο το περίμενα και εγώ.
Εμένα η άποψη μου είναι να την έχεις πάνω απ΄όλα,τώρα.Μην της δείχνεις επ΄ουδενί ότι το μωρό έχει προτεραιότητα και όχι αυτή,έστω και αν κλαίει γιατί πεινάει.Κάντο και καλά ότι: ουφ έλα γρήγορα να το ταίσουμε για να κοιμηθεί για να παίξουμε μαζί ή για να κάνετε κάτι.Είναι κορίτσι ,έτσι αυτό σε βοηθάει στο να την έχεις δίπλα σου σε όλα,όπως να σε βοηθήσει να το αλλάξεις,να το κάνεις μπάνιο (το μητρικό ένστικτο λειτουργεί ακόμα και στα κοριτσάκια,να νιώσει ότι το φροντίζει και αυτή).Δείξε εμπιστοσύνη και δώσε της αρμοδιότητες με την επιβλεψη σου πάντα βέβαια,εννοείται,χωρίς όμως να το καταλαβαίνει.
Όσον αφορά τον παιδικό εγώ θα την έστελνα όπως έστειλα και τα δικά μου.Δεν έπαθε τίποτα το μωρό.
Το να είναι όλη μέρα στο σπίτι δεν ωφελεί σε τίποτα,ίσα ίσα που της κάνει κακό.Μίλα και με την παιδιάτρο σου γιατί κάνουν μερικά παιδιά και το αντιγρυπικό εμβόλιο σε περίπτωση νεογέννητου στο σπίτι.Αν είναι υπέρ κάντο.Ελπίζω να σε βοήθησα

http://www.leptomeria.gr

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΜΑΔΕΣ

ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.
ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΚΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.
ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΩ???ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ???ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟ ΠΕΙΡΑΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΩΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ???
ΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΤΕ??ΑΑΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΠΙΤΙ...
ΕΣΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα ελπιδα!!
εγω θα σου προτεινα να προετοιμασεις το παιδακι για το αδερφακι για να εχεις χρονο αν δεις ασχημη αντθδραση να το παρεις με το καλο!!
Εγω απο την αρχη και την πρωτη μου κορη την επαιρνα μαζι. μου στους υπερυχουν κ αν κ μικρουλα καταλαβαινε αρκετα κ τωρα που περιμενω παλι μωρακι τις παιρνω κ τις 2.η μια(η μεγαλη)το εχει παρει με πολυ χαρα η μικρη κανει κ κατι ζηλιες οτι θα το δαγκωνει,θα το δωσει στον γυφτο,παιρνει ηδη τις πιπιλες που αγορασα για το μωρο!!με συζητηση κατι γινεται!!προσπαθω να της δειξω να καταλαβει οτι οσο μαμα με εχει αυτη αλλο τοσο θα με εχει κ το μωρακι κ οσο την αγαπαμε εμεις τοσο θα την αγαπαει κ το μωρο!!παντως στους υπερυχους χαιρεται που το βλεπει,το χερεταει κ της λεμε οτι κ το μωρο την χαιρεταει!!
τωρα για το σχολειο!!εγω στελνω την μεγαλη νηπια κ την μικρη την εχω σπιτι κ σκεφτομαι απο μια βδομαδα πριν γεννησω να κρατησω σπιτι κ την μεγαλη για να μην μου φερει ιωσεις!!το ξερω οτι θα κουραστω περισσοτερο ετσι αλλα σκεφτομαι οτι εχω περισσοτερες πιθανοτητες να γλιτωσω ιωσεις!!απο την αλλη που το συζητησα με την δασκαλα της μου ειπε οτι την θελει σχολειο γιατι θα πεφτει κοντα στις γιορτες οπου κ θα ετοιμασουν θεατρακι!!κ εκει λυπαμαι που θα απουσιαζει αν την κρατησω σπιτι απο την αλλη λεω μια γιορτη θα χασει τι εγινε;;μετα πεφτουν κ οι διακοπες 15 μερες κ δεν θα απουσιαζει για καιρο.δηλ σκεφτομαι 15 μερες πριν τις γιορτες να μην την στειλω +οι 15 μερες διακοπες κ ετσι θα περασει ο πρωτος μηνας.μετα θα την στειλω!!δεν εχω αποφασισει ακομα 100% αλλα κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα κανω!

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
OK ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΩΑΝΝΙΤΣΑ ΜΑΖΙCool 
ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ?

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τους ελεγα και τους λεω περιμενουμε το αδερφακι σας!!συνηθως οταν αναφερομαστε στο μωρο αναφερομαστε με το ονομα που θα του δωσουμε κ πλεον το εχουν ηδη σαν μελος της οικογενειας!

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΟΚ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥVery Happy 

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elpida87 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΜΑΔΕΣ

ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ.
ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΚΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.
ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΩ???ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ???ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟ ΠΕΙΡΑΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΩΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙ  ΕΓΩ???
ΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΤΕ??ΑΑΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΠΙΤΙ...
ΕΣΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
εννοητε κοπελα μου να το πεις. Αν το δει ξαφνικα στο σπιτι θα φρικαρει. πες την οτι προκειτε να ερθει ενα μωρακι και οτι θα αποκτησει αδερφακι. εξηγησε της οτι τωρα ειναι στην κοιλιτσα σου και ας την να το νιωσει. εμενα τρελενοταν οταν κλοτσουσε στα χερια τους. μιλησε της για ολα και εννοητε να το παρεις μαζι το παιδι στον υπερυχο. διαφορετικα θα ειναι σαν εισβολεας το μωρο. πες απο τωρα οτι θα το προσεχουμε μαζι θα το ντυνουμε θα το αλλαζουμε. και καντο να περασει σαν κατι παολυτα ομορφο και φυσιολογικο. πες οτι το μωρακι ανηπομονει να βγει και να το χαιδεψει το μεγαλο του αδερφακι και τετοια. ''μαθε'' να το αγαπαει απο τωρα γενικα. καλη επιτυχια και με το καλο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις